BUITENLAND." BXNNENEAND- Honderd en zesde jaargang. 1904. VRIJDAG 17 JUNI. 1M&" Zijdie zich met 1 Juli WF^ët op dit blad abonneeren ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers kosteloos. Algemeen Overzicht. Gemengde Mededeelingen. Nieuwst ij dingen. NO. 72. Eerste Blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Biissdag-, Donderdag- en ®aterd»gaw®sïd uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f «,SOfranco door het geheele rjjk 1 1, Nummers f Afzonderlgke nummers 9 ets. Pr|)s der gewone ndvertentiën t Per regel f ®,lft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f rja n c o aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerg v/h. HERMs. COSTER 8c ZOONVoordam 0 9. Telefoonnummer 3. Ëöii prettig soort menschen, de Franschen, aangenaam is 't onder hen te verkeerenmaar men moet niet kennis maken met hunne afgevaardigden in de Kamer op een interpellatie-dag, want werkelijk, dan vraagt men zich af, of die mannen wel in staat zijn hun harts tochten te beheerschen en of de belangen, hun toever trouwd, wel in veilige handen zijn. De vorige week heeft de Fransche Kamer weer zulke schandaaltooneelen te aanschouwen gegeven. Terwijl men in het Nederlandsche Parlement zat te geeuwen bij de schier eindelooze behandeling van de Drankwet, waarin nog maar weinig afgevaardigden goed den weg wisten te vinden, had 't weinig gescheeld, of op dienzelfden dag zou in Frankrijk de socialistische afgevaardigde Millerand den minister-president Combes zijn te lijf gegaan. Niet zoozeer de zaak, die ter sprake werd gebracht, leidde tot zoo felle uitingen. Maar Millerand draagt aan Combes een bitteren haat toe en telkens weer zoekt die zich een uitweg. Er was in de Kamer geconstateerd, dat een nieuw tarief van gerechtskosten, door den minister van justitie ingevoerd, schadelijk was voor de justiciabelen in plaats van hen te ontlasten en de Minister kon dit niet ontkennen hij moest toegeven, dat hij zich vergist had. Met die ruiterlijke verklaring en de belofte van de intrekking van het nieuwe tarief (welke dan ook gisteren b< plaats gehad), had de quaestie van de baan kunnen zijn, doch men rekende daarbij buiten Millerand, die deze gelegenheid te gunstig achtte om niet opnieuw aan het prestige van het Kabinet een knak te geven. Vlijmend scherp somt hij al het gebeurde op om daarna te concludeeren, dat de tegenwoordige re geering niets doet dan flaters maken en niet voor haar taak is berekend. Combes is er echter de man niet naar om zich zoo iets te laten zeggen. Zinspelende op het feit, dat Mil lerand de advocaat is geweest van verschillende congre gaties, sist hij hem toeln elk opzicht wordt de re geering als onbekwaam voorgesteld. Mij wordt verweten dat ik mij er tevreden mee stel tegen de congregaties te vechten. "Welnu, ik kan ten minste van mijzelf getuigen, dat ik nooit getracht heb, ze tegelijkertijd voor de rechtbank te verdedigen en mij te verrijken met haar afval. Daar springt Millerand op te midden van een helsch lawaai. Dreigend balt hij de vuist, 't is of hij zijn tegenstander naar de keel wil vliegen. De voorzitter weet geen raad meer, niemand kan zich verstaanbaar maken. En als Millerand eindelijk boven het gegons weet uit te schreeuwen, dan slaat hij woedend op de tafel en krijscht den minister de grofste woorden toe. De eene insinuatie volgt op de andere, de vrienden van den spreker juichen en zijn vijanden maken af keurende geluiden zoo eindigt deze Kamerzitting die toch werkelijk niet zal kunnen bijdragen om het gezag der Hoog-Mogenden te vermeerderen. Heilig dan ons Haagsche Binnenhof, waar 't eens een enkele maal wat onstuimig mag zijn, maar waar men toch voor dergelijke tooneelen gespaard blijft. Zelfs geeuwende Kamerleden zijn niet zoo schadelijk voor de waardigheid van het ambt eens volksvertegenwoor digers, als Kamerleden in wier nabijheid men liefst geen inktkoker moet zetten uit welbegrepen zorg voor het toilet van den minister-president. De verkiezingen en herstemmingen voor de Provinsiale Staten in België heb ben een resultaat opgeleverd, dat zich geheel aansluit bij de uitkomsten van de electorale campagne voor Senaat en Kamerde liberalen hebben verscheidene overwinningen behaald, meerendeels ten koste van de clericalen, maar sommigen ook ten koste van de soci alisten. En ook is in een aantal plaatsen, waar de liberalen nog in de minderheid zijn gebleven, hun stemmen-aantal flink vooruitgegaan. Uit alles blijkt, dat de bloeitijd van het clericale régime in België tot het verledene behoort. De Ind. Beige rekent uit, dat de liberalen in 't ge heel 27 zetels in de Provinciale Staten hebben gewon nen. Te Luik hebben de clericalen zeven en de soci alisten vier zetels aan hen moeten afstaan. Merkwaardig zijn voorts de overwinningen te Leuven en te Limburg, waar de Katholieken, die er al ruim 30 jaar zitting hadden, zijn verslagen. In Henegouwen hebben daar entegen de liberalen het onderspit moeten delven drie hunner zijn vervangen door socialisten. In de meeste plaatsen, waar Katholieke candidaten in her stemming kwamen, zijn de liberalen en socialisten samengegaan, in de districten, waar de liberalen tegenover de socialisten stonden, hebben de clericalen hunne stemmen over beiden verdeeld. Het zooevengenoemde liberale blad kenschetst den uitslag der verkiezingen met deze woorden: »c'est l'an- ticléricalisme qui triomphe sur toute la ligne." Alweder moeten wij, op gevaar van eentonig-worden, in dit overzicht meedeelen, dat belangrijke berichten van het oorlogsterrein in Oost-Azië bljjven ont breken. Wat er echter zoo no en dan uitlekt bewijst, dat nog altijd de Japanners aan de winnende hand zijn. Zoo hebben wij thans weder het volgende bericht, dat van verschillende kanten bevestiging vindt«In den middag van 11 dezer is er een scherpe botsine geweest ten zuid oosten van de Sjoeng-jo-hoogten (2-4 KM. tenZ.vanKai- tsjon, bij Wafang ko). De Japanners verschenen 's ochtends in aanzienlijke sterkte voor de Russische verschansingen maakten een schijnbeweging en trokken toen terug. De list slaagde en 3000 man zetten de Japanners na naar den Jao toeng-pas. Hier schaarden zich de Japanners op nieuw in gevechtslinie en vielen, geholpen door verster kingen, die verborgen lagen, de vervolgers aan, die na een verlies van 860 dooden en gewonden, in wanorde terugtrokken." Bij deze operatie dus wordt door de Rus sen erkend sneuvelden de regiments-commandant en zjjn adjudant, terwijl generaal Gerngross, bevelhebber van een brigade der troepen van generaal Stackelberg, werd gewond. Twee officieren zijn te Liaojang aangekomen, na er in geslaagd te zijn uit Port-Arthur te komen en door de Japansche linies heen te dringen. Dit was niet makkelijk, want de Japanners houden zeer scherp de wacht, met een schildwacht op elke vijftig pas. De vluchtelingen had den dan ook vier dagen noodig om door de vijandelijke linies te komen. Volgens de mededeelingen dezer officieren de mondvoorraad in de belegerde stad ruimschoots voldoende de kooplieden zijn goed van alles voorzien en hebben de voorzorg genomen allerhande zaken in te slaan. Een Chineesche spion, eveneens nit Port-Arthur afkomstig, heeft berichten overgebracht, dat de voorraden levensmiddelen wel voor twee maanden toereikend zullen zijn, maar dat het er met den kolenvoorraad slecht uit ziet'; hg schatte deze op 2400 tons Cardiff en 3000 tons Japansche kolen. Zijn schatting van de sterkte van het garnizoen zijn minder dan de gewoonlijk verspreidehij schat haar op 30,000 man met inbegrip der matrozen Er zonden vele zieken en gewonden zijn. Voorts is er nog ter beschikking een telegram van Nemirowitsj Dansjenkoden correspondent van de »Roeskoje Slowo", luidende De hitte is begonneD. In Mantsjoerije kan men nauwe lijks adem halen. De rivieren drogen uit. De tijd van onverdraaglijke hitte begint, daarop volgt de vreeselgke regentijd Chineezen, die bij onze troepen verschenen zijn. bedanken ons dat wij hen van de Japanners bevrijd hebben. Men gelooft dat zij evenzoo de Japanners voor de bevrijding van de Russen bedanken. Voor het hoofd van eiken tolk van de Russen betalen de Japanners 750 roe bels. De beweging van den vijand naar het Noorden heeft een demonstratief karakter en moet onze aandacht van het schiereiland Kwantoeng afleiden. Bij de Japansche troepen moeten oude Japansche ministers als soldaten vechten. In de laatste gevechten stonden in de voorste gelederen van de Japanners prinsen van keizerlijken bloede, Ook aan het gevecht bjj Kin-tsjou namen zij deel. Een neef van den Mikado is gevaarlijk gewond. Een afdeeling lichte ruiterij stond onder bevel van een van de naaste bloedverwanten van den Mikado. Ontzettende ramp te New-York. Een groote pleizierstoomboot, de General Slocum met 1000 schoolkinderen en vrouwen van de St. Marks Duitsche Lutherscbe Zondagsschool aan boord, geraakte gisteren op de East River in brand. Honderden opvarenden sprongen er boord. Vele honderden lijken zijn reeds aangespoeld Men veronderstelt dat 500 personen verbrand zijn. Een nader bericht meldt, dat het aantal personen, die zijn omgekomen, op 1000 wordt geschat. Dinsdagavond is generaal Van Hentsz met de Willem III" van Sabang naar Nederland vertrokken. Aan boord bevond zich ook de heer De Meester. Bij enkele candidaatstelling is Dinsdag tot lid van den raad der gemeente Hoorn gekozen de heer G. Lippits (kath.). Bij de stemming voor een lid van den raad der gemeente Ondcarspel verkregen de heeren H. Eecen 33, C. Jonker 44 K. Limmen 44 en C. Over 88 stemmen, zoodat eene herstemming zal moeten moeten plaats hebben tusschon de heeren C. Jonker, K. Limmen en C. Over. Tot lid van den gemeenteraad van Uitgeest is den 14 dezer gekozen de heer P. Groot van Markenbinnen met 125 stemmen. De heer S. Koopman bekwam 121 stemmen De Drankwet. Het einde nadert. Dinsdagmiddag werd het debat voortgezet over het voorstel van den heer Verhey, om na art. 25A een nieuw artikel 25 h i in te voegen, luidende: Het eerste lid van art. i a (aanvraag voor eene ver gunning) is niet van toepassing op verkoop van sterken drank door wijnhandelaren, welke ingevolge art. 13 van de wet van 20 Juli 1870 Stblno. 127) op 1 Mei 1904 een verlengbaar credies hadden, of door distillateurs 2e klasse, die op 1 Mei 1904 ingevolge de wet van 20 Jnni 1862 (Stbl. no. 62) bg de administratie als zoodanig be kend waren, een en ander voor zoover zij sterken drank bij hoeveelheden van ten minste 3 liter tegelijk verkoopen, voor gebruik elders dan ter plaatse van den verkoop. De minister van Binnenlandsche Zaken zeide, dat de heer Verhey zjjn amendement bedorven en onaannemelijk had gemaakt door er de distillateurs 2e klasse in op te nemen. Uit ambtelijke inlichtingen toch was het den minister gebleken dat het meerendeel dier distillateurs 2e kl. niet meer dan gewone sijjters zijn. Ook diende in het amendement omschreven te worden dat hier de wijnkoopers bedoeld worden die hun verlengbaar crediet behouden, anders worden ook zjj sijjters die den wijnhandel als bijzaak zullen gaan beschouwen. De heer Verhey wijzigde zjjn amendement in den zin zooals door den minister was aangegeven. Hjj nam das de distillateurs 2e kl. er uit, en de beperkende bepaling omtrent het behoud van het verlengbaar crediet van de wijnkoopers in zjjn amendement op. Het slot van zjjn amendement wijzigde spr. zoo, dat het na luiddeen sterken drank niet anders dan bij hoeveelheden van ten minste 3 liter tegeljjk verkoopen enz. Aldus gewijzigd, wordt het amendement-Verhey aan genomen. Aan de orde was het amendement van den heer Van Bylandt om een art. 36<er in te voegen, strekkende tot invoeging van een nienw artikel om aan de Kroon, op voorstel van Ged. Staten, de bevoegdheid te geven op grond van bijzondere plaatseljjke omstandigheden te bepalen dat de splitsing tnsschen slijterijen en tapperijen niet van toepassing is op een bepaald aangewezen deal eener ge meente met een bebouwde kom van meer dan 5000 in woners, indien dat deel ligt bniten die kom en zelf geen bebouwde kom van meer dan 5000 inwoners bevat. Na heftige bestrjjding door den heer Van der Zwaag werd dit amendement aangenomen met 64 tegen 2 stemmen. Op art. 38 wa3 een amendement voorgesteld door den heer Talma, strekkende om de splitsing niet toe te passen voor de weduwe van den ouden vergnnninghonder. Door den heer De Klerk was een amendement voor gesteld om het voorrecht der levenslange voortzetting der vergunning ook toe te passen op den weduwnaar van de houdster eener oude vergunning. Spr. vroeg in dit opzicht gelijk recht voor allen. Immers, er zjjn onde ver gunningen, die op naam staan der vrouw. Nog stelde spr. voor aan het artikel een nieuwe bepaling toe te voegen, luidende de bepaling in art. 9 sub 2d is niet van toepassing op vergunningen verleend voor 1 Januari 1904 (zulks met het oog op zetkasteleins). Na eenig debat werden deze beide amendementen aan genomen. Door de Regeering was na art. 8 ingevoegd een nieuw art. 8bis, luidende «Behalve voor de localiteit of localileiten, waarvoor de vergunning geldt ingevolge art, 8, Ie lid, geldt zjj mede voor de open aanhoorigheden van het huis, waarin zich die localiteit of die localiteiten bevinden, alsmede voor dat deel van den openbaren weg, waarop het verstrekken van sterken drank in het klein, ingevolge eene verorde ning, als bedoeld in art. 4a. is toegestaan Goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. De heer De Klerk stelde alsnu als amendement voor aan art. 38ter toe te voegen »de bepaling van art. 9 sub 2° is niet van toepassing op vergunning, verleend vóór I Januari 1904", welk amendement door de Regee ring werd overgenomen. De heer Talma wees er op, dat wanneer de heer De Klerk geen amendement had voorgesteld, de zetkastelein in de vergunning had kunnen blijven. Met aanneming van het amendement zullen nu de vergunninghouders hun bedrjjf tot hnn 90e of 100e jaar kunnen verpachten intusschen legde de Comm. van Rapp. zich neer bij de overneming, nu die eenmaal was geschied. Aangenomen werd een RegeeringswijzigiDg, waarbij bepaald wordtDeze wet treedt in werking op een nader te bepalen tijdstip, doeh niet later dan 15 Octo ber 1904." Daar er eenige wijzigingen in het ontwerp zjjn gebracht (gelach), wordt besloten de eindstemming te honden op een later te bepalen dag. Naar aanleiding van deze Kamerzitting schrijft de N. R. Gt. «Zeven weken lang hebben zjj gedunrd, de beraad slagingen over de drankweten nu is er een eind aan gekomen. Zeker zal er wel niemand zjjn in den lande, die betreurt, dat het nn eindeljjk zoover is. Aller minst zal de Kamer of de regeering daarover droevig gestemd zjjn. Integendeeleen gevoel van opluchting moet zich wel van hen hebben meester gemaakt, toen ten slotte 's voorzitters hamerslag het lijdenseinde had aangekondigd. Wat een getob, wat een geschipper, hoe veel verwarring, hoeveel hoofdbrekens, hoeveel verdriet heeft het moeten bosten om het zoover te brengen

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1