BINNENLAND. STADSNIEUWS. Gemengde Mededeelingen. Gemengd Nieuws. Nieuwst ij dingen. Nog steeds de rooverhoofdman R a s- B o e 1 i. Een Amerikaansch correspondent van de »Times" deelt mede, dat men in Washington van meening is, dat Frankrijk sinds eenigen tijd officiens met den roover- hooidman Rassoeli, ja zelfs met den Marokkaanschen kroonpretendent Boe Bamara, wiens agent Rassoeli zijn zon, in betrekking staat. Des te grooter is daardoor de waarschijnlijkheid, dat de Franeche gezant in staat zon zijn, den hoofdman te overtuigen, dat in het belang van zichzelf en zijn heer de invrijheidstelling der gevangenen raadzaam zon zijn. Men spreekt, zoo zegt de correspondent, in Washington zelfs van de mogelijkheid, dat in Algiers een deel der Fransche troepen zon oprukken naar de Marokkaanscho grenzen. Volgens den correspondent van de »Washington Morning Post," heeft de Bondsregeering uit Tanger het bericht ontvangen, dat voor de vrijlating der beide ge vangenen 50.000 dollar geëischt werd. Een standbeeld voor Erasmus te Bazel. Er is te Bazel opnieuw sprake van een reeds vroeger geopperd plan tot het oprichten aldaar van een standbeeld voor Erasmus, den beroemden Rotterdammer, die zooveel luister verleende aan deze Zwitsersehe stad. Men zou dat standbeeld willen plaatsen op een pas vrij gekomen plein by de nieuwe brug, vóór het «Drie-Koningen- Hótel." De uitvinder van de prentbriefkaart^ Te Neurenburg is dezer dagen overleden Francois Borich de uitvinder van de prentbriefkaart, die oorspronkelijk, een arm teekenaar was. In Maart 1872 verschenen zijn eerste kaarten, die reproducties van teekeningen waren. De kaarten vonden dadeljjk veel aftrek, en Borich ging toen fotografen in zijn dienst nemen, die opnamen voor hem deden in Zwitserland. Hij heeft een aanzienlijk ver mogen nagelaten. Beleediging van een telefoonjuffrouw Mej. Sylviac, de Parijsche actrice, die vervolgd werd wegens beleediging van een telefoonjuffrouw, door wier langzaam heid haar geduld werd uitgeput, is door de Rechtbank vrijgesproken, omdat zjj het beleedigende woord (»vachère''j niet rechtstreeks tot de telefoonjaflrouw had gesproken maar tot ae opzichtster, om aan de telefoonjuffrouw te, worden overgebracht. Een ander telefoon-abonné, die tegelijk met Mej. Sylviac terechtstond en die rechtstreeks een scheldwoord had ge bezigd tegen de telefoonjuffrouw, die hem verstoord had gemaakt, werd veroordeeld tot 100 francs boete. Spoorwegen naargletschers. In Grindel- wald is thans een aanvraag in behandeling voor de concessie om een verbindingslijn aan te leggen van het spoorweg-sta tion naar den bovensten gletscher, wat nu een half uur gaans kost. Tevens wordt ernstig het plan doorgezet om een luchtlijn aan te leggen van Grindelwald naar een hoog punt van den Wetterhorn, den pracbtigen berg, die met drie toppen ongeveer 3700 meter boven de zee zich boven den gletscher verheft. Deze luchtlijn bestaat hierin, dat de wagens aan twee boven elkaar gespannen kabels hangen en door een derden kabel worden op- en neer getrokken. Zoo bereiken de reizigers eerst een breeden rotstop en wandelen dan 600 meter, om ten slotte op gelijke wijze te worden opgevoerd tot de Glecksteinhut, welke "2345 meter boven de zee is gebouwd als nachtverblijf en rustplaats voor bergbestijgers. Bij deze hut is ook al een hotel in aanbouw, dat men op die wijze uit Interlaken gemakkelijk zal kunnen bereiken. Men ziet in Zwitser land met groote belangstelling den uitslag van deze nieuwe soort van berglift te gemoet, omdat zij bij welslagen op tal van plaatsen zal worden nagevolgd, daar zij veel goedkooper van aanleg en bedrijf is dan een spoorlijn. Er is reeds sprake van toepassing ervan op de Jungfraulijn, om aldus van het »IJszee''-station de toppen van Möncb en Eiger te bereiken. nog meer landbouwers daarbij wenschen aan te sluiten, worden zij verzocht vóór 10 Juni hunne namen en adressen op te geven aan den heer K. D. Punt, Den Haag, den ontwerper van het plan. De heer F. J. ManshoR, aan staand landbouwleeraar, werkzaam aan 's rijks landbouw- afdeeling, is voor deze reis welwillend ter beschikking gesteld; de heer Mansholt is pas uit Engeland terug gekeerd, na een verblijf van bijna een jaar en kan de inlichtingen op landbouwgebied en veeteelt op de ten toonstelling verstrekken. Het plan is Maandag 20 Juni 's middags uit Rotterdam te vertrekken en 24 of 25 Juni 's morgens aldaar terug te komen. 'n tfcelc Historie. Dinsdagmiddag ongeveer 2 uur zou te Gastricum een joDge dame uit Rotterdam arriveeren, om bij mej. P. te Egmond aan Zee in pension te gaan. De trein komt, het rijtuig wachtgeen dame, het rijtuig natuurlijk weer naar huis. En toch, ze moet meegekomen zijn. 't Wordt vijf, zes, zeven uur, nog geen dame. Mej. P. weet niet, wat te doen. Ze spreekt de heeron Snoek en Bos over 't geval aan en deze gaan er per as op uit om de verlorene te zoeken. En hoor nu, wat 'n avonturen! Onder Castricum gekomenverlaten beide heeren het rijtuig en, terwijl dit den straatweg volgt, speuren zij de flanken na. Wel ontmoeten ze hier een paar vrouwelijke wezens, maar deze gaan, als een der heeren haar even aanroept, met den looppas er vandoor. In Castricum gearriveerdbegeven ze zich eerst naar den stationschef, die hen welwillend te woord staat en uit het eenige kaartje van de richting Rotterdam, dien dag ingecontroleerd, constateert, edat de bewuste dame werkelijk is gearriveerdte meerwijl het uiterljjke der aangekomene beantwoordt aan het signalement. Maar wat nu? Geen nood, met een echten Sherlock Holmes' speurgeest volgen de heeren het spoor en komen ten slotte tot de ontdekking, dat bewuste dame met een ver dacht uitziend persoon op den weg naar Beverwjjk is gezien. Nu was het zaak op te passen. Men gaat langzaam de richting naar Beverwjjk op en houdt iedereen, voetganger, lijtuig, fietser enz. enz. aan. Wel vloog, evenals de dames in 't duin, een aangeroepen tilbury als een razende verder (de voerman dacht zeker aan een aanranding) doch overigens waren allen welwil lend maar brachten weinig nieuwsook de in hun zoete rust gestoorden 't was inmiddels nacht gewor den hadden meer met het geval dan met hun slaap te doen. In Beverwijk aangekomen werd de geheele politiemacht in 't geweer geroependoch daar liep 't spoor dood. Dan nog maar eens naar Wjjk aan Zee en er den tele phonist der straudwacht opgekloptdochtoen men zich in verbinding stelde met den vuurtoren te Egmond aan Zee, was te dier plaatse nog niets van de vermiste ver nomen. En toentoen gingen de heeren maar naar huiswaar ze te ongeveer 5zegge vijf uur aankwamen. Eere hun actieve menschlievendheid I En nu de opheldering. Het arme kind was een trein vroeger aangekomen, als wild-vreemde in de handen van een «ploertgevallen en zoo te Beverwijk gekomen. Daar verliet ze echter haar.... misleider, stapte op den trein naar Rotterdam en kwam daar ziek aan. 't Is te hopen dat men dien kerel nog vindt. De pont te V elzen. Gisteren was 't te Yelzen weer mis met den pontket ting. De rijksduiker was er by, kreeg van den monteur der fabriek te Amsterdam zijn instructies en ging toen gewapend met een hamer, naar den bodem. Wat hij daar uitvoerde, kwam men natuurlijk niet te weten, doch de onderstelling is niet gewaagd dat de Oostenwind van Maandag daaraan niet onschuldig is. Bij de gehouden herstemming voor een lid van den Gemeenteraad van Purmerend werd gekozen de heer B. H. Jurgens (lib.) met 402 stemmen. De heer J. Groot (a.-r.) bekwam 337 stemmen. De gemeenteraad van Zaandam heeft besloten B. en W. een krediet te verleenen van f 200 ten einde aan de «Vrijwillige Brandweer", bij gelegenheid van haar 25jarig bestaan een bewijs van erkenning en waardeering voor de vele en gewichtige diensten gedurende dat tijdsver loop aan de gemeente bewezen, toe te kennen. Ten vervolge op de opgaven, omtrent den loop der bevolking des Rijks, in 1903, opgenomen in de St.-Ct. voor zooveel de provinciën Noord-Brabant, Limburg, UtrechtGroningen Friesland OverijselGelderland, Zuidbolland en Drenthe bitreft, wordt in de St.-Ct. No. 129 het bevolkingscijfer van iedere gemeente der provincie Noord-Holland, op 1 Januari 1904, opgegeven. Hot aantal mannen bedroeg 504,685, het aantal vrouwen 533,845, totaal 1,038,530. De Fiscus Schuldenaar. Het Vad. vestigt de aandacht op bet bijna telken jare, en zoo ook nu weder, voorkomende feit, dat leden van examen-commissies bijna een jaar of soms langer moeten wachten op vrij belangrjjke geldsommen, die het Rijk hnn schuldig is. De oorzaak van die trage uitbetaling ligt in eene tel kens te lage raming van den begrootingspost. Het Vad. dringt aau op verbetering van dien toestand, zeggende «Het Rijk, dat zelf vervolgt en terecht dengene, die zijn belastingpenningen niet op den voorgeschreven datum betaalt, moest zelf uiet maanden laug laten wachten op de betaling van geldsommen, vaak eenige honderden guldens bedragend." De Landbouw-Tentoonstelling te Londen. Een gezelschap Nederlandsche landbouwers stelt zich voor van 21—25 Juni a.s. de groote Engelsche landbouw tentoonstelling te Londen te bezoeken. Wanneer zich Harkt te Hoorn. De Land- en Tuinbouwvereeniging «West-Friesland'', tot afslag van aardappelen, groenten en fruit, te Hoorn, heeft besloten een vorig besluit in te trekken, waarbij bepaald werd, dat naast het marktgeld nog zou geheven worden 1 cent per mand of zak voor het doen helpen lossen. De markt zal geopend worden Vrijdag 10 Junidaarna Maandag 13 Juni, en voorts eiken dag te 3 uur. Een brandje. In den nacht van 2 op 3 Juni verbrandde een der gebouwtjes van de kunstbroederij in den Zoutkaagpolder, nabij Kolhorn 4 hoenders kwamen in de vlammen om, ook verbrandde een viertal broedmachines. Zonder be hulp der brandspuit gelukte het den brand tot dit ge bouwtje te beperken. Qebrs. Van Hoytema. Voor de Haagsctie rechtbank is Donderdag en Vrijdag de bekende zaak van Gebr. van Hoytema te Delft, behandeld. Een groot aantal getuigen werd gehoord. Wegens 13 misdrijven vaa verduistering en het voort gezet misdrijf van verduistering, en, wat den eersten bekl. betreft, bovendien nog wegens een misdrijf van verduistering en een voortgezet misdrijf van verduiste ring, vorderde het O. M., waargenomen door mr. Maclaine Pont, de veroordeeling van den bekl. J. G. van Hoytema tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf en die van den bekl. H. van Hoytema tot 2 jaren gevangenisstraf. De verdediger mr. M. P. G. Kappeijno van de Coppello verlangde eene nieuwe instructie en zeide overtuigd te zijn, dat de rechtbank dit zou gelasten. Voorts verzocht bij onmiddellijke iuvrijheidsstelling van Hendrik van Hoytema, die ten gevolge van een in de instructie aan gegeven lijn 3 maanden in hechtenis heeft gezeten en wiens schuld absoluut niet is gebleken, daar geen enkele getuige iets ten zijnen nadeele beeft knnnen verklaren. Na zeer langdurig in raadkamer te zijn geweest, heeft de rechtbank op het verzoek van den verdediger afwijzend beschikt en de uitspraak bepaald op Donderdag 16 Juni a s. Het bemiddelingsvoorstel. Vrijdagavond vergaderde te Sint Pankras in het lokaal van den heer Slik, de afdeeling van de Landbonw- en Handelsvereniging «Langedijk en Omstreken", ter be handeling van het bemiddelingsvoorstel van den gemeen teraad van Broek op Langendijk, inzake de markt aldaar. Het voorstel werd door deze afdeeling met 21 tegen 11 stemmen verworpen. Een treurige verhouding. Ds. de Boer van Dirkshorn, de plagerijen moede die hem door sommige gemeenteleden bijna dagelijks worden aangedaan, heeft zijn voornemen te kennen gegeven, een woning te haren elders in de gemeente, bniten den kring van Dirkshorn. Mocht hjj hierin niet geschikt slagen, dan zal hij het Classicaal Bestuur verlof vragen in eene naburige gemeente te mogen wonen. Pastorie en tuin zuilen door hem worden verhuurd, het magazijn van het Witte Ernis waarschijnlijk naar het Waarland worden overgebracht. Opgravingen. Uit Egmond-binnen wordt ons geschreven: Alhier worden onder toezicht van den heer de Bont nit Amster dam, die het terrein der onde Egmonder-Abdjj heeft aangekocht, opgravingen gedaan, vooral om de graftomben te vinden van Dirk I en II en Arnond, die volgens his torische opgaven in de Abdij begraven zijn. Reeds zijn verschillende geraamten gevonden, een zelfs nog geheel gaaf en schijnbaar precies in de bonding, zooals vóór jaren het lijk in het graf is gelegd. Het geraamte is bijna 2 M. lang het is dns van een reus van een man de beenderen zijn dan ook verbazend dik. Naar we vernemen, wenseht de heer de Bont zoo lang door te gaan tot hij de looden kisten der grafelijke tomben vindt. Eere aan dezen historievorscher, die tiouwens reeds lang zijn sporen als zoodanig verdiend heeft. Mocht ook eens te Egmond a. d. Hoef de slotgracht een beurt krijgen I Men kan er haast zeker van zijn, dat deze bij uitbaggering vele historische merkwaardigheden zou opleveren. En dan daarvan op de plaats van het oude slot een klein museum met den weidschen naam van «Lamoraal van Egmond.'' Wat een attractie zon dat voor de Eg- monden zijn En verbeeldt u eens, dat de oude Abdij weer in zijn oorspronkelijken vorm werd opgebouwd De veelwetende, «men" mompelde hiervan laatst toch Voor de toezegging van beroep naar de Ned. Herv, Gemeente te Alkmaar is bedankt door Dr. J. P. de Bie te Kethel en Spaland. Bij 's Rijks directe belastingen is met ingang van 30 Juni de kommies-verificatenr P. F. Steenman verplaatst van Alkmaar naar Amsterdam en de kommies-verificateur J. M. Reinders van Alkmaar naar Hansweert; daarentegen komt de kommies-verificateur S. Spijksma van Hansweert hierheen. Chrlsteljjk Hulpbetoon. Op den 2en Juni trad in de Groote Kerk alhier op Ds. H. van de Hagt, vroeger predikant te dezer stede. Hij deed dit, daartoe nitgenoodigd door de Protestantsche Voreeniging «Christelijk Hulpbetoon" en sprak een in leidend en opwekkend woord in verband met de ver gadering dier Vereeniging, welke den volgenden dag zon plaats hebben. Met groote belangstelling volgden velen zijner vroegere gemeenteleden en ook van elders geko- menen zjjne rede die ons sprak over de noodzakelijkheid om dit werk te steunen als één der vruchten van den boom der christeljjke liefdeals een plicht der her vormde christenheid als een bizondere plicht eindeljjk der Alkmaarderswier vaderen zoo dapper gestreden hadden voor het edelste goed vrijheid van religie. Den volgenden dag had de algemeene vergadering plaats. Plaatsgebrek noodzaakt ons het verslag daarvan tot ons volgend nummer aan te honden. HIezers voor de Tweede Hamer. Volgens de thans van kracht zijnde kiezerslijsten is het aantal kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, in dit Kiesdistrict, als volgt in 1904 in 1903 Alkmaar, district I 832 834 II 1004 974 III 811 757 Barsingerhorn 354 339 Bergen 294 288 Broek op Langendijk 346 333 Haringcarspel, district I 313 299 II 142 135 Heer-Hugowaard I 115 114 II 291 275 III 155 148 IV' 92 94 Heiloo 377 349 Koedijk 274 247 Nieuwe Niedorp 311 300 Noordscharwoude 311 284 Oterleek 156 153 Oude Niedorp 190 181 Oudkarspel 351 310 Oudorp 133 125 Schagen 543 521 Schoorl 248 240 St. Maarten 175 168 St. Pancras 172 169 Warmenhuizon 309 305 Wieringerwaard 183 184 Zuidscharwoude 302 288 Totaal 8784 8414 De Bioscoop. In de grootB zaal van de «Harmonie" zal de volgende week heelwat te zien zijn. De heer Alex. Benner heeft daar zijn intrek genomen met zijn «wereldberoemde hoogst interessante sprekende Bioscoop", zooals 't in de adver tentie heet. We zullen er ook eens een kijkje gaan nemen en dan vertellen wij daarover wel iets in ons volgend nummer.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2