BINNENLAND' gTADgNÏEÜWg. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. daar zonder ^eigenaar en half verwilderd rondzwerven om dat zij gevaar zonden opleveren voor de openbare gezondheid. Er vliegen in de City ongeveer 4000 duiven rond, van welke niemand eigenaar is, en men zegt, dat het aantal reeds eenigszins verminderd is door lief hebbers van dnivenpasteien. Maar in het jongste rapport van het gezondheidstoe zicht wordt gewezen op de onvermijdelijke ongezonde gewoonten der duiven de moeite en kosten verbonden aan het schoonhouden van gebouwen waar zij komen op het bederven van de atmosfeer, vooral bij warm weder door deze in zoo grooten getale rondvliegende vogels. Daarom is, naar het oordeel der gezondheids-inspecteurs, de tijd gekomen, voor maatregelen om het aantal duiven in den omtrek der St-Paulskerk en elders te verminderen Uit Apeldoorn wordt gemeld, dat H. M. de Koningin en de Prins dagelijks rijtoeren en roeitochtjes op den vijver in het park maken. Het adres van Doopsgezinde predikanten aan de Eerste Kamer, inhoudende het verzoek om het voorstel van wet op het hooger onderwjjs te verwerpen, is voorzien van tachtig handteekeningen opgezonden. Bjj de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad van Purmerend (Vac. C. W. Bakker) werden uitgebracht 626 stemmen, waarvan op: B. H. Jurgens (lib.) 274 Jb. Groot (a. r.) 305 en J. Vet (soc.-dem.) 45, zoodat herstemming moet plaats hebben tuBschen de heeren Groot en Jurgens. Bij de stemming voor een lid van den Baad der gemeente Limmen werden uitgebracht 141 stemmen, waarvan 1 van onwaarde. Den heer N. de Jong verkreeg 79 en den heer C. Pepping 61 stemmen, zoodat eerst genoemde is gekozen. Bij herstemming is de heer C. Klaver gekozen tot lid van den gemeenteraad van Sijbekarspel. West-Friesehe tramwegmaatschappij. Uit de rekening dezer maatschappij blijkt, dat in het afgeloopen boekjaar per week pl.m. f 600 was ontvangen, terwijl de onkosten der maatschappij met inbegrip van aflossing hypothecaire schuld pl.m. f 750 hadden bedragen. Zeer rooskleurig ziet deze toestand er nu juist niet uit verbetering van omstandigheden is voor dezen zeer nutti gen verkeersweg wel wenschelijk. Vrijzinnige Diesvereeniglng Schagen. Den 24 vergaderde in het lokaal »Céres'' bovengenoemde vereeniging. Tot bestuurslid werd gekozen de heer C. Zijdewind, tot voorzitter de heer W. P. L. Oudenhoven. Tot eandidaten voor de Provinciale Staten werden met algemeene stemmen gekozen de aftredende leden, de heeren K. Breebaart en Jb. Zijp Hz. Gen Hadji-opstand. De correspondent te Batavia van het Hbl. seint «Militairen zijn gezonden naar Gedangan en Sepandjang tot beteugeling van den Hadji-opstand. Vrouwen en kinderen zijn gevlucht. De adsistent-resident en regent zijn gewapend op de suikerfabriek Sroeni''. [Gedangan ligt in de residentie Soerabaja en is de hoofdplaats van het district Djenggollo I. Sepandjang is de voornaamste plaats in het district Djenggollo IV. Beide plaatsen behooren tot de assist.-residentieSidoeardjo.] De markt te Broek op üangedljk. Donderdagavond 1.1. werd door de aid. Sint Paneras van de Landbouw- en Handelsvereeniging «Langedijk en Omstreken'' eene spoedeischende vergadering gehouden. Behandeld werd een voorstel van de leden, de heeren O. Kloosterboer en P. Gootjes, om aan het Hoofdbestuur te verzoeken eene spoedeischende Algemeene Vergadering nit te schrijven, waarin zal worden behandeld een voorstel tot intrekking van het besluit van 4 Mei 1.1. (stichting van een eigen markt te Broek op Langedijk) en tevens een bemiddelingsvoorstel, volgens hetwelk het gemeente bestuur de markt in beheer afstaat aan eene commissie van 7 ledenwaarvan 2 leden van de Vereeniging «Langedijk en Omstreken," 2 leden van den gemeente raad, 1 lid van de vereeniging «Groeatecultuur" te Broek op Langedijk, 1 lid van de vereeniging «Eendracht" te Oudkarspel en 1 lid van de vereeniging «De Koop handel." In eene met den gemeenteraad van Broek op Langedijk voorat gehouden conferentie had zich deze Baad bereid verklaard dit voorstel te zullen aannemen. Er is alzoo, geheel onverwacht, nog kans op eene schikking. Vrijdag vergaderde de gemeenteraad van Broek op Langedjjk ter behandeling van het bemiddelingsvoorstel van de hoeren C. Kloosterboer en P. Gootjes in zake het afstaan van de groentemarkt aldaar. Met algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen behoudens eene wijziging in zake de verdeeling der baten en schaden. Besloten werd de bestaande markt voor een jaarlijksche pachtsom van f400 af te staan. De strijd In de Diamantindustrie. In het Weekblad van den Diamantbewerkersbond wordt medegedeeld, dat de uitsluiting (welke nu reeds meer dan 14 weken duurt en ongeveer 6000 man om vat) den Bond f 700,000 heeft gekost, ongeacht de persoonlijke offers. Dat is een record, want de laatste uitsluiting in 1902 duurde precies drie maanden, omvatte 3000 man, en kostte den Bond ongeveer f 150,000. Scherp wordt gecritiseerd de schrielheid der mede arbeiders. Daarover wordt gezegd „Met uitzondering van den Timmerliedenbond, die ons f 1000 schonk, en van enkele kleinere vereenigingen, die eenige honderden guldens gaven, deden de grootere en kleinere vakbonden zoo goed als niets. En van de goede f 11,000, door den Amsterdamschen Bestuurders- bond en het Christelijk Arbeidssecretariaat bijeenge bracht. is stellig de helft, zoo niet meer, afkomstig van personen uit de bourgeoisie. Wat komt er van de houtwerkers, die het verleden jaar, alleen door onze hulp, maandenlang tegen hunne overmachtige patroons konden uithouden Antwoord zoo goed als niets. Wat komt er van de Maastrichtsehe werklieden, die wij in '95 met duizendtallen guldens hielpen Antwoord •- zoo goed als niets. Wat komt er van de dozijnen vakvereenigingen. wier stakingen sinds jaren alleen door onze financieele bij dragen mogelijk waren, die groote sommen uit onze kassen ontvingen en die week in, week uit, onze fabrie ken platliepen met hunne lijsten F Antwoordzoo goed als niets. Sterker nogeen paar huisbezoekers van den A. B. B. vertelden ons, dat zij bij hunne tochten ontslagen spoorwegmannen ontmoetten, wier kinderen maanden achtereen gegeten hebben bij diamantbewerkers, die bijna een jaar lang wekelijks onze ondersteuning genoten, en die nu, werk gevonden hebbende, positief weigerden ook maar één cent te geven voor onze uitgeslotenen." Gen plotselinge dood. Het gouden feest van de Vereeniging van Christelijke Onderwijzers, deze week in Bellevne te Amsterdam gevierd, heeft een hoogst treurig einde gehad. De voorzitter der Vereeniging, de heer A, C. W. Scheffer, is Donderdagavond tengevolge eener hartverlamming plotseling gestorven. Het hoofdbestuur bood des avonds aan de regelings commissie van het feest een diner aan op de bovenzaal van «Parkzicht", waaraan door 24 personen werd deel genomen. Aan tafel heersehte een vroolijke stemming, die ten top steeg, toen de heer H. J. Emous, voorzitter der commissie, in gloedvolle bewoordingen een toost uit bracht op den heer Scheffer, den wel grijzen, maar nog altjjd met jengdig vuur bezielden leider der Vereeniging. De heer Scheffer verzocht zijn dischgenooten niet dadelijk te behoeven te antwoorden, hij voelde zich ietwat onwel, wat benauwd. Hij stond op, zakte ineen en viel bewuste loos op den grond om in het volgend oogenblik, zonder verder een woord gesproken te hebben, te sterven. Oogen blikkelijk werd dr. Vlaanderen, tegenover Park zicht wonende, gehaald. Deze spoot den beer Scheffer nog in, doch de levensgeesten bleken reeds voorgoed ge weken te zijn. Dit plotselinge sterfgeval pakte ailen, die er van getuige warén, ten zeerste aan. Het lijk werd eenige nren later gekist en voorloopig in een der kleedkamers van Parkzicht geplaatst. Het is hedenmorgen per Staatsspoor te 7.38 naar Har- lingen vervoerd om daar des middags te worden bsgtaven. Den te Amsterdam, te Harlingen en Londen wonendsn familieleden werd terstond telegraphisch bericht gezonden. Begrijpelijkerwijze heeft dit treurig einde groote ontroering verwekt. Onderwijzeres en moeder. De Gemeenteraad van Zwolle heelt andermaal de zaak behandeld betreffende het verleenen van ontslag aan eene gehuwde onderwijzeres wegens zwangerschap. Nadat de motie-Bosch, waarover in de vorige zitting de stemmen hadden gestaakt, thans met II tegen 10 stemmen was verworpen, werd met 15 tegen 6 stemmen verworpen eene motie van den Heer Zijlstra, om, in afwachting, dat daaromtrent voorschriften zjjn gemaakt, de bedotlde onderwijzeres in hare betrekking te handhaven. Daarna werd met 11 tegen 10 stemmen het oorspron kelijke voorstel van B. en W. (eenvoudig ontslag) eveneens verworpen. Intosscheu heeft de bedoelde onderwijzeres, die onlangs moeder is geworden, hare schooltaak weer hervat. Onze vrijwillige brandweer. Een uitmuntend gebrnik in onze samenleving is dat zekere jubileum-dagen in eere worden gehouden. Immeis, zoo'n dag leent er zich zoo bij uitstek toe om blijk te geven van sympathie en waardeeringdie anders zoo licht onuitgesproken zonden blijven. En voor hem die znlk een jubileum viertis 't zoo n bljjde gewaarwording te mogen cocstateeren dat men zijn werk op prijs heeft leeren stellen. Wat voor personen geldt, is niet minder van toepassing voor vereenigingendie ook recht hebben bij zekere tijdperken van haar bestaan den blik achterwaarts te werpen en voor wie 't een streelend gevoel is daarbij te bemerken, dat haar streven gevoelens van erkentelijkheid heeft gewekt. Twee zulke jnbilea zijn in onze stad aanstaande. Den 13 Angnstns 1879 werd hier ter stede het vrijwillige brandweercorps van „Kracht en Vlugheid" opgericht en den 28 Nov. 1879 een dergelijk corps van „Burgerplicht." Beiden herdenken das dit jaar hnn vjjf-en-twint,ig-jarig bestaan. 't Is een mooi verleden, waarop beide corpsen kannen terugzien. Een verleden waaruit telkens weer blijkt hoe onze vrijwillige brandweercorpsen zich nnttig hebben gemaakt voor onze stad. Hier is reden om feest te vieren om luisterrijk de stichting te herdenken. Vjjf-en-twintig jaar achtereen hebben de Alkmaarsche ingezetenen, die tot deze corpsen behooren, zich vrijwillig op de bres gesteldtelkens wanneer het vnnr met de grootste verwoesting dreigde. Vijf-en-twintig jaren lang hebben die ingezetenen zich beschikbaar gesteld om een werk te volbrengen, en met ijver en talent te volbrengen, waarvoor elders flink gesalaiiëerde personen zgn aangesteld. Na na die vijf-en-twintig jaren zal Alkmaar hnn willen toonen dat het ware verdiensten op den jnisten prijs weet te schatten. Een mooi voorbeeld is in dezen gegeven door 17 assurantie-maatschappijendie deze gelegenheid hebben aangegrepen om te doen blijken, hoe zeer zij het werk der vrijwillige brandweer-corpsen waardeeren. Da namen dezer maatschappijen vindt men vermeld in een advertentie in dit nummer. Ziedaar een flink begin en bovendien een treffende appreciatie van bewezen diensten. Met groote ingenomenheid veitigen wij daarop de aandacht. Op deze wijze belooft het herinneringsfeest even goed te zullen slagen als te Zaandam, waar den 15 Jnni het 25jarig bestaan van het vrijwillig Brandweercorps wordt herdacht. Hoe zeer men zich daar beijvert om de herdenking op feestelijke wijze te doen plaats hebben, moge blijken uit het feit, dat B. en W. den Baad hebben voorgesteld, hnn de beschikking te geven over een bedrag van f 200ten einde de Vrijwillige Brandweer een bewijs van waardeering voor bewezen diensten toe te kennen. In hnn toelichting tot deze voordracht zeggen B. en W. zoo volkomen terecht: „In de afgeloopen 25 jaren „heeft de Vereeniging zich op lofwaardige wyze gekweten „van de door haar vrijwillig aanvaarde taak en heeft haar „belangeloos optreden bij brand aan de gemeentekas vele „besparingen bezorgd." Te Alkmaar zal men zeker niet in waardeering willen onderdoen voor de Zaandammers. Werkstukken van de leerlingen der A mbach tsscbool In Maart wendden de Besturen der Timmerlieden-Ver- eeniging «Door Eendracht Verbetering", Afdeeling Alk maar van den Algemeen Ned. Timmerliedenbond en de Gecombineerden Bouwvakken afdeeling van den Alge- meenen Ned. R. K. Volksbondzich met een adres tot den Raadwaarin zij mededeelden dat het hnn gebleken wasdat werkstukken aan de Ambachts school alhier gemaaktsoms in groote en kleine hoe veelheden aan patroons hier ter stede steeds worden verkocht. Adressanten voegden er aan toe dat dit vol gens hnnne bescheiden meening ongemotiveerd is. Im mers zoo zeiden zijdaar waar genoemde school ge subsidieerd wordt door de gemeente gaat het niet aan, om op deze manier den gezellen het werk nit de handen te nemen daar zij toch telken jare met werkeloosheid hebben te kampen. Om die reden verzochten zy den Raad aan dit envel paal en perk te stellen. De tiaad stelde den 20en April dit adres in handen van B. en W. om bericht en raad. B. en W. hebben daarop het advies ingewonnen van het bestuur der Vereeniging «de Ambachtsschool voor Alkmaar en omstreken." Dit bestuur (mr. F. H. G. van der Hoeven, voorzitter en C. de Wild, secretaris) zond naar aanleiding daarvan een vrij uitvoerig schrijven aan B. en W., waarin het betoogt, dat bij het eindigen van het schooljaar steeds eenig door de leerlingen in de timmermanswerkplaatsen bewerkt hout, als kozijnen, ramen, denren enz. aanwezig is en dit hout in vorige jaren aan stukken werd gezaagd, die aan de leerlingen der eerste klassen werden verstrekt tot het maken van eenvoudige hout verbindingen en kleine werkstukken. Er bestaat tegen het stnkzagen dier werkstukken een ernstig bezwaar van paedagogischen aard, hierin bestaande, dat het den leerlingen hoogst onaangenaam aandoet, wan neer zjj weten en voor hunne oogen zien, dat de door hen vervaardigde werkstukken, waaraan zij zooveel moeite hebben besteed, worden vernield. Te minder is er aanleiding om hierin verandering te brengen wijl het bedrag aan arbeidsloonen, dat door dezen verkoop aan de gezellen wordt onttrokken, slechts gering is. Aan het slot van zijne missive zegt het bestuur «Indien na het vernielen van de werkstukken der leer lingen lijnrecht in strijd is met de belangen van het onderwijs en deze daarentegen medebrengen, dat de leer lingen weten, dat de door hen vervaardigde werkstukken brnikbaar zijn, ook in de oogen van werkbazen en aan nemers en een zekere geldswaarde vertegenwoordigen, dan komt het ons voor, dat er in doze van botsing van belangen tusscben het onderwijs van aanstaande gezellen aan de Ambachtsschool en da klagende gezellen, die zich in hnn bedrijf benadeeld achten, niet of ternauwernood sprake kan zijn bij een verkoop a f 56.45 per jaar tegenover de groote belangen van het onderwijs. Het werd geheel iets anders, wanneer de leerlingen der school, gelijk dit elders geschiedt, op bestelling werkten, maar juist omdat hierdoor particuliere belangen en in het bjjzonder die der gezellen zonden benadeeld worden, is in de Statuten onzer Vereeniging de bepaling opgenomen, dat er op de school niet op bestelling mag gewerkt worden. Door deze bepaling meenen wij, dat de belangen der gezellen vol doende zgn beschermd. Wij zgn overigens overtuigd, dat de adressanten in zooverre gelijk hebben, dat het in beginsel wenschelijk is, dat er geen bewerkt hout, van de school afkomstig, verkocht wordt, doch bovenstaande paedagogische bezwaren zijn oorzaak, dat wij tot nn toe dezen weg gevolgd hebben". In verband hiermee komt 't B. en W. voor dat het «envel" waarop adressanten doelen, waaraan «paal en perk" zou moeten gesteld worden, dien naam niet ver dient en dat het raadzaam is het bestuur der Vereeni ging vrijheid te laten den tot nn toe door hem gevolgden weg te blijven bewandelen, in verband waarmede B. en W. den Raad voorstellen'het adres bovenbedoeld aan te nemen voor kennisgeving. Prot. Vrouwen-Vereen jgiog. Uit het jaarverslag der Prot. Vrouwen-vereeniging deelen wij het volgende mede. De Vereeniging telde in het afgeloopen jaar 51 werkende leden, die 71 arme ge zinnen bezochten. Van deze gezinnen ontvingen 28 vrouwen gedurende een paar maanden naaiwerk. Dezen winter was de voor raad naaiwerk bijzonder groot, daar er een groote bestel ling moest afgeleverd worden voor het Stedelijk Zieken huis. Zulke bestellingen worden altijd met dankbaarheid aanvaard, daar de grootste moeilijkheid bestaat in het verkrijgen van naaiwerk, en de Vereeniging zoo gaarne werk verschaffen wil. 18 Meisjes ontvingen gedurende het winterseizoon lessen in nuttige handwerken op den avondcursus der H. en I. schooi9 kinderen bezochten de bewaarschoolalles op kosten der Vereeniging. Er werd eene Kerstnitdeeling gehouden van gemaakte goederen, en aan ieder gezin werden 5 maal bons uitge reikt voor kruidenierswaren. Vier me:sjes, die 2 jaar of langer in één dienst geweest waren, kregen een eerbewijs en een kleedingstnk. Met dankbaarheid wordt in 't verslag melding gemaakt van eene bereidwilligheid van de zijde der firma Herms.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2