"KUNST EU EETTEREN. Gemengd Nieuws. Naar welken maatstaf behooren de coöperatieve zuivel fabrieken en dergelijke vereenigingen op het gebied van het zuivelbedrjjf in de bedrijfsbelasting bij te dragen? Inleiderde heer K. Eriks Azn., Leeuwarden, met een praeadvies van het Centraal Bureau» voor Sociale adviezen. Wat heeft de ervaring der practische landbouwers ge leerd omtrent het optreden der schurftziekte van de aardappelen en omtrent de middelen om haar te keer te gaan Inleider prof. dr. J. Ritzema Bos, Amsterdam. 's Namiddags. Heeft de hoenderfokkerij voor den boer reden van bestaan, en zoo ja, op welke wjjse wordt ze het voordeeligst beoefend Inleiderde heer R. Hon- wink Hzn., Meppel. Vraagpunt betreffende het bevorderen der eenheid onder landbouwvereenigingen. Inleiderde heer J. Schorting- huis, te Zaandam. Wat is de oorzaak van de groote daling van de prijzen van het varkensvloesch Inleider de Nederlandsche Kamer van Koophandel, Londen. 30 Juni 's voormiddagsWaarom en in welke mate is het voor den tuinbouwer wenschelijk den accijn3 op suiker aanmerkelijk te verlagen, zooals dit in de meeste Europeesche staten reeds is geschied, tengevolge der Brusselsche Suikerconferentie? Inleider: mr. H. F. Hesse- link van Such telen, Wageningen. Kan de Duitsche en Oostenrjjksche wetgeving voor onzen wetgever als model dienen, wanneer hij er toe overgaat den land- en den tuinbouw in de Ongevallen wet op te nemen Lezing met debat van mr. H. Smeenge, Amsterdam. 's Namiddags: Ten einde blijvende verbetering te verkrijgen van het Nederlandsche varkensras, is het noodzakelijk, dat het kruisen met Engelsche soorten stelselmatig geschiedde en daaraan de hand worde ge houden. Inleider: de Nederlandsche Kamer van Koop handel, Londen. De openbare controle van kunstmeststoffen en kracht- voedermiddelen heeft veel van hare practische beteekenis verloren, terwijl de bezwaren, welke dit stelsel aankleven, scherper op den voorgrond zjjn getreden. Het moge daarom wenschelijk worden geacht dat in de plaats daar van algemeene voorwaarden, geldende bij den aankoop van bovengemelde artikelen worden vastgesteld door vertegenwoordigers van coöperatieve landbouwvereeni gingen en van den reöalen handel onder voorlichting der rijks-landbouwproefstations. (Een dergeljjk systeem wordt reeds sedert 1900 in het ressort van het rijks-landbouw proefstation Goes vrjj algemeen en met succes toegepast.) Inleider: dr. A. J. Swaving, directeur van het rijks-land bouwproefstation te Goes. In welken vorm zou de coöperatie in het belang van den landbouw en het platteland verder in toepassing kunnen worden gebracht? Inleider: mr. L. G. Verwer, Zorgvlied. De Burgerlijke Stand en de Zondag. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën een aanschrijving gericht betreffende de uitvoering van artikel 149, veertiende lid, der gemeentewet, daar er, naar hem is gebleken, bij sommige gemeente-besturen een onjuiste opvatting bestaat omtrent hetgeen bjj bedoelde bepaling ten aanzien van den Zondag en de algemeen erkende Christelijke feestdagen is voorgeschreven. Hij verzoekt Gedeputeerden een en ander onder de aandacht der gemeen tebesturen te brengen. Niet elke verrichting van den Burgerlijken Stand kan op gemelde dagen geheel stilstaan, verklaart de minister. Zoo moet gelegenheid blijven tot het soms doen van ge boorte-aangiften nu artikel 29 van het Burgerlijk Wet boek daarvoor een termijn van slechts drie dagen stelt en die dagen bjj de berekening van dien termijn mede tellen. Ook kan het met het oog op de voorschriften dor Begrafeniswet een enkele maal, in buitengewone omstan digheid, noodig zijn op die dagen een aangifte van over lijden te doen. Artikel 107 van bet Burgerljjk Wetboek wijst boven dien den Zondag aan voor het doen der huwelijksafkon digingen. Tot dusver werd gelegenheid voor de bovenbedoelde verrichtingen, voor zoover de ambtenaar van den Bur gerlijken Stand daarbjj rechtstreeks met het publiek in aanraking kwam naar gelang van plaatselijke omstan digheden gegeven, hetzij door het bureau op een bepaald uur voor het publiek open te stellen, hetzjj doordat de ambtenaar van den Burgerlijken Stand zich, al dan niet op een bspaald uur, beschikbaar stelde om in spoed - eischende gevallen het publiek te woord te staan. De jongste wijziging van artikel 149 der Gemeentewet brengt ten dezen opzichte in den Burgerlijken Stand, wat het wezen der zaak betreft, geen verandering. Waar aan den gemeenteraad wordt opgedragen de vaste bureau-uren te bepalen, wordt hem daarbij uitdrukkelijk de verplichting opgelegd, om voor den Zondag en de algemeen erkende Cüristelgke feestdagen een afzonderlijke regeling te treffen ten einde de werkzaamheden van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand op die dagen zooveel mogelijk te beperken. Wegens de niteenloopende plaatselijke behoeften kon geen algemeene wettelijke regeling worden gemaakt en werd dus aan de plaatselijke besturen overgelaten aan de bedoeling der wetom de Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen, zooveel eenigszins moge lijk, te ontzien, op de meest doeltreffende wijze uitwer king te geven. Gen drama. In den laatsten tij l doken bij de directie van het post kantoor te Rotterdam wederom klachten op over het vermissen van geld en geldswaarden. Om, zoo mogelijk, den dader te snappen, liefst op hee terdaad te betrappen, werd in overleg getreden met den commissaris van politie, dan heer J. C. Thejjssen van het bureau in de Panwensteeg, en met succes. De heer Theijssen, die in zijn veeljarigen politiedienst al zoo wat van ailea medemaakte en tal van groote en kleine boefjes achter de tralies hielp, spande zieh er voor en beraamde in overleg met de directie van het post kantoor het volgende plan. Er werd, dus vertelt de N. R. Ct,t een pakje gemaakt en daarin een rijksdaalder en twee kwartjes gedaan, na dat deze muntstukken eerst behoorlijk gemerkt waren. Een brief, door een dienstbode geschreven, werd er bij gevoegd en nadat alles in een blauw papier gepakt was, werd door de schrijfster van den brief een adres er buiten opgezet. Het pakje werd bestemd voor Ooster- wjjk en er werd voor gezorgd, dat bet 's nachts, toen de verdachte beambte, op wien men het oog had, in functie was, terecht kwam onder de brieven en andere stukken, ter verzending hem toevertrouwd. Ongemerkt werd daarbij het oog op den man gehouden en hij liep in den val. Want toen hij aan het sorteeren ging en het pakje in zijn handen kwam en hij het betast had, begon hij alvast met het ter zyde te schuiven en onder eene courant weg te moffelen. Men liet hem stil begaan alsof er geen windje aan de lnchc was, maar toen 's ochtends de door hem behandelde brieven en pakjes verzonden werden in den verzegelden brievenzak, reisde een commies mede en constateerde bij aankomst te bestemder plaatse dat bij opening van den zak het voor Oosterwijk bestemde pakj9 ontbrak. Te Rotterdam op het postkantoor liet men den verdachte, na afloop van zijn dienst, gewoon vertrek ken. Ingevolge de bevelen van den heer Thejjssen werd hjj evenwel gevolgd en ook deze maatregel gaf blijk van een zeer juist inzicht. Want wat gebeurde? Alvorens naar buis te gaan, bracht de verdachte eerst bezoeken in verschillende cafés, o.a. aan dat van B. in de Jonker- fransstraat, waar hij de gemerkte rijksdaalders in betaling gaf en in een paar andere waar de kwartjes uitgegeven werden. De kwartjes gingen door het drukke bezoek iu deze tappergen in het vroege morgenuur, vóór men er zonder aebterdocht te wekken, beslag op kon leggen, reeds in andere handen over met den rijksdaalder was dit echter niet het geval en daarop werd door de politie beslag gelegd. Terwijl een paar rechercheurs belast waren met het volgen van den verdachte, kreeg een andere politieman order om den man aan zijne woning in de Jensinsstraat op te wachten en aan te houden en naar het politiebureau in de Panwensteeg te brengen. Ook dit geschiedde en na verhoor, waarbij zijn schuld overtuigend bleek, werd hij in overleg met de justitie naar het huis van bewaring overgebracht. De aange houdene is de 50-jarige assistent bij de posterijen W. v. L. Nadat hg het gefingeerde pakje geopend en het geld er uit gehaald bad, had hy de stukken papier en den brief in het privaat gewoipen en liet hij dit een paar malen doorloopen. De gearresteerde heeft zich, kort na zijne opsluiting, in het huis van bewaring te Rotterdam het leven beno men door zich op te hangen. V erkf esülngs-reclame. Als iets nieuws op het gebied van verkiezingsreclame wordt medegedeeld, dat in het kiesdistrict Ridderkerk, duizenden doosjes met lucifers zjjn verspreid, waarop gedrukt staat eene aansporing om op 17 Juni a. s. de stem nit te brengen op P. F. van Slype en A. van der Poeat Clement. Telefoon en telegraaf. Heden is te Bloemendaal in verbinding met Haarlem, voor het algemeen verkeer een Rjjkstelefoonkantoor open gesteld. Da diensttijd is gerekend als volgtop werk dagen van 8,30 tot 11 uren voor-, 12 tot 3 en 5 tot 7.30 uur namiddagsop Zon- en feestdagenvan 7,30 tot 8,30 unr voor- en 12,30 tot 1,30 uur namiddags (Greenwichtjjd). Hot post- en telegraafkantoor te Medemblik wordt» gedurende het tjjdvak van 15 Juni tot en met 15 Augus tus aanstaande, in het balang van den groenten-en aard- appelhandel, op werkdagen opengesteld van 7,30 tot 10,30 unr voormiddags, 11,30 uur voor- tot 1 uur namiddags, alsmede van 2 tot 8,30 uur namiddags (Greenwichtijd). De diensttjjd op Zondagen blijft onveranderd. Bekwaamheid in het melken. De Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier heeft aan melkers en melksters van verschillenden leeftijd de gelegenheid opengesteld om bewjjzen van bekwaamheid af te leggen in het melken. Aan dit onderzoek namen deel 28 jongeren en ouderen van beiderlei geslacht. Van deze 28 candidaton is er 1 niet verschenen aan 3 kon geen diploma worden uit gereikt van de 24 geslaagden waren 6 vrouwelijke per sonen. De leeftgd der deelnemers variëerde van 13 tot 40 jaar. Onder hen melken 13 jop hnn eigen boerderij of die van hun vader, de overige 11 zijn bij anderen in dienst. De commissie van beoordeeling bestond uit de heeren dr. L. T. C. Schey, zuivelconsnlentjte Hoorn, J. Bregman, te Berkhout, P. Clay, te Spierdjjk en J. Koopman, te Beemster. Het onderzoek geschiedde 7, 8 en 9 dezer op de weiden der proefzuivelboerderij te Hoorn. Geslaagd zijnP. Bakker te Blokdijk, A. Zwaan te Obdam, Jh. Klaver te Midwood, L. Couvert Kz. te Oost woud, G. Knol te Beemster, W. van Velden en Cs. Palen- stijn te Schellinkhout, H. Koster Jz. te Bobeldjjk, S. Bakker en P. Bakker te Ursem, K. Homan te Lutjewinkel, Jan Vriend te Oude Niedorp, T. Rob te Berkhout, Rens Rezelman te Nieuwe Niedorp, Jb. de Reus te Banning- broek, Jn. Bakker Az. te Nieuwe Niedorp, O. Pijper Cz. te HoogwoudM. Zijp Jz. te Twisk en de vrouweljjke candidaten H. C. Rolff te Stompetoren, Tr. Grootewal Pijper te Midwoud, Neeltje Bakker te Blokdijk, D. Nuchter te Zaandammerpolder, Geertje Bloothoofd te Koedijk en M. Robde Winkel te Berkhout. Jubileum dr. Schuit. Ooder veel belangstelling herdacht te Beverwjjk dr. J, W. Schuit den dag, dat. hij zich aldaar vóór 40 jaar als geneesheer vestigde. Er had zich eene feestcommissie gevormd, die den jubilaris des namiddags met zijne familie in den huize »Stroucken" had genoodigd. Daar werd dr. Schuit door verschillende personen gecomplimenteerd. De feestcommissie overhandigde den geneesheer een feestgave met album der deelnemers, welke feestgave, zoo als de heer Schuit later aankondigde, bestemd is tot het oprichten van een fontein op de Breestraat. Verder werd de jubilaris o.m. gecomplimenteerd door het Tweede Kamerlid, den beer Passtoors, die mededeelde, dat H. M. de Koningin dr. Schuit benoemd had tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Voordeellge scholletjes. Bij Texel is door een visscher een scholletje gevangen, voorzien van een plaatje met het merk B. 392. Volgens mededeeling van het Rjjks-Institunt voor het onderzoek der zee, was dit een van de vele vischjes, die door de aan het internationale onderzoek der zee deelnemende landen gemerkt en weer losgelaten zijn, om den trek der visschen te bestudeeren. De letter B. wil zeggen, dat de schol door België was gemerkt. Voor elk viscbje met merk, dat wordt aangebracht, betaalt het Instituut f 1,20, voor elk merkje alleen f 0.60. Visschers en verkoopers doen dus wel, met acht te geven op die merken, waarmede ze de wetenschap dienen en zich zeiven een voordeeltje bezorgen. „Algemeen Belang" te Schagen. Uit Schagen wordt ons geschoven Den 10 vergaderde deze plaatselijke Vereeniging in het Noord-Hollandsch koffiehuis alhier. Voor het stichten van eene mooie pomp, aan te bieden aan het gemeentebestuur ter herinnering aan het 300-jarig bestaan der paarden markten, zal f 350 worden besteedin deze vergadering werd het model gekozen. Naar aanleiding van het eind rapport der bouwcommissie besloot de vergadering na langdurig debat niet verder mee te werken tot bevorde ring van bouwplannen met bedoeling een verkeersweg te stichten Laan—Station. Voor een te stichten veer Kol- hornWieringen zal bij aanvraag door belanghebbenden f 25 subsidie worden verleend per jaar tot wederopzeg- gens toe. Op eene vraag naar den stand der kanaal plannen Schagen—Stolpen werd geantwoord, dat eene nieuwe begrooting is ingekomen, aanmerkelijk lager dan de eerste. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voor op de gebruikelijke wijze de vergadering. Verduistering. Voor de Haagsche rechtbank heelt zich te verantwoor den gehad een gewezen secretaris-penningmeester van een tweetal polders in de provincie Zuid-Holland en voor malig agent van een landbouwcredietbank in Noord- Holland, beklaagd een aantal verduisteringen te hebben gepleegd in zjjn verschillende qualiteiten. Bekl. bekende de hem ten laste gelegde feiten. Te goed vertrouwen en onvoldoende contróle waren, volgens een der getuigen, oorzaak, dat de knoeierijen hadden kunnen geschieden. Ten nadeele van de polders was een bedrag verduisterd van ongeveer f 5500 en ten nadeele van de landbouwcredietbank (of van hare debiteuren) een bedrag van bijna f 9500. Het O. M. requireerde in deze zaak 2 jaar gevangenisstraf. Zakkenrollers op de renbaan. Te Bussum op het paddock hebben Zondag zakken rollers hun slag geslagen. Het publicatie-bord vermeldde: »Verloren twee porte feuilles met inhoud. De eerlijke vinder wordt verzocht deze bij het bestuur te willen deponeeren." De «eerlijke vinders'1 hebben echter op zich laten wachten. Na den hordenren kwam Dog een heer tot de ontdek king, dat hjj zjjne portefeuille, inhoudende ongeveer f 200 aan bankpapier, kwijt was. Kaasfabrlek. In Da Purmer, onder Edam, wordt nabjj den Kwadgker- weg eene kaasfabriek opgericht. Zaterdag j.l. was het de 50ste verjaardag van »Die Wacht am Rhein Op 11 Juni 1854 namelgk werd te Krefeld het lied van Karl Wilhelm het eerst gezongen bij de zilveren bruiloft vau den toenmaligen prins-rijgent van Pruisen door een Krefeldsche maunenzangvereeni- ging. Maar eerst in den Fransch-Duitschen oorlog kreeg het lied zgn groote beteekenis en zijn componist plukte daar in de eerste plaats de vruchten van in 1871 werd bem een jaargeld van 1000 Thaler toegekend waarvan hjj echter slechts twee jaar profiteerde, want den 26 Augustus 1873 overleed hg reeds in zgn geboortestad Schmalkalden. Wilhelm, die van 1840 tot 1865 dirigent van verschillende zangvereenigingen in Krefeld is geweest, heeft, buiten «Die Wacht am Rhein", verscheiden andere liederen nagelaten. Behalve in zgn geboortestad, heeft men den dichter van het vermaarde Duitsche volkslied een bescheiden gedenkteeken opgericht te Krefeld. Onder andere fees telijkheden, die Zaterdag daar plaats hebben, behoort ook de onthulling van een gedenksteen aan zgn vroegere woning. Aan het Vad. wordt gemeld, dat Willem^ Kes bjj zgn afscheid van Moskou, door de Grootvorstin Elisabeth, zuster der Keizerin en beschermvrouw van de ,,Philhar- moniscbe Gesellschaft", aldaar in audiëntie werd ontvan gen. Zij gaf hem haar portret met eigenhandig onder schrift: ïn dankbarer Erinnerung an die Jahre: 1898 1904- Zg verleende Kes ook een brevet, waarbg hem vergund wordt al zjjn titels te blijven dragen en opperde het voornemen een volgend jaar Wagnervoorstellingen te Moskon onder zgn leiding te geven. De kerkeraad der Doopsgezinde Gemeente te Amster dam heeft tot organist van de in September a.s. te ope nen nienwe kerk in het Oosterpark benoemd den heer E. Cornells gediplomeerd oud-leerling van het Conser vatorium te Amsterdam en organist te Ouderkerk a/d Amstel. De commissie van advies bestond uit da heeren van Milligen Tierie en Kersbergen. Er waren 25 sollici tanten. Met den benoemde stond op bet tweetal de heer A. J. C. Mooy, organist in de Ev. Lnth. Kerk te zaandam. Twae Amsterdamsche schilders, de heeren Van Maurik en Ocker, hebben het lumineuze plan opgevat, een kunstreis te maken door Holland, België en Frankrijk, in een zoogenaamden woonwagen. Zg zgn reeds op

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 7