"BINN EKL AND- STADSNIEUWE oppas (politie-oppasser) mot den pajoeng bij zich, de Assistent- Residenten en lagere Inlandsche Ambtenaren doen dit alleen bij feestelijke gelegenheden, wanneer zjj ook in groot tenue zijn. De zonneschermen van de Prinsen en adellijken in de z. g. Vorstenlanden Soerakarta en Djocjokarta) hebben tot model gediend voor die, welke nu in de Gouvernementslanden (het overige deel van Java en Madoera) sinds 1820 offi cieel zijn vastgesteld. Elke pajoeng bestaat natuurlijk uit een stok (Soend. gagang, Jav.garang) die bij de Regenten vergald is, doch bjj de lagere ambtenaren wit of zwart moet zijn geverfd (met of zonder versierselen). Op het eigenlijke scherm (latar) zijn dan kleuren en vergulde cirkels (sèrèt's) aangebracht en aan die kleuren en de plaats en breedte der cirkels, kan men gemakkelijk zien wieu men nu eigenlijk wel voor zich heeft. De knop pentolmet z'n stervormig uitgeknipt boven rand-aanhangsel tlatjapis bij alle pajoengs verguld. De kleuren der schermen (latar) hebben in de oogen der bevolking een bepaalde symbolieke beteekenis. Geel en goud b. v. zijn vorstelijk, het wit is 't symbool van reinheid, blauw beteekent liefde, groen hoop en donker bruin eindelijk trouw. Men ziet't is nog al ingewikkeld. Er zijn in de Qouvernementslanden precies acht en dertig soorten van pajoengs en voor een »öaar" (nieuweling) is het dus nog lastiger dan de rangen en graden bij de Zee macht. Zjj, die gediend hebben, begrijpen me. Ik zou nu nog kunnen vertellen van de andere insigniën aan verschillende rangen verbonden van de vergalde en zilveren knoopen met gekroonde W., van het staatsiegeleide bjj plechtige gelegenheden enz. enz., doch ik blijf nog wel een groot jaar op dit eiland en kom dus dikwijls genoeg nog in aanraking met hoogere en lagere priajis (Ambte naren op Java). Onthoudt nu voorloopig goed, dat evenals het Vaandel voor den rechtgeaarden krijgsman is een dierbaar symbool van Vaderland, Volk en Koningshuis, dat juist zoo tot 'n Javaan of Soendanees de pajoeng spreekt van Gezag, Macht en Adel Do soldaat wordt warm als het Vaandel voorbij gaat, bij rekt zich uit en salueert met toewjjding, met eerbied j de bewoner van Java hurkt met afgewenden blik ter aarde voor den Pajoeng. Het huldebewjjs is verschillend, de eerbied dezelfde. Ik ben geen Inlander en toch, toch moet ik bekennen, dat een gouden pajoeng ook mij suggereert. Hij dwingt mjj minstens tot een zeer beleefden groet, want hij spreekt ook mij van het Gezag, ontleend aan de Hooge Vrouwe in Nederland, van het Gezag der Koningin 1 Lt. Clockenee Brou^son, B. d. Sindanglaja. TWBIÜDË HA1HBB. De afschaffing der Staatsloterij. Aan het voorloopig verslag der afdeelingen wordt door ons het volgende ontleend Vele leden konden zich met het voorstel niet vereeni gen, zij zagen niet in dat het nemen van maatregelen ter beteugeling der speelzucht tot afschaffing der Staats loterij zou verplichten. Dat naar de meening der Begee ring niet elke loterij afkeuring verdient, blijkt uit de art. 3 en 4 van het wetsontwerp betreffende loterijen en uit het stellen van premieleeningen buiten de bepalingen van dat ontwerp. Bracht het spelen in de Staatsloterij groote nadeelen met zich, dan zou het niet aangaan haar nog gedurende een tjjdperk van 18 jaren te handhaven. Men was echter van oordeel, dat de Staatsloterij in de practijk weinig kwaad doet. Door deelneming aan dit spel is nooit iemand tot den bedelstaf gebracht. In de kringen der werklieden worden, meenden sommigen, weinige loten genomen het is veeleer de kleine middenstand, die in de loterij speelt. De bedragen die men inzet, zjjn, ook voor minder vermogenden, niet groot. De prikkel tot opwek king van speelzucht is dus gering en tot uitspattingen van hartstocht geeft deze loterij zeker geen aanleiding. Men kan de loterjj eene belasting noemen, waarin alleen wordt bijgedragen door hen, die zulks verlangen, en druk kend kan die belasting dus niet zijn. Er waren er, die de afschaffing beschouwden als een hardheid tegenover kleine luyden. Terwijl die afschaffing de meer vermogen den niet zal beletten op andere wijze, bepaaldelijk door speoulatiën ter beurze hunne speelzucht bot te vieren, wordt daardoor aan de minder vermogenden de eenige geschikte gelegenheid ontnomen om onder waarborg van eerlijke behandeling eene kleinigheid te wagen om een fortuintje te verwerven. Menigmaal heeft het trekken van een gunstig lot uit moeilijke omstandigheden gered en de kleine man is dan ook aan de loterij gehecht. Als een gewichtig bezwaar tegen de afschaffing werd door velen beschouwd, dat daarmede de neiging om te spelen niet zal verdwjjnen, maar alleen een anderen uitweg zal zoeken. Het werd beter geacht de Staatsloterij als een soort van veiligheidsklep te behouden, dan de kleine burgers door de afschaffing te drijven tot deelneming in andere loterijen of spelen, welke veel verderfelijker zijn en veel minder waar borgen van soliditeit en eerlijkheid opleveren. Zij, die thans in de Staatsloterij spelen, zullen dan allicht in han den vallen van zwendelaars, die van hunne goedgelovig heid misbruik maken. Reeds nu wordt in het buitenland getracht voordeel te trekken uit de voorgenomen afschaffing. Deze beschouwingen bleven niet onbesproken. Sommige leden beschouwden het spelen om geld als zonde. Zij zagen in het deelnemen in eene loterij het stellen van het geluk of het fatum tegenover den levenden God. Bovendien en dit betoog vond hij velen steun achtte men het spelen in loterjjen en bepaaldelijk in de Staatsloterij lang zoo onschuldig niet als hierboven werd betoogd. Niemand moge daardoor tot den bedelstaf gebracht zijn, hij, die jaren lang speelt zonder een prijs te trekken, verliest toch een bedrag, dat belangrijk zou blijken indien hij de vele ingezette bedragen samentelde. Maar niet alleen voor hem, die verliest, doch ook voor hem, die wint, is dit spel een kwaad, al mogen er andere wijzen van spelen zijn, die nog bedenkelijker zijn. Het spelen in de loterjj is het zoeken naar inkomsten, verkregen zonder equivalent van eigen arbeid. Het streven naar het verkrijgen van inkomsten zonder inspanning van eigen kracht of taient is geen gezond economisch verschijnsel. Het winnen van een prijs maakt atkeerig van eerlijken arbeid en verlamt de veerkracht. Dit spel is ook in strijd roet de naastenliefde, want de prijzen van den een moeten norden gevonden uit de ver liezen van anderen. Daarom is ook het bedrijf van den loterijhouder altijd onzedelijkhet strekt om van de speelzucht gebruik te maken ten einde zonder risico, een grooter bedrag van velen te ontvangen en een kleiner be drag aan enkelen uit te keeren. En die speelzucht, die zich onder alle maatschappelijke verhoudingen vertoont, zal wel nimmer geheel verdwijnen. Tentoonstelling WA¥B8", gehouden te Alkmaar van 11 tot 14 Maart 19C4. (I n g e z o n den). De leden van de vereeniging »Aves" weten reeds, hetzij door eigen aanschouwing of uit de mededeelingen van de dag- en weekbladen, dat de eerste tentoonstelling van de Pluimvee-vereeoiging »Aves'' ten volle geslaagd is. Het tentoongestelde was over het algemeen goed de belangstelling groot en de voldoening algemeen zoodat wij in dit opzicht onze verwachtingen verre overtroffen zagen. Maar een tentoonstelling moet, als elke andere zaak van alle kanten bekeken wordenwil men er in alle opzichten een oordeel over kunnen vellen en gewoonlijk is de eene zijde zeer mooimaar laat de keerzijde veel te wenschen over en doet zjj veel verliezen van den eerst algemeen gunstig beoordeelden toestand. Die keer zijde is de fiuanciëele uitslag welke bij zeer vele ten toonstellingen nog al eens een nadeelig saldo aanwijst. Tot onze groote voldoening kunnen wij evenwel aan de leden der vereeniging mededeelen dat bij onze ten toonstelling ook die keerzijde der medalje geen reden tot klagen of teleurstelling heeft gegeven, daar er een voor- deelig saldo aanwezig is. De ontvangsten bedroegenf 462,62 uitgaven 425,37 Zoodat als voordeeüg saldo f 37,25 in de kas der vereeniging kon gestort worden. Dit saldo wordt evenwel nog gunstiger als men bedenkt, dat veel wat voor deze tentoonstelling is aangeschaftook dienst kan en zal doen bjj volgende tentoonstellingen, waardoor de kosten voor deze natuurlijk in evenredigheid minder zullen worden. Onze eerste tentoonstelling is ook nog aan een andere zijde zeer voordeelig voor de vereeniging geweest, aan gezien het aantal leden tijdens en na de tentoonstelling niet onaanzienlijk is vermeerderd zoodat »Aves" op het oogenblik 71 werkende leden en 5 donateurs telt; wan neer men nu in aanmerking neemtdat de vereeniging in de maand Juli van het vorige jaar werd opgericht door niet meer dan negen personen dan mag men met alle zekerheid zeggen dat deze snelle aanwas van het ledental in de eerste plaats er op wijstdat er behoefte bestond aan een dergelijke vereeniging en in de tweede plaats ook getuigt van groote belangstelling en waar deering. Deze goede resultaten zijn voorzeker den leden en het besluur ten hoogste aangenaam terwijl het laatste niet zal achterwege laten datgenewat den bloei en den vooruitgang van »Aves'' kan bevorderen. Het hoopt tevens dat de leden van hun kant daartoe ook zullen medewerken. Zij kunnen dit doen door hun vrienden en bekenden aan te sporen zich bij »Aves" aan te sluiten, door hen te wjjzen op de voordeelen van allerlei aard aan het lidmaatschap verbonden en ook op het goede dat erin gelegen is om de pluimveeteelt in Noordholland te veredelen, te verbeteren en uit te breiden, waaruit voor alle pluimveehouders een blijvend voordeel voortvloeit. Hoe sterker de vereeniging in ledental is des te meer kan zij ook doendes te meer kracht verkrjjgt zij. Laten wij ons houden aan het oude Hollandsche spreek, woord «Eendracht maakt Macht". Op elk gebied is het bewezen dat het vereenigingsleven het eerste middel is om een bedrjjf te doen bloeienom daardoor nieuwe banen te openen de misbruiken erin te verminderen en allengs uit te roeien, om krachtig te kunnen optreden en op de meest doelmatige wjjzo elkanders belangen te bevorderen en voordeeleD te verkrjjgen. Deze voordeelen de leden kennen ze, maar wij herhalen ze hier voor hen, die lid zouden willen worden bestaan in 't volgende le. Aanmerkelijke besparing in de voederkosten door aanbesteding van het benoodigde graan enz. 2e. In eene aanmerkelijke reductie op den abonnements prijs van ons orgaan »Onze Gevleugelde Vrienden", die voor de leden slechts 75 cents per jaar bedraagt (de contributie voor leden is slechts f 1,50 per jaar) 3e. In veel verminderde staangelden op de tentoon stellingen en vrij entrée voor de leden met eene dame 4e. In eene aanzienlijke reductiedie door veel leden wordt gegeven op de door hen verkocht wordonde broed- eieren van raskippen 5o. In de zekerheid die men heeftdat men bij de leden koopendein vertrouwen kan koopen en met beet genomen zal worden 6e. In de algemeene verbetering dio allengs in de pluimveehouderij in Noordholland zal gebracht worden waarvan de voordeelen den leden in de eerste plaats ten goede zullen komen. Bij deze voordeelen wil het bestuur er nog één voegen, dat vooral betrekking heeft op punt 5 hierboven genoemd, nl. het volgende: De leden die ond of jong pluimvee te verkoopen hebben, kunnen daarvan opgave doen aan het bestuurdat dan lief hebbers er opmerkzaam op zal maken terwijl tevens kennisgeving ervan in »Onze Ge vleugelde Vrienden" zal gedaan worden. De opgaven moeten behelzen Opgave van het rasouderdom ras zuiverheid, en al die bijzonderheden welke op de meerdere of mindere waarde van de dieren invloed kunnen uit oefenen. Deze opgaven moeten ter goeder trouw gedaan worden zoodat het bestuur met gerustheid liefhebbers de bekende adressen kan aanbevelen. De verkoopprijzen moeten tusschen de eigenaars en de koopers geregeld worden. Het bestuur wil alleen don eigenaars de gele genheid aanbieden om te kunnen verkoopen wat zjj te missen hebben en liefhebbers, ook geen leden van »Aves", vertrouwbare adressen aan de hand te doen waar zjj kunnen koopenwaarvoor alleen een postzegel voor antwoord wordt verlangd. Laten wij dit alles in het oog houden en met kracht en ijver voortarbeiden aan den bloei en de uitbreiding van »Aves". Wij kannen reeds zeggen wat op de jaar- ljjksche algemeene vergadering in Juli nog beter zal bljjken, dat de toekomst der vereeniging in alle opzichten gunstig is en dat het in de macht der leden ligt om die nog gunstiger te maken. Pluimveehouders in Noordholland, die nog geen leden van «Aves" zijn sluit u bjj haar aan verhoogt haar kracht en bevordert daardoor terzelfder tijd uw eigen voordeel. Alkmaar 4 Mei 1904. A. NUIJENS, Voorzitter. C. VAN DER HILST, le Secretaris, bjj wie men zich schriftelijk kan vervoegen. Hennemer Sportclub. Wie gewoon is komende gebeurtenissen in een agenda te noteeren, zal goed doen, wanneer hij bij den datum van Zondag 15 Mei plaatst Bezoek aan Bergen. Meeting Kennemer Sportclub. Deze meeting is in alle opzichten veelbelovend. Dat moge bljjken uit het volgende korte uitstreksel van het programma Harddravergen. 2 uur. Harddraverjj (Sweepstakes). Afstand 1600 Meter. Ingeschreven 5 paarden. 3 uur. Duinprjjs. Handicap. Afstand 1600 Meter. Inge schreven 20 paarden. 3>/j nnr. Record-Harddraverjj. Afstand 2500 Meter. Ingeschreven 9 paarden. 4 uur. Harddraverjj (Heat). Ingeschreven 6 paarden. 4»/2 uur. Harddraverij (Handicap). Afstand 3200 Meter. Ingeschreven 15 paarden. W edrennen. 11/2 uur. Wedren op de vlakke baan, voor inlandsche paarden van 3 jaar en onder, (Handicap). Voor iederen gewonnen prjjs na 7 Mei 2 K.G. overwicht. Afstand 1800 Meter, le prjjs f 400, 2e prjjs f 75 en 3e prjjs f 25. Inleggeld f 15, rouwgeld f 10. Bekendmaking der ge wichten 7 Mei. Rouwgeldverklaringen 9 Mei. Inge schreven 3 paarden. 2Vj n°r. Prjjs van Schoorl. Verkoopswedren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder, uitsluitend en bona fide toebehoorende aan Nederlanders, die te koop zjjn ge steld voor f 2000. Gewicht 10 K.G. boven de schaal, voor iedere f 100 minder te koop gesteld, 1 K.G. ontheffing. Afstand 2100 Meter, le Prjjs f 600, 2e prjjs f 100, 3e prijs f 50. Inleggeld f 20. Ingeschreven 6 paarden. De meest bekende harddravers en renpaarden zullen hunne krachten hier meten en elkaar de zege betwisten. Aan prjjzen is een totaal bedrag van f 3175 uitgeloofd. Een dag in de heerljjke streek van Bergen door te brengen is op zichzelf reeds een genot. Men kan dit den 15 Mei vereenigen met een bezoek aan de renbaan, waar het mondaine leven is te vinden. Eerst dwalen in de stilte der natuur, dan gaan naar het rendez-vons, dat de wedrennen bieden werkelijk, wie zóó den dag van den 15en Mei besteedt, zal niet onvoldaan huiswaarts keeren. Als nu het weer maar wil meewerken 1 ÜUuzlek- uitvoering. Zondag, 8 Mei, des middags 2 uur, zal door het Stedeljjk Muziekkorps, onder leiding van den h9er JM. Otto, in den Stadshout, de navolgende uitvoering gegeven worden 1. »Eeu et Flamme", Marche Militaire v. W. v. Perck. 2. Ouverture lür Harmonie opus 2 h Mendelssohn Bartholdy. 3. »Ange d'Amour'', Valse de concert E. Waldteufel. 4. «Souvenir de Chopin", Grande Fan- taisie J. H. Bekker. 5. Ouverture de 1' opéra »La Muette de Portici"D. E. F. Auber. 6. Fantaisie sur des motifs d' un Ballet"L. Montagne. 7. »Rose-monsse", Valse lente (Entr' acte)Auguste Bose. 8. «Aus dem musikalischen Fragekas- ten", Humoristische Potpourri W. Schreiner. Hoop der bevolking en gezondheidstoestand te Alkmaar, over April 1904. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Mei 1904, 9457 mannen en 10020 vrouwen te zamen 19477 personen. Geboren werden: 17 jongens en 19 meisjes, samen 36 kinderen, dat is 22.2 per 1000 per jaar. Als levenloos aangegeven werden ingeschreven 1 kind, van het manneljjk geslacht. In deze maand overleden: 12 mannen en 11 vrouwen, alhier woonachtig, samen 23 personen, dat is 14.2 per 1000 per jaar. Aan besmetteljjke ziekten bjj de wet aangegeven en over leden geene. Twee gevallen van diphtheritis werden geconstateerd. Het sterftecjjfer, dat voor Alkmaar 14.2 was, bedroeg voor Amsterdam 18,3, Antwerpen 18.5, Belfast 25.5, Bir mingham 22.2, Brussel 18.9, Dublin 26.4, Edinburg 20.3, Glasgow 18.3, Groningen 19.9, Kopenhagen 12.1, Chris tians 14,5, Leeds 20.8, Liverpool 20.4, Londen 18.1, Manchester 23.1, Marseille 21.7, München 22.4, Odessa 19.5, Parjjs 21.7, Petersburg 31.2, Praag 25.1, Rotter dam 15,5, Sheffield 15.9, Triëst 27.0 en Utrecht 14.8. De telefoon. Sedert onze vorige opgave zjjn weder twee nieuwe tele foonaansluitingen tot stand gekomen 159. J. van den Berg, Langestraat. 164. J. N. M. Serbrock, Ritsevooit 43. Op het 7e Amsterdamsche Zendingsfeest, dat Woens dag 13 Juli aan het Tolhuis nabjj Amsterdam zal worden gehouden, zal onder meer als spreker optreden ds. J. W. Wechgelaer, predikant bjj de Gereformeerde Gemeente alhier. Te Bussum is door het gemeentebeetuur aanbesteed het maken van eene rioleering in de Veerlaan en het Wilhelminapark. Laagste inschrjjver L. ten Broeke te Haarlem voor f 3578. Onder de inschrjjvers bevond zich 0ok J. Kraanslob te Alkmaar voor f 4934.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 10