Stadsbericiiten. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Bi) Rui; lihlJÏ 8 X A A l>.~" Marktberichten. Verwonding. Zondagavond is te Breda de cadet-korporaal Jacobs plotseling op straat aangevallen en met een mes in den nek verwond. Boor eenige vrienden naar de Academie gebracht, bleek bij onderzoek de wond niet gevaarlijk te zijn. De vermoedelijke dader en zyn medeplichtigen, die op de vlucht waren gegaan, werden nog in denzelfden avond door de politie gearresteerd en een paar hunner werden Maandag geboeid naar de Academie gebracht ter confrontatie met den cadet, die den dader heeft herkend. Denzelfden avond is bij een vechtpartij een milicien van het 6e reg, infanterie door een messteek in den rug verwond. Ontslagen van rechtsvervolging. Het gerechtshof te Amsterdam vernietigde Dins dag het vonnis der Arr. Rechtbank te Alkmaar, van 16 Febr. 1.1. waarbij J. C. O., gescheiden eehtgenoote van A. v. d. K. te Helder, tot '2 dagen gevangenisstraf werd veroordeeld, W8gens het onttrekken aan het vader lijk gezag van haar 8 jarig zoontje en ontsloeg beklaagde van alle rechtsvervolging. Betalingen gestaakt. Het bankiershuis Gebroeders Gratama te Ijeeaw- arden heeft zyne betalingen gestaakt. Jan- de -Koning-stichting. De heer J. de Koning lid der firma- Tilly en de Koning, fabrikanten der Haarlemmerolie, van wien reeds werd vermeld, dat hij aan de Lntherscbe weeshuizen te Amsterdam en Haarlem, ieder f 100.000 beeft vermaakt, heeft verder bepaald, dat na aftrek van deze en andere legaten, het overblijvend kapitaal moet worden besteed voor de Jan-de-Koning-stichtmg tot ondersteuning van behoeftigen, het bedrag hiervoor wordt geschat op 6 8 ton. Tot beheerders der stichting zijn benoemd de heeren Weismann te Haarlem eD Ziegeling te Purmerend. De inrichting der stichting is door den erflater niet omschre ven. Of er aan de Haarlemmerolie ook wat verdiend is Hooge Baad. Door den Hoogen Raad werd den 11 dezer con clusie genomen in de zaak van B. en W. van de gemeente Helder, door de Rechtbank te Alkmaar veroordeeld tot f 10 boete, subsidiair 2 dagen hechtenis, wegens het als hoofden of bestuurders der gemeentegasfabriek niet ge zorgd hebben dat in die gasfabriek voor de stokers vol doende waschgelegenheid aanwezig was. Adv.-generaal achtte de tegen deze veroordeeling aan gevoerde cassatiemiddelen ongegrond, doch meende dat waar de verplichting tot het hebben van een waschge legenheid wordt opgelegd aan de hoofden of bestuurders van een fabriek op grond van een algemeenen maatregel van bestuur (het K. B. van 1896), de strafbepaling van artikel 196 der Veiligheidswet had behooren te zijn toe gepast en niet van art. 19c, gelyk de Rechtbank had gedaan. Dat B. en W. ais zijnde een publiekrechtelijk college, niet strafbaar hadden behooren te zijn, achtte adv.-gen. onjuist. In de gevallen, waarbij znlks niet bij wijze van uitzondering uitdrukkelijk is bepaald, moet de strafwet ook gelden voor publiekrechtelijke personen. De gemeente draagt overigens, als zedelijk lichaam, tevens een privaat rechtelijk karakter en kan als zoodanig ondernemingen explioteeren.Wie nu als bestuurders van die ondernemingen zjjn te beschouwen, moet in elk geval door den rechter, die over de feiten oordeelt, worden beslist. Behoudens de toepassing van art. 19b in plaats van art. 19c dar Veiligheidswet concludeerde adv.-gen. der halve tot veroordeeling van de reqniranten ter zake van de gepleegde overtreding tot dezelfde straf als door de Rechtbank opgelegd. Uitspraak 9 Mei. (Hbl.) S®e Catastrophe te Leeuwarden. Omtrent den val van het kassiershuis, Gebr. Gratama te Leeuwarden, meldt de Leenw. Ct." o.m. het volgende: »Het faillissement van de kassiersfirma, Gebr. Gratama is op dit oogenblik een feit: het werd gisteren (Woensdag) door de rechtbank uitgesproken. De val van dit oude handelshuis, dat zeer uitgebreide relatiën bad ook ten platten lande, moest wel hevige emotie verwekken, vooral in den kring van de bescheiden bezitters, wier spaarpenningen door dit faillissement ge deeltelijk verloren zullen zijn. Iedere nieuwe minuut brengt nieuwe namen van ge troffenen te onzer kennis. Over het vermoedelijk passief loopen de wonderbaarlijk ste geruchten. De agitatie is zoo enorm, dat men buiten sporige cijfers noemt. Dat deze catastrophe voor onze stad en voor onze provincie van groote beteekenis kan blijken te zijn, is duidelijk, wanneer men bedenkt, dat de datum van 12 Mei naderende is, waarop veel huur- en kooppenningen moeten worden gestort. De terugslag deed zieh (Dinsdag) reeds gevoelen bij de zitting der spaarbank. Een begrijpelijke, hoewel door niets gerechtvaardigde onrust, deed tal van personen hnn ingelegde gelden opvragen en een dergelijk verschijnsel kon Dinsdag en Woensdag op de kassierskantoren onzer stad geconstateerd worden." Be Almeloosche weesvader. De Rechtbank te Almeloo heeft behandeld de be kende zaak tegen den weesvader aldaar. Het O. M. achtte twee der mishandelingen niet be wezen, en eischte voor de mishandeling op den verpleegde Gerard Hinnen, welk feit van geringe beteekenis werd geacht, een lichte straf nl. 10 galden boete subs. 2 dagen hechtenis. De verdediger concludeerde tot vrijspraak. Breken van ijs. Het bestuur van den polder Assendelft (N.-H.) heeft aan Ged. Staten van Noordholland verzocht, een onderzoek te doen instellen naar de wenscheljjkheid en uitvoerbaarheid van maatregelen tot beperking van de bevoegdheid der stoombootondernemors bjj het breken van ys in boezemwateren in deze provincie en, zoo mogelijk, strafbepalingen voor te stellen. Andere waterschappen hebben reeds hunne instemming met dat adres betuigd. De voorjaarsveemarht te Beemster zal ge- honden worden op Woensdag 20 April. Heerhugowaard. In de vergadering van het polderbestuur den 12 gehouden is als Heemraad be noemd de heer K. van der Busse in de plaats van den heer J. Winkeldie bedankt haden met algemeene stemmen herkozen als penningmeester de heer G. Bos Kz Benoeming. Tengevolge van het bedanken van den heer J. Pos- fema is te fSchelllnkheut nit een nieuwe voordracht, bestaande nit de heerenJ. Ebels te Sprang, B. ten Wolde te Durgerdam en J. G. Paber te Harlingen, de beer Ebels met algemeene stemmen tot hoofd der school benoemd. Het beroep van een predikant te Meppel is uit gesteld wegens eene informaliteit by de samenstelling van bet reeds bekend gemaakte tweetal omdat de tweede genomineerde, ds. A. C. de Regt te Alkmaar, niet de volstrekte meerderheid van stemmen, wèl de meeste stemmen, had verkregen. Er zal dus voor dezen een nieuwe stemming worden gehoaden. Ontspoord. Van de goederentrein no. 3312 (Rotterdam—Am sterdam) is gisternacht te Halfweg op de wissel tusscben de hoofdsporen een der laatste wagens ontspoord. Het ongeval veroorzaakte voor de eerste treinen Haar lemAmsterdam en AmsterdamRotterdam meer dan een uur vertraging, vóórdat de beide sporen weder vrij waren. He bloeitijd der bolgewassen. In deze en volgende weken viert Flora in de bloembollenstreek haar hoogtij. De uitgestrekte hyacin then-, tulpen- en caicissenvelden zijn getooid in tannce prachtige kleuren en doen de bewonderaars dezer echt nationale cultuur met aangename gewaarwordingen aan. Te midden van hyacinthen- en tulpenvelden vindt men, als tapijten van geel en wit, de uitgebreide narcissenvel- den die het natuurschoon nog verhoogen. Van heinde en ver stroomen de liefhebbers toe om zich te vermeien in deze kleurenpracht en aangename genren. Per spoor en tram per automobiel en fiets wordt de streek doorkruist en vooral op de Zondagen is er beel wat drukte en beweging. Bepaalde reisjes aangeven is niet ons doelde geheele streek is te gemakkelijk te bereiken om nader te worden aangegeven. Voor hen echter, welke liever wat rustiger het na- tuursoboon willen bewonderen, zonder nu elk oogenblik te stuiten op menschenmassa'szij eene naar het meer afgelegen Noordwijk aanbevolen. Per tram van Leiden (standplaats in de nabijheid van het station der Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij) via Rijnsburg, bereikt men deze plaats in 45 minuten. Per spoor, tot Piet-Gij- zenbrug, langs een prachtigen weg, met schaduwrijk ge boomte, eveneens in ongeveer denzelfden tyd. Het moge waar zijn dat Haarlem, Hillegom, Lisse en Sassenheim, den bezoekers meer bloemen knnnen toonen, het natuur schoon is in Noordwijk grooter en daarbij niet zoo ver moeiend voor het oog. Gelegen tegen den voet der dui nen kan men, vaD af die duinen, een panorama genieten, hetwelk men te vergeefs zoekt in elke andere plaats van de bloembollenstreek. Wie niet; tegen de moeite opziet om de dninen te beklimmen, kan op eene eenige wijze van het natuurschoon genieten. Langs een gemakkelijk te bereiken weg, staat op eene dor hoogste dninen een koepel gebouwd. Aan den voet der dninen ziet men uitgestrekte velden beplant mat bloembollen. Een ruim uitzicht op Katwijk, Rijnsburg, Leiden en omliggende plaatsen kan tevens worden genoten en van de andere zijde staart men op de onmetelyke zee en de steeds meer en meer in bloei toenemende badplaats. Een en ander maakt Noord- wjjk dan ook, hoe langer hoe meer, tot een gezocht uit- spanningsoord, voor hen, die van rustige bewondering van natuurschoon houden. Voor hen dus die een genoeglijken dag in de bloem bollenstreek wenschen door te brengen is een tochtje naar Noordwijk zeer aan te bevelen. Vanaf Zondag 17 tot en met Maandag 25 April wordt in het Bad-Hotel Konijnenburg te Noordwijk aan Zee, een tentoonstelling gehoaden van afgesneden bloemen. Deze tentoonstelling, door eenige bekwame vakmannen belaDgloos daargesteld, is gratis te bezichtigen. Een reden te meer om dezer dagen op te gaan naar de beide Noordwijken. 375ste Staatsloterij. 3e Klasse, 3e lijst13 April 1904. Nr. 16478 f 5000; nr. 19176 f 2000; nr. 11024 f 1500 nr. 12984 f 1000 nr. 11492 f 400 nr. 9257 i 200 nr. 11928 f 100. 3e Klasse 4e Lijst14 April. Nrs. 6887 en 8060 f 1000 Hotorboot. Den 12 werd van de scheepswerf »Nicolaas Witsen" van de firma W. F. Stoel A Koon alhier, te water gelaten, een nieuwe stalen motorboot, gebouwd voor rekening van den heer J. Plngboer te Broek op L^ngedijk en be stemd voor de beurtvaart tnsschen den Langedijk en Utrecht. bvang. liuth. gemeente. Men verzoekt ons mede te deelen, dat Zondag, den 17 April, des voormiddags 10 nur, de dienst in de kerk van bovengenoemde gemeente zal worden waargenomen door den heer Jentink, emer. pred. te Koog a/d Zaan. Doopsgezinde Kerk. In bovengenoemde kerk zal Zondag den 17 April geen godsdienstoefening worden gehouden. Koor. In de Evang. Lutb. gemeente is een koor opgericht met aanvankelijk 24 leden. Crescendo. De uitvoering van de Zangvereeniging »Crescendo" werd wegens plotselinge ziekte van een der werkende leden nitgesield. Vergadering van 12 April 1904. Alle leden zijn tegenwoordig. Na behandeling der notulen worden de uitgegane stukken gelezen, namelijk, 1. Een adres aan Z. E. den Minister van Waterstaat waarbij ook nit een oogpunt van handelsbelangen het verzoek van het Bestuur van het Hoogheemraadschap der Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Fries land, strekkende tot het verleenen van subsidie voor de stichting van een stoomgomaal te Schardam, wordt onder steand. 2. Een geljjklaidsnd adres aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. 3. Een missieve aan den voor zitter van gemeld bestuur Jhr. Mr. P. van Poreest hou dende mededeeling van deze adressen. Voorts wordt het voorloopig opgemaakt verslag der Kamer over het jaar 1903 aan den Gemeenteraad gelezen en na bespreking vastgesteld, waarna de ingekomen stuk ken in behandeling worden genomen, als: 1. Eene missive van den Raad van Administratie der Holl. IJz. Spoorwegm. houdende mededeeling dat er overwegende bezwaren bestaan om te voldoen aan het verzoek der Kamer om een vroege verbinding van Alk maar met Amsterdam tot stand te brengen. 2. Een adres van J. Potjer aan de Tweede Kamer der Staten-generaal waarvoor adhaesie wordt gevraagd strekkende om het invoerrecht op geraffineerd zont niet vast te stellen op f 4.per 00 K.G. zooals wordt voorgesteld in het ontwerp voor een nieuw tarief van invoerrechten, maar op f 3.70 de 100 K.G. Na dis cussie wordt met vier stemmen tegen drie (die het adres voor kennisgeving wenschten aan te nemen) besloten dit aan te houden tot een volgende vergadering. 3. Een uitnoodiging tot bijwoning van en medewerking tot het International Krongress fiir gewerblichen Rechts- sehutz", te Berlijn te houden van 24 tot 31 Mei 1904. Na bespreking aangehouden. 4. Een missieve van den Directeur-Generaal der poste ryen, waarbij wordt verzocht mede te deelen in welk opzicht de bestaande regeling van den postdienst naar het inzicht der Kamer thans niet voldoet en op welke wijze daarin verbetering zou zijn aan te brengen. Beslo ten wordt in de volgende vergadering het antwoord vast te stellen en inmiddels de gegevens daarvoor te verza melen en te overwegen. 5. Een verzoek van een 22 tal ingezetenen van Alkmaar om aan den Minister van Waterstaat een adres in te dienen, strekkende tot verbetering der haven bij de Ewyksslnis te Anna Paulownaten einde de groote bezwaren, die de scheepvaart aldaar ondervindt, weg te nemen en het verkeer met Wieringen gemakkelijker te maken. Na besprekingen wordt besloten eene missive te richten aan de Kamer van Koophandel te Helder en aan den Burgemeester van Wieringen, waarbij zal worden gevraagd of van de belanghebbenden aldaar ook klachten ingekomen zijn over den onvoldoenden toestand der ge noemde haven en of in dat geval de bij de Regeering in te stellen pogingen tot verbetering van den toestand gezamelijk zonden kannen worden gedaan, of door hen zonden worden gesteund. Na rondvraag wordt daarop de vergadering gesloten. GETROUWD. 14 Apr. Johannes Franciseus Nijs en Aagje Boots. Simon Verver en Maria Anna Koopman. Lodewijk Cornelis Veel en Aafje van Schagen. Johannes Zwerver en Clasina Olij. Gerard Smit en Clementia Dik. Johannes Antonius Stroomer en Alida Margaretha Roskam. GEBOREN. 12 Apr. Anna Maria Catharinad. van Johannes Her manns Franciseus Mnhren en Adriana Maria Wessels. Hermanns Adrianus, z. van Alber- tus van Westerop en Gesina Catharina Maria de Jong. 14 Aagje, d. van Johannes Lebbing en Trijntje Hop OVERLEDEN. 12 Apr. Cornelis Klerk, 80 j., wonende te Sehermerhorn. Jacob Molenaar, 55 j. 13 Barend Dirk z, van Jacob van Dam en van wijlen Agatha Holzmnller, 15 j. Jelletje Doorewaard, echtgen. van Willem van de Graaff. 73 jaar. Gilliesie Doesburg, laatst wed. van Reindert Bolle, eerder van Johannes de Goede,, 90 j. en 5 m. Scuagen, 14 Apr. Aangevoerd 7 paarden f 70 a 1150, 5 stieren f 80 a f 140, 150 geldekoeien i 120 a 230, 40 vette koeien f 170 a f 290, 100 kalfkoeien f 130 a f260, 44 pinken f 60 a 100, 125 nuchtere kalveren f7 a f20, magere schapen f a 330 overhouders id. f 18 a 25,0lammeren f af 20 magere varkens 1 11.a 14.28 vette varkens 34 a 38 ct. p. K.G., 70 biggen f 7.a 9.1200 kop boter 47J a 52J ct., 15000 kipeieren f 2,50 a f 3,5000 eenden dito 3.— a 3,25. Schagen, 13 Apr. Kleine kaas 1 29.commissie f middelbare f Aangevoerd 15 stapels, gewogen 7495 Kgr. Hoorn, 14 Apr. Kleine kaas f 29.50, commissie f 27, middelbare f Aangevoerd 109 stapels. Gewogen 38352 Kgr. Amstebdam 13 Apr. De prjjzen der Aardappelen aren heden als volgt Friesche Dokkumer Jammen f 3.25 a 3.80, dito bor- gers f 3 60 a 3.90 dito Franeker f 3.10 a 3.70, dito Blauwe 1 3.a 3 90 dito Magnum Bonums f 0.a 0.Zeeuwsche Bonte f 4.60 a 5.dito Blauwe t 4.50 a 4,75, Geld. Blauwe f 4.25 a 4,50, Pruisische Hambur gers f 5.a 5.25, dito Magnum Bonums f 0,aO. Westlandsche Zand f 0.a 0.N. Malta 86 a 11 ct. per Kg. Amsterdam, 13 Apr. Ter veemarkt waren aanvoer en prijzen180 kalveren, vette le qnal. f 0.90 a 0. 2e qualiteit 82 e., 3e qualiteit 74 c. per K G., 151 nuch tere kalveren f 7 s 14, schapen a lammeren f a 572 vette varkens 34 a 36 ct., Rijnkanters 39 a 41 ct., Overzeesche 38 ct. per KG —0 Melk- en kalf koeien f 0a 0per stuk, graskalveren f a Haarlem 13 Apr. Ter Kaasmarkt aangev. 10 stapels, samen 1086 stuks, weg. 2145 Kg., prijs f 19,a 26,50. 13 Apr. 1 vette koeien f 190 a 260, 203 nuchtere kalveren f 7 a 1026 vette schapen f 18 a 30, 0 pinken f a 0 0 lammeren, 0 graskalv. f a Sneek 12 Apr. Boterprijs t 41.—. Aangevoerd 31 vierde en 9 achtste vaten. Boter der Vereeniging le soort f 41.a - 2e soort f a 3esoort Pabrieksboter aangevoerd 63/3 en 56/6 vaten, prijs f 41.50. Kaas. Aangevoerd 0— Kg., prijs f Londen, 11 Apr. (Bericht van Oetzes Gerritsen) De botermarkt was* heden stil, met prjjzen zoo goed als onveranderd.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2