B UIT E N L AND, BlJSTNENXaARTD. Honderd en zesde jaargang. 1994. V RIJ D A G 10 JUNI. Stedelijk Museum. VERKIEZING. STEMMING. NO. 69. Ke*s»e blad- Zij, die zich met 1 Juli op dit blad abonneeren ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers kosteloos. (Kiesdistrict Alkmaar.) Algemeen Overzicht. Gemengde Mededeeliugen. Nieuwst ij dingen. ti.knmstiit: hiitum. Deze Courant wordt Dintidi g-, Honderd» g- en I«(erd*(»TOid uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8©franco door het geheele rjjk i 1, S Nummers f O,OS. Afzonderlijke nummers S ets. 2K Tclefoonnuatmer 3. Prjjg der gewone advertcntlën Per regel f 0,13. Groote letters r.aar plaatsruimte. Brieven frjanco aan de N/V. Book- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. Het Stedelijk Museum is voor onvermogenden kosteloos te bezichtigen op Zondag 12 Juni a.s., s na middags van 1—3 uur, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der commissie op Vrijdag 10 Jnni a.s., 'snamiddags van 2—3 nar ten stadhaize. Aan en voor kinderen beneden 13 jaar worden geene toegangskaarten afgegeven. De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt, ingevol ge art. 53 der Kieswet, bekend, dat de bjj hem op den 7 Juni 1904, ingeleverde opgaven van Candidaten voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten In Moord Holland, in dit kiesdistrict, ter Secretarie der gemeente, van af heden voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, terwijl afschriften dier opgaven tegen be taling der kosten, algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. De opgaven van Candidaten vermelden de heeren GEVERS, Jhr. Mr. H., te Heemskerk. GOES, J. M., Castricnm. Alkmaar De Burgemeester voornoemd, 7 Juni 1904. G. RIPPING. De BURGEMEESTER van ALKMAAR, maakt bekend, dat op Donderdag den 16 Juni a.s., eone stemming zal plaats hebben ter benoeming van één lid van de Provinciale Staten In Moord Holland voor het kiesdistrict Alkmaar, en wel uit de volgende Candidaten GEVERS, Jhr. Mr. H., te Heemskerk. GOES, J. M., te Castricnm. De stemming vangt aan des morgens 8 are en duurt tot des namiddags 5 are. Het stembareaa zal zitting houden in het Ie stern- district in de Besognekamer in het stadhuis in het 2e districtin de 2e gemeenteschool aan de Oudegracht, tegenover het Wildemanshofje, en in het 3e district: in de Onderofficierskamer in de Nieuwe Doelen, in de Doelenstraat. De inhoud van Art. 128 van het Wetboek van Straf recht luidt Hg, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift nitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd. 7 Juni 1904. G. RIPPING. Een interessante quaestie houdt op bet oogenblik de EDgeisohe gemoederen bezig. De politiek van Engeland vertoont op z'n minst twee aangezichten. Aan den eenen kant wordt gestreefd naar het behoed van den vrede, getuige de arbitrage-tractaten met Frankrjjk en Italië, aan den anderen kant wordt voortgegaan met allerlei expedities, zooals naar Thibet, den Soedan, Zaid-Afrika en Somali-land. En bjj deze tegenstrijdigheid komt nog, dat de Engelschen maar steeds krachtig voortgaan met het versterken van hun vloot, alsof er een Eoropeesche oorlog aanstaande was. Voor weinig vertrouwen in het dnurzaam behoud van den vrede pleit ook, dat ruim een jaar geleden een Konink lijke commissie werd benoemd, die in opdracht had een studie te maken van de organisatie der militie en vrij willigers en naar aanleiding daarvan >voorstellen te doen, die noodig knnnen worden geoordeeld om deze krachten in staat te stellen een werkzaam aandeel te nemen aan de verdediging van het VereenigdeKo- n i n k r ij k." Voorzitter dezer Oommissie was de Hertog van Norfolk, die tijdens den jongsten oorlog eenige maanden in Znid-Afrika is geweest en aan het hoofd staat van de Engelsche Katholieken, die hij ieder jaar op de bedevaart naar Rome begeleidt. Voorts werd in de Commissie zitting genomen door den onden Hertog van Richmond, die nog afstamt van den onwettigen zoon van Koning Karei II en de lieftallige hertogin van Portsmouth, en door Lord Derby, oud-minister van oorlog, Lord Grenfell, vjjf hoofdofficieren met als heksluiter van dit illustre ge zelschap een journalistSpencer Wilkinson, redacteur voor militaire aangelegenheden van de Morning Post. Moeilijk zou men mannen hebben kannen vinden, wier vaderlandsliefde en belangelooze toewjjdiog aan de publieke zaak grooter vertrouwen had kunnen inboezemen. Het resultaat dezer Commissie is dezer dagen bekend gemaakt, en in heel het land heeft dit levendige sensatie verwekt. Want 'tis klaar, dat de Commissie wil stuwen in de richting van conscriptie. Het woord wordt welis waar niet genoemd, maar, waar de commissie zegt, dat een leger voor de verdediging van het land zelf, dat bij afwezigheid van al of het grootste gedeelte van de gere gelde troepen in staat is het land tegen een inval te beschermen, alleen kan verkregen en onderhouden worden krachtens het beginsel, dat het de plicht van eiken burger is om zichte oefenen voor de landsverdediging, en daaraan ingeval van nood deel te nemen, daar weet iedereen zeer goed, dat conscriptie bedoeld wordt. De bestaande »Militia" en vrijwilliger-korpsen hebben thans evenmin de noodige sterkte als de geoefendheid, die vereischt worden voor het doel, waarvoor ze bestaan. Zoo zegt de commissie en zoo zegt iedereen, die deze hulptroepen ooit zag manoeuvreeren. Het kon daarom wel niet anders of de commissie moest komen tot het voorstel, dat de geheele gezonde mannelijke bevolking in den wapenhandel moet geoefend worden, dat de oefening moet plaats hebben door een tijdvak van geregelden dienst en dat die moet geleid worden door bekwame en voor dit doel opgeleide officieren. De commissie gelooft, dat die oefening in één jaar tijils kan gegeven worden en dat daarna slechts een of tweemaal herhalingsoefeningen noodig zijn. De ondervinding van andere landen leert, dat na aftrek der ongescbikten en van de klassen, die door de wet van militairen dienst verschoond worden, zooals geestelijken en kostwinners, ongeveer 50 percent van de 20-jarige manneljjke bevolking jaarlijks geoefend worden. De man- neljjke bevolking van dien leeftijd in het Vereenigd Konink rijk is ongeveer 330,000 en als de helft daarvan jaarljjks geoefend werd en de volgende drie jaren kon opgeroepen worden om in geval van nood het land te verdedigen, zou na aftrek van het contingent, dat de Marine tot zich trekt en van dat, hetwelk in het geregelde leger dient, alsmede van wat gewoonlijk nog meer afvalt, bjj mobili satie gerekend knnnen worden op ongeveer 350,000 man, de sterkte, die de commissie ook wenscht. Wat de groote vraag der kosten betreft, gelooft de commissie, dat deze minder zonden bedragen dan thans voor het leger besteed wordt. Na eenige jaren zon er in het Rjjk een zeer groot aantal personen boven de 24 jaren zijn, die, eene flinke militaire opvoeding genoten hebbende, in geval van grooten nationalan nood eene flinke reserve zonden kannen vormen. Daar heeft men in Engeland de poppen aan het dansen I Het beoefenen van de imperialistische politiek dat is uitmuntend Het offeren van manschappen in streken der wereld, waar ze niets te maken hebben ook dat is voortreffeljjk! Maar als ten gevolge daarvan de nood zakelijkheid wordt gevoeld om de burgers van het eigen land behoorlijk te oefenen dan gaan de Engelschen om 't hardst te keer. De mogelijkheid van een inval van vreemden wordt een sboeman" genoemd. En nog wei een »boeman," die onschadelijk gemaakt is door kapitein ter zee Wilfred Henderson, die aantoonde, dat voor het landen van circa 29,000 man op de Britsche kasten noodig zijngoed weder, geen verzet aan de kust, geen verzet bij het landen en 63 groote transportschepen 1 Men kan er dan ook van verzekerd zijn, dat eerlang de geliefkoosde verkiezingsleuze zal zijn: »Noch protectie, noch conscriptie En de kansen om daarmee te over winnen staan zeer gunstig. Na nog zal 't wel gelukken het conscriptie-spook op de vlocht te drijven, maar het zal terugkeeren, telkens en telkens weer, tenzjj het En gelsche volk zal gaan inzien, dat er voor zijne soldaten, na naar links en rechts uitgezonden, vaak met weinig eervolle opdrachten, in het moederland zelve veel nuttiger en beter werk is te verrichten. Nog maar steeds brengen de Rassen en de Japanners nieuwe troepen naar Oost-Azië. Doch van een oprukken van het Japansche leger naar het binnenland van Mantsjoerije schijnt geen sprake te zullen zijn, zoo lang Port Arthur met is gevallen. De bezetting der belegerde veste blijft zich kranig houden. In den nacht van Maandag op Dinsdag stond zjj weder aan een aanval bloot. De bedoeling was blijk baar van de land- en zeezijde tegeljjk te attaqueeren, maar dit laatste voorkwamen de Russen door een flotille buiten de haven te zenden, zoodat de Japansche schepen daarop ai hun aandacht moesten vestigen en niet konden medewerken met het landleger. De strijd schijnt zich nu tot een geweldige wisseling van geschutvuur te hebben bepaald, waarbij de Japanners de meeste verlezen hebben geleden. Zelfs wordt gemeld, dat het geheele derde Japansche legercorps zou zijn vernietigd. De Japansche generale stuf heeft een bestorming van de landzjjde voorgesteld, maar de Mikado heeft voorloopig daartoe zijn toestemming niet willen geven, nadat het te verwachten minimum-verlies van 500Ü menschen hem was voorgerekend. Toch blijven vele Japansche officieren een bestorming aanprijzen, welke in het geheele leger populair is. Een ijzeren tucht wordt door Generaal Sttbsel te Port Arthur gehandhaafd. In een brief, geschreven door den soldaat Morozof en door een Moskousch blad ge publiceerd, wordt een schril staalde van die gestrengheid medegedeeld. Twee artilleristen en een Chinees waren tot de galg veroordeeld geworden wegens het stelen van brandewijn van de officierstafel. De twee soldaten schreeuwden om genade en een hunner sloeg zijn nagels in den grond, toen hij naar de strafplaats gevoerd zon worden, maar de Chinees zei niets en grinnikte slechts. De pope, die den ter dood veroordeelde de laatste biecht afnam, wilde ook den Chinees als Christen doen sterven, waarop deze in zijn gebroken dialect zeide: »Mij niet noodig te gaan naar Rnssischen hemel'', voor welke moening men onder deze omstandigheden zeker nog meer zal gevoelen dan voor de bekende daad van Koning Radboud, waarvan wij op de scholen hebben geleerd. Het Russische Telegraaf-agentschap verzekert, dat een zeeslag bij Port Arthur zou hebben plaats gehad, waarbjj vier groote Japansche schepen zouden zijn vernield. Zoo lang wij daarvan niet meer hooren wil er dat maar niet zoo grif bij ons in. Een onder de huidige omstandigheden merkwaardig telegram is zeker wel het volgende uit Liaojang: Onder de Russen in het hoofdkwartier wordt opgemerkt een volkomen ontbreken van eenig vijandelijk gevoel tegen de Japanners, wat wel reden zal vinden in het vaste be sef van meerderheid op den vijand. De Russen toch zjjn vol vertrouwen op de uiteindelijke overwinning. Bovendien heelt de sympathiebetuiging, die de Japanners zonden na de ramp van de »Petropawlowek", de overtuiging ge schonken, dat men te doen heeft met een ridderlijken vijand. Een bewjjs hiervoor levert het gebeurde in een koffiehuis hier, dat door Russische officieren wordt bezocht. Bij een bespreking van den oorlog ec het jongste ver lies van Japansche oorlogsschepen voor Port-Arthur stelde een der aanwezige officieren voor een ovatie te brengen aan de dappere Japanners. Warme toejuichingen van de Russische officieren volgden op dezen oproep en zonder twijfel hebben de officieren ridderlijke bewondering voor de dapperheid hunner tegenstanders. Een dagd1 ad-correspondent gevallen als slachtoffer van zijn beroep. De »Daily Telepraph" bericht dat een harer buitongewone correspon denten bij den oorlog in Oost-Azië, mr. Lewis Etzel, door Chineezen gedood is. De heer Ernest Brindle, een oorlogscorrespondent van de »Daily Mail", die in gezelschap van den gedooden journalist was, geeft daarvan het volgende relaas Ver leden Maandagochtend hadden de heeren Etzel en Brindle zich in een jonk van Tienchwangtai naar Tsjifoe begeven, zeilende langs de kust van het Liaotong-schiereiland, 's Avonds omstreeks zes unr werd hun jonk door vier groote, met Chineezen bemande zeilbooten omringd, van waaruit zonder eenige reden een hevig vuur werd geopend. De heer Etzel, die uit de kajuit keek, werd in het achter hoofd getroffen en stierf bijna onmiddellijk. De aanvallers bleken Chineesche soldaten te zijn, die voorgaven op jacht achter een zeeroover te zjjn, waarom zij hun uniformen hadden verborgen. De jonk der correspondenten hadden ze voor dien van den zeeroover gehouden. De heer Brindle vertelde den Chineezen niets van den dood van zijn collega, vreezende, dat hij dan zelf ook vermoord zou worden. Hjj verkreeg later assistentie van Tienchwangtai. Een der Chineesche matrozen op zjjn jonk werd ernstig gewond. Veldmaarschalk Yamagata. Omtrent den nienwen Japanschen opperbevelhebber wordt gemeld, dat hij in 1838 geboren, dns reeds 66 jaren oud is. "Vroeger zou een Japanner van dien leeftijd zich reeds lang uit het actieve leven hebben teruggetrokken, maar de werk kracht en energie van den grijzen opperofficier moeten, ondanks het feit dat hij ljjdende is, schier onbegrensd zijn. Wat deze man met Oyama in de laatste jaren voor Japan gedaan heeft, is eenig in de militaire geschiedenis. In 1896 vertegenwoordigde hij den Mikado bij de kroning van Cïar Nicolaas II. En de lange, magere figuur met den levendigen blik wist ook bij die gelegenheid; ondanks zjjn bijna overdreven eenvoud van manieren, te imponeeren. Koeropatkine heeft in Yamagata wel een zeer gedachten tegenstander 1 Men houdt ham voor dengeen, die vooral aangedrongen heeft op den oorlog met Rusland. De binnenlandsche vjjand in Rusland. Aan boord van den kruiser >Smolensk", die thans te Sebastopol ligt, heeft een ontploffing plaats gehad, ver moedelijk veroorzaakt door anarchisten. De «Smolensk werd, vóór het uitbreken van den oorlog nog, met een groote lading wapens en ammunitie naar het Oosten ge stamd, moest echter terugkeeren, omdat bjj Port-Arthur geen verlof» tot doorstoomen verleend werd. Er is ernstig sprake van datna afloop van de be handeling der Drankwet, nog de Tarief wet of het Ar beidscontract in de afdeelingen der Tweede Kamer zal worden onderzocht. De Regeering zon dit althans wen- schen. Uit den Harz wordt aan de W. R. Ct. gemeld van 6 dezer Heden bezocht H. M. de Koningin-Moeder, die te Schirke logeert, incognito en vergezeld van jhr. Van Tets en barones van lttersnm gedeelteljjkte voet, gedeeltelijk

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1