sisi BUITENLAND. EEUIL L E TON, DELICIA Honderd en zesde jaargang. Zondag 19 Juni 1904» 33 33 3F1. "X" Gomengde Mededeelingen. NO. 78. »erde Mad. ALK1AARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die na afloop der zomervacantie hunne kinderen de Burger - school of de Meisjesschool wensehen te laten bezoe ken, daarvan aangifte moeten doen vóór of op lft Juli e.k., bij de hoofden dezer scholen, onder overlegging van het geboorte- en inentingsbewijs van het betrokken kind. De leer'ingen moeten den leeftijd van zes jaren hebben bereikt. Kinderen, die binnen de eerstvolgende zes maan den na het tijdstip der toelating, voor de Burgerschool op den Dinsdag, volgende op den 3den Maandag in Augustus en voor de Meisjesschool op den Dinsdag vol gende op den 4den Maandag in Augustus, dien leeftijd zullen hebben bereikt, kunnen, onder goedkeuring van Bnrgemeester en Wethouders, op de genoemde scholen wor den toegelaten. De gelegenheid tot aangifte voor de Meisjesschool, van welke school het onderwijs gegeven wor dende ln de 7e klasse aansluit aan dat van de Rijks Hoogere Burgerschool, bestaat aan de woning van het hoofd dier school, aan de Ondegrae'nt, op Maandag en Ronderdag van half één tot half twee ure en voor de Burgerschool aan het schoolgebouw in de Brillesteeg eveneens op Maandag en Oonderdag van half één tot half twee ure. Zij uoodigen belanghebbenden uit, hunne aanvragen niet tot het laatste oogenblik nit te stellen. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 9 Juni 1904. DONATH, Secretaris. Re ramp te Mew-ïork. Met een enkel woord is in ons vorig nummer reeds melding gemaakt van de ontzettende ramp, die New-York in rouw gedompeld heeft. Sedert zijn een menigte bij zonderheden bekend geworden, waarvan wij hier een en ander laten volgen. Zooals in Amerika meer geschiedt, was door een Luthersch Kerkgenootschap te New-York een iandelijk feest georganiseerd op Long Island Sound, en een 1200 leden van het genootschap, mannen, vrouwen en kin deren hadden zich 's morgens te negen uur te New-York op de «General Slocum" ingescheept, met het heugelijk vooruitzicht van een dag bij mooi weer op de rivier en in de bosschen. Het vaartuig was een rivier-stoom boot, met drie dekken boven elkaar, die alle stampvol met passagiers waren. In het Hell Gate kanaal, op eenigen afstand nog van Long Island Sound, werd plotseling ontdekt, dat rook en vlammen uit het voorste gedeelte van het schip opkwamen. De kreetBrand klonk onheilspellend over het dek, en vóór nog iemand recht wist wat er gebeurde, bood de gansche boot een helsch schouwspel van vechtende mannen, halfwaan- zinnige vrouwen en in doodsangst gillende kinderen, die in razernij streden om aan de blakerende vlammen en den gulpenden rook te ontkomen. Men zag moeders, die smeekend om hulp, waar niemand hulp kon bieden, hun kinderen omhoog hielden en ze overboord wierpen, wanneer de kleertjes der kleinen reeds begonnen te zengen en te branden. Vaders trachtten voor hunne dierbaren de niet zeer talrijke en ondoelmatig geborgen zwemgordels te bemachtigen. Bij honderdtallen spron gen de menschen in het water om den afgrijselijken dood door verbranding te ontkomen. Anderen hingen aan de reelings en de raderkasten van de boot, tot zij uitgeput moesten loslaten. Een deel der verschansing, waartegen een razende menigte stond samengedrukt, brak op een gegeven oogenblik en de menschenmassa stortte hulpeloos, velen verpletterd door anderen, die op hen vielen, in de golven. Intusschen stoomde de boot met volle kracht door naar het North Brother Island waar de kapitein, toen hij zagdat aan blusschen, VAN MARIE OOEELLI DOOR 87) Za zweeg een oogenblik ze had haar gelaat afgewend, zoodat Valdis de tranen, die haar over de wangen vloeiden,, niet zien kon. Daarna sprak ze kalm, terwijl ze hem hare hand toestak „Mijn goede vriend, ik ben innig bedroefd I Ik geloof dat gij mij kent, en daarom znU ge instinktmatig ge voelen wat ik ljjd Ik ben een ongelukkig mensch ik verwerf liefde, waar ik ze nooit gezocht had, en ik heb liefde gegeven, waar ze niet gewaardeerd is. Baten we er nn niet meer over spreken. Gij zijt een moedig man gjj hebt uw werk, uwe kunst, en uwe loopbaan. Gij zult, hoop ik, spoedig vergeten, dat Delicia ooit bestaan heelt. Een paar dagen geleden zou ik uwe liefde nog als eene onvergeefljjken hoon voor mjju huwelijksleven beschouwd hebben; maar nu ik weet, dat mijn huwelijk niets anders dan een vertooning is geweest, eene duivelsche bespotting van dien heiligen bond nn ben ik niet in staat er n een verwijt van te maken. Sommige vrouwen, die niet zoo in het hart geraakt waren als ik, door de schromelijke ontrouw aan haar gepleegd, zonden zich bij uw bekentenis in uwe armen werpen, en uwe liefde met wederliefde vergelden maar dat kan ik niet. Ik heb geen liefde meer, en als ik ze nog koesteren kon, dan zon ik nog niet zoover den eerbied, dien ik aan mijzelve verschuldigd ben of niet te denken viel, besloten had haar te laten stranden. Op het strand van New-York, zoowel als dat van Long Island, sloeg inmiddels een opgewonden menigte het vreeselijk schouwspel gade. Stoombooten en sloepen sta ken bij tientallen tegelijk van wal en naderden zoo dicht mogelijk het brandende schipmet riemen en touwen werd nog menigeen uit het water gehaald en velen zouden nog van een wissen dood zijn gered, wanneer niet, zooals altijd bij rampen als deze, de ongelukkige slachtoffers in hun doodsangst voor elkander redding onmogelijk hadden gemaakt. Het stranden van de boot, waarvan velen hun behoud verwachtten, bracht nog meer ongeluk. Het bovendek stortte namelijk in, door den schok, waarmede de boot op het land liep, en velen die zich, door schrik verbijs terd of bewusteloos, maar toch ongedeerd, op het dek bevonden, stortten omlaag in het hol van het schip dat een vlammenpoel was geworden. Omtrent de oorzaak van den brand verkeert men in onzekerheid, zoodat men moet afgaan op de verwarde verklaringen van enkele geredden. Sommigen zeggen, dat in de tweede klasse kajuit het vuur ontstondanderen dat de bekleeding van de ketels vlam vatte. Er zijn er ook, die beweren dat de ketels zijn gesprongen en dat het brandende schip in tweeën brak. Het schouwspel aan beide oevers van de passage tusschen Long Island en New-York was hartverscheurendvreeselijk verminkte en verkoolde lichamen, meest van vrouwen en kinderen, werden aan gespoeld en op hoopen geworpen, als waren ze wrakhout. Moeders werden gevonden, die hun kinderen nog in de armen klemden, meisjes die elkaar omstrengeld hielden. Een groot aantal ambulances, dokters en verpleegsters waren dadelijk op het strand aanwezig om de geredden, die nog een sprank van leven toonden, bij te brengen of de gewonden te verbinden. Enkele der geredden, die zelf niet wisten hoe zij in veiligheid waren geraakt^ bleken geheel ongedeerd en hun kleeren waren droog; zij moeten waarschijnlijk, nadat de boot reeds gestrand was, aan land gesprongen zijn. De niet zeer groote bemanning moet op drie na gered zijnde stewart had al het door hem reeds geïnde geld in een gordel om het lijf gebonden. De kapitein Van Schaick is mede geredvolgens sommigen had hij de boot reeds veel vroeger kunnen doen stranden. Hijzelf verklaart echter dat toen hij op het strand van New-York aanhield hem beduid werd, daar niet te naderen met het oog op de daar gebouwde olietanks. Verder zegt hij dat toen hij de kreet »bran<l" vernam, hij oogenblikkelijk van de brug naar voren is geloopen om te zien wat er aan de hand was; hij had inmiddels reeds bevel gegeven de brandbluschapparaten in werking te stellen, terwijl hij den loods Vanwart last gaf op de kust aan te houden. Op de trappen bij de kajuit vond hij reeds een massa door panischen schrik bevangen vrouwen, die hij vruchte loos trachtte te kalmeerentevens moest hij op eigen behoud bedacht zijn, want zijn pet en zijn jas stonden reeds in brand, fierst slaagde hij er in zijn brandende kleeren nat te houden, doch toen het schip op vijftig voet afstand van den wal was, stond hij op verschillende plaatsen weder in vlam en sprong overboord. Er schijnt intusschen op het gedrag van den kapitein bij deze ramp veel af te dingen te zijnhij moet thans gearresteerd zijn. Het totaal der omgekomenen is nog niet met juistheid op te geven, men schat dat er 500 Zondagsschool-leer lingen, 100 onderwijzers en 1000 bloedverwanten, vrien den en leden van het Luthersche kerkgenootschap aan boord waren. Het aantal dooden moet reeds 500 bedragen, doch men vreest binnen in het half gezonken schip nog meer lijken te zullen vinden. Het vaststellen van de i dentiteit der lijken is zeer moeilijk, en het wanhopig zoeken van sommige geredden naar hun bloedverwanten, die zij te midden van de worsteling om het leven het laatst hebben gezien, is hartverscheurend. De werking der J a p a n s c h e k o g e 1 s. Over de verwondingen in den oorlog schrijft de oorlogscorres- pondent van de »Rasskia Wedomoati", te Moskou ver den eerbied, dien gij voor eene vrouw hebt, vergeten". „O, mijn innig geliefde, myn heilige! Vergeef mij!" riep Valdis, terwijl hij zich zoo klein tegenover deze grootsche vronw gevoelde. Ik had mijn geheim moeten bewaren; ik moest er nooit over gesproken hebben!*' Ze keek hem oprecht aan, de tranen blonken nog in hare oogen en een droeve glimlach speelde om haren mond. „Dat weet ik niet", zei ze. „Als eene vrouw zoo heel bedroefd is en zich zoo eenzaam gevoelt, alsof ze plotseling te oud en te stram was geworden om nog een vriend in de wereld te knnnen bezitten, o dan is het eene heerlijke gedachte te weten, dat er nog één is, die haar liefheeft, al mag ze die liefde ook nooit beant woorden. Zoo gevoelde ik mij van avond, en daarom kan ik niet zoo boos op u zjju, als ik eigenlijk behoorde Ze zweeg een oogenblik; daarna legde ze hare hand op zijn arm en zei „Het wordt donker, mijnheer Valdis, wilt gij mij thuis brengen? Mijne kamers zijn dicht bij het strand, ze zijn slechts een paar minuten van hier". Zwijgend keerde hij zich om en liep naast haar voort, Door de donkere wolkenmassa brak van tijd tot tijdeen enkele ster, maar weldra verdween ze weer; en de plechtige maat van het eentonig golfgeklots klonk hun als een lijkzang in de ooren. „Waar logeert ge?' vroeg Delicia. „Nergens", antwoordde hij snel. „Ik ga van avond weer naar de stad terug Ze spraken verder niet, ze liepen langzaam de pier af, daaina nog een klein eindje den straatweg op, terwijl Spartan vroolijk voor beo uitsprong en al zijn best deed om zijn meesteres te toonen, dat hp, ofschoon ze nog maar een paar nur te Broadstairs waren, toch reeds wist, waar ze woonden. Voor het hótel gekomen, bleef Delicia staan en stak Valdis hare beide handen toe. „Vaarwel, mijn goede vriend zei ze. „Vaarwel voor schijnend, dat de meeste der in den slag bij Koelient- sching gewonde soldaten, die hij gezien heeft, kwetsuren aan de handen of voeten hadden en in zeer vele gevallen aan de linkerhand, wat een gevolg is van de houding bij hot schieten. Voorts wijst de correspondent er op, dat de meeste Russische gewonden verscheiden wersten hadden af te leggen, alvorens zij verbonden konden worden. Natuurlijk is dat slechts met betrekkelijk lichtgewonde lieden mogelijk de zwaargewonden moeten achterblijven. De Japansehe kogel wordt door dezen corespondent een »humane kogel'' genoemd, voorzoover men dat adjectief kan voegen bij het begrip van verdelgingsmiddel. De wonden door deze kogels teweeggebracht, zouden voor het meerendeel der gevallen niet doodelijk zijn Per soonlijk zegt de genoemde correspondent heb ik een gewonde gezien, die door 22 kogels getroffen was en nog twee weken leefde en zijn dood was nog het gevolg van het te laat aanleggen van een verband. Voorts deelt hij het merkwaardig geval mee van een kozak, die een kogel in de borst had gekregen en nog 40 wersten te voet kon afleggen. Daarentegen zijn de door artillerievuur veroorzaakte wonden bijna altijd doo delijk. Tal van Russische gewonden zijD door de Japanners verbondenzij werden dan op voortreffelijk ingerichte brancardsdoor Ohineesche koelies gedragen, vervoerd. Ook de Ohineesche bevolking gedraagt zich tegenover gewonden zeer msnschlievend. Dit laatste werd dan cor respondent door verschillende oflieieren verzekerd en zij verzochten hem dit bekend te maken. Bedriegerij door beambten van den Transsiberischen spoorweg. Tengevolge van het optreden der Keizerin-Moeder is in Rusland een groot schandaal aan het licht gekomen. H. M. had herhaal delijk groote bedragen aan de afdeelingen van het Roode kruis in het Verre Oosten verzonden, maar tot haar ergernis en verdriet hadden die gelden nimmer hnn be stemming bereikt. Op haar aandringen werd een streng en volledig onder zoek ingesteld en nu kwam het uit, dat de beambten van den spoorweg stelselmatig en tegen goeden prijs het be drijven van verduisteringen en diefstallen begunstigd had den. Er was op alle voorraden voor minstens 30 procent verdonkeremaand geworden. In 't geheel was er voor on geveer 70 000 000 roebel zoek gemaakt. Een grondeigenaar had geld gegeven voor den aankoop van een volledigen ambnlancetrein. Bjj toeval kwam deze edelmoedige man te weten, dat men dien trein nimmer gekocht had, maar dat een van de ambtenaren, die zijn gift verduisterd had, dezelfde man geweest was, die hem ter eere een feestmaal had aangericht. Verlos ons van den ambtenaar, Heer 1" is een zinsnede, die elk welmeenend Rus in zijne gebeden behoord in te lasschen. De tsjinofnik is en blijft de kanker van den Staat. »S e r v i wast in aanzien 1" Te Belgrado heeft een plechtige dankdienst plaats gehad in de kathedraal ter eere van den verjaardag der verkiezing van den nieuwen Koning. Den Koning is daarop hulde gebracht in den nieuwen konak. De burgemeester van Belgrado sprak hem toe en koning Peter antwoordde, dat de ont vangst in zjjn geboortestad bij zijn terugkeer hem de kracht gegeven had om de zware taak op zich te nemen, die hem wachtte. Met bevrediging stelde Koning Peter vast, dat met de achting voor de Grondwet en voor de wetten op de orde de voorwaarde teruggekeerd was voor de stoffelijke en zedelijke ontwikkeling van het land. Over de handhaving van de straf bepalingen op het gebied van moord en doodslag heeft Zijne Majesteit gezwegen. Servië wast in aanzien, zeide Koning Peter, en daar door is de toekomst verzekerd. De Koning eindigde met de verzekering, dat zjjn leven aan het welzijn van het vaderland was gewijd. Een conflict in Canada. Graaf Dundonald is ontslagen als bevelhebber van de Canadeesche militie, wegens oneenigheid met het Canadeesche kabinet. Gene- een langen tijd, want ge weet, dat het ook voor u het beste is, dat ge mij zoo weinig mogelijk ziet". „Is het noodzakelijk, dat ge mij nog meer doet ljjdon vroeg Valdis onvast. „Ik zal u in alles gehoorzamen; maar verban mij niet geheel". Ze keek hem ernstig, met een somberen, doch vrien delijken blik aanhaar gelaat was bleek en kalm als dat van een marmeren heilige in de nis van een bidkapel. Zijn hart sloeg onstuimig al zjjn hartstocht en teeder- heid kwamen weer boven. Hij zou zpn leven gegeven hebben om haar een oogenblik lijden to besparen toch maakten haar stomme droefheid, en hare heilige kalmte hem voor een oogenblik sprakeloos. Hij boog zich, vatte hare handen en bracht ze vol eerbied aan zijne lippen. „Vaarwel dan Delicia zei hij„vaarwel edele vronw, mijne liefde zal onveranderlijk blijven 1 God beware u 1 God zegene u 1'' Hij liet hare handen weer even snel los, als hjj ze gevat had. Hij nam zijn hoed af, en keek haar met ontbloot hoofd in het schemerachtig avondlicht aan, als zag hij haar voor het laatst. Toen keerde hij zich snel om en was verdwenen. Gedurende een oogenblik bleef Delicia onbeweeglijk staan, eu keek hem na terwijl hij snel voortliep, ze liet hare hand op Spartans kop rusten, die een vurig verlangen te kennen gaf om hem na te springen en den vertrekkenden vriend terngtebrengen. Toen overviel haar een kille huivering. Ze ging in huis en sloot zichzelf gedurende een uur in hare slaapkamer op. Toen zij later naar beneden ging waren hare oogen rood van tranen maar op haar gelaat lag een uitdrukking, als had een engel haar getroosL Gedurende het overige van dien avond was z i kalm, ze ging voor haar venster zitten en staarde naar den bewolkten hemel, die slechts van tijd tot tijd helder werd, en dan duizenden sterren boven de oneindige watervlakte deed schitteren. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 9