DELICIA No. 45. Honderd en zesde {aargang. 1904. WOENSDAG 13 APRIL. Nationale Militie. Iets uit de geschiedenis onzer groenten. Buitenland, F E TJ I L I-a E T O W. 5EJR.T A. ILKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f Afzonderlijke nummers S ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlën Per regel f 9,13- Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/b. HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR ge last, krachtens bekomen aanschrijving, de onderstaande, hier wonende verlofgangers, om zich ter bijwoning der herhallngs oefeningen, 's namiddags voor 4 ure, bij hun korps te vervoegen als volgt 2e Reg. Veld-artillerie, lichting 1900, garnizoen 's-Gra- venhage 25 April 1904. NIOOLAAS VELTKAMP en JOHAN NES DUIJN. De opgeroepenen [hebben recht op vrij transport naar hun korps en daggeld, dat ter gemeente-secretarie der woon plaats tijdig moet worden aangevraagd. Alkmaar De Burgemeester van Alkmaar, 5 April 1904. G. RIPPING. Het is duidelijk, dat evenals van alle huisdieren wilde stamvormen hebben bestaan ook alle cultuurgewassen af komstig zijn van in bet wild groeiende planten. Al wat peen is, stamt af van de in ons land nog in het wild groeiende peen, die een slechts dunnen, houtigen penwortel heeft, de stammoeder van de kroot is de zee biet, die aan de kusten van NormaiidiS groeit, of de o. a. langs de Middellandsche zee in het wild voorko mende Beta foliosa. Van de wilde melde heeft men door veredeling de tamme gekregen, die hier en daar de spinazie vervangt, zoolang deze nog niet oogstbaar is. Het eten van groenten is al lang bekend, al is de be- teekeni8 van het woord groenten in den loop der tjjden dikwijls veranderd, omdat veel, wat vroeger onder groen ten gerangschikt werd, nu niet meer wordt gegeten en eveneens, omdat men nu veel tot de groenten rekent, wat vroeger niet tot menschel jjk voedsel diende. Het woord, waarmede in Griekenland de groenten worden aangeduid befeekent letterlijk .het gekookte'' (wat gekookt is) en het Latjjnsche woord »olas" voor groenten komt in be- teekenis overeen met het woord, waarmede men in die taal een .gewas" (wat groen is) aanduidt. Meestal kan men uit den naam, waarmede een volk benoemt, wat bij ons den naam van groenten draagt, afleiden, welke plantensoorten door dat volk als, groenten worden ge geten. De Italianen en Portugeezen spreken van legume, de Franschen van légume, wat er op wijst, dat deze volken vooral leguminosen of penlvrucbten als groenten verkie zen. De Spanjaarden spreken van hortalica of tuingewas sen, de Engelschen van vegetables, wat gewassen beteekent, terwijl de Zweden het met hun grönaher, de Russen hel met hun seljenj (groen) met de Nederlanders eens zijn. De oudste groenten, die bekend zijnwerden ontdekt in de Egyptische graven. Men heeft hier in het groen der ljjk- of grafkransen ook takjes van dille en selderie gevonden. De Egyptenaren waren groote liefhebbers van uien, look en rammenas. Herodotus deelt mede, dat d arbeiders, werkzaam bij den bouw eener piramide voo VAN MARIE OORELLI DOOR 11) Het was haar ontvangdag, en ze zat gedwee te wachten op de bezoekers, die gewoonlijk tusschen vijf en zes uur in den middag haar bezochten. De heer en dame, die wjj hebben zien komen en gaan, waren toevallige bezoekers, zij behoorden niet tot hen, die zij gewoonljjk zag. Het was half vier toen een haastig trekken aan de bel Spartan deed brommen en zijne meesteres aankjjken, of hij ook bevel kreeg om te bijten. .Stil, spartan 1" zei Delicia vriendelijk. Vandaag ont vangen we, dat weet je wel en dan mag je tegen niemand bijten." Spartan keek knorrig. Hij haatte zulke dagen, en ging in den verst verwijderden hoek van het salon, waar een heerlijk berenvel lag, en legde er zich behaagljjk te slapen. Intnsschen werd mevrouw Lefroy aange diend Delicia stond langzaam op, als was ze vermoeid en trad eene mooie vronw tegemoet, die opzichtig ge kleed en met veel blanketsel op het gelaat de kamer binnentrad, den vervelenden gezelschapslacb speelde om haren mond om hare witte tanden te laten zien. .Mijne lieve 1" riep ze, wat zie je er goed nit, en wat eene allerliefste kamer! Ik ben hier al meer geweest, natuurlijk, maar toch vind ik ze altijd weer gezelliger I En wat heb je eene beelderige japon aanO, ik heb je toch zoo iets grappies te vertellenje hadt me zeker niet verwacht, hé Maar ik ben veel eerder uit de Riviera teruggekeerd, dan ik van plan was. Ik verloor onrustbarend snel al mijn geld te Monte Carlo, en dus 1600 talenten (ruim 4,f2 millioen gulden) van deze groen en hadden opgegeten. Wat dit zeggen wil, kan men eerst begrijpen, als men nagaat, dat het geld in dien tijd veel meer koopkracht had dan nn. Ook in de graven der menschen die Peru gedurende de oudheid bewoonden, heeft men o. m. boonen en erwten gevonden. Tot de oudste cultuurgewassen, die wij kennen, be hoort de ui of ajuin. Nog thans bloeit haar teelt in Egypte sterk. Op de markt van Berlijn, van Parijs en in onze fijne groentenwinkels vindtj men in bepaalde tijden van het jaar slechts Egyptische uien. In den onden tijd ge bruikte men wel uien bij wijn zooals de Daitschers van den tegenwoordigen tijd nog rammenas bij hun bier ge bruiken. De ui behoort met de prei, de sjalot en meerdere plan ten van het geslacht look tot de lelieachtigen. Van den vertegenwoordiger dezer familie, waarnaar de geheele fa milie genoemd is, de lelie dus, worden de geschubde bollen o. a. gegeten door de Japanners en de bewoners van Siberië. Ons pareluitje niet het gewone met de pijp vormige, maar dat met de lintvormige bladeren, stamt af van de prei. Als men bij een overjarige preiplant den bloemstengel wegneemt, vormen zich aan den bol der prei (die echter meer op een cylinder gelijkt al behoort de prei tot de bolgewassen), waaruit blijkt, dat in de plantkunde met den naam van bol niet bepaald wordt aangeduid iets dat den bolvorm heeft) kleine bolletjes, die voortgeteeld, het karakter van bolletjes behouden. Ook de asperge, insgelijks een zeer oude cultuurplant, behoort tot de familie der lelieachtigen. Plinius spreekt van drie asperges, die te zamen 1/i pond wogen. Op de Parjjsche tentoonstelling van 1900 waren nog zwaardere te zien. Een groente van jongeren datum is de rhabarber. Het heeft lang geduurd voor zij als compöte-plant het bur gerrecht heeft verkregen. Als zoodanig was zij reeds in Engeland bij het begin der 19de eeuw hooggeschat en ook in Hamburg kende men haar reeds voor bijna drie kwart eeuw als moesplant. De Perzen hebben het eerst van de bladstelen het ons bekende moes bereid. Uit Perzië kregen wij ook de spinazie, die van hier heel spoedig naar China, das naar het Oosten ging, doch daarentegen buitengewoon langzaam naar Europa, naar het Westen. De kool kwam reeds ten tjjde der Kelten van Zuid- Europa hierheen, maar of de Oaden dezelfde kool hadden als wij, valt te betwijfelen. Van bloemkool wordt pas gewag gemaakt in de I6da eeuw. Zij kwam toen, zooals nog nu gedorende een deel van het jaar, uit Italië. De rammenas was reeds bij de Onden zeer geliefd, maar radjjsjes schijnen ze niet te hebben gekend. De mierikswortel is een der weinige specerijplanten of toekruiden, die nit het Noorden afkomstig zijn. In Oos tenrijk draagt hjj den naam van Kren, wat er op duidt dat de plant van Slavische afkomst is. Tot de schermbloemige gewassen behooren de bij ons in het wild voorkomende peen, de selderie (die bij de Isthmiscbe spelen in kransen de laurier verving), de karwjj, de bij de Ouden onbekende kervel en de venkel keerde ik naar huis terug. Ach, maar men kan hier ook even goed pleizier hebben als ergens anders, zonder de verleiding van dat verrukkelijke betooverende Casino O, lieve, men hoort over niets anders dan over je boek spreken! Het wordt door iedereen met ongednld ver wacht je hebt het al klaar, is het niet Heeft de uitgever het al? Hoe heerlijk! En je hebt er natuur lijk weer een massa geld voor gekregen Hoe verrukte lijk voor jou en dien gelukkigen echtgenoot van jou 1 En je ziet er zoo goed uit I Neen, dank je lieve, geen thee Wacht, maar ik zal eventjes mijn mantel afleg gen Dank je. Verwacht je nog iemand van middag Ja natuurljjk he, bij jon is het altijd stampvol 1 O, dat wilde ik je ook nog vertellen, we hebben gisterenavond toch zoo'n pleizier gehad Carlyon dacht er in het geheel niet aan, dat wij hem konden zien, weet je! Delicia keek van haar theeservies op, waarheen hare gastvrijheid haar droef. Zjj had tot nu toe niets gezegd ze kende mevrouw Lefroy van onds en wist dat het maar beter was haar eerst te laten uitpraten. »Je hebt natuurlijk wel van die nieuwe danseres Marina gehoord?" ging mevrouw Lefroy voort »die als een geblinddoekte boa op het tooneel komt en zich dan langzamerhand uit haren slangeuhuid wikkelt en b|jna zonder kleeren aan tusschen een massa slangetjes van vuur danst, die door electriciteit aangebracht worden Alle mannen zijn dol op haar, omdat zij znlke mooie beenen heeft." Delicia haalde even spijtig hare schouders op, en knikte. »Nu wij gingen gisteravond soapeeren in den sGooden Leeuw" en wat raadt je nu mijn lieve En hier klapte mevrouw Lefroy met geestdrift in hare fijn gehandschoende handjes. »Wie kwam daar binnen en ging aan een tafeltje vlak bjj ons zitten Baron Carlyon met die Marina 1" Delicia keerde zich langzaam om, hare oogen schitterden en een glimlach speelde om baren mond. >Nu zei ze. Mevrouw Lsfroy's neus werd rood, ondanks al haar poeder, en ze wierp het hoofd achterover. van de laatste worden in Italië de bladstelen gegeten. De oudst gecultiveerde peulvruchten zijn stellig de linzen (Ezau verkocht zijn eerstgeboorterecht voor een schotel linzenmoes) maar oud zijn ook de erwten, want Virchow vond ze bij opgravingen in Troje. Van de boonen waren reeds in de grijze ondheid de paardenboonen bekend, want wat de Grieken boonen noemden, waren geen peulvruchten van het geslacht Pha- seolus (bruine en witte boonen), doeh boonen van het geslacht Vicia (wikken, tninboonen, duivonboonen, wier- boonen, paardenboonen.) De boonen van het geslacht Pharsolus komen oorspronkelijk uit Amerika. Van de saladesoorten zijn de andijvie en de cichorei almede van de oudste. De Romeinen maakten salade in, vermengd met paardenboonen, kervel, look, enz. Over 't algemeen kan men zeggen, dat de invoer van en de ter- reinveroverovering door groenten meer afhangt van hun smaak en dien der volken dan van hun voedingswaarde. Vandaar dat in ons land bijv. de suikermaïs nooit is in geburgerd. Van deze maïs eet men in Amerika de nog groene zaden op d zelfde manier als wjj de doperwten. Knolselderie. Moet men voor het verplanten der knolselderie den hoofwortel al of niet inkorten Het antwoord op deze vraag door verschillende deskundigen en vaklieden luidt verschillend. Iemand nam een proef met het wel en het niet, alsmede met het veel en het weinig inkorten der wor tels van de knolselderie vóór de verplanting. Alle planten waren in een warmen bak gekweekt en niet verspeend. Ze werden 4 Mei uitgepl'ant en de knollen werden 8 Oct. geoogst. Bij het vergelijken der knollen bleek, dat de grootste, de meest gave en de mooist ronde voor kwamen aan planten, waarvan men den hoofdwortel vóór de plauting op 3 a 4 c.M. had ingekort. Die meer of in het geheel niet teruggesneden waren, hetzij dat ze met den wortel recht naar benoden of met gebogen wortel verplant waren, leverden kleinere en minder gave knollen met veel vingers." Wie een tuin heeft, doe met deze mededeeling zijn voordeel. Een der beste verscheidenhe den is de Prager rens. De Zweep. Het gebruik der zweep (voor paarden) is in sommige streken geheel onbekend. Op zeker landgoed in Daitsch- land worden alle paarden met de teugels en het »woord" geregeerd. Het gebruik der zweep is het personeel ten strengste verboden en alles gaat goed. Bij de Zwit- sersche Alpenpost en bij de sledeposten der Alpenpassen kent men het gebruik der zweep niet en in New-York is het zelfs verboden. In Noorwegen waar meti ook geen opzetteugels kent, wordt een hoogst spaarzaam gebrnik van de zweep gemaakt. Zouden de paarden in al de genoemde streken een ander karakter hebben dan hier of zou dit het geval zijn met hun meesters en bestuurders? De Uusglsch-japansche oorlog. Men blijft nog steeds tevergeefs uitzien naar belang- »Nu Is dat alles, wat ge zegt nn Ik zou toch wel eene sterkere opmerking maken, als ik van m ij n man hoorde, dat hjj in den Gouden Leeuw" met die Marina gesoupeerd had 1 »Zoudt ge?" zei Delicia lachend. Ja, zie je, ik ben u niet, en u w man is niet m ij n man. Daarin zit het ver schil 1 Bovendien is een man vrij om te doen, wat hjj wil, als hjj een ander maar niet door zijne handelingen kwetst." »Met schepsels" als Marina?" vroeg Mevrouw Lefroy met open mond. »Je bent waarlijk overdreven verdraag zaam, lieve 1 Wil je wel gelooven, dat zelfs Paul Valdis, een actenr en dat is nu toch ook zooveel bijzonders niet'' niet in gezelschap van zoo'n slangenmensch gezien zou worden." sMjjnheer Valdis kiest ongetwjjfeld zijn eigen gezel schap naar zijnen eigen smhak," zei Delicia bedaard. »Het is mij precies hetzelfde of men hem met het slangen mensch ziet, zooals gjj haar noemt, of met iemand anders. Als mjjn man met haar spreken wil, dan moet ze iets ver standigs en iets liefs over zich hebben, zon ik denken. Alle danseressen zijn geen duivels." »Mjjne arme Deliciariep mevrouw Lefroy uit. >Je bent waarlijk te onergdenkend en te liefIk wou, dat ik je oogen eens kon openen »De Hertog en Hertogin van Mortland," diende het kamermeisje bij deze verzuchting aanhiermee werd het gesprek afgebroken door de ontvangst van eene deftige onde dame en een vroolijken ouden heer. De oude heer nam een kopje thee en boog er zoo dikwjjls mee voor D licia, dat bij op zjjn mooi vest morste, en zijne waar dige echtgenoote kruimelde op eene kwistige wijze met haar koekje over de breede ruimte, die door de naaisters en kleermakers »de buste" genoemd wordt. Het waren aardige, oude luidjes, maar wel wat slordigen daar za van een zeer onde familie waren, hunne vooronders hadden nog iets te doen gehad met den slag bjj Ciécy, bewon derden zjj Delicia om haar zelve en hare schitterende gaven zoo sterk, dat ze haar somtijds nog bij haar meis jesnaam noemden, >Jnffrouw Vaoghau", voor welke ver-

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1