No. 48. Eerste Blad. Honderd en zesde Jaargang» 1904. WOENSDAG 20 APRIL. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. De Oorlog in liet Oosten. ALKMAIRSCHE COURANT. Deze Courant wordt Binsdag-, ISoaderdag- en Xaterdagavoad uitgogoven, Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rjjk 1 1, Nummers t 0,00. Afzonderlijke nummers S ets. Telefoonnummer I. Pr(js der gewone advertentfën t| Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordarn 0 9. De Kusslsch- Japansche oorlog. Den 14an hebben de Japanners weer een aanval, (thans den 8en) gedaan op Port-Arthur en stad en vesting beschoten. Ook over dezen aanval zijn zjj tevreden, blijkens de evenwel sobere mededeelingen daaromtrent. Uit de Japansche berichten betreffende de schade aan de Russische vloot toegebracht, bljjkt verder wel degeljjk dat het Japansche mijnen waren, die die schade tos- brachten. Tegenover de Russische verliezen ban, naar van diezellde zijde gemeld wordt, geen enkel verlies der Japansche vloot worden gesteld. Zoodat men dus kan aannemen, dat op zee de Bussen den strjjd zullen moeten opgeven, en alleen hun heil nog kannen zoeken in den oorlog te land. IHakarofs opvolger, de vice-admiraal Skrydlof moet wel een onvervaard man zijn van veel talent, die zelfs den bijnaam heeft van »bnlhond van de Russische vloot", maar het zal hem toch zeer moeilijk vallen met het ge ringe overschot der vloot den Japanners het hoofd te bieden. Te ontkennen is het niet, dat de Bussen zeer ont moedigd zijn door hetgeen is gebaard. Men geeft zelfs den raad Port-Arthur maar prjjs te geven, doch daartoe zal men zoo gauw wel niet overgaan, tenzij men er to9 gedwongen werd, en dus het groote probleem, waarvan de Japansche regeeringsboodsehap gewaagt tot oplossing zon zijn gekomen. Dat probleem zal wel niets anderszijn dan de bezetting van Port-Arthur. Na de Busslsche vloot vleugellam geslagen is, kan de landing der Japansche troepen ongehinderd ge schieden en waarschijnlijk is het, dat zij daarmede niet wachten. Een honderdtal transportschepen Is In de golf van Petschlll naar het Noorden geëscor- teerd, blijkbaar met het doel troepen te ontschepen bij Niutsjwang. Mag men sommiee Engelsche bladen gelooven, dan gaat het den Rassen ook te land niet voor den wind. Aan de .Morning Post" toch werd uit Shangai bericht, dat twee wagens van eiken trein, die in de jongste dagen te Moebden aankomt, gevuld zijn met lijken van Busslsche soldaten. Sommigen zijn in gevechten gesneuveld, anderen zijn doodgevroren. Te Petersburg zou bovendien het gerucht loopen, dat een nederlaag is geleden bij de Yaloe; de Japanners zonden daar twee Russische regimenten ernstige ver liezen hebben toegebracht. Bevestiging van dit geracht ontbreekt echter tot nog toe. Met China is de zaak ook nog niet in het reine. De .Standard" ontving nit Tientsin bet bericht, dat de Tar- taarsche generaal te Tengtien onlangs een onderhond zocht met admiraal Alexejef, om te protesteeren tegen enkele Russische eiscben hjj werd echter door den Rus- sischen admiraal niet ontvangen. De Russische troepen honden de poorten van Moekden bezet, do Ohineezen zijn feitelijk hnnne gevangenen. Yoean-tsji kai vaardigde een nieuwe proclamatie uit, waarin hij de bedoeling ontkent van China, om de neutra liteit te schenden; hij verklaart opnieuw, dat het zijn verlangen is een volkomen onzijdige houding te bewaren. Te Seoul is het palels van den keizer van Korea door brand geheel vernield. De schade beloopt ver scheidene millioenen. EWUEIiAWB. De heer Chamberlain is van zijn buitenlandsche reis teruggekeerd. De ontvangst te Londen is nog al koel geweest. Een commissie, die hem begroeten moest, was naar een verkeerd perron verdwaald. De Londensche .Morning Post" bevatte dezer dagen een bericht aifc Washington, meldende, dat de regeeringen der Vereenigde Staten en van Groot Brittannië bij de Russische regeering vertoogen zonden hebben ingeüend naar aanleiding van de gernchten over aanstaande anti- sen itische onlusten in Znid-Rnsland. Het Rnssische Telegraafagentschap geeft thans een besliste tegenspraak van dit bericht. FBANKB1JK. Minister Pelletan heeft den Admiraal Bienaimé en Schout-bij-nacht Ravel ter beschikking ge steld naar aanleiding van zijn onderzoek omtrent de mededeeling van stukken, door hen aan »Le Figaro" gedaan. Ook kolonel Marchand, eens de populairste soldaat van Frankrijkwordt wegens eene gepleegde indiscretie in een brief aan »La Patrie" gestraft en wel met 30 dagen arrest, waarna hij zijn ontslag kan aanvragen. Uit Nieuw-Caledonië wordt de dood bericht van den vermaarden Mokranide laatste Arabische aanvoerder, die wegens den opstand van 1871 werd gedeporteerd en wien dezer dagen gratie werd verleend. Te Marseille is een kappersbediende Miehaeli Gio vanni in hechtenis genomen, die in eene bjjeenkomst in een tapperij het voornemen moet te kennen gegeven heb ben president Loubet bij zijne aanstaande reis naar Ita'ië te gaan vermoorden. Bij eene huiszoeking in de bedoelde tapperij is eene geklenrde prent gevonden, waarop ook de heer Lonbet voorkwamop wiens gelaat men het woord.dood" had geschreven. Dit bleek gedaan te zijn door een Italiaansch werkman Garzioli en ook deze is in hechtenis genomen, evenals de tapper zekere Pornini. SPAHTJE. Koning Alfonzo is weer in Barcelona teruggekeerd na een bezoek te hebben gebracht aan do nabij liggende steden Tarragona en Manreza. De heer Maura die hem vergezelt, is weer van zijn wonde hersteld en reed weer met den vorst nit. Op den weg, dien de stoet volgde stond een man met een banier, waarop de woorden .Brood Gerechtigheid Werk." BAEKAW-SCHKEIlEIIiAW». In het Balkan- Schiereiland is het ook nog alles behalve rustig. Telegrammen nit Salonika maken melding van de vor ming van nieuwe opstandelingenbenden en van de bewe gingen der Tnrksche troepen om hen te verstrooien. Do concessies, laatstelijk van Tnrksche zjjde aan de Balgaren gedaan ook de Christenelementen onderling onder de bevolking gunnen elkander het licht in de oogen nauwelijksschijnen niet vieemd aan de beweging, ofschoon het vreemd klinkt, dat onder de gearresteerden ook weer vier Bulgaarsehe hoofden zjjn. In Horen. PETERSBURG, 18 April. Eea telegram door generaal Koeropatkine heden verzonden, luidt: Volgens het bericht van generaal Kascbtalinski van 17 dezer is in den toestand aan de Yaloe geen veran dering gekomen. Onze voorposten staan op de eilanden op ongeveer 600 pas afstand van de Japansche. ,Voor den nacht trokken de japanners echter terug. Borneo. De correspondent van de »N. R. O," te Batavia seinde gisteren De geheele Boven-Kapoeas zij a in opstand. De assistent resident Hoeke haalde de laatste 50 man der mobiele colonne van kapitein Ketjen van Bandjermasin." De Staatscourant bevat o. m. drie koninklijke be sluiten waarbij Z. K. H. Prins Hendrik is bevorderd le van schout-bij nacht a la snite tot vice-admiraal la suite2e van generaal-majoor a la snite van het leger in Nederlandsch Indië tot laitenant-generaal a la suite van dat leger en 3e van generaal-majoor a la suite van de landmacht tot luitenant-generaal la suite. Een onbevoegde. De kantonrechter te Helden veroordeelde heden den reiziger in naaimachines E. P., wonende te Gouda, wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunde (behan delen van een vrouw die aan kanker leed), in de gemeente Rijnsburg, tot f 80 boete, subsidiair 20 dagen hacbtenis. De eisch van het O. M. was f 100, subs 40 dagen. Jong-llberalen Naar het »Hbl." verneemt worden op intiatief van de Yereeniging van Jongliberalen te Amsterdam pogingen aangewend, van de verschillende vereenigingen van dien aard, welken in den laatsten tijd in tal van plaatsen, o.a. te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Leiden, worden opgericht, een bond te vormen over 't geheele land, om. op deze wijze voeling met elkander te honden. Anna Paulowna. Den 17 gaf de heer Th. Roep met zijn meisjeskoor van Schagen, eene middag-nitvoering in het café van de wed. van Wijck. Ruim 200 belangstel lenden woonden de uitvoering bij van 2 operettes Assche- poetster en de Dryaden. Vooral de costumes van den heer Meijer van Alkmaar trokken terecht naast den zang van enkele solistjes de aandacht. Buitengewoon druk. Men kan zich eenigermate een denkbeeld vormen van de buitengewone drukte, die Zondag in Haarlems omstreken heeft geheerscht, als men weet, dat het aantal reizigers per Hollandsche Spoor alleen in de richting van Haarlem vervoerd, niet minder bedroeg dan 32,897. Er liepen 20 extra treinen. He füatrozenbond. De procureur-generaal bij het gerechtshof te Am sterdam, civiele zaken, eischte heden in hooger beroep bevestiging van het vonnis der rechtbank te Alkmaar, waarbij aan den Nederlandschen bond van Marinematrozen de rechtspersoonlijkheid werd ontnomen, op grond van opruiende artikelen in het orgaan .Het Anker." De pleiter, mr. Philips, ontwikkelde weder dezelfde verdedigingsmiddelen als in eerste aanleg en pleitte ver nietiging van het vonnis als zijnde den eisch niet ontvan- De financleele catastrophe te Leeuwarden. De Bergumer Courant deelt mede, dat- de ontstel tenis, ter zake van het failissement van Gebr. Gratama te Leeuwarden, groot, de ergernis algemeen is. Er zijn er te Leeuwarden, die voor f 1200, f 1300, f 16,000, f 40,000 en f 60,000 bij betrokken zijn. Een bediende in een winkel had er een potje nit een loterij met eenige andere spaarpenningen, te zamen f 1300. Een melkboer bracht f 1200 bij de gefailleerde firma. Een oude juffrouw gaarde er, meldt het blad, een kapitaaltje op om zich een plaatsje in het Anthony-gasthnis te koopen. De consternatie is groot. Voor het groote huis ziet men telkens groepjes staan en naar de gesloten vensters kijken. De terugslag doet zich gevoelen bij andere kassiers. Velen komen hun geld opvragen. De spaarbank had ook veel last, doch do commissie had haar maatregelen ge nomen en voor f 80,000 kasgeld gezorgd. Zelfs de Rijks postspaarbank ondervond de gevolgen. Herbenoemd als Heemraad van het Waterschap Starnmeer en Kamerhop de heer P van der Oord Cz. Bijp. Door Directeur en Commissarissen van dc Maatschappij tot bevordering van Nijverheid alhier is het voorstel gedaan tot vernieuwing van het buizennet van de gasfabriek. De kosten daarvan zijn begroot op f 8000. De gemeenteraad alhier heeft met het oog op de nieuwe gemeentewetbesloten 3 ambtenaren voor den burgerl. stand aan te stellen en de jaarwedden van hen te bepa len op f 150, f 75 en f 25. Benoem! ogen. Tot hoofdingeland van den polder .Mijzen" is be noemd de heer J. Krnl. Verhlezingsaefle. Zaterdagmiddag is te Hoorn een vergadering ge houden van afgevaardigden der liberale kiesvereenigingen in het district. Er werden besprekingen gehouden om te komen tot een gemeenschappelijke actie bij de Staten verkiezing in Juni. Een eandidaat werd echter nog niet gesteld. Brand. Te Zaandam werd Zondagavond tweemaal brand gealarmeerd. Eerst was het loos alarm en gold het het seinlicht aan den Hoogendijk, dat in brand was geraakt en spoedig weer was uitgedoofd. Een nur later werd opnieuw .brand" geroepen. Thans bleek het te gelden een pakhuis genaamd Baekma van den heer M. Dekker Jz. aan do Rozengracht, waarin be neden was gevestigd de stoomdrukkerij van de firma Leeuwerik en Van Dijk, terwijl hot bovengedeelte was ingericht als bergplaats van kleeden, touw, enz. van den heer Dekker. Het houten gebouw brandde tot den grond toe af. De belendende pereeelen, eveneens van hout, bleven gelukkig behouden. Verzekering dekt de schade. Schieten. De stand van den provincialen schietwedstrijd, uit geschreven door de vereeniging »0br de Wet" te Fur- merend, is tot en met Zindag 17 April: Korps Baks: .Diana", Bargen, 25 tr. 202 p.; .Gene raal van Marlen", Haarlem, 25 tr. 198 p.; .Officieren d.d. Schutterij", Zaandam, 25 tr. 165 p.; .Hertog Hen drik", Alkmaar, 25 tr. 162 p..Olandius Civilis", Haar lem, 25 tr. 162 p..Volksweerbaarheid", Zaandam, 25 tr. 157 p.; .Sanboo", Amsterdam, 24 tr. 195 p. Korps Cylinder .Sanboo", Amsterdam, 25 tr. 202 p. .Diana", Bergen, 25 tr. 196 p.; .Generaal van Merlea", Haarlem, 25 tr. 163 p. .Hertog Hendrik", Alkmaar, 25 tr. 161 p.; .Claudius Civilis", Haarlem, 24 tr. 185 p. .Officieren d.d. schutterij", Zaandam, 23 tr. 135 p. .Volksweerbaarheid", Zaandam, 22 tr. 117 p. Vrije baan. Buks: Gérard Lnyckx, Amsterdam, 144; R. Maschmeijer, Bergen, 139 K. Oreel, Zaandam, 138 Hakker, Haarlem, 133 F. Middelhoff, Formerend, 132 v. d. Steen, Bergen, 132; dr. v. Pelt, Bergen, 131; W. Schrender Jr., Amsterdam, 130A. Meinen, Purmerend, 126 Molenaars, Haarlem, 125. CylinderGérard Luyckx, 134L. Trijbetz, Alkmaar, 134; W. Schrender Jr., 132; dr. v. Pelt, 126; Orsel, 126; F. Middelhoff, 120; Borghonts, Haarlem, 118; K. Noord, Amsterdam, Il7; Ten Brmke, Haarlem, 113; Smit, Haarlem, 113. Vaste banen. Baks: W. Schrender Jr., 45; Jos. Bran- tjes, Purmerend, 45 Gérard Lnyckx, 44F. Middelhoff, 44 Orsel, 44 W. Pet, Purmerend, 42 v. d. Steen, Ber gen, 42 R. Maschmeijer, Bergen, 41. Cylinder W. Schrender Jr., 45Gérard Luyckx, 43 Orsel, 42Ten Brinke, Haarlem, 41Van Leeuwen, Amsterdam, 41; Trijbetz, 40; Bots, Haarlem, 38 Eerewedstrijd MolenaarsHaarlem, 80Orsel 79 Borghonts, Haarlem, 79, W. Schrender Jr., 77 Gérard Luyckx, 76. KampioenprijsGérard Luyckx, 441 punten. Rozenprijsidem, 30 rozen, waarvan 13 lOen. Dagmedaille bnks: R. Maschmeijer, Bergen, 48 tegen loting met Gérard Lnyckx. CylinderL. Trijbetz, Alkmaar, 47. Woord- en Zuld-Holl. Bank. De heeren mis. J. Lieftinck en Th. ae Haan Hugen- holtz, advocaten en proenrenrs te Haarlem, zijn voor nemens een protest-actie op touw te zetten tegen de voorloopige, door curatoren in de faillissementen der Noord- en Zuid-Hollandsche Bank, Westerbappel en Hoofd en Ed. de Lanoy bewerkstelligde scheiding dier drie boedels. Genoemde heeren treden op voor de deposito-houders, die hun gelden toevertrouwden aan de firma Westerkappel en Hoofd, en wier relatiën ongewijzigd voortbestaan bleven

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1