Indische Penkrassen. alkma]^ Nederland. No. 50. Honderd en Zesde Jaargang. 1904. Zondag 24 April 1904 Derde biad. Uittrekken van schutters. III. De in het begin van 1672 dreigende óorlog met Frankrijk en Engeland deed de Algemeene Staten be dacht zijn op versterking der te lang verwaarloosde landmacht, zoo door vermeerdering der militie als door het aannemen van 10000 waardgelders, waarvan Holland 6000 te leveren had, hetgeen den 2 April, 5 dagen vóór de oorlogsverklaring der vijanden, door de Staten van dat gewest bewilligd werd. De vroedschap machtigde den 4 burgemeesteren ter zake van Alkmaars aandeel hierin het noodige te verordenen, en besloot den 23, den te werven manschappen 10 stuivers daags te beloven en wat van Landswege minder zou gerestituëerd worden uit de stadskas bij te passen. Den 3 Mei nam het lid der vroedschap dr. Dirk Steenvelt, des verzocht, als ont vanger der verpondingen en van den 200en penning de betaling der aangeworven manschappen voorloopig op zich. Op een schrijven van den dordtschen pensio naris Vivien, naar aanleiding van een gehouden besoigne verlangende, 4at de steden, die een surplus beloofd had den dit intrekken en niet meer dan 's Lands soldij toe kennen zouden, werd den 16 besloten bij het den 23 April bepaalde te volharden. Een compagnie der aangeworvenen moet al spoedig naar elders geroepen zijn, want toen den 19 Mei de vraag behandeld werd of men het uittrekken kon toe staan van 1li der burgerij en van de resteerende com pagnie waardgelders, meende men, uit overweging, dat Alkmaar als eene frontierstad moest beschouwd worden, daarin niet te kunnen treden alleen in den uitersten nood wilde men de waardgelders laten gaan. Een brief der Staten van den 21, meldende, dat al de steden, Alkmaar uitgezonderd, in het uittrekken van ean ge deelte der burgerij bewilligd hadden, en aandringende om desgelijks te doen, had echter het gevolg, dat bur gemeesteren en kapiteinen den 24 gemachtigd werden om de noodige orders te stellen op het vertrek van 75 man der schutterij, terwijl, vermits burgemeesteren door zware besoignes verhinderd waren, de oud-burgemeester Arent van der Graeff verzocht en gecommitteerd werd om het detachement te vergezellen. Den 29 besprekende wat men den uittrekkenden zou toeleggen, besloot men naar de door v. d. Graeff te verkrijgen inlichtingen in billijkheid te handelen maar al vast f 1 per dag en per man te vergoeden. Wie verhinderd was om te gaan, zou, met kennis van den kapitein, een ander van de zelfde compagnie mogen verzoeken. Het contingent zou bestaan uit kapitein, vaandrig, 2 sergeants, pro voost en 70 schutters, terwijl de luitenant en de derde sergeant tehuis zouden blijven om het overige van het vaandel te commandeeren. Den 2 Juni vertrok v. d. Graeff met de zijnen naar Geertruidenberg, vanwaar men den 1 Juli te Alkmaar terugkwam. De rekening van den geleider doet ons eenige bijzonderheden kennen. Yóór zijn vertrek had hij, op eene ordonnantie van burgemeesteren, van den ontvanger der verpondingen f3000 bekomen. Aan brood, beschuit, boter, kaas, gerookt vleesch, bier en wijn werd medegenomen voor f 184: :8, en voorts ge zorgd voor stroo, turf, kaarsen, kandelaars en kannen. Te Geertruidenberg waren de oud-burgemeester en de kapitein Willem, Baert met hunne dienaren gehuisvest bij mevrouw van Mïeropwaarvoor betaald werd f83 4 Gastvrijheid schijnt ook genoten van den predikant Oostdorpius, want voor bellechere bij deze en bij mevr. van Mierop staat f9:9: genoteerd. Yoor den terug tocht werd brood en bier te Geertruidenberg en voorts te Dordrecht en te Leiden gekocht. Per scheep te Delftshaven aangekomen, werd met 2 jaagschuiten naar Delft, vandaar per trekschuiten naar Leiden en vandaar met de 2 gewone beurtschepen naar Alkmaar gevaren. Aan soldij over 30 dagen werd den kapitein en zijnen 74 onderhoorigen f 2400 te goed gedaan. De Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden.) UVII. Op dan Ten strijde tegen de leugen Multatüli. De op verzoek eervol ontslagen Assistent-Resident E. Douwes Dekker had weinig kijk op de Inlandsehe (lees Soendaneesche) maatschappjj en he'ft bovendien, misbruik makende van de onkunde zjjuer lezers, leugens verteld, leugens, zóó doorzichtig, dat het zwijgen der vele des kundigen mij al zeer vreemd voorkomt. Waren ze soms bang voor de kernachtige scheldwoorden en verdachtma kingen van den stylist 1 Ik moet dit haast wel aan nemen. Ik noem het een leugen, dat de bewoners van Lebak 's avonds bij den Assistent-Resident kwamen om te klagen over hun Regent. Al dadeljjk moet ik u mededeelen, dat die mengchen geen Maleiech verstonden en dat de Heer Douwes Dekker onmogelijk in die ééne maand voldoende Soendaneesch kan hebben geleerd, om zonder tolk met hen te converseeren. Hij maakte ons wel wijs. dat Saïdjah zijn lied van de badjing (eekhoorn) op z'n Maleisch, dat vltaliaansch van het Oosten'', zong, doch ook dat is onwaar, zooals ik in m'n vorige Penkras reeds heb opgemerkt. Uit deze bewering van Multatuli, ik bedoel over 't Ma- leische lied van Saïdjah, zou ik baast moeten besluiten, dat de Assistent Resident Douwes Dekker, gedurende zjjn verblijf te Lebak, met geen enkel persoon uit de volks klasse in aanraking kwam. De Hoofden spraken natuurlijk bjjna allen min of meer gebrekkig Maleisch, waarschijn ljjk het z.g. Bataviaansch, een leeljjk brabbeltaaltje,' zeker niet geschikt tot dichten, bestaande uit 't ongrammaticaal samenkoppelen van een 300 a 400 Maleische woorden, die ook elk Europeaan binnen een paar maanden kent. Doch er is meer 1 oud-burgemeester trok voor eigen vacatiën f 90 en voor zijn dienaar f 54 uit. In het geheel had hij dus f 3194 12 uitgegeven, behalve nog f 137 13 aan 3 schippers voor de uitreis om Gouda heen, blij kens eene kwitantie door hem voldaan, maar niet in zijne rekening opgenomen. Inmiddels was den 11 Juni een ingekomen patent, om nog 75 burgers naar Geertruidenberg te zenden, gelezen en daarop besloten bij den raadpensionaris te vernemen, of voor de reeds uitgetrokken en nu ge vraagde burgers zooveel waardgelders mochten gaan Naar aanleiding van een brief der Staten van den 21 om bij trommelslag vrijwilligers tot uittrekken te noo- digen, werd den 23 besloten terug te schrijven, dat of schoon er eenige vrijwilligers te vinden waren, de tijds omstandigheden verboden, de stad van de burgerij te ontbloo'en. Op het ontvangen consent om de 75 naar Geertruidenberg gezonden burgers door waardgelders te vervangen, werd den 24 goedgevonden om zooveel koppen uit de compagnie van Maurits van Dijck te zen den en de beschikking over de overige soldaten aan burgemeesteren te laten. In de rekening van v. d Graeff komt ook een post voor van f 6:6:— voor 2 tonnen bier „aan de waardgelders te Leiden", hetgeen doet ver moeden, dat onze huiswaarts keerende schutters daar de mannen van van Dijck ontmoet hebben. Ten bewijze hoe noodig de verdediging der grenzen van Holland toenmaals was, herinneren wij slechts, dat den 21 de stad Utrecht door den vijand bezet werd en reeds meer dan 3 der 7 provinciën door de franschen en de met hen verbonden keulschen en munsterschen vermeesterd waren. Op een den 5 Juli gelezen schrijven der Staten, om zooveel mogelijk burgers aan te moedi gen tot bezetting van de passen en avenuën nabij de stad en in den omtrek gelegen, „ten eynde de vijanden rigoureuselijk mogen werden gerepouseert", werd goed gevonden, de burgerij door de kapiteinen daartoe te doen aanmoedigen. Had men zich te Alkmaar aanvankelijk royaal jegens de waardgelders betoond, toen men wellicht hoopte door hun uittrekken de schutters in de stad te houden, nu dit laatste gelukt was en de geldelijke last op den duur zwaarder drukte, besloot de vroedschap den 6 Augustus door onze gedeputeerden ter Staten-vergade- ring te doen verklaren, dat het onderhoud der 2 com- pagniën tegen een daggeld van 10 stuivers ondragelijk werd, zoodat men, in navolging van andere steden, ver plicht zou zijn haar aan te schrijven, dat in het vervolg niet meer dan 7 stuivers zou worden betaald, hetgeen hare ontbinding moest teweeg brengen en aan Zijne Hoogheid, dat wij 2 compagniën in dienst hadden, de eene van 100 man onder kapitein Gluysenaer te Gorin- chem, de andere van 75 man onder kapitein van Dijck te Geertruidenberg. Den 20 besloot men den kapiteins te berichten, dat in het vervolg niet meer dan 's Lands soldij zou worden betaald, en den 25 door onze gede puteerden van den Prins het ontslaan der waardgelders te doen verzoeken. Of zulks bij het nog voortduren van den oorlog iets heeft mogen baten is te betwijfelen de resolutiën van burgemeesteren en van de vroedschap melden ons daarvan niets nader. Wordt vervolgd. 9 Volgens vroedschapsbesluit van 9 Juli, waarbij ook aan den kapitein en diens knecht samen f 3, den vaan drig mr. Jan Schagen en den provoost Meindert Bontekoe ieder f 2, den beiden sergeants ieder f 1 '/2 en den 2 tamboers en 68 schutters ieder f 1 daags was toegekend. Op da voordracht voor da benoeming van een on derwijzeres te Oudkarspelzijn geplaatst de dames A. Kuyper te Alkmaar, H. 0. O. de Vries te Venhuizen en A. J. Wouda te Sneek. Haringkarspel. Den 20 dezer vergaderde de Raad dezer gemeente. In behandeling kwam een verzoek van de Noorderstoomtramvereeniging om voor f 10000 deel te nemen in het aandeelenkapitaalmet algemeene stemmen werd dit verzoek afgewezen. Voor de aanstaande Volgens de heersohende begrippen van de bevolking, maakt een Regent volstrekt geen misbruik van gezag door het onwettig beschikken over den arbeid zijner onderhoorigen", (die zich tus- schen twee haakjes als zijn onderdanen beschouwen) kne velt hij 't volk in geenen deele »door het vorderen van opbrengsten in natura zonder of tegen willekeurig vastgestelde onvol doende betalinge n." Men moet dat betreuren, doch het is een feit Soendaneezen en Javanen zijn nu eenmaal geen Neder landers en hun rechtsgevoel is nog wel vijf eeuwen bij het onze ten achter, ja misschien nog meer, want de Ba tavieren waren reeds bekend om hun vrijheidsliefde. Ik spreek hier natuurlijk van de domme, doch overweldigend groote meerderheid der bevolking. De kleine man ziet in zijn Vorsten, en dat zijn feitelijk de Regenten door hun afkomst, halve godheden. Hij weet van vwettig" of »o n w e 11 i g" net zooveel, als? een afgejakkerd dos dos paard van de dierenbescherming! Al zou dus alles waar wezen, wat de Heer Douwes Dekker odb van dien Regent verteld heeft, dan nog blijft het walgelijk opgesneden, dat de bevolking, de bevolking van een halve eeuw geleden 1 bij hem, den nieuw aange komen Hollaudschen ambtenaar zou zijn gaan klagen, stilletjes gaan klagen bjj hem, den vertegenwoordiger van het, nu ja veel rechtvaardiger doch niettegenstaande dit, vooral bij de fanatieke Bantammere, veel meer gehate kafir ras, gaan klagen bij een blanda, bij een »ongeloo- vige" over zijn »god" over den Regent, het devote Hoojd van den Islam in Lebak I Neen, dat zonden die Inlanders hier nu nog niet doen, zelfs niet de oud-leerlingen der scholen, laat staan in dien donkeren tijd, reeds zoo lang achter ons Ieder Ambtenaar B. B. zou U kunnen vertellen, hoe buitengewoon moeilijk het is, om in gevallen van af persing, zelfs door lagere hoofden, door tloerah's1' (dorps burgemeesters) of tassistent-wedana's" b.v. achter de zui vere waarheid te komen. Dat de Djaksa, een vriend van den djoeroe toelis (scbrij Statenverkiezing werden de stembureaox samengesteld als volgt: I. Voorz. J. B Boekei en C. Bjjpost, II. W. Keesom voorz. W. Keet en O. Groot. Voor het herha- hngsonderwijs, dezen zomer aan meisjes te geven werden benoemd evenals het vorig jaar de hoofden van scholen en de onderwijzeressen voor de handwerken. Daarna volg de eene bespreking met betrekking tot den burgerlijken stand. Tof ambtenaren van den burgerlijken stand wer den met ingang van 1 Juni a.s. benoemd de heeren J. Swan, C. Bjjpost en J. Dam. De laatste zal eene beloo ning genieten van f 25, de eerstgenoemden zullen hunne betrekking gratis vervullen. Llünnen. Waar de correspondent dezer gemeente verleden Zondag bij het buitengewoon druk bezoek aan Limmen's bollenvelden van verscheidene zijden onwille keurig mocht vernemen dat zijn berichtje in deze Cou rant van den 16den dezer niet in het minst overdreven was, daar neemt hjj hiermede nog eens de vrijheid be langstellenden te wijzen op het prachtig natuurschoon dat de tulpenvelden ons thans hier te aanschouwen geven. Zondag a.s. weer zulk prachtig weder en andermaal naar Limmen's bollentuinan, waar de tnlpen dan in vollen bloei, in haar prachtige verscheidenheid van kleuren een magnifiek schouwspol opleveren. Ulmmen's Harmoniekapel hoopt dan des middags tusschen 8 en 5 uur voor het café van den heer Kieft de vroolijkheid met muziek te verhoogen. Indien bezoekers op de tuinen zelf willen kijken dan zal hnn ditindien zij dit den eigenaars vragen in de meeste gevallen niet geweigerd worden, mits zij voor zichtigheid bjj het doorwandelen ten zeerste in acht nemen. Bij Koninklijk besluit van 3 April j.l. No. 23 zijn de statuten der Vereniging Afdeeling Llmnen van de Noordhollandsche Vereeniging »het Witte Kruis" goed gekeurd. Iilnmen. Bij het Bloemencorso, dat Dinsdag te Leiden werd gehouden, werd de eerste prijs voor ver sierde automobielen behaald door den heer Jhr. Nahuijs, burgemeester dezer gemeente. Mag dit voor hem zeer waardeerend mag zijn in niet mindere mate komt daar voor eer toe aan den heer Chr. Kieft alhier, van wiens tuinen de bloemen, in hoofdzaak narcissen en tulpen af komstig waren. De plaat Tan „Het Tolk". Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft den sigarenhandelaar Geurts te Dordrecht, die terecht stond ter zake van het tentoonstellen der bekende plaat, betrek king hebbende op Min. Kuyper, en die door de rechtbank te Dordrecht was veroordeeld tot f 10 boete, vrjjgesproken. Ook voor den colporteur der plaat, zekere de Kaart te Vlissingen, die reeds in eersten aanleg, door de Mid- delburgsche rechtbank was vrjjgesproken, werd tot vrij spraak geconcludeerd. Het Hof nam aan, dat niet is bewezen, dat bekl. Geurts het oogmerk had, door het tentoonstellen ruchtbaarheid te gaven aan den inhoud of de ruchtbaarheid te vermeer deren, het doel was alleen abonné's op »Het Volk" te krjjgen en meer exemplaren van het blad te verkoopen in bekl's. eigen financieel belang. Terdronken. Gisterochtend bad op Tcsselstroom een treurig onheil plaats. Schipper C. Pz. Vlas, ter garnalen vangst uitgezeild, voer op het marinevlot en vond zjjn dood in de golven; de knecht werd gered. Sohipper Vlas was zwak van gezicht; hjj laat eene weduwe met twee jonga kindertjes en oudere dochter uit het eerste huweljjk dor vrouw geheel onverzorgd na. SO jaar gevangenisstraf. A. van der Ven, gewezen station-adsistent te Veg- hel, beschuldigd den heer Seyler, stationschef aldaar, te hebben vermoord, is door de Rechtbank te 's Herto genbosch tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was levenslang. Hofberichten. Tijdens het verblijf van de Koninklijke familie te Amsterdam, zal ten Paleize aldaar op Vrijdag 6 Mei eene soiree gegeven worden. M. M. de Koningin-Moeder zal van Donderdag 5 tot Zaterdag 7 Mei te Amsterdam bij het Koninkljjk Echt paar zjjn. it'I'hmihi mi11f 1 imii'iUHHUw mil ui ii piiiiiiiiH'iiii ffaHiii*iTiTraTirnmT»iTirtiw ver), stilletjes 's avonds bjj hem kwam en hem allerlei praatjes over den Regen bracht, zal wel waar zjjn. Primo was die man een smoezel' ik denk weer aan den dub belen haarwervel van den kleinen Max en secundo had hij gaarne de dochter gehuwd van den Regent terwjjl deze nu eenmaal als schoonzoon den in het boek zoo uit- gemaakten Demang van Parang Koedjang verkoos. Die bjjzonderheid, nu nog op Tjiandjoer bjj ouden van dagen bekend, was ook al den seherpzinnigen Assistent-Resident Douwes Dekker ontgaan Onder de Inlandsehe ambtenaren komen dergeljjke in trigues vaak voor 't is dan meestal cherchez la femme en Controleurs, zoowel als Assistent-Residenten moeten altijd erg voorzichtig zjjn, wanneer op eens Wedana A, zooveel kwaad weet te vertellen van Djaksa B. Ib sprak daar zoo net van een Djoeroe toelis of schrijver, We vinden dien in den geheelen Max Havelaar niet ge noemd, doch de Wedana kotta van Serang- ik bedoel die welke die functie bekleedde, toen de tAssisten ngan sakeu< deung" op Lebak zetelde heeft daarvan iets merk waardigs verteld. Die schrijver dan moet de vriend ge weest zjjn van den Djakso en zou door Douwes Dekker oen maand op tournee gezonden zjjn, om bewjjsmaterieel te verzamelen tegen den Regent, zoowel als tegen den Demang. Als hjj slaagde, zoo was hem door den Assistent- Resident beloofd, dan zou hjj bevorderd worden tot man- terie politie Inspecteur van politie)1 2) Zouden we aan dien djoeroe toelis soms ook de ljjst van de "gestolen" buffels in de Minnebrieven danken De namen van de »bestolenen" zjjn tenminste echt Soen- daasch, te Soendaansch haast voor iemand, die een Saïdjah schiep Ik schreef »gestolen" tnsschen aanhalingsteekens en met opzet, want 't was in dien tijd een gebruik, dat eenigszins gegoede landbouwers hun heerendienstplicht, d. w. z. hun plicht om 'n zeker aantal dagen voor den Regent te werken (zonder betaling) konden afkoopen. Zjj offerden daarvoor dan jaarlijks b.v. een karbouw, een paard, honderd kippen of iets dergeljjks De lezers moeten vooral goed in 't oog houden, dat

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 9