BUITENLAND. FEUILLETON. DELICIA No. 62. Honderd en zesde jaargang. 1904. WOENSDAG 25 MEI. Plaatselijke belastingen. Algemeen Overzicht. HILBBRTA. Gemengde lededeelingen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dins d m g-, Doiderdag- en ZtterdtgtTOBd uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alimiai f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers ff O,OS. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlUnr' Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij vih.gHERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar, brengen ter algemeens kennis, dat het suppletoir kohier der Straatbelasting, dienst 19(13 en het prl mltief kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1991, door ddh Gemeenteraad vastgesteld den Hen Mei 1.1. en door de Gedeputeerde Staten goedge keurd den 18 Mei d.a.v., heden aan den Gemeente ontvanger ter invordering zijn uitgereikt en gedurende vijf maanden op de secretarie in afschrift voor een ieder ter inzage zjju nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen op ongezegeld pa pier bij den Gemeenteraad worden ingediend binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslag biljetten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 21 Mei 1904. DONATH, Secretaris. Tusschen Frankrijk en den H. Stoel heeft sinds geruimen tijd een ernstige wrijving geheerscht. De strjjd, door Minister Combes tegen de congregatiën aan gebonden, moest noodzakelijkerwijs te Rome bitterheid wekken, vooreerst om het doel, waarmee aan zooveel Katholieke Franschen de oorlog werd verklaard, maar ten andereomdat daarbij niet altijd met de grootste nauwgezetheid de keuze der wapenen geschiedde. Laat ons intusschen aannemen, dat de regeering in Frankrijk goede redenen had om aldus tegen de congre gatiën te keer te gaan en dat zij 't zich tot plicht rekende te handelen gelijk zjj heeft gedaan. Dan zou men van haar mogen verwachten, dat zij ten minste niet noodeloos op nog andere wijze den Kerkvorst te Rome zou zjjn gaan grieven. En waar dit niettemin is geschied, daar is onweerlegbaardat Frankrijk er niet tegen op zag 't op eenigerlei wjjze tot een conflict met den H. Stoel te laten komen. President Loubet is namelijk een bezoek gaan brengen aan Koning Victor Emmanuel te Rome, wel wetende, dat deze daad door den H. Vader zou worden opgevat als een beleediging. Wij willeD, dus wordt er van het Vati- caansche standpunt geredeneerd, ons geenszins mengen in de politiek van Italië en Frankrijk, noch 't afkeuren, dat er in hunne betrekkingen eeu verbetering is ge komen. De Paus heeft er niet aan gedacht te protesteeren tegen de Fransch-Italiaansche overeenkomst. Integendeel, met voldoening ziet hij al datgene, wat de verbroedering der volke kan bevorderen, wat de gevaren voor inter nationale conflicten kan verminderen, wat kan bijdragen tot den voorspoed van Italië. Indien zoo wordt er dan verder van hetzelfde standpunt geredeneerd bij monde van de Osservatore Romano indien de heer Loubet Koning Victor Emma nuel in een andere stad van Italië had bezocht, zou de H. Stoel zeker niets hebben gezegd, maar aan den anderen VAN MARIE CORELL I DOOR 27) In pijnlijke afwachting en vol onrust zat Delicia, zooveel mogelijk aan het gezicht onttrokken, in bare loge te wachten op de verschijning van de beroemde danseres, wier optreden op de programma's vermeld stond als .Wonderbaarlijke ontwikkeling 1 De Geboorte van een Vlinder 1 La Marina!'* De zaal was eivol, en naar beneden ziende, zag Delicia in de saamgepakte arenadaar zaten rijen en rijen mannen te rooken en te grijnzen als ze elkaar het een of ander in het oor fluisterden; sommigen zaten of liever lagen in hnnne fauteuils eu leken wel tot boven toe gevulde graanzakken, met de beenen ver naar voren gestoken, en een gelaat dat nog duidelijk sprak van den te overvloedigen maalljjd, dien ze genoten hadden; anderen stonden met hunne tooneelkij kers op den ingang gericht, of keken zonder kijker in diezelfde richting. Er waren jonge mannen, die versuft en stomp geworden waren van den drankoude mannen met waterige oogen eu knikkende knieën, die nog al hun best deden jong te schijnen. Een aantal vrouwen zag ze, met wenkbrauwen zóó zwart geverfd, dat het in de ve.te scheen alsof ze in het geheel geen oogen hadden, alleen slechts zwarte oog kassen; vrouwen van middelbaren leeftijd, wien men het aanzag dat ze aan den drank verslaafd waren, en met een gelaat, dat altijd naar een spiegel zocht enkele half verlamde wezens, men zou ze antiquiteiten kunnen noemen, de betreurenswaardige overblijfselen van gevierde balletdan seressen van een vijftig jaar geleden, die nu in de stalles zaten en haren mond nog tot een coquetten lach trachtten kant kon hij niet stilzwijgend aanzien dat het hoofd eener katholieke natie als Frankrijk, te Rome, in een apostolisch paleis, een officieel en plechtig bezoek bracht, door deze daad de berooving der kerk in 1870 goedkeurde en aldus de rechten van den Paus schond. Wat zou de Fransche pers wel zeggen, indien de oorlog van 1870 zonder vredes verdrag of zonder modus vivendi geëindigd ware, en het hoofd eener bevriende natie, niettegenstaande de opmer kingen van Frankrjjk, een officieel bezoek bracht aan den Keizer van Duitsehland in Elzas-Lotharingen Pius X heeft dan ook gemeend, dat hier een woord van protest op zijn plaats is. De wijze, waarop hieraan uitvoering is gegeven, hebben wjj in een vorig nummer meegedeeld. Met nadruk heeft de Paus doen uitkomen, dat het bezoek van President Loubet door Italië uitge- werd met geen ander doel dan het verzwakken van de rechten van den H. Stoel, en dat daardoor aan de waardigheid van den Paus is te kort gedaan. Dit protest werd op last van den Paus door Kardinaal Merry del Val naar de verschillende buitenlandsche hoven gezonden en zeer zeker was 't niet de bedoeling van den Pausdat daaraan publiciteit werd gegeven. Doch de vorBt van Monaco, die zich ook de weelde veroorlooft van er een hof op na te houden, schijnt 't niet beneden zich te hebben geaebt om uit de school te klappen en 't heet, dat hij een afschrift van de hem toegezonden nota in handen heeft gesteld van Jean Janrès, die, zooals wij zagen, dit afschrift heeft openbaar gemaakt in de Humanité. In Frankrijk was men zeer onaangenaam verrast door deze daad van den H. Stoel. Het oordeel van eenige bekende antikatholieke bladen doet uiteraard minder ter zake, doch ook de gematigde pers keurde het protest af als een niet-gewettigde oorlogsverklaring tegen Frankrijk. Aldus heeft ook de Fransche Regeering de zaak opgevat en zij heett Nisard, den gezant van Frankrjjk bij den Heiligen Stoel, teruggeroepen, die daarop terstond Rome heeft verlaten. Toch schijnt 't, dat men hierin geen de finitief afbreken van de diplomatieke betrekkingen mag zjen het heengaan van Nisard wordt voorgesteld als een vervroegd verlof en een zaakgelastigde is uit Frankrijk gezonden om de leiding van het gezantschap op zich te nemen. Wel mag men zich afvragen, of der wereld dit onaan genaam incident niet had kannen bespaard blijven, wan neer wederzijds wat meer inschikkelijkheid ware betoond. Nu de verhoudingen zoo tot het uiterBte gespannen zijn, begint een deel der Fransche pers tot het inzicht te komen, dat zjj haar invloed moet aanwenden om te verhoeden, dat 't tot een openlijke oorlogsverklaring komt. De Figaro beweert b.v., dat de Paus zeer terneergeslagen is over de gevolgen van zijn protest en geenszins bedoeld heeft zulk een storm te ontketenen. De kardinalen zouden Mgr. Merry del Val, den staatssecretaris van den Paus, verantwoordelijk stellen voor den krassen toon der nota en deze zou reeds zijn ontslag hebben aangevraagd. In de Fransche Kamer zal eerstdaags het geschil wor den behandeld waarschijnlijk zal dat wel tot een woelige zitting aanleiding geven. te verdraaien ze herinnerden maar al te veel aan het doodshoofd, dat een achteloos doodgraver wegwerpt als hij de aarde, waarin het een twintig jaar verborgen is ge weest, omwoelt. Op dit woelende, onreine en onware leven zog Delicia met een mengeling van smart en schaamte neer. Vormden ook deze nietswaardige schepselen een deel van het menschdom het menschdom dat God geschapen en verlost had Zeker nietZij leken meer op apen dan op menschelijke wezens! Hoe kwam dit alles zoo? En waarom was het zoo Ze zat nog over die vragen na te denken, toen de oude heer Cavendish zei »Geen uitgezocht gehoor, vindt ge wel, Delicia Hij noemde haar nog altjjd Delicia, en hij wilde op zijn leeftjjd niet meer met deze gewoonte breken. »Neen,'' hernam ze met een flauwen glimlach. »Ik was hier vroeger nooit geweest, o wel »0 ja, heel dikwijlsook met mijne vrouw. Het groote voordeel van opera's als deze is, dat men hier eiken avond komen kan zoo laat als men wil, en men dus niet genood zaakt is zjjn middagmaal te gebruiken als een Yankee op zijne pleizierreis. De groote fout bij alle dirigenten is, dat zij het uur, waarop bet gordijn op gaat, veel te vroeg stellen. Acht uur Lieve Hemel, dat is immers juist de tijd, waarop men in Londen aan tafel zit; wil men nu naar den schouwburg gaan, dan is men gedwongen om half zeven te eten, dat is immers al te bespottelijk De voorstellingen moesten om half tien beginnen en om half twaalf eindigen, vooral in het midden van den winter. Niemand die op zgn huiselijk leven gesteld is houdt ervan om den prettigsten maaltijd van den dag zoo terloops te genieten, en dan om acht uur naar het theatre te draven dan geeft men zich alle moeite, en men wordt zelden door een werkelijk genot beloond. De Empire en andere der gelijke schouwburgen maken heel goede zaken, ziet ge, en dit danken ze gedeelteljjk ook daaraan, dat ze ons in de keuze onzer uren eene zekere vrijheid laten. LaMarina komt niet voor tienen, zooals je zien zult. »Ze moet bijzonder mooi zijn, is het niet vroeg Delicia. Terwijl aldus in een deel van Europa de hartstochten worden opgewekt, wordt inDost-Azië de bloedige strijd onverzwakt voortgezet. Honderden, duizenden heb ben er reeds hun leven gelaten, voor millioenen en nog eens millioenen guldens is er reeds schade aangericht en nog is er niets, dat wjjst op een naderend einde, nog is er niets, dat recht geeft om te voorspellen, wie over winnaar zal blijven. Wat er thans geschiedt doet denken aan een gevoelige balans heden slaat zij over naar de zijde van Japan, maar even later verandert zij weer van richting en doet de kansen van Rusland gunstiger schijnen. Ten voordeele van Japan is een bericht uit Tokio, dat 't aan de troepen, die te Takushan landden, mocht gelukken een troep Russische cavalerie, ongeveer een eskadron groot, te omsingelen, ten gevolge waarvan velen werden gedood of gewond en de kapitein werd gevangen genomen, terwijl aan Japansche zijde geen verliezen wer den geleden. Maar tegelijkertijd kwam uit St.-Peteraburg een telegram van den volgenden inhoud Men verklaart dat de regeering bericht ontving van een uitval van generaal Stössel uit Port-Arthur, welke volkomen gelakte. De uitval beoogde de aankomst van een trein met munitie en proviand te vergemakkelijken. Dat deze in aantocht was wist men door middel van de draadlooze telegraphie. De vjjand versperde de spoorweg- lijn, waarop de Rassen een aanval deden en een hevig gevecht ontstond, waarvan het gevolg was, dat de Ja panners zouden zgn teruggeslagen met een verlies van over de duizend dooden en gewonden. De Russen hadden 116 dooden en gewonden. De troepen van generaal Stös sel keerden met den trein in Port-Arthnr terug, Voor herleving van de Russische energie pleit ook, dat hunnerzijds door eenige vrjj sterke afdeelingen artillerie en bereden infanterie de stad Nioe-tsjwang weder in bezit is genomen en door 2000 man Russische troepen ook Sioe-jeng weder is bezet. Om na echter maar dadelijk hieruit te concludeeren dat de Japanners zich hebben laten ontmoedigen door hnnne laatste tegenspoe den op zee, schijnt ons niet weinig gewaagd. Medegedeeld wordt dat de Rnssen het oorlogsschip „B o g a t y r," gestrand op rotsen bij Wladiwostok, deden in de lucht springen, omdat het schip niet vlot gemaakt kon worden. De kanonnen werden weggehaald vóór de ontploffing waarbij niemand gewond of gedood werd. De gezondheidstoestand van den Kei zer aller Rassen. Op nieuw komen zeer veront rustende berichten omtrent de gezondheid van Gzar Alexander. Zjjn zenuwgestel zou, volgens de te Bologna verschijnende »Resto del Carlino," ernstig zgn aangetast. Voortdurend zou hij met zenuw-aanvallen te kampen hebben, en niet slapen dan na eeu flinke dosis opium. De Czar, zegt het blad, heeft geen enkele ceremonie bijgewoond dan diewaar zijn tegenwoordigheid strikt vereisoht werd; zijn krachten moeten geheel en al uit geput zijn. De dokters verklaren, dat deze zenuwziekte »Och, wat zal ik je zeggen lachte mevrouw Cavendish »Mooi, is te veel gezegd Ze is een 1 Hoe zou jij ze noemen Robert riep zij haren man te hulp. »Ik zou haar een welgemaakte, knappe vrouw noemen,'' antwoordde mijnheer Cavendish. »Ze isgrofgebouwd.dat is waar, en ik geloof, dat ze te veel drinkt. Ze zal nog wel opgang'maken, zoolang ze jong is, maar heeft ze een maal den middelbaren leeftijd bereikt, dan zal ze wel een toonbeeld zgn van dikte." Hij lachte, maar Delicia hoorde nauwelijks zijn laatste woorden. Ze was in diep gepeins verzonken. Ze kon zich gemakkelijk voorstellen dat een man met een laag karakter op eene dergelijke vrouw verliefd raakte, maar ze kon onmogelijk begrijpen dat da schoone, trotsche aristooratisehe Carlyon eenige aantrekkelijkheid kon vinden in een grove, ruwe vrouw, die bovendien aan den drank verslaafd was. Maar nu begon het muzikale voorspel van de wonder lijke »Geboorte van den vlinder" en da lage trillende tonen stemden overeen met de nog dieper klagende tonen der cello's, toen de lichten in de zaal neergedraaid werden, en over de samengepakte menigte de vriendelijke sluier van halfduister viel, waardoor het spel van onwaardige en ruwe aandoeningen op menig ontaard gelaat werd verborgen, en het schitteren van zooveel slechte, duivelsche oogen, van alle schaamte ontbloot, die eer in den hel dan hier op aarde thuis behoorden, geheel aan het gezicht werd onttrokken. Het gordijn ging op, en een keurig geschilderd tooneel, de Tuin van Aurora genaamd, ver toonde zich aan het oog. In het zachte schjjnsel van den aanbrekenden dag, terwijl de takken der boomen beefden bij de zachte tonen der lieflijke mnziek, ontplooiden kunstig aangebrachte rozen van katoen en gaas hare blaadjes, als leefden ze. In het midden op het tooneel op een groot groen blad, dat van duizenden dauwdmp- peltjes glinsterde lag een gele glanzende cocon, prachtig van vorm en heerlijk verlicht door de stralen der morgen zon op dit middelpunt waren aller oogen en was aller aandacht gevestigd. De muziek werd luider en scherper, de violen begonnen te krassen, de cello's werden som-

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1