STADSNIEUWS. Daarin zeide de Voorzitter, de heer Henri Polak, onder meer Te Antwerpen is bereikt de negennrendag en een ver hooging van de loonen met 10 °/o. Het spreekt van zelf, dat wy deze dingen ook moeten hebben. Er is be weerd dat die 10 niet was een oorspronkelijke eiseh en dns een nieuw pnnt in het geschil werd gebracht. Maar als we dat doen, zegt spr., dan doen wij de Anl- werpsehe patroons na, die later eerst de qnaestie tusschen georganiseerden en niet-georganiseerden in het geding brachten. Goed voorbeeld doet goed volgen. De loonsver hooging van 10 °/0 kan niemand kwaad doen, want de Amsterdamsche patroons zeiden altijd van de loons ver hooging sons goed, als ze 't maar allemaal doen". En kwam men dan bij de A. J. V., dan zeide deze: >Ja, maar wij moeten rekenen met Antwerpen", welnu Ant werpen gaf die 10 °l0 thans. De A. N. D. B. stelt, die 10 °/8 vragende, geen onre- deljjke eischvele diamantbewerkers lijden thans gebrek; de Bond moet zich voor honderdduizenden in de schuld stekendoor de grillen van de juweliers wordt aan dui zenden medeburgers moedwillig schade berokkend en thans moet tot de A. J. V. gezegdde schade, die gij ons moedwillig toebrengt, moet gjj ons vergoeden gij wilt den oorlog steeds en deze oorlog dient, beëindigd met het betalen van oorlogsschatting uwerzijds". Wan neer de staten oorlog voeren eischen zij ook oorlogs schatting de oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk was ook geen geldquaestie, maar na afloop van den oorlog eischte Duitsehland oorlogsschatting. Waai de A. J. V. zoo groote verantwoordelijkheid op de schou ders van den Bond legde, daar dient deze de kosten te te betalen, want overwinnen zal do Bond op de hoofd punten. En die hoofdpunten zullen moeten zijn den negenurendag10°/0 loonsvernooging toestaan van het snijderstarief. Dezerzgds zal men bereid moeten zijn een redelijk aantal leerlingen toe te staan, niet 750, en geen onbeperkt aantal patroonsleerlingen toelaten. De vergadering bleek 't hiermee geheel eens te zjjn. Na de keuring der losse honden werden deze aange spannen opgesteld ed stuk voor stuk door den heer See- gers gemonsterd, waarbij natuurlijk op kar en tuigen vooral werd gelet. Voor de éénspannen noch voor demeerspan- n e n werden eerste prjjzen toegekend, voor de laatste zelfs maar drie vierde prjjzen, wel een bewijs, dat hier maar weinige aan de gestelde eischen konden voldoen. Van de eenspannen kregen »Bello" van Van Bos- sum en »Mexico" van D. Veeken, een 2en prijs»Bruin" van L. Groet te Bergen en Hector" van IJ Nipshagen een 3en, en »Castor" van J. Laan te Egmondermeer een 4en prijs. Van de meerspannen werd het aardige rijtuigje, bespannen met »Hector en Bello" van F. Adolf te Alk maar met den 2en prijs bekroond", terwijl »Kas en Snoek" van Van Egmond te Ursem en »Prins en Hector" van J. Morsman te Ondkarspel ieder een 4en prijs ontvingen. De prijzen f3,50, f2,50, f 1,50 en fl,werden on middellijk na afloop uitgereikt. Te ongeveer vijf uur was het concours geëindigd, waarna de heeren H. Anton Hart en L. Seegers (Baron van Tnyl van Serooskerken was inmiddels vertrokken)met enkele ingezetenen bijeen- bleven om de oprichting van de Alkmaarsche afdeeling van den Bond tot bescherming van trekhonden in Ne derland nader te bespreken. Binnenkort zal die afdee ling, die den naam Alkmaar en omstreken zal dragen, worden geconstitueerd. Wij wenschen den Bond geluk met dit succes en hopen, dat deze afdeeling, die een ruim arbeidsveld zal vinden, een der meest bloeiende zal worden. De afdeeling Graft-De Rijp van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers heeft met 4 tegen 3 stemmen het voorstel van het Hoofdbestuur, om f 500 voor de dia mantwerkers te besteden, verworpen. Elen vreemde opvatting van betalen. Een bewoner van de Gerard Doustraat, te Amsterdam, heeft bij de politie aangifte gedaan dat een vrouw, die met twee kinderen tegen f 5 per week bij hem inwoonde, zijn huis heeft verlaten, hem als eenige betaling de twee kinderen achterlatende. De Hemonstrantsche gemeente «e Alkmaar. Naar aanleiding van ons bericht over de intree van Ds. Pooi schrijft men ons De correspondent van Oudorp schijnt twee dingen niet te weten, die aan de onderen onder het Alkmaarsche publiek wel bekend zullen zijn. lo. Dat de Alkmaarsche Bemonstrantsch Gereformeerde gemeente meer dan twintig jaar bestaat ja, dat haar kerk gebouw circa 250 jaar bestaat. 2o. Dat het katechiseeren van ds. Pool met de Bemonstr. gemeente niets uitstaande had: maar een gevolg was van een beweging onder de Nederdnitsch Hervormden hier ter stede. Verklezlaga- ij ver. De Vrijzinnige Kiosvereeniging »Kolhorn" te Kolhorn, stelt den I6den weder rijtuigen beschikbaar voor alle kiezers, hetzy leden der kiesvereeniging of niet. Voeding en kleeding voor schoolgaande kinderen. De afdeeling Schagen van den Bond van Nederland- sche Onderwijzers besloot in hare vergadering van 12 Jnni j.l. pogingen in het werk te stellen te Schagen en omlig gende gemeenten vereenigingen te stichten voor voeding en kleeding van schoolgaande kinderen. Concours voor trekhonden. Het concours voor trekhonden dat Zondagmiddag bier ter stede werd gehouden, had het niet beter kunnen treffen. Op het rnime Doelenveld, waar het anders in de volle zon zoo brandend heet kan zijn, was het heer lijk, dank zij de frissche koelte, die er woei. Te ruim 2 uur werd het groote hak geopend en reden de eigenaars in een lange ry het veld op met hunne viervoeters, wien het was aan te zien, dat ook zij den invloed van den helderen zomerdag gevoelden. Dartelend en springend zochten zij hunne plaatsen op onder de schaduwrijke hooge boomen. Beeds aanstonds trok het de aandacht, dat het bijna alle dieren waren, flink gevoed en flink verzorgd, zoodat onwillekeurig den toeschouwer de wensch op de lippen kwam: waren alle trekhonden maar zoo 1 Evenwel, boe zeer men over de dieren zelf tevreden kon zijn, toch bleek het ook bij dit concours, dat wat bespanning en de inrichting der karien es wagens betreft, nog lang niet met het noodige oordeel te werk wordt gegaan. Hoe weinig karren waren er bijv., met een steunpunt eraan waardoor voorkomen wordt, dat in den ruststand de hond voortdurend gedrukt wordt door een groot deei van het gewicht der kar. Dit en ook zekere andere technische fouten in de bespanning zijn de oorzaken geweest, dat voor ingespannen honden maar weinig prij zen konden worden toegekend. Deze omstandigheid kwam aan echter de andere afdee- lingen van bet concours ten goede, waarvoor dienten gevolge meer prijzen werden beschikbaar gesteld dan aanvankeljjk in de bedoeling lag. Het geheele aantal inzendingen bedroeg 40, een bevre' digend aantal, het getal honden 52, waarvan er echter dadelijk enkele als beneden de gestelde maat niet konden mededingen. Er bleven er dns 46 over, nl. 38 renen en 8 teven In de afdeeling renen werden na zorgvuldige keuring door den heer L. Seegers van Amsterdam, de navolgende prijzen toegekend: le prjjs»Oaro" van J. Bruin te Zaid-Schermer 2e prijs»Brnin" van L. Groet te Bergen »Tom" van J. Genzenbroek te Noord-Scharwoude»Piet" van C. Kagor te Alkmaar; 3e prijs Hector" van O. El te Bakknm>Snoek" van L. J. van Tbijn te Alkmaar; »Ca8tor" van J. Laan te Egmondermeer en »Kas" van D. van Egmond te Ursem 4e prijs: Hector" van IJ. Nipshagen te Wognnm»Cesar van P. Brands te Alk maar Prins" van C. Edel te Schermer en »Bello" van van Bosanm te Alkmaar. Van de 8 teven werden bekroond: »Mexico" van D. Veekeu te Wognnm, le prijs »Jet" van de Graal te Velsen en Cesar" van O. Bregman te Alkmaar, 2e pip; Hector" van J. Morsman re Ondkarspel, 3e prijs. (Zouden de beide laatsten hnnne houden niet liever verdoopen Met ingang van 6 Jnni is verplaatst de telefonist J. H. M. Hemsing van Alkmaar naar Amsterdam en de tele fonist G. G. Serlé van Helmond naar Alkmaar. Met ingang van 16 Jnni is verplaatst de klerk mej. C. A. Huber van Groningen (telegraafkantoor) naar Alk maar (postkantoor) en J. Andriessen van Alkmaar (post kantoor) naar Leeuwarden (postkantoor). Wij De Iiandbouw-tentoonstellng. vernemen, dat de tentoonstelling van de afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal plaats hebben 20 en 21 September. Te Breukelen is door den architect G. van Heerde, te Utrecht, namens den heer H. G. de Brnyn, te Brenkelen aanbesteed bet bouwen van eene sigarenlabriek. Hoogste inschrijver Westerhont, te Utrecht, voor f 13,840. Laagste C. Hartog, te Alkmaar, voor f 9955. Kolven. Aan den nationalen koltwedstrijd, vanwege den Natio nalen Kolfbond, die op 19, 20 en 21 Juni a.s. te Gouda zal worden gehouden, wordt o. a. deelgenomen door de kolfclub »Becht door", te Alkmaar. Op 19 Jnni, den eersten dag van den wedstrgd, des middags te 2 nre, zal in de sociëteit Ons Genoegen, waar ook de wedstrijd wordt gehouden, de algemeene vergadering van den Nationalen Kolfbond plaats hebben. Postduiven. Gisteren had de aangekondigde wedvlucht plaats van postduiven, uitgeschreven door de vereeniging »De Post duif" alhier. Te kwart over zeven 's morgens werden de duiven te Botterdam losgelaten. De eerste duif kwam hier aan omstreeks kwart voor elven, zoodat de eigenaar daarvan, de heer J. H. Egbergen, den eersten prijs be haalde. Verdere prijzen werden niet uitgereikt, omdat geen der andere duiven vóór den vastgesteldeu tijd, half twaalf, is aangekomen. Ken blijde dag Zaterdag den llden was het een blijde dag voor die leerlingen der hoogste klasse van de Zondagsschool van den Protestantenbond, welke den leeftijd bereikt hadden, waarop zg aangewezen zijn met Kerstmis da Zondags school te verlaten. Immers, evenals dit het vorige jaar met de oudsten was geschied, waren ook zij genoodigd om onder leiding van dames onderwijzeressen en van onzen eerwaarden president (een kindervriend bij nitne mendheid) een uitstapje te maken, natuurlijk naar het Wond, tusschen Bergen en Egmond aan den Hoef. waar heerlijke duinen en een gezellige speeltuin hnn ruim schoots genoegen beloofden. En zoo had zich dan tegen half twee, een troepje jon gens en meisjes, ruim dertig te zamen, in de nabijheid der woning van een der onderwijzeressen op de Kanaal kade, van waar de uittocht zou plaats hebben, verzameld, verlangend uitziende naar de rijtuigen, die hen en ons naar de plaats onzer bestemming zonden brengen. Ge lukkig lieten deze zich niet lang wachten, en nadat de hoofden waren geteld, en was bevonden dat niemand op het appél ontbrak, werden we, in den vollen zin van het woord, in de twee gereedstaande rytuigen gepakt. Nu, eenmaal gezeten ging het best, waartoe medewerkte het prachtige weer, dat vergunde dat enkele jongens een plaatsje bij den koetsier op den bok zochten. De stemming leed er dan ook niet onder, dat wij niet ruim zaten, er heerschte een gezellige toon, aan grappen en scherts ontbrak het niet, ter eere der kinderen moet echter gezegd worden ook niet aan allerlei opmerkingen over wat ze schoons zagen nieuwe gebouwen, tiaaie tuinen, prachtig bosch Hoe prettig en mooi de rit ook was, toch werd een hoera 1 aangeheven, toen we voor het logement Duin' zicht stilhieldenen nog eer allen waren uitgestapt, werden reeds schommel, wip en zweefmolen bestormd, alzoo was weldra het spel in vollen gang. Toch, hoe aantrekkeljjk de speeltuin ook is, gaven allen zonder onderscheid gehoortoen de roepstem »Naar Duin" weerklonk. Ik zelf nam aan dien tocht geen deel, maar vergenoegde er mij mede aan den voet van het dnin mg op een lief plekje neder te zetten, waarbij een der dames mij gezelschap hield hier drong het gejuich der stijgenden, soms ook de klank van een aangeheven lied tot ons door, en na en dan konden wij ook een kijkje nemen van het dartel gestoei, dat blijken gaf van eene prettige verhouding tusschen jongeren en onderen. Een vriend van één onzer dames was per fiets geko men, en had zich bij ons gezelschap aangesloten, die heer heeft getoond, ervoor berekend te zijn om kindervreugd le deelen. Natuurlijk werd de klimpartij gevolgd door rust en uitdeeling van versnaperingen, lang rnsten deed de jeugd eehter niet, de speeltuin lokte weer. Later, nadat nog maals de magen bevredigd en de dorstige kelen gelaafd waren, werd een tweede tocht naar de dninen onder» nomen. Verrnkt keerden allen daarvan terug, want, zij hadden de zee gezien en waren er zelfs dicht bij geweest Zoo sloeg onder afwisselende genoegens, het nnrtje van vertrek, de vroolijke stemming was tot het laatst toe onverstoord gebleven, menig lied werd op de terugreis gezongen, en toen de reis was volbracht en allen waren uitgestapt, bleek bij het afscheid nemen, dat de kinderen hoogst voldaan en dankbaar gestemd waren. Vraagt nu mogelyk iemand of het wel op den weg eener Zondagsschool ligt znlke feestjes op touw te zetten Ik durf daarop bevestigend te antwoorden. Wie arbeidt aan de zedelijke opvoeding, diens taak is het ongetwij feld, bij de kinderen smaak te kweeken voor reine ge noegens, hnn te leeren vroolyk te zijn zonder ongebon denheid, pleizier te hebben zonder zich aan baldadigheid schuldig te maken. Daarenboven, als onze jongelieden zien hoe onderen zich aan hen geven, met hen blijde zyn, daar zullen zy zelf, eenmaal volwassen, zich ook op hnnne beurt geven aan jongerenenals soms voor hen in de toekomst donkero uren aanbreken of levensstormen komen, die toch, wij weten het, voor niemand geheel uitblijven, dan zullen zjj zich nog kunnen verkwikken aan de herinne ring aan de blijde dagen hunner jeugd, en ten volle de waarheid besefien van de laatste woorden van het lied, dat de jongelui, zoo ik meen althans, ook nog boven up het dnin gezongen hebben »U kan geen winter verjagen, Stralen nit zaligen tijd Trouw zal ons hart u bewaren Begen en stormen ten spijt 't Hart, eens verkwikt door Uw vriendlijken schijn, Zal ook des winters Vol zonneglans zijn". Moge daartoe bggedragen ook dit ons uitstapje iets hebbes Dbbora van de Velde. Onze Kerten. Eerst ons gekweten van een schuld. Wij hebben in ons laatste bericht over de vluchtelingen uit het hertenkamp in den Hout wel dé groote waarschijn lijkheid betoogd, dat de familie weer compleet zon wor den, maar we hebben nog verzuimd mee te deeien, dat de uitkomst bewezen heeft, dat ons vermoeden op goede gronden rustte. Met zekere zelfgenoegzaamheid doen wij dit thansde ontsnapte herten zjjn weer present. En de menschen, die geroepen zijn om voor hun heil te waken, hebben gezorgd, dat verdere samenzweringsplannen al bij de geboorte zijn gedoemd tot mislukking, met andere woorden: de afrastering is wat hooger opgetrokken. Wil men wel gelooven, dat dit feiten-relaas, hoewel niet zoo heel lang, met moeite nit onze pen gevloeid is Want o, we hebben zooveel mooiers te vertellen van onze herten, we hebben iets van hen vernomen, waarbij het snoepreisje van de vorige week heelemaal in 't niet verdwijnt. Men had de dieren vanmorgen maar eens moeten zien, hoe ze de koppon bij mekaar staken, hoe ze elkaar met hnn snnitjes besnuffelden als fluisterden ze elkaar een groot geheim in. En dan stapten ze met mekaar heel gewichtig naar een zelfde plek, waar ze gluurden en gluurden want, zie je, daar was 't Op de menschen en de kinderen, die vanmorgen bij den hertenkamp kwamen, slSeg die stemming over. Ze vergaten het voeren van de koekjes en het brood, omdat zij 't te druk hadden met het uitrekken der halzen, alle maal in de richting van diezelfde plek. Znllen wij onze lezeressen maar niet langer nieuwsgierig maken Welnu, daar is dan het bigde berichtwe hebben in onzen hertenkamp een kraamkamer gekregen en, als 't een beetje meeloopt, dan hebben we er binnen een paar uur nog een tweede. Is dat nu geen prachtig bericht, waarmee wg U van avond aan de thee komen verrassen? Verleden week twee herten minder dan gewoonljjk, nn maar in eens twee herten meer *t is werkelijk waar, daar in den Hont is 't wel een terrein vol emotie. We hebben er sterk ovsr gedacht om aan de herten mama onze opwachting te gaan maken. Maar de bigde gebeurtenis was nog zoo pas achter den rag en je komt nooit graag ergens ongelegen. In zóóverre is 't jammer, dat deze overweging ons van de uitvoering van dit plan heeft teruggehouden, wijl wij nu vóór ons moeten houden zinnetjes, waarin geschetst wordt de zich op het herte gelaat afteekenende moedervreugde, mitsgaders de gebrui kelijke bewondering wordt geuit voor het snoezige en aanvallige van den nieuwen hertenwereld-burger. Overi gens, men kan zich dat wel zoowat voorstellen wij weten immers wel zoo ongeveer, hoe men zich behoort te gedragen bij een kraam-visite onder de menschen. Practische menschen znllen waarschgniijk vragen, of zoo'n vermeerderiüg van familie, die je onder de ali- mentairen kont rangschikken ook van invloed zal zijn op den gang der stedelijke financiën. Met andere woorden of het belastingbiljet hooger zal wordenomdat de

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 2