No, 46. fierste Blad. Honderd en zesde jaargang, 1904. VRIJDAG 15 APRIL. Hinderwet- Buitenland, laatste Berichten. Nederland. De Oorlog in het Oosten. ALKIMMRSCHE COURANT. Deze Courant wordt Bins dag-, Bonder dag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per B maanden voor Alkmaar f 0,8©j franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prtys der gewone advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven: bet kohier der Personeele belasting No. 1, voor het dienstjaar 1904, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amster dam den 11 April 1904; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op de bij de Wet bepaalde wijze, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken, binnen welken daartegen bezwaarschriften kannen worden ingediend. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, Alkmaar, 12 April 1904. G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen, ingevolge art. 8 der Hinderwet, ter openbare kennis, dat zij 1°. bjj hun besluit van 11 April 1904 no. 121, onder voor waarden vergunning hebben verleend aan J. KEESJE, zich schrijvende KEESIE, koopman aldaar, tot het oprichten van eene inrichting tot het bewaren van been deren, lompen enz. in het perceel Spanjaardstraat, wijk C, no. 37; 2°. bjj hun besluit van 11 April 1904 no. 122, onder voorwaarden vergunning hebben verleend aan D. DE GROOT, vleeschhouwer aldaar, tot het oprichten van een slachterij met rookerij van vleeschwaren in een te bouwen perceel aan de Baanstraat, achter zijn perceel Ritsevoort, wijk A no. 5. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 12 April 1904. 0. D. DONATH, Secretaris. Be Rassisch-Japrsschs corlog. De berichten van het oorlogsterrein zjjn thans wat menigvnldiger dan de laatste dagen. Het heeft er den schijn van alsof na de stilte thans de storm zal los breken. Evenwel eischen vele dier berichten nog nadere bevestiging, en kan men er voorloopig alleen uit opmaken, dat de schermutselingen, want meer zjjn de gerap porteerde gevechten niet, menigvuldlger worden. Zoowel te land als ter zee schijnen ontmoetingen te hebben plaats gehad. Russische berichten gewagen van eene eerste scher mutseling aan de Yaloe, waarbij de Russen op het eiland Somalin eene Japansche patrouille van 50 man totaal afgemaakt zouden hebben. Evenwel zouden ze bij Younampho door de Japanners zijn verdreven. Een ander bericht weer uit Seoul spreekt van her haalde schermutselingen tusschen Sung-tjoe en Wltschoe, terwijl uit Tokio het bericht kwam, dat men daar gelooft, dat de stryd aan de Taloe Is begonnen, ofschoon er geen rechtstreeks bericht is ontvangen. Den militaire attachés bij het le legerkorps is aangezegd zich gereed te houden om op te rukken daar men verwacht binnen enkele dagen te zullen vertrekken. Dit verontrustend bericht wijst er dus op dat er iets zeer belangrjjks op til is. Van hetgeen er op zee is gebeurd weet men met zeker heid nog niets, doch uit Töng-tschou tegenover Port- Arthur, aan de straat van Petsehili werd van 13 April bericht, dat des morgens het gedreun van hevig schie ten gehoord werd, tusschen die plaats en Port-Arthur, waaruit meD vermoedde, dat er een zeegevecht plaats had bij de Hlaotao-eilanden. Mogelijk staat hiermede in verband het bericht uit Petersburg, dat voor Port-Arthur het pantserschip »Petro- pawlowsk" is ondergegaan. Slechts vier officieren werden gered, waaronder grootvorst Kyrill, die gewond werd. Verder bericht admiraal Togo, dat hi] met succes en zonder verlies den Yaloe-mond heeft doen verkennen. Een deel van de bemanning van de kruiser »Kaimon'' voer in jonken de rivier op en volbracht zijn taak, na gedurende 18 minuten schoten gewisseld te hebben met twee Russische jonken. De Japanners leden geen verliezen de Russen telden één doode en twee gewonden. Niet onwaarschijnlijk dat de laatste berichten ons meer licht geven. Andermaal heeft Rusland te Peking doen protesteeren tegen het handhaven der Japanscho instructeurs bij het Chineesche leger, waarin van Russische zijde nog immer gevaar wordt gezien. OUITSCHUASiO. De Rijkskanselier Von Blilow heeft in den Dnitschen Rjjksdag, na te hebben ontkend dat hij met de afschaffing van artikel 2 der Jezuïtenwet, iets anders te hebben gedaan dan een Rjjksdag-beslnit uitvoeren, en hnlde te hebben gebracht aan de troepen die in Zuid-West-Afrika tegen de Heraro's opereeren, ook gesp'oken over het tractaat tusschen Engeland en Frank rijk, waarover Duitsche bladen zich niet zoo heel gunstig hebben uitgelaten. Hij noemde het tractaat in het belang van geheel Europa en vond geen reden om aan te nemen dat eenige bepaling er van de belangen van andere mo gendheden zou schaden. HSTttBUAlirO. In het Engelsch Lagerhuis is door Minister-President Balfonr aangekondigd, dat de begroo ting Dinsdag 19 April a.s. zal worden ingediend. Reeds is bekend, dat er een groot deficit te dekken valt, dat het uitvoerrecht op steenkool zal worden gehandhaafd en dat waarschijnlijk eene petroleum-belasting zal worden voorgesteld. De Regeering heeft voorgesteld haar te machtigen troepen van het Indische leger voor Thibet te gebruiken. De tekst der overeenkomst met Frankrijk is over gelegd. Zeer spoedig komt ook de nienwe drankwet aan de orde, waarmede de Regeering het sterke tappers-gilde voor zich hoopt te winnen. SPATÏJfi. Het bezoek van Koning Alfonso aan Bar celona is toch niet zonder aanslag mogen afloopen. Minister-President Maura is met een mes gestoken door een anarchist, Artal geheeten. De jonkman is aangehouden en de stoot is met zoo zwakke hand toegebracht, dat de Heer Maura met een paar nren rust hersteld zal zijn. De Minister blijft voorloopig te Barcelona. Hij onder vindt veel deelneming. Ex-Koningin Isabella dezer dagen te Parijs over leden moet, naar men bericht, het grootste deel van haar vermogen, hetwelk op 10 millioen francs wordt ge schat, hebben vermaakt aan hare dochter Prinses Ferdi nand van Beieren. Koning Alfonso ontvangt slechts een aandenken van geringe waarde. Aan den Heiligen Stoel moet de ex-Koningin een legaat hebben vermaakt. BYUKAST-gCHlfiRfiKSiAaiIO. Algemeen ver wachtte men een break tasschen Turkije en Bulgarjje, en plotseling werd men verrast door de bekrachtiging van eene overeenkomst tasschen beide Staten, waarbij Bulgarije zich verbindt de vorming van revolntionnaire comité's enz. in zjjn gebied te beletten en met de meeste strengheid op te treden tegen Bulgaren, die na te hebben deelgenomen aan woelingen ii# Turksche proviueiëu, vluchten naar hun land of naar Oost-Ra raelië. Aan de Muzelmannen is voorts in Bulgarije de onbelemmerde uitoefening van hun godsdienst gewaarborgd. Van Turksche zijde wordt een algemeene amnestie af gekondigd, voor allen die deelu men aan de revolntion naire bewegingen, uitgezonderd voor hen, die dynamiet hebben gebruikt om schepen, bruggeB enz. te vernielen. De uit Turkije naar Bulgarije gevluchte Christenen, wier eigendommen beschadigd is, zullen van de Turksche autoriteiten steun ontvangen bij het weder-opbouwen van hunne woningen hun grondbezit zolien zij terugkrijgen. In Turkije zullen voortaan voor Bulgaren, en in Bnl- garjje voor Turken, evenals vroeger, alle openbare admi nistratieve, zoowel als rechterlijke betrekkingen openstaan. Zeer zeker zal dit tractaat, als er de hand aangehouden wordt, van zeer veel nut zijn, om de rust te doen weder- keeren in het Schiereiland. Admiraal Makharof. f PETERSBURG13 April. Het pantserschip sPetro- pawlowsk1' stootte op eenige torpedo'swaarschijnlijk tijdens een manoeuvre en zonk met de bemanning en de officieren. Slechts een 20-tal mannen ontkwamen aan de ramp. Admiraal Makharof is dood, grootvorst Kyrill ernstig gewond. (Later telegra m.) Volgens melding van den commandant van Port-Arthur gingen eenige pantser schepen en kruisers onder de vlag van den commandant in zee, toen de vijand zich vertoonde. Zij vervolgden een deel der vijandelijke strijdkrachten en keerden naar de reede terng, toen deze tot 30 schepen vermeerderd werden. Hierbjj stootte het pantserschip »Petropawlowsk" op een mijn, met het gevolg, dat het schip verloren ging. Grootvorst Kyrill Wlaaimirowitsch, die zich op de »Petropawlowsk bevond, werd gered en is licht gewond. Het geheele eskader is de binnenhaven binnengeloopen. Het Japansche eskader bevindt zich voor Liaotsjau. Van den commandant van de vloot zjjn tot het oogen- blik van het verzenden van dit telegram geen berichten ontvangen. Het gevecht aan de Taloe. TOKIO, 13 April. Een officieel telegram uit Omd- joe meldt, dat een compagnie Russische soldaten gister morgen trachtte ten westen van Omdjoe den Yaloe over te steken. Een compagnie Japanners viel de Russen aan en dreef hen terng. Na het gevecht werden 22 lijken van Russen gevonden. De nniformen toonen aan dat de gesneuvelden behoorden tot het 12e regiment tirailleurs. Andere kleine Russische detachementen trachtten even eens den Yaloe over te steken doch werden alle terug gedrongen. Zeegevecht by Port-Arthur. PETERSBURG, 13 April. Te halftien liep hier hot ge rucht, dat schout-bjj-nacht vorst Uchtomski, die zoo juist het bevel over de Port-Arthur-vloot overgenomen beeft, in den namiddag een gevecht leverde met 18 Japansche schepen Hofberichten. Naar nit Napels wordt gemeld blijven H. M. de Koningin en Prins Hendrik tot- 20 April in Sorrento, om dan een bezoek te brengen aan het Italiaansche Hof en den Paus. Omtrent het bezoek van H. M. de Koningin- Regentes aan Rotterdam, vastgesteld op 27 April a.s., verneemt men, dat H. M. in den Grooten Schouwburg een matinée zal bijwonen, waarop behalve mevr. van EysdenVinke, die de proloog houdt, zal medewerken de Toonkunstafdeeling Rotterdam terwijl als solisten optreden mevr. OldaboomLutkeman en de heerJos. M. Orelio. Statenverkiezingen. Naar het Handelsblad verneemt, is tusschen Anti revolutionairen, Roomschen en Ghr. Historischen voor de provincie Noord-Holland samenwerking voor de Staten verkiezing verkregen. Arbitrage. De door de Nederlandsche regeering met Frankrijk gesloten arbitrage-overeenkomst is geheel gelijkluidend aan het tractaat tasschen Frankrijk en Groot-Brittannië te dien aanzien aangegaan met dit vei schil, dat wat ons land betreft, de ratificatie van het verdrag is af hankelijk gesteld van de goedkeuring door de wetgevende macht. Eerst bij de aanbieding van het wetsontwerp tot be krachtiging van het tractaat, zal tevens do tekst daarvan worden openbaar gemaakt. Uitbetaling van salaris. De Haarlemsche Rechtbank heeft bepaald, dat de pleidooien in de vaak van mejuffrouw Sanders, oud onderwijzeres te Oostzaan, waarbij deze van de ge meente uitbetaling eischt van haar salaris tjjdens haar ziekte, gehouden zullen worden op 31 Mei a.s. Persdelict te Arnhem. De heer Pyttersen, redacteur der »N. Arnh. Ct.", beschuldigd van te hebben aangerand do eei en goeden naam van dr. Van Cappelle te 's-Gravenhage, is door de Arnhemsche rechtbank vrijgesproken. Be bloembollenvelden. Uit Xiisse wordt thans gemeld, dat de bloembollen- velden in vollen tooi zijn. Wie ze op zijn fraaist wil zien, wachte thans niet lang meer.J't Zal reeds a.s. Zondag bjj goed weer in Haarlems omstreken druk zijn. Be Hatrozenbond. Aan »Het Volk'' werd uit Ben Helder bericht Zaterdag 1.1. werden hoofdbestuurders van den Matrozen- bond weer voor een commissie geroepen, bestaande uit een kolonel, twee luitenants ter zee le kl. en een officier van administratie 2e kl., als secretaris. Hun werd een missive voorgelezen, waarin werd gezegd, dat het hoofdbestuur moest zorgen, dat alle betrekkingen van den Bond tot den redacteur van »Het Anker'' (die tevens Bondsbeambte is) moesten worden afgesneden, daar zij anders over een maand uit den dienst zouden worden ontslagen. Erkend werd in dat schrijven, dat »Het Anker" wel officieel van den Bond was gescheiden, doch dat het in werkelijkheid nog bestond door den Bond. Een afschrift van het stuk werd geweigerd. De hoofdbestuurders moesten met hnn handteekening bevestigen, dat zij het hadden verstaan en begrepen. Brankwet-actle. Door de commissie voor drankwetactie van den Volksbond is een adres aan de Tweede Kamer gericht inzake de bestrjjding van den clandestienenhandel. Als middel tot bestrjjding van het clandestiene tappen beveelt de commissie aanhet schorsen voor den tjjd van drie of zes maanden van het verlof dergenen, die zich schuldig maken aan overtreding van het verbod van drankverkoop zonder vergunning. Verder heeft de commissie bezwaar tegen twee wijzi gingen, door de RegeeriDg in het ontwerp gebracht. In de eerste plaats de beperking van het verbód om een ver gunning te verleenen voor een localiteit, waarin een andere winkelnering wordt uitgeoefend, tot de tappersvergnn- ningen, welke beperking de commissie een verzwakking van de wet van 1881 noemt, en in de tweede plaats de wjjziging van art. 3 sub 4o., en de toevoeging van art. 4a. van het ontwerp (het tappen op den openbaren weg). In een open brief aan de ministers van Binnenl. Zaken en Justitie wordt door de Vrije Vrouwenvereeni- ging met kracht en klem opgekomen, tegen de bepaling in het ontwerp-drankwet, tengevolge, waarvan geen vrouw café-, bierhuis-, logement-houdster of restauratrice meer zal kunnen zjjn, of in zoodanige inrichting werkzaam zijn mag. Het gevolg van deze bepaling zou zijn, dat minstens 10,U0O vrouwen broodeloos zouden worden ge maakt. In het geheel zijn 59 adressen in zake het ontwerp bjj de Tweede Kamer ingekomen. Oudkarspel. In deze gemeente is wederom een geval van Dyphteritis geconstateerd. Het sinds eenig6 jaren te Oudkarspel bestaande Fanfarecorps, heeft besloten tot stichting van een Harmonie gezelschap over te gaan.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1