lijsip BUITENLAND. BINNENLAND- No, 58. Kerste Blad. Honderd en zesde jaargang. 1904. ZONDAG 15 MEI. Algemeen Overzie lit. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt .SR l n s d a g-, Boiierditg- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 f franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,0®. Afzonderlijke nummers 3 ets. üt Telefoonnm ter 3. Prjjs der gewone advertentlën t Per regel f 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Er zijn toch beste, brave menschen in de wereld. Daar is me na enkele dagen geleden het Inter nationale Vredesbureau te Bern saamgekomen en het heeft van daar een adres verzonden aan de ministers van Buitenlandsche Zaken te Petersburg en te Tokio met het beleefde verzoek, of de Russen en de Japanners nu maar de vijandelijkheden willen staken. Goeien morgenIn het adres heeft het bureau zich beroepen op art. 8 der Haagsche Conventie en het heeft betoogddat het voortgaan op den ingeslagen weg totdat de strijdende partijen uitgeput zijn, noodlottig zou wezen voor het menschdom, zoowel in zedelijk als in stoffelijk opzicht. Naar aanleiding daarvan kunnen wij niet nalaten ten tweeden male te zeggen Goeien morgen Of wij dan alle pogingen om het scheidsgerecht te stellen in de plaats van het wapengeweld als een utopie beschouwen Dat zij verre van ons, dat zou zijn een volkomen miskenning van wat de geschiedenis leert omtrent overwinningen, die behaald zijn in den strijd tegen den oorlog. Zij wijst er ons op, dat men eerst den rechter tusschen de menschen heeft geplaatst; dat men daarna het vechten tusschen familiën door rechtspraak heeft vervangendat, men vervolgens de oorlogen tusschen de steden heeft doen verdwijnen dat men toen de oorlogen tusschen de provinciën heeft doen ophouden en waarom zou 't onmogelijk zijn, dat ook eenmaal de staten zich daarbij voegen. Maar om dat te bereiken zullen er vele jaren, waarschijnlijker zelfs eeuwen noodig zijn. Wie voor den vrede ijvert moet er te voren van overtuigd zijn, dat zijn arbeid is gelijk aan den druppel, die lang en lang moet vallen, aleer hij den steen heeft uitgehold. Als zulk een ijveraar jong begint, moet hij er zich wel bewust van zijn, dat hij tijdens zijn leven zijn ideaal niet zal zien verwe zenlijkt, dat hij al zeer tevreden mag wezen, wanneer hij bij het klimmen zijner jaren kan constateeren, dat de vredes-idee veld heeft gewonnen. En bovenal moet hij ervoor zorgen, dat zijn optreden steeds in overeen stemming is met den hoogen ernst, dien de zaak verdient. Wij kunnen 't niet helpen, maar wat het Inter nationale Vredesbureau te Bern thans heeft gedaan kunnen wij moeilijk beschouwen als het werk van ernstige menschen. Nu eenmaal de strijd tusschen Rus land en Japan is uitgebroken zal hij wel moeten worden uitgevochten to the bitter end. Alleen eene schitterende overwinning van de Russen, die opweegt tegen de tot hiertoe geleden echecs, zou den Czar de vrijheid kunnen geven om de hand uit te steken tot het beëindigen van de bloedige worsteling, zou den vrede kunnen brengen zonderdat het prestige als groote mogendheid had ge leden. Maar op dit oogenblik zijn wij nog niet zoo ver en nu is een inmenging van elk Vredesbureau te ver oordeelen als een hopelooze poging, die spreekt van grenzenlooze naïveteit en van onbekendheid met wat er in de wereld omgaat. De arbeid van de vredesvrienden moet zich bepalen tot de dagenwaarin de oorlogsfakkel nog niet is ont stoken maar is eenmaal de lont geworpen in het kruit, dan zullen verzoekschriften het vuur niet kunnen blus- schen. Als het uitgewoed heeft, dan ligt er voor hen een onafzienbaar veld van werkzaamheid, dan kunnen zij met de feiten bewijzen dat een Hugo de Groot een Bertha von Suttner, een Jean de Bloch niets te veel hebben gezegd, toen zij den oorlog hebben geschetst als het grootste onheildat de menschheid kan treffen. Jahet grootste onheil. Want er is zoo volkomen terecht door onzen landgenoot inr. J. M. van Stipriaan Luïscius geschreven «Niet alleen is de oorlog de ergste ramp om de levensdie hij wegneemtde lichamen die hij verwoestde tranen die hij doet stortende pijn die hij veroorzaaktde verdierlijking die hij teweeg brengt, de fortuinen die hij vernietigt, de reusachtige uitgaven die hij met zich brengtde armoede die hij na zich sleept, de belastingen die hij in het leven roept; maar ook en vooralomdat hij niet gelijk geeft aan hemdie gelijk heeftIn de statenmaatschappij wint degeen, die het sterkste is. De sterkste wint in den oorlog ook indien hij ongelijk heeft. Evenzeer wanneer hijwillens en wetensongelijk heeft als wanneer hij ongelijk heeft door verkeerd inzicht de sterkste wint. Dat is de vloek van den oorloggelijk het ook is de vloek van het duel. Ware het anders, dan ware de zegepraal der rechtvaardigheid wellicht de offers van den oorlog waard Doch 5t wordt tijddat wij ons met onze gedachten begeven naar het oorlogsterrein zelve. De be- Jichten vandaar zijn nog steeds in het voordeel der Japanners. In Rusland" maakt men zich intusschen niet zeer bekommerd over het voortdringen van den vijand; wat wij daaromtrent in ons vorig Overzicht schreven komt vrijwel overeen met de meening van het publiek te Petersburg. Van stonde aan moet 't in de bedoeling hebben gelegen om den Japanner te lokken naar het hart van Mantsjoerije en daar zal hij aangevallen worden, wanneer inmiddels de legermacht van den opperbevel hebber voldoende is aangegroeid. In dit veldtochtsplan zou ook geheel passen de ontruiming van Liao- j a n gwaarmee volgens sommige berichten reeds een aanvang is gemaakt. Te Kharbin zouden de Russen zich willen eoncentreeren en 't is ook wel te verwachten, dat zij deze mooie stadwaar zooveel door Russische energie is tot stand gebrachtmgar niet voetstoots zullen prijsgeven. Deze meening wordt gesteund door de ontrui ming van Nioetswang, die, ondanks een telkens komende tegenspraakeen feit schijnt te zijn. Wel moet het besluit daartoe moeite gekost hebbenwant het verlies van deze stad geeft den Chineezen veel grootere vrijheiddie zij lichtelijk zouden kunnen ge- 3 ruiken voor de vernieling van den spoorweg van Hsin- min-tin, waardoor depositie der Russen alweer moeilijker zou worden. Maar de verbindingslijn der Japanners zou door de ontruiming van Nioetsjwang niet onbelang rijk worden verlengd. Over de sterkte van het leger onder generaal Koeropatkine heeft men nog steeds geen volkomen zekerheid De Kölnische Zeitung heeft goede redenen om deze te schatten op 85000 man infanterie en 7000 man cavalerie met 268 stukken geschut, waarbij dan nog zouden komen 27000 man met 6 batterijen, belast met de bewaking van den spoorweg en enkele afdeelingen ongeregelde troepen. Zijn die cijfers juist, dan is het aantal manschappen heelwat geringer dan vroeger werd opgegeven en in dat geval zou zeker de taktiek, die ook in 1812 tegenover Napoleon werd ge bruikt de verstandigste zijn. Omtrent Port Arthur luiden de berichten iets meer optimistisch dan enkele dagen geleden. Er blijkt daar hard gewerkt te zijn om de stad verdedigbaar te maken en niet minder dan negen versterkingsliniën omgeven haar aan de landzijde. Intusschen is liet gar nizoen niet sterk genoeg om de geheele linie te bezettên, vandaar dan ook, dat de Russen hebben moeten overgaan tot de geheele vernieling van de haven werken te Dalny, waaraan zij in de laatste jaren millioenen hadden ten koste gelegd. Voor uithongering van Port Arthur behoeft geen vrees te zijn, want enorme voorraden zijn daar in den laatsten tijd binnengebracht. Voorts heet 'tdat generaal Stössel over minstens 30000 man zou te beschikken hebbendie 't den Japanners lastig genoeg zullen maken. Een telegram uit Tokio maakt melding van het verlies eener Japansche torpedoboot. Hoe zich dit heeft toegedragen wordt als volgt be schreven »De torpedoboot no. 48 werd vernield bij een beschie ting tijdens de opruiming van mijnen en andere hin dernissen in de baai van Talienwan, de Kerrbaai en de Deepbaai, welke verricht werd door het derde eskader onder bevel van admiraal Kataoka. Het eskader kwam gisteren in de Kerrbaai aan. Des morgens kregen de Itsoekoeshimanishin en de Miyako bevel de kustbatterijen te beschieten, terwijl een flot- tille torpedobooten bewakingsdienst verrichtte tijdens het zoeken naar onderzeesche mijnen. Een tweede flotille torpedobooten, die in de buurt van Port-Arthur kruiste, voegde zich des nachts bij het eskader. De Miyako ontdekte aan de kust een compagnie infanterie en een detachement cavalerie. Deze troepen werden beschoten en verdreven. Twee torpedobooten op verkenning uitgezonden ver nielden de mijnen aan de westkust van de Kerrbaai. Zij bemerkten ook een telegraafdraad die de kust van het schiereiland tot Taikoesjan volgde. Een luitenant en vier matrozen begaven zich aan land, beklommen de heuvels onder bescherming der scheeps- kanonnen en vernielden de telegraaflijn. Drie Russische afdeelingen, twee groote en een kleine, vertoonden zich. Zij werden door het eskader, dat de kust meer naderde, beschoten. De Miyako ontdekte bij een verkenning van de Deepbaai een Russischen post op een heuvel ten noordwesten van kaap Kobinson. Men schatte het aantal Russen op tien compagniën. Zij trokken zich achter de heuvels terug. De torpedobooten no. 48 en 49 vonden een groote mechanische mijn in de Kerrbaai. Verschillende pogin gen haar te doen springen mislukten. Plotseling echter ontplofte de mijn en tengevolge van deze ontploffing werd de torpedoboot no. 48 uiteengeslagen. Het schip zonk binnen zeven minuten. Sloepen van het eskader kwamen onmiddellijk te hulp. Een aantal gewonden konden nog worden gered. Drie andere mijnen werden nog vernield." H. M. de Koningin-Moeder bracht heden te Am sterdam een bezoek aan de tentoonstellingen in het Ste delijk Moseum en Arti. Daarna is H. M. naar den Haag tirnggekeerd. De Drankwet. Bij de voortgezette behandeling der Drankwet, heeft de Tweede Kamer met 50 tegen 43 stemmen verworpen het amendement-Ter Laan, om te bepalen dat ook voor de sociëteiten vergunning moet worden aangevraagd bij B. en W. en niet bij Gedeputeerde Staten, gelijk door de Regeering was voorgesteld. Aangenomen werd met 44 tegen 43 stemmen een amendement-Rink om de definitie van »sterken en ge- gisten drank" uit artikel I weg te nemen. Een poging om de minimum-flesschenmaat in slijterijen geheel te doen vervallen (amendoment-Roessingh) en een andere om dit minimum te verhoogen tot 5 deciliter (amendement-Ter Laan) konden geen meerderheid vinden, zoodat deze maat op 2 deciliter blijft bepaald. Ook alle andere amendementen werden verworpen. Artikel 1 is daarop aangenomen met 57 tegen 31 stemmen. Dit artikel luidt thans als volgt »1. Onder verkoop van sterken drank in het klein verstaat deze wet verkoop bij hoeveelheden van minder dan tien liter. 2. Deze verkoop wordt onderscheiden in verkoop a. voor gebruik ter plaatse vau verkoop b. voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop. 3. Het tweede lid is niet van toepassing in gemeenten, waarin geen bebouwde kom is met meer dan 5000 in woners, voor zoo reel betreft den verkoop in een voor het publiek toegankelijke localiteit, uitgezonderd dien in een logement alleen aan logeergasten. 4. De verkoop, bedoeld bij letter b van het tweede lid geschiedt niet anders dan in gesloten, over kurk en bovenrand van den hals door metalen doppen of lak omsloten flesschen, kannen of kruiken, inhoudende ten minste twee deciliter. Bij algemeenen maatregel van bestuur kan worden bepaald, welke bitters en dergelijke alcohol-houdende dranken, die alleen na toevoeging aan anderen sterken drank worden gebruikt, bij geringere hoeveelheid dan twee deciliter verkocht kunnen worden. Dinsdag a.s. voortzetting. Kerkvoogden. De Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Nieuwe- Niedorp, Winkel en Haringk-.rspel hebben zich gewend tot alle Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente in Noord- Holland met eene circulaire, waarin zij zeggen: Wederom tracht de Synode een Algemeen Reglement vast te stellen op de Organisatie van het Beheer der kerkelijke goederen in de gemeenten der Nederlandsche Hervormde Kerk en, wederom is het ontworpen reglement één poging om al de organen van het Beheer te brengen onder Predikant en Kerkeraad. Al de Kerkvoogden behooren op te komen tegen bedoeld reglement, dat hen feitelijk onder curateele stelt, daar onder de werking er van, zelfs het begrootingsrecht voor een goed deel bij den Kerkeraad zal berusten Wij noodigen al de Kerkvoogdijen in Noord-Holland dringend uit, op deu 3den Juni 1904, des middags ten 12 ure zich door één of meer afgevaardigden te laten vertegenwoordigen op eene vergadering, welke dan in het lokaal „Harmonie" te Alkmaar gehouden wordt en die ten doel heeft, de maatregelen te beramen, welke de vaststelling van bovengemeld reglement kunnen verhinderen. Hiel-ijs- In verschillende plaatsen van ons land heeft 't in den nacht op Hemelvaartsdag zeer hard gevroren, zoodat de jonge gewassen, vroege aardappelen, het hard te verant woorden zullen hebben. Het jjs lag op enkele plaatsen in de slooten de velden waren wit gekleurd. De marktquaestle aan den Kangedijk. De gemeenteraad van Broek op Langedijk heeft af wijzend beschikt op het voorBtel van de Landbouw- en Handelsvereeniging »Langedijk en omstreken" om de ge- meentemarkt in beheer af te staan aan eene gemengde commissie, waarin drie leden dier vereeniging zitting zouden hebben. Alzoo is de laatste poging om het stichten van een tweede markt te voorkomen, mislukt en staat het nu vast, dat naast de gemeentemarkt een eigen markt van genoemde vereeniging zal gesticht worden. De School te SInt-Fancras. Uit St. Pancras schrijft men ons Bedroeg op 15 Januari 1.1. het aantal leerlingen der openbare school alhier 144, alzoo 1 minder dan het voor vier onderwijzers vereischte aantal, waardoor in eene sedert ontstane vacature niet behoefde te worden voorzien, na de toelating van nieuwe leerlingen op I Mei is de grens weder met acht leerlingen overschreden. Ansjovis. Den 11 werd te Kolborn ansjovis gevangen, nog wel geen dnizend per sloep, maar toch al honderden. Voor de markt is een nieuwe regeling ingevoerd tot dusverre was de prijsbepaling per 1000 stuks, doch nu per gewicht. Dit jaar is het voor de visschers nadeel, omdat de ge vangen visch klein ishet vorig jaar, toen de visch zeer groot was, ware het voordeel geweest. Oesnapt. Onze correspondent te Pnrmerend schrijft ons De politie alhier werd door de Alkmaarsche politie in kennis gesteld met de ontvreemding van een onderstel van een rijtuig vau den landman A. Noome aan den Westdpk. Door verbreking en inklimming had men zich 's nachts toegang verschaft tot de schuur en vervolgens het rjjtuig medegenomen. De kap van bet rytuig werd den volgenden morgen op eenigen afstand iD het land gevonden. Den Inspecteur van politie alhier mocht het gelukken den vermoedelijken dader te snappen. Vóór een paar dagen kwamen aan den Boemsterdijk alhier twee woonwagens. Een nauwkeurig onderzoek naar 't onderstel van een

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1