BIKT NE1LAID, KUNST EN KETTEREN." MA R K fB E K I C H T K N. Gemengd Nieuws. Nieuwst ij dingen. Hen aangename verhouding. vleesch in blik, dat nog afkomstig is nit den laatsten Russisch-Turkscben oorlog. Zulk een zending is natuurlek op zich zelf al genoeg om een epidemie in 't leven te roepen. Do schandelijke staaltjes van verdorvenheid en misdadige onverschilligheid bij de Russische intendance in dien oorlog aan 't licht gekomen, worden nu in de schaduw gesteld volgens hetzelfde bericht. Een tweede zware beschuldiging ook van andere zijde reeds meer dan eens vernomen is, dat van al het ondergoed, enz. dat voor de arme zieke en gewonde soldaten wordt bij eengebracht in Rusland, slechts een derde de plaats der bestemming bereikt. De rest wordt gestolen en in de kisten wordt het gestolene vervangen door zaagsel, lompen, vnil, onz. Zorg voor boeren-arbeiders in Zweden De Rijksdag in Zweden heeft een wetsontwerp aange nomen, volgens hetwelk van 1905 tot 1909 een fonds van ten hoogste 10 millioen kronen (6,7 millioen gnlden) zal worden gevormd, om daaruit voorschotten te verstrekken ten behoeve van boerenarbeiders tot het verkrijgen van eigen grond en woning. De voorschotten worden enkel verstrekt aan vereenigingen of maatschappijen, die voor dat doel zyn of worden opgericht en onder Staatstoezicht staan of wier statuten zijn goedgekeurd. Aan één persoon mogen voor landbouw niet meer dan 5000, voor woning bouw niet meer dan 3000 kronen worden uitgeleend en wel voor ten minste de helft en ten hoogste s/6 (bjj huizen 3/4) van de vooraf geschatte waarde van grond (of gebouw) en tegen een rente van 3.6 pet. per jaar. Als voorwaarden stelt de wet nog dat de geldopnemers mannen of vrouwen Zweedsche burgers van 25—50 jaar moeten zijn, van onbesproken gedrag, zich niet te buitengaande aan sterken drank en niet geheel onbe middeld. De bakkersgezellen te Berlijn. De Berlijn sche bakkersgezellen hebben in een door 3000 arbeiders bijgewoonde vergadering andermaal besloten de algemeene staking voor Berlijn en omgeving te proclamearen. Een vreeselijkedood. De ItaliaauBche lucht reiziger Romeo Zambianchi is te Paternopoli bij Forli uit het schuitje van zijn ballon gestort en door den val (van 200 meter) verpletterd. Een geheimzinnige verdwijning. In Wee- nen wordt over niets anders gesproken dan over de geheim zinnige verdwijning van professor Meissner, hoogleeraar aan de Universiteit te Göttingen en directeur van het physio- logisch instituut. Hij zou vóór zes dagen met een lief jong meisje nit Göttingen getrouwd zijn. Zy scheelden veel in leeftijd, waarom er velen tegen dat huwelijk gekant waren. Hij had in het belang van het meisje het engagement willen verbreken, doch zjj had hierin niet toegestemd. Op den bewusteu dag verscheen de bruid alleen in de kerk en kwam er ook zonder echtgenoot uit. Zij heeft geen enkel spoor van professor Meissner kunnen ontdekken. Een demonstratie voor het vrouwen kiesrecht. Een zekere Dora B. Montefiore te Ham mersmith vertelt in een ingezonden stuk in de Daily Mail, dat zij geweigerd heeft inkomstenbelasting te be talen, omdat zij geen kiesrecht heeft en dat nu haar meubelen in beslag zijn genomen om publiek verkocht te worden. Zij vindt die gelegenheid geschikt voor een demonstratie voor het vrouwenkiesrecht en roept daarom de voorstanders en voorstandsters daarvan op om de verkooping bij te wonen en gezamenlijk te protesteeren tegen een gouvernement, dat van meer dan de helft der bevolking de plichten van het burgerschap eischt zonder de voorrechten daarvan toe te staan. Een gril van het lot. Da groole prijs der Ten- toonstellings-loterij van Luik 100.000 francs is getrokken door oen waschvronw. Zjj had dat lot en nog een ander gekocht van een arme courantenvrouw, die met eenige voor een klant gekochte loten was blijven zitten en zij werd nu op deze wjjze beloond voor haar goede daad. Varkensfökkerij. Het Nederlandsch Landbouw-Comité beeft aan de leden rondgezonden een rapport met 7 bijlagen, omtrent de vraag: Is het mogelijk en gewenscht om met de var kensfokkerij den weg op te gaan dien men in Denemarken gevolgd heeft? en de conclusies, zooals zij door de in 't bijzonder daarvoor aangegeven afdeeling voorgesteld worden. Er wordt voorop gesteld, dat Denemarken, op grond van den grooten afstand van de Londensche markt »bacon" moet makenalthans in een groot deel van het jaar, terwij i Nederland door zjjna meerdere nabij heid, de markt het geheele jaar van „versch vleesch' kan voorzien. Voor Denemarken geeft men op dien grond de voorkeur aan varkens van e6n levend gewicht van 75 k 100 k.g., terwijl daarentegen voor versch vleesch een gewicht van 40 a 60 k.g., de voorkeur ver dient. Denemarken heeft alzoo noodig exportslagerijen van grooteren omvang en kostbaarder inrichting, daar spek en ham moeten worden gezouten en gerookt ter wijl Nederland met eenvoudiger slachtinrichting aan de zeehavens kan volstaan, maar waarbij alles behoort te worden ingericht om het vleesch versch op de snelste en beste wijze ter markt te brengen. Hoewel dit belangrijk verschil op de rasverbetering geen directen invloed be hoeft te hebben zoo blijkt toch hieruit dat geenszins blindelings de weg, dien Denemarken heeft ingeslagen moet worden gevolgd. Een afdeeling meentdat fokstations en fokvereenigin- gen moeten worden in het leven geroepen, wier eerste oprichting ook fiaanciëel door een rijkssubsidie mag worden gesteund. Voornamelijk moet daarbij het oog gehouden worden op de kruising van het inlandsche varkeu met het Yorkshire ras. Tot nog toe werd alleen de invoer van het laatste aangemoedigd en door rijks- premiën gesteund doch aangezien het beste verkoopvar ken voor Engeland althanswordt verkregen door het eerste Kruisingsproduct van een inlandsche zeug en een Yorkshire beer, is instandhouding van het eerste nood zakelijk, en meent deze afdeeling dit door premiën te moeten aanmoedigen opdat dit materiaal steeds aanwezig is voor elk die het noodig heeft. De oprichting van znlke fokstations en vereeningen is vooral noodig, omdat de varkensfokkerij hier te lande in den regel op de meer lichte gronden algemeen is, in 't klein gedreven wordt, meer door den kleinen boer wordt uitgeoefend en financieels steun voor dezen, ter bevor dering van de verbetering van het ras, alleszins ernstige overweging verdient. Da afdeeling D (veeteelt en zuivelindustrie) uit het Nedeilandsch Landbouw-Comité meent echter, dat voor lopig geen bindende regelen dienen gesteld te worden bij de toekenning van het rijkssubsidie, doch de richting waarin men werkzaam wil zjjn aan de prudentie van de betrokken commissiën in iedere provincie dient te wor den overgelaten. Beter, minder kostbaar, meer rekening houdende met aatselijke toestanden zon het daarom zijn, indien de landbouwmaatschappijen, die niet alleen toezicht behoo ren te honden op het goed gebruik der sabsidiën, maar ook de verkregen resultaten omtrent rasverbetering nauwkeurig moeten laten nagaan en te boek stellen, een met de praktijk der fokkerij grondig bekend persoon in dienst nemen, dezen belast met het verspreiden van kennis en het geven van voorlichting op do meest een- voudige wijze, waardoor in den regel de verbeteringen, die wat deze huisdieren betreft, van practischen aard moeten zijn, het spoedigst ingang vinden. Kermis-uitspattingen. Uit Wieringerwaard schrijft men ons Zondagavond kregen op onze kermis een paar wieders hier Belgen genoemd twist. Dit liep op een vechtpartij uit, waarbij do een denkelijk met een mes eene ernstige wond aan 't hoofd kreeg. Dat ook hier de drank weer een voorname rol speelde spreekt bijna van zelf. anders eigendom staateenvoudig zoover afkapt. Het betreft de muziekschool. De voorgevel van het gebouw staat ongeveer 1 dM. op een anders eigondom, en dat gedeelte is nu door timmerlieden er afgekapt. Door de voordeur kan men nu niet meer in het gebouw komen. Paardensport. De «Beemster Harddraverij-Vereeniging" zal op Donder dag 4 Aug. 1904 's middags 12 uur een harddraverij houden voor hitten, die op korte baan geen hooger prijs of premie dan f 25 hebben behaald, om prijzen van f 20, f 10, f5 en f 2.50 's namiddags 2£ uur harddraverij voor paarden uit alle landen, die op korte baan nog geen prijs of premie hooger in eens hebben gewonnen dan f 70, om prijzen van f 50, f 20, f 10 en f 5. Zaterdag 6 Augustus a.s. groote internationale hard draverij, om prijzen van f 200, f 100, f 50, f 30, f 20. De berjjding is voor alle wedstiijden naar verkiezing. Tot eere-leden van de Vereeniging zijn benoemdde heeren A. de Goede Hz. te Beemster en H. Koojjman te Middelburg. In eene te Amsterdam gehouden vergadering vin de Nederlandsche Opera-Vereeniging gingen verschillende stemmen op tot ontbinding der Vereeniging. Het saldo in kas, ten bedrage van f 1617.41, wenschte een der afgevaardigden te bestemmen voor een Richard-Hol-fonds, tot steun van behoeftige toonkunstenaars en ter verzeke ring van de opleidiug van jonge mannen van talent. Het Hoofdbestuur zal hierover in een nadere vergade ring praeadvies uitbrengen. Naar men verneemt zal ook de heer H. W. Hof meester het orkest van hot Concertgebouw te Amsterdam moeten verlaten. Naar gemeld wordt, hebben de orkestleden van het Con- certgebouw door hun organisatie met name de vereeni ging «Sempre Crescendo", waarvan a 1 die orkestleden lid zijn hun grieven tegen hun leider, den heer Willem Mengelberg, kenbaar gemaakt aan het bestuur van het Concertgebouw, met verzoek om op dat schrijven, waarin ook de weg is aangegeven om tot betere toestanden te geraken, bsscheid te mogen hebben vóór of op 1 Juni a.s. Onzo landgenoot, de violist Julius Röntgen Jr., is na oen uitstekend geslaagd proefspel tot concertmeester van het Stedelijk Orkest te Duisburg benoemd. Op het muziekfeest te Keulen werkte hij in het orkest (eerste viool) mede. De afd. Helder der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst geeft morgenavond in Casino eene uitvoering met het volgende programma»Nova Zembla", decla- matorium met solo en koormuziek van verschillende componisten. Solo-voordrachten voor viool. Soliste: mej. L. Dufonr (Utrecht), viool. Declamator de heer ds. E. L. Nanta. Klavierbegeleidingde heer Jac. Koning en L. A. Schouten. Directricemej. P. W. Klerk. In de Hollandsche afdeeling der internationale tentoon stelling te Dusseldorf, die zeer drnk bezocht wordt, is een schilderij verkocht van Thérèse Schwartze. Op de wereldtentoonstelling te St.-Louis is verkocht een aquarel van Willem Oppenoorth, getiteld «Hollands landschap". De Hadji-opstand. De Hadji-opstand, waarvan melding werd gemaakt in ons vorig nummer, is spoedig en krachtig onderdrukt. De correspondent van de Nieuwe Courant te Batavia seinde de volgende bijzonderheden over dezen opstand De resident waagde een poging om de oproerlingen toe te spreken hij werd aangegrepen en in het kanaal geworpen, waarbij hij een beenwonde bekwam. De sol daten vuurden daarop, met het reeds gemelde gevolg. Overigens is de bevolking rustig en gaat alles zijn ge wonen gang. Het opstootje is geheel plaatselijk. 4> In een telegram van den gouverneur-generaal aan de Regeering wordt gezegd »Ruim 100 fanatieken maakten oproer benoorden Sido- ardjo, dat door militairen gedempt werd. Gedood wer den 72 oproerlingen en gearresteerd 12. Kampong rnstig." 4> Voorts seinde nog de correspondent van het Handels blad te Batavia «Zestig opstandelingen te Sidoardjo hebben de patrouille onder bevel van luitenant Hoedt aangevallen. Alle zestig zijn neergeschoten. Het huis van den hoofdaanlegger werd omsingeld. De hoofdaanlegger werd afgemaakt. Wij maakten veertig gevangenen." wwa^mssmtmaam3B>u Hen nieuwe Huishoudschool. In September zal te Amsterdam onder leiding van mejuffrouw S. G. F. Meyboom geopend worden de Nieuwe Huishoudschool in de Jan Luykenstraat 62. Het onderwijs zal gegeven worden door de leeraressen, die tot nu toe aan de Amsterdamsehe Huishoudschool verbonden zijn geweest. Afschaffing van de oorlam. De Avondpost verneemt, dat de minister van marine weldra de jeneververstrekking aan boord der oorlogs schepen als «oorlam" bekendzal afschaffen. Te Vlaardingsn komt voor een der districten de heer J. Schuitemaker da ontslagen gemeente-ontvanger, in herstemming voor lid van den raad. Hij verkreeg 291 stemmen en zijn tegen-candidaat, do heer M. de Heer (anti-rev.), 162 stemmen. Wog steeds de Velzer pont. Terwijl Zaterdagmiddag de hoofdingenieur Kemans aan wezig was bij de proeven met de pont te Velzen kwam het voor dat er een vertraging ontstond van 20 minuten, doordat er een boot door moest. Aan weerszijden van het kanaal stonden toen tal van personen te wachten, die luide hun misnoegen te kennen gaven. weest is! Dat is de scherpste kant, niet waar Te don ken dat de god, dien ge vereerd hebt, niet meer is dan «een heer en officier", zooals er zoo'n groot aantal «hee ren en officieren" zijn, die op zijn gemak van uwe ver dienste leefde en uw geld verkwiste met wedrennen, speelbanken en La Marina's 1 Leg uwen rosen sluier af en zie hem aan, zooals hij werkelijk is. Wees niet lan ger een kleine dwaas! Ja, ik weet wat ge herhaaldelijk weer in uw ha.it zegt, het is het oude liedje: «Ik bad hem zoo lief, o, zoo innig liefNatuurlijk hadt ge hem lief, hoe innig hoe hartstochtelijk hoe trouw dat zult ge nooit, nooit in staat zijn zelfs voor uzelve te verklarenWordt vervolgd. Men meldt aan de N. R. Ct. van Maandag nit Velsen Hedenochtend werd de brug reeds te 8 uur openge draaid en moost dus toen reeds bet verkeer por pont plaats hebben. Wij constateerden eenmaal dat het 11 minuten dnurde alvorens de passagiers over waren en zij, die om 8.58 stonden aan de Beverwijksehe zijde, stapten precies te 9.15 aan de Velserzijde aan wal. Èen oponthoud dus van 17 minuten. Van Dinsdag af zal de beëedigde beambte, door de belanghebbende gemeenten aangesteld, tot contioleering van het aantal personen, karren, rijtuigen, fietsen enz., benevens van den tijd, weder dienst doen. Hen zonderling geval. Te Veendam doet zich het zonderlinge geval voor, dat men een gebouw dat voor een heel klein deel op een Zangwedstrijd te Kieuwe HTledorp. De tweedaagsche Zangwedstrjjd te Nieuwe Niedorp te honden ter herdenking van 't vijf en twintigjarig bestaan van «Niedorps Mannenkoor" op 25 en 26 September van dit jaar, belooft, gelijk reeds met een enkel woord is gemeld, belangwekkend te worden. Voor den eersten dag: Vereenigingen die nimmer een prijs hebben gewonnen gaven zich opCrescendo van Noordscharwonde, Concordia van Westzaan, Polyhymnia van Seheliinkhont, Crescendo van de Rjjp, Avendo van Beemster Bergen van Bergen, Nut en Genoegen van WestwondVaria van Warmenhuizen, Crescendo van Winkel, Harmonie van Beemster, Euphonia van Schel linkhout. Voor den tweeden dag: Vereenigingen die wel prijzen hebben behaald, meldden zich aan: Apollo van Wierin gerwaard, Gemengd Koor van ZuidscharwondeThalia van HoogkarspelOefening kweekt Knust van Hem. Aan den Kwartetwedstrjjd, die ook op den tweeden dag wordt gehouden, zullen deelnementwee kwartetten uit Apollo van Wieringerwaard, een kwartet uit Poly hymnia van Schellinkhout, een kwartet uit Euphonia van .Schagerbrug, terwijl nog een paar andere eenige inlichtingen verlangden eer ze zich definiti-f opgaven. De feestcommissie bestaat uit de heerenJ. van der Stok, Eere Voorz., D. Knilman, Voorz., J. Haringhuizen, Secr., W. C Visser, J. de Vries, P. Maats, B. Siewerda, J. Wijn, J. Plnister, J. Knilman, K. de Moor, P. Koopman M. de Jong, j uizenga, K. Wit, benevens 't bestuur der feestvierende Vereeniging. Alkmaar, 30 Mei. Aangevoerd 7 koeien en ossen f 200 a 295,250 vette kalveren f 40 a 103, per P. 80 a 90 ct., 44 nuchtere kalveren f 12.— a 20, 174 vette schapen t 20 a 29.4 lammeren f 0, 293 vette varkens, per P. 38 a <42 ct., 29 magere varkens f 14 a 16, 0— paarden f Amsterdam, 30 Mei. Ter veemarkt waren aanvoer en prijzen402 runderen, vette le qual. f 0.69 a 0.73, 2e qualiteit 64 a 68 c., 3e qualiteit 58 ct. en votte ossen 68 a 70 ct. per K G., 140 melk- en kaltkoeien f 125 a 2805 graskalveren, 86 nuchtere kalveren 1 9 a 16, 66 schape f 20 a 28, 807 lammeren f 10 a 14, 658 vette varkens 36 a 38 et., Oyerzeesche 37 a 39 ct., Rijnkau- ters 39 a 41 ct. Schiedam, 30 Mei Noteering Makelaars f 9.—, Jene ver f 13.—, Bearscommissie f 8.75, stemming flauw, Ruwe Spiritus f 8j-, Spoeling Oommissie f 0.90, Am sterdamsehe proef f Druk van Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6