Honderd en zesde jaargang. 1904. ZONDAG 1 MEI. BERICHT. Postdienstregeling. Hinderwet. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Stadsberichten. De Oorlog in het Oosten. NO. 53. Eerste Blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Vlnsdig-, Uonderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8©franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f Afzonderlijke nummers 3 ets. Velefoonnunner 3. PrJJg der gewone advertentlën j Per regel f O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan do N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Bij dit Nummer wordt aan onze geabjnneerden in de stad verzonden de belangrijk uitgebreide zomer dienst van de ALK1H.41R8CHE RU1SH1D8, welke tevens gratis aan ons BUREAU verkrijgbaar is. DE UITGEVERS. In dit nummer wordt aan onze geabonneerden in deze stad verzonden de dienstregeling van het postkan toor Alkmaar, zooals die op 1 Mei in werking treedt. Voor geabonneerden in andere gemeenten is zjj kosteloos op aanvrage verkrijgbaar. Overigens wordt zij ad. 10 cents in den handel gebracht. DE UITGEVERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaak brengen, ingevolge art. 8 der Hinderwet, ter openbare kennis, dat zjj bij hun besluit van 28 April 1904 No. 123 aan P. N. GROOT Jbz., landman aldaar, ver gunning hebben verleend tot het oprichten van een znivelfabriek in een te bouwen perceel aan den Boekeler- weg, nabij den Westdjjk, ten Kadaster bekend in Sectie G, Nummer 96. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 29 April 1904. L. VAN DER VEGT, Lo. Secr. 6RU4H.ElStliA.1VU. In zake het gebeurde te Smyrna, waar de secretaris van het Grieksche consulaat in hechtenis genomen werd, heeft de Grieksche regeering de Porte voldoening gevraagd. Men verwacht achter dat het wel tot een minnelijke schikking met de Porte zal komen, te meer, daar in deze kwestie beide partijen de vroeger gesloten overeenkomsten hebben geschonden. De Porte zal ook wel zoo voorzichtig zijn, de zaak niet verder te dry vendaar zij anders wel eens last van Rnsland zou kunnen krijgen dat in deze meer aan de zijde der Grieken staat. Het berichtdat de Grieksche vloot naar de wateren van Klein-Azië zou vertrekkenis niet waar gebleken de vloot is gereed gemaakt voor de gewone voorjaars oefeningen. PORT-ARTHUR, 29 April. Het Telegraafagentschap berichtHier is het rustig. In den voormiddag ver scheen een uit tien kruisers en zes torpedobooten bestaand eskader in het gezicht van de haven. Uit Wladiwostock wordt gemelddat de vijand des morgens vroeg voor de Oessoeribocht verscheen. Elen vorstelijke gift. BUCHARA, 29 April. De Emir schonk voor de ver sterking van de Russische vloot een som van een mil- lioen roebels. Griekenland en Turkije. ATHENE, 29 April. Het ministerie Theotokis eischte een spoedige voldoening voor de mishandeling van den Griekschen consulairen ambtenaar te Smyrna. Een eskader blijft voor vertrek gereed. Bij weigering van voldoening wordt een wisseling van ministerie waar schijnlijker geacht dan een gewapend optreden. Regee- ringsverklaringen worden in de Kamerzitting van Maandag verwacht. De stemming der bevolking is volkomen rustig. Noordschar wonde. Donderdagavond werd al hier eene vergadering gehouden van de afd. der Land bouw- en Handelsvereeniging »Langedijk en Omstreken". Hoewel een zeer gewichtige zaak, het reglement van de te stichten eigen markten, aan de orde was, was de ver gadering door slechts 19 leden bezocht, waarvan 14 zich verbonden tot het veilen van hnn producten op de eigen markt. Zuldscharwonde. Den 29 vergaderde in het lokaal van den heer Schoenmaker de alhier bestaande af- deeling van de Landbouw- eD Handelsvereeniging »Lange- dijk en Omstreken". Het Hoofdbestuur was aanwezig om het ontworpen reglement op de eigen markten te bespreken en toe te lichten. Aanwezig waren 23 leden, waarvan 20 zich verbonden op de eigen markten hnn groenten te verkoopen. De niet aanwezige leden znllen worden opgezocht, liangedijk. Hoewel de voorraad groente nog lang niet is uitverkocht, is toch de handel nagenoeg afge- loopen. Slechts inferieure soorten kool worden nog ver handeld, waarvan de prijzen zeer gering zijn. Een enkel partjjtje kool of een enkel partijtje uien, dat er nog goed uitziet, brengt nog een redelijken prys op. Door de tegenstanders van het stichten van eigen markten is eene tegenbeweging in het leven geroepen en worden handteekeningen verzameld op een aan den ge meenteraad van Broek op Langedjjk te richten adres. In dit adres wordt aan genoemd gemeentebestuur ver zocht het beheer over de gemeentemarkt over te dragen aan eene commissie van 7 leden, waarvan 2 leden van den gemeenteraad, 2 leden vac de Landbouwvereeniging »Langedjjk en omstreken", een lid van de vereeniging >De Koophandel'', een lid van de vereeniging >Groenten- cultuur" te Broek op Lingendijk, en een lid van de ver eeniging »Eendracht" te Oudkarspel. Purmerend. In de algemeene vergadering van aandeelboaders in de Parmerender Voorschot- en Depo sito Bank te Purmerend, gehouden 28 April jl., werd door de Directie en Commissarissen een verslag uitgebracht over het 2e boekjaar 1903 en besloten van de netto winst uit te keeren aau aandeelhouders 6°/0 dividend en aan oprichters f 22.16 per aandeel. Bovendien werd besloten de reserve te verhoogen met f 842.77 en alzoo gebracht op f 1442.77, terwjjl seriën G, D en E, elk f 10000, van het Maatschappelijk kapitaal zullen worden uitgegeven, tegen den koers van 105 °/0. Tot Commissaris werd herkozen do heer J. O. van der Poll. ©terleek. In 1903 bedroeg het aantal kiezers voor Tweede Kamer en Prov. Staten 153 en voor den gemeente raad 138. In 1904 voor Tweede Kamer en Prov. Staten 156 en voor den gemeenteraad 139. Wlerlngen. Donderdag brandde te Oosterklief een huis af, bewoond door drie gezinnen. Eerst toen het in lichtelaaie stond, miste eene der moeders, haar driejarig kind. Toen was redding onmogelijk meer. Later is het verkoolde lijkje van 'tarme wicht gevonden. Te Kolhorn werd op 28 April de eerste ansjovis aangebracht. Al hoewel er slechts 7 stuks door een sloep werden aangevoerd,wekt dit altijd goede verwachtingen op. Met gunstig gevolg werd examen afgelegd als onder wijzeres door Mej. M. Ploeger en Mej. O. Kuiper, beide van Barsingerhorn en leerlingen der Rjjksnormaalschool te Helder. Laatst vermelde behaalde tevens acte Vrjje en Orde oefeningen. Heer-Hugowaard. Het polderbestuur heeft bij openbare aanbesteding, de levering opgedragen van de benoodigde straatsteenen in 19U4 aan de firma W. F. Stoel en Zn. te Alkmaar, voor f 19 per duizend. Da benoodigde grind aan C. de Wild te Alkmaar voor f 2.39 per M3. en aan J. van Wonderen, zand voor f 1.40 per M3. Tot onderwijzer te Uitgeest is benoemd de heer B. J. Mensink te Enschedé. Met hem stonden op de voordracht de heeren J. Ditmars van Alkmaar, en C. van der Maas van 's Gravenhage. Schagen. Den 26sten vergaderde de raad der gemeente. Alleen de heer Buis was om gezondheids redenen afwezig. Het jaarverslag der gezondheidscom missie was ingekomen, eveneens hare rekening en verant woording, aanwijzende eene ontvangst van f 1589,63 bij eene uitgaaf van f 1223,71, batig saldo f 365,92. Het jaarverslag der schoolcommissie gaf tot eenige bespreking, betreffende verbeteringen aan de o. 1. school, aanleiding. De kermis werd bepaald op 19—26 Juni. Bepaald werd, dat aan ééo ambtenaar tegen eene vergoeding van f 100 zal worden opgedragen het opmaken der stukken voor den burgerlijken standtwee anderen zallen belast wordeo met het voltrekken der huwelijken, waarvoor elk f 25 zal genieten. Het iegaat der Vrouwe van Schagen zal voor de erfgenamen voor f 1000 afkoopbaar worden gesteld. Voor de tram SchagenWieringen werd f 20000 subsidie toegezegd, de helft als aandeelenkapitaal, de helft als renteloos voorschot. Aan het tramcomité Schagen Zjjpe—Alkmaar werd nog f 3000 aandeelenkapitaal toegestaan. Tot lid d«r plaatselijke schoolcommissie werd benoemd de heer G. Beers, Den 28sten had de Weso-Friesche tram een ongelukkigen dag. Wegens watergebrek der locomotief moest een markttrein naar Schagen op de lijn blijven stilstaan tot een andere locomotief hem op kwam halen. Nabij het tramstation wilde de rem niet goed genoeg werken, waar door de locomotief het stoot blok aan het einde der lijn vernielde en een nabijzijna schuurtje indrukte. Gelukkig hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Het vee kwam echter een paar uur te laat ter markt. Nieuwe Nledorp. Bij gelegenheid van het 25-jarig beBtaan der Zaugvereeniging alhier, zal een wed strijd plaats hebben voor plattelands gemengde koren op 25 en 26 September a.s. Op den eersten dag voor koren die geen, op den 26sten voor koren, die wel reeds prijzen hebben behaald. Ook wordt een kwartet wedstrijd uitgeschreven en voor de eerste prijswinnende koren een kampwedstrijd uitgescnreven voor extra eeremetaal., Aan het hoofd der feestcommissie staat de heer J. v. d. Stok burgemeester der gemeente. De volgende samenspraak is, naar de »Avondpost'' als historisch" vermeldt, bij een onlangs gevoerd proces tnsschen een ambtenaar van hat O. M. en een getuige gehouden Het O. M. vraagt»Heeft n ik weet dat n niet heeft, doch ik moet n de vraag wel stellen den 24 en het was niet de 24e, doch de 25e, doch die verkeerde datnm berust op eene vergissing in de stukken den beklaagde gezien ofschoon, eigenlijk gaat 't hier niet om den e, doch om den aanklager, want er is geen tegenklacbt ingebracht, maar dat begrijpt u toch niet dus ik vraag uJa of Neen?" De getuige (langgerekt) »Watte Vondeling. ïj Den 24sten April j.l., des avonds te kwart vóór negen uur, is in het portaal van het R. K. Weeshuis te V e n 1 o door een onbekende te vondeling geleerd een levend kind van het mannelijk geslacht, naar gissing drie tot vier dagen ond het was gewikkeld in drie witte doeken, een blauwen doek en een witten windsel, alles ongemerkt en zonder eenig kenteeken. Gratie gevraagd. Het verzoek van den heer De Lanoy om gratie, is door H. M. afgewezen en zijn preventieve hechtenis is mitsdien sedert gisteren overgegaan in de hem opge legde gevangenisstraf. De pont te Velsen heeft gisteren voormiddag niet kunnen varen, de vang-armen waren ontzet. Zij worden bij den dorpsmid recht geslagen. Overreden. Op de spoorlijn Anna PaulownaOen Hel der in den Koegraspolder, is het lijk gevonden van een jongeD man, met afgereden hoofd en arm. Later bleek, dat de ongelnkkige thnisbehoorde te Ewijckslnis. Vergiftiging. Te Rotterdam is eene dame onder droeve om standigheden om het leven gekomen. Eene juffrouw, die inwoonde bij haar zwager, den hotelhouder De R. op de Hoogstraat aldaar, was ziek en ODder dokter's be handeling. De geneesheer had voor het reinigen van zijn instrumenten noodig een oplossing met 50 procent carbol en glycerine, hetwelk in een fleschje in dat hotel aan wezig was. Gisteren stuurde aldus meldt de »N. R. Ct." de hotelhouder een jongen met dit fleschje, dat leeg was, naar een apotheker om het te vullen met wonderolie. De apotheker liet het fleschje terugbezorgen, doch, zooals later bleek, zat er geen wonderolie in, maar eenzelfde oplossing als er aanvankelijk in geweest was, tevens met duidelijke vermelding op het etiquet van het woord »ver- gift." Hierop is niet geletde hotelhouder, in de meening, dat het fleschje wonderolie bevatte, gaf zijn schoonzuster een halven lepel van den inhoud in, waarvan het gevolg was dat zij een halt nar later, na een brandende pijn in de keel overleed. De inspecteur van politie, de heer C. van de Pol Jr., die, na kennisgeving een onderzoek ten hnize van den botelhouder instelde, heeft het nog bijna geheel met het vergift gevulde apothekersfleschjo in beslag genomen en op het bureau van politie in de Lange Torenstraat ge deponeerd. Sint Pankras. Als lid van het bestnnr van den Vronermeerpolder is herbenoemd de heer Jb. Wagenaar, alhier. Als magazijnhoudster van de afdeeling alhier der Ver eeniging »Het Witte Kruis", werd, ter vervanging van wijlen J. Fok, benoemd mej. de wed. Fok alhier,. De bouwwoede begint in deze gemeente te vermin deren. Dat er trouwens aan meer woningen thans geen behoefte bestaat, bleek bij de deze week gehouden publieke veiling van 10 woningen van den heer Volkers. Alle perceelen toch werden opgehouden. In deze gemeente heeft zich opnieuw een geval van roodvonk voorgedaan; gelukkig is ook dit geval van geen ernstigen aard. Den len Mei e.k. zal een stoombootdienst geopend worden tussehen De Lemmer en Enkhuizen. Nieuwe telefoonaansluitingen. 30. AndriessenW. F., Hoofdredacenr Alkmaarsche Conrant Oudegracht 203. 34. Wild M. de woning Kennemerstraatweg 29. Voetbalwedstrijd. Zondag 1 Mei speelt de Cadetten Football-club op haar terrein een match, tegen de Haarlemsche Football- clnb. Het terrein is dien middag voor kennissen der Cadetten opengesteld. Aanbesteding. Bij de gisteren in Hotel »de Nachtegaal'' gehouden aanbesteding voor het verbouwen van de vroegere ijzer winkel in de Langestraat van den heer M. de Wild, voor rekening van den heer J. B. Koster, naar plannen en onder beheer van den Architect K. Bakker Dz., is ingeschreven als volgt W. Swager, f 8250 C. Bol, f 8200 Hartog en Koster, f 8060; S. Fraijman, f 7885 L. de Rover, f 7640; F. H. Ringers en Zoon, f 7575 J. Hnibers, f 7500 J. Dor regeest, f 7474; A. Hoekmeijer, f 6840 H. Louw, f 6245. Raming f 6445. Aan de laagste inschrijver gegund. £xameo. De heer M. Hos, alhier, slaagde den 29 te Haar lem, voor het acte examen L. O. Stoomtram Schagen KijpeAlkmaar. B. en W. dezer gemeente stellen den raad voor gnnstig te beschikken op het verzoek der Noorderstoom- tramvereeniging, om de deelname in het maatschappelijk

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1