bevonden IToorwerpen. Kantongerecht te Alkmaar. Nederland. omschrijving van de benoodigde gronden, met da grootte daarvan en de kadastrale aanduiding. Het bestuur ver zocht zijne excellentie te willen bevorderen, dat zoo spoedig mogeljjk een wetsontwerp de Staten-Generaal mocht ba- reiken, bevattende de verkaring, dat het algemeen nut de onteigening vordert ten name der Maatschappij van de in dien staat omschreven gronden. In de maanden Jali en Augustus 1902 werden de verschillende stukken in de desbetreffende gemeenten ter visie gelegd. Bij de wet van 29 Juni 1903 (Staatsblad No. 169) is verklaard, dat het algemeen nut de onteigening vordert van de door ons benoodigde gronden ten behoeve van een spoorweg van Egmond aan Zee over Alkmaar naar Bergen. Het Koninklijk Besluit, bevattende de eindaanwijzing der ver schillende perceelen is nog in voorbereiding. Met de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij werd een overeenkomst ontworpen betreffende de exploi tatie van den tramweg, welk ontwerp aan den Minister werd medegedeeld. In verband daarmede werd van den Minister een ontwerp subsidie overeenkomst ontvangen, omtrent welk ontwerp wij na beraadslaging met de Hol landsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, onze zienswijze aan den Minister mededeelden. In die ontwerp overeenkomst wordt onder meer bepaald, dat in het credit en in het debet der bonwrckening eene rente van vier ten honderd in het jaar op de bouwreke- ning zal worden gebracht over de in het credit en in het debet geboekte posten, berekend van den dag na dien, waarop die posten geboekt zijn, tot den dag der voor- loopige afsluiting. Wij hebben den Minister verzocht dezen rentevoet op vijf procent te brengen, maar inmiddels bij onze tegenwoordige boeking eene renteberekening van vier procent aangenomen. Overigens deelde de Minister ons mede, dat omtrent den inhoud van de bepalingen der ontwerp-overeenkomst nog verscheidene autoriteiten moesten worden gehoord. Wij wach'en dienaangaande nader bericht. Op 14 April 1902 wendde het Bestuur zich bij rekest tot den Minister van Waterstaat, Handel en Np verheid, onder inzending van de noodige plannen en teekeningen, met het verzoek om vergunning tot het maken van een spoorbaan op den WeBteljjken dijk van het Noord-Hol- landsch Kanaal tusschen Alkmaar en de Koedijkervlotbrug. Op 11 December 1903 ontvingen wij van den Minister de ontwerp-voorwaarden, waarop ons die vergunning kon worden verleend. In het begeleidend schrijven deed de Minister echter opmerken, dat die verleening zelf eerst zou bunnen plaats hebben, nadat de subsidie overeenkomst zou zijn tot stand gekomen, en voorts dat de mogelijkheid niet was uitgesloten, dat in die voorwaarden nog enkele wijzigingen zonden moeten worden gebracht. Wij zouden het ontwerp ter beoordeeling aan de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, die den tramweg zal exploiteeren. In het jaar 1903 was daarop nog geen antwoord van die Maatschappij ontvangen. Door den deskundige der Maatschappij, den heer A. G. den Boesterd, werden ontworpen de bestekken voor het maken van de aardenbaan, van de kunstwerken, van den bovenbouw en van de overgangs- en andere werken, noodig voor den bonw van den tramweg van Egmond naar Alkmaar en van Alkmaar naar Bergeu. Al deze stukken en teekeningen werden ter fiae van onderzoek en beoordeeling toegezonden aan de toekomstige exploitante, de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Nadat met deze daaromtrent tot overeenstemming was gekomen, werden al deze stukken, plannen en teekeningen op 24 Febrnari 1903 ingezonden aan dm minister van waterstaat, handel en nijverheid, met verzoek om goed keuring. Op 16 September 1903 werden de bestekken en teekeningen voor den bouw van de aardebaan, gebouwen en kunstwerken terugontvangen, met uilnoodiging om een en ander te wijzigen overeenkomstig de aanwijzing der Rjgeering. Hieromtrent werd in overleg getreden met de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij en werden vervolgens de gewijzigde plannen opgemaakt. Op het einde van 1903 was dit werk nog niet geheel gereed gekomen. (Het werd 9 Januari 1934 wederom aan den minister ingezonden.) Aan de Gedeputeerde Staten van Noordholland en aan den Raad der gemeente Bergen werd verzocht om verlenging van den termijn, bepaald bij hunne besluiten tot toekenning van een renteloos voorschot, waarop da weg moest zjjn gebouwd en injexploitatie gebracht, dewijl de vertraging in de uitvoering veroorzaakt wa3 door omstandigheden, onafhankelijk van dan wil der onder nemers. De gevraagde verlenging tot 1 Juli 1905 werd van beide corporaties verkregen. zegswjjze en een gemakkeljjk, schitterend rythmus ken merkten Grovelijns muze, evenals die van Shakespeare. Wij gelooven dat de begaafds zanger recht heeft op onzen lof, en dat wij Engeland een dienst bewijzen, wanneer wij zijno aandacht inroepen op dit genie, dat belooft zijne tijdgenooten verre te znlleu overtreffen in oorspronkelijk heid en grootsehe gedachten I" Een flinke streep er onder, en hij stopte zijne recensie in eene enveloppe, en schreef er het adres van het dag- blad-burean op, waaraan hij werkzaam was, onder den eenvondigen naam van Alfred Brown. Alfred Brown be hoorde tot de voornaamste critici van dit blad, en als Brown prees hij zichzelven in den persoon van Aubrey Grovelijn. De groote redacteur van deze krant was de helft van den tijd op de jacht, of vermaakte zich met een of ander soort sport, hij kende Brown zoomin als Grovelijn, en bekommerde zich dus in het minst niet over zijne beoordeelingen. Het publiek, dat Grovelijn met Sbakespoare vergeleken zag, besloot oogenblikkelijk, dat dit eena grap mo-st zijn, en het vermeed zijne boeken zoo zorgvuldig als waren het giftige adders. Vandaar de vieze kleur van BrowcAubreyGrovelijn. Zijne boeken werden niet verkochtHij frommelde zijne lof rede over zijn eigen laatste prodnct in zijnen zak, en liep op den dokter toe om zijne sigaar aan de zijne op- testeken. »Hebt ge de kranten van vandaag al gelezen vroeg hij gemelijk, terwijl hij zich in een stoel wierp en met zijne magere hand door zijne verwa-de krullen ging. »lk heb ze juist even doorgeloopen" hernam de dokter onverschillig. »Ik lees echter nooit anders dan de tele grammen." Wordt vervolgd. Door het Bestnur van de Noorder-Stoomtramvereeni- ging werd ons het verzoek gedaan te willen berichten op welke voorwaarden het Bestuur bereid was ten be hoeve van den doorjhaar ontworpen tramweg van Alkmaar naar Behagen het medegebruik toetestaan van het gedeelte spoorweg AlkmaarKoedijk. In overleg met de Holland sche IJzeren Spoorweg Maatschappij werden die voorwaar den aan de Noorder Stoomtramvereeniging medegedeeld. Voor zooverre de baan over te onteigenen gronden looptis deze nauwkeurig afgebakend en is het kielspit gegraven. Van vier en twintig eigenaars werden de gron den bereids aangekocht, welke op de Balans over 1903 voorkomen mes een gezamenlijk bedrag van f 26210,39. Onder dit bedrag is begrepen het bedrag van de kosten van transport en dat der bijgeboekte rente welke over eenkomstig het ontwerp der subsidie overeenkomst ten laste der bouwrekening komen. Uit de balans en de winst en verliesrekening opge maakt op 31 December 1903, volgtdat aan aandeel houders een dividend van vier procent kan worden uit gekeerd loopende van het tijdvak van de oprichting der maatschappij tot het eind van 1903 terwijl op de op richtingskosten der maatschappij ad f 338,60 eene som van f 184,015 kan worden afgeschreven. Overeenkomstig de bepalingen der statuten zijn balans en winst en ver liesrekening aangeboden aan de commisaie vau onderzoek, welke door de algemaene vergadering werd aangewezen. Deze commissie verklaarde dat zij de balans en de winst eu verliesrekening met de boeken en beseheiden heeft on derzocht en aceoord bevonden en adviseert tot goedkeu ring er van. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Twee schaartjes, een rozenkranseen pennehouder een aanteekenboekje, twee blauwe duiven een elastieken band vau een kinderwagen, een kunsttand, een verm. gouden ring, een hoe.lenpen, een portemonnaie, een bruin koralen collier, 3 stel oorbelletjes met een broche, eenig borduursel, een slagersmand, een blanwe dames-handschoen, een fantaisie-broche, een jongenspet, een zilveren hoeren- remontoir, 1 vrouwenzak met portemonnaie etc., 1 k.g., een sleuteltje, een elastieken pijpje. Alkmaar, De Commissaris van Politie 22 April 1904. S. M. S. MODDERMAN Jr. Zitting van 22 April 1904. L. K. Lz,, G. D. Hz., Egmond aan Zee, loopen over verboden grond, de le f 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e t 3 boete of 2 dagen hecht. tS. S., J. K., D. B., D. B,, Broek op Langendyk, straat schenderij, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. J. R.' Alkmaar, C. V,, G. W., Uitgeest, overtreding Leerplichtwet, de le 2 mail f 1 boeten of 2 maal 1 dag hecht., de 2e f 1 boete of 1 dag hecht., de 3e f 2 boete of 2 dagen hacht. T. M., P. K„ C. K., G. S. v. d. D A A., Alkmaar, J. S., Zjjpe, P. H., Schermerhorn, P. B., Uitgeest, dron kenschap, de le, 4e, 7e en 8e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e en 6a ieder f 2 boete of 2 dagen hecht., de 3e f 2,50 boete of 2 dagen hecht., de 5e f 1.50 boete of 1 dag hecht. A. Z. Jz„ C. Z. Tz., E. de G. Jz., T. G. Tz., J. G. Hz., Jï G. Lz. en W. K. Lz., Egmond aan Zee, jacht- wetovortreding, de le—4e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 5e en 6e ieder f 3 boete of 2 dagea hecht., de 7e f 6 boete of 3 dagen hecht. P. S., Noordscharwonde, drankwet-overtreding, f 20 boete of 7 dagen hecht. J. S., K. B., A. K. en K. de H., Alkmaar, C. V., Westgraftdijk, P. M, K., Graft, H. L., Rijp, en T. Z., Egmond aan Zee, overtreding politieverordening, de le, 3e en 8e ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht., de 2e en 4e7e ieder 1 1 boete of 1 dag hecht. C. K. Hz., D. P. Phz., A. de G. Jz., A. S. Ez., J. de G. Jz., M. Z. Ez., G. P. Wz„ G. S. Jz., J. Z. Ez., M. Z. Jz., J. Z. Rz., A. K. Az., C. W. Kz., J. W. Az., en A. G. Wz., Egmond aan Zee, strooperjj, de le f 1.50 boete of 3 dagen hecht., de 4e f 1.50 boete of 2 dagen hecht., de 5e f 2 boete of 4 dagen hecht., de 6a f 2.50 boete of 2 dagen hecht., de 7e f 2 boete of 2 dagen hecht., de 8e en 9a ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 10e en 11e ieder f 3 boete of 2 dagen hecht., de 12e— 15e ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. Scbagen. Den 19 vergaderde de raad der ge meente. Afwezig waren de heeren P. Buis, C. Bijpost en C. Asjes. Da laatste kasverificatia wees eene ontvangst aan van f 43967.37, een uitgaaf van f 40093.885, een kassaldo van f 3873.785. Van Ged. Staten waren goed gekeurd terugontvangen de kohieren van den hoofdelijken omslag en do hondenbelasting, terwijl de gemeente weer voor één jaar werd vrijgesteld van het onderwijs in de vrije en ordeoefeningen. Wegens ziekte van| den wet houder P. Buis stelden B. on W. voor een waarnemend wethouder te benoemen. De heer C. Asjes werd als zoo danig aangewezen. Deze, juist ter vergadering gekomen, neemt de benoeming aan. Barslngerhorn. Esnige ansjovissloepen van K o 1 b o r n kozen den 21 zee; vervolgens gaan eiken dag andere sloepen, om, zoo spoedig de visch zich vertoont, alle zes te kiezen. De jaarljjksche terngkeerenda drukte is hier (lus aangevangen. Den 22, datum van inzending voor de tentoonstelling van handenarbeid te K o 1 h o r n bleek het getal inzon dingen zeer groot en uiteenloopeud. Ook voor eene hier aan verbonden loterij, den 25 te houden, kwamen zeer aardig bewerkte schenkingen in. De tentoonstelling op don 24 belooft dus veel bezienswaardigs, de entrée is slechts 10 ets. Behalve in een vorig nummer genoemd, zijn nog juryleden de heeren P. Schuitemaker te Barsinger- horn en J. Breebaart Cz. te Kolhorn, Broek op ï<angcdfjk. Als tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school alhier werd benoemd mej. A. Kuyper te Alkmaar. Sint Pancras. In de afgeloopen week hebben de bouwers goed geprofiteerd van het gunstige weder. Kool- planten zijn bij tienduizenden uit de broeibakken naar den kouden grond overgebracht. Een ruim gebruik wordt hierbij gemaakt van den kinderarbeid. De arbeid dezer kinderen bestaat in het aangeven van de planten, een lieht werk alzoo en waarmede dagelijks 50 k 60 cent wordt verdiend, een welkome bijverdienste voor menig gezin. Wlerlngerwaard. De hoop, door een spoortram uit ons isolement te geraken, wordt weer levendig. Eenige landbouwers van hier hebben met anderen uit hst Oostelijk deel van Anna-Paulowna, vallen landeige naars van die streek'', in een vergadering besloten niet alleen de 15 duizend gulden, die door het tramcomitó Wieringen—Schageu aan dea polder aldaar meer ge vraagd was, aan te zniveren, doch ook anderen belang hebbenden te vragen, hun steun door geldelijke bijdragen aan die tram te willen verbenen. Wellicht zullen ze naar wensch slagen sommigen althans hebben feitelijk gesteund, anderen toezegging daarvoor gedaan. Armenzorg. Door de redactie van het Tijdschrift voor Armen zorg, uitgave van den heer H, D. Tjeenk Willink en Za. te Haarlem wordt verzocht haar zooveel mogeljjk toe te zenden verslagen van liefdadige instellingen ten einde een zoo volledig mogelijk archioi voor het Nederlandsch Armwezen te vormen. Ook de liefdadigheidsinstellingen hier ter stede wekken wij op aan dit verzoek te voldoen. middenstandsbond. Verschenen is het eerste nummer van »De Midden standsbond", officiéél orgaan van den Ned. Bond van Vereenigingen van den Handeldrijven den Middenstand. De redactio bestaat nit de heeren J. S. Menwaen te Am sterdam, W. Nieuwenhuizen te Nijmegen en J. Das Dzn. te Utrecht. Overreden. Vrijdagavond is te Maarsen (U.) de blokwachter J. B., toen hij de hekken van den overweg had gesloten, op het oogenblik, dat hij da rails overliep, door den laat- sten exprestrein van Amsterdam naar Emmerik overreden. Zijn armen vond men later van het lichaam afgesneden een eind weegs verder. De machinist, die het onheil zag aankomen, kon niets doen ter voorkoming er van, al bracht hjj den trein ook zoo spoedig mogelijk tot staan. Slaapziekte. Te Scheamda (Gr.) doet zich een geval ,van nona of slaapziekte voor, bij een twaalfjarig dochtertje van een turfschipper, het kind slaapt sedert Jannari. Met moeite wordt ze nn en dan wakker gemaakt om wat voedsel te gebrniken, doch daarna slaapt het terstond weer in. Da doktoren weten met het geval geen raad, waarom, naar men zegt, het meisje naar het academisch ziekenhuis te Groningen zal worden gebracht. Verdronken, In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd nabjj Eukhuizen, het op stroom voor anker liggende tjalkschip »Oornelia", van A. Bakker te Makkum, aangevaren door de stoomboot »Stad Franeker III", kapt. Wiersma. De tjalk kreeg een groot gat in den boeg en zonk spoedig. Van de opvarenden verdronk de 17 jarige knecht Sietse Poletiek. J ublleum. Onder vele bewjjzen van belangstelling vierde den 20 Ds. L. Heldring predikant bij de Ned. Herv. Ge meente te Amsterdam zjjn zilveren jubileum. Eene feestcommissie, bestaande nit leden van de Herv. Kerk aldaar en Rotterdam, Zandpoort en Middelburg de plaatsen waar Ds. Heldring vroeger stond bood den jubilaris een stoffelijk aandenken aan, vergezeld van een fraai album met de namen der deelnemers. Verder ontving de jubilaris uit alle oorden des lands ontelbare bewjjzen van sympathie. Onder hen, die hnnne persoonlijke gelukwenschen kwa men aanbieden, waren o.a. vertegenwoordigers van den Amsterdamschen Kerkeraad en van verscheidene bekende Christeljjke instellingen, als de Heldring.gestichten te Zetten, de doorgangshuizen te Hoenderloo en de Vereeni- ging van Christelijk Volksonderwjjs. Stierenkeuring. De uitslag van de stierenkeuring, gehouden vanwege de Prov. Comm. voor de Veefokkerij in Nd. Holland, te Amsterdam, den 21, is als volgt: 2-J arige Stieren: 7 premiën van f 100. P. S. Zijlmans, Haarlemmermeer, R. C. Schenk, Groote IJpolder, J. v. Zjjverden, Haarlemmermeer, G. B.'t Hooft; id., H. Knhn, Naarden, E. Benjamin, Haarlemmermeer, A. Bokma, Weespercaispel. Éénjarige Stieren: 20 premiën van f 50. Wed. O de Jong, Haarlemmermeer, 2 stnks, H. T. Bult i an, id., M. J. L. Schram, Bloemendaal, P. Mantel, Haarlemmermeer, G. van Wieringen, id., P. S. Zijlmans, id., G. IJ ff, Assendelft, D. Knibbe, Haarlemmermeer, H. Kuhn, Naarden, J. SchröJer, Amstelveen, G. 0. Otten, WeespercarspalJ. H. M. EveleinHaarlemmermeer, Wed. M. Verkuyl, id., E. van Zadelhoff, Ouder-Amstel, R. C. Schenk, Groote IJpolder. Sleuwe uitgaven. Bij de firma J. F. van Druten, te Sneek, verscheen dezer dagen het le deel, Fransch-Hollandsch, van een nieuw Pransch woordenboek, bewerkt door den heer K. R. Gallas, l eraar aan de Cadettenschool te Alkmaar. Dit woordenboek is ontstaan als een nienwe bewerking vau de bekende Nouveau dictionnaire van Calieh, doch verschilt daarmede zoozeer, is dermate uitgebreid en ver beterd, dat het ten volle nieuw mag heeten, en dan ook als zoodanig is uitgegeven. De bewerker heeft zich ten doel gesteld een schoolwoordenboek te leveren, dat aan de strengste eischen voldoet en is daarin wel geslaagd. Da verschillende beteekenissen der woorden worden op duideljjke wijze aangegeven, terwjjl een schat van uit drukkingen zeer de waarde van dit werk verhoogt. De uitgever heeft niet minder zorg aan de uitgave be steed. In handig formaat gebonden ziet het er flink uit de druk is zeer duideljjk. De prjjs van f 2.90 per deel is zeker niet te hoog. Wij twijfelen dan ook niet of het werk zal zijn weg wel vinden. Voor hen, die 't Fransch bestudeeren niet alleen, maar ook voor hen, die om andere redenen zich eenige kennis van het Pransch moeten eigen maken, is het een uitnemend werk. De eenige opmerking, die wjj zouden willen maken is, dat de ljjst van verbeteringen nogal groot is.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6