Honderd en zesde jaargang. 1904. ZONDAG Nederland. Laatste Bericliters. StadsbericJitem De Oorlog in het Oosten. NO. 41. Eerste blad. AUKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Doaderdag- »n Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprp per 3 maanden voor AlkmaarF 0,89franoo door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 8 ets. Prtfs der gewone advertentlën :j Per regel f 0,1#. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/fa. HERMs. COSTER ZOONVoordam O 9. Telefoonnummer 3. UUIT8GHL1ND. In de laatste dagen werden min der gunstige, ja zelfs verontrustende berichten verspreid omtrent de gezondheidstoestand van den Keizer, en zou de vroegere keelaandoening zich weer hebben herhaald. Te Berljjn spreekt men deze berichten weer tegen. De Keizer, heet het, was volmaakt gezond, toen hij de Mid- dellandsche Zeereis aanvaardde. Onderweg werd bij ver kouden, doch deze ongesteldheid was van zeer tijdeljjken aard en had das niets te beteekenen. Zijn stem is even krachtig aJs voorheen. De Londensche Times schrijft in een hoofdartikel de min er actieve hooding van Daitschland in de tegen- woordige politieke verwarring aan de mindere bemoeiing en aan de slechtere gezondheid toe van Keizer Wilhelm en zegt aat er reden is om te galooven, dat alle gevaar nog niet geweken is. In een ander blad heet het, dat >7ejT <?eü Keizer veel veranderd vond en dat li. M. er vermoeid uitzag. Hij was vermagerd en scheen veel ouder. De gevoelens verschillen, gelijk zij dat over iemands uiterlijk wel eens meer doen. Maar dat men zich dus met de zaak bezighoudt, schjjnt toch wel te bewijzen dat althans, het tijdperk van volkomen genezing nog niet is ingetreden. Volgens de laatste berichten is de Keizer nu nog te Messina. tegen 18 stemmen toegestaan. De debatten waren dikwijls zeer heftig. ITAEIE. In Engelsche bladen kwamen berichten voor over een samenzwering tegen den Paos. Die samen zwering zou in Znid-Amerika op tonw gezet zijn. De Italiaansche politie logenstraft echter dit bericht. De Engelschen In Thibet. Het geduld der Thibetanen schjjnt ten slotte uit geput geraakt, en daar de Engelschen niet wilden luisteren naar de herhaalde verzoeken om terug te gaan of althans niet verder door te dringen, hebben de Thibetanen ze tot tweemalen toe zelfs aangevallen. Doch met slecht gevolg. De Engelschen hebben een vreeslijke slachting onder hen gehouden. De Thibetanen moeten 4 k 500° dooden hebben achtergelaten, de Engelschen verloren slechts 12 man. DENEMARKEN. Te Kopenhagen hebben verkie zingen plaats gehad voor acht gemeenteraadsleden. De i7tQ-7oC'a^8ten behaalden daarbij de overwinning met 17.370 tegen 16.650 stemmen tegenover de 4 socialisti- schen en 4 radicale candidalen. Koning Edward van Engeland en zijn gemalin zijn hier Woens tag aangekomen en begroet door het geheela Koninklijke gezin, de ministers enz. ENGEEAND. Met het Engelsch-Fransch verdrag is het nog niet gansch in hot reine. De oorzaak daarvan zon gelegen zijn in het feit, dat Engeland er bezwaren tegen heeft het protectoraat van Frankrijk over het Sul tanaat Miscat te erkennen. Bedoeld Sultanaat ligt aan de Perzische golf. Dij het op reces gaan van het Lagerhuis heeft de premier, Lord Balfour, zoo ondubbelzinnig mogelijk te kennen gegeven, dat hij niet voornemens is heen te gaan of het Parlement te ontbinden, zoolang dit geen stellig votum van wantrouwen tegen de Regeering heeft aange nomen en zulks, ofschoon de aanvoerder der oppositie, de oud-minister van Oorlog Campbell Bannerman, be'oogde, dat het land voldoende had getoond, hoe het zijn vertrou wen in het Kabinet verloren had en mitsdien een langer aanblijven er van in strijd zon zijn met den geest der Constitutie. De heer Balfour vond het eenvoudig onge hoord, dat een Kabinet zou aftreden, hetwelk het ver trouwen bezat van 's lands vertegenwoordiging. Da meer derheid der Regeering, vervolgde hij, was sterker dan die waarmee iDdertjjd een liberaal Kabinet een zelfstandig bestuur voor Ierland (Home rule) poogde door te drijven en de grootscbe taak door het land aan hetzelve toever trouwd, thans te verzaken, ware z.i. gebrek aan moed en geestkracht. ERNNKRUJK. De Fransche Minister-President Com bes heeft het door de Kamer goedgekeurd wetsontwerp tot afschaffing van het Congreganistisch Onderwijs onver wijld aan den Senaat ter bekrachtiging gezonden. En met 154 tegen 105 stemmen besloot deze het ontwerp in handen te stellen der reeds bestaande «Commissie voor de Congregatiën", niet van eene nienwe commissie. De Kamer stelde een millioen francs beschikbaar voor de slachtoffers van den wervelstorm op Réunion. De begrootings-commi8sie wilde maar 300,000 francs geven maar de Afgevaardigde De Mahy wist door-eene welsprek-nde redevoering de grootere som te verkrijgen. Behalve te Roubaix is ook in de bekende fabriekstad Rijssel eene ernstige werkstaking onder de wevers uitge broken, waaraan tot nu toe door 2500 man, in 10 fa brieken werkzaam, wordt deelgenomen. Maar men ver wacht, dat de staking algemeen worden zal. In de Kamer antwoordende op de interpellaties in zake het beheer der Marine, trachtte Minister Pelletan al de tegen hem gerichte aanvallen af te slaan. Hu werd herhaaldelijk in de rede gevallen. De Minister protesteerde tegen de intrigues tegen hem op het getouw gezet. Doumer bestreed Pelletans beleid. Minister Combes verdedigde het echter en verklaarde dat de aanvallen volstrekt niet in het belang der verdedi ging werden gedaan, maar een ander, licht te raden doel hadden. Hij stelde de quaestie van vertrouwen en ver klaarde zich volkomen solidair met den Minister van Mariue. De Heer Combes weigerde eene eenvoudige motie van orde, die met 330 tegen 250 stemmen werd verworpen. De prioriteit van een motie van den Heer Manjon, vragende eene niet parlementaire enquête naar het beheer der Marine werd met 318 tegen 238 aangenomen. De motie-Manjon werd met 318 tegen 256 stemmen aangenomen. De credieten voor de Marine werden daarna met 398 JHlnlster Kuyper en de Rijkslandbouwschool. bewerking is een adres van de oud-leerlingen der Rijkslandbouwschool te Wageningen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin zij zullen protesteeren tegen de onlangs ongunstige uitlatingen van dezea Minister over die school. Met statistische gegevens zal worden aangetoond, hoe de landbouwschool velen ten zegen is geweest, direct of indirect. In da ontwikkelde landbouwkringen is men ten zeerste ontstemd over de houding van den Minister. De Burgemeester van 's-Gravenhage. Het bericht omtrent den toestand van den Burge meester van 's Gravenbage, luidde den 1 April: *De patiënt bracht een slapeloozen nacht door. Pols goed. Het beloop der ziekte geeft op dit oogenblik geen reden tot ontevredenheid." Een tweede logger. Ta Schiedam is de tweede logger »Enkhuizens Wapen," gebonwd voor rekening van de Naamlooze Ven nootschap »Enkbuizens Belang,'' Donderdag te water gelaten. Benoeming. Tot heemraad van den polder Waard en Groet is gekozen de heer R. Kuiper, te Winkel. De nieuwe dienstweigeraar. In de zaak van den nieuwen dienstweigeraar heeft reeds een onderzoek plaats gehad en zijn de stukken den betrokken auditeur-militair toegezonden, zoodat zijn zaak spoedig naar den krijgsraad, die dan weer te Haarlem zitting houdt, zal worden verwezen. Over de beweeg redenen tot zijn daad heeft deze dienstweigeraar zich tot nu toe niet rechtstreeksch uitgelaten. Notaris benoeming. ^êt Notaris te Schoorldam, gemeente Warmen- huizen is benoemd P. J. Laarman, cmdidaat-Notaris te Baemster. Kwaadwilligheid T Door een rnit in de redactiekamer van hetVolks dagblad" te Amsterdam is Donderdag voormiddag een projectiel uit eeu flobert-buks waarechjjnlijk geschoten, gelukkig zonder iemand te treffen. Aangezien geen kogel tot dusver gevonden werd, kan moeilijk tot het wapen geconcludeerd word-n, Een Schouwburg op den Dam. Naar de Telegraaf' mededeelt, is Woensdagmid dag in de geheime zitting van den gemeenteraad in be ginsel besloten het terrein van de Oude Bears in eigen dom over te dragen aan een Naamlooze Vennootschap die daarop een reusachtig theater zal bouwen, dat men reeds 1 Sept. as. in gebruik hoopt te kunnen nemen. Het bedrag, waarvoor het terrein is verkocht, is, dit zegt de «Telegraaf, met beslistheid te weten, zóó hoog dat door deze belangrijke, onvoorziene inkomst, de in komstenbelasting nog over dit jaar met ruim 1 pet. zal worden verlaagd. Het gebouw, waarvan de plaDnen zjjn ontworpen door den heer Berlage, zai in achthoekigen vorm opgetrokken worden van portland en voorts zal nitslu.tend staal wor den georuikt, dat volgens een nieuw procédé van de firma Krupp, thans ook geschikt is om met kalk te worden gemetseld. Drand. Men meldt, uit Enschede: Donderdagnacht is het café met tooneelzaal van den heer Uitdenbogaard aan den Deurningerstraat totaal ver- brand, ijen belendend woonhuis bekwam veel schade. De bewonen vluchtten ongekleed. De oorzaak is onbe kendalles is verzekerd. Huldebetooglng aan F. Domela Nleuwenhuys. Gistermogen kwart voor achten arriveerden te Hilversum een honderdtal vrije-socialisten nit Amster dam, ten einde vereenigd met hunne partjjgenooten uit Hilversum, hnlde te gaan brengen aan hunnen leider, dan heer F. Domela Nieuwenhuis, ter gelegeubeid van 't feit, dat 25 jaren geleden «Recht voor Allen" onder diens redactie het eerst verscheen. Om eventueel opstootjes of tegen betoogingen direct te verhinderen, was de politie versterkt met een tiental rijks veldwachters. Alles is echter even kalm en rustig afgeloopen. Ongeluk op Kee. ~e ^leringen is telegrafisch bericht ontvangen dat de viscbschnit W. R. 84, «De Vier Gebroeders"' eigenaar öe heer C, de Haan, in de Noordzee is over varen door een stoomboot. De opvarenden, de gebroeders Koster, zijn gered en te Bremerhaven aangekomen Broek op Eangedljk. Als koster bij de ned. herv. kerk alhier is benoemd de heer T. Biersteker alhier. Ouder leiding van den heer J. Zaal, hoofd der Openb. Schooi alhier, zullen vanwege de Doopsgezinde Gemeente zangoefeningen wordeu gehouden met het oog op in voering der Nienwe Gezangen. i ~7 rancras' De onlangs opgerichte Boeren leenbank alhier heeft zich bij de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht aangesloten. Voor hot inbrengen van spaargelden en de aansluiting van nieuwe leden is thans de gele genheid opengesteld. Thans is verschenen eeue proeve van wet tot regeling van het Lager Onderwijs op den grondslag van «Onder- wijs-Rijkszaak", bewerkt in opdracht van het Hoofdbe stuur van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap door eene Commissie, bestaande uit mannen van allerlei rich- ting op politiek- en schoolgebied. Hut ontwerp bestaat uit zeven titels mot 78 artikelen. In titel III wordt nauwkeurig de verhouding van het Bijzonder Onderwijs tot het Rjjk omschreven. In bijlage IV worden de finantieele gevolgen van de ontworpen re geling opgegeven. Bedroeg in 1901 het zuiver bedrag der uitgaven van rijk en gemeenten tezamen! 18 670.000; volgens de nieuwe regeling zouden de uitgaven bedragen f 26370 000 alzoo een vermeerdering van f 7.700.000. Dit laatste cijfer zal echter nog belangrijk dalen, wanneer in aanmerking wordt genomen, dat thans reeds door de wet van 24 Jnni 1901 de uitgaven belangrijk zijn gestegen. In Noord Korea. TOKIO; 1 April. Volgens berichten uit particuliere bron hebben de Japanners na de Russen uit Ohong dsjoe verdreven te hebben, een dag rast gehouden. Daarop trokken zg naar Yong-tsjou. Na een kort gevecht hebben zij de Rassen naar het noorden teruggeslagen. De Ras sen trekken naar Oen-sang. SEOUL, 1 April. De Rasslsche cavalerie trekt in de rich'ing van Wijoe op in zeer treurigen toestand. De paarden sterven uit gebrek aan voldoend voedsel. Men kapt de teiegraafpaien om, om brandstof te krijgen. Generaal Allen, de Amerikaansche militaire attaché die van Ping-yang is gekomen, verklaarde, at de Rus sen overal de gelegenheid laten voorbijgaan en niet partij weten te trekkeu van de natuurlijke hindernissen die het land aanbiedt om het voortrukken der Japanners te weerstaan. Het staat wel vast, dat zij voornemens zijn aan den Yaloe stand de honden. Onderwerping der Albaneezen. SALONIKA, l April. De hoofden van den jongsteu Albaneescaen opstand boden hun onderwerping aan Grasverpachting. De op 31 Maart j.l. gehouden grasverpachting van deze gemeente, heeft opgebracht 1 234 75, tegen f 282,25 in 1903 8 Hötel ndc Nachtegaal." Als er een gebouw is, dat eene grooto verandering en tevens aanmerkelijke verbetering onderging, dan is bet zeker het van onds bekende Café «de Nachtegaal" van den heer H. van der Sleesen. Voorheen enkel Oafé met uitspanning, algemeen bekend om zijn mooie kolfbaan, werd het door de zorg van den tegenwoordigen eigenaar aanmerkelgk verhoogd en verfraaid, zoodat het bi) het entree der stad van het spoor af een sieraad mag genoemd worden. Met recht mag 't thans zeker heeten een Hotel, dat naar de eischen des tijds is ingericht en voorzien van ruime en nette zit- en slaapkamers. Over het algemeen muntte, wat we vagen, nit door netheid en ruimte en 't geheel maakt op den bezoeker een prettigen, gezelligen indruk. De koffiekamer met biljart links en vooral de rnime, keurige eet aal met- daarachter dengrooten.fr aien tnin| worden door eiken bezoeker bewonderd, terwjjl de nette' helder verlichte keuken en de rnime logeerkamers het hunne bijdragen om het als Oafé Restaurant en Hötel beide bij de bezoekers aan te bevelen. Dat alles naar de eischen des tijds is ingericht, behoeft bijna niet verzekerdde electrische geleiding van elk der logeerkamers, de keurige stoffeering, kortom alles wat men zoo opmerkt, getuigt daarvan. Gaarne willen we dan ook op dit Hötel do aandacht vestigen en er bijvoegen, dat de hear H. v. d. Sleesen van zijn kant, door nette bediening en goede consumptie zeker zal zorgdragen, dat het Hötel «de Nachtegaal" bij velen als een flinke en aangename gelegenhe.d kan worden aanbevolen. De aannemer van dit werk was de heer J, Dorregeest alhier.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1