IKUE^QNDEN STUKKEN. KAATgTE TELEGRAMMEN," 73 ri, 100 nieuwelingen blijven meeëten dan wel of het lager zal wordenomdat zij voor goeden prijs ter markt worden gebracht, In de stemming van het jonge levendat daar is gekomen in onzen hertenkampkunnen wij onmogelijk denznlken te woord staan: wij willen ons de poëzie van het gracieuse hertekind niet laten bederven door de proza van het belastingbiljet. Heden de poëziemorgen komt het proza vanzelf wel weer. En in dien gedachtengang schijnt ons het juiste oogen- blib daar om er aan te herinneren, hoe ruim tweehonderd jaar geleden e?n dichter Calliope een »Vreugt-gesangh" liet zingen waarin 't heet Roemsnchtigh Amstelant Roemt vry op uw overgrooten Stadt Die waer aen alle kant Veel Grachten vol van vuylicheyd omvat Wij roemen op ond Alckmaer jent Vermakelijck en excellent. Vermakelijck en excellent- ziehier de beste uitdruk kingen om de laatste berichten uit de kraamkamer te karakteriseeren. ♦Vermakelijck" zijn nu reeds de jonge hertjes en »excellent'' hebben de mama's 't er afgebracht. Concert in den Hout. Donderdag, 16 Juni, des avonds ten 7'/j ure, zal in den Stadshout een Concert worden gegeven door het Amsterdamsch Stedelijk Schutterij-Muziekcorps, Direc teur-Luitenant M,. Wolters. Het programma luidt 1. Marche Militaire (Blase Away) Abe Holzmann. 2. Ouverture „Rienzi der Letzte der Tribunen"'R. Wagner. 3. a. Meditation (sur le le prélude de J. S. Bach). Ch, Gounod, b, Ungarische Tanze Ho. 1 en 5 Johs Brahms. 4. Fantaisie de l'opéra »Lohengrin" R. Wagner. o 5. Ouverture PhèdreJ. Massenet. 6. a. Amoureuse (Valse Lente) R. Berger. h. Down South-American Sketch Wm.Hy.Middleton. a. Sand Dance, b. Cake Walk. c. Big Boot Dancers, le uitvoering. 7. La Housarde (Valse militaire) L Gatme. 8. „Reminiscences of the Plantation" grootste repertoire-nummer van het Sousa-orkest {Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) Rein Leven „Alkmaar" contra Dr. A. Kuyper. Mijnheer de Redacteur, Tot het vormen van een juist oordeel over de qnaestie tusschen Ds. A. C. de Regt, als corr. van »Rein Laven", en Dr. A. Kuyper (zie Alkm. Cour. van j.l. Vrijdag, le blad) is het wel noodig, dat de lezers van dit blad ook kennis nemen van onderstaande. Mijne bedoeling is niet verdere discussie uit te lokken. In het April-nummer van den tegenwoordigen jaargang van de Middernachtzen deling", komt van de hand des heeren G. Velthnijsen Jr., Secr. van de Nedarlandsche Middernacbtzandiug-veree- niging, een verslag voor van de vergadering te Amster dam, waar Dr. van Römer zijne rede bield. Den hoofdinhoud van dat verslag geef ik bier weer. Na te hebben gezegd, dat bij van den aanvang af reeds bezorgd was voor »Rein Leven", waar alle organisatie, en vaste grondslag en toetssteen van goed en kwaad, rein en onrein, ontbrak, verklaart hij, ♦dat de ervaring ♦bem niet bedroog, want met luid applaus heb ik deze ■sgroote vergadering van R. L bij herhaling instemming nhooren beluigen met gevaarlijke, ja hoogst onzedelijke stel *lingen, en men behoeft geen profeet te zijn, noca groote »menschenkennis te bezitten om in te zien, dat de be- »vseging zoo voortgaande, onreine, walgelijke vruchten »zoude dragen, vruchten, die misschien uitwendig »mooi" »schjjnen, maar inwendig verrot zijn." Wat was het doel dezer samenkomst, vraagt bij voorts »Ds. von Römer, een jong medicus, bad niet lang te »voreu in de groepen Amsterdam, Haarlem en Utrecht »eene pleitrede gehouden voor de Uraniërs, een mooie naam voor eene leelijke zaak voor personen die schuldig »staan aan de afschuwelijke zonde, die wij voor immer »wenschten begraven in ds wateren der Doode Zee. Wjj »zeggen »sohuldig" staan. Dr. von R. zegt dat niet. Die »zonde is volgens zijne overtuiging geene zonde, maar »eene aangeboren neiging, waarvan hij niet eens zou durven zeggen, dat men het eene ziekelijke neiging zou »mogen noemen." Na gewezen te hebben op de wetenschappelijke oplei ding van Dr. v. R-, zegt hij »Zoo is dus deze medicus »geen kind, maar een man van gezag in deze materie en »laat hij er zicb veel op voorstaan, dat hij een van de ♦twee mannen is in Nederland, die van deze sombere ♦quaestia op de hoogte zijn. Met den tweedon bedoelt hij waarschijnlijk Dr. Aletrino, die ook ter vergadering aan »wezig was." En wat de strekking van zijne rede was, vertelt de heer V. dan verder, om voorts aldus te vervolgen Wij zouden dezen onzin en schromelijk overdreven »feiten niet neergeschreven hebben ware het nietdat »de vergadering er met den groolsten ernst naar zat te luisterenveel meer dan naar het wel wat droog en »mat betoog van den heer Ortt, die zich verantwoordde, waarom hij den groepen ontraden had den heer v. R. voor zich te laten optreden." Zóó was de vergadering onder den indruk van de woorden van v. R., dat zij zeer beslist hare afkeuring te kennen gaf over den raad en de houding van O., die o. i. veel te gematigd en in zeer waardeerenden vorm v. R.'s optreden had veroordeeld." Na er op gewezen te hebbenhoe een afgrijselijke stelling van dr. v. R. met applaus ontvangen werd en wat of hij onder ♦liefde" verstaat meldt de heer V. nog hoe dr. Aletrino geneesheer van Amsterdam den heer v. R. berispte dat hy te flauw gesproken had. En zegt de heer V. Bij het uitspreken van zulke stellingen zitten dan ♦jonge mannenwier ervaring gering wier oordeel nog ♦niet gerypt is" ♦Neen hoeveel achting wy overigens voor den heer Kropveld hebben, wij kunnen zijne meening niet deelen, dat in R. L., als ware het eau wetenschappelijke de batingclub aan ieder vrijheid moet gelaten worden onbeperkt zijne gevoelens uit te spreken ook, wanneer hij al dan niet bedektelijk propaganda maakt voor de meest onreine zonden." We citeeren ten slotte nog ♦Na het aanhooren van al deze stellingen concludeerde ♦de voorzitterde heer Timmen ♦'t Was verkeerd en inhumaan geweest van Ortt dr. v. R. in het orgaan zoo hard aan te vallen. R, L. >nam in deze geen standpunt in. Wij zeide hij zijn ♦leeken en willen gaarne van de mannen der wetenschap leeren. ';In elk geval voegt ons medegevoel voor de menschen voor wie v. R. zoo terecht ons medegevoel inroept." De heer V. merkt nog op♦dat wanneer de heeren Lod. v. Mierop en Ortt geen bondgenooten als dr. Römer ♦begeeren dan hunne eigen discipelen, op wie al hunne hoop voor eene heerlijke sehoone toekomst gevestigd isgereed staan hnn raad te verwerpen. De conse quentie hnnner eigen leer gedoogt niet een eerlijk stre- ven hoe zonderling en verderfljjk zijne leeringen ook ♦zijn, te weren." En de conclusie, waartoe de heer V. komt, is deze: ♦Een van tweeën. R. L. moet zich hervormen, of de mannen en vrouwen van Christelijke overtuiging moeten ♦er uitwillen zjj niet medeplichtig worden aan de bevordering van hoogst verderflyke leeringen. Hunne positie wordt onhoudbaar Is de zaak wel zoo onschuldig als men meent De heer Velthnijsen zal toch wel bevoegd worden geacht tot oordeelen 7 Juni 1904. X. Mijnheer de Redacteur, Terwijl ik U dank zeg voor Uwe beleefdheid, mij in zage van het ingezonden stuk van den heer X. te geven, verzoek ik u beleefd plaats voor een kort antwoord. X. wil geen verdere discussie uitlokken. Dat is maar goed ook want Umjjnheer de Redacteur zou spoedig zeg gen basta Immers er worden in X's stak nog al enorme vragen aangeroerd. ♦Op vergaderingen van Rein Leven zijn hoogst onzedelijke stellingen verkondigd", zegt de heer Velthnijsen♦en als de beweging zoo voortging zou ze onreine walgelijke vruchten dragen." Maar die stellingen worden door X. niet genoemd. ♦Onzedelijk", 't is erg gemakkelijk als men znlk een maatstaf van zedelijk er op na houdt en dan maar oordeelt over anderen met zondig schuldig enz. Zulke woorden zijn ook zeer dienstig voor bangmakerij van angstvallige zielen. Rein Leven doet dat juist niet't heeft meely met dwa- lenden en onreinenik geloof dat Jezns dat ook had getuige zijn snbliem woord Wie uwer zonder zonde is, werpe den eersten steen. X. laat dan den heer V. spreken over onzin en schromelijk overdreven feiten en noemt V. ten slotte zeer bevoegd tot oordeelen. Maar waarom 't onzin is waarom de feiten overdreven zijn daarvan geen woord't is maar goed ook want dat zon een medisch debat worden. Is V. bevoegd X noemt dr. von Römer ook ♦geen kind" en wie dr. Aletrino isznllen ook wel meer mensehen weten, dan die alleen zijn stadgenooten zijn. De geleorden zijn het dus niet eens over de vraag of de Uraniërs ♦schuldig" mogen heeten of niet. Zoolang is het maar goed voor leeken om niet te oordeelen. O dat oordeelen over ♦zondigen", dat heeft al heel wat ♦zieken" naar de gevangenis gebracht. Is dj geschiedenis van heksen processen en krankzinnigenbehandeling dan nóg geen waarschuwing genoeg. Maar ik ga zoo niet door, want ik zou toch maar veel te veel schrijven. De hoofdzaak, waarover mijn ingezonden stuk van Vrijdag 3 Jnni liep, i3 door X eigenlijk niet aangetast. Ortt en van Mierop hebben zéér duideljjk geprotesteerd. Van Mierop wil precieseering van den grondslag van Rein Leven. Wat wil men meer 1 Op de uiting van ééa persoon in een vergadering mag men niet een heele beweging veroordeelen zelfs dr. Kuyper mag dat niet. En als die persoon werd toegejuicht wat be- teekent datmorgen spreekt een ander 't tegenoverge stelde bewerende en als hij met vuur spreekt vindt hij ook zijn toejuichers. Ten slotte dit: Da heer V. zegt ♦de consequentie van de leer van Ortt en van Mierop gedoogt niet eenig eerlijk streven te weren", neen dat is waar 1 dat is do con sequentie van het sehoone beginsel der vrijheid; maar nu mag men niet zeggen ♦hoe zonderling en verderfelijk ook'', want als 't niet rein is, behoort dat streven niet in Rein Leven thuis. Als Christen gevoel ik mij zeer thuis in Rein Laven; want het Christendom bedoelt ook de vrijheid en de reinheid. Met vriendelyken dankmynheer de Redacteur. Hoogachtend Uw dw., A. C. DE REGT. [Wij meenen thans in deze onverkwikkelijke zaak onzen stelregel ♦Hoor en Wederhoor" voldoende in toepassing te hebben gebracht en sluiten derhalve daarover de debatten. Redactie.] De verkoop van de „Protector". LONDEN, 14 Juni. Aan de Daily Telegraph wordt nit New-York geseind, dat de geruchten over den ver koop van de onderzeesche boot ♦Protector" door een Amerikaansche maatschappij aan Japan voor 50000 pond sterling bevestigd worden. De koop is twee maanden geleden gesloten. De boot bevindt zich thans op weg naar Japan aan boord van een Noorscb schip waarop twee Amerikaansche deskundigen zijn die aan de Ja- pansche matrozen onderricht zuilen geven in het gebruik van de onderzeesche boot. De Japanners schijnen in deze gevechten de overhand te behoud-n. Op verscheidene plaatsen worden 's nachts door de Ohineezen de telegraafdraden doorgesneden. Telegrafie. LONDEN, 14 Jnni. Uit Shanghai wordt aan de Daily Express geseind, dat de telegraafdienst heropend is door den oppercensor te Tokio, die thans in recht- streeksche verbinding is met de leiders van elke leger- afdeeling te velde. De troepen-divisies zijn ondarling door de veldtelegraaf verbonden, ten gevolge waarvan elke beweging der Russische troepen door de Japtnsche generaals aan elkaar wordt medegedeeld. Steeds meer troepen. PARIJS, 13 Jnni. De Echo de Paris verneemt uit St.-Petersbnrg, dat besloten is tot de vorming van twee nievwe legers, die naar het oorlogsterrein in Oost-Azië znllen worden gezonden. Hen Russische nederlaag. LONDEN 14 Juni. De correspondent van de Daily Mail te Nioe-tsjwang meldtdat het gevechtwaarby de Russen 800 man hebben verloren, plaats had by Sinng-thiwaarheen de Japanners oprukten uit Poelantien, met het doel de omstreken te zuiveren van vijanden voordat zij op marsch gaan naar Nioe-tsjwang. He Hngelschen In Somall-land. LONDEN, 13 Juni. Acht en twintig officieren, gewond bij de expeditie in Somali-land, zyn op het eiland Malta aangekomen. Deze officieren verklaren, dat er meer dan twee duizend soldaten ziek liggen te Aden en dat de hospitalen aldaar overvol zijn. Het blijkt voorts, dat de Mullah is aangetast door een ongeneeslijke ziekte en dat hij niet lang meer in levan zal kunnen blijven, Hen protest van Rusland. LONDEN, 13 Jani. Uit Washington wordt gemeld, dat Rusland heeft geprotesteerd tegen het voornemen van de Vereenigde Staten om een groot eskader naar Tnrkije te zenden ten einde kracht by te zetten aan de Ameri kaansche eischen tot vergoeding van schade ten gevolge van de troebelen in Armenië, waarbij bezittingen van Amerikanen zijn vernield. De Russische gezant heeft den heer Hay verklaard, dat zijne regeering er geen bezwaar tegen heeft, dat de Vereenigde Staten trachten de schade vergoeding te bekomen door bet zenden van een of twee schepen, maar dat hij een talrijke vloot beschouwt als een beleediging van Rusland. Opstand In Argentinië. BUENOS AYRES, 13 Juni. In de provincie San Lniz is een opstand uitgebroken de gouverneur is ge vangen genomen. De regeering gelooft echter niet dat de beweging van groote beteekenis is. Er zijn maat regelen genomen om de orde te herstellen. Het overige deel van het land is rustig. AMSTERDAM. 13 Juni. 14 Juni lilt het hoofdkwartier van generaal koeroki. LONDEN 14 Juni. Uit het hoofdkwartier van gene raal Koeroki komt een niet-gedateerd telegram van den volgende inhoud Op het tooneel van den strijd valt niets buitengewoons voor. Dageljjks vinden voorpostengevechten plaats, waarby slechts weinige manschappen sneuvelen. pCt Cirt Nederland, N. W. Schuld....2] ditodito3 dito, Oblig3 Oostenrijk Obl. in pap. fl. 1000 Febr-Aug. 5 dito, dito April-Oct.S ditoKronen 2000 belastingvrije (Kro- nenrente) Mei-N ov. 4 dito, dito 2000 belastingvrije (Kro- nenrente) J an.-Juli 4 Portugal le ser. 3°/0 20-1003 dito, 3e id. Amert. Schuld 3% francs 500 4] Rusland, Iwang. Dombr. Oblig4] dito, Binnenlandscbe 18944 dito, 1880 gecons. Z. R. 125-62513 Mei-Nor. 4 dito, 1889l«&2eser.lJan. 1 Apr. 1 JulilOct. 4 dito, 1894, Donetz-Spoorw4 dito, 1867/69 20-100 Mei-Nor4 dito, Groote Spw. Oblig. 18614 dito, dito, Z. R. 500 18984 dito, Transc. Spw. Oblig. Z. R. 125 625. 3 dito, Zuid-W. Spw. Oblig. Z. It. 6254 dito, 18893 dito, in goud 1884, 13 Jan. 13 Juli5 Spanje, Obl. Buit. Perpetuele4 Turkije, geprir. Conr. leening 18914 Recep. geünificeerde schuld fres. 500-2500.. 4 Egypte, Obl. leening 1876 4 Mexico, Obl. Binn. Sch. aflosb. oblig5 dito dito 1899 5 Venezuela Obligatiën 38814 N. Y. Noord-Holl. Grond-Grediet. Pandbr.. 4 M. W. Pac. Hyp. Pdbr Nederland, Cult. Maatsch. d. Vorstel. Aand. dito, Koloniale Bank Aandeelen. dito, Ned. Ind. Handelsb. Aand dito, Kon. Ned Mij. t. expl. petr. br.A. dito, Petr. Mij. Sumatra-Palombang A. dito, Aand. Ned. lnd.Expl.Mij dito, Expl. St. Spw. Aand.. dito, Ned. Centr. Spoorw. Aand. f 250 dito, N.-Brab. Boxtel.W. Aand. 1875/80 gest. [talie, Spoorwegleening 1887/893 dito, Zuid-Itai. Spoorweg-Obl3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel ftusland.Wladik. 1885 a Z.R. 625 Oblig.... 4 Amerika, Atebison Topeka Gert. r. Aand... dito, Alg. Hyp. Obl4 Rock Island comp. Cert. v. gew. Aandeelen. dito, Denv. Rio Grande gew. Aand dito, Erie Spw. Mij gew. Aandeelen dito, Illinois Cert. v. Aand dito, Kansas City South. Railw. Aand... dito, Louisr. en Nashr. Cert. r. Aand. dito, Miss. Kans. Texas Cert. v. Aand.. dito, dito, le Hyp4 Norfolk Western Cert. v. gew. Aandeelen dito, Oregon Calif, goud le hyp5 dito South. Pacific, gew. Aand dito, Southern Railway gew. Aand dito, Union Pac. Hoofd. C. r. A Union Pac. Convert Gold. Bond. 4 dito Wabash Ct. v. pref. Aand Nederland, Stad Amsterdam f 1003 Hongarije, Theiss Loten4 Oostenrijk, Staatsl. 18605 dito, dito 1864 iusland, Staatsleening 1884 Loten5 dito dito 1866. Dito5 Turkije, Spoorwegleening 79] 95] 93f 100] ÏOOA 100 100 60 58 94fj 90H 87] 87] 82] 91] 84] 72 i 88] 7"| 94] 79 92 80] 104] 40# 103 32] 99., 208] 68] 32# 83] 517] 68] 115 108] 28 90] 67 67 163] 88] 21] 20-rt 24] 129] 20^ 108 16 f] 97] 57] IOItu 47 fs 21] 85t% 96] 34 107] 162]] 153] 258] 378] '92 28] 80 94-^ 95] 99]] 91 94-j] 79fk 40] 33 68] 31] 83] 518 67] 90] 67] 72] 100 20] 20& 23 H 20] 16] 97] 57 46] 20], 84] 96{] 107]

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 3