Ter'lol' alia. Veiling yan vaste goederen, KUNST RN IuKTTKHÊnT" BÜRCrERXaXJKK STAND MARKTBERICHT1E Gemengd Nieuws. Wethouder De JongDat teeken ik niet. Ik begrjjp den inhoud niet. Daar moet ik eerst meer van weten. Morgen zal ik misschien teekeuen. VoorzitterGij moet teekenen. Het stuk moet morgen weg. Wethouder De JongIk teeken niet. VoorzitterDe gevolgen komen voor uwe rekening. Wethouder De Jong: Dat is goed. Hij teekent niet. Bij de rondvraag zegt het lid Heerschop, dat hij gelezen heeft, dat een motie van afkeuring tegen den burgemeester bij de Koningin is ingediend. Zoo zulks waar is, wenscht hij een tegen-motie in te dienen. VoorzitterMen heeft inderdaad een adres bg de Ko ningin tegen mij ingediend en ik heb het gelezen. Men beschuldigt mij van verschillende dingen, o.a. dat ik op 30 April en 1 Mei j.l. den publieken weg heb afgesloten dat ik reeds dagen te voren met dat plan heb rondge- loopendat ik per bode heb laten rondroepen, dat de koeien door Rijksveldwachters met geweld gekeerd zouden worden dat ik geen wethouders-vergaderingen houd. Ik kon natuurlgk niet vooruit weten, wat er gebeuren zou en daar ik op de meent moest zijn, kon ik daar toch geen wethouders-vergadering houden. Wethouder De Jong Gij wist wel wat er gebeuren zou. Gij hebt alles gedaan zonder de wethouders. Voorzitter: Ik ben aan niemand verantwoording ver schuldigd. Ik alleen ben verantwoordelijk. Ik mag in spoedeischende gevallen alle maatregelen alleen nemen en heb zulks gedaan om onlusten te voorkomen en de rust te bewaren. Nog heeft Z. Excellentie de Commissaris der Koningin mij officiëel geschreven, dat de woorden, die in bedoeld adres voorkomen, als zijnde door hem gesproken tot de wethouders van Blaricum, niet door hem gezegd zijn. Wethouder De JongDie zjjn wel zoo gezegd. Voorzitter: Jullie worden opgestookt. Het lid Heerschop stelt het volgende voor »De Raad van Blaricum verzoekt den beiden wethouders te erkennen, dat de inhoud van bedoeld ndres onwaar is en verzoekt hun tevens hun ontslag in te dienen." Het lid Verver vindt, dat men eerst moet weten, of het adres juist is of niet. Daarover kunnen we niet oor- deelen. Hij stelt het volgende voor >De Raad van Blaricum, ziende, dat de beide wethouders voortdurend overhoop liggen met den burgemeester, ver zoekt hun, hun ontslag in te dienen." Dit wordt aangenomen met 5 stemmen tegen 1. Het Witte Kruis. De Noordhollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" telde op het einde van 1903 niet minder dan 76 at- deelingen, waaronder die meer dan één burgerlijke ge meente omvatten. Uit de afdeelingsverslagen blijkt, dat hier en daar de wijkverpleging werd ingevoerd of uitgebreid. In het herstellingsoord Heideheuvel werden in het vorig jaar opgenomen 308 verpleegden, met 11,182 verpleegdagen, waarvan 3707 a f 1 en 2475 a f0,50 (van de afdeelingen). Onder deze verpleegden waren 46 kinderen (8 jongens en 38 meisjes). Zeventien af deelingen zonden 62 personen; 246 personen kwamen uit verschillende plaatsen, in en buiten de provincie, b. v. uit Amsterdam 101, Rotterdam 36, Den Haag 23, Haarlem 11, Utrecht 9, Arnhem 5. De ongesteldheden, waaraan de verpleegden lijdende waren, of de ziekten, waaraan zij geleden hadden, zijn volgens opgave van dr. A. Ékkerbloedarmoede, bleekzucht 90, zenuwzwakte, zenuwachtigheid 49, alg. lichaamszwakte 67, hartgebreken 5, ziekte van Basedow 4, klierachtigheid 3, enz enz. Voorts: moe raskoorts 23, influenza 15, luchtpijpontsteking 9, typh. koorts 6, rheumatisme 5, borstvliesontsteking 5, maag lijden 5, enz. Uit de rekening van Heideheuvel, die afzonderlijk wordt gehouden, blijkt, dat ook in 1903 de bijdrage uit de renten van het kapitaal dezer stichting niet ten volle noodig is geweest, om het verschil tusschen de uitgaven en de ontvangen verpleeggelden te dekken. Een som van f362,29 kon naar gereserveerd kapitaal worden overgebracht. Omtrent den ontsmettingsoven met waschinrichting te Alkmaar worden over het afgeloopen jaar geen be langrijke feiten vermeld, behalve dat de Friesche vereeniging Het Groene Kruis aldaar voorloopig laat ontsmetten, waarvoor eenige faciliteiten worden ver leend. Ontsmet werd 301 keer, uitmakende 306§ ovenvul lingen. Van de waschinrichting werd 79 maal voor de nabehandeling van ontsmet goed gebruik gemaakt. De ontvangsten ter zake beliepen f 1629,74^, het voordeelig saldo is f 544,34. Iedere ontsmetting kostte f 3,13, tegen f 3,18 in 1902. Voor zoover kan worden nagegaan werd ontsmet voor: tuberculose 97 keer, zuiveren 66, typhus 37, diphtheritis 12, carcinoma 7 keer, onbekend 76 keer. rit Bad-Hguond. Uit Egmond ontvangen wij bericht, dat de vreemde lingen er zoo langzamerhand weer beginnen te komen. Zoo zijn in het Pension Gruno, dat zoo mooi gelegen is bg zee en aan duin, gearriveerd Barones Wittgenstein, Barones Breitenbach met familie en Mevrouw B. A. Jansen-Irish Stephenson. Nog andere families hebben hare komst aangekondigd. Ken Jubilaris. Aan den heer 0. Kuin te Hoogwoud werden op den dag, waarop hij veertig jaar de betrekking van veldwachter te Hoogwoud bekleedde, vele bewijzen van waardeeriug ge schonken. Namens den gemeenteraad werd hij geluk- gewenscht door den Burgemeester, terwijl hem door Z.E.A. een belangrijk geschenk in geld werd ter hand gesteld. Ook vele ingezetenen wenschten hem geluk, terwijl het Fanfarecorps hem een serenade bracht. Kaasfabrlek Ie Wijdenes. Te Wjjdenes zijn voorloopige stappen gedaan tot het oprichten van eene kaasfabriek. Onder voorzitterschap van den Heer A. Ham is thans daartoe besloten en wel door het vormen van eene vereeniging op coöperatieven grondslag. De 27 aanwezigen zijn reeds toegetredan. De verdere voorbereiding is opgedragen aan eene oommissie, voorloopig bestaande uit de heeren A. Ham, P. Houten, C. Haring- huizen (Burgemeester) en J. Bennemeer. Spaarbank te Bergen. Maandag 20 Juni in do vergadering der »Spaarbank" te Bergen bleek uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Francken dat deze instelling in bloeieuden toe stand verkeert. Terwijl er op 1 Jan. 1904 139 boekjes in omloop waren, was het bedrag der inleggers f 13145,17J en het reservefonds bedroeg f 3009,58J. Vragen naar den bekenden weg. De morgengodsdienstoefening Zondag in de Geref. Kerk te Sloterdjjk, waaibg ds. Winckel voorging, is een oogen- blik verstoord geweest. Ds. Winckel werd midden in de godsdienstoefening op eens geïnterpelleerd door een paar Amsterdamsche socialisten, waarvan de eene vroeg, of er ook debat kon worden toegestaan. Onmiddellijk schoten twee berkeraadsleden toe, die den menechen aan het verstand brachten, dat de kerk geen debatteerclnb is, waarna de beide socialisten het kerkgebouw verlieten. Gelukkig afgeloopen. Te Bovenkarspel heeft een dochtertje van K. K. in een onbewaakt oogenblik gedronken nit een kan met petro leum, tengevolge waarvan het weldra in levensgevaar verkeerde. Na toediening van een braakmiddel is gelnkkig het gevaar zoo goed als geweken. He Velser pont. De stoomboot „Kennemerland" heeft Dinsdagmorgen weer den dienst hervat, tot des avonds zes uur toe was de Veleervoetbrug afgesloten en geschiedde de overgang geheel per pont. Aan beide niteinden van den pont heeft men nu ook electrische gloeilampen aangebracht, zoodat binnenkort ook bij avond de pont dienst zal doen. Voorloopig is de dienst vastgesteld van 's morgens 6 uur tot 's avonds 6 nur. Ken droevig ongeval. Woensdagmiddag is op het Noordzeekanaal onder Zaandam G. B. van Schagerbrng, tijdelijk schipper op de motor van P. H. te Schagen over boord geslagen en verdronken. De heer S. L, Wertheim, altist van het Concertgebouw orkest te Amsterdam, is benoemd tot le solo-altist bg het Qneens-Hall-orkest te Londen. De Muziekbode bevestigt het bericht, dat de Koninkljjke Militaire Kapel van het regiment grenadiers en jagers, van 5 tot 17 September een kunstreis in Dnitschland zal maken. Het feit doet zich voor, dat na verscheiden oproe pingen in verschillende couranten voor muzikant bij het 9de reg. inf., tot het vormen van een stafmuziekkorps, men daartoe tot dnsver nog niet is knnnen komen. Deze mislukking wordt toegeschreven aan het onvol doende der voorwaarden, die knnnen worden aangeboden. De restauratie der St. Lebninuskerk te Deventer waarvan de kosten begroot zjjn op f 100,000, zal door de groote belangstelling zoowel van de zjjde van de inge zetenen als van den gemeenteraad, vermoedelijk tot stand komen. De commissie, die zich belast heeft daarvoor gelden in te zamelen, heeft van den gemeenteraad een toezegging van f 2000 jaarlijks en gedurende 10 jaren, terwijl dat bedrag van de ingezetenen f 3000 is. Hier mede is voldaan aan de voorwaarde die de minister van binnenlandsche zaken heeft gesteld, in antwoord op een door de commissie tot H. M. de Koningin gedaan ver zoek om eene jaarlijksche subsidie. Wanneer dus nn het rijk daarvoor jaarljjks, gedurende 10 jaren, f 5000 toestaat is de zoo hoog noodige restau ratie dezer prachtige kerk verzekerd. De Berlitz methode bij het onderwijs In de vreemde talen. (Ingezonden.) De Berlitz-methode is een imitatie van het natuurlijk proces, waardoor het kleine kind zijn moedertaal leert spreken. Van de eerste les af hoort de leerling alleen de taal spreken, waarin hij zich bekwamen wil. Met de oude methode van vertalen wordt geheel gebro ken. Bij 't vertalen wordt de meeste tijd in beslag genomen door verklaringen in de moedertaal van den leerling, ter wijl er maar weinig woorden in de vreemde taal gesproken worden. Hjj, die een vreemde taal door middel van vertalen leert, zal nooit of niet dan met groote moeite zioh knnnen gewennen, in die taal te denkenhij is daarentegen ge neigd, alles te zeggen, zooals hij 't in zijn moedertaal zou doen on 't letterlijk te vertalen, waardoor hij zioh natuur lijk nooit het rechte idioom van de vreemde taal zal eigen maken. Het is moeielijk, neen onmogelijk, voor elk woord van een taal het precies gelijkwaardige woord in een andere taal te vinden. Elke taal heeft hare eigenaardigheid, haar taaleigen, hare zegswjjzen, die moeielijk door vertaling weergegeven knnnen worden. Daaruit volgt, dat alle kennis der vreemde talen, die alleen door vertaling verkregen wordt, nit den aard der zaak gebrekkig moet zijn. Elke taal moet nit zioh zelve geleerd worden. Dit wordt ook bevestigd door de welbekende ondervinding van den reiziger in oen vreemd land. Hij leert met weinig moeite en in betrekkelijk korten tijd vloeiend spreken in de vreemde taal, terwijl de leerling op school in weerwil van langdurige oefening in spraakkunst en vertaling soms jaren lang te vergeefs naar het zelfde resultaat streeft. Het taalonderwijs door middel van de Berlitz-methode is voor den leerling wat het verblgf in een vreemd land voor den reiziger is. Hij hoort en spreekt alleea de taal, die hij wenscht te leeren, alsof hjj in een vreemd land is, en heeft daarenboven het voordeel, dat da moeielgk- hedon der taal systematisch voor hem gerangschikt zijn. Ten einde zich begrjjpelijk te maken, moet de onder wijzer met 't allereenvoudigste beginnen. Hij wijst voor werpen nit de onmiddelljjke omgeving van den leerling aan en noemt ze bij name. De nitdrnkkingen in de vreemde taal worden ouderwezen door aanschouwing en het gehoorde leerling gewent zich de vreemde taal onwillekeurig en gemakkelijk te gebruiken evenals zijn moedertaal en niet langs den omslachtigeu weg van verta ling. De moeieljjkheden van de grammaire worden ook hierdoor verminderd, daar vele van die moeielijkheden geschapen worden door de vergelijking der constructie van twee talen. Datgene wat niet onderwezen kan worden door middel van aanschouwing wordt zoodanig onderwezen, dat men nit den zin kan opmaken, wat het beteekent; de onbe kende woorden of nitdrnkkingen worden geplaatst tusschen het reeds bekende, zoodat men ook door wat reeds vooraf gegaan is, den zin begrjjpt. In de lessen voor meerge vorderden wordt van de onbekende woorden dikwijls een eenvoudige definitie gegeven met natnnrljjk reeds bekende worden. De geheele woorden-voorraad wordt gegeven in den vorm van een gesprek tusschen leerling en onderwijzer. De meest noodige en nuttige uitdrukkingen worden eerst gegeven, zoodat, indien de leerling na korten tijd ophoudt met les nemen, hij toch in staat is een practisch gebruik van 't geleerde te maken. Voor den leerling is deze methode gemakkeljjk, voor den onderwijzer moeielijk, doch het succes, dat hg ver krijgt in korten tijd, zal hem ruimschoots voor zijne moeite schadeloos stellen. ANNA C. KLOTS. Beroepen bij de Ned.-Herv. Gemeente le Abbekerk W. D. van Leeuwen Boomkamp Jr. te Borkulo. Bij Kon. Besluit is verlof verleend aan J. J. Stnyt Pzn„ koopman en lid van don gemeenteraad van Pur- merend, wonende aldaar, tot het aannemen van het krnis »Pro Ecclesia et Pontifice", hem door Z, H. den Pans geschonken. Benoemd tot Voorzitter van den polder Derg en Kerk- meer, vacature Jb. Pranger, de heer H. Hart Oz., te Ondkarspel. Bergen. Getrouwd. 1 Mei. Cornelia Jonker en Neeltje Zwakman. 4 Petrus Nanne en Johanna Dekker. 8 Pieter Schoenalhier en Pietertje Kramer te Koedjjk. 27 Cornells Schotten en Alida Bakker. Geboren. 3 Mei. Johannes, z. van Johan Lendrik Maria Rose en Agatha Maria Rothof. 6 Johannos, z. van Oene Jonker en Elisabeth Min. 19 Johannes Wilhelmus, z. van Wilhelmus Johannes van der Steen en Catharina Nanne. 25 Macia, d. van Hendrik Roos en Johanna Jalink. Overleden. 12 Mei. Jan Smit, wednr. van Maartje Schoen, eerder van Jannetje Meijlis. 26 Pieter Beeldman, echtgen. van Albertje Kok. Broek op Kangedijk. 1—31 Mei. Getrouwd. Aris Aarsen en Geertje Noordwest. Jan Kostelgk en Antje Wit. Tennis Wolzak en Maartje Kostelgk. Geboren. Jan, z. van Willem Keizer en Neeltje Kostelgk. Dienwertje, d. van Jan Stins en Jaapje Deugd. Maartje, d. van Nicolaas Hoogschagen en Antje Hillen. Dirk, z. van Cornelis Wagenaar en Reintje Borst. Overleden. Jan Spaans, echtgen. van Neeltje Gootjes, 55 j. 22 Jnni. Door den Notaris C. G. STEEN, te Alkmaar. 1. Een huis en erf en flinken tnin, benevens afzonderljjk gebouw en vrije steegzuidzijde OndegrachtNs. 87 en 87a, kad. sectie B, Ns. 2353 en 2352, samen groot 4 aren 36 cent. Bij opbod gebracht door den heer F. H. Ringers op f 3990, 2. Een hnis met erf en tnin, naast het vorige perceel No. 86, kad. seotie B, No. 955, groot 1 are 87 cen tiaren. Bg opbod gebracht door denzelfde op f 2075, Afslag 29 Jnni a.s., in het Hotel W ij n k a m p", aan de Paardenmarkt te Alkmaar, des avonds 7 nnr. Haarlem, 22 Jnni. Aangev. 3 vette koeion f 198 a 205, 43 nuchtere kalveren f 11 a 17, 24 vette schapen f 18 a 23, 2 paarden, 19 lammeren f 14 a 16. Kaas. Aangev. 29 stapels, 4200 stuks, wegende 7808 Kg., prijt f 15.a 26.50. Schiedam, 22 Jnni. Noteering Makelaars f 10.—, Jene ver 1 14.— Benrscommissie f 9.75, stemming willig, Ruwe Spiritus f 8f, Spoeling Commissie f 0.80, Am sterdamsche proef 1 Amsterdam 22 Jnni. De prjjzen der Aardappelen waren heden als volgt Friesche Dokkumer Jammen f 0.80 a 1.20, dito blauwe f 0.60 a 1.30, Katwijker Zand f 3.40 a 4.40, dito Muizen f 3.— a 4.— IJpolder id. f 3.— a 3.80, AndjjKer id. f 3.10 a 4.2o> Westlandsche Kleimanden f 3.40 a 40, dito Zand f 4.— a 4.60 per Hl., nieuwe Malta 2 a 12s et. per kg. Medemblik, 21 Jnni. Groote mnizen f 1,90 a 2.—, kleine id. t 1.45 a 1.60. groote ronde f 1.80 a 1.85, kleine id. t 1.25 a 1,35. Aanv. 2000 manden of zakken. Medemblik, 22 Jnni. Groote ronde f 2.a f 2.20, kleine ronde f 1.20 a f 1.30, groote mnizen f 1.85 a 2.—. kleine id. f 1.15 a 1.30. Aanv. 2000 manden of zakken; Stoomdruk van Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 6