STADSNIEUWS, Gemengd Nieuws. Behalve de Pensioenwet, is ook de Zondagswet naar den Raad van State gezonden. Is men wel ingelicht, dan bedoelt de Pensioenwet een Rijksbijdrage van zes millioen gnlden toe te wjjzen ook de vrouwen der gehuwde werk lieden zonder extra premie-betaling in de verzekering tegen invaliditeit en ouderdom te doen doelen en hen, die nu reeds 65 jaar oud óf invalide zijn, tegemoet te komen met een vaste bijdrage. Onder de passagiers, die Zaterdag van Rotterdam met de HollandAmerika Lijn naar Amerika vertrokken behoorde ook Prof. Dr. Hugo de Vries, die door de Uni versiteit te San Francisco is uitgenoodigd aldaar een cursus te komen geven over zijne mutatie-theorie. In de algemeene vergadering der Protestantsche Kies- vereening te Ursem werd met algemeene stemmen tot candidaat voor de Prov. Staten gesteld de heer A. Kool, (aftr. lid.) Tevens besloot men zich eerlang bjj de Liberale Unie aan te sluiten. In hare vergadering van 29 Mei besloot de R. K. Kies- vereeniging te Scbagen tot candidaat voor de Provinciale Staten te stellen den heer Mr. L. E. van Petersom Ram- ring, kantonrechter te Schagen. Tot lid van het Centraal bestuur der vereenigde kiesvereenigingen werd gekozen de heer P. Koemeester, tot bestuurslid der vereeniging de heer D. Ranke. Tot lid van den Raad der gemeente Zuid- en Noord- Schermer is gekozen de heer C. Bakker te Groot-Schermer. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. de Jong en J. Wonder. De vacaturen zijn ontstaan door het vertrek van den heer C. de Boer en door het bedanken van den heer P. Oly. De Bguonden. Sic transit gloria mundi Dat is volkomen van toe passing op de Egmonden. Waar toch vroeger de be roemde Egmonder Abdij op haar complex van gebouwen kon wijzen, waar Melis Stoke zijn Rijmkronijk zong, daar is nu geen spoor meer van al deze grootheid te vinden. En waar eenmaal het trotsche slot der graven van Egmond, welker geslacht volgens het welbekende rijmpje het rijkste was, zijn torens en tinnen ten hemel verhief, daar ziet men nu een groen-verweerd, onoogeljjk stukje muur, omringd door de met laagveen gevulde slotgracht. Alleen de oude slotkapel met zijn viertal gebrande ramen herinnert ons nog aan den ty d, dat Egmond was de bakermat van eenige van Oud-Holland's beroemde zonen. Verdwenen deze historische grootheden, de natuur, de eeuwige, zjj is gebleven, Zij maakt Egmond nog tot een der aantrekkelijkste plaatsjes van ons land. Ziet slechts die groen-bewassen duinenrij, zoo grillig dooreengewor- pen. Posteert u op een der hoogste toppen en aanschouw dan het eigenaardige panorama, dat zich aan uw oog ontrolt als ge dit wendt naar den kant van Egmond aan Zee. Het dorp zelf' met zijn hoofdstraat, waarop uitkomen de rechtlijnige zijstraten, doet u met zijn róód- pannen huisjes denken aan een Thilringsche speeldoos, waarin de welbekende Prins-Hendrikstichting, de Fol- mina-stichting, de Oud-Katholieke Kerk en de vuurtoren Jan van Spejjk de perspectief met eenige groote lijnen breken. En daarachter de wijde, wjjde zee, nu kalm als een beekjemaar straks wild-bruisend en opslor pende een gedeelte der glooiende kust, zooals laatst bij dien hevigen storm. En wendt ge uw oog naar 't meer landelijk gedeelte der Egmonden 't zoo genaamde »Hoefje'', dan treft u het heerlijk verseholene van dit kleine dorpje tusschen donkergroen geboomte, waarboven coquet uitsteekt het torentje der oude slotkapel. En in de verte ziet ge tegen de wazige lucht, juist 't aantrek kelijke voor de vele kunstschilders, die er komen, de to rens van Alkmaar en de Alkmaarder- en Bergerhout alles te zamen smeltende in één golvenden zoom van lok kend zomer-boseh-vergezieht. Wanneer zal het tusschenliggende weiland gestoffeerd worden door de reeds zoo lang beloofde lokaalspoor Och dat zuster Anna spoedig mocht uitroepen: »Daar komt hij, de lang verbeide! Daar komt hydie Egmond uit zijn isolement zal opheffen; die de badplaats Egmond aan Zee zal maken tot een veel en druk bezocht badoord, waar toch het mondaine nog niet is doorgedrongen en waar men rustig zich kan terugtrekken uit den chaos der groote steden, genietende van 't heerlijk strand en de landelijke omgeving". Moge 1905 brengen, waarnaar reeds zoo lang en vurig is uitgezien de stoomverbinding met Alkmaar Het Motarls-ambt. Het hoofdbestuur der Broederschap van Candidaat- No tarissen in Nederland en zjjne koloniën heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres waarin het er op wijst dat, nu op 10 Aug. 1903 opnieuw aan de Kamer ter overweging is aangeboden een ontwerp van wet tot wij ziging der wet op het notarisambt, welk ontwerp in de afdeelingen der Kamer reeds een punt van onderzoek heeft uitgemaakt, het zich tot plicht rekent der Kamer te ver zoeken het daarheen te willen leiden, dat de openbare behandeling van voormeld ontwerp alsnog plaats vinde in het tegenwoordige zittingsjaar van de Kamer. Het hoofdbestuur laat thans rusten de vraag, of eene algeneele herziening der wetgeving op het Notarisambt wenscheljjk ishet beaamt volkomen, dat meerdere wij zigingen, dan de thans voorgestelde begeerd kunnen wor den, doch aarzelt niet te verklaren dat het, de vorige en de tegenwoordige Regeering dankbaar hulde brengende voor het genomen initiatief tot partieele herziening der wetgeving op het notarisambt, ten zeerste zal weten t) waardeeren de verheffing tot wet van het aanhangige ont werp, eerder dan thansaan tedringen op algeheels herziening. Het hoofdbestuur richt in het bijzonder tot de Kamer het verzoek, om in geval tot afschaffing van de tegen woordige beschikkingsbevoegdheid van den notaris over zijn protocol wordt besloten tegen welke afschaffing geen ernstige stem meer wordt gehoord geen over gangsbepaling in het leven te roepen met het doel om die bevoegheid te laten aan de notarissen thans in functie. Zonder vrees voor ernstige tegenspraak meent het Hoofd bestuur mag worden beweerd, dat het publiek belang geen overgangsbepalingen eischt. Assosiatiën van notaris sen, die zich verheugden in een uitgebreiden praktijk, zijn herhaaldelijk, in alle groote steden des lands, ont bonden zonder dat de belangen van cliënten ook maar in 't minst zijn geschaad. En wanneer het hoofdbestuur zich al niet wenscht uit te spreken tegen de associatiën van notarissen, het kan niet nalaten als zjjne meening te uiten, dat die associatiën niet steeds zijn in 't belang van het pu bliek, zooals wel bijzonder duidelijk blijkt uit het, zeker niet met die bedoeling, in September 1903 tot de Kamer gericht adres van de heeren J. G. Pouw Jzn. en B. H. Schnltz, Notarissen te Amsterdam. Het hoofdbestuur beveelt mitsdien het aanhangige wets ontwerp met kracht bij de Kamer aan en verzoekt eer biedig dat het ten spoedigste in openbare behandeling worde genomen. Welke wijzigingen van ondergeschikt belang daarin ook mogen worden gebracht, het vertrouwt, dat de vergadering zal besluiten tot afschaffing van de beschikkingsbevoegdheid over het protocol en geene ter men aanwezig zal achten om in verband met deze materie overgangsbepalingen vast te stellen. Kermis en harddraverij. Onze correspondent te Rinnegom schrjjft ons Wel eigenaardig is het hier in de Egmonden, dat elk deel der gemeente zijn afzonderlijke kermis heeft. Ziet men in groote steden de kermis afschaffen, hier wordt zij integendeel in hooge eere gehouden, want drie kermissen in een gemeente van pl.m. 1500 zielen, meiu Liebchen was willst du noch mehr Eén der geregelde vermakelijkheden bjj deze gelegen heden alhier is een harddraverij. Ook zoo gisteren weer op de Rinnegommer-kermis. Er reden 10 paarden mee, waarvan als winnaars uittraden't paard van den heer J. Apeldoorn, de prijs (een schoft)'t paard van den heer P. Groen, le premie (een hoofdstel) 't paard van den heer J. Apeldoorn, 2e premie (een wagentuig)'t paard van den heer Nic. de Waard, 3e premie (een rij - deken)'t paard van den heer Nic. Meijne, 4e premie (een zweep). Onder klinkende toespraken en een goed glas wijn, werden de prijzen aan de respectieve winnaars uitgereikt. Handel ln koolplanten. Te Sint Pankras, het land van de vroege kool, heeft de handel in koolplanten dit jaar een verbazenden omvang. Bij honderdduizenden worden tegenwoordig de jonge plan ten verzonden naar in den omtrek van den Langedijk en verder gelegen plaatsen, waar de grond voor de teelt dier planten minder geschikt is. Ue markt te Breek op Langedijk. Op Zaterdag 4 Jnni a.s. zal te Zuidscharwonde eene buitengewone Algemeene Vergadering worden gehouden van de Landbouw- en Handelsvereniging «Langedijk en Omstreken", waar het bekende bemiddelingsvoorstel in zake de markt te Broek op Langedijk zal worden behandeld. Ken droevig ongeval. Maandag geraakte te Oost-Graftdijk het driejarig meisje van J. A. aldaar te water, terwijl bet met een onder broertje liep te spelen. Korten tijd daarna werd bet levenloos opgehaald. ÊBe Zulderzee-vlsscherij. Uit het jaarverslag der Vereeniging lot bevordering der Nederlandsche Visscberjj blijkt, dat het hoofdbestuur in zake de regeling der Zuiderzeevisscherij de heeren L. Spaander Jr.. Volendam 0. de Haas, Monnikeudam L. C. Kolff, den Haag Alb. Kromer, Urk, en P. Veerma, Huizen, heeft uitgenoodig.i in eene commissie zitting te nemen, en dat allen een gunstig antwoord zonden. Oymnaslum ook voor min- en onveruogenden! In do zitting van den gemeenteraad van Woensdag a.s. zullen, zooals men zal gezien hebben, in behande ling komen de ontworpen verordeningen betreffende het dit jaar bier ter stede in werking te treden Gymna sium. Het zijn een viertal ontwerpen, door het College van Burgemeester en Wethouders in overleg met Cura toren vastgesteld. Een daarvan regelt de heffing van schoolgeld, en daarin wordt voorgesteld dat te bepalen op f 100,per jaar, terwijl voor afzonderlijke vakken toehoorders kunnen worden toegelaten tegen betaling van' f 25,voor ieder te volgen vak. Tot onze verwondering ontbreekt in deze verordening iedere bepaling omtrent de toelating van min- en on vermogende leerlingen en eene gedeeltelijk of geheel kostelooze verschaffing van leermiddelen aan dezen. Wanneer wij er aan herinneren, dat eene dergelijke be paling reeds geldt voor de Rijks Hoogere Burgerschool, voor de Ambachtsschool en Burgeravondschool, voor de Industrie- en Huishoudschool, bedriegen wij ons verder niet ook voor de school van den heer Aukes, dan zal men ons toch toestemmen, dat men in deze gemeente gansch niet vreemd tegenover dergelijk be ginsel staat. Waar nu op al deze inrichtingen de wijze voorziening is getroffen, dat men niet bij voorbaat de opleiding van niet door de fortuin begunstigde, begaafde leerlingen uitsluit, door ook van hen schoolgeld te heffen en hen niet te ontlasten van de aanschaffing van leerboeken en leermiddelen, daar ligt het o,i. voor de hand, dat men dit met het Gymnasium ook niet doet. Het komt ons dan ook voor, dat 't aanbeveling verdient een bepaling op te nemen, waarbij Burgemeester en Wethouders ge machtigd worden, op voorstel van Curatoren, aan daar voor in aanmerking komende leerlingen te vergunnen, de lessen aan het Gymnasium geheel of ten deele koste loos te volgen, en hun, eveneens al of niet geheel koste loos, de benoodigde leerboeken en leermiddelen te ver schaffen. Hopen wij, dat of B. en W. alsnog in dien geest eene aanvulling doen, of een of meer raadsleden een desbetreffend amendement indienen. Kaasfabriek „Prins Hendrik." De St.-Ct bevat de statuten der naamlooze vennootschap De kaastabriek «Prins Hendrik" te Alkmaar. Doel: het bereiden en verkoopen van Noordhollandsche of Edammer kaas en weiroomboter. Duur: 10 jaar. Kapitaalf 11,250, verdeeld in 15 aandeelon, elk groot f 750. Het bestuur wordt uitgeoefend door 3 personen, waarvan een directeur, een secretaris en een penningmeester is. Voor de eerste maal benoemd tot directeur Petrus Nicolaas Groot, tot penningmeester Pieter Groot Corneliszoon, tot secretaris Hillebrand Klaveren tot commissarissen Pieter Blom Janszoon en Jan Swart, allen vennooten. Baldadigheid. «Meneer, d'r is een moordaanslag gepleegd." «Hé, wa-blief. Ik ga dadelijk met je mee, hoor." »Nee, da's niet noodig. 'tls al afgeloopen. Zet n uw hoed maar weer af. Ik zal 't u wel vertellen." Deze levendige dialoog is Maandagmorgen gevoerd op het bureau van de Alkmaarsche Courant tusschen een bezoeker, die zich zeer voelt aangetrokken tot onze rubriek «Stadnieuws", en den schrijver dezer regelen. Van dien bezoeker zal ik niet het minste kwaad vertellen alleen zjjn wij aan het slot van ons onderhond overeengekomen, dat zijn en mijn begrip van een moordaanslag nogal niteenloopen. Ziehier wat er is gebeurd. Zaterdagavond gingen twee werklieden door de Tuin straat, kalm en bedaard, zooals je dat doet, wanneer je na zes dagen van zwaar werk je loon, of ten minste een deel daarvan, aan moeder de vrouw gaat brengen. Een aantal kinderen vonden 't echter noodig, dat als iemand de Tuinstraat passeert hij zijn weg slechts vervolgen kan na te zijn uitgejouwd of met projectielen te zijn gesmeten. Je kunt dat kalm opvatten en er meelijdend de schouders over ophalen, maar je kunt er ook boos over worden. Beide opvattingen waren bij deze beide werklieden ver tegenwoordigd de een liep kalm door, maar de ander kreeg lust om eens met de rakkers af te rekenen. Dat deed de laatste op eon zonderlinge manier. Hij haalde een groot mes te voorschijn en vloog daarmee op de kinderen in. Deze vluchtten in een huis en den drif- tigen man werd nog juist bijtijds de deur voor den neus dichtgesmeten. In dit stadium had 't tot een moordaanslag kunnen komen, m?ar aangezien de menschen achter de deur zaten viel er met het mes niet veel nit te voeren. Wat doet een woedend-driftig mensch dan al nietOnze werkman koelde zijn wraak op de deur, gaf daarin een paar flinke japen en eindigde zijn werk van vernieling met eene be schadiging van het naambordje. Toen natuurlijk gehold naar de politie. Er verscheen een agent, die den woesteling arresteerde, wat aan de jeugd moed gaf om weer op straat te verschijnen en zich te vormen tot een escorte bij het overbrengen naar het bureau. Daar bleek, dat de man ook nog in het bezit was van een boksijzer. Het bericht hiervan deed een huivering gaan door de gelederen dergenen, die het geval in de Tuinstraat stonden te bespreken en de beschadigde deur mitsgaders het geschonden naamplaatje stonden te bekijkenwaarachtig, 'n mensch mocht nog big zijn, dat 't zóó was afgeloopen. Een wijze les tot slotWie er niet goed tegen kan om te worden uitgescholden en wie driftig wordt als er naar hem met propjes gegooid wordt, overtnige zich, wan neer hij op Zaterdagavond door de Tuinstraat wil gaan, er vooraf van, of zich daar ook «spelende kinderen" bevinden. Dichters mogen daarin wat van hun gading vinden, maar als je er een groot mes en een boksijzer in je zak draagt, doe je er beter uit de buurt te blijven. Be inbreker. Uit ingestelde onderzoekingen moet gebleken zijn, dat Reynders bjj zijn inbraak in de villa te Callantsoog geen medeplichtigen heeft gehad. De man is nit Smilde afkomstig. Nadere bijzonderheden over de manier, waarop bij in de villa heeft huis gebonden, zijn nog bekend geworden. De inbraak kwam aan het licht, doordat 's avonds eenige kinderen op de bardsteenen stoep voor het huis speelden en er toevallig één tegen de deur aanviel en deze daardoor werd geopend. Onmiddelljjk werd nu een onderzoek ingesteld en bleek er een vreemde snuiter aan het werk geweest te zijn. Aan alles was te bemerken dat hjj vermoedelijk een paar dagen er gelogeerd is geweest. Mjjnheer had een goeden smaak. Den wijnkelder had hij geïnspecteerd en enkele merken champagne naar boven gebracht. Da eene fleseh na de andere was geopend, tot hij eiudeljjk had gevonden, wat zijn smaakzenuwen fijn noemden. Na zich te goed gedaan te hebben had mijnheer behoefte aan rust en had zich neergevleid op het bed van de dienstbode. Zijn maag liet hem echter niet met rust, duidelijke sporen had hjj daarvan achtergelaten. Na eenmaal ontwaakt te zijn had hjj zich behoorlijk gereinigd aan een der waschtafels en daarna een kijkje met de verrekijkers genomen op de zee en vervolgens zich van andere kleeren voorzien. Toen mijnbeer nu als een dandy was gekleed ging hij de zilverkasten inspecteeren en koos een en ander wat van zijn gading was, stopte alles in een koffer, die hij in het dnin verborg met nog een koffer, waarin kleeren. Een wandeling naar Sehagen is daarop door hem ondernomen. Des nachts is hij om vier nar met het bootje van da Stolpen naar Alkmaar vertrokken, waar hjj gelijk bekend zoo leelijk in de fuik liep. Algemeene IV.-H. Predikantenvereeniglng. Een vijftigtal predikanten uit Noord-Holland hebbeu zich hier ter stede vereenigd ter oprichting van eene Algemeene Noord-Hollandsche predikantenvereeniglng. Ds. Olaessen van Uitgeest nam de leiding der vergade. ring op zich en zette .4een, hoe het kwijnende bestaan der Alkmaarsche en Hoornsche predikantenveieenigingen aanleiding heeft gegeven tot deze bijeenkomst, in de hoop, dat eene Algemeene Noord-Hollaudsche vereeniging van alle predikanten, tot welke richting zij ook mogen behooren, wel levensvatbaarheid zal hebben. Door het comité ter voorbereiding werd daarom aan alle predikanten eene uitnoodiging ter bijwoning van deze bijeenkomst gezonden doch blijken van belangstel ling, hoewel vele, werden bijna uitsluitend van de zijde der vrijzinnigen ontvangen. Met algemeene stommen werd tot de oprichting van eene Algemeene N.-H. predikantenvereeniging besloten

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2