Stadsb ericht en. Veiling van vaste goederen, 276 261 255 230 228 226 lie Bloembollenvelden. Uit Misse meldt men, dat tegen Paschen de bloem bollenvelden wel ontbloot zullen ziju, dooh, dat ze er niet zoo zullen uitzien, als men dat op deze feestdagen wel zou verlangen. Na Paschen znllen nog wel een paar weken verloopen eer alles in vollen bloei staat. Congres voor dienstboden. Naar »De Telegraaf" verneemt zal in Augustus te 's-Hravenhage een congres voor dienstboden gehouden worden, uitgaande van den Algemeenen Nederlaadschen Dienstboden Bond. Met kiesrecbtvraagstuk. Door het bestuur der Liberale Kiesvereeciging te Xutphen is ter behandeling in de op Dinsdag 5 April te houden vergadering, de volgende motie voorgesteld De Liberale Kiesvereeniging te Zutphen, bijeengekomen ter bespreking van het Kiesrechtvraagstuk naar aanleiding van het rapport der Liberale Unie, verklaart met het oog op de a.s. algemeene verkiezingen, de invoering der hierna in hoofdzaak aangegeven wijziging van ons kies stelsel een dringende eisch te achten A. Ten aanzien van het Kiesrecht voor de Tweede Kamerwijziging van art. 80 Grondwet in dien zin, dat komen te vervallen a. alle belemmeringen tegen toekenning van het kies recht door den gewonen wetgever aan die mannelijke in gezetenen van het Rijk, welke niet wegens eenige in de Kieswet to noemen reden (in hoofdzaak omschreven in art. 2 van het rapport der Lib. Unie) daarvan behooren te worden uitgesloten b. alle belemmeringen tegen toekenning van kiesrecht aan bepaalde, in de wet te noemen rubrieken van vrouwe lijke ingezetenen. B. Ten aanzien van het Kiesrecht voor de Eerste Kamer: gelijkstelling van de eischen van verkiesbaarheid met die, welke voor de Tweede Kamer zijn gesteld, en ontbinding der Prov. Staten als gevolg van die der Eerste Kamer. C. Ten aanzien van de uitoefening van het Kiesrecht: Invoering van evenredige vertegenwoordiging. Oroentemarkt. Een twintigtal Langendijker groentenhaudelaren hebben bekend gemaakt, dat zij de eventuëel te stichten eigen markt van da Landbouwvereeniging „Langedijk en Omstreken" niet znllen bezoeken, omdat zij die markt in het nadeel van den handel achten. De meesten dezer handelaars zijn geen lid van de ver- eeniging „De Koophandel," welke zich niet tegen de eigen markt verzet. Men uttnoodlglng. Men meldt nit Haarlem aan de N. R. Ct.: Verschillende personen uit den werkenden stand ont vingen de vorige week de volgende brieikaart Walden (Bussum), 25 Maart 1904. Waarde Heer, Ik zou U gaarne willen spreken, daarom verzoek ik u beleefd Vrijdagavond omstreeks half negen even in St. Bavo te komen. Groetend Dr. Frederik van Eeden. Aan die uitnoodiging gevolg gevende,waren er een 50-tal, sommigen vergeleld van hun echtgenoote en in Zondagsche plunje, opgekomen. Maar in plaats van dr. Frederik van Eeden, vonden zij in St. Bavo den Heer A. M. Reens uit Amsterdam, die hun verzocht lid te worden van de maat schappij »De Eendracht", die ten doel heeft, om in heel het land spaarafdeelingen op te richten, waarvan de uit gestotenen van de algemeene werkstaking dan boden zullen worden. Onder de aanwezigen waren er velen die dachten op een thee-avondje te zijn verzocht. Brand. Den 28 des avonds ongeveer half tien brak te Zaan dam door onbekende oorzaak brand uit in do Visch- guanofabriek »De Lofodden", aan den Noorder IJ- en Zeedijk van de firma Molenberg en Dekker. De brand weer, die spoedig ter plaatse was, wist den brand te be perken tot het bovenste gedeelte van de traankokerij. Verzekering dekt da schade. Men schat gevonden. In de Mgmondermeer heeft men dezer dagen bij het omploegen van een stuk land van T. Verduin, verschillende oude munten gevonden, tezamen 242 stuks, waaronder 2 ponden. De meeste stukken zjjn zoo"groot als een rijksdaalder en een gulden. Enkele dragen het jaartal 1538. Vermoedelijk zijn er ook nog oudere bij. Paardenfokkerij. Van de door de Regeering nit te keeren f 75,000 ter bevordering van de paardenfokkerij, zal dit jaar de provincie Zeeland het grootste aandeel ontvangen en wel f 13,285. In 1903 werden namelijk in Zeeland de meeste merriën gedekt8329 door 101 bengsten. In verhouding van het aantal gedekte merriëa ontvan gen verder: Gelderland f 12.150; Zuid-Holland f 9760 Groningen f 7985; Noord-Brabant f 7955; Noord-Holland f 5125; Friesland f 4695Limburg f 4030; Drente f 4015; Utrecht f3490; en Over- pel f 2510. Benoeming. De heer S. Stapelambtenaar ter secretarie te Nieuwe Kledorp, is met ingang van 5 April benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Onstwedde (Gron.) Mmeritaat verleend. Door het prov. kerkbestuur van Noordholland is aan ds. J. D. C. Koch, predikant bij de herv. gemeente te Mgmond a./d. Hoef, op zijn verzoek een eervol emeritaat verleend, met ingang van 1 Juli e.k. beesten die men ooit op de wandelwegen der «beau monde gezien had. In de lente zag men hem 's morgens vroeg op een edel Arabisch paard, dat een vorst hem benijden mocht. Hij had zjju eigen vierspan, waarmee hjj naar races te Ranelagh en Hurlingham reed met eenige «uit gezochte" vrienden van dat soort, die Delicia niet kende en die zo niet wenschte te kennen, gewoonlijk tooneelspeelsters en heeren, die in de stad rondslenterden en weddenschappen aangingen, eenige dames met Inid- klinkende titels, die eenvoudig hunne echtgenooten over boord geworpen hadden en nu naar eigen goedvinden dronken en den vrouwelijken Don Juan speelden. Wordt vervolgd. Stoinpetoren, De vergadering op 27 dezer uit geschreven, door de alhier bestaande afdeeling van den Gehoel-Onthoudersbond, was vrij goed bezocht. Ds. Kijl- stra van Oterleek, opende de vergadering en verzocht den aanwezigen het door hem opgegeven lied te willen meezingen, waarna aan Prof. van Rees van Amsterdam het woord werd verleend. Geheel improviseerend gaf spr. een overzicht van de werking van alkohol op het licha melijk en zedelijk welzjjn van de measchen, ook bij matig gebruik. Hat gesprokene werd door de aanwezigen mat aandacht gevolgd. Aangezien de zaal te 10 uur moest worden ontruimd en de spreker zijne rede omstroeks dien tijd eerst bad ten einde gebracht, kon debat niet worden toegestaan. Voor debat op een anderen avond, waartoe de voorzitter de aanwezigen uitnoodigde, meldde niemand zich aan ook werd niemand der aanwezigen bereid ga- vonden om als lid der vereeniging zich to laten inschrij ven. Het zingen van een afscheids- of sluitingslied, waartoe de voorzitter het publiek had uitgenoodigd, moest op verzoek der politie worden nagelateD. Onvoorzichtigheid. Op het landgoed «Welgelegen" te Apeldoorn ver maakten zich een aantal jongens van 10 tot 16 jaar met flobertsehieten. Terwijl een hnauar het voorwerp, waarop gemikt zou worden, verzette, ging de haan van het wapen, dat een der jongens achteloos in de hand hield, plotseling over. De kogel drong den bij het mikpunt slaanden jongen ter hoogte van de slaap door de hersenen, zoodat hij bewusteloos neerviel. Naar het ziekenhuis overgebracht, bleek de toestand van den ruim 14 jarigen knaap hoogst zorgwekkend. Zijn lijden is vreeselijk. De getroffene is het eenigst zoontje van een weduwe, mevr. K Men nieuwe renbaan. Volgens »Onze Paarden" is het zoo goed als zeker dat in de onmiddelijke nabijheid S?an twao groote steden een renbaan in den geest van Woestduin zal worden in gericht. By welke steden wotdt niet vermeld. Internationale Kuiveltentoonstelllag te Brussel. Met het oog o, m. op de Hollandsche belangheb benden deelt de correspondent van bet Ned. Export blad te Brussel de volgende belangrijke hoofdbepaiicgen mede omtrent d3 Ille Internationale Zuiveltentoonstelling, te houden op 33 en 84 April te Brussel. Deze tentoonstelling wordt door de nationale Zuivel- maatschappij van België ingericht. Tevens wordt een wedstrijd gehouden van voorttelend vee, door bemiddeling van de nationale maatschappij tot verbotering der rund vee-rassen in België. Da tentoonstelling staat open voor alle Belgische en vreemde voortbrengselen, die met de melkerij in het algemeeu in verband staan, werktuigen, toestellen, voorwerpen, plannen, verzamelingen, schooi gerief, couranten, boeken, melkproducten (melk, boter, kaas en naproducten), Om de studie der vakmannen te vergemakkelijken, zal eene bijzondere afdeeling uitsluitend gewijd zijn aan nieuwigheden (voortbrengselen, werktui gen, werkwijzen, methodes enz). De bijzondere wedstrijden worden als volgt verdeeldPasteuriseertoestellen voor handmelkorijen en voor hofsteden II. Vergelijkend on derzoek van de verschillende wijzen tot bepaling van de waarde der melk ter hofstede, nieuwe wijzen III. Bil ly kste wijze van betaling der melk in de zuivelmaat- schappijen IV. Vlugschriften V. Benuttiging der melk in de openbare voeding. Voor elke afdeeling zijn er prijzen en diploma's. Toe zendingen en nadere inlichtingen Algemeen Secretariaat Square Marie-LouiBe 56, te Brussel. (Lbw, Wbl.) Be Theologische faculteit. De sterke actie, die thans in do Hervormde Kerk gaande is, om de zoogenaamde theologische faculteit aan de Rijksuniversiteiten, op dit oogenblik feitelijk een fa- cnlteit van godsdienstwetenschap, te vervangen door een werkelijke theologische faculteit heeft in menig opzicht de sympathie van het antirevolutionair blad «de Heraut." Noch de smalenden toon, zegt het blad, waarop over do Vrije Universiteit gesproken wordt, noch de onjuiste pretentie, alsof de Ned. Herv. Kerk de nationale kerk is, mag ons verleiden onze waaideering te onthouden aan hetgeen in deze actie der Herv. predikanten het Christelijk beginsel in het gevlij komt. «Wie dat inziet zal het, beet het verder, niet onverklaar baar vinden dat ook de minister deze actie met welwil lendheid begroette en dat het delimma van den heer Mees of handhaving der kleurlooze faculteit der gods dienstwetenschap, öf verwijdering der theologische faculteit vau de Staatsuniversiteit, voor hem niet bsstocd. Zonder prijsgeving van het beginsel, dat de Staat niet voor een bepaalde kerk mag partij kiezen is er wel de gelijk een middenweg te vinden, waardoor de theologische faculteit in haar ware gestalte hersteld worden kan." J. 'fferwey. Over het vonnis tegen den dienstweigeraar Terweij leest men in de »Haarl. Ct." o. a. het volgende: »Da dienstweigeraar is een negentienjarig jongmensen, uiterlijk zich door niets onderscheidend. Met een half- lachjo betrad hij de zaal, met een half'lachje stelde hij zich voor zijo rechter. Diezelfde gemoedelijke tevreden heid verliet hem blijkbaar niet gedurende don geheelen loop der zaak. Kalm keek hij een oogenblik rond, toen de voorlezing van zijn voan:a een aanvang nam. Die voorlezing duurde acht minuten en geschiedde door den auditeur militair. Toen de uitspraak was gevallen, ver liet de jongeling kalm de zaal, precies als iemand, wien die zaak pas in de tweede plaats betreft. «Ten slotte nog dit betreffende zjjne straf. Wat het eerste gedeelte aangaat, is zij dnideljjk. Met zekerheid opgeven, waar zij zal warden ondergaan, kon men ons nog niet. De beteekenis van de bijkomende straf is deze, dat gedurende een bepaald aantal jaren het recht (hier genomen in den zin van voorrecht) van het vervuilen van militairen dienstplicht wordt ontnomen. De opvat ting van het Departement van Oorlog dienaangaande brengt mede, dat voor het, geval de deliqnent nog een zekeren tijd onder de wapenen had door te brengen, hij voor dien tijd Diet weer na verloop van do uitsluiting wordt op geroepen." In verband mat de te Heiloo te houden verga dering van de Noordhollandsche Propaganda Commissie van den Bond voor Staatspens.oneering schrijft de secre taris dier commissie de heer P. Walig te Krommenie aan het »Nienws van den Dag" In enkele bladen kwam een bericht voor omtrent een door de Noordhollandsche Propaganda-Commissie van den Bond voor Stantspeneionneering te Heiloo te houden ver gadering, og de 2en Pinsterdag, dat niet alleen voorbarig, maar ook onjnist is. De oommissie zelve heeft tot heden de namen der sprekers aldaar niet gepubliceerdvandaar wellicht de verkeerde opgave. De sprekers, die zich be reid hebban verklaard te Heiloo op te treden, zjjn mevr. Haver, te Amsterdam, en de heerenPerio, redac teur van s>De Nederl, Pensioenpartij", te Arnhem; ds. P. A. Vis, lid van het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering en ds. D. A. van Krevelen, te Anna- Paulownapolder. Be dienstweigeraar J. Mis. De milicien J. Ris. van het 7e reg. infanterie, die zich, evenals de millicien Terweij, aan dienstweigering heeft schuldig gemaaktzal voor den krijgsraad terechtstaan. Voetbalwedstrijd. Te fEoorn is Zondag de laatste wedstrijd gehouden van den «Noordhollandsche Voetbalbond" tusschen «Sport" (Hoorn) en „Alcmarla Vlctrlx" (Alkmaar). De match werd gewonnen door laatste met 6 tegen 2, waar onder 1 in protest. Industriescholen. Door Directrices, onderwijzers en ouderwijzere ssen aan de gesubsidieerde industriescholen iu Nederland is eeo adres gezonden aan de Ministers van Binnanlandsche Zaken en Financiën, waarin zij aandringen op StaatspensionneerÏDg van het onderwijzend personeel aan die scholen wier bloei ten nauwste samenhangt met den economischen to estand van dat personeel. Het adres is geteekend door de directrices en onder wijzeressen van de seholau te Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Utrecht, Alkmaar, Zwolle. De scholen te Arnhem en te Rotterdam ontbreken, omdat deze een pen sioen; egeling hebben. Faillissement van Hoytema te Belft. Er schijnt eenig licht te komen in den boedel van de gefailleerde kassiersfirma Gebrs. van Hoytema. Men heeft thans eenige zekerheid, dat het passief de f 150.000 zeer dicht nabij zal komen en het actief wel niet veel meer dan een ton zal bedragen. Onder de activa, bevindt zich o.m een vordering op Mr. van Munnekrede, groot f 120.000 door curatoren getaxeerd op een procent, eene ook rnim een ton groot op een failliet koopman, die daar de geringe baten nog niet bekend zjjn, nog niet getaxeerd is, en eene van een zelfde bedrag ongeveer, op een ander failliet, promemorie geboekt, daar deze failliet volstrekt zonder baten is. Zulke verordeningen sehjjnen er meer te zijn. Valsche munters. In verband met de uitgiften van valsch geld, is dezer dagen door de politie te Amsterdam gearresteerd, een zekere S., electricien, in de groote Kattenbnrgerstraat woonachtig. In zijn woning werden een aantal gereed schappen voor het vervaardigen vau valschen munt in beslag genomen, benevens ongeveer 25 nieuwe guldens en wat pasmunt. Later werden ook in hechtenis genomen zijn gehuwde dochter en haar man, zijn elfjarig zoontje, en gebroeders v, V., op wie ook verdenking rustte. Na onderzoek zjjn echter deze laatsten en de elfjarige S. weer op vrije voeten gesteld. S. en zijn dochter zijn ter beschikking gesteld van den officier van Jnstitie. Te Hoorn is een afdeeling opgericht van den Volksbond tegen drankmisbruik, zij telt 90 leden. Tot leden van het bestunr werden gekozen de heeren L. Bijlsma. A. C. Boldingh, J. J. Bruijn, L. B. Hoekstra, E E. Volkers, T. Trompet en W. F. A. Kaag. Cadettenschool. De Cadetten gaan heden met verlof tot 5 April. Kegelconcours. De uitslag van den wedstrjjd uitgeschreven door de Kegelclub «Alcmaria Victrix", alhier, in 't lokaal «Dili- gentia*, was op Maandag 28 Maart, als volgt Korpswedstrjjd. Ie prijs met 307 punten. 5 Negens. 45 Treffers. met 8. 7. «De Burg", Alkmaar «Hard gaat ie", den Helder, 2e «Victoria", Alkmaar, 3e «Koekoek", 4e Gr. Vauxhall, Haarlem, 5e B. A. L., Alkmaar, 6e Arena, Amsterdam, Troostprjjs Koningsprijs J. Metz, met 70 p. Eereprijs G. Grootenboers met 72 Negenprijs Kegelclub «de Burg", Alkmaar, Treffersprjjs «de Bnrg" Personeele wedstrijd. J. Karsten, Amsterdam, le prijs met 45 Jb. Wittebrood, Alkmaar, 2e «45 H. Eikholt, 3e 45 A. v. Twisk, den Helder, '4e «44 F, W. Reymer, Alkmaar, 5e «44 R. Rejjmer, 6e «44 Serieprijs Personeel. Jb. Wittebrood, Alkmaar, met 126 punten. Vrije baan-wedstrijd. A. H. v. Giezen, Alkmaar, met 82 punten. Jb, Wittebrood, 79 G. Venneker, 78 W. Arnts, 77 J. Zuurbier, 76 met 8.8. P. Laan, Amsterdam, 76 8.6, J. F. Koop, Purmerend, 76 7. Kegel-Bilj artwedstrijd. W. Rolie, Alkmaar, le prijs met 67 punten. 5. 8—7. 8-5. 7-7-9. A. Zuurbier, 2e P. Brouwer, 3e Hulst, 4e A. Molenaar, 5e Serieprijs A. Zuurbier Prijsuitreiking Zaterdag afloop besloten Bal. 65 63 62 .61 264 9 April 's avonds 8 uur; na 29 Maart 1904. Door den Notaris Mr. A. P. H. DE LANGE. Een nieuw gebouwd winkel- en woonhuiswaarin behangers- en Stoffaerderszaak, met erf aan de Gedempte Nieuwerioot te Alkmaar, groot 89 ca. Str. Mr. J. Verdam op f 5090. Gemijnd door denzelfde op f 250,

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6