"BUITENLAND- BINNENLAND. No- 75. Eerste blad. Honderd en zesde jaargang. 1904. VRIJDAG 24 JUNI. Zijdie zich met 1 Juli op dit blad abonneeren ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers kosteloos. Algemeen Overzicht. Nieuwst ij dingen. Gemengd Nieuws. AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlisdag-, Uoiitrdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaak f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertentiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. De politiek en het rad van fortuin hebben menig punt van overeenkomstnu eens is de eene partij boven, dan weer de tegenovergestelde, 't Wisselt maar steeds af. In België ziet men b. v. een herleving van de liberale beginselen, een toenemend stemmen-cijfer voor de candidaten, die ze belijden in Nederland daaren tegen zijn de kerkelijke partijen op dit oogenblik aan de winnende hand, doch ook voor haar zal eenmaal de ure aanbreken, waarop zij van haar plaats in de voorste rijen afstand zal moeten doen en zich zal moeten te vreden stellen met de rol van toeschouwer na een tijdperk van handelen. Hoe lang dat nog duren zal is slechts afhankelijk van de krachtsontwikkeling en de organisatie der liberalen en mede hiervan, of eventueele maatregelen van het tegenwoordige Kabinet zóó anti liberaal zijn, dat de sluimerende vrijzinnigen er door worden wakker geschud. Geloove niemand, dat in Nederland het liberalisme voorgoed gedoemd is, zich met een plaats op den tweeden rang te vergenoegen. Als er één land is, waar 't er een tijdlang zeer slecht voor de liberalen heeft uitgezien, dan is 't Enge land. Daar waren in de laatste jaren de conservatieve Parlementsleden zóó talrijk en zóó nauw aaneengesloten, dat elke poging om daartusschen een wigge in te drijven van te voren tot mislukking was veroordeeld. En ziet nu eens 't Is nog maar een quaestie van weken en maanden, dat het tegenwoordige ministerie door een liberaal zal worden vervangen. De veranderde gezindheid in Enge land blijkt telkens weder bij tusschentijdsche verkie zingen voor het Lagerhuis. Nu weer zeer duidelijk te Devonport, waar de conservatieve meerderheid van 28 stemmen is veranderd in een liberale van 1040 stemmen. Dit is voor de liberalen een nog des te grooter succes, wijl hun candidaat, de heer William Benn, voorzitter van den London County Coundl, tot tegenstander had Sir John Jackson, een machtig werkgever te Devonport, die zeer veel arbeiders in zijn dienst heeft. De quaes tie der fiscale hervormingen heeft ook hier den door slag gegeven en terecht hebben de werklieden begrepen, dat eene verwezenlijking van de plannen des heeren Chamberlain voordeelig zou zijn voor de schatkist, doch de hoogere prijs der levensmiddelen zwaar op den werkmansstand zou drukken. Al sinds overouden tijd pleegt het Lagerhuis zich volkomen onverschillig te betoonen omtrent den afloop eener spannende verkiezing. Dat brengt de traditie nn eenmaal zoo mee. Daarom is 't zoo merkwaardig, dat na het bekend worden van de uitspraak der stem bus te Devonport deze traditie ten eenenmale is ver loochend. De liberalen hieven een onbedaarlijk gejuich aan en kreten van „aftreden, heengaan", klonken den ministers tegemoet. Intusschen is het ministerie nog aan het roer. Opdat de heer Balfour daarvan zoo min mogelijk wil zal hebben, zijn de liberalen overgegaan tot een georgani seerde obstructie, hierin bestaande dat men door einde- looze debatten en herhaalde stemmingen den voortgang van den wetgevenden arbeid zooveel mogelijk belemmert, 't Is wel geen fraai systeem, maar onder de bestaande omstandigheden is 't het eenige, wat te doen valt, om zoo min mogelijk plannen, staande op het verlanglijstje van de conservatieven, in vervuiling te doen komen Is 't waar, wat wordt gefluisterd, dat namelijk in den boezem van het ministerie oneenigheid heerscht over de hervorming van het oorlogsdepartement, dan zal de overwinning der liberalen minder lang op zich laten wachten. Voor ons als buitenlandsche toeschouwers is deze wor steling van de nu nog onderliggende partij om weer op het kussen te komen, ongetwijfeld interessant. Die strijd is echter nog meer dan dit. Want met den afloop daarvan zijn nauw verbonden de belangen van onze stam verwanten in Zuid-Afrika, waarmee de huidige regeering op jammerlijke wijze speelt. Het conservatieve Kabinet kent in Zuid-Afrika slechts mijn-magnaten, wier wenschen moeten bevredigd worden, ook al gaat dat vierkant in tegen hetgeen de eigenlijke landsbevolking noodig acht om weder tot welvaart te komen. Van liberale bewind voerders in Downing Street mag men verwachten, dat zij niet zoodanig met blindheid zullen zijn geslagen. Wjj hebben allen indertijd gehuiverd bij de beschrij ving van moorddadige gevechten in den Zuid-Alrikaanschen oorlog men denke slechts aan Spionkop en Modder rivier maar veel ontzettender zijn toch nog de slach tingen, die worden aangericht in de gevochte tusschen Russen en Japanners. Hoe vreeselijk 't b.v. nu weer is toegegaan ia den slag bjj Wa-fang-kau moge blijken nit het volgende, dat is ontleend aan een telegram van een Russisch correspondent te Liao-jang De Russische linkervleugel kreeg bevel een heuvel ten N. van Djaoewo van den vijand te zuiveren. De storm colonne moest over een geheel onbedekt terrein ter lengte van één K.M, heen. De eenige dekkingsplaatsen op dit terrein waren twee kleine zandhoopen en twee diepe kloven. Zoodra de colonne over de vlakte trok, werd zij door een moorddadig vuur overstelpt. Do Russen ver spreidden zich nu als tirailleurs en maakten gebrnik van iedere oneffenheid van den grond, vallende weer opstaande, vurende en voortgaande. Zoo kwamen zij bij den eersten der zandhoopen. Hier schepten zij adem. Zij waren hier achter beschut tegen hst geweervuur. Maar nu wierp de Japansche artillerie een stortvloed van granaten in den hoop van vermoeienis hijgende soldaten. Vreeselijk was de slachting. De helft der colonne werd geveld. Maar de overigen hereenigden zich en zetten den marsch voort. Een hunner regimenten, het 3de, bereikte den voet van den heuvel. De 6de compagnie, of wat er van overschoot, kwam tot op 20 pas van de Japansche loopgraven. Op dat oogenblik stond er geen officier meer overeind. De laatste, kapitein Hasken, was honderd meter te voren met doorschoten borst gevallen. Daar stonden de Russen, buiten adem en afgemat, onder de Japansche stelling. Om op hen te kunnen vuren, moesten de Japanners zich over den rand van den heuvel heenbuigen. Maar de Russische soldaten schoten nog raak en hunne hoera's bleven weergalmen. De Japanners, ver woed, dat zij zich van het dappere hoopje niet ontslaan konden, begonnen rotsblokken van den heuvel af te rollen. Hier en daar waren Russen naar boven geklauterd en handgemeen geraakt. Men sloeg elkaar met de geweer kolven en met steenen neer. Maar op den dnur konden de Russen 't niet uithouden en het droevig overschot der colonne moest met verbeten woede terug, nog eens over de kale vlakte en gruwelijk gedecimeerd. De Russische rechtervleugel, waarop de Japanners 't hevig gemunt hadden, hield tot 11 uur voormiddags stand. Op dat uur werd hjj versterkt door twee regimen ten, die zoo juist met den spoortrein waren aangekomen. Nn werd de vijand teruggedrongen. Maar generaal Nodzoe deed aldoor versche troepen aanrukken. Het eene Japansche regiment volgde het andere in onafgebroken rijen. De Russische bevelhebber, bemerkend dat hij gevaar liep te worden omsingeld, gaf bevel tot den aftocht. Om 5 uur verlieten de Russen Wa-fang-kau, na hnnne magazijnen aldaar in brand gestoken te hebben. De Japanners bleven den 16en des daags te Wa-fang- kau over, maar des avonds begonnen zij de vervolging met zulk een snelheid, dat zij de achterhoede der ge slagen Russen inhaalden. Gelukkig voor dezen barstte in dien nacht een vreeselijk noodweer los, dat de wegen onbegaanbaar en het terrein voor do verdere vervolging ongeschikt maakte. Allengs konden de Russen daarop hun aftocht naar het noorden voltooien. Uit de nieuwste berichten van het oorlogsterrein blijkt' dat de Japanners in de laatste dagen een buitengewone activiteit aan den dag leggen. Wellicht willen zij nog een grooten slag slaan vóór het aanbreken van het regenseizoen in Mantsjoerije, dat nu in aantocht is. Kolonel Werestsjagm heeft onlangs een zeer levendige beschrijving gegeven van de gevolgen van de stortregens in Mantsjoerije, welke soms op een dag meermalen voor komen. De toch al slechte wegen, die eigenlijk maar karresporen zijn, veranderen dan in korten tijd in beken. De wagens blijven in den doorweekten grond steken, en de soldaten moeten zichzelf voor de wagens spannen, om ze over moeielijke plaatsen heen te krijgen. Bij dit werk, dat dikwijls uren duurt, blijven de laarzen van de soldaten niet zelden in de modder achter. Nu stelle men zich voor dat een heel leger ontbonden wordt, om als trekkracht dienst te doen, men kan zich dan voor stellen wat van de slagvaardigheid van zulke troepen te verwachten is. Daarbij komt dat de manschappen meermalen daags tot op het hemd toe nat worden en dan eigenlijk gedurende weken niet droog worden en dat er bijna nooit een droog onderkomen voor den nacht te vinden is. Onder zulke omstandigheden staan men- schen en dieren bloot aan allerlei ziekten en is het uit breken van epidemieën haast niet te vermijden. herkiezen. Reeds is de nieuwe candidaatstelling bepaald op 4 Juli, de stemming op 11 Juli en de herstemming, zoo noodig, op 18 Juli. Jhr. Boreel heeft een zeer groot aandeel in de plannen van voorbereiding van het nienwe provinciaal krankzin nigengesticht te Castricum, en zon daarom niet dan zeer noode in het college van Gedeputeerde Staten worden gemist. Te Wormer is bij enkele candidaatstelling benoemd de commissie van 7 leden, ter bevordering van het ont werp van Wet tot wjjziging van de grens tusschen de gemeenten Wormer en Wormerveer. Het zijn de hee ren P. Nierop, W. Visser, G. Kramer, Jb. Molenaar, K. Glas, A. Meijer Cz. en E. Woud. Na een pijnlijke operatie te hebben ondergaan overleed te Leiden in het Hópital Wallon ds. Salvns Kutsch Lojenga, predikant bij de Doopsgezinde gemeente aldaar De overledene werd in 1842 te Leeowarden geboren Hij is Doopsgezind leeraar geweest to West,zaan, Bols ward en Leiden. Gedurende vele jaren werd door hem het vrijzinnig Godsdienstig Dagboek geredigeerd. Ook op maatschappelijk gebied heeft hij zich verdienstelijk ge maakt. Hjj was als mensch zeer geacht. Bjj de herstemming voor een lid van den gemeente raad van Oudkarspel vacature Jb. Pranger Jzn. werd gekozen de heer 0. Over met 126 stemmen. Op den heer C. Jonker waren 86 stemmen uitgebracht terwijl de heer K. Limmen 8 stemmen verkreeg. Mr. W. A. 't Hooft, het herkozen Statenlid voor Haarlem, heeft zjjne herbenoeming niet aanvaard, om daardoor de Haarlemsche kiezers in de gelegenheid te stellen jhr. G. S. Boreel, lid van Gedeputee: de Staten, te Als lid van den gemeenteraad van Hoorn heeft zjjn ontslag genomen de heer P. Best, die vele jaren zitting heeft gehad in dat college. De populariteit van den Prins te Apeldoorn. De redacteur van de »Dentscbe Wochenzeitung in den Niederlanden'' is eens naar Apeldoorn geweest om inlich tingen in te winnen over den gezondheidstoestand van het Koninkljjk Echtpaar, 't Schijnt dat uit hunne om geving zoowat niemand iets losliet, maar hjj kreeg toch den indruk, dat de Koningin en de Prins beiden zich gelukkig in den besten welstand mogen verheugen. Op dezen onderzoekingstocht heeft de redacteur nog een avontuur gehad, dat bjjna zeer leeljjk voor hem was afgeloopen. Hjj maakte een praatje met boscharbeiders om het een en ander over Prins Hendrik van hen te hooren. Hjj vertelde dezen menschen, dat men in Amster dam den Prins voor trotsch hield, streng en weinig deelnemend tegenover het werkvolk. »Wat is dat?" riep toen een dezer mannen. »De prins is een goede, brave man. De braafheid ligt hem op het gezicht. Hjj helpt iederen arme en zieke, maar niemand mag 't zeggen, 't Gaat den menschen niet aan, en jou ook niet, leeljjke sociaal 1" Deze woorden werden vergezeld van bewegingen, die den redacteur noopten zich in den looppas te verwijderen hjj had al zware vuisten in de buurt van zjjn neus ge zien. Zijn hoed liet hjj er bjj in den steek, en na een wedloop, nog versneld door de projectielen die hem bedreigden, kwam hjj eindelijk weer in een omgeving waar men wilde aannemen, dat hjj noch met Troelstra, noch met Domela Nieuwenhuis »Bruderschaft" had ge dronken. A«Mlerlandscli Rundvee-Stamboek. Onder leiding van den voorzitter, den heer P. J. J. Repelaer, is Woensdag te Utrecht in het Haagsche Koffie huis de algemeene vergadering gehouden. De Voorzitter roept den afgevaardigden een harteljjk welkom toe, en zegt dat deze vergadering, nu de Ver- eeniging in eene periode van wjjziging verkeert, niet bij - zonder aangenaam zal zjjn, omdat vele werkzaamheden van administratieven aard moeten verricht worden. Toch zullen deze werkzaamheden worden afgewisseld door mede- deelingen van den heer I. G. J. van den Bosch, die aanwjjzingen zal doen hoe hjj zich voorstelt het onderzoek naar onzen veestapel te leiden. De heer C. J. van der Ondermeulen, onlangs overleden, werd in goed gekozen woorden herdacht. Hjj was een der oprichters van de Vereeniging, die veel tot haren bloei heeft bjjgedragen. De heer Van der Oudermeulen was een eenvoudig man, die veel goed deed, doch niet wenschte gezien te worden. In zjjne plaats was als commissaris vanwege de Hol- landsche Maatschappjj voor Landbouw benoemd de heer G. Vas Visser, voorzitter dier Maatschappij. De financiën staan goed. Het ledental bedraagt 2130. Vervolgens werd de begrooting besproken en werden in de statuten eenige wjjzigingen gebacht. Schoolfeesten te Egmond aan den Hoef. Uit Egmonó aan den Hoef wordt ons geschreven Zooals in een vorig bericht reeds aangekondigd hebben de kinderen der 5 eerste klassen hnn rijtoer en de hoogste klassen haar bezoek aan Artis genoten. Met recht genoten 1 Het weder was mooi, plaats in de rjjtuigen in overvloed en de stemming onbevangen natunrljjk-vrooljjk Bjj den heer Brnin te Bergen werd dit geldt natuurljjk de rjj- toer eerst halt gehouden. Een heerljjke gelegenheid voor kinderen, voor wie de draaimolen wel de grootste attractie is. Daarna werd onder voortdurend opgewekt zingen, met een krachtig hoera 1 er zoo na en dan tusschen, doorgereden naar Kamp, waar bjj den heer Wognnm een niet al te groote maar toch heel goede gelegenheid voor een pleisterplaatsje gevonden werd. De zeedjjk werd bezichtigd en voor de zooveelste maal geconstateerd, dat alle schoolboeken foutief zjjn in verband met deze djjken zjj liggen immers niet parallel en de Waker kan men feiteljjk alleen goed onderscheiden. Nu naar Schoor! terug en daar bjj den Heer Timmerman gepleisterd. Hier is in dat »onovertroffen" zandgat het dorado van de jeugd. Wat een prettig gewoel, al die klimmende, dalende en vallende kinderen 1 Menige wilde jongen boet zjjn »tour

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 1