"~~36 UITE1LAU 307~ BINNENLAND. Gemengde Mededeeliugen. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. tjjdigen toehoorder wel de overtuiging opdringen, dat de heer Vonk wel de allerzachtste woorden in zijn voca bulaire had opgezocht bij het verwyt, dat in deze materie »de belangstelling van B. en W. grooter had kunnen zijn." Ons Dagelijksch Bestuur zal niet kunnen ontkomen aan de verplichting om zich in dezen wat meer actief te betoonen, de heer Vonk houdt voet bij stuk en de burgerij zal hem daarvoor erkentelijk zijn. Bij de gymnasium-debatten en nu weer zijn vragen gedaan, waarop geen ander antwoord mag volgen dan dat de hand aan den ploeg is geslagen. Adviezen van de in dezen tot oordeelen bevoegden zullen moeten worden ingewonnen en wanneer aldus de zaak aan het marcheeren is gebracht, dan hopen wij, dat de dag zal komen, waarop de heer Vonk zal mogen denken»Mjjn aanhouden heeft toch gebaat 1" Cato kreeg zijn zin voor een werk van verdelging, moge den heer Vonk de bekroning van zyn streven niet worden onthouden voor een werk van op- bonwen, opbouwen nog wel ten bate van de jeugd, aan wie de toekomst behoort. Rrschtdit kinematografische beeld verdween, een nieuwe film werd aangebrachtde stoomtram Alkmaar Bergen versoheen op het doek. De heeren De Groot en Kraakman gaven de toelichting erbij. Wij verlangen allen naar deze verbinding met het duinlandschap en den beiden sprekers ging het tot stand komen daarvan niet snel genoeg. De heer Kraakman, die al zooveel heeft meegemaakt, voelde veel voor het denkbeeld van den heer De Groot om B. en W. uit te noodigen zich te wenden tot den Minister van Waterstaat ten einde de zaak, in verband met de noodige onteigeningen, zooveel mogelijk te bespoedigenbij den spoorweg HoornHeer Hugowaard had dat ook gebaat. Voor hen, die zich zooveel moeite geven voor dezen tram-aanleg, zou zulk een poging ook niet anders dan welkom zijn. De Burge meester, die wat meer achter de schermen kijkt, ver. wachtte hiervan niet veelzulke dingen gaan altijd zoo langzaam en Jhr. Roëll had gezegd, dat 't nog wel een jaar zou duren, In de stemming van «Baat 't niet, 't schaadt ook niet" werd intusschen de verzending van het adres toegezegd. Rrscht alweer een nieuwe film. De heer Kraak man had 's morgens in het Handelsblad gelezen van een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp in zake het beheer en onderhoud van een kanaalboord aan de westzijde van het Groot Noord-Hollandsch Kanaal dat was voor hem een gansch duistere geschiedenis B. en W. moesten maar weer dadelijk klaar staan met de noodige toelichtingen. Zij werden gegeven, eerst wat aarzelend, maar later meer positiefhet bleek, dat de zaak op den 18en November 1908 in geheime zitting was beklonken. In geheime zitting, hm, hm. Art. 44 der Gemeentewet verbiedt 't wel niet rechtstreeks, maar welk motief was er om de zaak uit de openbare zitting te houden 1 Daar zou zij, naar de heer Kraakman meende, toch in elk geval nog weer terecht moeten komen en daartegen viel weinig in te brengen. Zonder belang was dus op stuk van zaken deze Raads vergadering toch niet en zooals men ziet voor een Overzichts-schryver was er toch nog wel wat saam te sprokkelen. Aan het slot willen wy er nog op wyzen, dat wij met ons werk niet anders beoogen dan bet geven van een beeld der Raadsvergaderingen a, vol d' oiseau. Voor een nauwkeurige vermelding van de faits et gestes blijft ons gewone verslag bestaan. Door hel niet-verschynen van de courant op den Hemelvaartsdag worden ditmaal verslag en overzicht in hetzelfde nummer opgenomen, doch dit geschiedt slechts bij wijze van uitzondering. De bedoeling is om voortaan, als de Raad op Woensdag vergadert, het verslag te pnbliceeren in het nummer van Donderdagavond en het Overzicht in dat van Zaterdagavond. Wij twijfelen er niet aan, of in de Raadszaal zal veel stof geboden worden voor het nieuwe régime, dat nu bjj de Alkmaarsche Courant voorzit. (2). Terloops zij hier aangemerkt, dat de heer Kraak man reeds Dinsdagavond de aankondiging van dit wets ontwerp had kunnen lezen in de Alkmaarsche Courant, Geen samenzwering, maar rooverij. Te Lijdenburg in Transvaal is de vervolging begonnen van de zeven, wegens hoogverraad gevangen genomen Trans valere. De poging om dit blykbaar zeer gewone geval van rooverij voor te stellen als een samenzwering tot het verwekken van een opstand, schijnt men op te geven. De »Times" correspondent meldt, dat de leider van de bende, die ten doel had banken te berooven om geld voor een revolutie te krijgen, zekere Dnrand was. Deze zou hebben gezegd, dat Schalk Burger, Dela-Rey en Kemp van de zaak wisten, maar de correspondent seint er bij, dat wel is gebleken, dat Durand de eenige organisator was en dat hy slechts de namen der Boerengeneraals gebruikte om aanhangers te krijgen. De correspondent van de «Standard" meldt, dat men de beschuldiging van hoogverraad heelt laten vallen, behalve tegen Dnrand, den leider, een bekend veedief. De andere beschnldigden zijn liederlijke sujetten. De Duitschers op Nieuw-Guinea. Een Duitsche planter, uit Nieuw-Guinea te Brisbane aange komen, deelt mede, dat den 24sten Februari een bende van 550 inboorlingen zijn plantage, op het eiland Dnrona gelegen, heeft overvallen en zijn rentmeester gedood. De regeering zal tegen deze inboorlingen een expeditie uitzenden. Ruslands oorlogsvloot. Uit Brussel wordt gemeld, dat Russische agenten dezer dagen massa's steen kolen in België en het noorden van Frankrijk hebben opgekocht voor de Oostzeevloot. Men beschouwt dat als een teeken, dat het Russische marinebestuur bij zijn plan blijft om die vloot naar Oost-Azië te zenden. Ook moeten Russische agenten te Liverpool drie stoom schepen gekocht hebben, elk van 5000 ton. Heldendaden van Japanners. Evenals bij de eerste branderaanvallen te Port Arthur hebben ook bij de laatste de Japanners een buitenge wonen moed en een zeldzame doodsverachting getoond. De bemanning der branders was zeker van den dood het grootste deel is dan ook omgekomen, en toch hebben zich steeds op nieuw vrijwilligers aangemeld. De officier, die bjj den eersten aanval het bevel voerde en nauwelijks aan den dood ontkwam, stond er op ook den derden aanval te leiden. Toen de admiraal hem zeide, dat hij nu toch genoeg gedaan had, verklaarde hij, juist door die daden het recht te hebben verkregen, het eens begonnen werk tot een einde te brengen. Toen werd hem weder het op perbevel verleend en hjj Is in den strijd omgekomen. In den ouderdom van 67 jaar is te Bellaggio in Noor delijk Italië, waar hij herstel van gezondheid ging zoeken, overleden de heer Jan Boissevain, een der directeuren van de Stoomvaart-Maatschappij «Nederland," lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland en oud-lid van den Gemeenteraad van Amsterdam. In tal van andore betrekkingen maakte de heer Boisse vain zich nuttig voor stad en land, zoodat zijn heengaan een groot verlies is. Bij de Regeering bestaat het voornemen nieuwe notari- eele standplaatsen te vestigen te NieuwVennep (gemeente Haarlemmermeer), Sasaenheim, Rotterdam (een 3 tal), Vlaardingen, St.Annaland, Nieuw-Amsterdam (gemeente Emmen), Beek (gemeente Ubbergen) en Zwolle. Sollicitanten, die voor eene benoeming op eene van gemelde standplaatsen wenschen in aanmerking te komen, worden uitgenoodigd hunne adressen, voor iedere stand plaats afzonderlijk, vóór 1 Juni a. s. aan Hare Majesteit in te zenden. Andressen, nè, gemelden datum inkomende, worden ter zijde gelegd. In de deze week gehouden zitting van den gemeente raad van Avenhorn werd besloten, het tractement van den Voorzitter met f 50 dat van den Secretaris met f100 en dat van den veldwachter met f 10 'sjaars te verhoogen. Wijders werd vastgesteld, het schoolgebouw in de af- doeling Grosthnizen in den loop van dit jaar te sluiten en de schoolgaande kinderen van daar te splitsen en ten deele te zenden naar de afdeelingen Avenhorn en Schar- woude. Een en ander, dus schrijft onze correspondent, heeft vele ingezetenen van Grosthnizen ten zeerste ontstemd en reeds circuleert een adres onder hen om aan Ged- Staten te verzoeken hunne goedkeuring aan dit besluit te onthouden. Gevolg gevend aan een daartoe strekkend verzoek van de vereeniging «Volksonderwys," heeft het bestuur van den Vrijzinnig Democratischen Bond de aangesloten ver- eenigingen uitgenoodigd aan de Eerste Kamer een adres van instemming te zenden met de strekking van het door Volksonderwijs" op 4 April ingezonden adres, waarin verzocht wordt het wetsontwerp tot wijziging der Hooger Onderwijswet niet aan te nemen. De heeren dr. J. G. Boekenoogen te Krommenie, D. Boswijk te Arnhem en H. Feisser te Schagen, leden der commissie ait den Bond voor Staatspensionneering, aan welke opgedragen was een adres aan de regeering te ontwerpen, hadden, daar het doel, dat de Bond beoogt, niet minder dan 40 millioen per jaar aan het ryk zon moeten kosten, in het adres den steun van de regeering voor een overgangsstelsel gevraagd, waarvan de kosten jaarlijks 20 millioen zonden bedragen. De meerderheid van het hoofdbestuur was van meening, dat de statuten een adres van deze strekking niet toelieten. De commissie stelde daarna haar mandaat ter beschikking van het hoofdbestuur en heeft nu in eene brochure hare denk beelden ontwikkeld. De Koninklijke familie. Woensdag zijn H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik van 's-Gravenhage naar Het Loo vertrokken. H. M. de Koningin-Moeder bracht kort voor het vertrek van de Koningin en den Prins een afscheidsbezoek aan Haar kinderen. Het Koninklijk Echtpaar verliet vijf minuten na 10 uur het Baleis te 's-Gravenhagein een gesloten rijtuig (coupé), zich naar het Staatsspoor begevende. Tegenover het voorplein van het Paleis was een talrijke menigte getuige van het vertrek. H. M., die er monter uitzag, droeg een kapje of ver band van zwart doek aan het achterhoofd en oor. Waar schijnlijk tengevolge van de doorstane koorts zag de Prins er nog eenigszins bleek uit. Op een wijze, geheel afwijkende van die waarop het Koninklijk Echtpaar in gewone omstandigheden uit de residentie vertrekt, had ditmaal dit vertrek plaats aan het Staatsspoorstation. Ten einde H. M. en den Prins, met het oog op Hun nog niet volkomen herstel, de minste vermoeienis of aanraking met de buitenlucht te besparen, hield het rijtuig niet stil voor de Koninklijke wachtzaal, maar reed het onmiddellijk door naar den oprit aan het einde van het station. Vandaar reed het door het zich nabjj het bestel- goederenbnreau bevindende hek het perron op zoodat H. M. en Z. K. H. in hun riitnig tot voor den ingang van het salongedeelte in den Koninklijken trein gebracht werden. De trein was, in verband hiermede, van de Koninkljjke wachtzaal af tot bedoeld gedeelte van het perron opgehaald. Daar deze wijze van vertrek niet te voren bekend was, hadden zich vele menechen opgesteld nabij den ingang van het Koninkljjke wachtsalon, maar die menigte zag het Koninkljjk rijtuig die plek voorbij rijden. Op het perron zelf was eveneens niemand toegelatenalthans niet in de nabjjheid van het gedeelte van het plankier van waar het Koninklijk Echtpaar zich in den trein begaf. Op verzoek van H. M. waren ook ditmaal de autoriteiten, welke steeds bij het vertrek van de Vorstelijke personen uit den Haag, tot het doen van uitgeleide, aanwezig zyn, niet tegenwoordig. Met een vriendelijken groet aan de dames en heeren van den dienst, welke H. M. en den Prins naar Het Loo vergezelden en die langs den trein geschaard stonden, stapten Koningin en Prins uit Hun rijtuig over in den trein, die zich, nadat het gevolg de verschillende compartimenten bestegen had, onmiddelljjk in beweging stelde. De venstergordijnen van de Konink lijke coupé bleven nagenoeg geheel nedergelatan. De reis werd meegemaakt door Dr. Pott. Te Apeldoorn werd door de Koningin en den Prins dadelijk in een gereedstaand rijtuig gestapt en naar het Paleis gereden. Voor den gezondheidstoestand van het Koninklijk Echt paar pleit 't zeker dat reeds den dag na de aankomst per rijtuig de nieuw aangelegde vjjvers in het Koninklijk Park werden bezocht. H. M. de Koningin maakt ook zelfs reeds wandelingen in dit park. H. M. de Koningin-Moeder heeft gisteren en heden Haar aangekondigde bezoek aan Amsterdam gebracht. Kort na aankomst van H. M. ten Paleize werd Haar een huldeblijk aangeboden ter herinnering aan het feit dat de Vorstin 25 jaar geleden in ons land kwam. Dit huldeblijk bestaat uit een prachtig album. Het titelblad roomkleurig perkament met gouden banden vermeldt in gouden lettersdat dit album is een «huldeblijk H. M. de Koningin-Moeder aangeboden door de burgerij van Amsterdam, bij gelegenheid van hoogstderzelver 25- jarig verblijf in Nederland", een «Gedenkboek van de feestmarkt op 4, 5 en 6 Februari 1904 gehouden in jhet Paleis voor Volksvlijt." Roodkoperen banden geciseleerd sluiten het lyvige boek. De bladen met groen gestyleerde randen zijn van oud- Hollandsch geschept papier. Het boek vermeldt de 1688 handteekeningen van allen die deelnamen aan het hul deblijk. De herinnering van de feestmarkt bestaat uit de hand teekeningen van het hoofd- en de sub-comitó's, uit zeer goed geslaagde photografieën van de mooiste hoekjes uit de zaal en bijgebouwen uit de haDdteekeningen van de bezoekers van de markt. Bij de aanbieding van het album werd het woord gevoerd door jhr. mr. O. J. den Tex. 's Avonds heeft de Vorstin de opvoering van «Lohen grin" in den Stadsschouwburg bijgewoond. H. M. werd in den Stadsschouwburg ontvangen door mr. H. Viottadie zyne mede-bestuurderen de heeren Bunge Sr. en Jr., Strater en W. Viotta aan Haar voorstelde. De Koninklijke loge was uitgebouwd door een stuk van de corridor af te scheiden, tot een rood fluweelen salon. Toen H. M. in zwartzyden avondtoilet binneutrad een ruiker lag op de roode ballustrade voor haar stond het publiek op en neeg. Nadat deze groet beant woord waswerd met de opvoering van «Lohengrin" een aanvang gemaakt. In de eerste entre-acte gebruikte de Koningin-Moeder een souper. Bij het afscheidnemen gaf H. M. aan mr. H. Viotta Haar tevredenheid en ingenomenheid te kennen met deze opvoering welke haar veel genot bezorgd had. Vooral de koren hadden Haar bewondering opgewekt. Vereeniging „Vergunning". Woensdag had te Amsterdam een bestuursledenver- gadering plaats van bovengenoemde Vereeniging bijge woond door afgevaardigden van 24 afdeelingen. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, wyst op het succes dat men heeft gehad door, behalve het zenden van een rekest aan de Tweede Kamer, de Kamerleden persoonlijk te bezoeken en voor te lichten. Hij drukte er zijn spijt over uitdat nog vele drank handelaren gaarne de vruchten plukken van andermans werken en zeiven te laksoh zijn om ook de handen aan den ploeg te slaan. Daarna wordt warme hulde gebracht aan den secretaris, die zijn 25jarig huwelijksfeest vierde. Thans worden notulen en jaarverslag gelezen, het laatste een ljjrig stuk dit veel wetenswaardigs bevat en dat den auteur den warmen dank der vergadering bezorgde. De penningmeesterverslag uitbrengend wijst er op dat de bond heden tien jaar bestaat en een krachtig lichaam is geworden. De kas sluit met een batig saldo van f 309.21. De rekening wordt goedgekeurd onder dankbetuiging voor het gehouden beheer. De beslissing over een eigen orgaan, door de afdeeling Alkmaar uitgeloktwordt uitgesteld tot een volgende vergadering. De zaak zal in den boezem van het dage lijksch bestuur worden onderzocht en aan het oordeel der vergadering worden ond»rworpen. Met het oog op de hooge kosten, welke vermoedelijk nog moeten worden gemaakt in den strijd tegen de Drank wet wordt de bijdrage ad 50 cent per hoofd gehand haafd met bijna algemeene stemmen. De voorzitter doet nog eenige mededeelingen in zake de behandeling der Drankwet. Na rondvraag simt de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan de afgevaardigden. Hoordict-harlng-vIsscliCTS. Men meldt aan de Tel. uit Monnikendam De Noordzeeharingvisschers zijn reeds lang ontevreden over den toestand in hun bedrijf. De reeders meenen daarin met het oog op de uitkomsten van de vis- scberij in 1903 niet veel verbetering te kunnen brengen. Nu heeft de Bond van Noordzeeharingvisschers den voor zitters van de Reeders het voorstel gedaan om door een commissie de geschilpunten te doen onderzoaken om, zoo het kan, tot een vergelijk te komen.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6