STADSNIEUWS/ Gemengd Nieuws. erleend. Ir of. de Vries, die volgens de voorschriften aer Columbia-Universiteit, tegenwoordig was, droeg de Amsterdamsche toga en ontving de baret, die het teeken is van de waardigheid van .Doctor of Science", honoris cansa, door genoemde Universiteit verleend. gemeenteraad van Broek op Langedjjk benoemde in zgn Vrijdag gehouden zitting als zijne vertegenwoor digers in de commissie voor de groentemarkt aldaar den heer A. Slotburgemeesteren den heer D. Wagenaar, gemeente-ontvanger. Op de vergadering van het partgbestuur der S. D. A. P. is de voorloopige commissie tot regeling van het Internationaal Socialistisch Congreste Amsterdam te houden, benoemd tot definitieve commissie. De commis sie bestaat uit de heeren Henri Polak, voorzitter; P. L. Tak, penningmeester; mevr. Holst, secretaresJ. F. An kersmit J. G. van Kujjkhoff, Jos. Loopuit en'j. W. Sleef, leden. Aan den heer F. M. Wibaut zal verzocht worden lid der commissie te worden. Het partijbestuur besloot in zijn geheel deel te nemen aan het Congres. Me nieuwe burgemeester van den Haag. De Staats-courant van heden bevat het Koninklijk Be sluit, waarbij met ingang van 15 Juli tot burgemeester van s-Gravenhage is benoemd de heer E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, burgemeester van Arnhem. De nieuwbenoemde is 52 jaren oud en de zoon van wijlen den directeur van het postkantoor te Rotterdam, baron Sweerts de Landas Wyborgh. Verscheiden jaren heeft bij in Indië doorgebracht, waarheen hij als twintig- (arig jongeling vertrok. Hij werd namelijk in 1872 ter beschikking van de Indische regeering gesteld. Ter al gemeene secretarie doorliep hij vlug alle rangen en reeds in 1882 behaalde hij dien van referendaris. Na eenigen tijd waarnemend secretaris van het gouvernement te zijn geweest, werd de heer Sweerts in 1884 definitief als zoo danig benoemd, waarna hij eenige jaren later le secre ten* en eindelijk algemeen gouvernements-seeretaris werd. Tijdens zijn verlof in Europa werd hij bij Koninklijk besluit van 22 Augustus 1895 benoemd tot lid in den Raad van Nederlandsch-Indië, welk ambt hij tot 1897 bleef bekleeden, toen hem op zijn verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst werd verleend. Sedert 20 September 1899 stond de heer Sweerts aan het hoofd van de ge meente Arnhem. Als zoodanig heeft hij tot stand helpen brengen de regeling der rechtspositie van de gemeente werklieden aldaar, eene regeling welke hij thans toe vallig juist in de residentie aan de orde vindt. De staat kundige richting van den heer Sweerts is de liberale- De nieuwbenoemde is ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw en commandeur in die van Oranje" Nassau. veel gebruik van de aanwezige goederen wordt gemaakt. Het ledenaantal ïs door overigdenvertrek etc. iets achteruit gegaan en bedraagt thans 47. De financiëele toestand is gunstig. De voorzitter de heer K. Laan, werd als zoodanig herbozen; in plaats van den heer K. Waal werd tot penningmeester benoemd de heer Joh. Hille. Slechts 5 leden waren ter vergadering opgekomen. Schoolfeest te Sijbekarspel. Woensdag 1.1. werd uitvoering gegeven aan een besluit der vereemging >Schoolverbond" te Sijbekarspel, om met de leerlingen der hoogste klasse een uitstapje naar Am sterdam te maken. Bezichtigd werden Artis en 't Paleis op den Dam. Half 5 werd de terugtocht aanvaard per stoomtram tot Midden-Beemster en verder met rijtuigen tot Sijbekarspel, waar allen dankbaar, maar wel wat ver moeid aan 't genotene konden denben. Schoolfeest te Egmond aan den Hoef. De »Vereeniging voor Schoolfeesten" te Egmond aan den Hoef welke nu reeds dertien jaren bestaat heelt m haar laatste vergadering weer besloten een schit terend schoolfeest te geven. Terwijl toch de vijf laagste klassen een rijtoer zullen maken naar Kamp met een rustpoos in Bergen op de heen- en een dninverpooziog te bchoorl op de terugreis, waarna nog een tombola, gaat de hoogste klas naar Amsterdam om daar een bezoek te brengen aan Artis. Het devies dezer vereeni- gmg is »Geen reiner genot dan lachende kindervrengd Vandaar haar aldoor groeiende activiteit tot het orga- niseeren van steeds prettiger schoolfeesten. En de jeugd vaart er wel bij. Jongemannen spreken nogmet een glans in de oogen, over hun reis Daar Amsterdan welke voor sommigen zelfs de eenige blijft. Bsd- en Zweminrichting. In de week van 4 Juni tot en met 10 Juni zijn in de Bad- en Zweminrichting alhier genomen 491 baden: door heeren 338, door dames 25, door weezen 0 en door on- cQomu8unden, 128' Ho°8Bte temperatuur van het water bö h^hr., laagste 63° Fahr. Drukste dag den 4 Juni met 112 baden. Boerenleenbank, Da St. Ct, no. 135 bevat de statuten van de »Coöpe- ratieve Boerenleenbank te Schagerbrug", gemeente de Zijpe. Aederlandscli Paardenstamboek. Den 9 had in het N. H. Koffiehuis te Schagen de zomervergadering van de afd. N. Holland van deze ver- eeniging plaats, welke vergadering door 16 leden werd bggewoond. De heer J. Breebaart Kz. opende de bijeen komst, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat ook dit jaar weer op de provinciale subsidie van f 5000 gerekend kon worden en dat tot militair lid van de keuringscommissie door den minister was aangewezen de kapitein van het 2de regiment veld artillerie S. G- Gooszen. Namens de commissie van rap porteurs bracht de heer W. Kaan verslag uit over het geldelijk beheer. Met het saldo van f 412,93% bedroegen de ontvangsten der afdeeling f 1701,41 de uitgaven f 120.?,97 batig saldo f 498,44%. De afdeeling telt 8 begunstigers van f 10 en 398 leden van f 2. De rekening der provinciale subsidie bedroeg in ontvangst met in be grip van een saldo van f 3665 f 8665; uitgaven f5150; saldo f 3515, waarvan f 3500 aan premiën moeten betaald worden. Onder dankzegging werd de rekening goedgekeurd Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Rotterdam werden gekozen de heeren P. Oly te Schermer, B. Biesheuvel te Haarlemmermeer en K. Breebaart te Winkel. De heer P. Oly leidde daarna het onderwerp in»Is invoer van vrouwelijk fokmaterieel in deze pro vincie gewenscht Deze vraag bevestigend beantwoor dende, achtte spreker het gewenscht vrouwelijke dieren in het buitenland aan te koopen en deze tegen verminder den prijs aan fokkers af te staaD. Spreker erkende ook, dat de fokkerij hier, trots alle middelen ter verbetering, achteruit gaat. De heer K. Breebaart zeide het met inleider eens te zjjn. De heer De Veer was voor verbe tering van het oud-Hollandsch ras. Op de vraag van den heer J. Blaauboer, welke paarden hier moesten worden ingevoerd, werd geantwoorddie van het anglo-norman- dische ras. Mod kwam overeen de financiëele zijde dezer zaak met de regelings-commissie te bespreken, daar van hare mede werking zoo goed als alles al hing. Als punt voor de algemeene vergadering werd opgegeven"Welk paard zal voor onze Nederlandsche fokkerij het meest gewenscht zijn in te voeren Niemand verder het woord verlangende, sloot de voor zitter op de gebruikelijke wijze de vergadering. Verbinding met Wlerlngen. De po8tschipper Bags, op Wieringen, heeft thans eene motorboot tnsschen Wieringen en de Van Ewijcksluis in de vaart gebracht. Het vaartuig heeft een flinke machine en is voor het personenvervoer voldoende ingericht. Indien nu de haven aan de Van Ewijcksluis geregeld één- of tweemaal per jaar uitgebaggerd kan worden, dan zou Wieringen eindelijk eeue behoorijjke verbinding met den vasten wal bezitten. De boot heeft te veel diepgang om bij den tegenwoordigen toestand der haven steeds den aanlegsteiger te kunnen bereiken. De belasting te Amsterdam. Naar het Hdbl. verneemt behoeft er geen vrees te bestaan dat voor 1905 weder belastingverhooging te Am sterdam zal worden voorgesteld. De gemeenterekening over 1903 zon n.l. een goed overschot hebben. „Ziekenhulp" te Ursem. In de, dit jaar zeer laat, gehouden jaarvergadering der vereeuigiug »Ziekenhulp", bleek uit het verslag dat er Aanbesteding. Bij de aanbesteding van het bouwen van een burger woning, aan de Voorstraat te Egmond aan Zee, voor den Heer O. Snoeks, werd als volgt ingeschreven H. Schuit f4540,— Egmond a. d. Hoef; P. Heere f 3650,— Egmond aau Zee Gebr. Apeldoorn f 3525,— Egmondbinnen H. Konjjn f3500,— Egmond aan Zee; J. Plas f 3389,— Egmond aan Zee J, Dorregeest f 3300,— Alkmaar; A. Heere f3241,— Egmond aan Zee. Onze vroegere stadgenootde heer A. Veenhnijsen ingenieur-verificateur bij het kadasterwerd benoemd tot officier in de Oranje-Nassau-orde. Splitsing van de Eerste gemeenteschool in twee scholen, elk met zes klassen. Zooals men weet is aan den heer H. van den Berg eervol ontslag verleend als hoofd der 1ste Gemeenteschool. Naar aanleiding daarvan heeft de districts-schoolop- ziener zich tot B. en W. gewend om te betoogen dat de genoemde 12-klassige school naar zijne meening be hoort te worden gesplitst in twee 6 klassige scholen aan het hoofd van welke Diet-ambulante hoofden zouden kunnen geplaatst worden. De commissie van toezicht op het lager onderwijs, ter zake gehoord, kan zich eveneenc met de hierbedoelde splitsing vereenigec. B. en W. kunnen niet anders dan het door den districts-schoolopziener geopperde denkbeeld van harte toejuichen. Het wil hun voorkomen dat de proef waartoe de Raad reads vroeger beslootom in deze gemeente zooveel mogelijk kleine scholen te hebben met klasse-hoofdenbehoort te worden voortgezet, waartogen te minder bezwaar kan bestaanomdat de gemaente daardoor nietgelijk de districts-schoolopziener terecht heeft opgemerkt, in slechter financiëele conditie geraakt. Een voordracht in dezen zin is dan ook door B» en W. bij den Raad aanhangig gemaakt. Het jubllesim van de vrijwillige brandweer corpsen „Kracht en Vlugheid" en „Burger plicht." Het zal aan uwe aandacht niet aijn ontgaan, aldns zeggen B. en W. in een voordracht aan den Raad dat de vrijwillige brandweercorpsen in deze gemeente »Kra©ht eu Vlugheid" en »Bnrgerpiicbt" op 13 Augustus en 28 November a.s. hun vijfentwintig-jarig bestaan herdenken en dat men zich daarbij voornoemt eenige feestelijkheden te doen plaats hebben. Op het voorbeeld van Zaandam, waar het gemeente bestuur voor een dergelijk jubileum van het aldaar be staand vrijwillig brandweercorps een bedrag Tan f 200 heeft beschikbaar gesteld, zouden wij aan uwe vergadering willen voorstellen om aan de genoemde corpsen te dezer stede elk een bedrag van f 100 toe fe leggen, ten einde aan de te organiBeeren feestelijkheden meer luister bjj te zetten. Een voordracht in dezen zin is ingediend waarin B. en W. bovendien worden uitgenoodigd te zjjner tijd de noodige financieele voorstellen te willen doen tot vinding der hiervoor benoodigde gelden. Infree-rede van Ds. Pool. Uit Oudorp wordt ons geschreven: Zondag j.l. was het voor de Hervormde Gemeente al hier een gewichtige dag. Na des ochtends door Ds. Uaessen van Uitgeest bevestigd te zjjnhield Ds. Pool des namiddags zijne intreerede. Het vriendeljjk bedehuis was geheel gevuld met belangstellenden, waaronder er velen waren, die in den nieuwen leeraar hun ouden leermeester en vriend begroetten. Immers, vóór ruim 20 jaren was Ds. Pool óók hier predikant en tevens godsdienstleeraar voor de Vrijzinnig Hervormden te Alkmaar, waar toen nog geen Remonstrantsehe Ge meente was. In dien tijd bewoog zich des Zondagsochtends dikwjjls een stroom kerkgangers uit Alkmaar in het Oodorper land Ongetwijfeld zullen vele Alkmaarders zich dien tgd herinneren en behoefte gevoelen, Ds. Pool weder eens te zien en zijn bezielend woord te hooren. Moge het onzen nieuwen predikant vergund zijn, nog vele jaren zegenrijk in zijne nieuwe gemeente werkzaam te zijn. muziekuitvoering. Zondag, 12 Juni, des avonds ten 7 uur, zal door het ötedeigk Muziekkorps, onder leiding van den heer J. M. Otto, in den Stadshout, de navolgende uitvoering geseven worden 1. »Semper Fidelia" Militaire Marschv. J, P. Sousa. 2. Ouverture »Die Geschöpfe des Pro- metheus L. v. Beethoven. 3. »0! bchóner Mai" Concert-Walzer Johann Strauss. 4. Fantaisie sur des motifs de l'opéra »La FavoriteDonnizetti. o 5. Ouverture »La princesse enchantée" L Langlois. 6. Bravour-FantaiBie über Themen a. d. Oper »Die Regimentstochter" Donnizetti 7.a. Verlornes Glück" Nocturno R. Eilenberg. b. Lustige Musikantenstreiehe", HumoreskeH, 8. »Irrhchter" Humoristisches Pot pourri Sehreiner. Marine-matrozenboisdL De behandeling voor den Hoogen Raad van de ver vallenverklaring van de rechtspersoonlijkheid van den Marine-Matrozenbond te Alkmaar, is uitgesteld tot ds eerste burgerlijke zitting van den Hoogen Raad na de vaeantie. Werf „Wlcolaas Wltsen". Heden 11 Juniwerd van de acheepswerf »Nicolaas VVitsen", van de firma W. F. Stoel eu Zoon, alhier te water gelaten een nieuwe stalen inspectie-motorboot (torpedo-model), gebouwd voor 's Rijks Waterstaat, ten dienste van de werken aan het Herwedekanaal. Predikbeurten. De Predikbeurten hier ter stede zullen Zondag, 12 Juni, als volgt worden vervuld Groote Kerk, 10 uur Ds. v. Leeuwen. Kapel, 10 uur Ds. Guldenarm; 6 uur Ds.' Vinke. Ev. Luth. Kerk, 10 uur Ds. Loman, Pred. te Beverwijk. Doopsgezinde Kerk, 10 uur Ds. Glasz. Rem. Geref. Kerk, 10% uur Ds. de Regt. Geref. Kerk, 10 uur en 6 uur Ds. Wechgelaer. Postduiven. Bij gunstig weder, zal a.s. Zondag, 12, Juni de eerste wedvlucht worden gehouden door de Postduivenvereani,- ao" xr i/'n alhier, van uit Rotterdam, afstand 31) K.M, De duiven worden 's morgens 7 nor losgel^ton. Trekhond©», In aansluiting met hetgeen daarover in ons vorig nummer voorkwam, willen wjj er nn nog op wijzen, dat voor het Concours voor Trekhonden, te houden morgen middag 2 uur op het Doelenyald, de volgende prijzen worden uitgeloofd, voor Reuen, voor Teven, voor Enkel- spannen en voor Méérspannen ieder afzonderlijk Een eerste prijs a f 3.50, twee tweede prijzen elk van f2.50, twee derde prjjzen 'ilk van f 1.50 en twee vierde prjjzen elk van f 1. Totaal f 54 aan geldprijzen. /erder Zeer Eervolle en Eervolle Vermeldingen. Ieder deelnemer aan heft Concours, die geen prijs be haalt, krijgt f 0.50 vergoeding voor tijdverlies» De prijzen worden uitgereikt onmiddellijk na afloop van het Concours. Wie met meer dan één hond aau het Consours deel neemt, kan alleen mededingen ia de afdeeling der méér spannen. Teven, die aan den schouder gemeten, lager zijn dan 55 centimeter en reuen, die liger zgn dan 60 centimeter, komen niet in aanmerking, noch voor bekroning, noch voor vergoeding. Na de keuring aal de Keurmeester, desgevraagd, de mededingers wijzen op de gebreken, zoowel van de hon den als van de karren. itad«repnrtage. »Hoe komen toch al die Amsterdamsche bladen aan hnn stads berichten dus werd ons dezer dagen ge vraagd. Je wandelt 's middags rond, ziet een paard met wagen in de gracht -terecht komen ontdekt in de buurt geen manseh dat er reporter-achtig uitziet en niettemin 'a avonds vmdt je in je courant het geval in kleuren en geuren beschreven". Beroepsgeheim mejuffrouw", dus hebben w§ geant woord met een gezicht getrokken in den gewiebtigsten plooi. En wij hebben daaraan toegevoegd»Onze Am sterdamsche collega's zouden er misschien last door krijgen, wanneer wij de kanalenwaarlangs het nieuws hun' toestroomt, gingen bekend maken". Dat vond het meisje, met wie ik sprak ook wel. Intusschen er is één bron die volstrekt niet in 't verborgene ontspringt en daarover mogen wij dan ook gerust spreken 't zijn de zoogenaamde kwartjesvinders. Wanneer zjj niet in de kroeg zitten, zwerven zij langs den weg en een paard dat in een gracht verzeiltheeft op hen dezelfde uitwerking als oen stuk manna dat in de woestjjn neerdaalt: 't is hun kostje. Even wordt door hen geïnformeerd aan wien het ongelukkige dier toebe hoort en dau wordt in den stormpas gemarcheerd naar de courantenbureaux want, ziet n, er is veel concur rentie en aan de dagbladen geldt: wie 'teerst komt, wie t eerst maalt waar van het belangrjjk leit kond wordt gedaan. De verslaggever tggt dan uit op onder zoek voor hen is 't een uitkomst, dat er telefonen en blijkt het bericht den toets eener waarheid lievende kritiek te kunnen doorstaan dan mag de aan-

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2