Koloniale Werving. W. van der Veen, De nieuwste Japongarneeringen BINNENLAND. BOSCH Co. chem. bereid J. LIMB Hz, Mient 1, KU3STgT KN kETTEREN. Vertegenwoordiger Apoth. C. L. MOLENAAR, Langestraat 1. HANDGELD f 200,—. AanbrenggeldTwintig Gulden. CONFISEÜR. Telefoonnr. 74. CUISINIER. Alkmaarsche Jongens, Cadettenbrood of Kennemermoppen. CHOCOLADE en TABLETTEN enz, van verschillende fabrieken. in zij den Stoffen, Linten, Passementerièn, Fournituren, Nieuwst ij dingen. Steeds voorhanden LUXE TROMMELTJES met stadsgezichten gevuld met Ontvangen de nieuwe collectie IN ALLE GENRES, vindt men in buitengewoon groote sorteering en zeer billijke prijzen bij Beslist voordeeligst adres voor Naaisters en Wederverkoopers. belangstellenden, het vertrek der Hollandsoh-Enssische ambulance met een godsdienstige plechtigheid gevierd. Oljets Grigor Petrof, een geestelijke, die door zijne hnmane, liberale geschriften hier veel naam heeft gemaakt, wat de overheid overigens nogal met leede oogen aan ziet, leidde den dienst. In mooie eenvoudige taal, die op een ieder buitengewone bekoring oefende, sprak de pries ter de barmhartige zusters toe, haar wijzend op het schoone en edele van haar taak. Na zijn toespraak ging hij over tot het godsdienstige ceremoniëel naar den Griek- schen ritus, begeleid van koorzangen. De persoonlijkheid van dozen priester gaf ook aan dit ceremoniëel een bij zonder en innig karakter. Ten slotte hield hij het kruis ten kus en besprenkelde allen met gewijd water. Na Otjets Petrof nam ds. Gillot het woord en sprak met groote geestdrifthjj herinnerde er aan, dat het niet de eerste keer was, dat Hollanders en Sussen, twee naties zoo verschillend in denken en streven, elkaar de hand reikten, waar het geldt een liefdewerk tot stand ta brengen. Hij gedenkt de sympathie en den steun van het Russische publiek in den strijd der Hollandache republie ken in Zuid-Afrika, waaraan 't ontstaan der Hollandsch- Russische ambulance te danken was. (De chef-arts en twee der zusters dezer ambulance maakten ook deel uit van de Hollandsch-Russische Boeren-ambulance.) Ds. Pantekoek, die nu het woord neemt, spreekt in ge voelige woorden de ambulance toe, en neemt, omdat hij verhinderd is den volgenden dag bij 't afscheid aan den trein te zijn, op hartelijke wijze van zusters, doctoren en per soneel afscheid. Nog spreekt mevrouw Polowtsof namens 't dames-comité een moederlijk woord tot de zusters, en dan komt dr. von Rennenkampf, de chef-arts, naar voren, en spreekt met een kernachtig woord zijn dank uit voor de betoonde sympathie en vertrouwen. Men begeeft zich nu naar een andere zaal, waar een prachtige lunchtafel gereed staat, en met schuimende champagne wordt ge klonken op de gezondheid der dappere schaar. Senator Koni houdt een paar geestige redevoeringen, Ere. Polowtsof stelt een toost in op koningin Wilhelmina en keizer Niko- laas. Nog menig opgewekt woord wordt gesproken, en het afscheidsfeest draagt een zeer geanimeerd karakter. Ere. Polowtssf neemt nog eens het woord om dank te bren gen aan den gastheer, die de ambulance een zoo feestelijk afscheid bereidde, en spreekt den wensch uiL dat allen weldra in het huis van den heer Van Gilse van der Pais de behouden terugkomst mogen vieren. In den tuin wordt de ambulance gephotogra'eerden nog langen tijd blijft men gezellig bijeen. Maandag was het uur van het laatste ernstige afscheid- nemen gekomen. Aan een der militaire perrons van het Nicolai-station stond de voor de ambulance bestemde trein gereed twee wagens voor bet personeel, en vier goederen wagens met het materiaal. Bovendien waren er nog eenige wagens aangekoppeld van een andere kleine ambulance- afdeeling, die tegelijkertijd vertrok. Om één uur precies zou men vertrekken. Een groote menigte van familieleden, vrienden, kennissen en belangstellenden zjjn gekomen om afscheid te nemen, en brengen bloemen mee en allerlei versnaperingen. Hartelijk handdrukkeninnige omhel zingen, betraande oogen, maar toch vol lachenden moed. Het derde belgelui, en allen zijn op bevel van dr. von Ren nenkampf ingestapt. Een schril gefluit, en langzaam zet ten zich de Roode Kruis-wagens in beweging de reizigers knikken van uit de donkere raampjes de achterblijven den toe, die een van aandoening trillend en ietwat ge smoord hoera aanheffen, den laatsten afscheidsgroet. Dan verdwijnt de trein tusschen allerlei lange goederentreinen door, die kLar staan vol oorlogsmateriaal, dat nog naar 't Verre Oosten moet. De Drankwet. Donderdag werd in de eerste plaats aangenomen het artikel betreffende de intrekking der vergunning voor sociëteiten bij overtreding der statuten, nadat d„or den Minister van Binnenlandsche Zaken de toezegging was gedaan, waarvan melding werd gemaakt in het telegram omtrent de Kamer-zitting, in ons vorig nummer opgenomen. Aan de orde kwam daarna art. XV (verlof aan bier huizen). Bij de behandeling hiervan deed de Minister uitkomen, dat de Regeering niet de bedoeling heeft gehad bij deze wet het bierkwaad te bestrijden. Alleen voor den samenhang, die er bestaat tnsscben den verkoop van sterken drank en de bierhuizen in verband met den clandestienen handel, was 't noodig de bierhuizen in zoo verre onder de wet te brengen, dat daardoor de clandes tiene drankhandel kan worden gekeerd. In dezen gedach- tengang was het niet mogelijk een maximum voor het aantal bierhuizen te bepalen, afgescheiden nog van de bezwaren daaraan verbonden, in verband met verkregen rechten. De splitsing tusschen alcoholhoudende en alcohol vrije dranken was noodig voor een goede contróle. Men vroeg maatregelen tegen het bierkwaad in Brabant en Limburg. Maar een Regeering kan geen wet maken voor enkele provinciën. En over bet geheele land is het biergebruik volstrekt niet gelijk. Bij deze wet wordt reeds iets gedaan tegen de toestanden in het zuiden door het tegengaan van veel- vnldigen clandestienen verkoop daar in bierhuizen. Door deze wet wordt het bierhuiswezon geen Rijks zaak. De regeling van de bierhuizen wordt aan de ge meenteraden overgelaten. Tegen het toepasselijk ver klaren van de bepalingen betreffer.de de sluitingsuren, de aanwijzing van bepaalde wjjken enz., op de verlofhuizen heeft de Minister bezwaar. Aangenomen werd een amendement-Van der Velde om het verzoekschrift om verlof en de beschikking daarop vrij te stellen van zegelrecht. Daarna is het artikel goedgekeurd. Na dit artikel was voorgesteld een nieuw artikel door de heeren Bolsius en Van Basse van IJsselt om ten aanzien der verlofshuizen ook bepalingen omtrent licht lncht en rnimte en omtrent aanwijzing van bepaalde wijken, waarin zij alleen mogen worden gevestigd, zoo mede sluiting op bepaalde dagen en uren, mogelijk te maken. Het eerste gedeelte van deze amendementen werd aan genomen, het tweede ingetrokken ingevolge den wensch van den Minister. Art. 29 strekt tot invoeging van een 16-tal nieuwe arti kelen van 15aq. Bjj 15c (verlof voor den verkoop van niet sterke dranken heeft geen kracht vóór de betaling van een gemeentelijk verlofsrecht, door den gemeenteraad vast te stellen) betoogde de heer Röell dat alle redelijke en zedelijke grondslag voor het heffen van een verlofsrecht- ontbrak. By het ontbreken van een maximum voor de verlofsbuizen is de heffing van een recht ongewettigd. Volkskoffiehuizen opgericht om het drankmisbruik tegen te gaan zullen op den koop toe nog moeten betalen. In de Vrjjdag gehouden Kamerzitting werd de heffing van een verlofrecht van verschillende kanten bestreden. De Minister van Binnenlandsche Zaken gaf aan dien aandrang gehoor en trok artikel 15e in. Bij artikel 15/ (redenen van intrekking van het verlof) maakte de heer Rink bezwaar tegen de gestrengheid van dit artikel. Hij vroeg of de Regeering bezwaar zou makeu tegen eenige verzachting. Dit gold vooral bij de bepaling dat het verlof wordt ingetrokken, wanneergeen kennis wordt gegeven aan B. en W. van verbouw of herbouw. Kon hier niet gezegd worden dat »na aan maning" het verlof wordt ingetrokken Een amendementdoor den heer Rink in dien geest ingediend, werd verworpen met 34 tegen 33 stemmen waarna de artikelen 1 hf15ó zijn goedgekenrd. Art. 15i bepaalthet is verboden in eene voor het publiek toegankelijke lokaliteit waarvoor door B. en W. eene vergunning is verleend personen beneden 18 jaar zonder geleide van een oudere en personen in kennelijken staat van dronkenschap toe te laten. De heeren Perf en Zijlma hadden voorgesteld de woor den «personen beneden 18 jaar zonder geleide van een oudere te doen vervallen. Verschillende sprekers voerden hierover het woord, die door den minister werden beantwoord. In dat antwoord zeide de Minister, dat hij de klacht van Staatsingrijpen slechts begrijpen kon van hen die de bepaling in het Strafwetboek geheel willen doen ver dwijnen. Doch zij die dit niet wenschen staan in be ginsel homogeen met de Regeering. De Staat neemt volstrekt niet de opvoeding over. Wie in huis aan zijn kindoren drank wil geven, wordt daarin niet belet. Maar er zijn een groot aantal onders, die drank nadeelig voor hnn kinderen vinden, op advies der medici. Nu is het waar dat er ouders zijn die de kinderen voor verleiding door hun opvoeding kunnen vrjj waren. Maar vaak gebeurt dit niet. Niet de ouders hebben 't in de hand maar 't bangt af van het tempe rament der jongens of zjj al of niet naar de caté's gaan. Maar wat is er nu tegen dat waar de ouders door hun opvoeding trachten tegen te gaan het kroegbezoek de Staat daarbij behulpzaam is door de jongens te weren uit inrichtingen, die door het verleenen van vergunning onder toezicht van den Staat staan Wat nu de leeftijdsgrens aangaatde minister wijst er op dat op 18 jaar het gevaar om alcoholisch gevormd te worden het grootst is. De bezwaren aan het practische leven ontleend gelden ook tegen den 16jarigen leeftijd. Er is slechts een graadverschil. Op aandrang uit onder wijzerskringen koos de minister den 18jarigen leeftijd. Bij het verder debat adviseerde de heer Talma namens de Commissie van Rapporteurs het amendemeut-Ferf te verwerpen. Maar hjj gaf de Regeering in overweging den leeftijd op 16 jaar te brengen en het artikel te verduideljjken in dien zin, dat personen beneden 16jaar in café's niet alleen mogen worden toegelaten maar ook niet mogen verblijven. Da minister bracht ten slotte den leeftijd op 16 jsar_ Voor de examens der Nederlandsche Toonkunstenaars- Vereeniging, die te 's Gravenhage op den 18den Jnli a.s. een aanvang nemen hebben zich 88 candidaten aange meld verdeeld als volgt1 voor orgel2 voor theorie; 5 voor viool (lager onderwijs); 6 voor solozang10 voor koorgezang2 voor piano (middelbaar onderwijs), en 62 voor piano (lager onderwijs) In antwoord op de nitnoodiging om de uitvoering van zijn werk »La Vita Nuova" te Naarden te komen bijwo nen h8eft Wolff Ferrari aan Johan Sehoonderbeek ge schreven dat de groote afstand en zijne werkzaamheden hem verhinderen daaraan gevolg te geven. Echter spreekt hij er zijn levendige voldoening over uit, dat Nederland na Italië het eerste land is waar zijn werk in de oorspronkelijke taal wordt uitgevoerd, en verzoekt hij telegrafisch bericht over de wijze waarop het Nederland sche publiek »La Vita Nuova'' ontvangt. Onder de schilderijen die op de Kunsttentoonstelling te Dusseldorf voor het Stedeljjk Museum aldaar werden aangekochtis ook een werk van onzen landgenoot H. W. Mesdag, «Zomernacht te Scheveningen". De heeren J. Haman en Co. Breman, afgevaardigden der vereeniging «Sint Lucas" naar de groote kunstten toonstelling te Mlinchen, om aldaar de collectieve inzen ding der vereeniging te arrangeeren, werden door het bestuur der «Münchener Künstler Genossenschaft" als gasten uitgenoodigd aan het dejeuner-dinatoire in 't Kilnstlerhaus. Ook hebben zij aangezeten aan een gast maal, gegeven door den prins-regent van Beieren, ten zijnen paleize. Onlangs heeft de heer M. de Hondt te 's Gravenhage doen weten dat hij een schip zon huren of koopen, om er een «drijvende opera" op te honden. Thans leest men van een «drijvende kunsttentoonstelling". Dit plan is van de heeren C. Bloys van Treslong, ingenieur, en Ph. Zilc- ken. Zij laten een soort van rijnaak bouwen, lang 25 M. en breed 5 M., met beneden- en bovenverdieping, 't Va rend gevaarte zal twee tentoonstellingszalen bevatten een boven- en een benedenzaalwaarvan eerstgenoemde losse wanden heeft, die men zal kunnen neerslaan inge val van hevigen wind op de reis of voor het doorvaren van overbruggingen. Te zamen zullen die expositiezalen 200 M1. bodemoppervlak hebben en 100 Ms. wandvlak. Dank zij door den Waterstaat welwillend verstrekte gege vens en betrouwbare informaties uit het buitenland, weet men zeker dat het vaartuig door de wateren en sluizen zal kunnen gaan van de streken, welke men wenscht te bezoe ken nl. de voornaamste plaatsen aan Nederlandsche water wegen, die langs den Rijn, die langs de belangrijke water wegen in België en Frankrijk en de Noordduitsche steden aan de voornaamste bevaarbare rivieren en kanalen. Het vaartuig zal ter beschikking worden gesteld van voornamelijk Nederlandsche kunstenaars en kunstkoopers. Sienkiewicz, de schrijver van «Quo Valdis", gaat naar men zegt naar het Verre Oosten om er gegevens te ver- za melen voor een nieuwen romanwaarin de tegenstel- li ng van Slavische en Aziatische beschaving het hoofd- onde werp zal vormen. VICTORIAWATER10CENT bij het aangaan van eene vrijwillige verbintenis voor ®ee jarenen voor ingelijfden bij de Nationale Militie met onbepaald verlof of In werkelljken dienst, bij het aangaan van eene verbintenis, om Twee Jaren gedetacheerd te worden naar OOST-INDIE. Men melde zich aan: Vrijwilligers en Mllitleplichtlgen met onbepaald verlof, brj den Comman dant van het Koloniaal Werfdepot te Harderwijkof bij een der plaatselijke of Garnizoens-Commandanten; Mill- tlepllchtingen onder de Wapenen bij bun on middellij ken Chef.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6