Tele^rafhche Berichten. Stadsberichten. ingang van 1 Mei postwissels in het verkeer met Groot- Brittannië en Ierland toegelaten tot een maximum-bedrag van 40 Het hoogste bedrag der postwissels in het verkeer met de landen en koloniën, waarmede over Engeland post wissels kunnen worden uitgewisseld, bljjft voorloopig be- op 10 Zaak van Hoytema. Door het Gerechtshof te 's-©ravenhage is be krachtigd de beschikking van de Arrondissements recht bank aldaar, waarbij Gebr. van Hoytema, de bekende Delftsche kassiers, ter zake van de hun ten laste gelegde feiten, zijn verwezen naar de openbare terechtzitting. De openbare behandeling der zaak kan dus nu spoedig plaats hebben. Herdenking „Vredesconferentie. In een openbare bijeenkomst van den Alg. Ned. Bond »Vrede door Recht" zal op 18 Mei a.s. de Vredes conferentie worden herdacht. Op die bijeenkomst zal o.a het woord worden gevoerd door den heer Henri Lafoutaine uit Brussel, professor in de rechtsgeleerdheid en lid van den Belgischen Senaat. In de maand April werd aan het hulpkantoor Kolhorn in de Rijkspostspaarbank ingelegd f1311,75^, in 73 inlagen. Vier nieuwe boekjes werden in dit tijd perk uitgegeven. Schoort. Donderdag 1.1. werd alhier in eene bij eenkomst in de zaal van den heer Timmerman, door Ds. Adriani van Warmenhuizen, het doel en de strekking van de «Evangelische Unie'' in eene flinke rede uiteen gezet en duidelijk gemaakt voor een dertigtal belangstel lende hoorders. Dertien personen wenschten lid dezer Unie te worden, zoodat alhier eene afdeeling is gevormd. Inbraak. Te Haarlem is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, weer eens ingebroken in de gomfabriek op Phoenix. Alles is doorzocht, maar ontvreemd werd er niets. Scliagen. Den 1 Mei gaf het gemengde koor «Enphonia" alhier, onder directie van den heer L. A. Schouten voor een zeer volle zaal haar eerste concert. Een afwisselend programma schouk den velen belangstel lenden een hoogst aangenamen avond. De heer B. Ranke, die als bariton-solist een viertal liederen zong, verwierf veel bijval, vooral met »In questa tomba oseura", van L. van Beethoven met orgelbegeleiding en met »An Rose", van Cursehmann. De dames M. de Veer en C. de Vries openden den avond met een mooi gespeeld quatre mains «Iphigenia in Anlis", van Ohr. W. von Gllick. De dames B. Imhnlsen (viool) en M. Roggeveen (piano) gaven het allegro risolnto en het adagio van het viool-concert (G. mol), van F. Seitz op zeer verdienstelijke wijze weer. «Enphonia" zelf was als koor het gelukkigst met «Goed moed", van S. de Lange en «Morgengebed" van E.N.Méhul. Een afscheid van het dameskoor «Enphonia" mocht het heeten dat de dames twee lieve nummertjes ten beste gaven. «De macht van het kleine", van 0. v. Rennes en «Klaas Vaak", van dezelfde. Ongetwijfeld gaat Enpho nia als gemengd koor en onder directie van den heer Schouten een veel belovende toekomst tegemoet. Fetroleum. De productie van de Petroleum-Maatschappjj «Sn- matra-Palembang", over de maand April, bedroeg 71000 units geraffineerde lichtpetroleum. Haringcarspel. Den 2 dezer vergaderde het bestuur van het Onderling Veefonds alhier tot het opmaken der rekening over de afgeloopen drie maanden. In dat tjjdvak waren verzekerd 1196 rtmderen de schade beliep voor 12 gestorven dieren f 1194, de omslag werd be^ paald op 90 cent per rund. Museum van Hunntni j verlieL! te Haarlem Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, werd gedurende de maand April bezocht door 630 belangstel lenden, terwijl 181 boek en plaatwerken, uit de aan het Museum verbonden boekerij naar verschillende plaatsen van ons land verzonden werden. Graft. De in de vorige week alhier gehouden collecte voor het «Emmafonds" heeft in deze gemeente slechts f 11,10 opgebracht. He erfgoolers-quaestie. De Schaardag van Stad en Lande van Gooiland is kalm afgeloopen, althans zonder tumult. Was het op de meenten te Hilversum en Naarden zeer gewoon, op de Gcoische Meent onder Blaricum, heerschte een ongewone drukte. Wilt u de La Marina bestemd is en niet voor haar knoopjes hebben, mevrouw «Ja, dat is goed," zei Delicia en met koude, bevende vingers telde ze in banknoten twee honderd vjjftig gulden op de toonbank. «Ik vind ze heel mooi, en bijzonder geschikt voor een een heer." Onwillekeurig legde ze een Bterken nadruk op dit laatste woord, en de juwelier knikte. «Juist, ze zjjn ook volstrekt niet algemeen. Het is anders een heel moeilijk artikel, want zooveel heeren geven bjj de een of andere gelegenheid aan hunnen jockey en stalmeester een stel knoopjes, dat het waarlijk heel moeilijk is, iets moois hierin voor een heer te vinden. Maar en de goede man lachte eens, terwijl hjj het pakje dichtmaakte, «echte heeren worden tegenwoordig heel schaars gevonden Als het n blieften met eene sierlijke buiging deed hij de deur van zijn winkel open, en gebood heel deftig den kleinen loopjongen«Help deze dame in haar rijtuig." Hoe deze dame in haar rijtuig gekomen is, wist Delicia later zelf niet. De jongen zorgde er voor dat haar kleed niet aan het wiel raakte, en legde zorgvuldig de mooie berenhuid over haar heen, dankte beleefd voor de twee kwartjes, die zo hem voor zijne diensten gaf en verdween. Delicia zelf had het gevoel als was ze een pop met be weegbare ledematen, inplaats van eene levende, gevoelende vrouw. Haar koetsier, die altijd genoeg te doen had met zijne vurige paarden, die hare lichte victoria trokken, keek een paar maal angstig om, terwijl hij de drukke Bondstraat uitreed en den weg naar het Park insloeg. «Als mevrouw vindt, dat ik een verkeerden weg neem, zal ze mij wel oogenblikkelijk doen keeren," dacht hjj Maar mevrouw lag onbeweeglijk en onverschillig achter' over in hare kussens, en zag en hooide niets. Wordt vervolgd. Deze meent toch werd bewaakt door rijksveldwachters en gemeente-politie. Des morgens circa 5 uur waren bij de toegangen o.a. mr. Frank v. Lennep, mr. Hartzveld, advocaten. Fl. Vos, president van het hoofdbestuur der gerechtigden, en een deurwaarder van de rechtbank te Amsterdam. Op de meent was aanwezig de burgemeester van Blaricum. Alle toegangen waren door hekken, van kettingen voor zien, afgesloten, waarvan de commandant der rijksveld- wacht, de sleutel had. Deze hekken werden door de politie bewaakt. Reeds vroeg in den morgen wenschten houders van ongebrand vee toegelaten te worden tot de meent, het geen hun werd geweigerd. Door mr. Van Lennep werd hun verzocht voorloopig met hun vee huiswaarts te gaan. Bij bedoelden ingang Meenwisraven werd door de heeren Van Lennep en Hartzveld, benevens door Floris de Vos, geconstateerd, dat de toegangen afgesloten warm en houders van vee geen toegang verleend werd. Op herhaalde vragen op wiens last gehandeld werd en waarom toegang geweigerd werd, ontvingen genoemde heereu geen antwoord. De heer Hosang, burgemeester van Blaricum, antwoord de ten laatste, met hen niet te maken te hebben en de brigadier der rijksveldwacht, dat hij handelde op last van zijn commandant. Nadat K. Borsen, wethouder te Blaricum, nogmaals zich overtuigd had, dat de toegang afgesloten was en het betreden van de meent met zijn vee geweigerd werd, werd door dan rechtsgeleerde van de gerechtigden der gemeente beiden en weiden van Gooiland proces-verbaal opgemaakt van het geconstateerde en dit door den deur waarder der rechtbank te Amsterdam op de meent aan den brigadier der rjjksveldwacht Stellingwerf! beteekend. Nog werd in dit proces-verbaal nota genomen van de onhensehe behandeling door hom, deurwaarder, in de uitoefening van zijn ambt, van genoemden brigadier der rijksveldwacht ondervonden. Naar verzekerd wordt was door den burgemeester van Blaricum een telegram ontvangen van mr. Modderman nit Amsterdam, advocaat van stad en lande, om het vee gewoon onder protest toe te laten. Zondag werden de politieposten bij de hekken nog ge handhaafd en was in den toestand nog geen verandering gekomen. Door het toevallig open zjjn van een der hekken, zijn 4 koeien van de z.g. oppositie op de Meent gebracht, die thans worden «geschut." Reoinsch. kath, propagandaelubs. Het bestnnr van den Bond van R. K. propaganda- clubs, in het Bisdom Haarlem, is thans als volgt samen gesteld F. G. Keve, Amsterdam, voorzitter, P. J. A. Vermeu len, Delft, 2de voorzitter, O. Kuipers, Dordrecht, 1ste secretaris, J. O. Berger, Amsterdam, 2de secretaris, F Eggers, Alkmaar, penningmeester, J. de Mooij, Zaam dam, 2de penningmeester, P. Frankhuizen, Rotterdam commissaris. Jonge liberalen. Op eene te 's-Gravenhage gehouden vergadering is op gericht een Bond van propagandaelubs van jonge liberalen. Als doel van den Bond word vastgesteld de versprei ding der vrijzinnige beginselen op staatkundig gebied, welk doel de Bond zich voorstelt te bereiken doorhet vormen van een band tusscben de aangesloten vereenigingen en het oprichten van vereenigingen als bovengenoemd. Besloten werd aan alle vereenigingen, die volgens haar beginselen zonden kunnen toetredeD, te verzoeken vóór Juni a.s. algevaardigden aan te wijzen, die gezamenlijk het bestnnr van den Bond zullen vormen. Het voorloopige secretariaat is gevestigd, Laan van Meerdervoort 15, te 's-Gravenhage. Hooge Baad. De lijst van aanbeveling van zes candidaten, door den Hoogen Raad aan de Tweede Kamer ingezonden voor de vacature van eene raadsheersplaats in den Raad, ont staan door het eervol ontslag, verleend aan den raads heer jhr. mr. B. C. de Jonge, is als volgt samengesteld 1. Mr. W. J. Karsten, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage 2. Mr. S. Gratama, rechter in de arrondissements-recht- bank te Rotterdam 3. Mr. J. H. van Goor, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam 4. Mr. P. C. 't Hooft, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem 5. Mr. J. C. de Vries, advocaat bij het gerechtshot en de arrondissements-rechtbank te Amsterdam 6. Mr. G. Wittewaal, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem. Onderwijzer op wachtgeld. In het geschil tnsschen den Bond van Ned. Onder wijzers en den Staat der Nederlanden over de vraag, of het wachtgeld, toegekend op grond van de wet op het lager onderwijs vervalt door het vervallen eener tijdelijke betrekking, deed de kantonrechter te 's-Gravenhage uit spraak. De kantonrechter beantwoordde deze vraag ontkennend het wachtgeld wordt geschorst, maar vervalt nietde onderwijzer, die na de waarneming der tijdelijke betrek king nog zonder vaste betrekking is, herkrijgt zijn recht op het wachtgeld. De vordering werd toegewezen en de Staat veroordeeld in de kosten. Bergen. De jeugdige afd. «Volksbond tegen mis bruik enz." alhier, die in den herfst van 1903 is op gericht gaf 1 Mei een zeer goed geslaagde uitvoering in de kolfbaan van den heer W. Veenhnijsen. In het openingswoord door den voorzitter, den heer L. Top, deelde deze o. a. mededat bij genoegzame deelneming de Volksbond een verstelcursns zal honden. Het pro gramma bevatte 11 nummers. Terwijl 1 en 11 twee re derijkersstukjes vermeldden, werden de tnsschennnmmers ingenomen door zang, viool- en pianomuziek en voor drachten. Behalve de rederijkerskamer «Kunst naarheid" hebben aan dit programma medegewerkt de dames van der Oord, zang, Th. Maschmeijer, voordracht, M. Top, piano, de jongejnffr. I. Maschmeijer, viool, de heeren A. Schilperoort, voordracht, A. Tnijnvoordracht, terwjjl, waar piano-begeleiding vereischt werd, mevr, Maschmeijer Reidel die bereidwillig op zich genomen had. Schietwedstrijd. De stand van den Provincialen Schietwedstrijd, uitgeschreven door de Sehietvereeniging »Chr. de Wet" te Purmercud, was 2 Mei jl. als volgt Korpswedstrijd Buks. «Diana", Bergen, 202 punten, «Neerlands Burgerwacht", Sloten, 199, «Gene raal van Merlen", Haarlem, 198, «Claudius Civilis", Amsterdam, 181, «Officieren dd. Schutterij", Zaandam, 165, «Hertog Hendrik", Alkmaar, 162, «Claudius Civilis", Haarlem, 162, met 25 trefiers. Cylinder. «Sauboo", Amsterdam, 202, «Diana", Bergen, 196«Neerlands Burgerwacht"Sloten, 194, «Volksweerbaarheid"Uitgeest166«Generaal van Merlen", Haarlem, 163, «Claudius Civilis", Amsterdam, 161, «Hertog Hendrik", Alkmaar, 161, met 25 treffers. Vrij e baan Buks. T. van Pelt, Bergen, 145, G. Luijckx, Amsterdam, 144, O. P. Kruize, Amsterdam, 143, K. Orsel, Zaandam, 140, G. Snoeks, Egmond aan Zee, 140, R. Maschmeijer, Bergen, 139, F. Middelhoff, Pnrmerend, 138, C. J. Hanse, Amsterdam, 135, N. N., Bergen, 134, W. Ketje, Amsterdam, 133. Cylinder. T. van Pelt141G. Lnyckx, 139, C. P. Kruize 137C. Marsfelder, Amsterdam, 135, L. Trijbetz, Alkmaar, 134, C. J. Hanse, 133, W. Schreu- der Jr., Amsterdam, 132, J. v. Dugteren, Amsterdam, 131, W. Ketje, 130, K. Orsel, 128. Vaste Baan Buks. G. Snoeks, 47, T. van Pelt, 46, W. Ketje, 46, J. W. Hagtuigins, Amsterdam, 46, R. Masohmeijer, 45, W. Schreuder Jr., 45, Jos. Brandjes, Pnrmerend, 45. Cylinder. G. T. Lebog, Amsterdam, 48, W. Ketje, 45, W. Schreuder Jr., 45, C. J. Hause, 45, T. v. Pelt, 44, S. Sehuijt, Zaandam, 44, C. P. Kruize, 44. Eerewedstrijd. R. Maschmeijer, 88, C. J. Hanse, 85, C. P. Kruize, 84, W. Ketje, 83, E. B. Molenaars, Haarlem, 80. Kampioenwedstrijd. C. P. Kruize, 451. Rozenprijs. G. Luijckx, 30 rozen. Dagmedaille Bnks. C. P. Kruize, 48. Cylinder. C. J. Hanse, 45. Laatste dag van den wedstrijd Zondag 8 Mei. Broek op Uangedijk. Als tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school alhier is benoemd mej. A. Keg te Alkmaar. Xuldscharwoude. De Raad dezer gemeente be noemde als ambtenaren van den Burgerljjken Stand de Hoeren J. W. C. Kroon (burgemeester), Jb. Greidanus en P. Molenaar tegen eene belooning van resp. f 200, f 50 en f 10 's jaars. Aan de dames Buurs en Knoppers werd voor het geven van onderwijs in do nuttige handwerken buiten de ge wone schooluren eene gratificatie toegekend van f 25. Uitgeest. Zaterdag en Zondag 1.1. had in 't hótel -de Ooievaar" eene tentoonstelling plaats van afgesneden bloemen, welke opgeluisterd werd door de muziek van den heer H. Fuohs uit Amsterdam. Vooral des avonds was het in de kolfbaan, waar gelegenheid bestond tot dansen, vol en gezellig. Egmond aan Kee. Nu de tijd' komt om er aan te denken eenigen tjjd aan zee door te brengeu, vestigt mevr. Meijer-Boeckhorst de aandacht op haar pension aldaar. Huize «Gruno" werd verleden jaar nieuw ge bouwd en is zeer mooi en gunstig gelegen. Nadere in lichtingen zullen zeker gaarne op aanvrage door de eige nares worden verstrekt. Vreemde manier Tan eedaflegging. De «Dord. Ct." schrjjft Dezer dagen moest iemand, die niet spreken kon, doch uitstekend hoorde, voor den rechter getuigenis afleggen. Men zeide hem het formulier voor en de getuige schreef op een papiertje «Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig." De beide voorste vingers van de rechterhand werden opgestoken met het papiertje er in en de eed was afge legd. Het verhoor kon beginnen. Schriftelijk antwoordde de getuige op de hem gestelde vragen. Congres Toor dienstweigering. Op den tweeden Pinksterdag zal te Utrecht een congres voor dienstweigering gehouden worden, uitgaande van hen, die tegen geweld in het algemeen zijn en van wie derhalve alleen een principiëele bestrijding van het militarisme is te verwachten. Baldadige leugd. In de vorige week maakten enkele schooljongens zich schuldig aan verregaande baldadigheden in den trein AlkmaarHaarlem, waarom men hunne abonne menten heeft ingetrokken. Tegen een der belhamels is proceB-verbaal opgemaakt, omdat hij met een stuk hout heeft gegooid naar een passeerenden trein. Hoefsmid -cursus. Aan den hoefsmidcursus te Hoorn is het diploma behaald behaald door 9 van de 13 adspiranten, namelijk NooterB, Wervershoof; van Dok, Enkhuizen; Bonekamp, Spanbroek Beemsters, Grosthuizen Renooy, Schellink- bont; Brinkerik, Berkhout; Commandeur, Hoorn; Kocheim, OosthuizenRenooy, Zwaag. AnsjoTls. Gisteren werd te Kakhuizen de eerste ansjovis, 1600 stuks, aangevoerd door 8 vaartuigen. Benoeming. Bij Konbesluit is benoemd tot heemraad van den polder Waard Nienwland de heer N. Hellingman te Wieringen. 's GRAVENHAGE3 Mei 1904. Drankwet. Tweede Kamer. Het algemeen debat over de drankwet werd gesloten, na een rede van minister Kuyperdie in Troelstra's optreden een aanval op het kabinet zag en eene poging om bij statenverkiezingen de socialisten er weer boven op te helpen. Troelstra bestreedt die opvatting welke z.i. slechts moest dienen om kiezers bang te maken voor het roode spook. Bij artikel 1 lichtte de heer Rink het amendement toe, om nit de wet de definitie van sterke e n gegiste dranken weg te latenomdat hij dergelijke definitie gevaailjjk en overbodig achtte. Jubileum. De heer J. Oosterwjjk herdenkt op 8 Mei a.s. den dag, waarop hjj gedurende 25 jaren verbonden is als koetsier aan de stalhouderij van den heer G. L. Schuur man, alhier.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2