BINNENLAND^ No. 56. Tweede Blad. Honderd en zesde jaargang. 1904. ZONDAG 8 MEI. Amsterdamsclie Brieven. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlisd*g-, Doaierdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f OtOR. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prjjs der gewone advertentlën Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HEEMs. COSTER ZOONVoordam C 9. XXXVI. Geachte lezergewaardeerde lezeres dezer brieven uw briefschrijver van heden van gisteren van vele maanden her zelfs, is een andere dan die, welke met warme belangstelling en talent zijn Alkmaarsche vrienden een beetje op de hoogte hield van wat hun mede-broeders en zusters in Noord-Holland geest en hart vervulde. Wellicht is het den meesten lezers ontgaan, dat er het doet er niet preeies toe wanneer voor den vroe geren titularis een ander Amsterdamsch chroniqueur is opgestaan, gelukkig niet met een röte toi de la, afin qne je m'y mette'', want 't ging in groote vrede en vriendschap (wat niet altjjd in de journalistiek het geval is), ja wat meer zegt, de voorganger was het die den opvolger bij de directie van de Alkmaarsche Courant in leidde. En wat nu treffend is: diezelfde voorganger is thans sedert den dag van heden met de leiding belast van het eigen blad, waarin hij vroeger jaren zijn Am- sterdamsche Brieven schreef, het blad niet overstelpend van inhond, zooals onze grootste bladen meer en meer worden, maar rijk aan eervol verleden, waardig het »Alcmaria Victrix" dragende. Met den heer W. F. Andriessen, den tegenwoordigen hoofdredactenr van dit blad, is nw briefschrijver door veeljarige vriendschappelijke relatie zeer verbonden het is wèl aangenaam, wanneer leider en medewerker elkaar aldns ontmoeten. In lief en leed hebben zij samen ge deeld, zij hebben elkaar onder die omstandigheden kunnen leeren kennen, zooals dat niet zoo heel dikwerf in de dagbladwereld geschiedtzoo is er in den loop der jaren een band van vriendschap gelegd, die zekere homogeniteit van denkbeelden vooropstelt, eene homogeniteit, die, nu ook de ambtelijke relatie nauwer nog is geworden, voor de samenwerkenden een waarborg is van aangenamen arbeid, voor de lezers de zekerheid geeft, dat hun brief schrijver de hoofdlijn van de route des leiders volgt. Maar genoeg hierover en slechts dit nog eens gecon stateerd, dat waar nw chroniqueur tot nu toe met meer warmte dan die eens straffen ambtenaars, naar hij hoopt, zjjn ongeveer veertiendaagsche epistels heeft geschreven diezelfde liefde voor zijn arbeid onder de omstandigheden van nu eer nog moge en zal winnen dan lauwer worden. Er is voor de hoofdstad deze week eene groote desillusie geweesthet bezoek van het Koninklijk Echtpaar is, zooals bekend i=, wegens ziekte van Z. K. H. den Prins dit jaar uitgesteld, misschien zelfs afbesteld. Reeds hadden de eerste aankondigingen van deze jaarlijksche komst zich vertoondeen houten geraamte was reeds gespijkerd tegen den gevel van ons zeer statige, maar voor het doel zoo ongeschikte Paleis op den Dam, reeds staken de vergulde speren schuin naar voren, om straks de zware, met gouden tressen behangen, roodfluweelen lambrequin te torsen de eenige versiering van het Paleis t|jdens het Koninklijke bezoek men heeft dit embleem weer opgeborgen op de Konmkljjke zolders, het Paleis is weer tot zijn oude verlatenheid teruggekeerd. Wij kunnen begrijpen, dat een Italiaansch staatsman, die, zooals men heeft kannen lezen, onlangs een en ander heeft medegedeeld omtrent den indrnkdien ons land op hem maakte, toen hij het tijdens de Vredesconferen tie een week lang doorkruiste, weinig ingenomen is met ons Koninkljjk Paleis in de hoofdstad als vorsteljjk ver blijf zeker, het zonnige, historische Italië weet vriende lijker en comfortabeler vorstenhuizingen aan te wijzen, waar een indrukwekkend park een eerste vereischte voor een vorstelijke woning niet ontbreekt. En toch wij hebben in deze brieven wel eens geschreven, hoe men ons Paleis op den Dam moet leeren liefhebben, hoe men eerst langzamerhand vatbaar wordt voor den indruk van het waarlijk grootsche en majestnenze van dit bouwwerkmen moet het Paleis gezien hebben in de teere ochtendluchten, als de Dam nog wazig is, men moet het gezien Rebben met het zachte kaars- en olie- licht van binnen, altaarlicht naar buiten gouden uit stralend, om te beseffen, dat het nog iets anders is dan een vierkante steenklomp, met ramen talloos maar in zijn massiefheid overigens zonder bekoring. Wjj Hol landers hebben trouwens een ander meetsnoer dan onze broeders van de blauwe meren, wij weten bij ervaring, dat ons klimaat en daardoor ons volkskarakter andere eischen stelt dan de zwoelte van het dolce far niente der lauwe zuiderstranden. Maar om tot het meer concrete terug te keerenhet was niet onbekenddat de Prins der Nederlandenom wiens ziekte of ongesteldheid het koninklijk bezoek aan Amsterdam werd afgelastde laatste jaren nn en dan te kampen heeft met rheumati- sche aandoeningen, gepaard met koorts. Waarschijnlijk betaalt de Prins op deze wjjze den tol aan ons polderland en dit is te meer niet onwaarschijnlijk daar de rhenma- tische aanvallen bij Z. K. H. meestal plegen te volgen of samen te gaan met een verblijf in den Haag. Van daar uit is hij meermalen naar Aken vertrokken om voor zijn rhenmati8chen aanleg heil te zoeken op de Veluwe is de Prins steeds volkomen gezond. Dat lcat zich verklaren de Veluwe, Het Loo en zijn Mecklenburgsch vaderland, geljjken in vele opzichten op elkaar; om Schwerin, waar de zomerresidentie is, is het terrein geaccidenteerd, ligt het hoog, mist men volkomen de malaria, waaraan wij in ons polderland zooveel cijns betalen, hot nichtje van het rheumatisme. Het is of de Prins dan ook beter wordt in het hooge deel van ons landdaar moet zijn opge wektheid grooter zijn, daar verblijft hij het liefst. Den afgeloopen zomer had ik gelegenheid den Prins op zijn lustslot gade te Blaaa eu men kan begrijpen, dat hij daar, ongedwongen zich bewegend, zijn liefhebbergen geheel kunnend behartigen, levend op eenvoudige, on- hoofsche (men versta dit woord juist) wijze, gaarne ver blijf houdt. Herhaaldelijk zag men den Prins naar de koninklijke stallen gaan, als een onopgemerkt bezoeker zich over het bassecour naar den vleugel der stallen richtend, die zeer zijn belangstelling hebben, men zag den Prins uitrijden, zelf natuorlyk menuead, in een een voudig costunm, zonder eenig vertoon. Gemis aan vertoon is iets wat geheel correspondeert met 's Prinsen aanleg zoo was hjj in z|jn luitenantst jjd te Schwerindaar ging de toenmalige Hertog om zoo te zeggen frère compagnon met zijn krijgsmakkers om, daar zat hij in het bierhuis van Kiichenmeister 's avonds achter zjjn Seidel, aan een gewoon tafeltje, midden tus- schen de andere bezoekers, die niet de minste hinderlijke notitie van den zoon van hun overleden Groothertog namen. Men heeft in ons land den Prins wel eens onrecht gedaan door hem niet met die sympathie te begroeten, waarop hij reeds door zjjn waardigheid van Gemaal der Koningin aanspraak heeftmisschien was die sympathie sneller gekomen, wanneer de Prins zich wat meer op den voorgrond had gesteld, wanneer hij, wat overigens niet ongewenscht zou zijn geweest, meer openljjk (nu geschiedt het ook wel, maar in stilte) zijn belangstelling in ons land, zjjn instellingen, zijn ontwikkeling had ge toond dat het aldus geschiedt, ligt in 's Prinsen aard hij is eer schuchter dan vrijmoedig, hoezeer onze Koningin in haar dagelijksch leven steeds den Prins als het gezins hoofd doet optreden en wenscht, dat hij als zoodanig erkend worde, een eisch, die voor ons, Nederlanders, wel eens wat moeilijk te eerbiedigen valt. Maar genoeg hierover naar aanleiding van een niet gebracht Koninklijk bezoek. Er is een ander vraagstuk, dat de gemoedereu van het intellectaeele deel onzer gemeente, de laatste dagen zeer heeft bezig gehouden, het Huishoudschool-conflict. Er is daarover eigenlijk niet meer bekend dan wat gepu bliceerd ishet ligt niet in den aard van mejuffrouw Wittop Koning bescheiden achter te houden. Het is een conflict, zooals er zich in onzen zich eman cipeerenden tijd reeds meerdere hebben voorgedaan en nog zullen voordoen de strijd tnsschen gezag en onder geschiktheid, de vraag tot hoeverre eventueel medezeg genschap zal gaan. In een vorigen brief hebben wij een ander conflict behandeld, dat aan het Concertgebouw. Er zijn verschil punten met de Hnishoudsehool-quaestie, er zijn punten van overeenkomst, vele zelfs, en ware het niet, dat wij reeds over het Concertgebouw-verschil twee malen schreven, wjj zonden thans aan de »Kookschool" wat meer ruimte kannen wijden, zoo wij n.l. al pratend, ons gebied niet al hadden gevuld. Persoonlijke quaesties zjjn daarbij steeds moeiljjk in een openbaar geschrift te behandelen, en deze quaestie is eene persoonlijke eerste klas, omdat de nu in strijd ge- komenen inderdaad personen zijn dat is de bracht maar ook het gevaar van dit gevecht. Het is hartelijk te hopen, dat alles ten goede moge geschikt worden onze Amsterdamsche Huishoudschool is, onder de tegen woordige leiding een der nitnemendste instellingen der hoofdstad, eveu nuttig als bloeiend. De Amsterdamsche Bestuurdersbond en het Chris telijk Arbeids-secretariaat zonden ons een afdruk van een manifest, door hen gericht tot het Nederlandsche Volk. Zij doen daarin een beroep op de offervaardigheid van stad- en laniganooten ten behoeve van de uitgesloten diamantbewerkers te Amsterdam. De nood onder deze njjvere werklieden is inderdaad groot. Bijdragen worden ingewacht bjj den heer S. J. Pothuis, Reguliersdwars- straat 73, Amsterdam. Het nieuwe Ontwerp-Tarlefwet. Het »Maandblad tigen de Kwakzalverij" wjjdt een hoofdartikel aan het nienwe ontwerp, dat tegenwoordig zooveel pennen in beweging brengt en tot zooveel adressen ainleiding geeft. Het blad zegt daarvan onder meer: De bepaling omtrent de belasting van bereide genees middelen zal ongetwijfeld eenigszins van invloed zijn op den prijs der Specialités, voor zoover deze niet onder de geheimmiddelen kannen worden gerekend. Veel zal 't niet zijn en en ook niet van eenig belang voor die middelen, die toch al hoog in prijs zijn, maar misschien kan de voorgestelde verhooging oorzaak zjjn, dat onze Nederland sche apothekers zich, meer dan tot nn toe, gaan toeleggen op de zelfbereiding van die spécialités, die, wij moeten het erkennen, tegenwoordig steeds meer en meer door geneesheeren voorgeschreven of door het publiek gevraagd worden. Het publiek zal er zeker bjj winnen, wanneer de bereiding geschiedt door een vertrouwd apotheker en de apothekers zelve zullen zich knnnen verheugen in het feit, dat zij, volgens wet en geweten, middelen afleveren voor welker samenstelling en deugdelijkheid zij de volle verantwoording knnnen dragen. Zijn wij dus van ons standpunt niet onverschillig tegenover deze voorgestelde bepaling, al stellen wij er ons niet veel succes van voor, geheel anders staan wij tegen over de belasting op de geheimmiddelen. Vooraf zjj gezegd dat in één opzicht, de voorgestelde regeling en de daarbij gevoegde Memorie van Toelichting ons zeer heeft verheugd. Uit de uitdrukking, dat »voor deze middelen dat recht nit den aard dor zaak hooger kan worden gesteld'' mogen wjj de verklaring afleiden, dat de Regeering in den invoer van geheimmiddelen een verschijnsel ziet, dat voor de behoeften van het volk onnoodig is en waartegen door hooge invoerrechten mag worden gereageerd. Voor die opvatting zijn wij de Re geering dankbaar. Maar verder gaat, tot ons leedwezen, onze dankbaar heid niet. Wjj zien in den voorgestelden maatregel niets, wat ons iets verder brengt tot het betengelen van het groote kwaadde kwakzalverij met geneesmiddelen en genees-methodes. Inlacdsche kwakzalvers en die zijn er helaas te over zullen er niet door worden getroffen, maar dat moeten wij op 't oogenblik buiten beschouwing laten, om dat wij niet een wet tegen de kwakzalverij bespreken, maar een ontwerp-tariefwet. Maar bnitenlandsche kwakzalvers zullen zich de zaak ook niet erg aantrekken. Zij znllen, wanneer zij meenen dat hun enorme winst de voorgestelde vermindering niet kan missen, eenvoudig de prijzen van hnnue kwakzalve rgen met de invoerrechten verhoogen, overtuigd, dat het publiek, dat hunne praatjes gelooft, toch koopt. En zóó zal het pnbliek nog meer de dupe worden. Het mooie voorjaar. Den 4den Mei 1.1. werden door den heer J. Noorde loos 8r. te Wijdenes nieuwe aardappelen gerooid nit den konden bak. Uit het Westland wordt geschreven Zelden heeft men hier een rijker bloeitijd beleefd dan thans. Peren en pruimen wedijveren in dichtheid eu zuiverheid van het bloemenkleed en trekken schitterend witte lijnen dwars door het groen der tuinen, of vormen daarin groote bloe- meneilanden, waarop de zonnestralen fonkelen. Tnsschen het wit komen bescheiden de teere knopjes der appelen nit, terwijl de gele pracht der volgeladen bessenboomen wegschuilt onder het schitterend kleed der bovenboomen. De grond is bedekt met het frissehe groen der uit» loopende aardappelen, waar tnsschen de velden met in bloei schietende aardbeziën en de in vollen tooi pralende tnlpen liggen alles afgewisseld door de kolossale glasrjjen met aardbeziën, komkommers of meloenen, of de kassen met druiven in eiken vorm van ontwikkeling. Alles bloeit sterk en zuiver, en men durft dus hopen op een rijk vruchtenjaar. Door den heer W. Balk Wzn te Zwaag zjjn de vorige week de eerste rijpe aardbeien geplukt. Statuten. In de St. Ct. no 106 zijn o. a. opgenomen de statuten van de afdeelingen Heiloo en Limmeu der Noord-Hol- landsche Vereeniging »Het Witte Kruis". Hen aangelapte staart. Voor de arrondissements-rechtbank te Assen is een eigen aardig strafgeding behandeld. Ean landbouwer uit de gemeente Rolde had een koe verkocht, die een deel van den staart miste en daardoor minderwaardig was geworden, waarom de landbouwer het rund op listige [wijze een deel van den staart van een ander, geslacht, rand had aangelapt. De koe was nu verkocht voor f 162.50; maar het bedrog werd later ontdekt, en de kooper eischte schadevergoeding, waaraan echter niet voldaan werd. Bjj de behandeling voor de rechtbank is tegen den beklaagde twee maanden gevan genisstraf geëischt. Verduistering. De ex-ambtenaar bij de postergen C. Janzen te Haar lem is wegens het ais ambtenaar verduisteren van gelden die hem in zijne bediening waren toevertrouwd, veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf, onder aftrek der pre ventieve hechtenis. De eisch was 15 maanden. De laatste paardentram op den Dam. Heden is te Amterdam tramlijn 4 (Amsteldijk— Cein tuurbaanVjjzelstraat DamIJveer)'in het electrische tramnet opgenomen, waarmee de laatste paardentram van den Dam verdwenen is.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 5