STADSNIEUWS, KÜNgr"bn^bëttehen! BÜKGKRJGJJKE STAND. Gemengd Nieuws. 5627 282 832 972 753 346 153 113 255 482 348 239 125 505 5405 Het wetsontwerp tot het in beheer en onderhond nemen van een gedeelte boord met jaagpad van het Groot- Noord-Hollandsch kanaal bjj het Rijk heeft bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer tot geene bedenkingen aanleiding gegeven. Wat zeker door niemand met verbazing zal worden vernomen 1 Atjeh. De N. Ct. ontving van haren correspondent te Batavia omtrent den tocht van de colonne-Van Daalen door de Aloeslanden het volgend telegram De versterkte kampong Penossan is vermeesterd. Van den vijand zijn 275 man gesneuveld, waaronder de voor naamste hoofden. Aan onze zijde werden 5 minderen ge dood niet levensgevaarlijk gewond de officieren Schee pers, Christofïel en Ebbink, en voorts 27 man van de Amboineesche en inlandsche marechaussee. Het Wetboek van Burgerlijke Hechts vordering. De Tweede Kamer behandelde gisteren ook het wets voorstel- Van Raalte c. s, tot wijziging van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering en strekkende om in ons burgerlijk procesrecht het getuigenverhoor weder mogelijk te maken voor den rechter-commissaris, doch alleen op verzoek van partijen. De Heer De Ridder opperde verschillende bedenkingen vooral wees hij op de wenschelijkheid, dat reehters zelf een indruk van getuigen opdoen. De Heer Pompe van Meerdervoort, verdedigende het wetsvoorstel, betoogde, dat door den langen duur van het burgerlijk proces toch veel van den indruk van het ge tuigenverhoor verloren gaat. Wordt de rechtercommis saris met het verhoor belast, dan bestaat daarvoor zelfs minder gevaar. Daarbij komt dat de Rechtbank altijd nog in handen heeft zelf getuigen te verhooren. Nadat de Heer Van Raalte het wetsvoorstel had verde digd in het belang van bespoediging van de burgerlijke procedure, werd het algemeen debat gesloten. Bij de artikelen werden op advies van Minister Loeff eenige wijzigingen aangebracht, zoodat o. a. het incident tot het uitstellen van getuigenverhoor ook bij eenvoudige compositie aan het oordeel van den rechter-commissaris kan worden onderworpen. Het verder debat over dit ontwerp is aangehouden tot heden. Land- en Tuinbouwtentoonstelling te lonkhuizen. Het comité voor de Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Enkhuizen, in September a.s. te houden, heeft aan bijdragen van verschillende kanten reeds 6000 gulden ontvangen, benevens eenige medaljes, waaronder drie zilveren medaljes van de Koninklijke Familie. Voor het waarborg-kapitaal is geteekend tot een bedrag van f 2300. Hen legaat. Wijlen mej. M. H. Walkart heeft aan de Vereeniging tot opneming en opvoeding van verwaarloosde weezen te Neerbosch, een legaat besproken ten bedrage van f5000, vrij van rechten en kosten. Hen bijdrage voor den Bond voor Staats- pensioneering. Een ongehoord feit is te Nieuwenhoorn de vorige week aan het daglicht gekomen. Een 84-jarige grijsaard, bij zijn gehuwde dochter inwonende, moet door deze geruimen tijd naar men zegt 2 3 maanden in een hokje van 1.20 M. lang en 1.10 M. breed opgesloten gehou den zijn. De burgemeester, hiervan in kennis gebracht, stelde dadelijk een onderzoek in loco in en trof daar den onden man in een allerellendigsten toestand aan. Hem werd, na de noodige reiniging ondergaan te hebben, den vol genden dag een beter onderdak verschaft dan bij zijn ontaarde doehterhij werd n.l. in het groot armhuis geplaatst. Maandagmiddag te half één zijn man en vrouw met hun jongste kind met de Vlaardingsche boot ver trokken. Volgens mededeeling van hun achtergelaten zoon moeten zjj naar België uitgeweken zijn. Hen aardige attentie. Het standbeeld van J. Pz. Koen op de Kaasmarkt te Hoorn heeft Zondag j.l. een krans ontvangen. Eenige cadetten hadden de attentie een krans van takken en bladeren te vlechten die daarop den overwinnaar van Jacatra werd aangaboden. Zuivelfabriek te Opmeer. Te Opmeer zal eene zuivelfabriek worden opgericht op een terrein, dicht bjj het station dar stoomtram. Zjj zal niet coöperatief werken. Overvloedig aanbod. Uit de omstreeks 1700 sollicitanten voor de dertien betrekkingen van agent der Rjjksverzekeringbank werd een 60-tal opgemaakt. Deze 60 werden, voor het geven van allerlei inlichtingen, naar Amsterdam ontboden. Ze moesten o.a. opgeven met welk salaris ze wenschten aan te vangen. Het salaris zal echter in geen geval minder clan f 1000 bedragen en kan tot f 3000 klimmen. Heling. Het gerechtshof te Amsterdam bevestigde het vonnis der rechtbank aldaar van 23 Maart 1.1., waarbij de rij wielhandelaar uit de Muiderstraat Meyer Engers totl'/j jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens heling van een aantal rijwielen, die door een jongmensch van goeden huize uit Alkmaar en omstrekenwaren gestolen. Het vonnis der zelfde rechtbank, waarbij zijn compag non Heijma van West werd vrijgesproken van mede plichtigheid aan deze heling, werd eveneens bevestigd. Hen geplaagd milicien. Maandagmiddag had, op het Molenwater te Middel burg een zeldzaam voorval plaats. Een milicien, die op het exercitieveld door een sergeant geoefend werd, kreeg het op een gegeven oogenblik te kwaad en wierp zijn geweer neer met de woorden »ik verd. hetdoe het zelf." De jongeman had zich zoo danig overstuur gemaakt, dat men hem in de gasfabriek binnenbracht om weer wat op zijn verhaal te komen. Men zegt, dat plagerjj van den betrokken sergeant de oorzaak is van het voorval. Een streng onderzoek schjjnt dan ook hiernaar te zijn ingesteld. Omtrent dit voorval vernam de Midd. Ct. nader, dat bij den betrokken milicien, een jongeman uit Zierikzee, de maat van zijn drift overliep, nadat een luitenant bet werk van den sergeant had voortgezet. Het was dan ook tegenover dezen officier dat het, na al het voorgevallene, bij den milicien tot eene uitbarsting kwam. Uit de Hgmonden schrjjft men onsEr komt hier leven in de brouwerij. Wel zijn het niet de eenden van Jan Steen, die hier rond vliegen, al zitten we dan niet zoo heel ver van Haarlem, maar toch leven komt er wel op industriëel gebied. In Egmond-binnen is men druk bezig met het bouwen van een kaasfabriek, in Egmond a/d Hoef, midden in het weiland, aan de pa", zoo flink uitgediepte vaart rookt reeds de eerste kalkoven, die, naar we hooren, nog door twee anderen zal gevolgd worden en plannen zijn in de wandeling, die doen gewagen van een boterfabriek. Daar- byhet terroin voor eene nieuwe R. K. Kerk is reeds eeu tjjdlang klaar, terwijl het villapark van den heer Ruige- waard wacht opde beloolde stoomverbinding, die hier honderdtallen vreemdelingen moet brengen. Stakende steunen. Woensdagmiddag vergaderde de Raad onzer Gemeente van één tot vier nnr ten Stadhaize en hedenmiddag waren de heeren daar alweer present. Wij willen niet wachten tot de verschoning van ons Raadsoverzicht om te vertellen hoe dat is gekomen. De Raad had Woensdag vast te stellen eene Bouw- en Woningverordening. Bij sommige artikelen werd wel wat gediscussieerd het verBlag van de Raadszitting in dit nummer geeft den kern der debatten weer maar van ernstig principiëel verzet was geen sprake. Totdat 't gansch onverwaoht bjj artikel 38 hokte. In de ontwerp-verordening luidde dit artikel als volgt »Elke woning moet ten minste twee woonvertrekken bevatten en moethetzij op den beganen grond hetzij op de eerste verdiepingeene oppervlakte hebben van minstens 30 vierk. M., binnenwerks gemeten. »In elke woningdie minder dan vier woonvertrekken bevatmoet een woonvertrek aanwezig zijn, niet kleiner dan 16 vierk. M., terwijl in de overige woningen een woonvertrek van minstens 12 vierk. M. oppervlakte moet w -rden aangetroffen Bovengenoemde oppervlakten van vertrekken worden gemeten na aftrek van alle betimmering". Tegen de tweede alinea had de heer Uitenbosch ernstig bezwaar, 't Scheen hem zeer verkeerd, dat waar in woningen met minder dan vier vertrekken ten minste gezorgd werd voor één vertrek van behoorlijke afmetin gen die zorg plotseling zon ophouden, zoodra er ruimte was voor meer vertrekken. Met niet te miskennen logica verdedigde ons Raadslid de stelling, dat in elke woning ten minste één woonvertrek behoorde aanwezig te zijn met een oppervlakte van niet minder dan 16 M2. Er kwamen naar aanleiding hiervan verschillende advie zen. De heer Kraakman wees erop, dat aldus de kosten der arbeiderswoningen hooger zonden zijn en dr. Wiche- rink, op wiens autoriteit als medicus door den heer van deu Bosch niet tevergeefs een beroep werd gedaan, kwam betoogen, dat de afmetingen der vertrekken hem niet 't naast aan het hart lagen voor hem was de hooldzaak, of er genoeg licht en lucht kwam in de huizen, want zij waren de beste bestrjjders van de tuberculose. De heer Uitenbosch liet zich daardoor niet van zijn stuk brengen, zoodat er niets anders overbleef dan zijn voorstel in stemming te brengen. Was 't aangenomen, de Voor zitter zon er geen boos gezicht over gezet hebben was 't verworpen, de Voorzitter zou er even genoeglijk om zijn blijven kijkendoeh ziet, het ergste wat in de gegeven omstandigheden kon gebeuren, geschieddede stemmen staakten. Dat vond de Voorzitter al bijzonder onaangenaam. Want da behandeling der verordening geschiedde toch al op het uiterste nippertje, reeds waren veertien dagen uit stel verkregen ten behoeve van de vaststelling nu staakten de stemmen en onverbiddelijk staat 't ge schreven in art. 50 der Gemeentewet: »Bij staking van stemmen wordt het nemen van een besluit tot een vol gende vergadering uitgesteld." Uitstellen was echter in dit geval onmogelijk. En te pijnlijker was deze uitslag, waar er ongetwijfeld wel Raadsleden waren, die, nu zij zagen dat zij door hun stem te veranderen het gestrande scheepje weer vlot konden maken, best daarvoor te vinden zouden zijn geweest zoo'n principe-quaestie was 't voor menigeen niet. Wat te doen Besloten werd de andere artikelen af te handelen misschien kwam er inmiddels op eenigerlei wijze licht Alles ging verder goed, er werd hier en daar nog wat geschermutseld, maar altijd gelukte 't tot een bevredigende oplossing te komen. Ook Log andere punten werden af gedaan 9n toen alles was afgeloopen kwam weer grijnzend te voorschijn dat onbesliste amendement. De Voorzitter meende iets gevonden te hebben. Hij zon de vergadering sluiten en een paar minuten later weder de vergadering openen, dit zou dan zooveel zijn als de door de wet geëischte volgende bijeenkomst. Maar o wee, alweer die GemeentewetArt. 41 zegt onver murwbaar duidelijk »De vergadering wordt belegd door den burgemeester, die zorgt dat elk lid schriftelijk daartoe opgeroepen en hot beleggen tegeljjk ter openbare kennis gebracht wordt." En art. 42 geeft voor spoedeischende gevallen wel ontheffing van de tweemaal vier-en-twintig uren, anders vereiecht voor de bezorging aan de raads leden van de oproepingsbriefjes, maar het stelt toch niet geheel vrij van dit middel om de vergadering ter kennisse te brengen. Bovendien was een der leden, de heer de Groot, niet aanwezig, zoodat hij, bij verwezenlijking van het denkbeeld des Voorzitters, verstoken zou zijn van een hem toekomend recht. De heer Kraakman, die in al deze dingen doorkneed is, durfde de zaak dan ook niet al te best aan en de Voorzitter vond zelf ook wel, dat zijn voorstel, geboren uit den drang der omstandigheden, eigenlijk niet door de mazen der wet kon heenglippen. Hoe moest het scheepje dan van de zandbank komen Where there is a will, there is a way dacht de heer Cohen Stuart en met iets guitigs in zjjn blik vroeg hjj de stemming nog eens na te gaan, men kon nooit weten, zoo voegde hij er veelbeteekenend aan toe, of men dan nog niet tot een andere nitkomst kwam. Iedereen vond t een grappig voorstel, maar deze nitweg was toch wel wat erg zóó-zóó. Smeekbeden werden gericht tot den heer Uitenbosch om zijn voorstel in te trekken. Eerst wilde deze afge vaardigde daarvan niets weten, maar 't is moeiljjk om in zoo'n geval hardnekkig te blijven als de sitnatie dan gered kon worden door de gevraagde 16 M2. te vermin deren tot 15 Mï.( nn in vredesnaam dan maar Intus- schen, men besefte dat ook dit middel niet mocht worden aangegrepen Zoo deed de Voorzitter het onvermijdelijke hij belegde een nieuwe vergadering hedenmiddag ten Stadhuize, waar bij alle door de wet voorgeschreven formaliteiten tot baar recht konden komen. Die nieuwe vergadering duurde ongeveer tien minuten. Behalve de Burgemeester en de beide wethouders waren tien Raadsleden opgekomen, wier aantal tegen de sluiting nog met één werd vermeerderd. Bjj stemming bleken er nu van het amendement-Uitenbosch niet meer dan 5 voor standers te zijn, zoodat bet werd verworpen. Daarentegen kon een bemiddelingsvoorstel van den voorzitter om in art. 38 het getal 16 door 14 te vervan gen genade vinden met 10 tegen 3 stemmen werd het goedgekeurd. De geheele verordening is daarna zonder hoofdeljjke stemming goedgekeurd. Kiezers. Het getal kiezers voor leden van de Provinciale Staten in het kiesdistrict Alkmaar bedraagt volgens de thans van kracht zijnde kiezerslijsten te Akersloot 293, Alkmaar, Castricnm I distr. 830, II 1003, Itl 808, 371, in 1903 Egmondbinnen Idistr. 150, II 140, Egmond aan Zee 270, Heemskerk 492, Heiloo 375, Limmen 239, Ond.orp 133, Uitgeest 523, Verkiezing Provinciale Staten. De R. K. Centrale Kiesvereeniging stelde den 31 Mei j.l. tot candidaat voor het lidmaatschap van de Provin ciale Staten in dit districthet aftredend lid, den heer Jhr. Mr. H. Gevers te Heemskerk. Hen schip aan den grond. Zoo weinig groote buitenlandsche schepen worden hier, helaas, meer gezien en nn er dezer dagen weer een was, moest 't treurige ervaringen opdoen. Dinsdagmiddag geraakte namelijk een Deensche driemas ter, met hout beladen, in het Groot Noord-Hollandsch Kanaal ter hoogte van de wert van den heer Bosman aan den grond. Gelukkig was er een sleepboot bij de hand, die zoo juist wist te manoeuvreeren, dat het schip na een niet al te lang oponthoud de reis kon voortzetten. Hen paard gevallen. Door de gladheid der steeneo kwam gisteren het paard van een bewoner van Koedjjk te vallen in de Langestraat ter hoogte van de Sehoutenstraat, waardoor het lemoen van den wagen brak. De bestuurder kwam met den schrik vrij Verloting. Bij Kon. Besluit van 21 Mei 1904 is goedgekeurd het houden van de jaarljjksche verloting, uitgaande van de Vereeniging tot het Bevorderen van den bloei van Jaar- lijkscbe Paardenmarkten te Alkmaar. GETROUWD: 1 Juni. Jacob Josephus Abbes en Maria Jacoba Bui. 2 Teenwis Appelman gescheiden echtgen. van Elizabeth Roozingen Geertruida Theodora Kremer. Theodorns van der Kolk en Dieu- wertje Jol. Dominions Slot, wednr. van Adri- aantje Butteren Agatha Adriana Ooykaas wed. Cornelis de Jong. GEBOREN 81 Mei. Nicolaas Jacobus, z. van Arie Ruiter en Geer truida Obdam. Cornells, z. van Jan van der Velden en Gnurtje Heddes. OVERLEDEN 31 Mei. Pieter Jan Nierop, 66 j. en 4 m. 1 Jnni. Maartje Leeuwen, echtgen. van Dirk Bakker, 73 j. en 8 m. Te Amsterdam is overleden de heer Rud. J. Kijzer, lid der firma A. H. Keijser ZoDen. De heer Kjjzer was vooral in kunstkringen zeer gezienmenig jonge kunstenaar heeft hij bijgestaan en zijn verzameling van aquarellen en teekeningen, met name van Nederlandsche artisten, behoort mede tot de belangrijkste die bestaan. Daarvan getuigde menige kunstbeschouwing in »Arti" en getuigt thaos ook de Keuzetentoonstelling welke in het Stedeljjk Museum te Amsterdam zoozeer de aandacht trekt. Een longontsteking sleepte hem in vier dagen ten grave. Bij de in »Pulchri Stndio" te 's-Gravenhage gehouden veiling der nalatenschap van dr. Blom Coster, werden een aantal hoogst interessante werken tegen flinke prijzen verkocht, o.a. Bosboom no. 4 bracht op f 1800, no. 5 f 1210, Boucereau f 2800, Daubigny f 4000, Jules

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2