Html- l^inond. Pension „Gruno". Was HMe Au te koop. ilsÉr Mallnsiriemen. BINNENLAND- STADSNIEUWS. ADYERTENTXEN- Kantongerecht te Alkmaar. TE KOOP aangeboden: Nieuwst ij dingen. 1902 641,420 1901 555,044 1900 499,551 1899 472,455 XÜSTGE%Q3TOK3ST stukken. ~MARKïBKRienyKN. Pension le rangprachtig ingericht mooi gelegen, bij zee en aan dnin, met serre, tnin, badkamer, enz. P. d. 2,50 en 3 gld. Mei en Jnni minder. ALKMAARSCHE™ Ijzer- en Bletaalgieterij. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen, vervaardigt en herstelt alle soorten van Stoom-, Landbonw- en andere Werktnigen benevens het maken en repareeren van Stoomketels en het smeden van zware stnk- ken voor Molenwerken. at Koninklijke Fabriek BECKER BUDDIMH, plan van een tannel tusschen Frankrijk en Engeland weder te berde gebracht. De Fransche Kamer van Koop handel te Londen heeft zich opnieuw de zaak aange trokken en ook de Fransche gezant te Londen heeft ver scheidene malen verklaard, dat hij er de grootste belang stelling voor koestert. De tnnnel is aan beide kanten reeds begonnen en aan de Fransche zoowel als aan de Engelsche kust ongeveer 1000 meter uitgegraven. Toen werd het werk plotseling gestaakt, totdat 't nu door de veranderde politieke omstandigheden weer is opgerakeld. Er komt bovendien nog iets bjjeerst meende men, dat zulk een tunnel meer dan tien millioen pond sterling kosten zou, doch nu gelooft men, het met minder dan 4 millioen pond te kunnen doen. Ook nooit goed. De bekende professor Goldwin Smith in Canada heeft Cirnegie geschreven, of deze niet beter deed zijn millioenen te besteden tot bestrijding van de armoede in de wereld, dan ze weg te geven aan boe kerijen, die van zelf met het voortschrijden der bescha ving aangroeien. Solidariteit onder journalisten. Te Neu renberg is een staking uitgebroken onder de journalisten, die verslag maken van den gemeenteraad. De burgemeester weigerde hun den inhoud mee te deelen van de stukken waarin de handelingen van den gemeenteraad werden omschreven. De journalisten verklaarden, dat het hun in dat geval niet mogelijk was, de zittingen te volgen en verlieten de perstribune. Nu hebben alle journalisten be sloten, niet meer de gemeenteraadszittingen bij te wonen en bijgevolg geven de Neurenbergsche bladen van deze zittingen geen verslag meer. Paarden voor Bulgarije. In Bulgarije is een wet aangenomen op den invoer van paarden voor het leger. Ofschoon Bulgarije niet arm aan paarden is, zijn er tengevolge van de onverstandige behandeling dezer dieren slechts weinig, die voor het leger bruikbaar zijn. De nieuwe wet nu heeft ten doel in dezen toestand verbetering te brengen. Jaarlijks zullen in het buiten land 500 paarden worden aangekocht en aan de boeren in bruikleen worden afgestaan, die de dieren na 5 jaar in eigendom krijgen. Veeartsen en militaire geneeshee- ren zullen toezicht houden op de behandeling der paarden. De minister van landbouw wijst aan, welke boeren paarden van de regeering zullen ontvangen. Zij moeten daartoe minstens 100 hectaren akkerland be zitten. Op deze wijze hoopt men de paarden zoo te verbe teren, dat zij voor den militairen dienst geschikt worden. Voorts zullen door het ministerie van oorlog goede prijzen worden aangeboden voor goed onderhouden, krachtige paarden. Hierdoor hoopt men de bevolking aan te sporen, zich met meer zorg op den paardenteelt toe te leggen. Kunstmatige slakken. De kunst gaat ver. Dezer dagen is aan het licht gekomen, dat in Frankrijk, waar de slakken als een lekkernij gelden, nu ook reeds vervalsching op dit gebied bestaat. Er is namelijk te Parijs een fabriek van kunstmatige slakken. Zij koopt slakkehuizen op van voddenrapers, die ze op de mestvaalt zoeken, enz. laat gekookte kalfslongen fijn hakken en door een toestel in den gewenschten vorm en in de huisjes brengen. Zoo krijgen de fijnproevers hun lekkernij toegediend, en men zegt, dat de bijzon dere smaak, dien deze kalfsslakken hebben, door hen hoogelijk wordt gewaardeerd. De zaak is uitgekomen doordat een werkman voor den rechter schade vroeg voor een vinger, dien hij met het slakkedraaien ver loren had. Instelling van Landbounraden. Blijkens de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot instelling van landbouwraden acht de Minister van Waterstaat het vast te staan, dat de ver tegenwoordiging van het landbouwbedrijf langs den weg van het particulier initiatief ten onzent niet geheel tot haar recht is gekomen. De Regeering hoopt, dat vele leden van het Landbouwcomité bereid zullen worden bevonden na de voorgenomen organisatie der landbouwvertegen- woordiging tot haar welslagen te blijven medewerken, niet het minst door de beschikbaarstelling van hierover op dit gebied verkregen ervaring. Vastgehouden wordt aan het beginsel dat het 1 a n d- bouwbedrijf in zijn geheel moet worden vertegen woordigd doch de vraag, of tnin- en bosehbouw nu ook geacht kunnen worden tot dat bedrijf te bohooren en mitsdien in deze wet zijn op te nemen, dient ontkennend beantwoord. Voorgesteld wordt derhalve noch tnin- noch bosehbouw in de landbonwvertegenwoordiging op te nemen. Binnen het arbeidsveld der landbouwraden ligt alles wat met het landbouwbedrijf in verband staatde sociaal-economische zijde van het landbouwvraagstuk zooals de regeling van het paohtcontract en van bet land- bonwerediet, zoowel als de voorzieningen op agrarisch gebied. De landbouwraden zullen knnnen optreden voor de bedrijfsbelangen zonder in botsing te komen met Landbouwkamers van Arbeid, wanneer deze hotzjj onder de bestaande wet van 1897, betzjj ingevolge eene afzon derlijke wettelijke regeling mochten tot stand komen. Uit een als bijlage bij de Memorie van Antwoord gevoegd overzicht van hetgeen in het buitenland ten aanzien van landbonwvertegenwoordiging is ontworpen of tot stand gekomen, blijkt dat elders van wettelijke regeling der landbonwvertegenwoordiging slechts bij uit zondering spTake is en dat, voor zooveel zij bestaat, daarin aan de veldarbeiders geene plaats is toegekend. Tegenover verschillende andere denkbeelden, in het Voorloopig Verslag geopperd, houdt de Minister vast aan de provinoiale indeeling dar landbonwvertegenwoordi ging eu aan den voorgestelden Rijbslandbouwraad. De provinciale landbouwraden zonden volgens het eerste ontwerp worden samengesteld voor de eene helft uit per sonen, gekozen uit leden van landbonwvereenigingen, voor de andere uit personen, bij reohtstreeksche keuze te benoemen. Nn dit stelsel vrjj algemeen werd afgekeurd, is geen ander besluit mogelijk dan alle leden der landbouwraden door reohtstreeksche kenze te doen benoemen. Bloembollen. Uit een overzicht van de cijfers van in- en uitvoer van bloembollen en bloemknolgewasseu in Nederland ge durende het jaar 1903 blijkt, dat de totale invoer heeft bedragen in 1903 837,852 kilo bruto gewicht. Uit do cijfers van uitvoer uit hot vrije verkeer over 1903, met de cijfers van 1899, 1900, 1901 en 1902 ter vergelijking, blijkt dat de uitvoer heeft bedragen in 1903 10,778,440 kilo bruto gewicht. 1902 10,302,959 1901 10,057,049 1900 8,417,482 1899 6,780,264 Onder de opgaven van in- en uitvoer zijn de verzen dingen van postpakketten niet begrepen, waarbij echter dient te worden opgemerkt, dat in den laatsten tijd, meer dan vroeger, verzamel zendingen van postpakketten uit Nederland worden verzonden aan expeditie-firma's in het buitenland, door wier tusschenkomst dan de verdere adresseering plaats heeft. Zulke verzamel-zendingen, door de gewone middelen van vervoer verzonden, zijn natuurlijk onder den uitvoer begrepen. Hamer van boopiiandcl en Fabrieken. Vergadering van 4 Mei 1904. Tegenwoordig de heeren A. Prins Az., voorzitter, A. J. T. Comjn, vice-voorzitter, S. de Lange P.BzH. P. Ibink Meienbrink, P. J. Boom en de secretaris Mr. J. Verdam. Alwezig de heeren Th. van Spall en J. G. Potgieser. Na behandeling der notulen worden de uitgegane stukken gelezen, waaronder: 1. Een missive aan den Burgemeester van Wieringen en gelijkluidend aan de Kamer van Koophandel te Helder, waarbij, naar aan leiding van ingekomen klachten over de haven aan de van Ewykssluis te Anna Paulowna wordt voorgesteld, om gezamenlijk bij den Minister pogingen aan te wen den tot verbetering van dien toestand. 2. Eene missive aan de Kamer van Koophandel te Amsterdam, dat zal worden medegewerkt tot eene bijeenkomst ter bespre king van de verbeteringen, die bij de posterijen be- hooren te -worden ingevoerd en dat afgevaardigden tot bijwoning dier bijeenkomst zullen worden benoemd. 3. Missive ten geleide van het ingezonden verslag enz. enz. Voorts worden de ingekomen stukken behandeld, namelijk 1. Een circulaire van den Directeur-Generaal der pos terijen, houdende inlichtingen en voorschriften voor de yerpakking van postpaketten, die sigaren inhouden. Besloten wordt, dat deze voorschriften zullen worden bekend gemaakt en de circulaire bij den secretaris ter inzage zal worden gelegd. 2. Een adres van E. Potjer te Groningen (de vorige vergadering aangehouden) betreffende het voorgesteld invoerrecht op geraffineerd zout. Na hernieuwde be spreking wordt besloten niet opnieuw omtrent het voorgestelde nieuwe tarief van invoerrechten advies uit te brengen. 3. Een adres van handelaren in binnen- en buiten- landsche honig betreffende het voorgestelde invoerrecht op dit artikel. Daar de Kamer reeds aan den minister heeft geadviseerd in overeenstemming met hetgeen in dit adres wordt gevraagd, wordt besloten het voor kennisneming aan te nemen. 4. Een missive van den Burgemeester van Wieringen houdende bereidverklaring om de pogingen tot verbete ring der haven aan de van Ewykssluisdie dringend noodig is, te ondersteunenwordt aangehouden tot de volgende vergadering, omdat nog geen antwoord van de Kamer van Koophandel is ingekomen. Ten slotte wordt het door den Secretaris ingediende ontwerp voor de rekening en verantwoording nagezien en met de bescheiden vergeleken door de heeren de Lange en Meienbrink, daartoe door den Voorzitter aangewezen, waarna de rekening wordt vastgesteld ter indiening aan het gemeentebestuur. Na rondvraag wordt daarop de vergadering gesloten. Be muziek ln den Hout. Geachte Heer Redacteur Het is mij steeds opgevallen, dat, waar aan de eene zjjde veel gedaan wordt om liet Alkmaarsche publiek gratis van goede muziek te doen genieten, aan de andere zijde het bijna onmogelijk wordt gemaakt om rustig daarbij tegenwoordig te zijn. Immers knnnen H.H. fietsrijders geheel ongehinderd met hunne fietsen door het publiek om de tent loopen, terwijl toch die fietsen lang niet altijd smetteloos rein zjjn, waardoor menig vnil pak wordt opgedaan. Zou het Gemeentebestuur er niet toe kunnen besluiten, om gedurende de muziekuitvoeringen de aanwezigheid van fietsen in de laan van de muziektent geheel te ver bieden Het publiek ware dan tevens bevrijd van het zoo hinderlijk getoeter en schellen van die heeren, hetgeen niet zelden leelijke dissonanten veroorzaakt. U dank zeggende voor de verleende plaatsruimte, verblijve Hoogachtend, Een liefhebber van muziek. Zitting van 6 Mei 1904. M. C. v. B., Amsterdam, spoorwegovertreding, f 15 boete of 5 dagen hecht. M. G., Broek op Langedijk, overtreding leerplichtwet, f 1.50 boete ot 1 dag hecht. G. S., Noordscharwoude, overtreding drankwet, f 6 boete of 6 dagen hecht. E, Sj Pz., Egmond aan Zee, overtreding provinciale verordening, f 1.50 boete of dag hecht. P. B., Bergen, W. de G. Jz. en J. Z. Ez., Egmond aan Zee, jachtwetovertreding, de le f 3 boete of 2 dagen hecht., de 2e f 2 boete of 2 dagen hecht., de 3e f 3 boete of 3 dagen hecht. C. v. H. en T. G., Alkmaar, straatschenderij, ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. J. M. en P, B., Egmond aan den Hoef, H. J. G. en P. v. d. B., Alkmaar, overtreding politie-verordening, de le f 0.50 boete of 1 dag hecht., de 2e f 1 en f 3 boete cf 1 dag en 2 dagen hecht., do 3e f 1 boete of 1 dag hecht., de 4e f 1 en f 1.50 boete of 2 maal 1 d g hecht. W. G. Hz., A. W. Pz., H. V. Pd., A. V. Pd., A. Z. Jz., E. V. Jd., W. S. Pz., P. G. Hz., E. G. Hz., J. Z. Jz. en E. S. Pz., Egmond aan Zee, strooperjj, de le en 2e ieder 2 dagen ge v., de 3e—6e ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht., de 7e eu 8e ieder f 1 boete of 2 dagen hecht., de 9e f 3 boete of 6 dagen hecht., de 10e f 2 boete of 3 dagen hecht., de 11e f 1.50 boete of 2 dagen hechtenis. Alkmaae, 9 Mei. Aangevoerd 7 koeien en ossen f 220 a 250,209 vette kalveren f 40 a 98, per P, 75 a 85 et., 60 nuchtere kalveren f 8. a 20, 4 magere schapen 116 a 20.0 lammeren f 0, 251 vette varkens, per P. 38 a 43 ct., 64 magere varkens f 14 a 17, O— paarden f Amsterdam, 9 Mei. Ter veemarkt waren aanvoer en prijzen388 runderen, vette le qual. f 0.68 a 0.72, 2e qualiteit 64 c., 3e qualiteit 58 c. per KG., 90 nuch tere kalveren f 8 a 16, 66 schape 20 a 28, 471 lammeren f 12 a 14 696 vette varkens 34 a 36 ct., Rjjnkanters 38 a 40 ct„ Overzeesche 38 ct. per KG 145 Melk- en kalf- koeien f 130 a 280 per stuk, 0 graskalveren f a Schiedam, 9 Mei. Noteering Makelaars f 9.—, Jene- ve- f 13.— Benrscommissie f 8.75, stemming willig, Ruwe Spiritus f 7f, Spoeling Oommissie f 1.Atn- s'erdatMche proef f Kampen. 9 Mei. Boter. Aangev.Kg. als 375/8 v. f 18.50 a 22.- en 112/16 v. f 9.25 a 11.— en 0— stukken van Kg. 45 a 50 c. Op een welvarend dorp nabij AMSTERDAM wordt Een geheel nieuw gebouwd KOFFIEHUIS met b o ven zaal, annex tapperij en slijterij, welke een reeks van jaren een goed burgerbestaan opleverde. Vergunning verzekerd. Brieven bureau dezer Courant lett. A 5. De beroemdste schoonheden der Dameswereid wasschen zich met Doering's Zeep met den UilWaarom Omdat zij de beste is voor de dagelijksche verzorging der huid zij verlamt om zoo te zeggen verschillende nadee- lige invloeden die hittekoude en scherpe winden scherp wasehwater, blanketsel enz. op de huid uitoefenen en haar zacht schuim veroorzaakt een verkwikkend ge voel van welbehagen. De teint wordt heldorder en de fris- sche vleeschkleur der jeugd wordt verhoogd resp. zoo lang mogeljjk behouden. Vandaar dns de degelijke raad wascht u met Uoerlng's Zeep niet den Uil. Prijs 25 cent. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar zullen op 19 Hel a.s., des namiddags te 1 ure, ten raadbuize, aldaar, in het openbaar aanbesteden t Het leggen van riolen ln verschillende gedeelten der gemeente met de levering van de daaraan ontbrekende materialen, trans porten, arbeidsloonen enz. De besteding geschiedt in massa. Aanwijzing zal geschieden op Maandag 16 Mei a.s., des nam. 2 nre, fe beginnen bjj de Friesche brug. Bestek en teekening zijn tegen betaling van f 1,— ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. De, door aannemer en twee solide borgen persoonlijk onderteekende, gezege'de inschrjjvingsbiljetten moeten op den dag der besteding vóór des middags 12 uur (Am- sterd. tijd) ter gemeente-secretarie bezorgd zijn. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 5 Mei 1904. DONATH, Secretaris. Bolled en nauwkeurig. Alt All HH -w Weeg- en Meetwerktuigen, Stoomdruk van Herms, Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6