Honderd en zesde jaargang. 1904. VRIJDAG 22 APRIL. Buitenland. Laatste Bericiitea. Nederland. De Oorlog in het Oosten. HQ. 49. Eerste Blad. ALKMAARSCHE COIIRAAIT. Deze Courant wordt H1 n s d a g-, Bonderdag- sn Z»tert«gavoid uitgegeven, Aboaaementsprjjs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8®franco door het geheels rijk t 1, 3 Nummers f SI,BB. Afzonderlijke nummers 8 ets. Telefoonnummer 8. Prjjs der gewone advertentie» t) Per regel f ®,1&. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER k ZOONVoordam G 9. lie Kusslsch-Japansche oorlog. Van Russische zijde wordt het nog steeds tegen gesproken, dat de ondergang der Petropawlowsk is toe te schrijven aan de Japansche mijnen. Men zou in Russische marine-kringen de zekerheid hebben, dat de ontploffing te wijten is aan een mijn, die van plaats was geraakt. Men verwijt verder den Japanscheu admiraal Togo, dat deze geen melding heeft gemaakt van het treffen van de „Skazusje" door de batterijen van Liao Tsjanen van het gedwongen terugtrekken van het Japan9che eskader. Ontkend wordt door een bericht van Admiraal Alexef, dat de »Peresniet" zou zijn getorpilleerd het schip is strijdvaardig, seint hij, terwyl bovendien verzekerd wordt, dat 3 andere schepen binnen enkele dagen weer hersteld znllen zijn. Indien dat waar is, zal admiraal Skrydlof toch op zee niet veel kannen uitrichten, tegen de blijkbaar sterke Japansche vloot, voor het Oostzee-eskader in de wateren van Oost-Azie zal zijn aangekomen. De nieuwe admiraal is in Petersburg met veel gejuich ontvangen, doch heeft onmiddellijk de reis naar Port- Arthur aanvaard. Te land schijnen volgens de laatste berichten de Russen niet stil te zitten. Een Russische afdeeling van het leger corps te Wladiwostok heeft aan den boven Yaloe den bergpas bezet, die Mandsjoerije van Korea scheidt. Een groote troepenmacht moet verder reeds langs de oostkust staan tot 80 mijl van Gensan. Zelfs werd bericht, dat Soug-Tsjing door de Russen werd bezet, doch men zal dit alles met eenige reserve voor waar moeten aannemende Japanners zonden hier den terugtocht gemakkelijk kunnen afsnijden, en zelfs van uit zee de troepen kunnen beschieten. Mogelijk is bet echter, dat de Russische macht in N. Oost-Korea ten doel heeft den rechtervleugel van het Japansche leger, dat de Yaloe bedreigt, aan te vallen en af te metten. Be verschillende bewegingen wij zen er wel op, dat men zeer spoedig belangrijk nieuws tegemoet kan zien. Da berichten omtrent landingen der Japanners blijven aanhouden. Een nienwe troepenontscheping ver wacht men in de Koreaansche baai, of in de golf van Petsjili, bij Nian-Tswang. Men zou daarbij een aan val op Port-Arthur van de landzyde op het oog hebben, of er den overtocht van den Yaloe door willen vergemakkelijken. De Rassen hebben hun stellingen aan den Yaloe zeer versterkt en zijn dns voornemens hevigen tegenstand te bieden. In afwachting van nadere berichten omtrent deze nienwe landing, is het misschien niet zonder belang nadere bijzonderheden mede te deelen, omtrent het vergaan van de Petropawlowsk. Het verhaal van een der overlevende matrozen luidt, »Wij keerden naar de haven terug, ik stond in de stuur- kajnit op de brng en keek in het signaalboek. Het laatste bevel van Makaraf had gelnid, dat de torpedobooten in de baven terug moesten keeren. De »Petropawlow.k" had zijn vaart verminderd en stond bijna stil. Plotseling werd het schip hevig gaschnd en hoorde ik een vreeseljjke ontploffing en daarop nog één en nog één. Zij schenen dadelijk onder de brng plaats te hebben. Ik snelde naar de deur van het stuurhuhje, kon echter den stuurman niet voorbij komen en sprong door het raam Het schip helde overzjj en ik vreesde elk oogenblik, dat het zou omslaan. Op de brug zag ik een officier, badend in zjjn bloed. Het was onze admiraal Makarof. Hij lag met het gezicht op het dek. Ik sprong op hem toe, greep hem bij den schouder en trachtte hem op te zetten. Het schip scheen te vallen, van alle zijden vlogan stukken. Ik hoorde een vreeselijk geschreeuw en gestenn, rook steeg in dichte wolken op en vlammen schenen uit de brug te slaan. Ik sprong op de verschansing, doch werd wegge spoeld. Ik slaagde er in mjj ergens aan vast te klampen. Ik herinner mij nog vallende masten, ooch verder niets. Op ons schip was een man met wonderlijken witten baard. Hg was zeer goed met de menschen. Hij had een boek in de hand en scheen te schrijven of te schetsen het was Weresjtsgin, (de by de ramp omgekomen schilder) BEIiGIE. In de >Belgique Militaire'' is opgenomen een ontwerp tot legerreorganisatie in België opgemaakt door een groep officieren. Volgens dit ontwerp zon ieder gezin hoogstens twee zoons voor het leger behoeven af te staan. Gezinnen zonder kinderen of wier zoonsom welke reden dan ook niet dienen moeten een militaire belasting betalen. De loting zon worden afgeschaft. De diensttijd zou worden vijftien maanden voor de onbereden en twee jaar voor de bereden wapens. Hoe de regeering tegenover deze plannen staatwordt niet meegedeeld. De rechtbank, kamer voor burgerlijke zaken, te Brusseldeed gisteren uitspraak in het proces in zake de erfenis der Koningin aanhangig gemaakt door de schuldeischers van de prinsessen Elisabeth en Stéfanie van Belgiëmet den eisch tot nietigverklaring van het testament. De rechtbank wees de vordering van de hand en veroordeelde de partjj in de kosten van het geding. Zij erkende dat de huweljjksacte van 1853 als een diplo matiek tractaat moet worden beschouwd en dat de erfenis alzoo dient te worden verdeeld, volgens het stelsel van scheiding der goederen van de echtgenooten. EUTGELAWB. Do Engelsche begrootingdoor minister Ansten Chamberlain ingediend bevat voorstellen tot verhooging van de inkomstenbelasting met één stuiver, wat 2$ millioen pond meer zon opbrengen. Afgestroopte tabak wordt belast met 39 stuivers een verhooging op sigaren wordt voorgesteld van 6 at. het pond op siga retten van 12 st. en van 2 st. op het pond thee. Da inkomsten worden geschat op 139,060,000 pondde minister had te voorzien in eed vermeerdering van 3,280,000 pond. Da Engelschen hebben op hun expeditie in Thibet hunne eerste verliezen geleden, niet door de handen der Thibetaansche krjjgslieden maar door eigen onvoorzich tigheid. Terwijl een afdeeling bezig was het buskruit, dat de Thibetauen te Gyangtsé ia den steek hadden gelaten onschadelijk te maken had er een ontploffing plaats waarbij een officier en 18 raansctiappen van de Britsch-Indische troepen gedood of gewond werden. RUSSUAAD. In verschillende baitenlandsche bladen vindt men aangekondigd, dat Raslaud binnenkort een leening van een milliard zal sluiten en dat desbetreffende onderhandelingen zijn aangeknoopt met Parijs, Brussel en Amsterdam. By den aanvang der vjjandeljjkheden had de Russische Regeering verklaard, dat zij geen geld van noode zon hebben. SPAS JE. Zondagavond is te Barcelona op een dor pleinen een bom ontploft. Niemand kreeg letsel maar wel ontstond onder het wandelend publiek een paniek. Het big kt nietof de koning tijdens dezen aanslag reeds te Barcelona was teruggekeerd en het is dos nog de vraag, of hij tegen den vorst was gericht. Intusschen schijnen niet alle anarchisten met deze aanslagen inge nomen. Te La Oorogne is een anarchistische mee ting gehouden. Alle sprekers verc rdeelden de aan slagen tegen sonvereinen omdat, zu- !s zij zeiden de sonvereinen toch weder door andere koningen of keizers worden vervangen. HOSTGARIJE. De werkstaking onder de beambten der staatsspoorwegen is in het ganache land uitgebroken. Er rijft geen enkele trein meer van de Staatsspoor. Van Budapest vertrekken alleen nog maar de treinen der particuliere maatschappijen. De stakers vorderen loons- verhooging en amnestie voor allen, die staken. Een tweede bericht meldt, dat er 450 spoorwegbe ambten in hechtenis genomen zjjn. Alvorens de Kamer haar zitting begon, verklaarde de president van den ministerraad, dat de Regeering niet in besprekingen met de werkstakers kon treden. Er waren troepen opgeroepen om de orde te bewaren. Het regiment spoorweg- en teiegraaftroepen zou voor het treinverkeer zorgen. De raddraaiers zouden gestraft worden. BAUKAN-gCHIERHILANB. In een telegram uit Salomki wordt andermaal melding gemaakt van vinnige gevechten tnsschen Bulgaarsche benden en Turk- sche troepen ondanks de gesloten overeenkomst en de uitgevaardigde amnestie. De Itahaansche Generaal de Giorgis, tot bevelhebber der nienwe gendarmerie benoemd, is te Saloniki aan gekomen. JMet Russische leger. PETERSBURG, 19 April. Uit particuliere bron wordt bericht, dat generaal Koeropatkine op het oogenblik op het oorlogsterrein beschikt over een leger van 300.000 man. Men is van oordeel, dat dit leger in de oogen- blikkeljjke behoeften voorziet. Daarom zal men op het oogenblik ophonden met hot zenden van troepen naar Mandsjoerije. Baron Stnckelberg is benoemd tot commandant van het le Siberische legercorps, waartoe behooren de divi sies, welke de voorhoede vormenterwijl do 3e divisie aan de Yaloe onder bevel staat van generaal Kashtalinski. Men verzekert ten stelligste, dat de spoorlijn om het Baikalmeer eenige dagen geleden voltooid is en dat mate riaal-treinen er zeer goed gebrnik van kannen maken, doch dat de ljjn voor militaire en de personentreinen niet voor ongeveer midden Juni geopend zal worden. Be toestand In AKacedonlë. SALONIKA, 19 April. Generaal di Giorgis kwam heden hier aan en werd met alle aan zijn rang verschul digde eerbewijzen ontvangen. In het gevecht te Batiroche in de nabjjheid van Fio rina werd de Bulgaarsche bende uiteengejaagd. Het officieel verslag zegt, dat drie Balgaren, onder wie kapi tein Yovan, gedood werden. Twee Turken zjjn gewond. Te Salonika zijn ten gevolge van de amnestie 495 Bnlgaren in vrijheid gesteld 311 stierven in de gevangenis. Spoorwegstaking ln Hongarije. Men heeft 500 spoorwegbeambten, die nit Finme kwamen, gearresteerd. Het telegraphisch verkeer is op verschillende punten verbroken, daar de stakers de sein- toestelleo nit elkaar genomen hebben. De minister van handel herhaalde in de Kamer de door den ministerpresident afselegde verklaringen. Hof berichten. H. M. de Koningin i3 gisteren te Salermo aange komen en heelt met een bijzonderen trein de reis voort gezet naar Pesto. Om drie uur ongeveer kwam H. M. te Salermo terug en vertrok om half vier per Atlante naar Sorrento. Uit de Staten-Generaal. De Voorzitter der Tweede Kamer deelde in de Vergadering van Dinsdag mede, dat waarschijnlijk Don derdagmiddag in de sectiën het tweede onderzoek van de motorrijtuigenwet zal plaats hebben en dat Vrjjdag 11 uur het wetsontwerp tot wijziging der Drankwet in openbare behandeling komt. De voorstellen betrekkelijk de Grondwetsherziening zullen na afdoening dier wet in de sectiën worden onderzocht. Bij de Eerste Kamer is ingekomen de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen waaronder dat betreffende het Hooger Onderwijs. Zij werd in de vergadering van Dinsdagavond verzonden naar de afdeelingen, welke in deze vergadering zijn her nieuwd en nog denzelfden avond zijn overgegaan tot het benoemen van voorzitters en ondervoorzitters. Vier van de vijf afdeelingen der Eerste Kamer zjjn gisteren gereed gekomen met bet onderzoek der hooger-onderwijswet. De 5e zal morgen het onderzoek voortzetten. Alle leden, op 2 na, die verhinderd waren hebben aan het onderzoek deelgenomen. AmsterdamParijs. Renter seint uit Brussel In de Kamer deelde de minister van spoorwegen mede, dat met Nederland en Frankrijk eer> overeenkomst ge sloten is, die ten doel heeft van 1 Mei a.s, af het ver keer van de sneltreinen tusschen Parjjs, Brussel en Am sterdam ie bespoedigen. Het traject ParjjsBrussel zal met 30 minuten het traject BrusselAmsterdam met 1 unr verminderd worden. Faillissement Ed. de Lanoy. De Opr. H.Ct. meldt: Ter griffie van de rechtbank is gedeponeerd de lijst van door den curator voorloopig erkende schuldvorderingen in het faillissement van Ed. de Lanoy, bankier te Haarlem, zoo in privé als in kwaliteit van eenig lid der firma Westerkappel Hoofd in liquidatie te Haarlem. Het totaal door creditenren te vorderen bedrag is f 442,140,65$, het bedrag der betwiste vorderingen is f 892,386,81. Onder de g-ootste posten vonden we op de ljjst een bedrag van f 20,586,66 van J. van Essen te Bennebroek, f 80,000 van de Naamlooze Vennootschap »De Combinatie", gevestigd te Haarlem (welke vordering slechts voorwaar- deljjk erkend wordt) de Hillegomsche Bankvereeniging van f 14,697,78$ en de Lissesche BankvereenigiDg voor f 20,000, het fonds dr. Abr. de Haas f 43,862,50, het fonds tot den predikdienst der Doopsgezinde Gemeente f 27,264,29, mr. L. M. de Sitter te Arnhem voor f 22,133,77 en mevr. De Lanoy geb. Van Onwenallei voor f 60,000. De gemeente Haarlem komt op de ljjst voor tot een bedrag van f 1180 voor pl. directe belasting. Aangaande bet faillissement der »Noord- en Zuid- Hollandsche Bank" te Haarlem meldt men nog, dat cura toren er over denken, tegen commissarissen eene vordering in te stellen, wegens gepleegde verzuimen omtrent het toezicht. Beschikbaar is thans vier ton, In Juni kan de eerste uitkeering van 25 pCt. geschieden. Be Almelosche Weesvader. De rechtbank te Almelo veroordeelde Dinsdag den weesvader J. H. Piersma in de bekende zaak, wegens mishandeling van een weeskind tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis. De eisch van het O. M. was f 10 boete of 2 dagen hechtenis. Werkzaamheden bij het Hinlsterle. De werkzaamheden tot voorbereiding van de bjj het optreden van het Ministerie toegezegde wetsontwer pen en andere wetteljjke maatregelen, zijn zoodanig ge regeld, dat er naar gestreefd wordt, alle voordrechten nog in dit zittingjaar bij de Staten-Generaal in te dienen, met uitzondering van de Armenwet en eene wijziging van de Leerplichtwet, welke voor het volgend zittingjaar ter inzending gereed znllen gemaakt worden. Technlcum. De Raad der gemeente Haarlem heef' de gelden voor het aldaar op te richten Rijks-technicum toegestaan. Slechts twee leden stemden tegen. Handgeld voor kolonialen. Het voornemen bestaat het handgeld voor hen, die zich bjj het Kol. Werfdepöc aanmelden om in hetlndisehe leger te worden opgenomen, te brengen van 200 op 300 gnlden. Deze maatregel moet een gevolg zjjn van te geringe dienstneming, waardoor een incompleet zou ontstaan.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1