DELICIA Honderd en zesde jaargang. 1904. ZONDAG 10 APRIL. Buitenland. Laatste Berichten. FEUILLETON. HILBE TA. 10) T- De Oorlog in het Oosten. NO 44. Eerste blad. ALKMAARSCHE COL Deze Courant wordt Dinsdag-, Doiderdag- en ZaterdagaTond uitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8#franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,08. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 8. Frys der gewone advertentlën Per regel f ®,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER k ZOON, Voordam C 9. De Kusslsch-Japansche oorlog. Uit de jongste berichten over het voortbewegen der troepen blijkt, dat de Japanners de Yaloe hebben bereikt. Uit Tokio kwam bovendien een Reutertelezram, dat Japansche stoomschepen met aanvullings troepen den mond der Yaloe zijn binnengevaren en de landing op verschillende punten wordt bewerk stelligd. Tegelijkertijd meldt men uit Sjanghai, dat de Rassen mijnen hebban aangelegd langs de kust van Takoesha en in den mond vau de Yaloe, waarvan de Japanners dus weinig zouden hebben gemerkt. Hoe dit echter ook zij, voorloopig is het doel bereikt, en lang zal nu een treffen niet nitbljjven. De Russische generaal Mitsjenko is volgens bericht uit Petersburg met zijn hozakkenafdeellngen den Yaloe overgestoken en bevindt zich nn aau den Noordelijken oever, waaruit nu valt op te maken, dat Korea door de Russen geheel is ontruimd. Mogelyk is het in verband hiermede, dat men den vijand aan deze zjjde der rivier wil laten komen om alsdan na samen trekking der troepen den Japanners een slag te leveren. Omtrent de Russische troepen meldt men uit, Seoul, dat zij volgens Koreaansche telegrammen, zes van de grootste grenssteden aan de Toemen hebben bezet. Verder ligt er een belangrijke Russische troepenmacht to Peng-Loang-Tsjeng. De Russische generale staf, zegt de .Daily News", is eenstemmig van oordeel, dat de aanval der Japanners aau den Mantsjoerijschen oever zal worden afgewacht. Zij nemen daarom aan die zijde een zeer sterke stelling in en lokken den vijand, door telkens kleine troepen naar de overzijde te zenden. Op zee blijft het nog ruBtig. Te Port-Arthur is het blijkbaar uiterst kalm, men maakt er zich gereed om het Paasehfeest te vieren. Toch heeft men vijandelijke schepen in den omtrek gesignaleerd en verwacht men een nieuwen aanval in de donkere maanlooze nachten. Dat de Russen nog altijd de houding der Chl- neezen niet vertrouwen is op te maken uit het feit dat volgens bericht uit Nioetschwang 25,000 kozakken afgezonden zijn om een wakend oog te houden op het Cbineesche leger van generaal Ma, dat zich in het zuiden van Mantsjoerije bevindt. BEI.6IE. De verkiezingen in Belgie zouden dit jaar juist op Pinkster Zondag vallen en daar bjj onze naburen kiesplicht bestaat, zouden alle Pinksteruitstapjes vervallen. Alle partijen waren het er daarom mee eens dat de datum zou worden verzet en voorgesteld werd om de verkiezingen acht dagen later te doen plaats hebben. De bekende Abbé Daens kwam daar tegenop met de andere socialistische en liberale leden daar einde Mei duizenden boerenarbeiders jaarlijks naar Noord-Frankiijk gaan. Daarom wil men de vei kiezingen 1 Mei of 15 Mei houden. Tot overeenstemming kwam men echter niet tot dnsver. Den 13 April zal men eene beslissing nemen. VAN MARIE CORELL I DOOR WJITSCHI. AND. By den Pruisischen landdag is een wetsontwerp ingediend, waarin strafbaar wordt ge steld het spelen in loterijen buiten Pruisen en handel in vreemde loten. Uit Berlijn wordt aan de «Köln Ztg." bericht, in tegenspraak met andere dagbladberichten die zeggen, dat inzake de Jezuïtenwet ook over paragraaf éen door den Bondsraad is gestemd, en dat daarbij een groote min derheid, naar men beweert Pruisen en Beieren zich voor de afschaffing van die paragraaf zou hebben verklaard da,t het opheffen van die paragraaf noch voorgesteld, noch verworpen is. Bij de door den Bondsraad in bespreking gebrachte voorstellen, was er een, dat de opheffing van de geheele wet wenschte, doch dat werd met algemeene stemmen verworpen. Over paragraaf 1 had geen afzonderlijke stem ming plaats. Over den gezondheidstoestand van Keizer Wilhelm vindt men nogmaals in de Norddeutsche zeer gernststel- lende berichten. Z. M. verzekert het blad verkeert in den besten welstand. KSTttBIjASrB. De positie van bet kabinet Balfour wordt met den dag zwakker. Thans heeft het weder een belangrijke nederlaag geleden bij de verkiezing op Wight, waar de conservatieve afgevaardigde See y zjjn mandaat had nedergelegd omdat hy zich niet vercenigen kon met de politiek der regeering in zake het protectionisme en den Chineezen-invoer in Znid-Afrika. Men had nu van liberale zijde geen candidaat gesteld, ten einde een conservatieve manifestatie uit te lokken. Eu wat gebeurde? Majoor Seely werd herkozen. Deze verkiezingwaarin voor de regeering een kras votnm van afkeuring ligt, acht de Daily News" ten hoogste schadelijk voor de regeering. 't Is een harde les van de eigen partij De koloniale overeenkomst met Frankrijk werd den 8 te Londen onderteekend. Men verzekertdat een der bepalingen van de schikking loopt over de handelsvrijheid in Egypte en Marokko. De handels vrij beid van die landen zou voor 30 jaren gewaarborgd worden. Als men over weegt, hoe belangrjjk de handel van Frankryk op Egypte iszal men het gewicht van deze bepaling beseffen in verband met de protectionistische neigingen van Engeland. Be „St. James Gazette" meldt, dat Engeland en Rusland het Thibetaansche vraagstuk geregeld hebben zoodanig, dat Engeland zich verbindt Lhassa niet te bezetten, indien het kolonel Younghusband gelukt tevoren een bevredigend ver drag te sluiten met de Tnibetaansche regeering. In elk geval zullen de Engelschen terugtrekken zoodra zulk een verdrag mogelijk zal zijn. Deze schikking moet door den Rnssischen gezant te Londen tijdens diens verblijf in St. Petersburg zijn voorbereid en de Rassische regeering moet het plan hebben goedgekeurd. FRANKRIJK. Den 6 April is te Pariis aan het ministerie van buitenlandsche zaken door den heer Delcassé en den Nederlandschen gezant, ridder A. de Stuers, een arbitrage-verdrag tusschen Frankryk en Nederland getee- »Lady Garlyonl" zei hg tot zichzelven, terwijl hij keek naar zijn eigen klassieken kop en schitterende, donkere oogen in den kleinen spiegel, die zoowat zijne geheele toilettafel uitmaakte. »En ik niet meer dan een come- diant 1 een tooneelpop, een stuk speelgoed vaD het publiek Maar toch, ik ben iets meer 1 ik ben een Man 1 met hart en ziel een man, en dat is Baron Carlyon niet 1" Dien avond speelde hij niet voor Z. K. H., die hem toejuichte en zijne goedkeuring met veM meer geestdrift te kennen gaf dan een vorst gewoonlijk doet, maar voor de nieuwe «barones"die in het wit gekleed met een bosje lelletjes op hare borst ovor het tooneel heen keek en volstrekt niet vermoedde dat Ernani iets anders dan Ernani was, of dat Valdis zijne geheele trotsche ziel in Victor Hugo's held legde en hem deed leven, ademhalen en van een hartstocht branden die nog nooit op het tooneel geëvenaard was, en waartoe zij, Delicia hem voor- naamlijk inspireerde. Delicia was in waarheid geheel onbewust van de op schudding en onrust, die zij onwillekeurig rondom zieh deed ontsaan. Hare sterke individualiteit was aftekenren maar zjj kende den zonderlingen invloed, dien zjj uitoefende niet, evenmin als eene roos den geur kent, die ze verspreidt Alles wat ze deed werd afgeloerd en op alles werd critiek nitgeoefend hare manieren, hare kleeding, hare ge baren, ja zelfs het draaien van haar hoofd en de elastische bewegingen van haar lichaam. En men was er altijd op nit of men niet een blik een zneht of een paar woorden kon opvangen, die eene aanmoediging voor Panl Valdis konden zijn. Maar de nauwkeurigste bespieding faalde erin iets te ontdekken, dat een vlek op Del.cia's leven of gedrag werpen kon. Dit was oorzaak dat de storm bij de Tockseys en Snoookseys onafgebroken voortwoedde, terwijl, wat De licia zelve aangaat, zij maar twee zaken had waar aan ze hare aandacht wijdde: haar werk en haren man. Haar titel oefende op haar zelve geen ver andering nit. «Delicia Vaughan" bleet nog en geliefkoode naam, waarmee ze hare lezers trok, velde keken tenanwernood naar het «Baronesse Carlyon" dat in kleine lettertjes tnsschen haakjes onder den beroemden naam stond gedrukt op het titelblad van hare boeken. In haren geest vermaakte ze zich meer met de onbedni dende beleefdheden, die ha r als barones bewezen werden, dan dat ze er door gesticht werd. «Hoe prettig voor u" zeide eens eene dame tot haar op een van hare ontvan dagen, «hoe prettig voor u, een titel te hebben 1 Wat eene onderscheiding voor de lite ratuur 1" «Dat volstrekt nietantwoordde Delicia bedaard. «Het is eene onderscheiding voor den titel, dat hij aan de literatuur verbonden wordt Hare bezoekster keek haar verschrikt aan. «Lieve hemel!" snapte ze »U schijnt nog al een groot idee over u zelve te hebben." Delicia fronste trotsch haar voorhoofd. »U vergist u," zeide ze, «ik heb volstrekt geen groote gedachte omtrent mijzelve, maar wel over de Literatuur, Misschien begijpt n beter, wat ik bedoel, als ik u herinner dat er verscheidene Lords Byron geweest zijn, maar dat de Letterkunde er slechts één kent. De Literatuur kan den adel tot eer verstrekken, maar de adel nooit de Literatnnr, nooit in geen enkel geval, aan wat ik Lite ratnur noem!" «En mag ik vragen, wat uwe definitie van Literatuur is, mevrouw Carlyon? vroeg een, die met eerbied naar het gesprek geluisterd had. kend, in den geest der conventies, door Frankryk achter eenvolgens gesloten met Engeland, Italië en Spanje. Het verwijderen der Christusbeelden en schilderijen uit gerechtsgebouwen heeft op verscheidene plaatsen aanleiding tot verzet gegeven. Te Marseille weigerden verscheidene patroons hunne werklieden dat werk te laten verrichten. Maar het werd toch gedaan. Te Roubaix liet de patroon der arbeiders die het werk dedende beelden herplaatsenmaar zij werden toch weder verwijderd. Te Bastia (Corsica) nam de rechter Bronzini zijn ontslag wegens het Regeeringsbevel. Ook te Yitfé (Bretagne) is de rechter Langottière, na een dienst van 33 jaren, afgetreden „omdat hij geen recht wil spreken in een lokaal waaruit Christus werd verbannen." Te Duinkerken verzetten de leden der rechtbank van koophandel zich krachtig tegen het wegnemen van het kruisbeeld uit hun raadslokaal welks deur zij stevig lieten sluiten. 8PAIEJB. Op het oogenblik, dat koning Alphonso te Barcelona het gebouw der nijverheidstentoonstelling ver liet, sproDg er een bom, die naar men zei was neergelegd in het nabij gelegen huis. Twee personen werden gewond. Een arrestatie heeft plaats gehad. Latere berichten spreken tegen, dat de beweerde aan slag van weinig beteekenis is geweest, en beweren, dat het springen van de bom in een andere straat plaats had. De koning bezocht 's avonds den schouwburg, waar hg luide werd toegejuicht. VBREENI6DE STATEN. Bij de aanstaande pre- sidents-verkiezing is sedert kort als candidaat der demo craten op den voorgrond getreden, de rechter Parker. Van deze csndidatnur zegt zelfs de gewezen president Cleveland, dat zij hem de grootste mogelijke verademing en voldoening heeft gegeven, niet alleen omdat hy nu zelf met rust gelaten zal worden, maar omdat hij er zich in verhengen kan, dat zijne partij tot gezonde beginselen on vaderlandslievende krachtsinspanning is teruggekeerd. De Hulgaarsch-Turksche overeenkomst. SOFIA, 8 April. De Bulgaarsch-Turksche overeen komst, waarover de onderhandelingen na eenige weken ten slotte dreigden te leiden tot verbreking van de diplo matieke betrekkingen tusschen Tmbije en Bulgarije, is te Konstantinopel geteekend. De Balgaaische gezant in deze stad kondigt deze onderteekening aan, zonder meer bijzonderheden over de overeenkomst te geven. Tegenspraak van den Spaanschen Koning. GERONA8 April. Antwooidende op een telegram van gelnk wensching van den president van Mexico, ver klaarde de Koningdat de berichten over een aanslag ongegrond zijn. «Machthernam Delicia, terwijl ze hare kleine, witte hand langzaam, maar stevig sloot, als hield ze den schepter van een keizerrijk omkneld. «Dö macht, die mannen en vrouwen doet denken, hopen en volbrengen de macht om een traan in het oog, een glimlach op de lippen van duizenden te brengen de macht om tyrannen te doen beven, en het gezag van valsche rechters te breken de macht om den hnicoelaar zijn masker te ontnemen, en leugenaars met hunnen naam te brandmerken, opdat de geheele wereld ze kent!" Hare bezoekster stond geheel verward op. Ze hield niet van dien blik, die uit Delicia's donkere oogen vlamde en tot in bet diepste van hare ziel doordrong. «Ik moet gaan" stotterde ze. «Het spjjt me erg Het is zoo heerlijk n te hooren spreken, mevrouw Carlyon, u is zoo welsprekend 1 Maar ik moet nog een ander bezoek maken, he-he-he dag mevrouw 1" Maar Delicia's eerbiedige toehoorder bleef nog een oogeDblik, hij was licht ontroerd. «Ik wenschte, dat er meer schrijvers waren, dieerover dachten als gij, mevrouw Carlyon 1" zeide hg vriendelijk. «Ik kende u eerst als Delicia Vaughan, en hield veel van uwe boeken. «Ik hoop, dat u ze nog zult liefhebben" zeide ze een voudig. «Er bestaat geen verschil, dat verzeker ik u, tusschen Delicia Vaughan en Barones Carlyonzij zijn en znlleD altijd blijven, dezelfde arbeidende vrouw 1" Zij gaf hem eene hand, toen hij heenginghij boog zich en drukte er eerbiedig een kns op. Alleen gelaten met haren grooten Spartan, bleef ze peinzend op de glan zige bladeren van haren reusaebtigen palm staren, die in het midden van haar salon zich bijna tot aaD het ptaf nd verhief uit eene Sèvres-porceleinen vaas. Voor het eerst in haar leven verduisterde eene woik van angst en onrnst hare vrooljjke natunr. «O, ik haat die domme vertooningen dacht ze. «Het schijnt mij toe, dat ik er in den laatsten tyd veel meer mee te doen heb gehad dan vroegerdat komt door dien ellendigen titel, denk ik. Ik wenschte, dat ik er mij geheel van ontdoen kon, ik heb er volstrekt geen

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1