H. DOGGENAAR, Sigarenmagazijn „DELF. H. Upmann-Sigaren Frans V. Schalkwijk Algen» izietaïlT "BUITENLAND. BINNENLAND- ADYERTENTIEN- Land.bouwcred.iet, Kunsttanden. Limonadesiroop Alkmaar, Voor dam C 13. Laugestraat B 94. Alkmaar. D. OLIJ Cz. LION BLITZ, Tandarts, Voor den Zomer. Aukes en Co. te Haarlem A. KLOOSTER, aankomend BEDIENDE Leerling-Winkelbediende. MARKTBIRICHTK1 Gemengde Mededeelingen. Nieuwst ij dingen. Heden RozenLeliënPaeonia's Orchideeënenz. Vanaf heden verkrijgbaar de echt geïmporteerde Meuwendijk 241, bij den Dam, is dagelijks te consnlteeren voor het plaatsen van KUNSTTANDEN, GEBITTEN enz. Operatièn pijnloos. verkrijgbaar hij de Wed. J. HAAKMAN Beste adres voor Cello- en Viool snaren le kwaliteit, concurreerende prijzen. De Artillerie wordt verdeeld in Veldbatterijen, Berg- batteryen en Vestingartillerie. Java beeft vier Veldbatterijen te Batavia, Willem I en Banjoe-Bvroe in garnizoen, alsmede drie Bergbatterijen te Soerabaja, Salatiga en Banjoe-Biroe, zoodat het Veldleger ook al over een zeer onvoldoend sterke ArtiUerie te be schikken heeft. Tot bezetting der knstforten en batterijen zijn er in 't geheel negen compagnieën Vestingartillerie aanwezig. Het Korps Genietroepen te Magelang bestaat nit drie Compagnieën mineurs en eene spoorweg- en telegraaf- compagnie. Twee secties zijn op Atjeh gedetacheerd. Vermelding verdient het nog, dat sedert kort het In dische Leger ook zijn militaire wielrijders heeft, te Welte vreden in garnizoen. De afdeeling telt 81 onderofficieren en minderen van verschillende landaarden, bewapend met een Mannlicher' karabijn, een revolver en de z.g. Marechausseeklewang. De Cavalerie, Artillerie en Genie worden gevormd door z.g. gemengde troependeelen, d. w. z. er zijn Europeanen en verschillende Inlandsche rassen dooreen gemengd bij ingedeeld. Als na de lezer een duidelgk denkbeeld van de sterkte of liever van de zwakte der weermacht op Java heeft gekregen, hoop ik hem een volgende maal eenige bijzon derheden der Barisan en van het Solosche Legioen mede te deelen, om daarna een goedkoop en naar mjjn be scheiden meening een goed stelsel van Legernitbreiding met u te bespreken. Dit stelsel zal 't product wezen van militaire stadie en meer intieme konnis van het volkskarakter. Sindanglaja. Lt. Clockener Broüssom. b.d. Japanschc spionnen. Er zijn in Japan vier menschen zegt de correspon dent van de Daily Express te Nagasaki die alles weten omtrent het verloop van den oorlog, niet alleen van de bewegingen der Japanners, maar ook de geringste bewe gingen der Rassen. Die vier menschen zijnde Keizer, markies Ojama (chef vao den grooten stal), baron Kodama (onderchef daarvan) en markies Yamagata, die thans het opperbevel over de troepen te velde op zich heeft geno men. Deze vier, met de voornaamste aanvoerders op het oorlogsterrein, leiden den oorlog en iedere bizonderheid is han bekend. Maar behal/e wat zij wenschen los te laten, lekt er niets van hetgeen zij te weten komen, nit. Van dag tot dag kennen zij de jaiste plaatsing van ieder regiment bijna van elke compagnie en van elk schip tot de kleinste kanonneerboot toe. Met wiskunstige juistheid worden alle plannen gevormd. Elke beweging wordt zorgvuldig overwogen, iedere ge beurlijkheid voorzien en niets hoegenaamd aan het toeval overgelaten. De geheele opzet werkt als een groote machine en elk dezer mannen maar niemand anders in heel Japan zon precies kunnen zeggen wat op een gegeven dag zal gebeuren. De datum voor den beslissenden aanval op Port Arthur is sedert lang vastgesteld, en men zal waarschijnlijk zien, als de ambtelijke telegrammen de inneming der vesting mededeelen niemand twijfelt er aan of zjj wordt ge nomen dat die telegrammen beginnen met de woor den »De aanval had plaatszooals was bepaald", gelijk admiraal Togo meer dan eens zijn telegrammen inleidde. »Hoe krijgt men dat alles gedaan is de vraag, die alle Europeanen hier stellen. De verklaring ligt in de hocge ontwikkeling en deugdelijkheid van den inlichtin gendienst. Het leger gebruikt vele duizenden spionnen. Deze mannen houden overal en altijd voeling met de opperleiding. Zij verkeeren onder da Russische troepen zelf en zwerven overal in Mantsjoerije rond. De Rnssen hebben er enkelen gevangen genomen en dezen gehangen of doodgeschoten, maar voor ieder, die aldus wegvalt, zijn er honderd vrijwilligers. Men beschouwt het als het eervolste werk, dat een man kan worden toevertrouwd. Yoor het vak van spion of kansjo zijn altijd liefhebbers te veel. De diamant-indastrie te Antwerpen. De diamantbewerkers te Antwerpen hebban de voorstellen van den heer TerwagDe, gedeputeerde by de Staten, aan genomen met 2169 stemmen tegen 271 en 21 blanco. Ingevolge die beslissing zullen onmiddellijk 300 leerlingen toegelaten worden, inbegrepen diegenen die reeds door de patroons aangenomen werden. Een gemengde commissie, samengesteld uit eenzelfde getal patroons en bewerkers en voorgezeten door een Belg, liefst een Antwerpenaar, en geheel vreemd aan het vak, zal onderzoeken het getal leerlingen, die in 1903 zullen toegelaten worden, terwijl kwijtschelding wordt verleend voor alle feiten die zich gedurende de staking hebben voorgedaan. Een loonsverhooging van tien ten honderd wordt toe gestaan aan de entreprisewerkers. Zoo georganiseerde be werkers de niet-georganiseerden mochten lastig vallen voor feiten betrekking hebbende op da staking, zullen zij noch geldelijk, noch zedelijk door den A. D. B. ondersteund worden. Men zal verder 9) uur werken tot einde Decem ber. Te beginnen met den lsten Januari zal de 9-uren- dag ingevoerd worden. Zoolang de diamantbewerkers van Amsterdam het werk niet hervat hebben, zullen de Antwerpenaren ten hunnen voordeele 15 °/0 van hun loon storten. Deze voorstellen zijn ook door de patroons aangenomen zoodat het werk nu spoedig hervat wordt. 0nderze9sche vaartuigen. Eenige hoogge plaatste Russen hebben een maatschappij opgericht voor het bouwen van onderzeesche vaartuigen in Rusland. Kortgeleden waren er reeds 252.535 roebels bjjeen, waar van graaf Sjeremotiëf 200.000, prins Abamelek Lazaref, Soldatenkof en graaf Nostits elk 5000 roebels en anderen sommen van 3000 en 2000 r ebels hadden bijgedragen. Toevallig komt tegelijk hiermee het bericht, dat de Amerikaansehe onderzeesche boot »Fulton'' 12 uur 23 minuten achtereen onder water is gebleven. Hiermede is de mogelijkheid aangetoond dat 300 mijlen ouder zee kunnen worden afgelegd. Geen drama, doch een roman. Omtrent het terugvinden van professor Meiszner, die den dag van zijn'; huwelijk verloren geraakt was, weet de Neue Freie Presse het volgende te verhalen Nadat de eerste schrik voorbij was, werd naar alle richtingen getelegrafeerd en weldra leidde er een spoor naar Parijs. Mejuffrouw P., de bruid, en haar groot moeder begaven zich daarheen, om verder onderzoek in te stellen. Het zoeken bleek lang vergeefs. Eindelijk vonden zij den gezochte, die op een bank zat, in diep gepeins verzonken. Mejuffrouw F. naderde haren bruide gom van achteren en verraste hem met een kus. Pro fessor Meiszner werd krijtwit en beefde over zijn geheele lichaam. Maar spoedig bebeerschte hij zich, en verklaarde aan zjjn bruid, dat hjj wegens het groote verschil in leeftijd zijn bezwaren tegen het huwelijk niet had kannen over winnen en daarom gevlucht was. Nu echter had hij zijne bezwaren overwonnen en als zij ham vergeven wilde, konden zy zoo spoedig mogeljjk in het huwelijk treden. De familieleden der jonge dame in Weenen ontvingen het blijde bericht van de spoedige terugkomst van het paar. Me werkzaamheden van de Tweede Kamer. In de Donderdag gehouden zitting van de Tweede Kamer wenschte de voorzitter nog aan de orde te stellen eenige kleinere wetsontwerpen, waaronder die betrekkeljjk de bevloeiingen van de Berkel, Regge en Schipbeek, de Overijselsche Vecht enz., het contract met de Handel- Maatschappij en conclusiën van verslagen over regeerings- beschaiden voorts de interpellatie van den heer Fock betrekkelijk de zalmvisscberijon, en van den heer Pass- toors omtrent de pont te Velzen. Voorts had de central- sectie voor het afdeelings-onder- zoek nog eenige ontwerpen aan de orde gesteld, waaronder het arbitragetractaat met Denemarken. Na afdoening van de aan de orde gestelde wetsontwer pen komen, krachtens vroeger besluit, de Grondwetsher- zienings-ontwerpen in de afdeelingen terwijl later, als de nieuwe centrale sectie zal zjjn samengesteld, ook nog zal moeten beslist worden omlrent het onderzoek van de wetsontwerpen tot wijziging van de Gemeentewet, in verband met de positie der gemeente-ambtenaren betrek kelijk het tarief; de oprichting van het technicum, het arbeidscontract; of althans van sommige dier ontwerpen. Het onderzoek van de kleinere ontwerpen zou Dinsdag te 11 ure geschieden. De heer Troelstra betuigde zijn teleurstelling er over, dat niet reeds voor het aanstaand afdeelingsonderzoek de Grondwets-ontwerpen aan de orde waren gesteld. Dit is nochtans urgent. De Voorzitter zeide, dat de nieuwe centrale afdeeling omtrent het tijdstip van dit onderzoek zal moeten beslissen. De heer Troelstra wenschte ook meerdere zekerheid omtrent het onderzoek van de andere groote wetsont werpen, die door den voorzitter zjjn genoemd. In de lautste weken hebben de leden zich niet kunnen wijden aan de studie over de Arbeidswet eu de Tariefwet. Daar om is 't noodig dat de leden weten welken tijd zij daar voor beschikbaar zullen moeten houden, hetgeen vooral noodig is voor een goede voorbereiding. De Voorzitter kon hieromtreut niets bepalen, zoolang niet de nieuwe afdeelingen zijn getrokken, waaruit de nieuwe centrale sectie moet voortkomen, die de orde der werkzaamheden regelt. Op een nadere vraag van den heer Troelstra antwoordde de Voorzitter, dat hij de tegenwoor dige centrale sectie wilde raadplegen, en dan Vrijdag na de pauze dit punt opnieuw aan de orde zou stellen, voor zoover betreft het Tarief en de Arbeidswet. De Kamer heeft Vrijdagmorgen aangenomen 1". De wijziging van de Vermogens- en Personeels Be lasting overeenkomstig het gewijzigd tarief der justitie- kosten en salarissen in burgerlijke zaken 2°. de suppletoire begrooting voor inkoop van tollen op den Rjjksweg van Deventer over Zutphen en Winters wijk naar de Pruisische grens. 3°. onteigeningsontwerp voor het maken van boven- grondscne werken voor de Staatsmijn B in Limburg, daar onder begrepen de aanleg »an epourwegaansluiting. Vervolgens werd behandeld het wetsontwerp tot wijzi ging van de Jachtwet, om een einde te maken aan het gebruik van den lichtbak bij het jagen. Dit wetsontwerp vond van verschillende kanten bestrij ding. Woensdag zal de beraadslaging hierover worden voortgezet. Voorts besloot de Kamer de Arbeidswet het eerst in de afdeelingen te onderzoeken, het tijdstip te bepalen door de menw te benoemen centraio sectie. Gevolg hiervan is, dat de Taiielwet vooreerst nog niet aan de orde komt». Alkmaar 10 Jani. Aangevoerd 430 stapels, wegende 199360 kilogrammen. Kleine kaas f 27.50, eommissie f 26,50, Middelbare f 27.—. Alkmaar, 10 Juni. Aangev. 23 mudden. Tarwe f 0. 0.rogge f 0,a 0.gerst (chev.) f 5.aO. haver f 3.20, 3.35 a 0.paardeboonen f 0.a 0.br. id. f a citroen id. f 11.50 a witte id. f—, kanariezaad f 0.a karweizaad f a erwten groene f 9.0.a grauwe f 18.vale f 0 duivenb. f 0.a 0.bl.m.z. f 0. Gouda, 9 Jani. Kaas. Aangev. 172 partijen. Prijzen le kw. f 26 a 28, 2e kw. f 23 a 25, zwaardere f 29, Goeboter f 1.10 a 1.20, Weiboeer f 0.95 a 1.—. Boter aanvoer 1735 P. Handel redelijk. Kaash. vlug. Delft, 9 Juni. Boter, per ]/4 vat f 36 a 53, per kg. f 0.95 a 1.33. Aanv. 959.8 en 64.16 vaten, wegende samen 19820 Kg. Edam, 9 Jnni. Aangev. 146 partgen boter 55 a 59 ct de 5 Hg., kipeieren f 3.50 a 3.75 per 100. Medemblik, 10 Juni. Groote ronde f 2.50, groote mni zen f 3,20 a 3.40, kleine id. f 2.70 a 2.80. Aanv. 498 manden of zakken. (Schiedam, 10 Juni. Noteering Distillateurs f 9.Jene- ?e 1 13.— Benrsconsmissie f 8.75, moutwijn willig, Ruwe Spiritus f 8j, Spoeling Oommissie f 0.60, Am- sterdamache proef f Utrecht, 10 Jnni. Kaas. Aangev. 206 wagens, wegende 45,320 Kg. Prys le qual. f 51 a 54, 2e f 40 a 48. Bloemisterij, a/d Geest. Speciaal adres voor BLOKnWBRIiKlK Zaal- en Tafeldecoratiën, losse 111 oenen, enz. HOOnDHOLIAXDgClI Hoorn. Den Haag. Heil. Kaasmarkt 16. Molenstraat 45. Koornmarkt 99. KapitaalHen nlllloen Galden, geheel geplaatst en volgestort. De VENNOOTSCHAP verleent Credieten, neemt gelden In deposito, belast zich met den aan- en verkoop van effecten en coupons, sluit belee ningen en prolongation en verricht verder alle werkzaamheden tot het Kassiersvak behoorende. Staat op 31 Maart 1904. Loopende Credieten f 3.903.093.491 Deposito'sS34.963.96 Reserve141.714.17 Mr. F. S. VAN NIEROP J. F. M O E N S, P resident-Commissaris. Directeur. a 30 Cent per Stuk. Aanbevelend AM8THRRAM, Reiskosten naar Ansterdaa zullen ver goed worden. Vraagt de bekende alt de Fabriek der firma Scbapensteeg, SS 31. Accountant en leeraar i. h. boefeb. Lid le kl. v. h. Ned. Inst. v. Accountants, belast zich met inrichten, bij houden en controleeren van alle administratiën, uitbrengen van rapporten na boekenonderzoek enz. Kantoor: Leid- schegr. 92, Amsterdam. Tèlephoon 3632. Beleefd aanbevelend HEKELSTRAAT 7. Op een KANTOOR hier ter stede kan direct een geplaatst worden. Brieven franco onder letter PI, aan het Bureau van dit blad, Gevraagd een flinke Jongen om in het Oonfectie- vak te worden opgeleid. H. S. CLOECK. 3 Meisjes, znBters, bieden zich aan met 1 Augustas a.s., voor Keukenmeid, assistentie in een Winkel, of iets dergel (iks. Goede getuigen staan haar ten dienste. Br. Fr. letter Wl, aan het Bureau van dit blad.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 10