BINNENLAND. PERSONALIA. Kantongerecht te Alkmaar. X3SrG-E%Q3ST30EN STUKKEN, MARKTBERIC HTInT Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. en door haar persoon de bewijzen geeft dat de negerinnen wel degelijk vatbaar zijn voor hoogere ontwikkeling. Onze Nederlandscbe vertegenwoordigsters hebben over het algemeen een nitstekenden indruk achtergelaten by volledige beheersehing der Dnitsche taal en der te behandelen stof, wisten zij haar onderwerp op aangename wijze voortedragen. Mevrouw Wijnaendts Francken—-Dyserinck gaf met sonore stem een zeer duidelijk overzicht van den strijd tegen de reglementeering van en het geneeskundige toe zicht op de prostitutie in Nederland. Mejuffrouw HenriStte van der Mey wist met hare gre pen uit de ellende geleden door vele groepen van arbeid sters in Nederland zoo te boeien, dat men van verschil lende zijden een weiter, weiter" hoorde, toen zij hare rede besloot. En behoef ik den velen, die Mr. van Dorp in de laatste tijden hoorden pleiten of over haar lazen, te zeggen, dat zij de bepalingen uit het Burgelijk Wetboek betreffende de goederen-gemeenschap tusschen man en vrouw op eene wijze uiteenzette, die tot luisteren dwong Frenle van Hogendorp gaf een kort overzicht, welke ma' tregelen genomen worden ter bestrijding van den handel in blanke slavinnen. Mevrouw RutgersHoitsema verklaarde zich tegen de wetteljjke bescherming der ar beidsters, droeg hare zienswjjze zeer talentvol voor, doch kreeg het hierover te kwaad met mejuffrouw van der Mey, die haar met klem bestreed. Zaterdag zal dr. Aletta Jacobs nog spreken over het politieke kiesrecht der vrouwen. Ge ziet dus, dat eenige der bekende Nederlandsche woordvoersters en strijdsters voor de rechten der vrouw zich op het internationale vrouwencongres te Berljjn hebben doen hooren. Wanneer de vele gasten na het sluiten van deze ver gaderingen Berlijn znllen verlaten, dan kan het niet anders of ze moeten een prettigen indruk van deze gastvrjje stad medenemen. De Rijkskanselier, graaf von Bülow, en de minister van binnenlandsche zaken, graaf von Posadowsky, ontvingen de vrjje vrouwen in hunne paleizen, een voorbeeld dat gevolgd werd door verschei dene leden van den adel, van de haute-finance, door ge leerden en door kunstenaars. De Koninklijke Academie voor Muziek organiseerde een feestconcert, waarbij ook de Nederlandsche zangeres, Julia Oulp, medewerkte. Tal van theaters stelden een groot aantal biljetten ter beschikking der congresleden. Particuliere verzamelingen werden gratis ter bezichtiging gesteld. Doch hoeveel dames van al deze vrijgevigheden geno ten hebben, zonder nu en dan uit de congres-zittingen wegteblijven, zal ik maar niet trachten uittevorschen. Om een programma aftewerken, zooals bij gelegenheid van dit vrouwencongres is opgemaakt, daartoe schieten men- schelijke, althans mannelijke de Amerikaansche spreek ster Mrs. Grannis noemde ons in haar voordracht steeds zeer karakteristiek »male men" (mannelijke menschen) te kort, en zeker die van een journalist, die ook nog aanteekeningen en verslagen te verwerken heeft. Dit is dan ook de reden, dat ik dit schrijven eindig, al heb ik al mijne congres-impressies nog niet weergegeven. H. Zaterdagmiddag is de Minister van Binnenlandsche zaken, Dr. A. Knyper, nit den Haag naar het buitenland vertrokken. Na de vermoeiende weken, die achter den rug liggen, zal zeker niemand den Minister eenige rust misgnnnen. De verkiezingen voor de Provinciale Staten. De uitslag der stemming voor de Provinciale Staten van Zeeland heeft geen verandering in den stand der partijen gebracht en de herstemming kan die ook niet brengen. In Goes gingen de vrijzinnigen, vergeleken bij 1901, 1000 stemmen vooruit. Dat er nog tal van anti-revo lutionairen zjjn, die op geen roomsch-katholiek stemmen, bleek in dit district opnieuw, daar de r.-k. candidaat Timans niet eens in herstemming komt en de anti-revo lutionairen daarentegen met 210 tot 269 stemmen meer derheid zijn herkozen. De Staten van Zeeland zullen, evenals tot nu toe, tellen 19 antirevolutionairen, 15 liberalen, 7 roomsch- katholieken en 1 lid tot geen partij behoorende. Uit Velsen wordt geschrevenHet proces-verbaal van het stembureau te Bloetrendaal voor de Provinciale Staten, was volgens het proces-verbaal van het hoofd stembureau niet door den voorzitter en de leden van het stembureau geteekend. Het hoofdstembnreau heeft daarom de verzegelde pakken geopend en bevonden, dat het daarop vermelde aantal stemmen op iederen candidaat, op de stembiljetten uitgebracht, overeenkwam met het aantal op het niet geteekende proces-verbaal. Eenige personen zijn van plan bij de Provinciale Staten aan te dringen op nietig verklaring van deze stemming. X erklezl ngsvarla. Naar men mededeeltbleef in den Haag oen kiezer niet minder dan drie kwartier in het stemhokje om zijn stem uit te brengen. De voorzitter van het stembureau meende hem niet te mogen storen. Een andere kiezer gaf op niet zelf te knnnen stemmen wegens lichaamsgebreken. Het bleek, dat hij zijn bril vergeten had. Te Venhuizen vervulde een 94-jarige nog zijn kiezers plicht hij wierp zjjn biljet in de bus met de ontboeze ming „Heeren, ik doe mjjn best, doch het is voor 't lest". Te Andijk moest een zwakke 80-jarige kiezer de trappen van 't gemeentehuis worden opgedragen. Te Oostwoud bleef slechts één kiezer, die wegens ziekte verhinderd was, thuis. Van de 165 stemmen kregen de liberale candidaten er 164 en 162. Uit Den Haag schrijft men aan Het Volk Een onderwijzer, hier woonachtig, doch werkzaam aan eene christelijke school te Delft, had als kiezer de candi- datenlijst der soc'alisten onderteekend. Het bestuur der school stelde hem nu voor het dilemma ontslag te vra gen met 2 maanden salaris of ontslag te krijgen zonder meer. Hjj koos het eerste. Minister Knyper is Vrijdagochtend als een gewoon kiezer, zijn stemplicht komen vervullenhij uitte zijn boosheid in een klacht over de hardheid der kiespotlooden. Wat, zegt De Avendpostwel een ministeriëele aanschrij ving tengevolge zal hebbenovermits men met harde potlooden kwaljjk de candidaten »zwart kan maken." Wat huisvrouwen zal doen lachen. Op voorstel van den heer mr. Leccius de Ridder heeft do gemeenteraad van Wageningen besloten het schrobben, spoelen enz van wegen, die met klinkers zjjn bestraat, te verbieden. Men meent, dat zij daardoor te spoedig slijten Schoolfeest te Kolhorn. Den 15den werd met de leerlingen der hoogste klasse van de openbare lagere school t,e Kolhorn een reisje gemaakt naar Amsterdam, alwaar Artis een bezoek werd gebracht, ei ook andere merkwaardigheden werden be zichtigd. Den 16den ging men met de lagere klassen naar Helder en Huisduinen, in een aantal rijtuigen naar 't Zand, verder per stoomboot. Op de reis, als te Huis duinen in speeltuin en duinen, hadden de kinderen dolle pret. Het weder, dat zich beide dagen in den aanvang ongunstig liet aanzien, hield zich gelukkig goed. De allerkleinsten, welke met 1 Mei op school kv amen, ontvingen een prijsje thuis. Allen zijn overgelukkig; ook de ingezetenen, welke jaarlijks door hnn financieelen steun een kinder feestviering mogelijk maken, kunnen weer met voldoening op hun werk terugzien. f thletische wedstrijden. Programma der Groote Nationale Athletische Wed strijden op Zondag 26 Juni te Iipendam. No. I. Go as you please race, afstand 30K.M. 4 fraaie prijzen, benevens keerpuntprijs. No. II. 100 M. hardloopen voor nieuwelingen in series en beslissing, drie prjjzen. No. III. 1000 M. hardloopen (nationaal), drie prijzen. Rennie 's middags 12 uur aan Café Joh. Bakker te Iipendam. Start der deelnemers voor No. 1 om één uur. Inschrijvingen sluiten uiterlijk Vrjjdag 24 Juni *s nachts 12 uur, bij den heer H. J. A. Muldgr, Regu liersgracht 83, Amsterdam. Inschrijvingen zonder inleg- geld worden niet geaccepteerd. Gangmaking is alleen geoorloofd in de Go as you please race. De prjjzen bestaan nit kunstvoorwerpen en zijn drie dagen vóór den wedstrijd voor ieder deelnemer te bezich tigen aan bovengenoemd adres. De wedstrijden gaan alleen dan door, als er voor elk nummer minstens zes deelnemers zijn. Prijsvraag vaa „Het Witte Kruis". De commissie van beoordeeling voor de prijsvraag, be treffende de Malaria (bij gelegenheid van haar vjjf-en- twintig-jarig bestaan, uitgeschreven door de Noordhol- landsche Yereeniging »Het Witte Kruis") gevormd door de hoogleeraren dr. C. Eijkman en dr. C. H. H. Spronck te Utrecht, en dr. P. K. Pel te Amsterdam, heeft aan het hoofdbestuur ter bekroning voorgedragen het antwoord, ingezonden door den heer H. J. M. Schooarts te Krommenie. Drankgebruik. Naar de »Volksbond", orgaan van de Vereeniging tegen drankmisbruik van dien naam, meldt, is het ver bruik van gedistilleerd per hoofd der bevolking in Neder land over 1903 geweest 7.88 liter. Een cijfer lager dan het sedert 1871 ooit in eenig jaar was. Na 1871 was het gebruik per hoofd steeds boven de 8 liter. Hen spaar-systeem. Onlange werd door dr. Frederik van Eeden een plan ontworpen, om de nog buiten werk zijnde slachtoffers der groote spoorwegstaking aan den kost te helpen, na- meljjk door hen te verbinden als employés en werklieden aan verschillende op te richten neringen. In een thans geopen- den galanteriewinkel in de Warmoesstraat te Amsterdam heeft het denkbeeld zijn eerste toepassing gevonden. Hoewel men er de voorwerpen spiegels, kasten, versierde tegels enz, enz. ook a contant kan koopen, denkt men toch voornamelijk de klandizie te krijgen langs een spaarsys teem. Ieder kan nameljjk een spaarboekje in den win kel krjjgen en een zeker bedrag bepalen, dat wekelijks aan zjjn woning wordt opgehaald en dan te zijner tijd op dat spaarboekje zich van eenig voorwerp in den winkel komeD voorzien, met de vrjjheid natuurlijk om wat op het boekje als tegoed geschreven is, beneden den koopprijs van het voorwerp bljjft, bij te betalen. Andere neringen op allerlei gebied, hoopt de maat schappij, genaamd „De Eendracht", te doen volgen. Hen poese-leven. Voor eenige dagen werd te Wognum, door een paar jongelui het oud papier langs de huizen opgehaald, en aan het station bezorgd. De chef aldaar bemerkte, dat- in een der balen leven was en bij nadere beschouwing zag hij, dat een poesje haar poot door eene opening stak. Hij verloste het diertje uit deze zonderlinge woning, en bezorgde hel een beter plaatsje in de keuken. Beroepen bjj de Ned. Herv Gemeente te Schellinkhont M. A. G. Vorstman candidaat te Zutphon. Onder zeer vele b ijken van belangstelling herdacht de heer W. Schuurmanpredikant te Hauwert en vice- president der Synode, Zondag zijne veertigjarige ambts vervulling. Achtereenvolgens was de jubilaris werkzaam te Petten, Spaarndam, en sinds 12 December 1880 op zijne tegen woordige standplaats. De heer B. de Vriesle onder wijzer te Znidschar- woude, is benoemd tot hoofd der school te Pijnacker (bjj Delft). Op eene voordracht voor onderwijzer aan de kostelooze school, lett. A, te Haarlem staat No. 2 de heer J. Man tel te Heer-Hugo waard. Tot onderwijzeres aan de R.-Katb. meisjesschool te Purmerend is benoemd mej. C. H. M. Brinkmante Monnikendam. {Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) Bijbelsche planten. De lelie des velds. De in Matth. VI: 28, 1 Kon. VII: 23—26 en Hosea XIV 6 bedoelde lelie kan onmogelijk de bij ons bekende witte lelie (Liliura candidnm) geweest zijn, omreden deze plant in Palestina slechts op enkele plaatsen voorkomt. Daarentegen vinden alle reizigers, die het H. Land be zoeken, aldaar in ontzag'lijke hoeveelheid oen bolgewas, bekend onder den wetenschappelijken naam van Oporanthus lntea (van opora, herfst en anthos, bloem, dus gele herfst bloem), dat in September of October bloeit en geheele landstreken bedekt. Deze »Lelie des Velds" kan bjj ons te lande in den vollen grond, zonder bedekking tegen vorst, gekweekt worden en bloeit dan, ten tijde dat er nog slechts weinig andere planten meer in bloei zijn, met fraaie gele bloemen. In Palestina, waar van Maart of April tot November geen regen valt, ontwikkelen vele planten, met de eerste regen, zich eerst in den herfst, nadat zij 7 maanden lang in den zéér heeten grond hebben gelegen. In het woes tijnklimaat van het H. Land kan het plantenleven zich slechts 2 of hoogstens 3 maanden, Nov., Dec,, Jan., ont wikkelen. De temperatuur is er dan aangenaam, doch kan men in Januari gevoelig koude dagen en bjjna iederen winter eenige sneeuw verwachten. De bittere, scherpe bol van het gewas, waarover boven is gesproken, werd vroeger als Radix Lilio-Narcissi als laxeer- en uitwendig als verzachtend middel aangewend. Ik ontving eene bezending bolletjes dezer interessante plant uit Palestina. Middelburg. M. BUIJSMAN. Dc uitgesloten diamantbewerkers. Mijnheer de Redacteur, In het nummer van Woensdag 15 Juni 1.1. uwer courant, stond een berichtje, waarin werd medegedeeld, dat de afdeeling Graftde Rijp van den »Bond van Nederlandsche Onderwijzers" het voorstel van het hoofd bestuur, om f 500 te bestemmen voor de uitgesloten diamantbewerkersheeft verworpen. Den inzender van dit bericht geven wjj in overweging a. te bedenken, dat niet alles, wat hij opvangt, over het in huishondeljjke vergadering behandelde noodzakelijk tot stof voor een berichtje moet dienen b. zijn berichten in een juist,en vorm te gieten. In het onderhavige geval is n.l. van verwerpen door een afdee ling beslist geen sprake. Er werd alleen een referendum gehouden over een voorstel van het hoofdbestuur en daarbij werden uitgebracht 3 stemmen vóór en 4 stemmen tegen. Met dank voor plaatsing Het bestuur der afd. Graft— de Rjjp B. Th. KRABBENDAM, voorz. K. ERAS, secr. [Wij hopen, dat de naam van den secretaris juist is weergegeven. Hy was zoo goed als onleesbaar. Red.] Zitting van 17 Juni 1904. L. S. Hz., te Egmond aan Zee, straatschenderij, f 1 boete of 1 dag hecht. H. V., te Uitgeest, overtreding boterwet, f 1 boete of 1 dag hecht. C. B. Gz., te Egmond aan Zee, loopen over verboden grond, f 1 boete of 1 dag hecht. H. S. Jz., J. S. Pz., L. G. Hz., te Egmond aan Zee, strooperjj, ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. P. K. Az.", L. S. Az., te Egmond aan Zee, G. G. Rz., te Rinnegom, jachtwetovertreding, ieder f 1 boete of 2 dagen hecht. B. H. A. L., O. E. J., te Alkmaar, R. S., D. H., te Uitgeest, J. G., te Egmond aan Zee, J. D., te Heiloo, C. W., te Broek op Langendijk, J. B., te Oastricum, overtreding politie verordening, de le, 2e, 5e, 6e en 7e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 3e en 8e ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht., de 4e f 1,50 boete of 1 dag hecht. Amsterdam 20 Juni. De prjjzen der Aardappelen varen heden als volgt: Malta's 7 a 9 et., nieuwe Malta's (Spring) 95 a ll5 ct. per kg., Andijker Muizen (groote) f 4a 5.30, id. (kleine) f 3.50 a 4 50, Westlandsche Zandaardappelen f 3.80 a 4.60, id. (kleine) f 2.80 a 3.40 per Hl. Aanv. 5 ladingen. Amsterdam, 20 Juni. Ter veemarkt waren aanvoer en prijzen304 runderen, vette le qnal. f 0.68 a 0.72, 2e qualiteit 64 a 68 e., 3e qualiteit 60 ct. en votte ossen a ct. per K G., 145 melk- en kaltkoeien f 125 a 290 1 graskalveren, 56 nuchtere kalveren f 8 a 16, 3 schape f a ,22 lammeren f 0a 603 vette varkens 34 a 36 ct., Overzeesche 36 a 38 et., Rijnkan- ters 38 a 40 ct. Medemblik, 20 Juni. Groote muizen f 2,20 a 2.45, kleine id. t 1.50 a 1.65. groote ronde f 2.a 2.10, kleine id. f 1.40 a 1,50. Aanv- 1560 manden of zakken. Schagen, 19 Juni. Aangev. 200 paarden, als25 loxe f 350 a 400, 125 werk id f 100 a 250, 50 slacht id. f 50 a 100. Schiedam, 20 Juni, Noteering Makelaars f 10.—, Jene- vo f 14.— Beurscommissie 1 9.50, mootwijnflO. Ruwe Spiritus f 8j, Spoeling Oommissie f 0.70, Am- sterdamsche proef f 18.50.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6