Laatst© Berichten. Ingezonden stukken. StadsbericMen. De Oorlog in het Oosten. rgk oorlogsnieuws en in afwachting daarvan schijnen sommige correspondenten van bnifenlandsche bladen hnn tijd te dooden met het overbrengen van nieuws, dat blijken draagt van eene goed ontwikkelde phantasie. Na een bericht, omtrent een kleine nederlaag der Russen by de Yaloe, dat van zeer twijfelachtige waarde is gebleken, wordt na gewag gemaakt van den overtocht der Japanners over deze rivier, waarbij een kleine schermutseling zou hebben plaats gehad. Ook de waarheid van dit bericht mag worden betwijfeld, of de Russen zonden van de versterking aan den Yaloe- rivier moeten hebben afgezien. Te betwijfelen valt het ook, dat de Japanners den over tocht zonden wagen, zonder dat hun geheele legermacht de Yaloe heeft bereikt. Men schat er nn hunne sterkte op 65.000 man met 216 stukken geschut. Dat de Rassen Korea hebben verlaten staat thans vastde Japansche minister te Seoul heeft den Koreaan- schen minister van buitenlandsche zaken daarvan mede- deeling gedaan en het een feit genoemd, waarmede beide landen geluk gewenscht moeten worden. 4t3 vreemde oorlogscorrespondenten hebben eindelyk Tokio mogen verlaten en zijn nn in Korea, waarschijnlijk te Ping-Tang. Hieruit leidt men af, dat de overtocht der Japanners spoedig zal plaats vinden. Ben nieuwe aanval op PortjjArtlmr heeft nog niet plaats gehad. Wel zou de Russische admiraal Makarot naar Petersburg geseind hebben, dat het Japansche eskader weer gezien was aan den horizon doch dat het dadelijk weer was verdwenen. Men is op eiken nieuwen aanval voorbereid. Verder wordt gemeld aan de Daily Express", dat men de laatste dagen geheimzinnige vlootbeweglngen heeft opgemerkt tusschen Wei-hai-Wei en Port-Arthur. Ook werd een Russisch oorlogsschip gezien, in de straat van Petsjili, en kort daarna een aantal Japansche schepen. Of er iets gebenrd is weet men alweer niet, doch men acht een treflfen In open zee binnenkort zeer waar- schynlyk. In hoeverre ook dit bericht is tc vertrouwen? Er wordt ook te Wladiwostock een aanval ver wacht tegen 24 April, daar dan de scheepvaart er waar schijnlijk weer wordt geopend. DCITSCMIiANI). Het lotery-ontwerp vindt vrij algemeen afkeuring en vooral de in de toelichting uit gesproken verwachting, dat het verbod van het spelen in vreemde loterijen ten bate zal komen aan de eigen Staatsloterij acht men moraliteit van minder allooi. De keizer is Zaterdag op Malta aangekomen. De dag werd te zijner eer tot een feestdag verklaard. Volgens een bericht uit Barlya laat de gezondheid van de Keizerin thans weer veel te wenschen over. Uit Zuid-West-Afrika kwamen weer berichten van nieuwe gevechten met de Herero's. De Duitsehers be haalden wel de overwinning, maar verloren 46 man aan dooden en gewonden, waaronder twee officieren. BNGBRAWI1. Na de gelukte proef met majoor Seely heeft thans ook het conservatieve lid van bet Lager huis Churchill, een bestrijder van Chamberlain's bescher mingsplannen, verklaard zijn mandaat te willen neerleggen, om zich aan een nieuwe verkiezing te onderwtrpen. Het gerucht, dat Chamberlain zijn ijveren voor pro tectie zon opgeven, dat dezer dagen werd verspreid, is door zijn zoon, den minister van financiën, tegengesproken FRANKRIJK en RNGRLAN». De overeenkomst betreffende de buiten Europeesche- belangen dei beide mogendheden, die dezer dagen werd onderteekend, bevat eene conventie rakende Nieow-Fonnd- land en West-Afrika, eene verklaring betreffende Egypte en Marokko, en toegevoegde verklaringen aangaande Siam, Madagascar en de Nienwe Hebriden. In Egypte en Marokko blijft de politieke toestand onveranderd. Frankrijk zal Engeland in eerstgenoemd land niet dwarsboomen en zijnerzijds erkent Engeland Frankrijks recht om over de rust in Marokko te waken en der Regeering van dit rijk den steun te verschaffen, dien het behoeven kan tot reorganisatie van het bestuur, de finant.ën en het leger. gissing ze echter dadelijk verschooning vroegen. Lang zamerhand kwamen er echter meer bezoekers en Delicia's kamers waren spoedig vol. Eene Zweedsche zangeres kwam onder anderen ook, en bood op hare eigenaardig, vriendelijke wijze aan een Zweedsch bergliedje te zingen. Hare prachtige stem ruischte nog door de salon, toen er eene opschudding en verbazing onder de zwijgende toehoorders ontstond. Paal Valdis trad onaangediend binnen. Hij bleaf bjj de deur staan, totdat het lied ge ëindigd was, toen trad hij op Delicia toe, die hem op hare eigene vriendelijke wijs groette, en tegenover hem even eenvoudig bleef als tegenover den onden hertog die van zijne thee gemorst had. Hij was bleek en scheen wat afgetrokken, ofschoon hij met eenige hoeren en dames in zijne nabijheid een alledaagsch praatje aanknoopte, alsof hij geen hekel had aan dergelijke gesprekken. Nu en dan werd hij wat stiller en antwoordde kort op de hem gedane vragen op znlke oogenblikken zon mevrouw Lefroy, die hem oplettend gadesloeg, werelden gegeven hebben als ze zich hier of daar achter een gordijn had kannen verschuilen, om eens* te zien, hoe hij zich ge dragen zon, als die babbelende menigte vertrokken was. Maar ze was al langer dan een nnr gebleven en ze zon geene gelegenheid meer hebben om met Delicia te spreken ze was dn3 genoodzaakt naar huis te gaan en zich voor eene avondpartij te kleedendaarom be sloot ze eindelijk optestaan en afscheid te nemen van hare gastvrouw. Het spijt my zoo dat ik moet heengaan prevelde ze. »Ik had n nog zoo graag een paar minuten alleen ge- sproken. Maar je hebt het altijd zoo druk »Ja, dat is waar 1" stemde Delicia lachend toe. »Ge- legen heden om van elkaar te lasteren, doen zich anders altijd wel voor vindt je ook niet Tegen dat vertrouwen, dat Delicia in haar stelde, was mevrouw Lefroy niet opgewassen. Ze was bepaald woe dend. Maar ze had geen tijd het te toonen. Met. een ge dwongen glimlach ging ze heen, vast besloten, die klas sieke, deftige schrijfster eens tot in hot diepst van hare ziel te treffen en eene bevende, zwakke, jaloersche vrouw van haar te maken, zooals de veie anderen, die zij bende en die ook met znlk een man gezegend waren als Baron Carlyon. Wordt vervolgd. Engeland treedt toe tot de Conventie van 1888, betref fende de onzijdigheid van bet Suezkanaal. In Egypte zal door Engeland, in Marokko door Frank rijk er voor gezorgd worden, dat de groote openbare werken in handen van den Staat blijven, en beide waar borgen over en weer voor den tgd Van dertig jaren de handelsvrijheid in die twee landen. Ter verzekering van de vrije doorvaart door de straat van Gibraltar wordt bepaald, dat op een aangewezen gedeelte der Marokkaansche knst geen versterkingswerken zullen mogen worden aangelegd. In ruil voor 't afstaan van sommige rechten, in ver band met de visscherij op Nieuw Fonn Band, verkrijgt Frankrijk drie coDcesaiëu in West-Afrika: toegang tot het bevaarbare deel der Gambia, de zes Loos-eilanden en een grenswijziging tnsschen Niger en Tsjad. Ten opzichte van Siam worden do punten, waarom trent het verschil bestond, nader vastgesteld. "Voor de Nienwe Hebriden wordt eeno commissie inge- steld om uitspraak te doen in geschillen over onroerende goederen tusschen de inwoners. Aangaande Madagascar ziet Engeland van zijne pro testen af, tegen de aan 't eiland opgelegde economische regeling bij meer dan eene gelegenheid ingebracht. NIOETSJWANG, 11 April. De berichten over het oprukken der Japanners in Korea en de aankomst van Japansche transportschepen op de Yaloe doen bij het garnizoen vrees ontstaan voor een mogelijken aanval van de Japanners. De forten begrepen gisteravond het stelsel van sein lichten, waardoor aan den mond van de rivier den schepen, die naar zee gaan, wordt gewezen, waar het diepe vaar water is, verkeerd en vuurden 24 schoten af op loods- vaartnigen en een koopvaardijvaartnig, die naar buiten gingen. Door het vuren werden de inwoners beangst; zij meen den, dat de Japanners Nioetsjwang aanvielen. Onder de soldaten ontstond groote opgewondenheid, met het gevolg, dat twee Ohineesche zeelieden, die door het schieten beangst geworden, beproefden de rivier over te steken, door de scbildwachten werden doodgeschoteu. Mijnheer de Redacteur. Mag ik u nog eens om een plaatsje in uw blad ver zoeken Nadat in het nummer van 25 Maart mijn ingezonden stukje »Naar aanleiding van ons Gymnasium" was verschenen werd mij van enkele zjjden de opmer king gemaakt, dat leerlingen van 12 jaar nog niet rijp zijn voor het onderwjjs op bet Gymnasium en de Hoogere Burgerschool en het daarom beter was, alles by het oude te laten. Het onhoudbare van deze bewering blijkt aan stonds, wanneer men een blik slaat over de grenzen, naar Dnitschland en Frankrijk daar toch begint het boven genoemd onderwijs reeds met het 10e jaar. Natnnrlijk wordt het gegeven in een vorm, die voor kinderen van dien leeftijd geschikt is eu zouden nu bij ons leerlingen van twaalf jaar er niet ryp voor zijn Ik geloof omge keerd te mogen beweren, dat men bij ons in dertig jaren bjj het middelbaar onderwijs nog niet geleerd heeft, of ten minste niet overal geleerd heeft, zich naar de ont wikkeling der leerlingen te voegen. Wanneer men de opgaven ziet in de eerste jaren bij het eindexamen der H. B. S. opgegeven, dan slaat men de handen in elkaar van verbazing zoover gaan eenige boven de krachten van de jongelui. En even als men het kannen der zeven tien- en achttienjarige jonge menschen overschatte, stelde men ook veel te hooge eiscben bij het toelatingsexamen en klaagde dan natuurlijk steen en been over de slechte resultaten van het lager onderwijs en over africhting. Zonder .'een wijziging van het eindexamen-programma, dat gelukkig nog al rekbaar bleek, heeft men in vorloop van jaren de eischen voor het eindexamen getemperd en kan ze nog matiger maken, als men dit noodig oordeelt. Maar bij de toelating, waar meu alleen eischen stelt en niet tegelijk aan eischen heeft te voldoen, is men nog niet overal zoo verstandig geweest. En het Gym nasium heeft zich in de laatste 25 jaren geheel bij de H. B. S. aangesloten ja is hier en daar nog een stapje verder gegaan en heeft ook dapper meegeklaagd over de onvoldoende resultaten van het lager onderwijs. Dikwijls zeer ten onrechte. Wat moet de voorbereidende school geven Behalve het gewone lager onderwijs eenige kennis van het Fransch, zooveeldat man zonder bezwaar met een tweede taal kan beginnen, dns meer dan de volksschool, Ze kan dit, door de kleinere klassen die van den aanvang af 30 leerlingen niet mogen overschrijden en door de gunstige omstandigheid, dat ze met kinderen te doen heeft, wier huiselijke omgeving niet weinig tot bnn ontwikkeling bijdraagt. Dat er op deze school wel eens aan het examen gedacht wordt, is op zich zelf geen kwaad, integendeel de onderwijzer wordt er zoo aan herinrerd, dat het onder- wezene ook eigendom der leerlingen moet worden. Maar nn komen de leeraren van Gymnasium en H. B, S. met hunne eischenzonder zich alrijd rekenschap to geven van hetgeen de voorbereidende school kan geven. Vooral onder de leeraren in de Fransche taal zijn er, die in dit opzicht een gevestigde slechte reputatie hebben. Ik heb een collega gekend (sedert jaren overleden), die b.v. al de onregelmatige werkwoorden eischte. Het gevolg was, dat op de voorbereidende school veel te veel tyd aan het Fransch werd besteed ea bet onderwijs ook in de andere vakken door gebrek aan tijd in africhting begon te ont aarden. Toen het hoofd dezer school hem hierop opmerk zaam maakte, weigerde bij eerst matiger eischen te stellen, omdat hij dan te veel werk kreegeindelijs zwichtte hg voor den drang der collega's. Maar ook andere leeraren begaan dezelfde fout, meestal door onbekendheid met het lager onderwijsik herinner maar aan de repeteerende breuken, aan de opgaven in andere talstelsels dan het tien tallige, aan de spelling finesses, die op de voorbereidings school veel tijd doen verloren gaan met alleen, maar tot africhting dwingen. Ik herhaal, een voorbereiding van 6 jaren is in ons land verreweg overwegend, Gymnasium en H. B. S. moeten er dns mede tevreden zijn en kuDnen het ook, mits die voorbereiding goed is. Deze kan echter niet goed zijn, wanneer er geen aansluiting bestaat. Het zij mij vergnnd hier een aanhaling te doen nit een Rapport van het Hoofdbestuur der Vereeniging tot vereenvoudiging en verbetering der examens (zie Handelsblad van 5 April 1.1.) Aansluiting is slechts te verkrijgen door verplicht over leg tusschen de leerkrachten van het Lager Onderwijs, Mid delbaar Onderwijs en Gymnasiaal Onderwijs Van een andere zijde werd beweerd, dat vlngge jongens ook nu in Alkmaar wel mat 6 jaar voorbereiding op het Gymnasium en de H. B. S. konden komen. Ja, evenals nit de 5e klasse van het Gymnasium op de Universiteit. Maar dan wordt de africhting volkomen. Vervolgens schjjnt men gemeend te hebben, dat ik de 7e klasse der voorbereidingsschool zon willen laten ver vallen, terwijl ik schreef: »het 7e voorbereidingsjaar moet vervallen. (Natuurlijk zullen er wel leerlingen zijn, die eens blijven zitten, en toch 7 jaar noodig hebben). Is er een voldoend aantal leerlingen, die van de H. B. S. of het Gymnasium geen gebruik wenschen te maken, dan zon de 7e klasse niet gemist kannen worden, ja zonden zelfs een 8e en eventueel een 9e klasse noodig kunnen zijn. Zulke klassen blijven voor meisjes zeer waarschijnlijk een behoefte. De klassen voor leerlingen van 612 jaar daarentegen, znllen aan de Openbare Meisjesschool wel spoedig wegens gebrek aan leerlingen kunnen verdwijnen, nu Gymnasium en H. B. S. beide hunne deuren voor vrouwelyke leer lingen openstellen. De ouders dezer leerlingen toch znllen hnnne dochters liever naar de algemeene voorbereidings school zenden, zoodra deze de regelmatige weg is naar het Hooger en Middelbaar onderwijs. Volgens het Gemeenteverslag, werd do meisjesschool in de laatste 8 jareu gemiddeld door 84 leerlingen bezocht, verdeeld over tien klassen. Wanneer men nn weet, dat hot rijk voor zulk eea school van minder dan 90 leerlin gen aan subsidie voor het personeel vergoedt f 250 voor het hoofd, f 150 voor den eersten en f 200 voor den tweeden onderwijzer, dus f 600, en men zeker bijna f 8000 aan salarissen betaalt, dan zal men het wel met mg eens ziin, dat dit een weelde is, die in geen enkel opzicht verdedigd kan worden, en het ligt voor de hand zon ik meenen, de weinige leerlingen der laagste zes klassen naar de Voorbereidingsschool over te plaatsen, en de drie laagste klassen op deze inrichting te splitsen, die nn resp. 39, 44 en 44 leerlingen tellen. Maar ook als men met mij van meening verschilt, hoop ik, dat men zal toegeven, dat het nn het tijdstip is, al deze zaken eens ernstig te overwegen. Hoewel ik een- vondigheidshalve alleen van het Openbaar Onderwys ge sproken heb, het voorbereidend bijzonder onderwys is evonzeer bij de kwestie der aansluiting betrokken. Dankzeggend voor de verleende ruimte. Uw dw. dn., CH. ALTENA. Cadettenschool. In de Zoüdag lü April gehouden voetbalwedstrijd, tusschen de cadetten en Ajax uit Amsterdam wonnen de cadetten met 80. Volksbond tegen Drankmisbruik. Zaterdagavond had eene algemeene vergadering van de afdeeling Alkmaar van den Volksbond plaats, waar het navolgend jaarverslag werd nitgebracht »Het achter ons liggende jaar was voor onze afdeeling niet zonder gewicht. Ook al mocht onze innerlijke arbeid, door de geringe zelfs zéér geringe opkomst der leden op onze vergaderingen niet veel tot stand gebracht hebben, het bestuur heeft met de middelen, waarover het kon beschikken, getracht tenminste naar buiten zooveel te doen als mogelijk was. Wy kunnen dan in de eerste plaats wijzen op het Rap port over het door onze afdeeling ingesteld Woningonder- zoek, dat wij eindelijk in dit jaar konden doen verschijnen. De aankondiging van dit boekje in de pers en de wijze waarop het door deskundigen is ontvangen, geven ons in bescheidenheid het recht te zeggen dat onze afdeeling daarmede eer in legde en dat zy met voldoening op den volbrachten arbeid mag terugzien, ook al mocht zjj tot nu toe op baar met het rapport verzonden adres aan den gemeenteraad geen antwoord ontvangen. Zooals gewoonlijk deed de afdeeling ook dit jaar met de lotingsdagen wat zij kon om den lotelingen een aan genaam verblijf te verschaffen, waaidoor deze de herbergen zouden kannen voorbijgaan. Wij vleien ons hierbij grooter sncces te hebben bereikt dan vorige malen. Dankbaar voegt het ons hier te gedenken don steun voor een en ander vad verschillende zijden ontvangen. Door de afname van 400 exemplaren van ons Woning- onderzoek dekte het Hoofdbestuur een groot deel der kosten cioor ruime inteokening stelden tal van ingezete nen ons in staat de aerie op de lotingsdagen door te zetten. Zonder zoo deze als gene steun ware het optreden onzer afdeeliDg in beiderlei opzicht onmogelijk geweest. Vermelding verdient nog dat het bestuur een adhaesie- adres aan de 2de Kamer zond inzake het bekends drank wetadres. In ons bestuur werd de bestaande vacature vervuld, door dat dr. A. Tuyl zijne verkiezing door de algemeene ver gadering aannam. Het ledental wjjzigde zich van 150 op 1 Januari tot 127 op 31 December, een feit dat zeker betreurenswaardig is alhoewel nog niet zóó betreurenswaardig als dat andere, dat de overgebleven leden zoo weinig belang stelling toonen voor de vereeniging zelve. Het is met contributie betalen niet gedaan, mbn most ook op de vergaderingen blijk geveD, dat men belang stelt in den strijd door den Volksbond tegen het drankmisbruik ge voerd. Üp de wyze waarop de leden onzer afdeeling zeer enkele zeer gewaardeerde uitzonderingen daargelaten hun plicht in deze opvatten is het voor het bestuur zeer ontmoedigend werken. Het hoopt echter niec van zijn post te wijken en zoodoende de loden tot grooter ijver aan te vuren. Met moed dus 1904 ingaande, vertrouwen wij, dat het verwijt, dat het oestnur heeft moeten uitspreken, aanleiding zal zijn tot wederoplniking van het innerlijk leven onzer afdeeling hetgeen niet dan ten goede kan komen aan den ook door haar te voeren strgd tegen den grooten vijand alcohol." Besloten werd verder, wegens den benarden toestand der kas, aan het hoofdbestuur een subsidie te verzoeken,

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2