Openbare Verkooping lid of lodi, Kennisgeving Stalschelpen Eerste Atoaarsche Licfirooi §TAPgWXEUW& 18 1818 81 F. J. van Kessel, Verkiezing van één lid van de Provinciale Staten. Advertentièn. Aankomend Boekbinder A. REPKO, Horlogemaker, Br. R.SLEESWIJKis tot nader aan te kondigen datum niet te consulteeren. Zaak in Koloniale Waren (j. TIMMER G-. Timmer, Kweerenpad D 2. Alkmaar. Mooie gele W. F. STOEL ZOOJY, Luxe BROOD- en BANKETBAKKERIJ. W. G. E. VALK. Hlnderkerk. HOUTTIL 22 - ALKMAAR SWAGER, Schoutenstraat 21. Voorradig: Palmen, Arancarea'senz. STAM- en STRUIKROZEN in potten, extra soorten. zijn weder voorhanden aan de STEEN- K00PERIJ van A. lkmaar. Heden avond Garnalenbroodjes 1% Cent. Dagelijks versch: Saucijsenbroodjes 5 Amandelbroodjes 3 Roombroodjes 2J|2 Suikervlinders 2]|2 Een kinderkerk. Waarschijnlijk zeilen er onze lezers vele ouders zijn, die al eens vroeger met hun kinderen daarheen gegaan zijn zij hebben dus gelegenheid gehad zich daarover een oordeel te vormen en zullen wel voor zichzelf be slissen, of zij andermaal zich daarheen zullen opmaken. Maar ook zullen er ouders zijn, voor wie zulk een kerk iets nieuws is. Welnu, zij hebben Zondag de gelegenheid daarmee kennis te maten en te zien, of hun kinderen worden geboeid en gesticht door hetgeen er gesproken wordt. Blijkens eene advertentiein het vorig nummer van dit blad opgenomen, wordt in de Doopsgezinde Kerk vroeger sprak men altjja van »de Vermaning" zulk een kinderkerk gehouden en niemand minder dan de begaafde mej. Emilie Knappert uit Leiden zal er spreken. Alkmaarsche Paarden verloting. Bij koninklijk besluit van 23 April 1904, No. 42, zijn goedgekeurd de wijzigingen in de statuten der Ver- eeniging tot het bevorderen van den bloei van Jaarljjk- sche Paardenmarkten te Alkmaar. Scheepsbouw-industrle te Alkmaar. Werf »Nicolaas Witsen" Onwillekeurig dwalen de gedachten bij het lezen van dien naam naar lang vervlogen tijden, naar het grijze verleden, waarbij wij, Hollanders, zoo gaarne verwjjlen, omdat het machtige kunnen van onze voorvaderen ons met trots vervult, dat wij met hen zijn van één stam, van één bloed Werf »Nicolaas Witsen"O, wel mag 't in de Romeo and Juliet" heeten What's in a name That which we call a rose, By any other name would smell as sweet. Maar er dient daaraan onmiddelljjk toegevoegd, dat wat zich aan ons opdringt als d e waarheid, wanneer wij ons stellen op het nuchtere standpunt der praktijk, gehuld wordt in een mooi gewaad van zachte kleuren en edele lijnen, wanneer wij toegeven aan den zin voor poëzie, nog gewijd door den eerbied voor hetgeen voorbij gegaan is. Ik weet wel, dat een scheepstimmerwerf, die heetHet Kromhout" of desnoods »de Stoompijp", in geen enkel opzicht behoeft achter te staan bjj een ondernoming, waarbjj voor het zoeken van een naam de historiebladen zijn opgeslagen en wellicht zal een schipper, die een schuit zoekt, zich ganscheljjk niet om zulk een naam bekreunen. Maar een schipper is geen journalist en schrijver dezes meent wel op dien laatsten naam aan spraak te mogen makenzoo is 't gekomen, dat ik, toen ik bij mijn komst te Alkmaar een nitnoodiging vond van de firma W. F. Stoel Zoon om op haar werf »Nicolaas Witsen" een en ander te bezichtigen, dadelijk tot mijzelf zei: »Dat doe ik. Zoodra ik een beetje op orde ben ga ik daarheen." Nicolaas Witsen Aan hem heb ik voortdurend gedacht, toen ik wan delde naar de werf. De naam Witsen is zuer nauw verbonden met de ge schiedenis van een deel der provincie, waarin wij wonen. Waarschijnlijk was het geslacht oorspronkelijk gevestigd aan het zoogenaamde »Witsmeir", sedert Schagerwaard geheeten. Voortdurende overstroomingen en de onzekere toestand, die een gevolg was van de telkens wederkee- rende vijandelijkheden tusscben de Hollandsche Graven en de West-Friezen waren oorzaak, dat het geslacht later zijn zetel verplaatste naar Akersloot, waar het van den Graaf van Holland een aanzienlijk leengoed kocht. Vrij lang bleef het hier gevestigd. In het begin der 16e eenw nam evenwel Jakob Hendrikszoon Witsz het besluit, zich met zijne gemalin Alyt Gerbrands en hun beide zonen Corneiis en Gerrit, te vestigen in het meer en meer opbloeiende Amsterdam om zich daar aan den handel te wijden. Daar klommen de Witsen's op tot de hoogste ambten en met de aanzienlijkste familiën werden zij vermaagschapt. Vele malen werden zjj bekleed met de waardigheid van schepen en burgemeester. Dit was o.a. ook het geval met dr. Corneiis Jansz. Witsen, die vijf zonen had, waarvan Nicolaas zich bjjzonder onderscheidde. Van 1673 tot 1679 was hij driemaal schepen en van 1682 tot 1705 zelfs twaalfmaal burgemeester van Amster dam en bovendien werden hem herhaaldelijk missies naar buitenlandsche hoven toevertrouwd. Toch wist hij nog tijd te vinden voor de wetenschap met name voelde hij zich bijzonder aangetrokken tot de wis- en sterrekunde en de daarmee verwante zeevaart en scheepsbouw. Het resultaat van zijne studiën werd door hem neergelegd in een beroemd werk, getiteld Alovde en hedendaagsche scheepsbouw en bestuur." Niemand minder dan Peter de Groote van Rusland was een leerling van Nic laas Witsen en wederkeerig was deze vorst hem tot steun bij het schrijven van een boek over Noord- en Oost-Tartarjje, dat den auteur nieuwe lauweren bezorgde. Intusschen bleef bij steeds beminnelijk eenvoudigin een beschrijving van het leven van Nicolaas Witsen wordt dan ook gesproken van »de schranderheid zijns verstands, de be scheidenheid zjjner wenschen, de zachtmoedigheid van zjjnen aard". Voorwaar, 't was een goede gedachte om den naam van Nicolaas Witsen te verbinden aan eene industrie, die op zoo gelukkige wijze te Alkmaar beoefend wordt: den scheepsbouw. Op zoo gelukkige wijze beoefend dat is de totaal indruk, dien ik heb meegenomen van mijn bezoek aan de werf der firma W. F. Stoel Zoon. De heer Stoel had de beleetheid mjj overal rond te leiden en alles aan mij uit te leggen, waardoor veel, dat mij anders zou zijn ontgaan, tot z'n recht kwam. Het eerst bezichtigden wij een Inspectie-Motorboot, torpedo model, gebouwd voor 's Rjjks Waterstaat. Mij ontbreekt de bevoegdheid om over de teehnische qualiteiten uit spraak te doen, maar wel durf ik met een gerust geweten neer te schrijven wat mijn eigen oogen hebben gezien en dit is keurig, tot in de fjjnste puntjes, is de afwer king en van de ruimte is met het grootste overleg partij getrokken. Wanneer de plicht den ambtenaar voorschrjjit met zulk een elegante en mooi ingerichte boot een inspectietocht te makennu, dan zullen er genoeg zijn die graag mee willen, ook zonder dat de ambtsplicht dit vordert. Van de Inspectie-Motorboot gingen wij naar een luxe- motorboot, die een uur later zou worden te water gelaten. De monteur was bezig de laatste hand te leggen aan zijn machine, werklieden waren in de weer om alles in orde te brengen, opdat de slee, waarop het schip stond, zacht- kens in het water glijden zou. Als deze regelen ver schijnen is misschien reeds een tocht met de boot ge maakt het te water laten is voorspoedig geschied. De boot, die gebouwd is voor rekening van den heer M. Baron van Randwijck te Rossum, heeft een lengte van 57 voet en ook daarbij is weder, om de grootst mogelijke snelheid te verkrijgen, het torpedo-model ge kozen. De praktijk verlangt dit model en het oog kan daarmee tevreden zijn, want sierlijkheid en elegance worden aldus verkregen. Bovendien hebben deze booten het voordeel, dat de motor meer naar achteren kan staan, zoodat de boot inwendig veel ruimer is. 't Is dan ook merkwaardig wat er al niet in dit betrekkelijk kleine bestek is te vinden. Vooreerst een ruime kajuit, smaakvol ingericht en erop wijzende, dat het vaartuig terecht den naam draagt van 1 u x e-boot. Dan een flinke gelegenheid om met een gezelschap buiten te zitten, een wasch- en toiletkamer, een slaapplaats voor den schipper, voldoende ruimte om wat roud te wandelen, berging voor allerlei dat aan boord noodig is enz. enz. De betimmering is geheel van blank bewerkt teakhout. Op een mooien zomer- schen dag op znlk een boot te varen door ons bloeiend Hollandsch landschap nogmaals gaan wij ter leen bij Shakespeare en zuchten met een zucht van verlangen O it came o'er my ear like the sweet south That breathes upon a bank of violets, Stealing and giving odour. In meer embryonalen toestand bevond zich een Inspec tie-Motorboot voor de gemeente Rotterdam, die nu aan de beurt kwam van bezichtiging. Maar juist daardoor krijgt men een nog des te beter idee van de vele zorgen, die vereischt worden voor het deugdelijk construeeren van deze vaartuigen. In dit opzicht trof ik 't al zeer gelukkig buiten werd juist de kiel gelegd voor een vracht-motorboot en mjj werd een bord getoond, waarop al de spanten waren uitgeteekendin overeenstemming met de lijnen daarop getrokken werden door de werklieden met behulp van machines de zware stukben ijzer gebogen en bewerkt, totdat zij een vorm hadden gekregen, die paste op het bord. 't Was in elk opzicht voor mij een leerzaam bezoek. In de werkplaatsen werd mjj ook met de grootste bereid willigheid alles getoondik zag er zware stukken jjzer snijden alsof 't koek was ik zag er door jjzer boren alsof wjj niet te doen hadden met metaal maar mot het merg van den vlierboom j ik zag hoe de machines er over namen het werk van den arbeider en zaagden en schaafden met het mooiste resultaat, 't Is lang niet alles goeds wat er in het algemeen van de machines te zeggen valt, maar wanneer men ze zóó aan 't werk ziet, dan vervullen ze toch met ontzag voor het genie, dat het doode metaal doet arbeiden met een nauwkeurigheid, die met de levende hand niet te verbeteren is. Wèl is er veel veranderd sinds de dagen van Nico laas Witsen. Maar de geest, die in hem leefde, is toch nog dezelfde gebleven en deze heerscht krachtig op de werf, naar hem genoemdhet is de drang om vooruit te komen, om te streven naar steeds grootere volmaakt heid, om de scheepsbouw-industiie meer en meer tot ont wikkeling te brengen. Dat zulk een geest heerscht in de werkplaatsen aan het Noord-Hollandsch Kanaal zie, dat is voor Alk maar een gelukwensch waard. Getuigschriften. Aan de volgenue leerlingen der 3e gemeenteschool, (hoofd de heer D. Tjalsma), is uitgereikt het getuigschrift, dat zij het aan de school gegeven onderwijs, getrouw hebben bjjgewoond en zich zoo door jjver als door goed gedrag hebben onderscheiden Alida Apolonia de Louw, Pieter Corneiis van der Molen, Maria Elisabeth Kraan, Cornelia Dieuwertje van der Pol, Resina Nelissen, Corneiis Burger, Herman Hen drik Hofmeester, Corneiis Brasser, Antje Brander, Jo hannes Hendrik Hoogland, Jan Geels, Pieter Jacobus Koster, Jan Stüttner, Maria Jonker, Johannes Schoonhoven, Hendrik Smit, Alidius van der Voort, Catharina Ruiter, Corneiis Mjjlhofif, Pieter Meuter, Johannes Daniel van Ejjk en Cornelia Haasbroek. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat de tot invulling bestemde for mulieren voor de opgaven van Candldaten voor de verkiezing van één lid van de Provinciale Staten, welke zal gehouden worden op Blnsdag 7 Juni a.s., ter Secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn gesteld van 24 Mei e.k. af lot en met den dag der verkiezing op alle werkdagen van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 ure. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 7 Mei 1904. G. RIPPING. gevraagd bjj de Firma P. KLUITMAN, voor partij- werk, met eenige kennis van bot vak. beveelt zich beleefd bij UEd. aan tot het repareeren van alle soorten van UURWERKEN. Accuraat werk en billijke prijs. Een jaar garantie. Abonnement tot het opwinden van Uurwerken. te KOUDIJH, op Woensdag 11 Mei 1901, voor middags 10 uur, in het Koffiehuis van H. SCHUIT al daar, van 1. Twee stukken uitmuntend Bouwland te Koedjjk aan het Noordeinde, sectie A 850, groot 72 aren 60 centiaren en 855 groot 23 aren 10 centiaren. 2. Een stak uitmuntend Bouwland en water »de Klos" te Ondkarspel, sectie A 332 groot 26 aren 50 centiaren. 3. Drie stukken uitmuntend Bouwland, genaamd »het Slikje" te Ondkarspel, sectie A 388, groot 27 aren 60 centiaren, 389 groot 44 aren 10 centiaren, 398 groot II aren 30 centiaren. 4. Een stuk uitmuntend Bouwland, genaamd »het Slikje", te Oudkarspel, sectie A 397, groot 15 aren 20 centiaren. Behoorende 1, 2 en 3 aan den heer C. BOGTMAN Az. en 4 aan den heer C. BOS Jz. Inlichtingen te bekomen te Bergen, ten kantore van Notaris L. TOP. Mevronw BRUIJN, Langestraat 42, vraagt dadelijk goed knnnende Koken en werken. De ondergeteekende geeft hiermede kennis aan de in woners van Alkmaar en omstreken, dat hjj zijn heeft overgedaan aan den heer Dankzeggende voor het vertrouwen, door hem in deze zaak zoo ruimschoots ondervonden, beveelt hij zijn opvol ger beleefdeljjk aan. Schoutenstraat 31. Naar aanleiding van bovenstaande beveel ik mjj aan tot het leveren van zullende steeds zorg dragen voor nette en vlugge bedie ning, hopende hierdoor het vertrouwen te mogen onder vinden, door mijn voorganger zoo ruimschoots genoten. Aanbevelend, Afgesneden ROZJBM, AlVJELIKRkK etc., voorhanden. 159 BERG. J. v. d., Langestr. Handel in Kol. Waren en Comestibles in 't groot en kl|in. 164 SERBROCK. J. N. M., Dresdener Feinbackerei. Ritsevoort 43. Laagste abonnementsprijs j 30,per jaar. Betaling naar overeenkomst. Aanbevelend

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6