STADSNIEUWS. PERSONALIA. ÏN&Ë%QNPEN STUKKEN. EAATgTE TEEE&RAMMEN, Nagekomen Advertentie. MARKTBERICHTEN- melken. BURtfËRLUKË 8 T A N !)- dier wagens bracht aan het licht dat daaraan pas een nieuw kleurtje was gegeven. De eigenaar, daaromtrent ondervraagd, gaf te kennen dat wagenonderstel nabij Hoorn te hebben geruild. Ongeloovig als de politie moest zijn, werd deze verklaring niet voor goede munt opge nomen, en de heer Noome geïnviteerd een kijkje te nemen. Het boos vermoeden bleek bij diens overkomst waarheid te bevattenhij herkende het onderstel als van zjjn rijtuig afkomstig. Op last van den Burgemeester werd dan ook de ver moedelijke dader ter beschikking van den commissaris van politie van Alkmaar gesteld. Van wege de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier zal in de maand Juni gelegenheid worden gegeven proeven van bekwaam heid af te leggen in het melken en een diploma als bekwaam melker of melkster te verkrijgen. Aangiften vóór 25 Mei bij den secretaris der Vereeniging W. Teengs te Alkmaar. Het onderzoek zal plaats hebben op de proelzuivel- boerderij te Hoornop nader te bepalen dag. Desver- langd zal eene vergoeding voor reiskosten worden gegeven. „Zang en Vriendschap" te Uitgeest. Uit Uitgeest wordt ons geschreven De laatste uitvoering in dit seizoen van „Zang en Vriendschap", onder leiding van den Heer P. J. Rol, is bijzonder goed geslaagd. De hoofdnummers van 't programma waren „Loreley", voor koor en sopraansolo, door Mendelssohn, en „Een zondag op den Alm", voor koor, door F. Koschat. De sopraan-solo werd gezongen door Mej. J. G. Klippink van Amsterdam, die een krachtige, en in de hooge tonen zeer heldere sopraanstem heeft. Deze dame zong bovendien op zeer verdienstelijke wijze eenige liederen, waarmede zij veel sueces behaalde. De Heer J. Kroone van Ondorp speelde zeer mooi en nauw keurig zijn beide viool-solo's, terwijl de Heer F. Witte- naar van Uitgeest een paar bas-solo's liet hooren. |t Koor heeft én in „Loreley" én in „Een Zondag op den Aim" best gezongen. De moeilijke taak van bege leiden werd door Mej. M. Schipper (piano), en het strijkkwartet uitstekend vervuld. De Heer Rol kan met voldoening op deze uitvoering terugzien. Bij de Ned.-Hervormde Gemeente alhier (vacature dr. A. F. Krull) is toezegging van beroep gedaan aan dr. J. P. de Bie te Kethel en Spaland. St. Ct. No. 111 bevat onder meer de Statuten der af- deeling Alkmaar van den Nederlandschan Stucadoors- patroonsbond. Het Groot Voord-Hollandsch kanaal. Zooals reeds in ons vorig nummer telegrafisch werd meegedeeld, is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarvan het eenig artikel luidt als volgtBij het Rijk wordt in beheer en onderhoud genomen het boord met daarlangs liggend jaagpad, thans in beheer en onderhond bij de gemeente Alkmaar aan de westzijde van het Groot Noordhollandsch kanaal van de vaste brug op 91 Meter benoorden kilometerpaal 38 tot 104 Meter, benoorden die brng. Het blijkt uit de Memorie van Toelichting, dat dit wetsontwerp voortvloeit nit een overeenkomst op 21 Maart 1889 aangegaan tusschen het Rijk en de gemeente Alk maar, waarbij aan die gemeente de bevoegdheid werd gegeven om vaartuigen te laten aanleggen aan het be doelde kanaalboord thans bestaat voor de gemeente, die op eigen terrein een laad- en loshaven heeft doen maken, die behoefte niet meer, zoodat het beheer en het onder houd van dit kanaal weder terugkomt aan het Rijk. Alkmaar vs. Victoria. Wij hebben een bericht ontvangen van iemand, die drie jaar geleden te Alkmaar werd geboren, al maakt de Burgerlijke Stand daarvan ook geen melding. Die iemand heeft zich zeer woest aangesteld. Hij heeft een jonge dame luisterende naar den naam van «Vic- toria" aangevallen, haar gebeten en gekwetst, zoodat een veertiendaagsche rust voor de aaugevallene hoogst noodzakelijk was Wij zullen onze lezers maar niet langer in het onzekere laten. Drie jaar geleden werden op de Alkmaarsche kermis in het «Etablissement Zoologique Mondain Franco- Beige", van den dierentemmer Oamillins, vier leeuwen geboren. Aan een daarvan werd de naam »Alkmaar" gegeven en hij heeft de zonden bedreven, waarvan hier boven melding is gemaakt. Een zonde, die te erger is, wanneer men weef, dat Mademoiselle Victoria zich zoo veel zorgen getroost heeft voor zijn opvoeding leeuwen moesten de ondankbaarheid maar liever aan de menschen overlaten. Hei bericht omtrent «Alkmaar", zijn wij verschuldigd aan den heer O. F. van Steensel van der Aa, onzen be kenden photograaf, die dezer dagen een schrijven van den dierentemmer mocht ontvangen. Muziek- uitvoering. Zondag15 Meides middags 2 nur zal door het Stedelijk Muziekkorps, onder leiding van den heer J. M. Otto, in den Stadshout, de navolgende uitvoering gegeven worden 1. «Vaillance" Marche Militaire v. Ed. Wancampt. 2. Ouverture de l'opéra «Maritana". Wallace. 3. a. Her zen san dacht" Lied ohne WorteW. Levermann. b. «Bluette"Polca de concert J. Heymans. 4. »Le Retonr dn printemps", Fantai- sie pour harmonieLabory. o 5. Ouverture de l'opéra «Martha, ou le Marché de Richmond" Flotow. 6. Grande Fantaisie snr l'opéra bonffe «Les Brigands"Offenbach. 7.»Singen, lachen, taDzen", Concert WalzerC. M. Ziehrer. 8. «Mnsikalische Wandelbildar", Pot pourri L. Gartner. Predikbeurten. De predikbeurten hier ter stede zullen Zondag 15 Mei als volgt worden vervuld Groote Kerk, 10 uur Ds. van Leeuwen, 2 uur (doop) Ds. van Leeuwen. Kapel, 10 uur Ds. Gnldenarm, 6 uur Ds. Krull. Ev. Luth. Kerk, 10 uur Ds. Ternooy Apèl. Doopsgezinde Kerk10 uur Ds. E. M. ten Cate te Monnikendam. Rem. Geref. Kerk, lO'/i uur Ds. de Regt. Geref. Kerk, 10 uur en 6 uur Ds. Wechgelaer. Merkconcerf. Op den 2den Pinksterdag nam. 2 nur, zal de heer A. Pomper, de bekende organist te Amsterdam, een groot kerkconcert geven in de Groote of St. Lanrenskerk al hier. Op dit concert werken mede het Amsterdamsch Dubbel-Mannenkwartet, directeur de heer Frans Richter, de heer J. M. Otto alhier, als violist en de heer H. W. Flentrop te Koog a/d Zaan, als accompagnateur. De entrée van dit veelbelovende concert is zeer laag gesteld. Be Telefoon. Sedert onze vorige opgave, hebben nog waar de vol gende nieuwe aansluitingen plaats gehad 165. M. de Wild, Kennemerstraatweg. 166. J. v. d. Molen, Café «Langedijk's Welvaren". Cadettenschool. De Sergeant-majoor-schrijver P. Schnur is met ingang van 16 Mei werkzaam gesteld ten bnreele van den Ge nera al-Majoor, Inspecteur van het Militair Onderwijs te 's-Gravenhage. Moll. Maatschappij van Uandbouw. In de den 13 Mei gehouden Vergadering van de Ver eeniging tot bevordering der tentoonstellingen van de Holl. Maatschappij van Landbouw, afd. Alkmaar, werd het bestuur uitgebreid door verkiezing van de heeren H.'W. Holsmaller, J. H. Goes en N. Konijn. Tot Voorzitter werd gekozen de heer S. Kramer. Huishoud- en Industrieschool. Bij het eindigen van den cursus werd aan de navolgende leerlingen het getuigschrift volledigen 3-jarigen cursus uit gereikt A. M. Bakker, J. A. van Vliet en T. Bakker van Alkmaar, A. C. Wonder van O. Niedorp, D. C. Brugman van Heer- Hugowaard en T. Heman van Zijpe. Een leerling ontving het diploma Lingerie en e e n het diploma Costuumnaaien. 13 leerlingen verlieten de school, waaronder 9 om het geleerde thuis in praetijk te brengen, terwijl 4 wegens huiselijke omstandigheden het onderwijs niet langer volgen konden. Voor het toelatingsexamen meldden zich 33 meisjes aan, waarvan 30 werden geplaatst en wel:.21 uit Alkmaar en 9 uit omliggende plaatsen. De school telt thans 152 leerlingen. Schoolfeest. Ook dit jaar viert de afd. „Alkmaar en Omstreken" van Volksonderwijs met die leerlingen der Openbare Scholen, welke niet meer dan drie maal in het afgeloopen jaar heb ben verzuimd, het bekende schoolfeest. Den 6en Juli zal met de oudste kinderen de tocht naar Schoorl ondernomen worden, den 13en vieren de kleintjes op de speelplaatsen der verschillende scholen feest. Door deze feesten tracht Volksonderwijs het schoolverzuim in onze gemeente zoo gering mogelijk te maken en den kinderen een onvergetelijk pretje te verschaffen. Wordt dit doel bereikt? Ja! In ieder der drie laatste jaren toch konden ruim 1400 kinderen aan dit feest deelnemen; dit jaar is het aantal weer iets toegenomen. En wie slechts eenmaal die vroolijke, opgewekte gezichtjes bij liet aanvaarden van den tocht heeft gezien, wie eenmaal het schaterend gejuich bij het spelen en stoeien in Schoorl's duinen hee!t gehoord, wie eenmaal die blijde kinderen bij hun terugkeer heeft gadegeslagendie weetdat voor de kin deren het schoolfeest een onvergetelijk pretje is. Zal het feest slagendan is echter veler medewerking noodig. Volksonderwijs weet, dat het rekenen mag op de onmisbare hulp van (onderwijzeressen, onderwijzers en commissarissen; van het gemeentebestuur kreeg het verlof eene inzameling te doen houden de heeren Bosman stonden bereidwillig een drietal booten af. Met vertrouwen doet het weder een beroep op de bekende offervaardigheid van Alkmaars ingezetenen. De heer B. Pels, voorheen chef der firma IJpma, alhier, beeft in het perceel, Oudegracht 167, een zaak geopend in orgels, piano's, muziekinstrumenten enz. Een adver- tentie in dit nummer vermeldt daaromtrent meerdere bijzonderheden. ONDERTROUWD 11 Mei. Willem Langereis, te Beikhout, en Maria Alida Cornelia Ljjnbach, alhier. Hendricus Petrus Druiven en Maria Cornelia Imming. Wul- bsrt Vonk en Wiihelmina Anna Maria de Raat. Johannes Baars, wednr. van Trijntje Brug man, alhier, en Neeltje Bult. wed. Wilhelmus Kimman, te Limmen, onl. te Bergen. Jacob Schoen, alhier, en Antje Boerman, te Wierin- gerwaard. Johannes Bonman en Aafje Agnes Heilig, beiden alhier, laatstgen. onl. te Am sterdam. Marten Vos, wednr. van Sepkje van Bateles, en Pietje Broesder. Teenwis Ap pelman, gescheiden echtgen. van Elizabeth Roo- zing, en Geertruida Theodora Kremer, beiden alhier, laatstgen. onl. te Amsterdam. 13 Oornelis Visser, alhier, en Geertje Kokkes te de Rijp. GEBOREN 10 Mei. Elia, d. van Dirk Marees en JohanDa Bolland. 11 Jan, z. van Jacob Brouwer en Geertje Hakof. 12 Johanna Hendriea, d. van Jan Ploeger en Trijntje Ren s. 13 Grietjed. van Johannes Snijders en Trijntje Gemser. 14 Hendrik Willem z. van Jan Frederik Jansen en Maria Oom. OVERLEDEN 12 Mei. Catharina Dorothea, d. van Jacobns Harm Smit en Dnifje Stam, 7 d. Maria Tesselaar, laatst wed. vac Johannes Laan, eerder van Petrus van der Fiuit, 61 j. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente, te Ruinerwolde, ds. H. G. Brink te Heerhugowaard. Beroepennaar de Ned. Herv. Gem. te Zweeloo in Drente (toez.) Ds. O. Pb. F. Abbiug te Koedijk. Te Scheveningen is overleden de heer M. W. Scheltema Cz., oud-predikant en directeur van de inrichting voor het verplegen van weezen in het huisgezin. In 1851 trad de heer Scheltema op als predikant bij de Remonstrantsche gemeente te Nieuwkoop en Zeven hoven. In 1854 werd hij naar Zwammerdam en Woerden beroepen en in 1865 vestigde hij zich te Dokkum als predikant bij de Vereenigde Doopsgezinde en Remon strantsche Gemeente. In 1880 legde hij zijn kerkelijk ambt neder. Aan den heer D. Kooi, gemeente-secretaris te Broek op Langedijk, is op verzoek tegen 1 Jnli eervol ontslag verleend, terwjjl met ingang van dien datum als zoo danig werd benoemd de heer A. Slot, burgemeester dier gemeente. De afdeeling Noord-Holland van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren vergaderde te Amsterdam, onder leiding van den waarnemenden voorzitter, den heer W. P. Costerus, ontvanger te Edam. Tot bestuurslid werd herkozen e heer C. L. van IJsen- dijk, burgemeester van Purmarendin plaats van den heer W. A. J. van Wagtendonk, die als zoodanig bedankt had, werd gekozen de heer J. Lejjen, secretaris van Edam in plaats van den heer J. C. F. Bletz, burgemeester van WeeBperkarspel, werd gekozen de heer W. Kuilman, amb tenaar ter secretarie te Alkmaar. Tot voorzitter werd gekozen de heer W. P. Costerus, in plaats van den heer B'ets, die als zoodanig had bedankt. In hare jaarvergadering op 12 dezer koos ds Harmonie kapel te Sehagen tot haren voorzitter den heer J. Rot gans. De heer W. Vader, die als lid en voorzitter had bedankt, werd tot eere-voorzitter benoemd. Hen vraag en een wenk. Mijnheer de Redacteur, Kunt u mij ook omtrent het volgende inlichten Ais iemand vergunning krijgt tot het oprichten van een herstelplaats voor rijwielen, heeft hij dan levens het recht automobielen en stoomfieisen in de straat te probeeren, waar de herstelplaats is Zoo niet, dan zal het zeer wenschelijk zijn, dat, deze proefritten met machines, waar aan bljjkbaar nog al wat hapert en die daardoor bij het besturen allerlei verrassingen opleveren, te verbieden in een straat als bijv. de Ramen, waar door de aanwezig heid van de le Tusschensehool veel kinderen zijn. Al een paar maal hebben wij er, helaas, moeten ondervinden, dat zoo'u voertuig door de ruiten kwam, zoodat de be woners de stukken glas in het gezicht kregen, terwijl zij aan tafel zaten. Men zal toch hier niet overgaan tot het dempen der pnt, na nóg grooter ongelukken Dankend voor do opname, Een bewoner der Ramen. Servië en Hnlgarije. AMSTERDAM, 14 Mei. De Frankfurter Zeitung ont ving het volgende particuliere telegram uit Belgrado, dat heden door het Handelsblad wordt gepubliceerd Koning Peter I reist heden naar het aan deTurksche grenzen gelegen stadje Wranja. Naar gemeld wordt, zal hij Zondag op de terugreis Vorst Ferdinand van Bul garije ontmoeten te Nisj. Deze eerste ontmoeting moet in nauw verband staan met belangrijke onderhandelingen tusschen Servië en Bulgarije, die niet alleen leiden zullen tot een tolunie en een overeenkomst betreffende Macedonië,, maar tot een formeel of- en defensief verbond, waartoe, naar gemeld wordt, ook Montenegro zal toetreden. Later telegram). De samenkomst der beide vorsten heelt reeds plaats gehad. Vorst Ferdinand vertrekt van avond na het galadiner naar Weenen, koniDg Peter I naar Wranja. De Koning wordt vergezeld door minister president Groeitsj den minister van bnitenlandsche zaken Pasjtitsj, en den minister van binnenlandsche zaken Protitsj. De avondbladen te Belgrado schrjjven aan deze ontmoeting groot gewicht toe. He Chlueezen en de Russen. PETERSBURG 14 Mei. Het Departement van Bni tenlandsche Zaken heeft berichten ontvangen waaruit blijkt dat de mededeelingen betreffende het verdrijven van de Cbineesche ambtenaren en de Mongoolsche gene raals nit Moekdeu beslist ongegrond zyn. Integendeel is in de verhouding tegenover de Ohineeache autoriteiten geenerlei verandering gekomen. De Heer en Mevrouw VAN GËLDERScalonone bedanken bij deze voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van hun zoon HHNBRIH EMO. Kraamvisites worden algewacht Woensdag 18 Mei 24 unr. Alkmaar, 14 Mei. Aangevoerd 3 paarden 1100 a 150, 63 koeien en ossen f 70 a 235, 59 nuchtere kalveren f 8 a 22, 0 v. kalveren f a 571 magere schapen f 20 a 28, 1774 lammeren 1 10 a 15, 112 magere varkens 1 14 a 17, 229 biggen f 7.a 11.50, 33 bokken en geiten f 3 a 8, 5 kleine bokjes f 0.50 a 1.25, boter, hoogste prijs 57J ct., middel 55 ct., laagste 52J ct., aan voer 6780 K.G., kipeieren f 2.85 a 3.15 per 100, oenden dito f 3.10 per 100. Hoorn, 14 Mei Tarwe f 7.a 9.—, rogge 1 0.— a 0.gerst f 4.50 a 4.75, haver f 3.50 a 3.75, witte erwten f a groene id. f 12.— a 14.—, grauwe id. 1 24.— a vaie id. f a bruine boonen 1 12.a 16.,- karweizaad f 11.a mosterdzaad f 19.a 5 paarden f 80 a 130, 41 koeien f 170 a 230, 412 schapen 1 26,a 30, 1650 lammeren 1 10 a 16, 36 kalveren f 10 a 38, 0 varkens 1a197 biggen f7.a 10. kipeieren f 3.a 0.2575 "kop boter 55 a 60 ct. p. kop.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2