Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Stadsberiehten. De Oorlog in het Oosten. worden geroepen. De regeering stelt zich voor voegde de heer Tisza er nog bij later aan de Kamer uitvoerig rekenschap te geven van de maatregelen, welke zij noodig heeft geoordeeld. Aan de Yaloe. MOEKDEN, 27 April. Het Telegraafagentschap deelt mede, dat volgens hier ontvangen berichten een Japan- sche troepenafdeeling gisteren bjj het aanbreken van den dag in de nabijheid- van het dorp Sindagoe de Yaloe overtrok. Een Russische verkennings-afdeeling besehoot de Japanners. De Russische artillerie heeft een noordelijk van Wid- schoe door de Japanners geslagen brug vernield. Daarop trokken de Japanners ten zuiden van Widschoe op pon tons over da rivier. Een deel van de infanterie met een batterij overgezet, rukte tegen de Russische stelling bij Toenscben op, maar werd spoedig teruggeslagen, zoodat zelfs de batterp het vuur niet kon openen. Vertrek van admiraal Skrydlof. PETERSBURG, 27 April. Admiraal Skrydlof verliet heden de residentie om over Sebastopol naar het oorlogs- tooneel te vertrekken. Het publiek op straat bereidde hem ovaties. IHoord te Warschau. WARSCHAU, 27 April. Het Telegraafagentschap meldt, dat hedenmiddag vier uur in de Dvorskystraat de adjunct van den chef der geheime politie, een adjunct-commis saris en twee politiebeambten bij het binnentreden van een huis door een bende met revolvers en messen werden aangevallen. De beide eersten werden gedood, een der politiebeambten werd zwaar en de andere licht gewond Vier mannen van de bende werden gevangen genomen- 's GRAVENHAGE, 28 April 1904. Tweede Kamer. Het algemeen drankwet-debat werd voortgezet. De heer Brummelkamp betoogde de noodzakelijkheid der wets- voordracbtde heer Borgesius raadde den minister aan zich tot gemeen overleg bereid te toonen evenals minis ter Modderman in 1881 herziening der wet van 1881 achtte spreker noodig maar door het aanhangige ontwerp zal niet beter aan de bedoeling van den drankwetgever worden beantwoord; het oitstervingssysteem is niet goed geregeld slechts langzaam zal men uit het maximum komen er zullen zelfs meer drankgelegenheden kunnen komen en zelfs laat het ontwerp door een achterdeurtje overdracht mogelijk; krachtiger moet tegen den clande- stienen handel worden opgetreden. Schietwedstrijd te Farmerend. De stand van den Provincialen Sc hie t- wedstrij d, uitgeschreven door de schietvereeniging C h r. de Wet, te P u r m e r e n d is tot en met 24 April aldus Korpswedstrjjd-buks, »Dianac, Bergen, 202; »Generaal v. Merlen«, Haarlem 198 «Claudius Civilis*, Amster dam^ 181; »Officieren d.d. Schutterij*, Zaandam, 165; »Hertog Hendrik*, Alkmaar, 162 «Claudius Civilis*, Haarlem162»D. O. B.«, Zaandam159, met 25 trefièrs. Cylinder. »Sanboo«, Amsterdam, 202 «Diana», Ber gen, 196 «Generaal van Merlen*, Haarlem, 163 «Clau dius Civilis*, Amsterdam, 161 «Hertog Hendrik*, Alk maar, 161»D. O. B.«, Zaandam, 160, met 25 treffers «Claudius Civilis*, Haarlem 185 p., 24 treffers. Vaste baan-buks, G. Snoeks, Egmond, 47Dr. Th. v. PeltBergen 46 W. Ketje Amsterdam 46 J. W. Hagtingius Amsterdam, 46R. Maschmeijer, Bergen, 45W. Schreuder Jr., Amsterdam 45Jos. Brantjes Pnrmerend, 45. Cylinder. G. P. Leboy, Amsterdam, 48W. Ketje, Amsterdam 45W. Schreuder Jr., Amsterdam, 45 dr. Th. v. Pelt, Bergen, 44S. Schuyt, Zaandam 44 C. P. Kruize, Amsterdam, 44; Gérard Lnyekx, Amster dam, 43. Vrije baan-buks. Dr. Th. v. Pelt, Bergen, 145Gerard Luycbx, Amsterdam, 144C P. Kruize, Amsterdam, 142 G. Snoeks, Egmond a. Zee, 140 R. Maschmeijer, Bergen, 139; K. Ossel, Zaandam. 138; N, N., Bergen, 134 W. Ketje, Amsterdam, 133 F. Middelhoff, Pnrme rend, 183Hektor, Haarlem, 133. Cylinder. Dr. Th. van Pelt, Bergen, 139 C. P. Kruize, Amsterdam, 137 Gerard Luyekx, Amsterdam, 134; L. Trijbetz, Alkmaar, 134 W. Schreuder Jr., Amster dam, 132; J. v. Dugteren, Amsterdam, 131; W. Ketje, Amsterdam, 130K. Ossel, Zaandam, 128 ;gC. de Leeuw, Amsterdam, 126Jos. Brantjes, Pnrmerend, 125. Eere-wedstrijd. R. Maschmeijer. Bergen, 88C. P. Kruize, Amsterdam, 84; W. Ketje, Amsterdam 83; E. B. Molenaars, Haarlem, 80; K. Ossel, Zaandam, 79. Kampioen prijsC. P. Kruize, Amsterdam, 450, Rozen- prjjs Dr. Th. v. Pelt, Bergen, 30 rozen, waarvan 16 tienen. Dagmedaille-buks. W. Ketje Amsterdam, 46. Cylinder idem 45. Op de «Groote Vergadering" (zie het programma), der Rederijkerskamer «Bilderdijk" den 27 April 1904 is alleen aan 't woord geweest een zekere Anton Anno, een Duitscher. Wat hij te zeggen had, is in goed Nederlandsch vertaald door den heer Holtrop en de werkende leden der Kamer brachten het in deze taal ten gehoore en ten aanschouwe van hare kunstlievende leden. Met andere woorden: Bilderdijk voerde het blijspel «Buttinger en zoon" op, en dat met veel succes. Een blijspel mag het stuk eigenlijk niet heeten 't is eer een klucht van grooten omvang. Een leidende ge dachte is er niet in te vinden wel een poging, die goed gelukt is, om er zooveel mogelijk vergissingen, onmogelijke gegevens, qui pron quo's en daaruit voort vloeiende komische tooneelen in te brengen. Dat er goed gespeeld werd, bleek uit den hartelijken lacb, die meer malen in de zaal weerklonk. Actie en dictie, vry moeilijk waar 't er op aan komt, de poinse der aardig heden te plaatsen op den juisten tijd en in den goeden toon waren zeer verdienstelijk. Ook aan de overige eischen van goede tooneelspeelkunst werd op behoorlijke wijze voldaan. Als de grime van Mevrouw Buttinger haar wat onder had doen schijnen als een paar leden wat meer rolvast waren ge weest, zou men het geheel voortreffelijk kunnen noemen. De hoofdrollen waren in goede handen een paar mede werkenden zijn op de planken thuis als geschoolde artisten. De Staatscourant bevat de statuten der Alkmaarsche Winkeliersvereenïging, alhier. SToordhollandsch liandbouwcredlet. Uit een, ons toegezonden verslag over het boekjaar 1903, het zeventiende, welk verslag op 2 Mei a.s. aan de goedkeuring der Algemeene Vergadering van Aandeel houders zal worden onderworpen ontleenen wij het volgende De Vennootschap heeft ook dit jaar wederom gunstig gewerkt, terwijl tevens bleek, dat het credietwezen zich belangrijk heeft ontwikkeld. Zij bleef zonder noemens waardig verlies. Echter werd met het oog op de tijds omstandigheden het toch gewenscht geoordeeld een be drag van 1 4000 op dubieuse debiteuren af te schrijven. Na deze afschrijving, alsmede een bedrag van f 597,26% voor afschrijving op gebouwenrekening, kan 6 °/0 aan aandeelhouders worden uitgekeerd. De reserve klimt tot f 141.714.17, tegen f 136.024.17 in 1902. Het maatschappelijk kapitaal groot f 1.000.000.is geheel geplaatst en volgestort. In het afgeloopen jaar werden toegestaan 1286 aan vragen ten bedrage van f 1.849.090.tegen 1165 aan vragen tot een bedrag van f 1.117.485.in 1902. Aan het einde van 1903, bedroeg het loopend crediet f 2.724.351.65, tegen f 2.145.531.36 in 1902, op het zelfde tijdstip. Onder eerste hypothecair verband is aan 63 personen tot een bedrag van f 249.760.crediet verleend, waar van onder ultimo December tot een bedrag van f 212.662.53 werd gebruik gemaakt. Aan 10 polder- en gemeentebesturen is voor een bedrag van f 57.750.geleend, waarvan op 31 December in 7 posten 19650.nog uitstaande was. De overige credieten zijn voor het meerendeel onder borgtocht verleend. Op 31 December 1903, bedroeg bet. saldo der deposito rekening f 931.662.41, tegen f 1.106,582.60% op ultimo December 1902. De winst- en verliesrekening toont aan baten f 125.393.13 waaronder f 79.044.38*^ rente en f 46.838.94 provisie. Hiervan gaat af f 47.729.19% aan lasten, waaronder f 41.131.93 onkosten, f 597,26% afschrijving gebouwen, f 4000.dubieuse debiteuren en eindelijk nog f2000. oprichtingskosten gereserveerd voor in te richten nieuw kantoor te Leiden, waarna f 77.668.93% overblijft. Hiervan zal f 76150.vsrdeeld en 13.93% op nieuwe rekening worden overgebracht. Feestavond ter viering van het ÏO-jarig bestaan van den Hon. cd. Bond van Oud-Onderofficieren. Na den op den 24 gehouden schietwedstrijd, zou volgens het programma, 't feest op den 26 in Diligentia worden besloten met een programma, dat den bezoeker reeds genot beloofde. En daaraan is, allen zullen hier mede instemmen, volkomen voldaan. De zaal was feeste lijk versierd door den heer Doggenaar en dit maakt bij het entree reeds een prettigen indruk. Het getal bezoekers zoo groot, dat aan elk nog een goede plaats kon worden bezorgd, het orkest mede vrij goed bezet enz. Ter opening werd, na de ouverture, door den voorzitter, den heer L. A. von Lachner de volgende feestrede uitgesproken Hoogedelgestrenge Heeren Geachte Dames en Heeren! Het is mij een waar genoegen U heden te mogen verwelkomen op den dag, welke ons herinnert dat het 10 jaren geleden is, dat ook de oud-onderolfieieren dezer gemeente behoefte gevoelden zich nauwer te verbinden om zoodoende sterk te zjjn in het volbrengen der edele zaak welke bij oprichting van den K. N. B. van oud onderofficieren werd op den voorgrond gesteld; namelijk de bevordering van trouw en eerbied aan Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin en tevens het steunen van weduwen en weezen, wier echtgenoot hun te vroeg werd ontnomen en waardoor zij in armoede zouden vervallen indien niet de Bond naar krachten er toe bijdroeg het lijden dier armen te verzachten. Bestaat er voor den mensch iets schooners, dan te kannen neerzien op dankbare wezenswelke door zijn hulp gevrijwaard zijn tegen armoede en ellende? Zouden niet allen, die ook maar eenigszin8 sympathie gevoelen voor zulke edele daden zich niet aanstonds aangetrokken gevoelen tot een Bond, die zulke edele daden verricht Ja zeker zullen er velen gevonden worden welke met ons mede willen werken om ons doel te bereiken en zeker zal de dankbaarheid der door ons geholpenen groot zijnwant liefde tot den evennaaste vermag groote dingen tot stand te brengen en liefde bestaat onder het Ned. Volk. Daarvan kon ik het schitterendste getuigenis afleggen. Als kind van drie jaren reeds het ouderlijk huis verlatendsteeds onder vreemden ontmoette ik geen liefde slechts hardheid totdat eindeljjk mijn weg mjj herwaarts voerde en ik mij hier meer tehnis gevoel, dan in het eigen vaderland. Want ik heb hier ware oprechte vriendschap ondervon den, ik heb hier liefde leeren kennen en dit geelt mij de overtuigingdat er velen zullen gevonden worden welke met ons mede willen gaan om behoeftige kameraden bij te staan en weduwen en weezen, welke de dood hun stenn ontnam het lot zoo dragelijk mogelijk te maken. Veel reeds is door den Bond gedaanmaar er vallen telkens en telkens weer slachtofferswelke zonder den stenn hunner evennaasten ten gronde zouden gaan. Daarom laten we ons eendrachtig aansluiten aan dien Bond welke zoo schoone daden op den voorgrond stelt. Het zon mij te ver leidenindien ik hier alles zou willen opsommen wat door den Bond sinds zjjn bestaan is gedaan aan ondersteuningen voor weduwen en weezen, hulp aan kameraden welke in zorgeijjke omstandigheden verkeerden als anderzins. Zien wij slechts een jaar terug, toen door eenige kameraden van den Bond der afdeeling 's Gravenhage het initiatief werd genomen tot het honden van een Bondsloterij ten bate voor het weduwen- en weezenfonds. Welke schoone resultaten werden er niet verkregen, van alle zijden stroomden voor dit doel prijzen toe en zeker heeft ook Alkmaar zich niet onbetuigd ge laten en door bet geven van prijzen medegewerkt aan het doeldat de Bond zich voorstelde door deze loterjj te bereiken want ruim 4500 gulden kon na afloop door de commissie in de kas van het weduwen- en weezenfonds worden gestort. Dwingen zulke daden niets ieders bewondering af? Ja zeker en daarom geachte dames en heeren, onthoudt uwen steun niet aan onzen Bond, wien Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin waardig bevond het prae- dicaat Koninklijk te verleenen treedt toe als donatrice en donateur, en stemt met mij in, inéén driewerf hoera, op onze geëerbiedigde Koningin en den Koninkl. Nederl. Bond van oud-onderofficieren. Dat hij leve, hiep, hiep, hoera! De uitreiking der prijzen in volgorde, naar het verslag van den schietwedstrijd medegedeeld, had daarop plaats onder menig hartelijk en zeer gepast woord aan de ver schillende overwinnaars, wien een eereteeken werd opge speld of een prijs overhandigd. Luide toejuiching en fan fares waren o. i. bewijzen van sympathie. Een alleraar digst nammer vormde de kindercantate, een hellwensch, den Bond toegezongen door eenige feestelijk uitgedosehte jongens en meisjes, die daarbij in volkomen orde eenige figuren uitvoerden, hnn zang met instrumentjes begeleidden en ten slotte gepaard den dans «les patinenrs" uitvoerden. Terwijl het orkest weder een nammer uitvoerde, was een keurige apotheose opgesteld, waarbij een groot getal kinderen versierd en tusschen groen, bijgestaan door figuren alseen pelgrim, geloof, hoop en liefde aan 't vorsteljjk echtpaar en den Bond van Oud-Onderofficieren hun heil- wensch brachten. Yaderlandsche liederen en bengaal- sche verlichting verhoogden nog het effect dezer ver tooning. «Sergeant en recruut", goed uitgevoerd en voor dien avond als geknipt, deden de bezoekers schudden van lachen, terwijl het blyspel«de groote Schootsman", dat bij de leden der A. T. V. zeker in zeer goede handen was, den bezoekers mede een uurtje van oprecht genot verschafte. Na nog één komische duet was 't programma afgewerkt, dat met de noodige afwisseling door muziek zeker niemand eeu oogeublik te lang geduurd zal hebben. Dit bleek nog uit de animo voor het balwaarop ongetwijfeld behalve door de afwisselende voordrachten, bij menig hartelijk woord tot heil van den feestvierenden Bond de gezellige geest nog eenigen tijd zal hebben ge- heerscht. Mochten we den wensch, die de afdeeling met dit leest heeft gehad, uitspreken, het zou zeker dezen zijn, laat vele flinke jongelieden zich bij ons aansluiten en met ons medewerken aan het schoone doel door den Bond van Oud-Onderofficieren beoogd. De welbekende plaats van samenkomst en verpoo- zing der aanvoerders en kooplieden van groenten, het huis, genaamd «Het Langedijker Welvaren", aan de Kraan- buurt, is naar het ontwerp van en door de firma F. H. Ringers Zoon, ten koste van den tegenwoordigen eige naar, den heer J. van der Molen, merkelijk verbouwd en verfraaid. De voorgevel van fraaien steen maakt een indruk van soliditeit zonder somberheid, veeleer lokken de groote glasruiten uit kennis te nemen van het inwen dige. En dit valt niet tegen, want de ontvangstzaal is door den decoratieschilder J. Oudes, vroeger te Nieuwe Niedorp, thans te Amsterdam gevestigd, keurig versierd en verrijkt met wandtafereelen, voorstellende den afslag van groenten te Broek op Langedijk de spoorweg-laad plaats aldaar, St. Paccras van den Twuiverweg gezien, de Kennemersingel te Alkmaar, den watermolen aan den Hoeverweg, het paviljoen in het Vondelpark te Amsterdam en den Amstel buiten die stad. Het good uitgevoerde schilderwerk veraangenaamt het vertoef der bezoekers van het gezegde huis en strekt den vervaardiger tot aanbe veling. Gemengd dubbel kwartet. Het gemengd dubbel kwartet onder leiding van den heer J. G. van Meel uit 's-Gravenhage, dat reeds zoo menige uitvoering in ons land gegeven heeft, en waarover steeds met lof wordt geschreven, bezocht ook Alkmaar en gaf Woensdagmiddag, twee uur, een concert van gewijde muziek in de Groote Kerk. De medewerkenden zijn niet geheel dezelfden, van voor heen het ensemble heeft daardoor echter niets geleden. Van nuanceering wordt nog steeds zeer veel werk ge maakt, en de zuiverheid laat evenmin iets te wenschen het klankgehalte is vol, en voor eene dergelijke bezetting zeer krachtig. De dames Lindo, Mölman, van Starronburg en Winckel en de heer Brinkman toonden waardig de plaats te knnnen vervullen van de dames Lignac, van Otterbeek Bastiaans van IJzeren en Willing en den heer Andreolt, die tot het kwartet behoorden, toen het 1.1. November optrad in de Groote Kerk te Hoorn. Ook het programma bevatte eenige nummers, die wij te Hoorn niet hoorden. Mejuffrouw van Starrenburg zong de bekende, maar toch altijd mooie aria «Jerusalem" uit het oratorium «Panias" vaD Mendelssohn Bartholdy en deed zich kennen als eene begaafde zangeres. De tweede solist was de ook hier door eene Toonknnstnitvoering bekende heer, v. d. Stap, wiens omvangrijk en groot basgelnid in deze om geving zeer mooi klonk. Hij zong «Repentir" van Gou nod. «Lauda Sion" van Mendelssohn-B. voor enkel kwartet werd gezongen met begeleiding van een amerikaansch orgel uit het magazijn van den heer P. Th. IJpma alhier, omdat op het groote orgel voor eenige zangers tegelyk te weinig ruimte is. De heer van Meel accompagneerde dit nummer en dirigeerde de andere stukken met veel toewijding. De heer Otto, organist der Groote Kerk, leidde dit concert iu met «Marche Pontificale' van Lemmens, en speelde later nog een «Festspie!' van Volckmar. Aanbesteding. Bij de door Regenten vau het Burgerweeshuis alhier gehouden aanbesteding van 25 April j.l. vanHet in richten van een gedeelte van dat weeshuis tot Gymna sium en andere werkzaamheden aan dat gebouw was minste inschrijver de firma Spruit en Wils voor f 3820, aan wien het werk is gegund. Behalve de heeren J, N. van Beek en O. van Buysen zjjn nog benoemd tot leden der commissie voor het toe latingsexamen bjj de Kon. militaire academie te Breda, de kapitein van den staf der infanterie A. Buytendjjk en den lector G. Altena, beiden hooiden van onderwijs aan de Cadettenschool, benevens de eerste-luitenant van den staf der inianterie T. Boekhorst, leeraar. Tot het volgen van krpggkundige studiën zal op 1 November a.s. aan de hoogere krijgsschool worden gede*

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2