.Laatste Berichten, Nederland. De Oorlog in het Oosten. Justitie ta Parijs worden verwijderd. Veraeheidene schil derden zullen in het Louvre worden opgeborgen. nriTSCHIiAlV». De verontrustende berichten over den gezondheidstoestand van den Keizer houden aan, trots de tegenspraak der Duitsche bladen. De Londeneche correspondent van »de »Matin" noemt den toestand zelfs zorgwekkend. Ook andere Engelsche bladen spreken in den zelfden geest. Een te Napels verschijnend blad gewaagt nog van de groote zenuwachtigheid van den Keizer. StUSIiAatW. In verschillende buitenlandsche bladen kwamen alarmeerende geruchten voor, die onder de Joden in Zuid Rusland waren verspreid. Da Russische pers heeft thans een wenk gekregen om zich te onthouden van alles wat de hartstochten kan opwekken. Tot strenge maat regelen is last gegeven om overal in het rijk rust en vrede te bewaren. Aan het slot van zijn voor Czar Nicolaas bestemd rapport over de verhandelingen van het Veneznelaansch geschil voor het Haagsche Ar bitrage-Hof, maakt de Minister van Justitie Mnravieff eenige opmerkingen. Hij deelt in de overtuiging dat dit Internationale Gerechtshof zeer geschikt is om beslissing te brengen in alle geschilpunten van zuiver juridiscben aard, welke geen quaesties raken, betrekking hebbende op het poli tieke en nationale leven van Staten en volkeren. Deze door den Czar gevestigde grootsche instelling behoeft nog de zorgvuldige opmerkzaamheid van de Staten, die bedacht zijn op eene vreedzame ontwikkeling van dé menschheid op den grondslag van recht en gerechtigheid. Als een waarborg voor het slagen van het Haagsch Arbitrage-hof is onder anderen te beschouwen het alge meen vertrouwen, de sympathie en achting, welke de verhandelingen over het Venezuelaanscho geschil keu merkten. SHRVIH. Al de Hofbeambten, die deelnamen aan de samenzwering tegen wijlen Koning Alexander, zijn nit hunne betrekkingen ontslagen. Tot het door den Koning gevormde nieuwe militaire huis behoort geen enkel officier, die deelnam aan de samenzwering tegen het vermoorde Vorstenpaar. In Rorea. SEOUL, 3 April. De Japansche troepen, welke kort geleden uit vijf transportschepen te Tsjemoelpo landden, bestaan uit afdeelingen spoorweg-soldaten, af deelingen genie en paarden. Zy zijn bestemd voor den aanleg van de spoorlijn tusschen Seoul en Wi-joe, niet voor het slagveld. ^SHANGHAI, 4 April. Volgens berichten nit Japan arkomstig is het geheele eerste Japansche leger-corps in Korea geland en opgesteld in het Noordwesten. Da voorbereidende maatregelen getroffen om de operaties te beginnen tegen de Russische stelling aan de Taloe zijn reeds zeer ver gevorderd. SHANGHAI, 4 April. Japansche voorposten traden elf uur in den morgen Wi-joe binnen. De Russen zijn klaar blijkelijk over de Yaloe teruggetrokken. Me Japansche legermacht. SHANGHAI, 4 Aprii. Volgens berichten uit Kobe zyn 260.000 man Japansche (roepen thans in actie. Boven dien zjjn 60.000 man onder de wapens in garnizoen, niet inbegrepen de reserves derde klasse, die nog niet gemo biliseerd zijn. De generale staf bewaart nog het stilzwijgen over het plan de campagne, doch hier wordt geloofd dat de Japan sche legermacht in drie afdeelingen zal opereeren. Duizenden paarden zijn opgeëischt. Het grootste deel der Japansche artillerie voor Korea bestemd schijnt niet nit geschut van groot kaliber te bestaan, doch verschil lende batterijen artillerie van groot kaliber bezitten zjj van gelijke draagwijdte als de bests veldartillerie. beid in zijn nauw sluitend rijkostuum, eensklaps bin nentrad. »Wel Willy, dat is heerlijk 1" riep ze uit, terwiil ze opstond en hem tegemoet trad, >je komt bijna nooit thuis dejeuneeren, dat is een buitenkansje 1" Ze sloeg hare handen om zijn hals en kuste hem. Ia volle bewondering, die zij altijd door hare bevallig heid en haar geestig kopje hem afdwong, keek hij een oogeablik naar haar, terwijl hij haar in'zijne armen'hield. Voor den hondeids»en keer dacht hij, het is toch vreemd] maar ze is geheel anders dan andere vrouwen. Toen liet hg haar zachtjes los, trok zijne handschoenen uit, wierp ze op den stoel en keek naar de papieren op hare schrijf tafel. >Is het boek blaar vroeg hij glimlachend. »Ja, geheel, behalve de paarlaatste zinnen", antwoordde ze. Daarover moet ik nog eens goed nadenken, want het gaat niet om een boek met een banaliteit te eindigen." »De meeste boeken eindigen toch zoo", zei bij vleiend. »Maar de nwe zijn altyd uitzonderingen op den regel. Men vraagt mg altijd ea altyd weer, hoe ge dat toch klaar speelt. Een van mijne vrienden zei me vandaag, dat hij overtuigd was, dat ik u bij de moeilijkste ge deelten hielp." Delicia laehte eens. »En wat zei je j-Wel natuurlijk, dat ik dat onmogelijk kon ik zon geen zin bij elkaar kunnen krijgen, al kon ik er dsn hemel mee verdienen 1" antwoordde bij lachend. »Maar ge weet hoe de mannen zyn, je kunt za nooit doen ge- looven, dat eene vrouw werkelijk een genie is." Delicia bleef peinzend glimlachen. Genie is iets grootsch", zeide ze. Ik matig mij niet san te beweren dat ik ze bezit. Maar het is koddig te zien hoeveel bepaald onbegaafde mannen aanspraak op baar bezit maken, terwijl ze verontwaardigd het bestaan van eene geniale vronw ontkennen. Laten we echter maar geduld hebben, or zal wel een tijd komen, dat de mannen met hnn betweterij breken. Eeuwenlang hebben ze do vrouw als een slaaf, als een stuk vee behandeld Hofberichten. Ia Plaats van beden zijn H. M. de Koningin en de p«ns, gisteravond te 8.28 naar Italië ver- trokken. P0 jeugdige prinsessen van Bentheim, logés van H. M. de Koningin—Moeder vergezelden de Koningin en prins Hendrik tot den trein. Een groote menigte menschen was op bet perron. Een luid hoera klonk toen de trein langzaam bniten de overkapping reed. Prov. Staten van tfoordholland. Ia de jaarvergadering der Christ. Hist. Kiesvereni ging te Hilversum, bleek men het er vrijwel over eens te zijn voor de a.s. verkiezingen voor de Provinciale Staten samen te werken met de overige Christelijke partjjen. Woensdag 6 April a.s. zal in het Wilhelmina hotel aldaar een groote districts vergadering gehouden worden om o.m dit pnnt te bespreken. 0 Tarlefwet. De hoogleeraar mr. B. H. Pekelharing van de Poly technische School en G. W. van Ditmars, leeraar bij het M. O. te Delft, hebben de verschillende politieke kiesver- eenigingen aldaar aangezocht, gezamenlijk een beweging tegen de ontworpen Tariefwet op het getouw te zetten Schouwburg op den fiam. Het bericht omtrent den schouwburg op den Dam is geheel uit de lucht gegrepen. Benzine. Te Midwolda (Oldambt), was een schilder bezig in eene kamer de verf af te branden met benzine, toen opeens een ontploffing volgde, welke zoo hevig was, dat al de rniten sprongen, de mnren scheurden en alles wat zich in de kamer bevond tot gruis werd geslagen De schilder kreeg ernstige wonden, gelukkig echter niet levensgevaarlijk. SlruBf IVledorp. Voor een flink publiek had den 3 alhier eene uitvoering plaats van Niedorps mannen koor met damesafdeeiing. Het geheele programma werd zeer lofwaardig ten gehoore gebracht. Van de 14 num mertjes werden heel mooi gezongen Psalm 121 van S. de Lange, Goeden nacht van J. B. Kolkman en het oud Fransch volksliedje Rozen en Leliën. Onder zijn be kwamen direeteur, deu heer J. Kuilman, maakt dit koor immer mooiere coucerten. §chagen. Met welwillende medewerking van mevr. A. HaarmanGartman, sopraan en de heeren Geerts, viool, G. H. Hulsman, fluit en H. W. Flentrop, accom- pagnateur, gaf de heer A. Pcmper, organist te Amsterdam, den 4 een zeer schoon orgelconcert in de Ned. herv. kerk alhier. Panis Angelicas van C. Eranck voor zang, viool en orgel, klonk voortreffelijk in bet ruime gebouw. Niet minder de fantaisie over Nederl. Volksliederen voororgel van A. Pomper, waarbij de schoonheden van het instru ment ten volle tot haar recht kwamen. De Romance voor fluit van H. Kling, voorgedragen met orgelbege leiding door den heer G. H. Hulsman, voldeed zeer goed. In tegenstelling met een vroeger door den heer Pomper alhier gegeven concert, was nu de kerk geheel met be langstellenden gevuld een wel verdiend succes voor de ^executanten. Als gewoonlijk was do 2de Paaschavond hier gewyd aan de tooneelspelkunst. Da Alkmaarsche Tooneelver» eeniging gaf in het Noordhollandsch koffiehuis voor een zeer voile zaal met veel succes Prima Donna van A. Hen dribs. De nieuwe verlichting, door den eigenaar aange bracht en voor het eerst in gebruik, voldeed uitstekend. In het lokaal Cérès gaf eene Amsterdamsche tooneelisten- combinatie, onder bestuur van T. de la Mar, het bekende Janns Tulpmet een kluchtspel toe. Ook hier was. voel volk. Haringbuizen. In den morgen van den 4 brandde hier de woning met smederij van den heer van Bode graven tot den grond tóe af. De brand ontstond waar schijnlijk bij den schoorsteen. Alles was verzekerd. Schermerfaorn. Zondag 1.1. gaf de Rederijkers kam&r »Amicitiae" een uitvoering in het lokaal van den h?er .Ff,jödt- oFg0<r°0td werden de stukken »Het Goud- vischje," drama in 3 bedrijven door W. G. van Nouhuys, en »de Bende van Lammetje Zondag," blijspel in 1 bedriif door N. Hoekstra—Kaptijn. De stukken vielen zeer in den smaak van het talrijk opgekomen publiek en aan het eind van ieder bedrijf werden de spelers door de aanwezigen levendig toegejuicht. Amieitia heeft ook nu weer getoond uitstekende leden te bezitten. Door Dijkgraaf en Heemraden van het Heemraadschap de Ehanaspolder,is den 30 Maart aanbesteed de levering van 1000 M® grove pain. Ingeschreven werden door do heeren A. van Senmereu te Utrecht, voor fl.74, J van 't Wond, te Alkmaar eenwen znllen er nog wel noodig zijn voor ze haar leeren beschouwen als hun gelijke." Carlyon keek haar half verwonderd, half twijfelend aan. »Meu wil haar tegenwoordig nog geen academi ehen graad geven,'' zeide hij, >dat vmd ik /eer onbillijk. En de regeering weigert nog steeds haar een kruisje of lintje te geven als waardeering van hare gaven op het gebied van kunsten en wetenschappen, waarop zij, naar mijne meening, recht hadden. Dit brengt mij opeens weer het nieuws in de gedachte, waarom ik mij zoo naar huis haast heb, Delicia, ik kan je een titel geven Nu spot je toch Willy?" Volstrekt niet. Ik heb je toch wel eens verteld van mijn broer Guy baron Oarfyon Ze knikte. »Nn toen mijn vader ah bankroetier stierf, trachtte Guv nog uit den schipbreuk te redden wat hij kon en dat beduidde niet veelbehalve den titel. Van den titel had hij echter niet veel pleizier, omdat bij niet naar ziin stand leven kon. Hij ging als gondzoeker naar Amerika, en nam een anderen naam aan. bij trachtte daar fortuin te makon maar hij is er gestorven. Ik kan niet be weren, dat ik er bijzonder bedroefd om ben, want nadat wij de schooi verlaten hadden, heb ik nooit meer veel van hem gezien; hij was bovendien vyf jaar onder dan ik. Hoe het ook zij hg' is nu gestorven en duB ben ik inderdaad Baron CarlyoD Wordt vervolgd. voor f 1.40, E. Gorter te Amsterdam voor f 1.395, D. van Baarsen te Monnikendam voor f 1,249, en O. Heinis te Z. en N. Schermer voor fl,20 per M3. Aan dezen laatsten is de levering gegund. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering van den Coöperatieven Centralen Raiffeisen Bank te Utrecht, zijn vcor deze afdeeling benoemd de heeren J. de Leeuw en A. Weeshoff. Moord. s"®z"avenliage heeft Zondagochtend een moord aanslag plaats gehad. De 25-jarige D. Rauseh trad in het bierhuis yan zijn buurman Van der Kley aan den Noord west Buitensingel, en loste drie revolverschoten op den kastelein. Deze werd ernstig verwond en is naar het ziekenhuis vervoerd. De dader, op de vlucht gegaan, werd m den loop van den dag aangehouden en legde een volledige bekentenis af. Een oude veete schijnt oor zaak te zijn van de misdaad. He Drankwet. De eerste editie van dr. Kuyper's wetsontwerp tot herziening der Drankwet, heeft vooral wegens het verzet der Katholieke Kamerleden ia de Afdeeliogen 25 ver- anderingen ondergaan, die gemaakt hebben dat hare tweede editie thans een geheel ander aanzien heeft gekregen. Herste Hamer. De Eerste Kamer der Staten Generaal is tot her vatting der werkzaamheden bijeengeroepen op Dinsdag 19 April, 8Y1 uur 's avonds. ^tomjpetoren. Ds alhier bestaande zangver eniging Vriendschap" onder directie van den heer J. van Albada, heeft den 11 Maart j.l. haar 121/J-jarig bestaan mogen herdenken en gaf den 3den dezer hare gewone jaarlijksche Paasch-nitvoering, tevens feestuit- voering. De kolfbaan van den heer Brak was met vlaggen en guirlandes versierd en het welvoorziene programma gaf het talrjjk opgekomen publiek veel te genieten. De woorden van waardeering door een der aanwezigen, der reeniging 0n haren Directeur toegesproken werden ongetwijfeld door allen beaamdmoge de wensch van dienzelfden spreker mede verhoord worden, n.l. deze, dat meer jonge menschen zich mochten geroepen gevoelen als werkend lid van Vriendschap" toe te treden. Moogcr beroep. De vorige week werd voor het gerechtshof te Am sterdam in booger beroep behandeld de zaak van Janne C. O. te den Helder, van haar man gescheiden en on langs door de Alkmaarsche Rechtbank tot 2 dagen ge vangenisstraf veroordeeld, omdat zij haar 8-jarig zoontjet dat aan den vader was toegewezen, opzettelijk aan he vaderlijk gezag had onttrokken. De eisch luiddebevestiging van het vonnis. Voor de Rechtbank te Haarlem zal zich te ver antwoorden hebben een Dnitsch vischkooper uit IJmui- den, die op naam van een ander een waggon bloemkool heeft besteld en die ten eigen bate heeft verkocht. Congres voor kinderbescherming. Te 's föravenfaage wordt van 6—9 April een congres gehouden voor kinderbescherming, waarop ver schillende sprekers en spreeksters het woord zullen voeren. Het congres is gesplitst in drie afdeelingen le afd, Weezen, balfweezen, onechte en verwaarloosde kinderen. 2a afd. De opvoeding en verzorging van het kind. 3e afd. Het kind en de arbeid. Als sprekers en spreeksters treden op de haer M. J. Brnsse, mevr. Verslnys Poelman, mr. J. Limburg, mr. D. Simons, jhr. mr. D. O. Engelen, ds. H. Pierson, dr. A. L. Th. v. d. Ven, dr. R. A. J. Snethlage, de heer KI, de Vries, mej. Ida Heyermans, dr. H. L. Oort, dr. J. A. Cramer, A. H. Gerhard, dr. G. Scheltema, dr, L. Bouman, mevr. dr. Aletta H. Jacobs, de heer P. O. C. Hansen, Th. van der Wonde, jkvr. H. Hartsen, de heeren Th. M. Ketelaar, G. J. van Thïenen en mej. dr. E. Kleere- kooper. F. Homels Stleuirenhuls. Den len Paaschdag is in het paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, de herdenking gevierd van het 25 jarig bestaan van »Recht voor Allen." Ongeveer 80 vakvereenigingen waren vertegenwoordigd. De bijeenkomst werd geopend door den heer Kolthek va,n Deventer, die op het groote belang wees, van bet feit, dat met de oprichting van Recht voor Allen" in ons land begon de propaganda voor het socialisme. Toen ook heeft de »verdwaasde tuinman" zooals het Volk D. N. heeft genoemd, alles verlaten om de zaak der arbeiders te dienen. Deze tuinman heeft alles var- dnurd, en is steeds blijven arbeiden, die »tuinman" be waakt nog altijd, ook un als grijsaard, de roode vlag, e bij met overliet aan de verdwaasde sociaal-democraten. Daarom diende hem hulde te worden gebracht. Door mevrouw Haver werd een manifest voorgelezen van de Vrije Vrouwenvereniging en daarna werd door Cornelissen de feestrede uitgesproken ea aan den heer Nienwenhnis geschenken aangeboden. De jubilaris hield een korte rede eu merkte op dat hij de buide hem ge bracht, beschouwde als een aan allen, die voor het socia lisme hadden gewerkt. Hcknipt Zondagavond kwam bij den pandjeshonder B. te Arnhem een vrouw in den winkel. Terwijl zij er stond, bemeikte zij iemand in het achterhuis en zei dit aan B,, die terstond naar achter vloog en daar een zekeren J. W., verraste mot een geldkistje, waarin ongeveer i 600, dat hij ten nadeele van B. wilde ontvreemden. Politie werd gehaald en J. W. in arrest gebracht. Te kroningen is in den avond van den 1 oen goederentrein in aanraking gekomen met eenige wagens. Een wagen ontspoorde. Twee wagens werden beschadigd. Een hoofdcondncteur en een remmer werden licht gewond. De dienst leed door het ongeval geen vertraging. ATJfiH. Aan de N. R. Ct. werd geseind, dat overste van Haaien in Gajoe-Loeps een hevig vetzet ondervond, waar- by 541 vijanden gedood werden. Hg bereikte Pending en verkreeg daar verbinding met de Simpang-colonne. Radja-Bockit vluchtte naar het gebergte. Wy hadden 3 dooden en 50 gewonden, ouder wie de luitenants Winter, Ebbink en Christoffel. De verbonden colonnes gaan door Gajoe-Loeos en alle Battaklanden naar Taroetong.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2