BUITENEAND- BINNENLAND. No. 73. Eerste blad. Honderd en zesde jaargang. 1904. ZONDAG 19 JUNI. Hinderwet. Zijdie zich met 1 Juli op dit blad abonneeren. ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers kosteloos. Algemeen Overzicht. N i e u w s t ij d i n g e n. Gemengd Nieu ws. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Bins da g-, Boaderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaak f 0,8© franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,00. Afzonderlgke nummers 3 ets. Telefoonnnnner 3. Prijs der gewone advertentlën ij Per regel f 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoekmet de bjjlagen van CORNs. SCHIPPERkoek- en banketbakker, alhier, om vergunning tot het uitbreiden van zijne be staande koekbakker ij, door het plaatsen van een stoommachine eu het verplaatsen van een gasmotor in het perceel, Laat, wjjk A, No. 57 en dat op Donderdag, 30 Juni 1904, 's voormiddags te elf uur, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. RIPPING Voorzitter. 14 Jnni 1904. DONATHSecretaris. De gang van zaken in Oost-Aziö laat niet na ook invloed te oefenen op de binnenlandsche aangelegenheden in het groote rijk van den Caar. Nu alle kracht moet worden aangewend om den Japanner met beter gevolg dan tot hiertoe te bevechten, durven de ontevreden ele menten heelwat luider van zich af te spreken. Alom worden manifesten verspreid, waarin op den toon der diepste verontwaardiging wordt gezegd, dat Rusland zich nooit in dezen onzaligen krijg had moeten storten en dat 't tjjd wordt om het volk bij dergelijke beslissingen te laten meespreken, 't Is niet alleen de buitenlandsche vjjand, die den Czar met bekommering vervult, ook de binnenlandsche vijand geeft hem ernstige reden tot be zorgdheid. De Finnen, üe Joden, de Armeniërs en de Polen zij allen loeren op een gunstige gelegenheid om wraak te nemen voor de verdrukking, waaraan zij hebben blootgestaanbitter is het land inwendig ver deeld. Ter bezwering van dit gevaar heeft de Czar in de laatste weken reeds verschillende concessies gedaan, doch zij, die daardoor begunstigd worden, voelen maar al te goed, dat geen edelmoedigheid doch zwakheid daaraan ten grondslag ligt, waardoor de revolutionaire gevoelens nog slechts worden aangewakkerd. Hoe 't b. v. gist en kookt in Finland bleak den vorigen Zondag te Helsingtors, waar een jonge man, bij gelegenheid van een volksfeest, plotseling, voor dat de politie 't verhoeden kon, een spreekgestoelte be steeg, vanwaar hjj den Finnen vermaande zich aan hun toestand van slavernij te ontworstelen. Onmiddellijk wilden de agenten den redenaar te lijf gaan en hem naar het politie-bureau sleuren, doch de menigte nam zulk een dreigende houding aan, dat zjj aan hun voornemen geen uitvoering durfden geven. Dat was voor den jeug digen spreker het sein om met nog meer geestdrift voort te gaan, om nog sterker te laken het optreden van den dictator Bobrikof, die den Finnen hun rechten en vrij heden had ontnomen, om nog scherper de eischen van het Finsche volk te proelameeren. En toen hjj eindigde steeg uit duizenden monden een geestdriftig gejuich op 't was een tooneel, zooals men in geen jaren aan schouwd had. Nogmaals deed de politie een poging om den jongen man te arresteeren maar nu werd de houding van de aanwezigen nog dreigender, zoodat de moedige spreker gelegenheid had te ontkomen. Zijn daad was er een van groote onverschrokkenheid en de uitwerking daarvan kon niet uitblijven. Schril steekt daarbij af het gedrag van een anderen jongen man, den zoon van den Senator Schanmann. Toen namelijk Donderdag de gehate gouverneur-ge neraal Bobrikot de vergaderzaal van den Senaat binnen' trad, ging hij naar hem toe en loste drie schoten, waar van er één doodelijk is geweest: Vrijdag is de gouverneur bezweken. Hoewel zeker niemand in gansch Finland een traan zal storten over zijn heengaan, kan niet gezegd worden, dat de moordenaar aan zijn volk een dienst heeft bewezen. In Rusland zal deze moord een huivering doen gaan over de leden van allen, die met regeerings- macht zijn bekleed, en 't staat te vreezen, dat de Finnen daarvan de nadeelige gevolgen zullen ondervinden. Een betooging als Zondag werd gehouden, maakt indruk, het neerschieten van een hooggeplaatst regeeringspersoon werkt slechts de reactie in de hand. Een volk zal geen gerechtigheid bewezen worden door een goed gericht revolverschot waarschjjnlijk zal op het lijdende Finscho volk de dood van Bobrikof worden gewroken. Wjj hebben thans meerdere bijzonderheden over den slag, die bij Mafankau geleverd is tusschen deRussen en de Japanners en daaruit blijkt, dat bet gevecht bijzonder hevig is geweest en is geëindigd in het voordeel der Japanners. Den 14en Juni werd met den slag een aanvang ge maakt, waarbij aan beide kanten zware verliezen werden geleden, 's Nachts werd rust genomen, doch in den vroegen morgen werd de strijd hervat. Be Russische lezing van hetgeen toen gebeurde luidt als volgtOm half zes in den morgen begon de kanoanade op den Russischen lin kervleugel. Reeds vroeger, tegeu 5 uur, had de cavalerie een belangrijke vijandelijke strijdmacht ontdekt op den rechtervleugel ten zuiden van Tafansjin. De Japansche infanterie opende het vuur op de Russische cavalerie, die zich op de hoogten tusschen Tafansjin en Lumkov bevond. De vijand stond in den boschrand ongeveer 2 wersten van deze hoogten. Te half zeven in den morgen rokte de vjjand, ongeveer 1 regiment infanterie met artillerie sterk, uit dit bosch op. Intuaschen was do kanoanade op den linkervlehgel van het Russische leger levendiger geworden. Om half zeven rnkte generaal Stackelberg met een deel van zijn strijdmacht in de richting van Tafanwotsen en Goein ten aanval op, den rechtervleugel van den vijand omtrekkende. Het andere deel van zijn troepen liet hij een frontaanval op den vjjand doen. Tegen 10 nur in den morgen bracht de vijand tegen den rechtervleugel van het Russische leger ongeveer 1 brigade infanterie met een batterij artillerie en cavalerie in het vuur. Nadat deze de Russische cavalerie-afdeelingen had verdreven poogden de Japanners den rechtervleugel van het Russische leger bjj Lumkov om te trekken. Om dit te verhinderen liet generaal Stackelberg om half elf zijn reserve v^n Lissan oprukken. De geheele sterkte der Japansche strijdmacht, die inmiddels belangrijke versterkingen gekregen had, bedroeg om dien tijd meer dan 3 divisies. Hiertegen waren de Russen niet opgewassen, zoodat Generaal Stac kelberg genoodzaakt was langs drie wegen in noordelijke richting terug te trekken. Da generaal verklaart daarom trent zelf »De verliezen zijn groot doch niet nauwkeurig bekend. In den loop van het gevecht werden de 3e en 4e batterij van de le artillerie-brigade door de Japansche schoten letterlijk overstroomd. Vau de 16 kanonnen werden 13 volkomen onbruikbaar gemaakt en prijsgegeven. De hou ding der troepen was voortreffelijk. Vele troepenafdeelin- gen trokken eerst na heihaaldeijjk bevel terug." De verliezen zijn groot zegt de generaal, en iedereen zal dat toestemmen, wanneer men verneemt, dat volgens een later bericht omstreeks 4000 Russen op het slagveld zijn gebleven. Op zee hebben daarentegen de Russen een succes te noteeren. Het Wladiwostock-eskader heeft zich de laatste dagen zeer actief betoond en den Japanners groote schade toegebracht door de vernieling van hun mooiste en grootste transportschepen, de Hitatsji-Maroe en de Sado-Maroe. Vermoedelijk is ook nog een derde, de ldzoemi-Maroe, dat vermist wordt, naar den kelder gezonden. Het verlies aan menschenlevens is echter niet zoo groot als de eerste berichten deden vermoeden. Aan boord van de twee eerstgenoemde transportschepen waren 1400 man en veel paarden. Van de opvarenden zonden in het geheel 550 man behouden aan wal zijn ternggekeerd. Een nadeel voor de Japanners is dat zij op het tegenwoordige oogenblik hun vloot hoog noodig hebben bij Port-Arthur, sedert de toegang vrijgemaakt schijnt. De geruchten over de slag vaardigheid van de Russische vloot in die haven honden aan, wellicht is men daar door draadlooze telegrafie in verbinding met Skrydlof, en men begrijpt dat thans elke zenuw van de Japansche beveihenbers ter zee gespannen is bij het waken tegen onaangename verrassingen van twee kanten. Uit Scbwerin wordt gemeld, dat H. M. de Koningin der Nederlanden en Z. K. H. de Prins zullen deelnemen aan de feestelijkheden, die aldaar van 5 tot II Juli zullen plaats hebben bij gelegenheid van deu intocht van het jonggetrouwde groothertogelijk paar. De Koningin en de Prins zullen gedurende dezen tijd hun verblijf houden op Rabensteinfeld, het nabjj gelegen landgoed van de groothertogin Marie. In de afdeelingen der Tweede Kamer zullen nog eeDige wetsontwerpen onderzocht worden, o. a. de voor stellen tot Grondwetsherziening en het ontwerp Arbeids wet. Het is het voornemen van den voorzitter 29 Juni eene openbare vergadering te honden tot afdoening van een en ander. De eindstemming over de Drankwet zal niet plaats hebben vóór 30 Jnni. Tot lid van den gemeenteraad van Broek-in-Water and is gekozen de Heer O. Tromp, met 107 van de 172 stemmen. De heer C. Honirgh had 31, en de Heer Nenteboom 34 stemmen. Den 16 Juni had te Graft de stemming plaats ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad (vacatnre H. van der Meer). Van de 150 uitgebrachte stemmen, bekwam de heer Veldhuis 104, de heer J. Mul 20 en de heer K. Nierop, die verzocht had, niet in aanmerking te komen, 19 stemmen, zoodat de heer W. Veldhuis gekozen is. Er waren 7 stemmen van onwaarde. De Provinciale Staten. De uitslag der verkiezing voor de Provinciale Staten in Zuid-Holland is een eroote tegenslag voor de liberalen. In Rotterdam moest Visser (lib.) de vlag strijken voor Gerretson (chr.-hist.)in Leiden viel Jnta (aftr. lib.) om plaats te maken voor den iHSpectenr van de volksgezond heid, dr. den Honter (antir.), het vroegere Leidsche ge meenteraadslid in Gonda versloeg het Kamerlid mr. vau Idsinga (chr. hist.) den aftredenden liberalen secretaris van Gouda, mr. D. N. Brouwerin Schiedam moest het eveneens aftredende Statenlid Loopnyt wijken voor den anti-revolntionairen kantonrechter van Briel Sasse. En tegenover het verlies van deze 4 zetels staat alleen de groote waarschijnlijkheid, dat de liberalen in den Haag bij de herstemming 3 zetels, die van de heeren Gevers Deynoot (antir.), de Mos (antir.) en v. Wassenaer van Rosande (chr.-hist.), op de kerkelijken winnen. In den Haag komen de 5 vrjjzinnige candidaten vooraan op de lijst van de herstemming met de 5 kerkelijke candidaten. Als al de herstemmingen in het voordeel der liberalen uitvallen, dan wordt toch de meerderheid der kerkelijkeu in de Staten, die thans 8 bedraagt met 2 vergroot en zal het staan 46 kerkelijken tegen 36 liberalen. Het ministerie-Knyper heeft door dezen uitslag de Eerste Kamer in zijn macht gekregen. Het einde der uitsluiting ln de Amsterdamsche diamant-Industrie. De voorwaarden, waarop de vrede tusschen de juweliers en de diamantbewerkers te Amsterdam is hersteld, luiden als volgt 1. Onmiddellijke toelating van 500 leerlingen, door de snb 3 te noemen commissie te verdoelen over de branches der diamantindustrie, naarmate der haar te blijken behoefte. 2. Toelating van 150 patroons-leerlingen, door de A. J. V. naar believen te verdoelen over een periode van 5 jaren. 3. Instelling eener gemengde leerling-commissie, voor de helft bestaande uit leden der A. J. V. en voor de helft uit leden der vier organisaties van diamantbewerkers, tot het ten- uitvoer leggen der leerlingregeling, het oefenen van toezicht op de opleiding der leerlingen, het afnemen van de examens, waarbij iedere leerling het bewijs zijner bekwaamheid moet leveren, alvorens als merkman te wor den toegelaten en tot bet jaarlijks vaststellen van het aantal werklieden, dat door dood, invaliditeit of om eeni- gerlei andere reden het vak verlaten heeft en dat moet worden aangevuld. Deze aanvulling zal voor de eerste maal worden vastgesteld in Januari 1906. Leerlingen, die binnen den tjjd van vier maaoden na hunne toelating het vak verlaten, zullen onmiddellijk wor den vervangen. Hetzelfde geschiedt ten opzichte van leerlingen die binnen hun leertijd komen te overljjden, of invalide worden. Verder zal de commissie beslissen, of de toestand der industrie van dien aard i*, dat leerlingen zullen kunnen worden toegelaten boven en behalve die der gewone jaar- lpksche aanvulling. Indien te dien opzichte in de com missie de stemmen staken zal door haar een scheidsman benoemd worden, wiens uitspraak beslissend zal zijn. 4. Onmiddellijke invoering van den 9%-urigen arbeids dag op 1 Januari 1905 invoering van den 9-urige. 5. Onmiddellijke invoering van het nieuwe brillant- snjjderBtarief. 6. Op 1 Januari 1905 invoering eener tariefverhooging van 10% voor alle eigen-kostenwerkers. Deze voorstellen zijn door de werklieden-organisaties aangenomen met 3274 stemmen voor, 1136 tegen, 19 blanco en 5 van onwaarde. Totaal dus 4434 stemmen. Een voorstel tot contributie-verhooging is door de bondsleden aangenomen met 3417 stemmen voor, 947 tegen en 11 blanco. Veilingen te 8chernierhorn. Uit Schermerhorn wordt ons geschreven: Konden wjj onlangs melden, dat alhier eene vereeni- ging was opgericht tot het dagelijks houden van eene veiling van veld-en boom-vruchten bij afslag, thans kan worden meegedeeld, dat Woensdag, 22 Juni, des morgens, te 10J uur de le veiling zal plaats hebben. Eenige kooplieden hebben toegezegd deze veilingen te zullen bezoeken. De Burgemeester en de leden van den Raad met den Secretaris zijn uitgenoodigd de eerste veiling, die voor deze plaats van zooveel belang kan worden, bij te wonen. Slachtoffers van den revolutiebouw. Uit Amsterdam meldt men van Vrjjdag aan N. R. Ct. Het was heden tegen halfvier, toen de bewoners aan de Dacosta kade en omliggende straten door een donde rend geraas werden opgeschrikt, vergezeld van een hooge opstuiving van kalkstof. Twee in aanbonw zjjnde percee- len aan genoemde kade bleken ingestort. Zij waren reeds onder de kap en een dertigtal werklieden waren er in aan den arbeid. De meesten, die op den beganen grond zich bevonden, konden, door het gekraak gewaar schuwd, bijtijds een heenkomen vinden, maar een tiental, bezig op de zolderverdieping, zijn in meer of mindere mate het offer geworden van de onverantwoordelijke

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1