No. 50. Herste Blad. Honderd en zesde jaargang. 1904. ZONDAG 24 APRIL. Buitenland. Nederland. Laatste Berichten. De Oorlog in het Oosten. ALRMAARSCHE CO MAM Deze Courant wordt Dinsdag-, Ooaderdag- «n Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaab f 0,80fran 30 door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f O,»©. Afzonderlijke nummers S ets. Telefoonnummer S. Prgs der gewone advertenties» Per regel f ®,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER k ZOON, Voordam 0 9. De Russisch-Japansche oorlog. Wat op dit oogenblik met betrekking tot den oorlog wel het meest de aandacht trekt, is de aangekondigde aanvrage om ontslag van den Hantsjoerijschen stadhouder Alexejef. Naar men zegt, zou dat ontslag een feit worden na aankomst van den admiraal Skrydlof. Het heet, en de Petit Bleu zegt h9t nit officieele bron te hebben, dat dit ontslag een gevolg zou z(jn van een in strenge bewoordingen gevat telegram van den Tsaar, die de ramp der »Petropawlowsk" zou wijten aan de weinige oplettendheid te Port-Arthur. Ook de plaatselijke commandant aldaar zon een dergelijk telegram hebben ontvangen en een scherp onderzoek zou den minister van marine bevolen zijn, naar den per soon, die in deze verantwoordelijk is. In verband met een en ander versvacht men te Petersburg opzienbare mutatlën in het koor der opper-officieren. Aan de Yaloe blijft het nog steeds rnstig en de toe stand heet onveranderd. Volgens een berient aan de »Times" nit Nioetsjwang hebben de Russen het gebied ten westen van de Yaloe leeggehaald. Aan groepen van 50 kozakken was opgedragen minstens een os per dag bnit te maken. Op die wijze werden duizenden ossen in Moekden bijeengebracht. Het voortrukken der Japanners werd door de Russen in bulletins in de Ohineesche taal tegengesproken en van hunne overwinningen werd hoog opgegeven. De Cbineezen blijven echter galooven dat de Japanners zullen zegevieren en Mantsjoerije zullen veroveren. De dagbladcorrespondenten zijn Woensdag naar Moekden vertrokken. Zij moeten zich verbinden geen be richten te verspreiden aangaande de resultaten van ge vechten, of Russische verliezen, of andere mededeelingen te doen die bij het volk ongerustheid zouden kunnen verwekken. Een kondschapper van den Yaloe meldt, datdeJapan- sche voorposten dicht bij de Russische versterkingen staan, en dat grootere troepenafdeelingen zich op vijf mijlen afstands bevinden. Hij meldde ook, dat de Rassen in Noordelijke richting vluchtten, en de rivier overstaken in overvnlde booten; zij verloren daarbij honderden men- schen die verdronken. Dit rijmt niet erg mat de door Koeropatkine gemelde rust aan de Yaloe. Van de landingen der Japanners verneemt men nog niet veel naders. Gemeld wordt, dat troepen scheep gaan van Korea, waarschijnlijk met bestemming naar lUlaotong ten westen van Port-Arthur. Gelakt daar een landing, dan zonden zij ook van de Westzjjde Port-Arthur en den Mantsjoerijschen spoorweg kannen bedreigen. DUlTSCHliASlD. In Daitschland bemerkt men tegenwoordig een beweging om de vloot nog meer te versterken dan door de laatste vlootwet is geschied. Op een algemeene vergadering der Vlootvereeniging betoogde generaal Keim, dat vóór 1912 Dnitschland in het bezit moest zijn van minstens drie moderne dubbele eskaders slagschepen met de daarbij behoorende kruisers, torpedo's enz. Te zamen zou voor deze nieuwe schepen een uitgaaf worden vereischt van 794 millioen mark. Als deze plannen verwezenlijkt werden, zon de jaarlijksche begrooting voor de vloot op 400 u iilioen mark of 170 millioen meer dan thans komen. Voorwaar geen kleinigheid! Keizer Wilhelm heeft ook een bezoek gebracht aan Catania. Het toeval wilde dat juist op den dag van het Keizerlijk bezoek, ook een gezelschap Parjjscbe gemeente raadsleden, dat een reis door Italië maakt, in deze plaats aankwam. Dit gaf tot aardige tooneelen aanleiding. Terwijl een wethouder den Keizer ontving, begroette de burgemeester de Fransche gasten het raadhuis was met Italiaansche, Fransche en Dnitscüe vlaggen versierd en onder de menigte die 's middags »Evviva l'Imperatore' en 's avonds »Evviva la Francia" liet hooren, waren bil jetten verspreid met bet opschriftLeve keizer Wilhelm 1 Leve Frankrijk 1 Des middags had op het raadhuis een feestmaal plaats, waar de Fransche raadsleden aanzaten en de burgemeester van Oatania Frankrijk huldigde; terwijl tezellder tijd keizer Wilhelm op zijn jacht een diner aanbood aan den prefect en de militaire au'oriteiten. Het »Berl. Tagebl." meent, dat de goede Catanezen den volgenden dag wel eenigszins in den toestand znllen zijn geweest als ging hun »ein Mühlrad im Kopfe herimm". DAUKI.AM II, De voorstellen tot verhooging der inkomstenbelasting, door minister Chamberlain voorgesteld zjjn aangenomen met 214 tegen 16 stemmen, dank zjj de wijze waarop minister Ansten Chamberlain zjjn mil- lioenenspeech er heeft afgebracht. Als goed zoon van zijn vader weet hij den minder gun stigen toestand der geldmiddelen niet aan den oorlog in Znid-Afrika, maar aan de slechte tariefwet. Ook dit klopt met de inzichten van den onden heer. De oorzaak in het verzet tegen het voor eenige dagen bij de Kamer ingediende wetsontwerp tot herziening van den loonstandaard, omdat daarin veeleer een verergering dan wel een verbetering van den toestand werd gezien. De staking brak onverwachts nit en bleek evenwel goed voorbereid en was dadelijk vrij wel algemeen. De Hongaarsche regeering heeft met de vertegenwoor digers der strikers vergadere, maar graaf Tisza en de heer Hieronymi, de minister van Handel, namen eene houding aan, welke het bereiken van eenige schikking niet kan bevorderen. De jongste berichten maken den indruk, dat de houding der regeering den toestand voldoende beheerscht, zoodat de strike spoediger een einde zal nemen dan men denkt. Nog wordt gemeld, hoe in de vergadering, waarin de afgevaardigde Bö ös met de stakers contereerde en waarbij hjj had medegedeeld, dat de regeering, de amnestie wilde toestaan, hij voorts mededeelde dat vaD regeeringszijde ook geen bezwaar meer zou gemaakt worden tegen het houden van de aangekondigde algemeene vergadering van de spoorwegbeambten een wetsontwerp omtrent de loon regeling zou eerst na eene tweede vergadering der be ambten worden ingediendmen zon de totstandkoming van eene vereeniging van boambten niets in den weg leggen en ten slotte beloofde de regeering dat, zooals de stakers wenschtenhet oververdiende loon in Mei zon worden uitbetaald. Een deel van het comité der stakers was wel genegen om in te gaan op deze voorstellen der regeering, doch da meerderheid wilde ze eerst aan het oordeel der te houden vergadering onderwerpen. Ook verlangde men do inwilliging van de in een memo randum van 1901 bekend gem akte eiccben. ITALIË. Alle katholieke bladen moeten, naar men zegtuit bet Vaticaan een wenk hebben gekregen om hoegenaamd geen melding te maken van het bezoek vi den Franschen president. gerde een memorandum van de spoorwegbeambten aan te nemen. Heden vertrokken slechts 4 treinen uit Boedapest. Ds prijzen der levensmiddelen zijn gestegen. De Regeering hoopt het verkeer binnen 4 tot 6 weken te kunnen her stellen. Het aantal stakers bedraagt 30,000. OOSTHARIJK-HOWGARIJE. Van den omvang der spoorwegstaking in Hongarije kan men zich eenigs zins een denkbeeld maken als men weet, dat 70,000 man er aan hebben deelgenomen. ZWEDHH RH MO® RW MG HM. Tnsschen deze beide landen is een tractaat gesloten, waarbij zij zich verbinden, elkander over en waer te behandelen op voet der meestbegunstigde natie. AUfSTRAEJE. Een Reuter-telegram aan de Lon- densche bladen zegt, dat de Australische regeering voor nemens is af te treden tengevolge van een echec, geleden met een ontwerp-arbitrage. De heer Fischer, lid der ar beiderspartij, had een amendement voorgesteld, waarbij de wet zich ook zon uitstrekken tot de staatsbeambten. Dit amendement nu werd verworpen. Ook Aprilweer. Volgens berichten te Londen ontvangen, is het te New York in de laatste dagen verbazend koud geweest, ja er is zelfs sneeuw gevallen. De toestand aan de Yaloe. SEOUL, 19 April. Man gelooft, dat geen poging ge daan zal worden de Yaloe over te staken voor den 20e dezer, wanneer alles gereed is voor een gel jjktijdigen aan val op drie punten. Het 2e leger heeft, naar men ge looft, den 16en dezer Japan verlaten en zal waarschijnlijk tegen Port-Arthur gelicht worden. Volgens anderen zal dit ergens bij Takoesjan of Tatoengkan aan de Mand- sjoerijsche knst landen en deelnemen aan den algemeenen opmarsch tegen Liaojang. Een garde-divisie onder bevel van generaal Monye, 16,000 man sterk, vormt de eerste troepenmacht, die den Rassen tegemoet gezonden zal worden. Voorloopig znllen Kioelietsjang en Wijoe dc operatie basis in Korea vormen. Hen Japansche nederlaag f PETERSBURG, 22 April. Het gerucht loopt, dat de Japanners aan de Yaloe een nederlaag geleden hebben. Hen Russisch verlies. PETERSBURG, 22 April. Een heden door admiraal Alexejef aan den Tsaar verzonden telegram laidtBij het leggen van een mijnversperring door stoomsloepen kwamen ten gevolge van een ontijdige ontploffing op het ach terste deel van een sloep luitenant Peter Peil en 20 man om. Hngelsche Interventie. PETERSBURG, 22 April. De »Novosti" schrijft: De mogelijkheid van een interventie in den Russisch Japanschen oorlog van Engelsche zjjde en nit eigen ini tiatief van dat rijk kan met vrengde begroet worden. Eene vriendschappelijke bemiddeling van Engeland op het oogenblik zoa zonder twijfel zoowel Rusland als En geland van dienst kannen zijn. Daardoor zon ineens een reeks van geschillen met be trekking tot Rasland's rechtmatige eischen in het Verre Oosten tot oplossing worden gebracht en tevens een vaste grondslag worden gelegd voor volkomen overeenstemming tnsschen Rusland en Engeland betreffende allerlei diplo matieke qnaestiën, die aanleiding tot misverstand geven De spoorwegstaking ln Hongarije. BOEDAPEaST, 22 April. De minister-president wei - Sijbekarspel. Den 4 Mei zal do verkiezing plaats hebben voor een lid van den raad dezer gemeente in plaats van den heer J. Stapel, die als zoodanig bedankt heeft om nanwe familie-relaties met den burgemeester. De uitslag der stemming voor lid van het dageljjksch bestunr der banne Benningbroek is geweest, dat eene herstemming noodig is tnsschen de heeren G. Vlaar en J. Wjjnker Sen. De oud-burgemeester van Baflo. - De Rechtbank te Groningen het ten laste gelegde niet bewezen achtende sprak beden vrij den oud-Bnrge- meester van Baflo, den heer J. Doornbosch, beschuldigd van verduistering van een bedrag van f 2000 aan de gemeente toebehoorende. De eisch was een jaar gevange nisstraf. Inbraak. Wederom is te Haarlem een poging gedaan om te breken en wel bij de firma Lippitz, hoek Anegang en Houtstraat. Het gebeurde even na 11 nnr. De be woonster trapte, toen zjj naar beneden kwam om den sleutel van de brandkast te halen op een man, die haastig beenen maakte. Uit de toonbanklade werd f 4 vermist. Hog een. Aan de »N. Rott. Ct." wordt uit Eielden gemeld In den nacht van 9 op 10 dezer werden bij een koop man in oude gouden en zilveren werken aan de Hoog- landsche Kerkgracht, door verbreking van een winkel raam, een aantal voorwerpen ontvreemd, naar de bestolene opgaf voor een waarde van ruim f 300. In verband hiermede werden twee personen uit Haarlem door de politie aldaar in hechtenis genomen en naar hier gebracht. Het was toch gebleken, dat zij dien nacht gedeeltelijk te Leiden hebben doorgebracht en wel met een persoon, die hier vroeger gewoond heeft, doch thans uit anderen hoofde in arrest is. Het dasspeldje vóór den winkel gevonden, bleek van dezen persoon afkomstig, die dan ook bekend heeft en gezegd, dat men de voorwerpen tegen geringen prijs aan verschillende opkoopers heeft verkocht. Een dezer op- koopers is reeds opgespoord. De beide Haarlemmers zjjn gevankelijk naar 's-Gravenhage gevoerd.' Hlsdaad f - Dezer dagen werd in het Wlnschoterdlep het lijk eener vrouw gevonden. De »Prov. Gron. Ot." meldt hieromtrent Maandagochtend te half elf werd uit het Winschoter- diep, onder Noorddijk, het lijk opgehaald van eene vronw. Het werd erkend te zyn de 40-jarige vronw van een arbeider te Foxham (gemeente Slochteren). Volgens diens verklaring moet de vronw Vrijdagmorgen om zes nnr te huis met hem nog koffie gedronken hebben. Toen hij om 12 uur van dc fabriek kwam, was zij weg. Er moet bij familieleden gevraagd zgn, of zij daar was, maar zon der resnltaat. Zondag werd aangifte gedaan bij üe politie. Bij de lijkschoaw bleek, dat hier aan een misdaad moet gedacht worden. Er moet o.a. ook geconstateerd zgn, dat het lijk nog slechts zeer kort (eenige uren) in het water heeft gelegen. De vraag is nu: waar is de vrouw van Vrijdagmorgen tot Maandagmorgen geweest? Toen het lijk gevonden werd, was zij gekleed in onderrok en haar bovenkleeren, die zij Vrijdagmorgen aan had, zgn niet te vinden. De justitie heeft de zaak in handen. Herkozen als Heemraad van den Westwouderpolder, gem. Akersloot, do heer H. Besse en als Hoofd-Inge- land de heer M. Besse. Dterleek. Den 22 werd de heer F. Grim, hoofd der School alhier, na het eindigen van den schooltijd door zijne leerlingen aangenaam verrast. Hij sloot dien mid dag een reeks van 25 jaren af, dien hij in zijne school ten nntte van Oterleeks jeugd is werkzaam geweest en dat heugelijk feit wilden de kinderen niet ongemerkt voorbij laten gaan. Wetende, hoe de eenvoudige man wars is van feestelijkheden, hadden ze heimelijk eenige geiden bijeen verzameld en deze voor eene fraaie collectie bloemen en palmen, geplaatst in een met blauwe ttgels gedecoreerde bak, besteed. En nn was 't dan zoo laat 1 De ondste leerling hield een kleine toespraak, kinderlijk en hartelijk. Daarop dankte meester" blijkbaar getroffen door zoo veel hulde en nn zongen de kinderen den jnbilaris een toepasselijk lied toe, waarmede de eenvoudige maar daar om niet minder indrnkwekkende plechtigheid eindigde. Ongevallenwet. Te Zwolle werd een werkgever veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf, omdat hjj geen aangifte deed van een ongeval overkomen aan een zjjner knechts, terwgl hij den geneesheer, die den knecht behandelde, kennelijk met het doel om de zaak voor de Rjjksbank onbekend te doen bljjveneen valsche voorstelling gaf van de oorzaak van het ongeluk.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1