BUIEN Llïl STADSNIEUWS Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. op het gestel van den keizer een grooten invloed uit oefent en dat zijn gezondheidstoestand van dag tot dag minder wordt. Een werkstaking te I ew - York. De staking van dokwerkers te New-York dreigt een grooten omvang te krijgen. Staakten eerst de arbeiders van enkele stoom vaartmaatschappijen, het aantal dezer maatschappijen neemt steeds toe. De directies verklaren, dat zij vast be sloten zijn de gestelde eischen niet in te willigen. Turkije en de prentbriefkaarten. De Porte heeft het op de prentbriefkaarten voorzien. Eeeds sedert eenigen tijd zijn in het Ottomansche rijk verboden prent briefkaarten, waarop voorkomen afbeeldingen van moskeeën en andere op den Islam betrekking hebbende dingen. Daarna zijn briefkaarten met portretten van Turksche vrouwen tot contrabande verklaard. En nu heeft de Porte laten weten aan de mogendheden, die een eigen posterij in Tnrkjje hebben, dat kaarten met gezichten op de keizerlijke paleizen en tuinen verboden zijn. Naar men verneemt stelt H. M. de Koningin zich voor, eerlang een bezoek te brengen aan Gouda. De regeering heeft het plan opgevat eene staatscom missie in te stellen welke een onderzoek zal doen naar den toestand van den handeldrijvenden en industriëelen middenstand hier te lande. Als voorzitter dezer commissie zal optreden de heer R. P. J. Tntein NoUhenius te Amsterdamterwijl verschillende bekende kooplieden en indnstriëelen uitge- noodigd zijn, om als lid in die commissie zitting te nemen. Nederland en Zuid-Afrika. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot verhooging van Hoofdstuk Bnitenlandsche Zaken der Staatsbegrooting 1904 in verband met de regeling van den consulairen dienst in Znid-Afrika. De Minister van Bnitenlandsche Zaken isnaar aan leiding van het rapport van den leerling-consul mr, A. van de Sande Bakhuijzen, die een onderzoek in loco naar de tegenwoordige handels- en nijverheidstoestanden in de Oranje-Rivierkolonio en Transvaal heeft ingesteld, tot de conclusie gekomen, dat vooreerst in geen geval mag ge dacht worden aan eene opheffing van onze beroeps-con sulaire vertegenwoordiging in Zuid-Afrika. Als plaats van vestiging van een centralen post heeft de Minister kiezende tnsschen Kaapstad, Johannesburg en Pretoriaaan Johannesburg de voorkeur gegeven als middelpunt van de mjjnen, die de spil vormen waarom de geheele handelsbeweging draait. Intnsschen blijft de aanwezigheid van een beroeps consulair ambtenaar te Pretoria noodig. Yoor Pretoria zoowel als voor Kaapstad kan met een vice-consnlpost worden volstaan. In den Oranje-Vrijstaat kan met de diensten van een honorair vice-consul genoegen worden genomen. Bloemfontein is nit een handelsoogpunt van geen beteekenis en ook in het overige deel van Znid- Afrika zijn onze belangen niet van dien aard en omvang, dat een vertegenwoordiging anders dan door honoraire consuls daar gewettigd zou zjjn. De kosten van de regeling worden door den minister als volgt bepaald: a. Consul-generaal te Johannesburg, jaarwedde f 25000; toelage voor kantoorhuur f 5000 b. vice-consul te Pretoriajaarwedde f 8000toelage voor kantoorhuur f 2000c. vice-consul te Kaapstad jaarwedde f 7000 toelage voor kantoorhuur f 2000. Bij hat beoordeelen van het op zich zelf hooge bedrag, uitgetrokken voor den consul-generaal te Johannesburg, moet in aanmerking worden genomen de buitengewoon kostbare levensstandaard aldaar en dat degene die de eer zal hebben in Znid-Afrika Nederland te vertegen- berder en het was als kwam de muziek in een wonder lijke disharmonie met de voorstelling toende schitterende cocon meer en meer doorschijnend werd, als wond eene onzichtbare hand de zijden draden af, en de witte gedaante eener vrouw door het half doorzichtige omhulsel heen schemerde. Luide bijvalskreten werden overal gehoord, die tot een donderend applaus aangroeiden, toen de cocon met, een knetterend gelnid, dat herhaald werd door het orkest, eensklaps openspleet en La Marina naar voren naar het voetlicht sprong. Met een door schijnend kleed, dat hare gestalte goed deed uitkomen, en met twee witte vlindervlengeltjes die op kunstige wijze met electrische vlammetjes schitterden, begon ze haren betooverenden dans een aantal ingewikkelde figuren met een wonderlijk gebogen lichaam, die ieder op zich zelve, de studie van een schilder waard waren. Hare voeten raakten nauwelijks den grond, onhoorbaar fladderde ze heen en weer. Haar gelaat, voor het tooneel kunstig geverfd, was schoon henr haar, kastanjebruin en ook door verborgen electrische dauwdropjes verlicht, golfde als een smeulend vuur haar om de schouders ze lachte terwijl ze danste zóó kinderlijk onschuldig, alsof ze werkelijk dien avond in een feeënland, vol licht, liefde en vroolijkheid geboren was, en den brandewijn, dien ze zich in hare kleedkamer besteld had, zelfs bij naam niet kende. Delicia was onnatuurlijk kalm geworden, zij zat onafgebroken met een kouden, eritisehen blik dit tooneel gadeteslaan en terwjjl ze zoo keek, zag ze ook dat de juwelier in de Bondstraat waarheid gesproken had; want daar op Marina's hijgenden boezem schitterde de diamanten dnif met hare liefdeboodsehap »Je t' adore m' amie 1" Iedere lichtstraal, die Delicia's oog trof, wanneer de danseres haar lenig lichaam in allerlei bochten wrong, sprak baar van de ontrouw van Carlyon. En toch kostte het haar nog moeite de geheele waarheid te beseffen geene bijzondere gewaarwording van smart of toorn gevoelde zij bij zich opkomen. Ze zat daar als versteend, ongevoelig voor alles wat er om haar heen gebeurde. Ze was echter haar gevoel niet zooveel meester of mevrouw Cavendish riep met schrik nit, toen ze haar aanzag Delicia ben je niet wel? Robert, ze valt flauw, laten we haar buiten de loge brengen Als ze maar in de frissche lucht komt Wordt vervolgd. woordigenfinanciëel in staat behoort te worden gesteld dit op waardige, zij het ook eenvondigewijze te doen. De voorgestelde regeling van den consnlairen dienst in Zuid-Afrika zal een uitgave vorderen van f 50000. Daar entegen komen te vervallen de thans voor de consuls- generaal te Pretoria en te Kaapstad uitgetrokken jaar wedden tot een gezamenlijk bedrag van f 30000. den dankbetuiging aan Dr. Kuyper. De Synode der Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika kortgeleden te Middelburg in de Kaapkolonie gehouden, heeft aan dr. Kuyper, minister van binnenland3che zaken, het volgende geschreven »De Synode heeft met blijdschap kennis genomen van de gereede wijze, waarop UEd. op U naamt gevolg te geven aan het verzoek van onzen Prof. Theol. om gedn- renden den oorlog in ons land het Zendingswerk te Hnm- pata te ondersteunen. >Door de middelen in Nederland en Amerika bijeen gebracht, kon de zending te Humpata en te Venterstad (Kaapkolonie) worden voortgezet en de vruchten reeds ingeoogst, zijn heerlijk. »Van harte dan betuigt de Synode hare erkentelijk heid aan UEd. voor hetgeen gij bij al nw belang- en omvangrijk werk ook nog in dezen voor de kerk des Heeren gedaan hebt en dankt de broeders en zusters in Nederland voor de milde giften. »Dat God de Heere U nog lang spare tot grooten zegen van Kerk en Staat in Nederland, is de bede van uw dw. dn. en brd. in ChristusP. Postma praesesJ. D. du Toit, scriba." Met 18 dienstjaren. Ten postkantore van Hilversum is de brievenbesteller H. op heeterdaad betrapt bij het vermoffelen van brieven. Bij fouilleering werd in een zijner zakken een brief met rood lakstempel gevonden, welk stempel bjj hem het vermoeden van geldswaarde opwekte. De politie werd aanstonds gewaarschuwd en de n an vervolgens in arrest gesteld. Vóórdat de politie arriveerde, beproefde bij door middel van een scherp voorwerp zich de keel af te snijden, in de uitvoering waarvan hij echter bijtijds werd verhinderd. H. is gehuwd, vader van zeven kinderen en heeft reeds 18 dienstjaren achter zicb. Reeds eenigen tijd geleden werd een tweetal brieven met geldswaarde, nit Hilversum verzonden, vermist. Lichamelijke straffen op school. In eene te Haarlem gehouden vergadering van de af- deeling Noord-Holland der Vereeniging van hoofden van scholen werd de vraag behandeld »Zijn lichamelijke straffen in de school noodig?" Da heer P. van Niftrik, die door ongesteldheid verhinderd was, dit punt in te leiden, had zijne inleiding op schrift gezonden. Deze werd voorgelezen en was tegen lichamelijke straffen ge richt. Van het daarop gevolgd debat was de slotsom eveneens, dat men algemeen lichamelijke straffen niet noodig oordeelde. Aanbesteding. Voor de leverantie van spjjkersteer en hout ten be hoeve van den polder Schermeer en waar de aanbesteding heeft plaats gehad op 21 dezer is de levering van a p ij- ker s gegund aan M de Wild te Alkmaar pare. 1 voor f 52.90perceel 2 voor f 84.30van teer aan K. Max te Spaarndam voor i 181.30; van houtwaren a/d Noorderwerf perc. 1 en 2 aan P. F. van der Steen te Spanbroek voor f 399 bij loting tegen de Wolff en en v. d. Molen; perc. 6 voor f 309, perc. 7 voor f 169; a/d Zuiderwerf perc. 1 voor f 149perc. 3 voor f 299 perc. 6 voor f 239 aan G. B. Kemperman te Silvolde v/d Noorderwerf perc. 5 voor t 798, v/d Zuiderwerf perc. 4 en 5 voor f 579.50 aan P. N. M. Lafeber te de Rijp v/d Noorderwerf perceel 3 voor f 367 aan de Wolff en v. d. Molen te Beets N.-H. v/d Zniderwerf pere. 2 voor f 199 aan C. Baan en Zoon te Alkmaar v/d Noorder werf perc. 4 voor f 282. Haring en Ansjovis. Van het eiland Urk wordt geschreven Wat zelfs oude visschers zich niet herinneren, geschiedt thansmidden in Mei worden da reeds gedroogde en geborgen haringnetten opnieuw aangestoken en in zee gezet, nadat uit Huizen geseind werd, dat de visch deze week zal gekocht worden. Wel lijden in dezen tijd de reepnetten, vooral bij zoel weder, maar ansjovis is er om dit eiland niet te vangen, hoewel de tijd er voor aangebroken is. Ook vele Lem- ater visschers zjjn hier weer aan het reepen gegaan. Veel haring blijkt er nog in zee te zijn, en beter dan een paar weken geleden. He pokken te Haarden. Het kind, dat te Naarden lijdende was aan pokken, is overleden en onmiddellijk ter aarde besteld. De noodige ontsmettingsmaatregelen zijn genomen, terwijl de personen, die in de nabijheid van het kind waren, in afzondering blijven. Geen nieuw geval deed zich voor. Een arrestatie. Gisteren is de heer P. J. van Eijk te Leiden, behee- rend vennoot van de Leidsche Landbonwbanb, die in de voorgaande week failliet is verklaard, op bevel der justitie in hechtenis genomen en gevankelijk naar 's-Gravenhage gevoerd, verdacht van oplichting. Wat te betreuren Is. Was 't enkele jaren geleden in Hollands Noorderkwar tier een rage met het oprichten van fanfarecorpsen en kwamen de meeste dorpen in het bezit van een muziek gezelschap, thans leiden vele dezer vereenigingen een kw jj nend bestaan. Het nieuwtje gaat er af, zooals dit op kleine plaatsen dikwijls met allerlei vereenigingen gaat na een bestaan van eenige jaren. Te Noordscharwoude heeft thans het fanfarecorps >Excelsior" wegens gebrek aan belangstelling zijne oefeningen voorloopig gestaakt. He twee Pinksterdagen. Toen ik Zaterdag mar huis ging, na het eerste num mer te hebben gerevideerd van het blad, dat dien avond zon verschijnen, kreeg ik de boodschap mee van den meesterknecht der zetterij»Meneer, denkt u er om, dat wij op den Tweeden Pinksterdag niet werken, dns geeft n astublieft niet teveel kopy \oor het nummer van Dins dagavond." Voor een journalist is de zetterij de grootte macht, waarmee hy ik zou haast zeggen steeds strijd te voeren heeft, maar dat is toch niet waar, tenminste nit mijn mond zou dat al zeer ondankbaar klinken. Neen. ik moet daarvoor andere woorden vinden: voor een jour nalist is de zetterij de groote macht, waarmee je, als je het verstandig aanlegt, op een goeden voet moet zien te blijven. De meesterknecht is wel-is-waar iemand, waar van de lezer in het redactionesle gedeelte niets merkt, maar men mag gerust gelooven, dat hij daarop grooten invloed oefent. Hij beheerscht voor een goed deel de stemming van den redacteur, met wien hij rechtstreeks te maken heeft. Is de meesterknecht wat brommig of wat al te zwaartillend uitgevallen een klein tikje van de zwaartillendheid hebben ze wel allemaal beet dan werkt dat storend op je blijmoedigheid vat hij zijn taak daarentegen zóó op, dat hij met de handen zoo goed mogelijk tot zijn recht wil laten komen wat de redacteur met het hoofd presteert, dan raak je aan hem verknocht en beschouw je hem als een onmisbaar, zeer gewaardeerd medewerker Als mijn meesterknecht nu naast mij stond, dan zon hij zeggen»Meneer, meneer, denkt u er om, dat a mij beloofd hebt vandaag met alles zoo kort mogelijk te zijn. Kan ik de laatste regels van uw kopy al krijgen Ja, 't is zoo, ik heb mijn woord gegeven en ik zon niet graag willen hebben, dat mijn meesterknecht er ook maar even aan ging twijfelen, of ik 't honden zal. Ik moet derhalve kort zijn en dat terwijl ik zoo veel op het hart heb. Ik moet mij tot enkele regels be palen, waar ik wel kolommen zou kunnen schrijven over de beide heerlijke Pinksterdagen, dio achter ons liggen. Wat heeft het weer zich prachtig gehouden 1 Zaterdag stonden de gezichten van veel menschen zoo erg bedrukt, 't zag er naar nit, dat zij op de beide dagen maar 't best zonden doen thuis te bljjven, liefst met een stukje vnur in de kachel. Te blijder was daarom de verrassing, toen op de beide dagen de regen wegbleef. Op den eersten dag was 't zonnetje nog wat schuchter en ging 't wel wat vaker dan ons lief was achter de wolken schnil, maar op den tweeden dag W6rden volop de stralen naar de aarde uitgezonden en was het uitspansel van een strakke blauwheid, die ons deed denken aan de dagen, onder den Italiaanschen hemel doorgebracht. Aan het spoorwegstation was 't op den morgen van den Eersten Pinksterdag zeer drnb. Ik was er omstreeks elf nurin afwachting van den sneltrein die uit Am sterdam zou komen. Beide perrons waren met menschen als bezaaid. Eerst kwam er een voor-trein nit de hoofd stad en daarna dg eigenlijke trein.-Zij brachten zeer veel passagiers aan die het verstandige besluit hadden ge nomen om de Pinksterdagen door te brengen bij familie leden in het mooie Alkmaar met zijn fraaie omgeving, 't Trof mg dat de regeling aan het station niet zoo goed was als men zou mogen verwachten in een stad die gaarne vreemdelingen tot zich ziet komen, V,pó„r db" overgang schoof een locomotief, waarvan Se water-voor raad werd aangevuld en zoo lang dit duurde kon een groot deel der aangekomen reizigers maar bljjven staan wachten, 'tls inderdaad niet goed gezien om reizigers, die een stad komen bezoekenaan het station dadelijk in een ietwat gemeljjbe stemming te brengen. Me dnnkt, nu de opmerking eenmaal gemaakt is, zal men de waar heid daarvan erkennen en 't zon mij al zeer verwonderen, wanneer onze kranige stationschef niet zei»Jadie meneer van de krant heeft gelijk en ik zal zorgen dat zoo iets niet weer voorkomt". 't Was in de stad te zien, dat er velen van andere plaatsen waren gekomen. Onze Hout kan wat mooi® equipages, mail-coaches, tul-tnf's en meer dergelijke mo derne vervoermiddelen betreft, natuurlijk niet wedijveren met het Bois de Boulogne, maar wel was op sommige pon ten het »va-et-vient" zoo druk, dat men er eenigazins door werd herinnerd aan Parijs. Voor den k&lmen wande laar is 't trouwens een fortuintjedat al die Parjjsche vehikels hier nog niet zjjn geïntroduceerd. 's Avonds was er muziek in den Hout. Dat was als gewoonljjk het groote aantrekkingspunt tijdens het concert was :t in de stad merkbaar stiller dan daarvóór en daarna. En nu moet mij een woord van welgemeende hulde uit de pen voor het feit, dat hier het mooie gebruik in eere is gebleven om op den ochtend van den Tweeden Pinksterdag een uitvoering te ge^en in ons lommerrijk hosch en daarvoor een bijzonder programma te kiezen. Wie wel eens op Dnitsche badplaatsen is geweest zal niet licht vergeten de koraal-muziek, welke de »Knr- Kapelle" in den vroegen morgen doet hooren in de »Kur Anlagen", een muziek, die den Knrgast zich doet haasten naar de »Trink-Quelle" om daar zich te kwijten van de verplichtingen ten aanzien van zijne gezondheid. Hier te Alkmaar heeft zulk een ochtend-concert een gelijksoortige sanitaire uitwerkingik weet van men schen, die er hun wekker wat vroeger voor hadden gezet, om toch vooral niet dat ochtend-concert te mis sen. 't Was daarbuiten heel wat heilzamer voor hen da.n op hun slaapkamer, vooreerst voor hun lichaam, maar ook voor buD geestelijk leven. Want als de reine klanken ruischen door de hooge boomen op het vroege morgenuur, dan is het effect daarvan op menigeen gelijk aan dat van een morgen-predicatie in de open lucht. 's Middags had men te kiezen tusschen de meeting, uitgeschreven door den Bond voor Staatspensioneering in de Heiloër bosscüen nabij den Katten berg en het concert in de Groote Kerk. Ik koos de eerste, maar, zooals uit dit nummer zal blgken, werd er gezorgd, dat de lezers van de Alkmaarsche Courant ook van het andere niet onkundig bleven. Over die meeting zou ik hier, bniten het eigenlijke verslag, nog gaarne wat in het midden willen brengen maar terwijl ik dit schrjjf, knaagt er iets aan mijn ge weten de belofte, waarvan ik in den aanhef heb ge-

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2