P B R 8 QNA JMÜL~ Kantongerecht te Alkmaar. LiAATgTË TKLEGRAMMEnT aproken. Ik zie gefronste wenkbrauwenen ik eindig. Dit mag ik alleen nog oonstateeren het Pinksterfeest is voor de Alkmaarders een aangename afwisseling ge weest in den gewonen gang van het dage lij ksch leven en velen znllen 't met mg jammer vinden, dat zulke dagen van festjjn zoo verbazend snel voorbijgaan. Met deze laatste opmerking hoop ik 't weer goed te maken bjj mgn meesterknecht, bij wien ik stellig wel iets heb verkorven Bond voor Staatspensioneering. Op den Tweeden Pinksterdag des namiddags 1 uur, werd in het Heiloërbosch van jbr. mr. P. van Foreest de openluchtmeeting gehouden uitgaande van de Noord- hollandsche propaganda-commissie van den Bond voor Staatspensioneering. Men had het niet mooier kunnen treffende heerlijke voorjaarszon straalde in al haar glans door het geboomte, thans prijkende in zijn schoonsten dos, een zacht koeltje bewoog lichtelijk het gebladerte. Wat was het heerljjk buiten te zijn! Onder het hooge geboomte nabij den Kattenberg had men twee spreekgestoelten geplaatst en zag men al lang vóór het aangekondigde uur groepjes bezoekers in het gras liggen bezig hun tweede ontbjjt te verorberen anderen in de afgebakende ruimte heen en weer wandelend, genietend van de opwekkende bosch- lucht, in afwachting van de dingen die komen zonden. Te ruim een uur opende de heer De O 1 e r c q van Bloemendaal de bijeenkomst, en het sprak als vanzelf, dat hij in zijn openingswoord sprak van den zonnigen Pinksterdag en een zonnigen ouderdom, dien men voor de afgeleefden en afgetobden wenscht, en dat hij van dezen Pinksterdagdie allen opgewekt stemdeveel goeds verwachtte. Daarna betrad mevr. Haver van Amsterdam het eene en ds. P. A. Vis het andere spreekgestoelte. Beiden zetten in eene korte, maar warme toespraak het doel en streven van den Bond uiteen, en wezen op het aauvankeljjk succes waarop de Bond reeds bogen kan, wijl hij in enkele jaren reeds zoo in kracht is toegenomen. Nog is hij in de lente, doch welhaast hoopt men den zomer in te treden, zooals mevr. Haver zeiom de vruehten te kunnen oogsten van hetgeen men heeft gezaaid. Daarvoor is echter noodig, dat men steeds blijft pro- pageeren voor het schoone doel, de duizenden, die óf voor de zaak nog niets voelen, óf nog niet gevoelen, dat het hun roeping is mede te werken, te overtuigen, of op te wekken om mede ta strijden. In korte trekken werd geschetst bet leven van de ouden van dagen in den te- genwoordigen tijd en gewezen op hun afhankelijk bestaan. Dat daarin verandering moet worden gebracht is reeds lang te voren begrepen door velen, maar er is geen ver- eeniging, die de zorg voor den ouderdom zoo ver wil uitstrekken als de Bond voor Staatspensioneering, die voor ieder Nederlandsch burger of burgeres w;l zien ge waarborgd het recht op een pensioentje op den ouden dag. Bestreden werd het denkbeeld, dat zoo iets zou lijken op een bedeeling, en aangetoond, oat men op een pensi oen evenveel recbt had als op vorming en opvoeding voor zijn kinderen dopfWiddel van het onderwijs. Mevr. Haver wees ten slotte nog op het voor haar zeer aantrekkelijke in den Bond, dat deze geen onder scheid maakt tusschen man en vrouw, dat voor zijne leden in dezen geldtgelijk recht voor beiden, en ein digde met een krachtige opwekking om als lid toe te -treden, opdat wat de Bond wenscht kap worden ge noemd eene uiting der natie. Dan zal geen regeering klakkeloos over de zaak heenstappen. Vooral de vrouwen spoorde zij aan tottoetreding haar toeroepende waar uw rechten worden geëerbiedigd kent daar ook uw plicht In ongeveer denzelfden geest werd door Ds. P. A. V i s te Beemster aan de andere zjjde van het terrein gespro ken, terwijl hij er nog den nadruk op legde, dat de zaak, waarvoor de Bond ijvert, niet is een partijzaak, doch een zaak van het algemeen, voor ieder van welke politieke of godsdienstige beljjdenis ook. Daarna was het woord aan de heeren P e r i o van Breda en D s. van K 1 e- veren van Anna-Panlowna. Door den heer P e r i o werd een beknopt overzicht gegeven van de verschillende wijzen, waarop in het bui tenland voor de ouden van dagen is gezorgd en daarbij gewezen op België, Duitschland, Nieuw-Zeeland en Nieuw Zuid-Wales, ook op Denemarken, Zweden en IJsland. Over het geheel onderscheidt men vier stelsels. In Duitschland, Zweden en IJsland heeft men het premiestelsel, in De nemarken is de pensioneering een plicht der gemeenschap, in België heeft men de rijkslijfrentekas, in N.-Zeeland en Nieuw Zuid-Wales bestaat de pensioneering in een aanvul ling van het inkomen. In Nederland echter heeft men nog niets, evenmin als in Frankrijk en Turkije. Nu zegt men wel eensals men eerst maar het algemeen kiesrecht heeft, komt de pensioneering wel, maar zoo vroeg spr., hoe komt het dan dat in landen waar het algemeen kies recht bestaat de zaak nog zoo slecht of in het geheel niet geregeld is Nagaande wat in ons land is gedaan, wjjst spr. er op, hoe in 1891 in de Troonrede werd gezegd, dat de onder- domspensioneering in studie zou worden genomen, hetgeen echter een ledige zinsnede is gebleken. In 1896 dacht van Houten over een staatslijfrentenbank, die elders reeds was veroordeeldhet bleek (lus dat er geen ernstige wil aanwezig was om de zaak tot een eind te brengen, tot dat de motie-Heldt leidde tot de instelling van een staatscommissie van onderzoek. Die commissie bracht echter een negatief rapport uit: bet groote bezwaar was de kosten; men schrok terug voor de hooge uitgaven wat men nooit heeft gedaan wanneer het leger en vloot oetrof. Verder werd het rapport der Liberale Unie en dat'der S. D. A. P. van de hand van den heer Vliegen met een enkel woord genoemd en gewezen op de gebreken in beide. Het eerste beval aan het afkeurenswaardige Duitsche stelselhet laatste wilde alleen de mannelijke handen arbeiders pensioneeren en sloot dus de vrouw geheel uit. Toen verscheen de brochure van de heeren Wieringa en Boswijk en daarin werd uiteengezethoe men zich de pensioneering dacht van iedereen en hoe de kosten te vinden waren door belastingen. Die brochure is de aan leiding geweest tot de oprichting van den Bond die thans na enkele jaren reeds 164 afdeelingen telt met ongeveer 12000 ledenterwijl 31 andere bonden met ongeveer evenveel leden zijn aangesloten en dus de denk beelden mede onderschrijven. In zooverre was er reden tot dankbaarheid, doch wilde men spoedig het gewenschte doel bereiken dan was aller medewerking noodig dan moest men schouder aan schouder samenstrjjden opdat welhaast ouderdom en armoede geen zinverwante worden meer zullen zijn. In denzelfden tijd had een ander gedeelte van het publiek zich geschaard om het spreekgestoelte van ds. van K 1 e v e r e n die de zaak meer uit een moreel en ethisch oogpunt beschouwde. Vervolgens werd door de heeren De Clercq en ds. Vis nog een slotwoord gesproken et medegedeeld dat op de mat kwistige hand rondgedeelde biljetten men zich voor het lidmaatschap kan opgeven bij den heer W a 1 i g te Krommenie. De welgeslaagde en door een vrij talrijk publiek bezochte eerste openluchtmeeting van den Bond was hiermede te ongeveer half drie geëindigd. Kerkconcert In de Groote Kerk. Nadat de Tweede Pinksterdag was ingewijd met plech tige koralen in den Hout, werd 's middags in de Sint Lanrenskerk een concert gegeven door den heer A. Pomper den organist van de oude Luthersche Kerk te Amsterdam met medewerking van de heeren van Brnmmelen, baritonOtto, viool, en Plentrop, accom- pagnateur en van het Amsterdamsch Dubbelmannen- kwartet Excelsior'', onder directie van den heer Frans Richter. In 't Gooi, waar de treurende muze staat op het graf van onzen onvergetelijken Jozef Cramer, waar wij er altijd aan herinnerd worden hoe liefelijk de viool klinkt in vereeniging met het orgel, daar zon zeker in de onde kerk te Naarden geen plaatsje onbezet zijn gebleven na de aankondiging, die van dit concert reeds in de bladen had gestaan. Hier was het zoo niet. Wel werd er ge fluisterd »het is vol in de kerk", maar het werd toch lang niet zóó dat er zitplaatsen te kort waren. De Groote Kerk herinnert in vele opzichten aan die te Naarden en maakt met haar Koperen kronen het mooie snij- en lofwerk op hekben en pilaren, haar vloerbedek king van zerken, veel indruk. Reeds bij de eerste tonen van Bach's »VaterUnser im Himmelreich" hoorden wij hoe mooi het orgel is. Hoe machtig blonk het later in het Allegro vivace en het Allegro Maestoso, composities van den heer Pomper, en boe zacht en liefelijk waar het als begeleiding diende voor de viool van den heer Otto. De Arioso van Hdndel, de Romance van Godard hebben ons vervuld met het ver langen om deze viool nog heel dikwijls te hooren. Hoe gemakkelijk scheen het den heer van Brnmmelen te vallen om met zjjn krachtig geluid de groote ruimte te vullen, terwijl het mannenkoor, dat zonder begeleiding zong, ons geheel deed vergeten, dat het op dezen zonnigen zomer dag heerlijk was daar buiten in de vrije natuur. Zeker was het hieraan toe te schrijven, aan den zonneschijn en de opwekkende frissche lacht, dat er nog voor meer menschen plaats zou zijn geweest in de Lanrenskerk, waar de forsche orgeltonen zoo plechtig door de hooge ge welven rnischen en toch ook elk fijn, zacht geluid zoo goed tot zijn recht komt. P. M. A. v. G. Ev. Lath. Gemeente. Mocht deie gemeente bij haar samenkomst op Kerstmis j.l. verrast worden door aangrijpend vioolspel, na de toe spraak op Oudejaarsavond door een vioolsolo, op Paschen en op Pinksteren jl. werd het samenzijn niet weinig ver hoogd door solo-zang, zoowel vóór als na. de toespraak. 'tKan niet anders of voorganger en gemeente beide zullen ten hoogste waardeeren wat gedaan werd ter tegemoetkoming aan den zoo armelijken Protestantschen eeredienst. Typografen. Te Amsterdam is gedurende de beide Pinksterdagen de jaarvergadering gehouden van den Algemeenen Neder- landschen Typografenbond. Op den eersten dag kwam onder meer in behandeling een voorstel van de afdeeling Alkmaar dat de Bondsvergadering zou besluiten een com missie te doen benoemen om te onderzoeken, in hoeverre een afdeeling met gunstig gevolg kan adresseoren aan een gemeenteraad, ter verkrijging van minimum-loon en maximum arbeidstijd in de voorwaarden van aanbesteding van het gemeente-drukwerk. Besloten werd geen commissie te benoemen, aangezien dit niets helpen zon, maar het hoofdbestuur gaf den afge vaardigden den raad te handelen, zooals door meer afdeelingen met succes is gebeurd, zich n.l. in dergelijke zaken zeil tot de batrokkenen te wendenhet hoofd bestuur zal in dergelijke quaesties steeds gaarne met raad en daad steunen. Het Witte Kruis. In de week van 16 tot 21 Mei zijn in het badhuis van het Witte Kruis" genomen 60 Kuipbaden, 72 Regen- baden le klasse en 208 Regenbaden 2e klasse, tezamen 340 baden. Zitting van 20 Mei 1904. E. G. Hz., Egmond aan Zee, strooperij, f 2 boete of 8 dagen hecht. A. K. Az., P. D. Jr.. en A. G. Pz., Egmond aan Zee, overtreding provinciale verordening, de le en 2e ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. B. B. Gz., E. D. Gz. en J. v. O., IJmuiden, A. B. Tz., Egmondbinnen, P. de Z. Ez., Oastricnm, P. G. Lz., en J. de G. Jz., Egmond aan Zee, loopen over verboden grond, de le, 2e en 3e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 4e f 1.50 boete of 2 dagen hecht., de 5e, 6e en 7e ieder f 2 boete of 2 dagen hecht. P. A. R., Alkmaar, overtreding leerplichtwet, f 1 boete ot 1 dag hecht. O. H. Pz., Egmondbinnen, overtreding jachtwet, f 1 boete of 2 dagen hecht. A. K., F. B. en P. B., Alkmaar, J. K., Wieringen en C. J., Sehagen, dronkenschap, de le en 3e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e f 5 boete of 2 dagen hecht., de 4e f 2 boete of 2 dagen hecht., de 5e f 1.50 boete of 1 dag hecht. S. W. B. A., P. B., W. K., S. K., C. J. H. en J. K., Alkmaar, O. H., Rijp, en G. S., Egmond aan Zee, P. B., Beemster, en D. v. R Zaidschermeer, overtreding politieverordening, de le vrijgespr., de 2e, 9e en 10e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 3e f 1.50 boete of 1 dag hecht., de 4e f 0.50 boete of 1 dag hecht-, de 5e en 6e ieder f 2.50 boete of 1 dag hecht., de 7e f 3 boete of 2 dagen hecht,, de 8e f 2 boete of 2 dagen hecht. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Purmerland en den Up, door den heer Joh. Kijne, candidaat te Vlaardingen. Bedankt: voor de toezegging van beroep naarObdam, en aangenomen de toezegging van beroep naar Zweeloo (Dr.) door ds. C. Ph. E. Abbing te Koedijk. Bedankt: voor Abbekerk en Lambertschaag (toez.) ds. H. J. van der Zee te Beusichem. Op bet zestal voor predikant bij de Ned. Herv. Ge meente te Zutphen (vacature ds. van Giffen) komen o.a. voor Ds. Scholtz te Zuid-Scharwoude en Ds. Sypkens te Krommenie. Ook de dames M. W. Arbeiter en J. W. Landré hebben tegen 1 September eervol ontslag aangevraagd als leerares aan de Amsterdamsche Huishoudschool. Tabaksmonopollc ln Portugal. AMSTERDAM, 24 Mei. Het Handelsblad publiceert het volgende particoliere telegram uit Lissabon van de Frankfurter Zeitung ontvangen De lucifers-maattchappjj beeft tegen 9 Jani een buiten gewone algemeene vergadering bijeengeroepen, om te beslissen over de voorstellen tot deelneming aan de in schrijving voor het tabaksmoDopolie, waartoe de Regeering haar, op grond van haar vroegere aanbiedingen, heeft aangezocht. De Russische mijnen bij Port-Arthur. LONDEN, 24 Mei. De Daily Express verneemt uit Wei-hai-wei, dat tengevolge van de vele Russische mijnen, die gelegd zijn langs de kusten en in de volle zee, de bemanningen der jonken, door vrees bevangen, niet lan ger de haven van Port-Arthur willen verlaten. Da wei nigen, die voortgaan met het brengen van levensmidde len naar Port-Arthur, worden betaald in overeenstem ming met het steeds groóter wordende gevaar. De Insluiting wan Port-Arthur. LONDEN24 Mei. De Daily Mail verneemt uit Yingkow, dat het tweede Japansche leger langzaam oprnkt van Pitsewo en Port Adams voor een gecombineerden aanval op Kinchow van de land- en zeezijde; aldns hopen de Japanners het smalle gedeelte van het schiereiland in bezit te krijgendat noodig is om te komen tot de algeheele insluiting van Port-Arthur. Generaal Fuchs moet voornemens zijn omgeholpen door de garnizoenen van Dalny, Talienwan en Kinchow, krachtdadig weerstand te bieden. In de baai van Port Adams bevindt zich een Japansch eskaderdat in samenwerking met het eskader van Talienwan een aanval zal doen op de flank der vijandelijke macht nabij Kinchow, zoodra het tweede legercorps gereed zal zijn voor een front-aanval. Tot dusverre zijn de Japanners nog niet opgerukt tegen Nioe-tsjwang of Tachi-Chiao. Wat de oorlog aan Japan kost. LONDEN, 24 Mei. De Morning Post verneemt nit Tokio, dat in het rapport van de bankiers betreffende de binnenlandsehe leening van Japan, de uitgaven voor den oorlog sinds het uitbreken der vijandelijkheden tot Maart 1905 worden geschat op 410 millioen yen. De helft van dit bedrag wordt gedekt door de eerste leeningen. Russische deserteurs. LONDEN, 24 Mei. Uit Tokio wordt aan de Daily Chronicle geseind, dat de onderkoning Alexejef aan don gouverneur van Moekdea bevel gaf, een groot aantal Russische deserteurs in hechtenis te doen nemen. De gouverneur zou echter geweigerd hebben aan dit bevel te voldoen. Bombardement van Port-Arthur. LONDEN, 24 Mei. Uit Cbe-foe wordt aan de Daily Express geseind, dat in den nacht van Vrijdag op Zater dag Port Arthur aan een hevig bombardement is bloot gesteld geweest. De Rassen, die Dalny nog bezet hielden, hebben zich van daar geleidelijk naar Port-Arthur terug getrokken. Terugtocht van de Rassen 1 LONDEN, 24 Mei. Uit Sbanghai wordt aan de Mor ning Post geseind, dat honderd locomotieven en acht honderd spoorwegwaggons zijn bijeengebracht te Liaojaog met het doel, passagiers en goederen ten spoedigste naar het noorden te kannen vervoeren. Hieruit wordt opge maakt, dat de Rassen zich gereed maken om terug te trekken. Ren aanslag op het leven van den Czar. PARIJS, 24 Mei. Uit St.-Petersburg ontving het Petit Journal bericht, dat nabjj het station Krementsjoeg een aanslag is gedaan op den Keizerlijken trein. Ds trein, welke onmiddellijk voorafging aan dien van dan Keizer en den Grootvorst-troonopvolger, ontspoorde ten gevolge waarvan velen werden gewond. Frankrijk en de H. Stoel. PARIJS, 23 Mei. Het gerucht omtrent het ontslag van mgr. Merry del Val, aldns meldt de Figaro, is geheel zonder grond. Volgens de Gaulois is de Pans van meening, dat de heer Nisard slechts met verlot is, omdat hij geen terug- roepingsbrieven heeft overhandigd. Dit blad zegt verder >Nog ernstiger gebeurtenissen zjjn mogelijk, maar de H. Stoei is bestoten met beslistheid de aanvallen en de pro vocaties at te wacbten en zich te hoeden voor het nemen van overglde maatregelen."

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 3