Telegrafische Berichten. Laatste Berichten. Nederland. Stadsb erichten. De Oorlog in het Oosten. 4e Klasse, le lijst25 April 1904. Nr. 40 f 5000; nr. 17189 f 2000; nr. 680 f 1000; nr. 19540 f 400; nr. 13589, 16693 en 17692 f200 nr. 1616, 2861, 9132, 11312, 12016 en 20152 f 100. Nr. 20075 f 25000; nr. 1462 f 1500; nrs. 3011, 11494 en 16842 f 1000; nr. 2435 f 400; nr. 12029 1 200; nrs. 3361, 6460, 7604 en 10553 f 100. lawaai, zoodat men watten uitdeelde, opdat de meer be zadigde volksvertegenwoordigers zich de ooren dicht kon den stoppen! Het geraas hield wel anderhalf nar aan. De spoorwegstaking in Hongarjje is geëindigd. De sta kers hebben de voorwaarden der regeering moeten aan nemen, zwichtend voor de overmacht, en hebben zich bereid verklaard onmiddellijk den arbeid te hervatten. Een depntatie bracht het bericht daarvan over aan den minis ter van handel, wiens antwoord echter nog niet bekend is, met betrekking tot de wederaanstelling en volledige amnestie. FRAIHBIJK. President Lonbet vertoeft op dit oogenblik met den minister van Bnitenlandsche Zaken in Italië. Te Rome is de begroeting met zijn Koninklijken gastheer en gastvrouw allerhartelijkst geweest, terwjjl ook de bevolking vol geestdrift was. Naar men zegt, zal zich ook minister Pellelan, die in Algiers is, bij den president voegen, maar 't is nog niet zeker, 't Zon de vraag zijn of Pelletan, die er nog al eens wat uitflapt, en ook omtrent Italië wel eens wat al te openhartig is geweest, er wel aangenaam ontvangen zou worden. Te Marseille is thans een staking uitgebroken, weer onder de zeedienst plichtigen, doch nu zijn het de kapiteins en machinisten, dus de gediplomeerden ter Koopvaardij De oorzaak er van is gelegen in de klachten wegens mishandelingen, die tegen een kapitein waren ingekomen. XUID-AFRIHA. In een redevoering te Johannes burg, heeft Generaal Botha de oproerige beweging, onder ook maar een deel der boeren, tegengesproken Het was een beleediging dit te denken. Het doel van al hunne bijeenkomsten was de regeering te steunen. Op het oogenblik zijn te Johannesburg 160 lijders aan pest, onder wie 40 blanken. ATJUH. De correspondent van de »N. R. Ct." te Batavia meldt Op 24 April heeft de colonne Van Daalen de zwaar versterkte kampong Badak stormenderhand verme^sterd. Van den vijand werden 122 gedood 16 gevangen ge nomen en 46 geweren buit gemaakt. Aan onzen kant sneuvelden 5 minderen en werden gewond 22 minderen. 's GRAVENHAGE, 26 April 1904. Tweede Kamer. Het algemeen debat inzake de Drankwet werd voort gezet. Minister Kuyperbestreed de bewering van den heer Mees, over de noodzakelijkheid van een noodwet tot 1905. Hij betoogde dat de in 1901 aangenomen ver- lengingswet loopt tot 30 April 1905, als wanneer eindigt het vergunningsjaar, aanvangende 1 Mei 1904, welke datum in bedoelde verlengingswet wordt genoemd. Ken aanslag op K. oer opat KJ n. PETERSBURG, 25 April. Twee Japanners, als Chinee- sche bedelaars verkleed, deden een poging generaal Koero- patkin te vermoorden gedurende zign bezoek aan Nioetsj- wang. Zij slaagden er in den generaal te naderen, maar een kozak bemerkte, dat een van hen de hand onder zijn kleeren stak, waarop hij den man tegen den grond sloeg. Bjj beide mannen, die valsche pruiken droegen, werden messen gevonden. De Russische vloot. TOKIO, 25 April. Het Russische eskader van Wladi- wostok verscheen plotseling na een langen tijd van werk loosheid, heden morgen voor Genaan, en boorde de Ja- pansche stoomboot »Goyomaroe" in den grond. Een korte depêche, heden ontvangen, meldt, dat drie Russische kruisers de haven binnenkwamen en er nog waren, teen de depêche werd afgezonden. De aankomst der oorlog schepen wekte onder de Japausche kolonie, die geheel onbeschermd is, groote onrust. Men meent hier, dat de beweging der Russen geschiedde in de hoop de onbe schermde Japanschetransportschepen te kunnen aanhouden. Men gelooft, dat de schepen niet lang voor Gensan zjjn gebleven. Aan de Yaloe. PETERSBURG, 25 April. Een telegram den 25en door generaal Koeropatkin aan den Tsaar verzonden be richt Volgens mededeeling van generaal Sassulitsj van den 24en, werd in de laatste dagen bemerkt dat de Ja panners in de onmiddellijke omgeving van Widsjoe en bjj het dorp pontons ontscheepten, booten verzamelden, ma teriaal tot het bouwen van bruggen bjjeen brachten. Den 23en stak de Japansche troepenafdeeling, uit twee com pagnieën cavalerie bestaande, de rivier over 15 werst beneden Siaspusiche Generaal Sassalitsj nam maatregelen tot versterking van de Russische veld-posten. Een niet talrijke vijandige afdeeling werd gezien te genover Siaopusiche en Tentin. 20 werst boven Siaopusiche troffen de Japanners voor bereidende maatregelen om de rivier over te steken. In het gebied ten zuiden san den Yaloe was den 24e alles rustig. Onlusten te Smyrna, ATHENE, 25 April. Toen de secretaris van het Grieksche consulaat te Smyrna, de heer Delyannis eenige Grieksche magazijnen wilde doen openen, die gesloten waren wegens het niet betalen van belasting, ontstond een bloedige botsing met Turksche soldaten. De sec retaris die licht gewond werd, vuurde op de soldaten. Bij word daarop met twee kawassen van het consulaat door de Turken gevangen genomen, maar na tusschenkomst van den Franschen consnl weer vrijgelaten. Een Grieksch eskader wordt in gereedheid gebracht; naar men zegt zal dit naar Smyrna, waar groote opgewondenheid heerscht, vertrekken' Hof berichten. Te 12.30 uit Napels vertrokken kwamen H. M. Koningin Wilhelmina en Z. K. H. Prins Bendrik te 6.20 te Rome aan, waar zjj aan het station hartelijk door den Koning en de Koningin van Italië werden begroet. Na een oponthoud van 20 minuien vertrok de trein weder direct naar Nederland waar het Vorstelijk Paar heden morgen vroeg reeds aankwam. De Kerste Kamer en de II. O. Wet. De Commissie van Rapporteais uit de Eerste Kamer voor de Hooger onderwijswet vergadert nog deze week. De openbare behandeling der wet zal in Juni te ver wachten zijn, hoogstwaarschijnlijk na het uiteengaan van de Tweede Kamer, die tot 10 Juni denkt bijeen te blijven. Bij het onderzoek in de afdeelingen moet het wetsontwerp door de linkerzijde vrij algemeen en krachtig zijn be streden. Slechts twee liberale leden zonden zich hunne stem ovbr het ontwerp hebben voorbehouden. Verbrand. Een ontzettend ongeluk heeft Zondagochtend plaats gehad ten huize van den heer Leveson Gouver, len secretaris van de Engelsche legatie te 's-Gravenhage aan de Prinsengracht. Te ongeveer 8 unr haalde een der Engelsche dienstmeisjes eenige broodjes, die bij het ontbijt warm worden opgediend nit den oven. Zjj liet daarbij de deur van het fornuis open staan. Toen zjj de plaat met brood even op een tafel tegenover het fornuis plaatste, rook zij wel eenige brandlucht, maar vermoedde allerminst, dat haar kleeren aan 't smeulen waren. Toch was dit zoo. Uit het openstaande fornuis scheen een stuk vuur op den grond te zjjn gevallen en de japon van het meisje daarmee in aanraking te zjjn gekomen. Zooveel is zeker, dat ze op een gegeven oogenblik in lichtelaaie stond. Er was op dat oogeublik niemand in de keuken. Op haar noodgegil vloog de heer Leveson Gouver naar beneden en trachtte met een deken de kolos sale vlam te dooven waarbij hij zelf brandwonden aan de hand en den voet bekwam. Maar het was te laat, de vlam had reeds zulk een omvang bekomen, dat aan red ding van het meisje niet meer te denken viel. In hopeloozen toestand werd zij ten spoedigste naar het Gemeente-Ziekenhuis vervoerd, waar de ongelukkige des middags na hevig lijden is bezweken. Het ongeluk heeft diepe ontroering teweeggebracht in het gezin van den Britsohen secretaris, daar het meisje, dat nog geen 22 jaar oud was, behoorde tot een familie wier leden jaren lang bjj de familie Leverson dienstbaar was. Het meisje heette Florence Mary Farrow. Haar ouders wonende in Croydon in Eugeland zjjn reeds heden hier aangekomen. Vermoedelijk zal de begrafenis in Engeland plaats hebben. (O. H. Ct.) Boerenbond. De data voor het Congres van den Ned. Boeren bond te Nijmegen te honden zijn thans vastgesteld op 14 en 15 September. De ontrouwe curator. De Haagsche rechtbank veroordeelde gisteren den gewezen Delftschen advocaat Van Mannekrede, ter zake van verschillende miadrjjven van verduistering, tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Nieuwjaarsfooien bij de post. De »Nieuwe Courant'' weel mede te dealen, dat door den directeur-generaal der posterijen aan de brieven- en telegrambestellers bericht is, dat het verbod, om bjj de ingezetenen te »wenschen'' blijft gehandhaafd. Wel zal het vergund zjjn giften of fooien, die hun ongevraagd gegeven worden, aan te nemen. Up to date. Te Nijmegen vindt men thans een automobiel- houderij. Men kan er auto's per uur huren of tegen een vast tarief om bepaalde uitstapjes in den omtrek te maken. Van varing. Te Kdam is gisteren een beweegbare brug stuk gevaren door de stoomboot »Noord-Holland 3", kapitein De Jong, uit Sneek. Er werd gelukkig niemand gekwetst. De schade is aanzienlijk. Plotseling blind. Te Ilpendam werd op eene stoombaggermachine inden polder »De Nes" een der werklieden in korten tijd blind, zoodat zijne makkers hem nit het werktuig moesten dragen. Als oorzaak wordt genoemd zwaveldamp, die uit de loskomende veenlaag opstijgt. Weer Ingebroken. Er gaat bijna geen dag voorbij, of men leest van een inbraak te Haarlem. Thans meldt men weer. Zondagnacht is ingebroken in het kantoor van de zeep- ziederjj aan de Houtmarkt. De brandkast is geopend met den sleutel, welke in een niet gesloten lessenaar lag. Uit de brandkast is ont vreemd t 9.16, geborgen in een jjzeren bakje, alsmede nit een ongesloten kistje, dat op den lessenaar stond f 0,45. Verder wordt er niets vermist. Draft. De bijdraee van het Rijk in de kosten van het onderwjjs in 1904 bedraagt f 2380. Als buitenge wone subsidie volgens art. 49 der Wet op het lager on derwijs ontvangt deze gemeente nog f 300 van het Rijk. Heerhugowaard. Zondagavond den 24 is de boerderij van den heer P. H. Overtoom, aan den Veen- hnizermiddenweg, tjjdens de afwezigheid van den bewo ner, door onbekende oorzaak afgebrand. Het veeeenige landbouwwerktuigen en een weinig huisraad kon men redden. Verzekering dekt de schade. Barslngerhorn, De tentoonstelling van handen arbeid te Kolhorn werd den 24 druk bezocht. Van de verschillende rubrieken was dameshandwerken (nut tige en fraaie) het meest; en net- en vlechtwerk het minst ingezonden. Van de Alkmaarsche Industrieschool was een belangrjjko inzending ter opluistering. Voor snjjwerk weid de 1ste prjjs toegekend aan E. Sjollema te Kol horn; een aantal dames werden met lste en 2de prjjzen en eervolle vermeldingen bekroond. Eenigen zien liever hun namen niet publiek gemaakt. Oterleeh. Hadden de leerlingen den heer F. Grim des Vrijdags al verrastden volgenden dag werd hem namens vele oudleerlingen een fraaie fauteuil ge schonken, benevens een wandtegel in lijst. De rederijkerskamer vereerde den jubilaris eene schoone uitgave van Het land van Rembrandt. En zoo werd de 23 April voor den heer Grim een ware feestdag, die zeker lang bij hem in aangename her innering zal blijven. Met ingang van heden is het Rjjkstelephoonkantoo-i te Kinnen op werkdagen geopend van 7.30 tot 8.30 voormiddags, 11.30 uur voor- tot 12.30 uur namiddags, alsmede van 2.30 tot 4.30 en van 5 tot 6.30 uur namid dags, Greenwichtijd. In een onzer vorige nummers deelden wjj mede, dat de depêches welke uit den sneltrein te Noord-Schar- wonde (N. H werden geworpen, door den trein werden medegesleurd en de reis tot den Helder medemaakten, doch in ongeschonden toestand op de plaats hunner be stemming aankwamen. Heden geraakten de zakken echter onder den sneltrein en kwamen de brieven etc., be stemd voor de gemeente Oud karspel, zwaar be- sch'adigd aan. Scheraierhorn. In eene vergadering der Tuinbouw vereeniging »Schermerhorn en Omstreken", is besloten alhier een afslagmarkt voor groenten op te richten. De Cacao- de Chocolade''-fabriek »Union" te Haarlem is op de Internationale Voedingstentoonstel ling te Parjjs met haar cacaopoeder en andere fabricaten bekroond met den »Grand Prix" zjjnde dit de hoogste onderscheiding. Zuldscharwoude. Mej. J A Knoppers, onderwijzeres alhier, komt als No 1 voor op de voordraeht ter benoe ming van eene onderwijzeres aan de school voor uitgebreid lager onderwijs te Zaandam. Sint-Fankras. De gemeenteraad alhier heeft besloten de uroentemarkt in beheer te geven aan de Landbouw- en Handelsvereeniging »Langedijk en Omstreken" Drankwet. De regeering heeft een nota van wijzigingen inge diend. Die wijzigingen zjjn voor een deel redactie-ver beteringen, voor een ander deel van belanglijker aard. Een daarvan strekt om mogeljjk te makendat na de tappersvergunning nog een logementsvergnnning kan verkregen worden. Een logement of hotel is dikwijls tevens herberg of koffiehuis en de regeering meentdat er geen reden is dit te belemmeren. Ook art. 22 wordt gewijzigdomdat blijkens de toelichting het bij nader inzien niet noodig schijnt, ook slijters te dwingen in het perceel van het bedrjjf te wonen. Een toevoeging aan het slot van het artikel heeft tot strekking om de weduwe ten volle te doen treden in de rechten van den overleden man. 375ste Staatsloterij. 4e Klasse 2e Ljjst26 April. Voetbalwedstrijd. De uitslag van den op Zondag den 24 gehouden, voetbalwedstrijd, tusschen de Adelborsten en Cadetten, was dat de Adelborsten de overwinning behaalden met 2-0. Cadettenschool. De Generaal-Majoor van Mooch, inspecteur van het militair onderwjjs, is aangekomen, om inspectie over de Cadettenschool te houden. Het Witte Kruis. In de week van 18 tot 23 April zijn in het badhuis van het »Witte Kruis" genomen 42 Kuipbaden, 76 Regen- baden le klasse en 154 Regenbaden 2e klasse, tezamen 272 baden. Mej. N. Hartland, alhier, slaagde den 25 te Haarlem voor het acte-examsn L. O. Schietwedstrijd lu 't lokaal „Dillgentia." Bjj gelegenheid van het Tienjarig bestaan der Atd Alkmaar, van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderoffi cieren, werd op Zondag den 24 een schietwedstrijd ge houden in de Zaal en te geljjk in de Kegelbaan twee zeer goede gelegenheden, die vooral door den voorzorg der Commissie voor schutters en belangstellenden, alle mogeljjke veiligheid waarborgden. Het geheel was verdeeld in: 1. Korps wedstrijd op 12 meter met cylindergeweer, waaraan deel werd genomen door 6 afdeelingen van 5 schutters van ieder korps, elk met 5 schoten. 2. Personeele wedstrjjd voor leden eu donateurs van den Bond, elk twee kaarten van 5 schoten. 3. Vrjjebaan wedstrjjd, opengesteld voor eiken schatter a f 0,25 per kaart van 5 schoten en 4 Eere Wedstrjjd, voor de hoogste schutters van elk winnend korps met een kaart van vjjf schoten, waarvoor uitgeloofd waseen groot verg. zilveren medaille door den E.A. heer Burge meester. Na de openingsrede van den voorz., den heer L. A. von Lachner, die als doel van den wedstrijd noemde: het te zamen brengen en nauwer aaneensluiten der hier en daar verspreide schutters, de meer ernstige beoefening der kunst zelve en ten slotte de reclame, die daardoor, zoo hjj hoopte, gemaakt werd voor den Bond en die velen, kon 't zijn, mocht aansporen zich als lid daarbjj aan te sluiten, begon direct de deelneming door twee parljjen tegelijk, en deze bleef voortduren tot aan den bepaalden sluitingstjjd n.l. 5 unr in den namiddag. Na ernstig be raad en rijpe overweging door de jury kon eerst 's avonds te 9 uur de uitslag worden bepaald als volgt I. Korpswedstrijden. le Prjjs de eere-medaille door H. M. Koningin-Moeder en de groot verguld zilv. medaille van 't Oadettencorps, de Schietvereeniging »Rertog Hendrik", met 265 pnnten. 2e Prjjs groot verg. zilveren medaille van de h.h. offi cieren der Schutterij, de Alkmaarsche Treffers-Vereeniging, een afdeeling der Alkm. Tooneelvereeniging, met 228 p. 3e Prjjs zilveren medaille van de Alkm. Tooneelver eeniging de Alkmaarsche Scherpschuttersvereeniging met 227 p. II. Personeele baan, voor leden en donateurs. le Prijs een eere kruis, de beer L. Trijbelz, met 177 p. 2e Prjjs kunstvoorwerp der Alkmaarsche Ontzetver- eeniging, de heer A. J. Stikkel, met 172 p. 3e Prijs kunstvoorwerp van den heer K. Stapel, de heer Buitendijk, met 171 p. 4e Prjjs kunstvoorwerp van de Scherpschuttersvereeni ging, de heer von Lachner, met 168 p.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2