B IN N ENhAN iT STADSNIEUWST PERSONALIA. laAATSTJS TELEGRAMMInT Nieuwst ij dingen. G e in e n g tl Nieuws. B U RU JBRLiJKE 8 TAN J). Gemengde Mededeelingen. Het Panama-kanaal. Te Washington heeft de formeele overdracht plaats gehad van het Panama-kauaal aan de Unie. De Republiek van Panama heeft terstond 10 millioen ontvangenhet overschot van de koopsom is bij Morgan gedeponeerd. Een leerstoel voor flirt. Aan de Univer siteit te Chicago is eenleerstoel voor flirt inge steld. 't Is op gezag van de Indépandmce Beige, dat wij dit vermelden. De „hoogleeraar", die in dit merkwaardige vak onderricht zal geven, heet James Tufts. Hoe hij aan de bevoegdheid is gekomen om zulk een kiesche aangelegengeid te onderwijzen wordt niet gemeld. Bij de opening zijner colleges heeft de professor een rede uitgesproken, waarin hij de stelling heeft ontwikkeld, dat de coquetterie een bijzondere gymnastiek is, die zekere bekwaamheden doet ontstaanwelke in het practische leven van groot nut zijn. Men moet, volgens hem, over coquetterie niet al te licht denken (trouwens wie doet dat zouden wij wel willen vragen), want zij dient om de verstandelijke ontwikkeling tot het hoogste peil op te voeren. Gelukkig voor onze Alk- maarsche meisjes, dat er ook nog andere middelen zijn om tot dat doel te komen. H. M. de Koningin, die lijdende is aan een ontsteking van de uitwendige gehoorgang, gepaard met jjtempe- ratuursverhefling, kan Hare appartementen niet verlaten. De toestand van den Prins is vooruitgaande. Het denkbeeld om het Vredeshof (Carnegie-stichting) een plaats te geven aan de achterzijde van de Maliebaan te 's Gravenhage of op een terrein in het Haagsche Bosch tegenover dat veld zal geen uitvoering krijgen. Het plan is afgestuit op de ernstige bezwaren die de Hooge Regeering met het oog op het militair gebruik van de Maliebaan en de instandhouding van het Bosch heelt geopperd. Een deputatie uit de reederij te Scheveningen is ter audiëntie geweest bij den minister van Waterstaat om aan te dringen op hei spoedig uitdiepen van de Visschers- haven aldaar. De Houthaven te Amsterdam. Voor eenigen tijd vroeg de redactie van »de Haven arbeider'' aan de lezers van dat blad om de gebreken welke de haven van Amsterdam en hare inrichtingen aankleven en die door hen in den dagelijksehen arbeid opgemerkt worden op te geven opdat ze zonden kunnen worden gepubliceerd en de bevoegde autoriteit daarop opmerkzaam gemaakt. Dit had tot gevolg dat aan de redactie het volgende van de Houthaven werd gezonden als zijnde gebreken die de scheepvaart ten zeerste belemmeren 1°. De monding der haven is te emalmoet worden verbreed en uitgediept op dezelfde diepte van het Noord zeekanaal. 2°. De nieuwe haven is te ondiep. Het uitdiepen tot 7,5 M. onder A.P. verdient ten zeerste aanbeveling met het oog op do lossing van heimasten van 20 en 22 meter lengte. 3°. De ducdalven (stoelen) te doen vervangen door boeien om de schepen te vrijwaren van onkosten. Bij aanvaring der ducdalven is 2 f300 schade een heel gewone vergoedingwelke de schepen moeten betalen plaatst men daarentegen boeien dan wordt geen schade berokkend. De schepen glijden daarover heen. De laatste kievitseieren. Te Leeuwarden zjjn Woensdag en Donderdag zjjnde de beide laatste dagen waarop in dit seizoen kie vitseieren mochten worden verhandeld nog ongeveer 24000 kievitseieren aangevoerdwelke tegen den prijs van 10 tot 12 cents per stuk zjjn van de hand gedaan. Van dien aanvoer zjjn ongeveer 22000 stuks naar het buitenland verzonden waarvan 18000 >op avontuur'' naar Londen. IJlt §chagen. In hare vergadering van 4 Mei werd de heer Ph. de Heer door de Nutsafdeeling te Scbagen tot eeredid be noemd. De heer De Heer bedankte wegens ouderdom voor het secretariaat, hetwelk hij meer dan 25 jaren met lust en ijver had waargenomen. De heer C. W. Deenik werd in zjjn plaais als secretaris verkozen. In de Jani-vergadering zal een voorstel in behandeling worden genomen om in 1905 te Schagen eene tentoon stelling te honden van voorwerpen door mannen, vrou wen en jongeren in vrije nren vervaardigd. Voor de onderscheidene commissies werden weder leden herbenoemd of gekozen. Minimumloon-loon en maximum-arbeidstijd. De besturen van de timmerlieden-vereeniging »Ver- betering door eendracht" en van de gecombineerde bouw vakken afd. Alkmaar van den R. K. Volksbond hebben zich in Maart 1.1. andermaal tot den Raad gewend met een adres, strekkende om eene andere toepassing te ver- krijgen van de Verordening, houdende bepalingen omtrent minimum-loon en maximum arbeidstijd in acht te nemen bij het uitvoeren van openbare werken. B. en W. stellen voorde adressanten te verwijzen naar 's raads beschikking d.d. 6 Mei 1903 op hun adres van 15 December t.v., onder opmerking dat de inhoud van het tegenwoordig adres te vaag is om daarop eene nieuwe beschikking te nemen. Ongeluk. In de afgeloopen week werd door een onbekend persoon een jarig paard aan den bek over de Gedempte Nieuwe- sloot geleid, toen ter hoogte van het café van den heer Van Twisk het 5jarig zoontje van J. Gootjes, wonende alhier aan het Lnttik Oudorp, dermate door het paard tegen 't voorhoofd werd geslagen, dat zijne opname in het Gemeente Ziekenhuis door Dr. Schtöder werd bevolen. De kaak van het kind was ernstig verwond. Zonder schuld was in dit geval de kleine niet, het had het paard bij don staart willen grijpen 1 Cadettenschool. Den 8 dezer zal de machinisten Voetbal Club »Swift", nit Amsterdam tegen de Cadetten in het krijt treden. Het terrein is als naar gewoonte voor de kennissen der Cadetten geopend. Opening nieuwe zaak. De heer J. N. M. Serbrock zal hedenavond in het perceel Ritsevoort 43 een geheel naar de eischen des tijds ingerichte laxe-bakkerij en patisserie openen. Bedanktvoor het beroep naar de Hervormde Ge meente te Waalwijk ds. A. H. Scholte Az. te Zuid- Scharwonde. Beroepen: naar Obdam O. Th. F. Abbing te Koedijk. Voor een zetel in den raad der gemeente Sijbecarspel zijn zes heeren gecandideerd, namelijk J. Dooker, C. Go- vers, Jac. Honter, C. Klaver, J. Kluister en J. Visser Jz. De burgemeesterde heer G. Stapelmeende geene candidatunr te moeten aanvaarden. Tot hoofdingeland van »de Zeevang", bjj Edamis gekozen de heer D. Laan Pz. De kiesvereeniging Zaandam (afdeeling der Liberale Unie) heeft de in het district Zaandam aftredende leden der Provinciale Statende heeren n r. H. J. C. van Tienen te Zaandam en J. A. Laan te Wormerveermet algemeene stemmen candidaat gesteld. Daar de heer H. van der Meer de gemeente Graft metterwoon heeft verlaten zal weldra een Wethouder en een lid van een Raad gekozen moeten worden. ONDERTROUWD: 5 Mei. Reinder Gerhardns Behing te Amsterdam, en Maria van der Lee, alhier. Hermann Christian August Böttger en Maria Louisa Hessef, wed. Jan Willllem van Diermen. Atse van der Hoek en Marijtje Hart. Willem Asjes, te Schoten, onl. te Haarlem en Cornelia Landman alhier. Johannes Gerardus van der Wissel en Neeltje Termaat. Cornelis Jonk, te Scher- merhorn en Guurtraida Moojj, alhier. Pieter Spaans, te Haarlem, onl. te Obdam en Elisabeth Johanna Toepoel, alhier. Tennis Wolzak, al hier en Maartje Kostelijk te Broek op Langedijk. Joseph Parser, te Amsterdam en Kaatje Bacharach te Zaandam, onl. alhier. GEBOREN 5 Mei. Catharina Dorothea, d. van Jacobus Harm Smit en Duifje Stam. 7 Mei. Jenneke, d. van Pieter Kranenburg en Wilhel- mina Jansje Roobol. Maria, d. van Gerhardns Ippen en Catharina Helena de Rover. OVERLEDEN: 28 April. Aron Wagenaar, 59 j., overl. te Warmenhnizen. 2 Mei. Ida Griepsma, echtgen. van Hendrik Jan Nien- wenkamp, 67 j., overl. te Averaest. 7 Mei. Sijtje Maria Denijs, 23 j. en ruim 4 m. IJltliooitlc van den HHMföIiVAABT8DAH, zal de Inschrijving van huwelijksaangiften plaats hebben, op Woensdag 11 Mei a.s., 's avonds tusschen A*/2 en ï1), ure. Of dan de Japanners voorloopig aan de Yaloe-rivier zullen blijven Dat zou een hard geval zjjn voor een legerdat pas ten koste van zooveel bloed een over winning heeft behaald en bovendien zal talmen een voort durende versterking van de Russische troepenmachten ten gevolge hebben. Jnist met het oog daarop komt 't ons geenszins onwaarschijnlijk voor dat als de Japanners mochten doordringen naa Ten-Hoeang-Cbeng, de Rnssen znllen terugtrekken naar de Liao Yang-liniewaardoor de Japanners dieper komen in het binnenland en de Russen tijd winnen om hnnne gehavende gelederen met nieuwe krachten te versterken. Men kan ervan verzekerd zjjndat als generaal Koeropatkine 't tot een tweede treffen zal laten komen de Rassen niet wederom in de minderheid znllen zijn wat getalssterkte aangaat. Inmiddels is 't aan geen twijfel onderhevig dat oen tweede Japansch legerkorps zich heeft ontscheept op het schiereiland Liaotongwaarvan de bedoeling voor de hand ligtPort-Arthm wordt aldus afgesneden van de verbinding met Moskden en zware dagen liggen waar schijnlijk in het verschiet voor de bezetting van de stad, die al zoo vaak van de zeezijde werd verontrust. Reeds loopt het gernchtdat de gemeenschap te land met Port Arthur is verbroken en een telegram uit St. Pe tersburg maakt melding van de beschieting van een personentrein nit Port Arthur komende. En de Ame- rikaansche gezant te Tokio zegt, dat het beleg der stad feitelijk reeds begonnen Ï8 Aan de landing van het tweede legerkorps moet voor afgegaan zijn een verkenning door de Japansche oorlogs- schepen waarbjj zou zijn gebleken dat in het laatst van April de Oostkust van Takoesjan naar het Zuiden slechts door enkele betrekkelijk zwakke cavalerie-deta- cbementen werden bewaakt. Zooveel is zekervoor zooverre men van hier nit den toestand kan beoordeelen znllen de eerstvolgende dagen ons belangrijke berichten van het oorlogsterrein brengen. De berichten die nit Zuid-Afrika tot ons komen lniden nog steeds zeer weinig bemoedigend. In de Kaapkolonie, die eenmaal had te wijzen op een welgevulde schatkist, grijnzen thans dreigende tekorten de regeering tegen. In hot Parlement heeft de Minister van Financiën, de heer Walton, de weinig be moedigende verklaring moeten afleggen, dat het tekort over het loopende jaar (Juni 19031904) niet zal be dragen de som van 429.500 pd. st., zooals eerst was geraamd, maar 825.864 pd. st. (d. i. f 9.910.368), das bijna het dubbele. En met de begrooting voor 1905 ziet 't er al niet veel beter nitzij zal sluiten met een tekort van 675.339 pd. st. Wel voegde de heer Walton hieraan toe, dat, hij goeden moed had, dat de Kolonie eenmaal nit dezen toestand van malaise zon geraken, maar wie zal opgewektheid hebben om te luisteren naar toekomst muziek, waar de feiten van het oogenblik zoo deernis wekkend zjjn. Aan het verarmde Afrikanerdom, dat door den oorlog toch reeds zoo heeft geleden en in het Parlement zich thans met een minderheids-plaats moet vergenoegen, zul len nu ten overvloede nog nieuwe belastingen op de schouderen worden gelegd. De Minister van Financiën heeft voorgesteld rechten te heffen op spiritualiën en bier en een proportioneele inkomstenbelasting te heffen, waar van de opbrengst geschat wordt op 270.000 pd. st. Angst vallig wordt hierbij gevoegd, dat van dit bedrag meer dan de helft zal worden opgebracht door de De Beer's Company, opdat men maar vooral zal weten, dat de tegenwoordige Eerste Minister Dr. Jameson haar niet ontziet, doch wij weten allen wel, dat de invloed dezer Maatschappij zóó groot is, dal zij geen lasten behoeft te aanvaarden, welke haar te drukkend mochten voorkomen. Met algemeene stemmen is door de Wetgevende Ver gadering te Kaapstad een motie aangenomen tegen den invoer van Chineesche werkkrachten in de Transvaal. Alsof er met moties verandering ware te brengen in een zaak, die al lang beklonken is tnsschen de Rand-magnaten en den machtigen Sir Alfred Milner, den vertegenwoordiger der Engelscbe Regeering. Intusschen gaat de aanvoer der koelies niet zoo vlot ais men wel had gehoopt, zij 't dan ook om een andere reden. Eerst was een belemmering het uitbreken van de pest te Jo- hannesburg en thans heeft deze ziekte de Ohineezen aangetast, die te Hongkong wachtten om naar Zuid-Afrika te worden vervoerd zij zjjn dientengevolge in quarantaine gesteld en hun vertrek is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Toch zal daardoor het land der Boeren niet op den dunr vrij blijven van de »vark-staarten", zooals de Afri kaner bladen in hnn onverholen afkeer de Chineezen noemen. Het kiesrecht in België. In de Belgische Kamer is beraadslaagd over het voorstel om in overwe ging te nemen een voorstel (van liberale en socialistische zijde) tot wijziging der grondwetsartikelen betreffende het kiesrechtin het bijzonder wat aangaat het meer voudig kiesrecht. Namens de regeering verzette minister Smet de Naeyer zich tegen het voorstel. Hij verklaarde, dat het meervoudig kiesrecht het resultaat van gemeen overleg bij de onlusten van 1893 nog niet voldoende aan de practijk getoetst is. De heer Woeste bestreed het voorstel op dezelfde gronden als de regeering, terwijl de socialist Van dei- Velde eene lange rede hield ten gunste van het algemeen kiesrechtwaarin hij zeidedat alle landen behalve België, in democratische richting sturen. Met 70 tegen 55 stemmen werd besloten het voorstel niet in overweging te nemen. Alle leden der linkerzijde liberalen en socialisten en de abbé Daens stem den voor. Een incident uit de wereld. ;Het Turksch- Grieksch incident te Smyrna is afgeloopen. De adjunct van den gouverneur of Vali deze laatste, een gewezen Grootvizier, had beslist geweigerd heeft den Griek- schen consul een verontschuldigingsbezoek gebracht en deze nam daarmede genoegen, zoodat de zaak geschikt is. Castro als dictator. Men mag van den ouden Castro zeggen wat men wilmaar niemand zal kunnen ontkennen, dat hij met zijne Venezuelanen maar handig weet om te springen. Nu weder heeft hij de Constituante weten te bewegen, hem gedurende een jaar de volstrekte dictatuur op te dragen. Venezuela blijft alevel een vreemd lana. PI. Commissie Toezicht Lager Onderwijs. Ter benoeming van een lid der PI. Commissie van toezicht op het lager onderwijs is ter vervulling der vacature ontstaan door hot bedanken van den heer Mr. W. C. Bosman, door deze Commissie eene aanbeveling ingezonden bestaande nit de heeren 1. H. J. Vonk 2. S. de Lange P.Bz. Herbenoeming Stads-vroedvrouw. B. en W. stellen den Raad voor te herbenoemen met ingang van 1 Jnni 1904 tot stads-vroedvronw mej. A. W. J. SchoonhovenVetter, op een jaarwedde van f 300. Demeenteraad. Woensdag a.s. vergadert de gemeenteraad van Alkmaar. Alkmaar—Ggmond aan den Hoei. B. en W. stellen den Raad voor zich te wenden tot H. M. de Koningin met het verzoek op nieuw concessie te verleenen tot heffing van tob echten op den schelp weg van Alkmaar naar Egmond aan den Hoef, het liefst voor een langer tjjdperk dan van drie jaren en wel overeen komstig een bij het adres behoorend vastgesteld tarief. De toestand van de Monlngln. DEN HAAG7 Mei. De toestand van H. M. de Koningin was heden niet minder. Bij gunstige omstan digheden zal het Hof Woensdag naar het Loo vertrekken. Tenghoeangcheng gevallen? SEOEL 6 Mei. Een telegram is ontvangen nit An- toengvolgens hetwelk daar bet gerncht looptdat Tenghoeangcheng den 4sn Mei gevallen is, na een hevig gevecht met groote verliezen aan beide zrjden. De Japanners hl) Port-Arthur. PORT-ARTHDR, 6 Mei, 's nam. 3 uur. Het vjjandeljjk eekadei, bestaande nit zes kruisers, blijft steeds in zicht. De ontscheping der Japanners. LONDEN, 6 Mei. De »Daily Chronicle" verneemt nit Tokio, dat de ontscheping der Japanners zóó schitterend geslaagd is, dat de kapitein ter zee Nomato met zijn schepen zich bij het eskader van Tsjifoe zal knnnen aan sluiten. Het gerncht, dat de Japanners Niootschwang genomen hebben wordt tegengesproken.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2