gTAPgNJËFWg, Gemengd Nieuws. Klachten over den regen. 5e Klasse, le lijst9 Mei 1904. Nr. 4225 f1500; nis. 2365 en 4396 f1000; nis. 12818 en 20948 f400; nrs. 10431,15984 en 20416 f200- nrs. 10862, 12674, 14383, 14751, 16092 en 20570 f UK)' 5e Klasse 2e Lijst10 Mei. Nr. 4364 f 50000Ns. 3267, 15678 en 17964 f 10001 Ns. 521, 2903, 15079 en 17423 f 400 Ns. 687, 1160, 5652, 7212 ea 19516 f 200; Ns. 774, 5684, 7917, 11925, 16679, 17435 en 19384 f 100. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND." de provincie Friesland in Engeland. Deze wenscht een minimum cijfer van 't vetgehalte vastgesteld te zien en dan dat geen andere kaa3 in de bekende vormen van de Goudsche en Edammer kazen zal worden ter markt gebracht dan die welke minstens aan dat minimam vetgehalte voldoet; voor de andere kaas zonde de vorm der Friesche kanter kaas geschikt zijn. Bij de beantwoording der tweede vraag stelt de Kamer op den voorgrond, dat het een nationale zaak is, die dus nationaal moet worden behandeld. Par ticulier initiatief zij hier de leidende krachthetzij men zich aansluit aan bestaande provinciale organisaties (boter- contrölestations) hetzij men nieuwe vormt (kaascontróle- stations) het denkbeeld zijonderlinge contróle van alle producenten. Boter en kaas naar België. In de maand Maart werden naar België gezonden 380,984 kilogram boter, waarvan 323,836 kilo uit ons land waren aangevoerd. De uitvoer bedroeg slechts 180,549 kilo. In het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg de invoer 1,071,996 kilo tegen 1,322,270 kilo in het eerste kwar taal van 1903 1,060,302 kilo over hetzelfde tijdvak van 1902 en 894,730 kilo in 1901. Door de pogingen, welke in ons land aangewend worden om de vervalsching van boter zooveel mogelijk tegen te gaan, wordt de Nederland- sche boter in België meer en meer gezocht, en het is te verwachten, dat na de geheele invoering van de Neder- landsche botercontrole onder rijksioezicht de invoer nog sterk zal toenemen. Ook de handel in kaas is steeds toenemende. In de maand Maart werden uit ons land weder ruim 80,000 kilogram naar België gezonden, die gedeeltelijk naar Frankrijk en Zwitserland uitgevoerd werden. Het „Witte kruis" te kraft. Den 5en hield de afdeeling Graft van het »Witte Kruis" te West-Graftdjjk haar gewone voorjaarsverga dering. Door den secretaris werd verslag uitgebracht over de verrichtingen der afdeeling over 1908. Met ge noegen kon worden gemeld, dat het ledental ia dat jaar met 15 was vermeerderd. Yan het materiaal der afdee ling was veel gebruik gemaakt. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van f 26,97. De ontvangsten bedroegen in 1903 f 398,37 en de uit gaven f 371,40. Vit ritmerend wordt ons geschreven Gaat hier gewoonlijk het leven rustig zijn gang en gebeuren er betrekkelijk weinig ongerechtighedende kermisweek brengt altijd eenige overtredingen. Zoo werd van F. Eijk wonende te Beemster, een rijwiel gestolen. Na lang zoeken mocht 't de politie gelukken de hand op den dader te leggen die bleek eerst zijn eigen rijwiel te gelde te hebben gemaakt om daarmede goede sier te maken en daarna gemakshalve een rijwiel van een'ander te hebben weggenomen om naar zijn haardstede terug te keeren. Ook bezocht dezer dagen deze gemeente een persoon zich noemende W. de Bruin voorgevende spoorbeambte te zjjn. Hij zocht en vond een kosthuis, leende van zijn hospes geld en verdween met het praatjedat hij zijn koffers van 't spoor zon halen. Ook heeft hij de bruta liteit gehad een vordering, die zijn hospes op een ander had en waarvan hij toevallig hoorde, te innen. Lang zal hij zeker deze praktijkeu niet meer uitoefenen, want'de politie heeft zijn spoor gevonden. Provinciale Schietwedstrijd. De uitslag van den Provincialen Schietwedstrijd, uit geschreven door de Schietveleeniging «Christiaan de Wet" te I'urmerend, is als volgt Korpswedstrijd Buks. «Diana," Bergen 202; »Neerlands Burgerwacht," Sloten 199; Generaal van Merlen," Haarlem 198; «Rood-Wit- Blauw," Amsterdam 198; »Claudius Oivilis," Amsterdam 181; »Voor Vaderland en Koning," Haarlem 180; «Offi- cieren d.d. Schutterij," Zaandam 165, met 25 treffers. Korpswedstrijd Cylinder. «Sanboo," Amsterdam 202; Diana," Bergen 196; «Neer- lands Burgerwacht," Sloten 194; «Rood-Wit-Blauw," Amsterdam 172; «Volksweerbaarheid," Uitgeest 166; «Generaal van Merlen," Haarlem 163; «Claudius Civilis," Amsterdam 161, met 25 treffers. Vrije Baan Buks. Th. van Pelt, Bergen 145; C. P. Kruize, Amsterdam 145 G. Luyckx, Amsterdam 144W. Pet, Purmerend 142; K. Orsel, Zaandam 140; G. Snoeks, Egmond aan Zee 140; R. Maschmejjer, Bergen 139; B. Dolman, Am sterdam 138; F. Middelhoff Jr., Purmerend 138; Jos. Brandjes, Purmerend 137. Vrije Baan Cylinder. Th. van Pelt, Bergen 144; G. Luykx, Amsterdam 139; L. Trijbetz, Alkmaar 137C. P. Kruize, Amsterdam 137 C. Marsfelder, Amsterdam 135 C. J. Hanse, Am sterdam 133W. Schrender Jr., Amsterdam 132K. Orsel, Zaandam 131J. v. Dugteren, Amsterdam 131 W. Ketje, Amsterdam 130. Vaste Baan Buks. Th. van Pelt, Bergen 47G. Snoeks, Egmond aan Zee 47D. Kroon, Hoorn 46W. Ketje, Amsterdam 46 J. W. Hagtingins, Amsterdam 46W. Schrender Jr., Amsterdam 45G. Meinen, Purmerend 45. Vaste Baan Cylinder. G. F. Lebog, Amsterdam 48 Th. v. Pelt, Bergen 47 L. Trijbetz, Alkmaar 46W. Ketje, Amsterdam 45 W. Schrender Jr., Amsterdam 45C. J. Hanse, Amster dam 45 S. Schuit, Zaandam 44. Eer e-W e d s t r jj d. R. Marscbmeijer, Bergen 88; H. Roeraarde, Amsterdam 85 C. J. Hanse, Amsterdam 85 L. Trijbetz, Alkmaar 85 C. P. Kruize, Amsterdam 84. Kampioenprjjs. Th. van Pelt, Bergen 467. Rozenprijs. Th. van Pelt, Bergen 30 Rozen, waar van 20 lOen. Dagmedailles. Buks. K. Oud, Zaandam 48; Jos. Brantjes, Purme rend 46 F. Middelhoff Jr., Purmerend 48 R. Masch- meijer, Bergen 48 W. Ketje, Amsterdam 46; C. P. Kruize, Amsterdam 48 J. Viets, Haarlem 47. Cylinder. K. Orsel, Zaandam 44P. Smit, Haarlem 44 F. Middelhoff Jr., Purmerend 40L. Trijbetz, Alk maar 47W. Ketje, Amsterdam 45C. J. Hanse, Am sterdam 45 N. N., Purmerend 46. Belgische arbeiders. In den polder Waard en Groet zjjn een groot aantal Belgische arbeiders aangekomen. Alhoewel dit getal jaar- ljjks grooter wordt, vonden ze toch alle werk. „Het Witte Hruls." Blijkens het Jaarverslag der Vereeniging «Het Witte Kruis" werd het herstellingsoord «Heideheuvel" te Hil versum in 1903 bezocht door 308 verpleegden met 11182 verpleegdagen, waarvan 8707 k f 1 en 2475 f 0,50 (van de Afdeelingen). Het kleinste aantal aanwezigen was 9, het grootste 69. Onder de verpleegden waren 46 kinderen (8 jongens en 38 meisjes). Vanwege de afdeelingen werden verpleegd 62 personen de overigen waren uit verschil lende provinciën. Contróle op de botermarkt. Naar S. P. Ct. verneemt wordt tegenwoordig aan de boterhal te Purmerend des Dinsdags scherp toezicht ge houden op het juiste gewicht der boter, die ter markt gebracht wordt. Dinsdag van de vorige week werd bij één aanvoerder van 262 pond boter geconstateerd dat alle ponden niet het vereischte gewicht hadden. Onder toezicht van den marktmeester en den Inspecteur van politie moest toen de aangevoerde boter zoodanig worden verwerkt dat ze onverkoopbaar was. He pont te Velsen. Te beginnen met heden zal bij dag het geheele tram verkeer over de pont te Velsen worden geleid. Ook als de tram vier wagens heeft. Do vierde kan er dan wel niet op, doch zal worden afgehaakt en later overgezet. Tot nu ging de tram over de brug als er vier wagens aan waren. jLammereBmarkten op Texel. De groote lammermarkten, welke eerlang te Texel zullen gehouden worden, zjjn bepaald op 16, 24, 30 Mei, 6, 13 en 20 Juni. Hen blijk van tevredenheid. In de fabrieken van Van den Berghs Limited aan de Nassaukade te Rotterdam, waar ruim duizend personen werkzaam zijn, is gistermorgen eene proclamatie aange plakt, waarin wordt konnis gegeven, dat de directie, als blijk van hare tevredenheid over de wijze waarop het personeel in de laatste drukke maanden heeft ge werkt, besloten heeft de volgende week 50 0/„ boven het vastgesteld weekloon uit te betalen en dat bovendien op Zaterdag vóór Pinksteren niet zal gewerkt worden, zoo dat het personeel dan drie vrije dagen na elkander heeft. Overtreding der Speetwet. Tegen den viscbrooker, den heer J. N. te Monniken dam, is door den ambtenaar van het O. M. bij het kan tongerecht te Purmerend, wegens overtreding der Speet wet, 13 maal 3 dagen hechtenis geëischt. Verbetering van een weg. Uit Ondorp wordt ons geschreven De Hoornsche weg heeft eene belangrijke verbetering ondergaan. Tot vóór weinige weken konden da voertuigen elkander niet dan met moeite op dien weg passeeren. Nu is de hooge noordkant ervan over de geheele lengte aanmerkelijk verlaagd. Deze verbetering is tot stand gebracht door de stad Alkmaar en het bestuur van Geestmer-ambacht. Men meldt ons uit Oterleek De watermolens van Schermeer en Hugowaard waren reeds op «zomerlaag", zooals de molenaar zegt, maar de aanhoudende, overvloedige regens der laatste dagen, hebben de molenaars genoodzaakt de zeilen weer voor den dag te halen. Heel onpleizierig is voor de boeren, die pas hun vee in de weide hebben, dit slechte weer. want als 't zoo doorgaat zal er weer vee gestald moeten worden, wat door enkelen reeds wordt gedaan. 355ste Staatsloterij. Onze Kaasmarkt. Ik houd van de marktdagen in Alkmaar. Ze geven je zoo het besef, dat je woont in een cen trum van verkeer en van vertier ze verdrijven het ge voel van isolement, dat je zoo licht zoudt krijgen in een provincie-stad zonder handel. Ik houd van de marktdagen, maar in het bjjzonder bekoort mjj toch de Vrijdag, als daar de goudkleurige bollen liggen opgestapeld en van den trotschen toren van het Waaggebouw klanken worden uitgestuwd, die overstemmen het gonzen van de biedende en handelende menigte. Ons marktplein bij de Waag is zoo mooi gelegen. Niet alleen voor den handel, die 't kan bereiken op gemak kelijke wjjze te water en te land, maar ook voor hem, die meer dan voor het practische oog heeft voor het pittoreske, 't Is er altijd mooi, of er markt is of niet. Wie er staat op de keurig geschrobde steentjes, als Mer- curius er niet het bevel voert, vindt in elke richting wat boeit en bekoorthet stroomende water, dat gaat naar de grachten met haar wuivende boomenalom voorts gevels, die in hun vorm en hun uiterlijk spreken van dagen, die lang reeds vervloden en al het schilder achtige nog verhoogd en vermeerderd door de bruggen, die zullen omhoog gaan als de schipper zjjn wensch daartoe uit. Maar grooter is toch de indruk nog, wanneer in dit fraaie milieu de mannen zich bewegen, die hier komen vragen het loon voor het werk van henzelf en hun gezin. Wat daar wordt bereid door dag aan dag werkende machines in fabrieken, wat daar wordt verkregen in de boerderij door groote zorgen en vermoeienden, langduri- gen arbeid het komt bijeen te Alkmaar op den Vrjj dag en het wordt hier omgezet in geld, dat welvaart moet brengen in de gezinnen van den boerenstand. De handel in producten, die de vrucht zijn van eigen inspanning, is een zoo geheel andere dan b.v. de handel in effecten. Natuurlijk, het einddoel is hetzelfdemen moet leven en het koopen en verkoopen geschiedt om zooveel mogeljjk winst te behalen. Maar als het object van den handel is een dood stuk papier, dan is alles afhankelijk van den wisselenden koers en wanneer men van dat stuk papier niet scheiden kan, dan is dat alleen, omdat er morgen of overmorgen misschien een hooger prijs voor te bedingen is. Moet 't worden verkocht bij een dalende markt, dan is 't zeker hard voor den bezit ter, maar heel veel harder is 't toch, als de dalende markt den boer verplicht zijn waren van de hand te doen voor een prijs, die zijn begrooting in de war zal sturen. Het is arbeid, die daar ligt uitge stald op VrijdagophetWaagpleinjhetis arbeid die daar te koop wordt aangeboden. En zoo goed als elke werkman en elke intellectueele arbeider streeft naar een behoorlijk loon, zoo heeft ook de boer recht een flinken prijs te bedingengeen wonder, dat door het loven en bieden op veel tijd wordt beslag gelegd en niets onbeproefd wordt gelaten om slechts tegen de gunstigste condities van dien arbeid afstand te doen. En als dan de zaken zijn afgedaan en aan de winkels voor inkoopen bezoeken zijn gebracht, gaat de boer huis waarts. Met bigden moed zal het karnen en kazen wor den hervat als er behoorlijke betaling is verkregen, met een zucht zal bet handwerk worden opgenomen, wanneer de prijs beneden de verwachting is gebleven. Daar wordt op het Waagplein over het wel of wee, over de vreugde of het verdriet van zoo heel veel gezinnen beslist. De mannen die torsen de berries met de zware vrachten, hebben voor het oog van den toeschouwer een moeilfjk emplooi. Maar wat men niet ziet en toch op het Waag plein rondwaart, dat is de strijd om het bestaan van onzen kloeken boerenstanddat is de onzekerheid of hij zal komen tot meerderen bloei dan wel of hij moeite zal hebben 't te bolwerken. Wjj behoeven zeker hieraan niet toe te voegen wat wij hem toewenschen. Vóór ons rijst hemelwaarts de mooie Waagtoren met zijn gevel van berg- en baksteen, die terecht geprezen wordt als een der merkwaardigste bouwwerken uit den bloeitijd der Renaissance. Eenmaal stond daar het H. Geesthuis waar lijders werden verpleegd een plaats van zuchten. Tot dat Geesthuis behoorde een kapel, waar de vrouwen zich verootmoedigden een plaatB des gebeds. Maar nu komen van den toren de jubelklanken van het klokkespeldie willen brengen een stemming van opgewektheid en die willen verdrijven de zorgen. Gij, klokkenist, die daar hoog zit boven onze hoofden, gij doet week aan week een goed werk aan ons, die van uw standplaats u moeten toeschijnen als een wriemelende dwergen-menigte. Gij zendt van uit uw hoogte ons de blijde tonen, die monterheid brengen en vroolijkheid Zooals ik zeide kaasmarkt op Vrijdag heeft voor mij een groote bekoring. Het Witte Kruis. In de week van 2 tot 7 Mei zijn in het badhuis van het «Witte Kruis" genomen 44 Kuipbaden, 57 Regen- baden le klasse en 126 Regenbaden 2e klasse, tezamen 227 baden. Landbouw- tentoonstelling. Het Bestuur der afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal Dinsdag 17 Mei 's mor gens 11 uur in «Café Central" een vergadering houden met de Financieele Commissie, in verband met de in September hier ter stede te houden landbouwtentoonstelling. Het Nut. In het verslag van het Hoofdbestuur aangaande den Staat der Maatschappij komt o. a. deze opmerking voor Van de facultatieve districtsvorming, door de algemeene vergadering van 1902 aangenomen, kon, na de daarom trent gevoerde debatten, geen hooge verwachting worden gekoesterd. Toch is in October 1903 gevormd hetjdistrict Alkmaar, Schermerhorn, Oudkarspel, De Rijp en Heiloo, met Alkmaar tot middelpunt. Zitting van 10 Mei. B. T, en J. T., Lemmer, beschadiging, ieder 10 dagen gevangenisstraf. J. P., Alkmaar, diefstal, 3 weken gev. J. B., Wervershoof, mishandeling, f 10 boete of 8 dagen hecht. W. G., Egmond aan Zee, straatschenderij, f 5 boete ot 3 dagen hecht. P. G., Helder, huisvredebreuk, vernieling en mishan deling, 14 dagen gevangenisstraf. C. B. E., Alkmaar, diefstal, 3 weken gev. ONDERTROUWD: 6 Mei. Johannes van Baar en Aafje Langedijk, beiden te Ondorp, laatstgen. onl. alhier. GEBOREN 7 Mei. Maria Theodora Antonia, d. van Petrus Joseph van Kessel en Anna Petronella Hnbertina Huy- ben. Theodorus Gerardus, z. van Pieter Louter en Cornelia van der Park. 9 Margaretha Cornelia Maria, d. van Gerardus Wilhelmus de Munk en Maria Johanna Kuyper. OVERLEDEN 4 Mei. Meintje Wilbrink, echtgen. van Frederik Simpel, 72 jaar, overl. te Amsterdam. 9 Qrines Jansen, 42 j. Cornelis Hedde, z. van Willem Blokdijk en Petronella Duin, 2 j. en bjjna 10 m.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2