D ELICI A No. 55. Honderd en zesde jaargang. 1904. VRIJDAG 6 MEI. Buitenland. Nederland. FEUILLETON. HILBERTA. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt 0 S n s d a g-, Doideriag- en Z«teid»g»TOid uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaas f O,SOfranco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f Afzonderlijke nummers S ets. Telefoonnummer 3. Pr)]s der gewone ndvertentfën Per regel f 0,13, Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. De Russlsch-Jspansche oorlog. In een officieel telegram met bijzonderheden omtrent het gevecht aan de Yaloe, dat generaal Koeropat- kine den 2en Mei aan den Tsaar zond, wordt thans de nederlaag der Rassen erkend en bevestigd, dat de Rossen voor de overmacht hebben moeten wijken en onder groote verliezen en met achterlating van vele kanonnen den strijd hebben moeten opgeven. Na deze erkenning kan er al heel weinig waarde gehecht worden aan de door de »Echo de PariB" verspreide meening dat Koero- patkine over den overtoeht van de Yaloe door de Japan- sche troepen zeer bevredigd zou zijn, en alsof hij juist gaarne den vijand aan deze zijde der rivier zag. Toch valt het niet te ontkennen, dat op dit oogenblik de positie voor de Japanners wel eenig gevaar oplevert. Met de Yaloe in den rng zon een nederlaag in Mantsjoerije voor hen noodlottig kannen worden, waarom een spoedig verder voortrukken voor hen nood zakelijk is en dan ook kan worden verwacht. Dat dit moeilijkheden in heeft is zeker, de vijand is hier sterker dan bij de Yaloe, het terrein voor de Japanners minder gunstig. Zekerheid omtrent de verdere bewegingen heeft men natnnrlijk niet en daarom is de onderstelling ook niet al te gewaagd, dat de Japanners zullen oprukken in de richting van Nioetsjwang en een poging znllen doen om Port-Arthur van de Russische hoofdmacht af te snijden. Daarmede zon dan zeer wel in verband kunnen worden gebracht het bericht, dat Nioetsjwang door de Japanners zou zijn Ingenomen, doch dit bericht uit Engelsche bron behoeft nog nadere bevestiging. Dat men het echter nog steeds op Port-Arthur heeft voorzien blijkt uit een telegram van Alexejef, waarin hij aan den Tsaar meldt, dat in den nacht van den 2en Mei van de zeezijde een nieuwen aanval op Port-Arthur heeft plaats gehad, doch met goed gtvolg is afgeslagen. Door het vnnr der Russische kanonneerbooten en kust- batterijen werden de Japansche zinkschepen, die uit het O. en Z.O. kwamen om den haveningang te versperren, tot den aftocht gedwongen. Acht stoomschepen werden door mynontploffingen vernield, terwijl twee torpedobooten hetzolfde lot deelden. De Russen namen van de beman ning die zich in de sloepen zocht te redden er 30 gevangen. Omtrent de landing van een tweede Japansche legermacht bij Takoesjan die in uitzicht werd gesteld, is nog niets naders vernomen, wel heeft men naar het heet een groote vloot jonken in de Koreabaai gezien. Die landing is hier niet gemakkelijk en gelnkt zij dan zal de zwakke legermacht der Russen, die zich hier in den omtrek bevindt zeker in het nauw worden gebracht. De streek bjj Nioetsjwang schijnt beter van troepen te zijn voorzien. Ook nit het Oosten van Korea, kwamen no? enkele berichten. 3000 Russen naderden, naar aan »de Standard" gemeld wordt uit Petersburg Gensan, en hadden daar VAN MARIE OORELLI DOOR 20) De talrijke wandelaars, allen op het prachtigst uitge dost, giDgen baar als in een chaos voorbijverscheidene bewonderaars van haar genie en hare schoonheid namen tevergeefs den hoed af zij zag er niet een. Eene won derlijke ongevoeligheid maakte zich van haar meester. Het was haar, toen ze de beweging van haar rijtuig gevoelde, als was ze in een lykwagen en zij het lijk, dat naar het graf gebracht werd I toen ging ze plotseling rechtop zitten, ze keek naar het rijke gebladerte der boomen, de vroolyfee bloembedden en de heen en weer dwarrelende menigte een helder rood klenrde haar ge laat, dat de laatste oogenblikken doodsbleek was geweest en toen eenige kennissen haar in hnnne rijtuigen of te voel voorbijgingen, groette ze met hare gewone bevallig heid en scheen zichzelve weer geheel meester. Maar ze was niet in staat zich lang op die wijze te bedwingen en nadat ze een paar malen op en neer gereden had, beval ze baren koetsier huiswaarts te keeren. Thuisge komen vond ze een telegram van haren man »Ik kom niet thuis voor het eten, wacht dus niet op mjj." Terwjjl ze het papier in hare hand frommelde begaf ze zich onmiddellijk naar hare studeerkamer, altijd door haren trouwen Spartan gevolgd en hier sloot ze zich alleen met haren hond voor een paar uur op. De ern stige vrede van het vertrek bracht haar tot kalmte en verzachtte de brandende pijn van haar gewond hart een ontmoeting met een even sterke Japansche leger- afdeeling; een hevig gevecht zou er zijn geleverd, dat eindigde met de terugtocht der Japanners naar Gensan. Of dit bericht uit goede bron komt, is zeer twijfelachtig. Omtrent het Wladtwostock-eskader, kan met zekerheid worden medegedeeld, dat het Zondag opnieuw is uitgestoomd de bestemming is echter onbekend. BEIiSIE. Te Frameues in Henegouwen is Zaterdag nacht een helsche machine geplaatst voor de deur van den politie-commi8saris Laga. Het ding werd tijdig ont dekt en onschadelijk gemaaktde daders zijn nog on bekend. 1HJITSCHKAND. De Keizer heeft, na zjjn terug komst te Berlijn, allereerst een bijeenkomst gehad met don Rijkskanselier, den chef van den generalen staf en den directeur van het departement van koloniën. Deze conferentie heeft bepaald in verband gestaan met den opstand der Herero's. Er zullen weer 1500 man worden uitgezonden ter versterking van het Duitsche leger in Afrika. Uit alles blijktdat de onderwerping van dezen Kafferstam meer krachtsinspanning vordert als men wel dacht't zal zeker nog wel een jaar duren eer de op standelingen ten onder zijn gebracht. Te Berlijn is het Zondag een verschrikkelijk weer geweest. Er heeft een zware storm met onweder gewoed, verschillende deelen der stad liepen onder water, terwijl op verscheidene punten de bliksem insloeg. Ook uit andere plaatsen komen berichten omt.ent schade en ongelukken door het onweder. FRANKRIJK. De Fransche premier Combes moet zeer tevreden zijn over den voorloopigen uitslag der ver kiezingen voor de gemeenteraden, die verleden Zondag hebben plaats gehad. Vooral ten platten lande heeft naar zijne meening de regeeringspartij overwegenden invloed vele reactionaire gemeenteraden zijn door regeeringsge- zinden vervangen. De minister is overtuigd dat de herstemmingen nog grooter zegepraal voor zijne party zullen brengen. Te Roissy en Bris, aan den spoorweg van Parijs naar Belfort is Zondag een automobiel bij het oversteken van de spoorlijn aangereden door een sneltrein en geheel verbrijzeld. Vijf menschen en een kind werden gedood. De spoorwegwachter, die verzuimd had den afsluitboom diebt te doen, is in hechtenis genomen. QRIEKENJLAND. Het geschil met Turkije ontstaan door de mishandeling van den secretaris van 't Grieksche consulaat te Smyrna, is nog niet biigelegd. De groot vizier, de Turkscha minister van bnitenl. zaken en de Grieksche gezant te Constantinopel znllen bijeenkomen om over de voorwaarden tot een schikking te onderhan delen maar het heet reeds bij voorbaat, dat de Porte weigerachtig is om den gouverneur van Smyrna, Kiamil- pasja en het hoofd van politie aldaar te ontslaan, hetgeen Griekenland vordert. Uit Athene wordt gemeld, dat de Regeering niet alleen met een zucht van verlichting ging ze in haren gelief- koosden armstoel zitten en keerde opzettelyk den wit marmeren Antonius den rug toe, die met zijn wreeden glimlach met de smart eener vrouw scheen te spotten. Spartan legde zijn goedigen kop op hare knie en zij streelde hem den gladden hals. »Ik moet deze kwelling nog eens goed indenken Spartanzei ze vriendelijk. »Het is mij als had ik vergift ingenomen en als had ik nu behoefte aan een tegengift." Spartan kwispelde met. zijn harigen staart en keek haar ernstig aan. Had hij kannen spreken, dan zou hij gezegd hebben: Waarom hebt ge ook ooit een man ver trouwd Honden zijn veel getrouwer 1" Zij zonk in diep gepeins. Haar hoofd was helder, ze zag alles duidelijk voor zich, van flauwten of zenuwtoe vallen zooals zooveel andere dames in hare plaats zouden gehad hebben, had ze niet den minsten last. Ze was op gevoed, of liever ze had zichzelve opgevoed in de uitste kende school der klassieke wijsbegeerte en hierbij was ze eene vrome Christin, eene van dat type van vroegere eenwen, die als het noodig was gewillig het martelaar schap verdragen zou hebben voor haar geloof. Ze was geen trouw kerkgangster en ze behoorde tot geen be paalde sekte ze had geen lage deugden, die ze verber gen moest achter een aïtwendig praalvertoon van lief dadigheid maar ze had het stelligste en onwankelbare geloof in den Christus, die als de eenige heilige Zalig maker van God voor den mensch op aarde gekomen was en nn kwamen beide haar geloof en hare wijggeerige theorieën haar te hulp om haar deze onverwachte crisis in baar leven te helpen doorstaan. >Als ik eene lage, oneerlijke vrouw, een tyran in het huiselgk leven of wat de Franschen noemen, »une temme impossible" wasdan kon ik begrijpen dat hij overal elders vergoeding zocht voor mijn hatelijk gezelschap," overlegde ze bij zichzelve, >maar zooals het nu is, wat heb ik dan gedaan, dat hij zich verlagen moet, genoegen te vinden in het gezelschap van eene La Marina Een man wil zich vermaken, dat weet ik maar al te goed, voldoening vordert voor de beleediging, haren consnlairen ambtenaar aangedaan, maar ook de regeling van de sedert 50 jaren bestaande beginsel kwestie, of namelijk de in Turkije woonachtige Grieken al dan niet verplicht zijn tot betaling van bedrijfsbelasting aan den Turkschen fiscus. RUSjLANO. Uit Warschau wordt bericht, dat een kolonel van de gendarmerie, een commissaris van politie en een aantal agenten daar een kelderwoning, toebehoo- rende aan een schoenmaker, hebben doorzocht en er eenige nihilisten hebben gearresteerd. Deze verdedigden zich met hun revolvers waardoor de kolonel, de commissaris en 4 agenten ernstig gewond werden. Een van de agenten bezweek kort daarna aan zijn wonden. De agenten, die hnn kameraden te hulp snelden, slaagden er in, na een verwoeden strijd de nihilisten te arresteeren. Het gerncht loopt, dat in Warschau de staat van be leg is afgekondigd. VEREENIGRE STATEN. President Roosevelt is reeds verzekerd van de meerderheid op de aanstaande Repnblikeinsche partijvergadering. Van de 994 gedele geerden, die daarheen nit de verschillende staten worden afgevaardigd, hebben er reeds 508, dns meer dan de helft in last op hem als candidaat voor het Presidentschap hnnne stem nit te brengen. Als candidaat der democraten heeft de heer Parker beslist veel kans. De Stem, van Bnrgersdorp, zegt van de Thibet- expeditie Dat die Engelse goeie besigheids manne is is zeker. Hnlle weet om hulle kanse waar te neem. Kjjk nou weer met die oorlog tasse Rusland en Japan. De Engelse het al lang plan gehad om Thibet te beskaaf, en die Rasse het daar ook lust voor gehad, nou wag Engeland net dat Rusland bezig is, en trek met een beskawing partij Thibet in. Nou is daar wel mense die seg dat Engeland moeds- willig die oorlog tnsse Japan en Rusland het aan die gang gebreng om kans te krijg om weer een stuk land te vat maar dat sal ons nooit geloof niet. Ons ken die beskaafde kristelijke Engelse regeering te goed om dat te denk. As hnlle die land van die Tbibetanen vat, is dat uit puure kristeljjkheid. Ik het daarom jammer voor die mense. Die Thebetanen is nou een volk, dat geen vlieg kwaad doet. Hulle is net bang om wit mense in hulle land te laat kom. Hnlle weet, eers kom die sendeling, dan die handelaar, en dan die Lee Metford, en dan is hnlle hole land kwijt. Maar daar is non eenmaaal niks an te doen en in die jaar het Engeland nog niks geannexeer niet en dat kan zoo niet gaan het is al April. Hofberichten. De Koninklijke Familie vertrekt naar het Loo, zoodra de Prins hersteld is van zijne ziekte. maar moet dat vermaak dan daar gezocht worden En is het edel, het geld dat ik verdiend heb, te gebruiken om La Marina van juweelen te voorzien Bij deze laatste gedachte sprong ze op en begon on rustig in de kamer op en neer te loopen. Zoodoende kwam ze tegenover den marmeren AntODius te staan en terwijl ze hem aanstaarde, zeide ze »0, mannen, waartoe zijt ge in de wereld Om heer te zijn hier op aarde? Dan moest toch nw meesterschap zich kenmerken door waarheid en adel van ziel en niet door laagheid en bedrog Zeker heeft God n voor een edeler werk bestemd, dan dat ge de rechten der zwakken en hnlpeloozen met de voeten zoudt treden en de schoonste idealen zondt verwoesten en ongelukkige wezens maken van alle vronwen, die n liefhebben Ja. Antonins, ik lees in nw marmeren trekken het hoogste Egoïsme van den man, een Egoïsme dat zichzelve te goeder uur wreken zalHet is geen wonder, dat zoo weinig mannen ware Christenen zijnhet is een te heilig en te geestelijk geloof voor de mannelijke natunr, waarin we alle eigen schappen van het redelooze dier en berekenende heidenen terngvinden. En wat zullen nn verder mijne daden zijn Zal ik, omdat ik mijn echtgenoot in het slijk zie, ook in het sljjk afdalen? Of zal ik rein blijven naar lichaam en ziel Rein van laagheid, rein van lengen, rein van toorn, niet alleen om zijnentwil, maar ook nit eerbied voor mij zelve Zal ik alles laten, zooals het is, totdat het groote onheil kómt, dat altyd op ieder kwaad volgt Ja, ik geloof dat het zoo het beste zal zijn Wat is het leven ook anders dan eene schaduw en wat is liefde Ze zuchtte en sidderde. Nog minder dan eene schaduw misschien maar toch leeft er iets in my, dat sterker is dan leven en liefde iets dat de onsterfelijke Delicia vormt, iets dat hierna voor den eeuwigen Rechter verantwoording zal moeten aflegcen over de gedachten, die hare ziel ver hieven of vernederden Opnieuw begon ze heen en weer te loopen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1