BURGERBIJKE STAND- KAATSTE TELEGRAMMEN, MARKTBERICHTEN- AT T T? T? T TM T De rentevoet voorheen en thans. w.z.w. meente is dit niet nadeelig. Wel, wanneer het mislukt, maar dat zal nie-,het goede moet slagen. En hiermede sluit de Voorzitter, na dank gebracht te hebben aan den spreker, aan de autoriteiten en verdere aanwezigen de vergadering. Rekening Burgerweeshuis, dienst 1903. De rekening van het burgerweeshuis over het jaar 1903 vermeldt in uitgaaf een bedrag van f 10929.79. Zij vangt aan met het nadeelig saldo der rekening van 1901 ad f 429.33i. Behoudens een drietal posten bleven de uit gaven op de verschillende volgnummers beneden de raming. Voor diverse kosten van bestuur werd f 1433.14 ot f 33 14 boven de raming uitgegeven. Voor onderhoud van gebouwen, meubelen enz. f 1094.98 of f 194 98 meer en voor onvoor ziene uitgaden f 112.82 of f 12.82 meer. Voor belegging van kapitaal, waarvoor f 2000 was geraamd, werd f 942.58 uitgegeven. Door regenten wordt in hunne begeleidende missive medegedeeld, dat slechts f 1000 op het Grootboek werd geplaatst, in verband met de omstandigheid dat door de Gedeputeerde Staten dezer provincie bij hun besluit van 13 Februari 1904 machtiging is verleend een bedrag van f 1000,— te besteden ter bestrijding der kosten benoodigd voor de verbouwing van een gedeelte van het weeshuis tot gymnasium. De gezamenlijke uit gaven bleven f 1555,34| beneden de raming. De ontvangsten, op de oorspronkelijke begrooting uitgetrokken tot een gezamenlijk bedrag van f 12485, bleven f 265,121/2 beneden de raming, zoodat de rekening sluit met een voordeelig saldo van f 1290.22, waarvan een bedrag van f 1000 voor het bovenomschreven doel zal worden aangewend. Een gehouden openbare inzameling van gelden bracht f 1447,20 op. De commissie voor de belastingzaken enz. vit den Raad heeft bij haar onderzoek de posten der rekening behoorljjk verantwoord gevonden en behoudens de omstan digheid dat het aanzienlijk bedrag vau f 488.12 voor gasverbruik in het bijzonder hare aandacht heeft ge trokken, bestaat er geene aanleiding tot het maken van bedenkingen zoodat zij den Raad adviseert de rekening goed te keuren. De fhundliouw-Tentoonstelling. Het Bestuur van de afdeeling Alkmaar van de Hol- landsche Maatsehappjj van Landbouw en het Bestuur van de Vereeniging tot bevordering van de Tentoonstellingen der afd. Alkmaar van deze Maatschappij hebben zich per circulaire gewend tot een groot aantal inwoners van Alkmaar, over de geheele stad verdeeld, waarin zij wijzen op het groote belang van de Tentoonstelling voor de stad en het succes, dat zij ook dit jaar weder belooft. Om dat succes nog te vergroot,en, richten zij in deze cir culaire een uitnoodiging tot genoemde inwoners om zich tot verschillende sub-commissiën te vereenigen. Predikbeurten. De Predikbeurten hier ter stede zullen Zondag, 26 Juni, als volgt worden vervuldGroote Kerk, 10 uur Ds. Vinke. Kapel, 10 uur Ds. van Leeuwen 6 uur Ds. J. A. van Leeuwen pred. te Bloemendaal. Ev. Luth. Kerk, geen dienst. Doopsgezinde Kerk, 10 uur Ds, Glasz. Rem. Geref. Kerk, lOj uur Dr. B. Tideman Jzn., Em. pred. te 's-Gravenhage. Geref. Kerk 10 uur en 6 uur Ds. Wechgelaer. M uziekuit voering. Zondag, 26 Juni, des avonds ten 7 uur, zal door het Stedelijk Muziekkorps, onder leiding van den heer J. M. Otto, in den Stadshout, de navolgende uitvoering gegeven worden 1. »The Loyal Legion" March v. I. O. Sousa. 2. »UngarischesLustspiel'' Oaver- tureKéler Ból». 8. »Espana" Concert Walzer E. Waldtenfel. 4. «Fantaisie originale" Imposeé an grand concours international de TilbourgW. v. Perck. Yietor Bnot. 5. Ouverture de Concours »la Couronne d'or" 6. Fantaisie sur des motifs de l'Opéra »Maritana" Wallace. 7. »Down south" American sketch Wm. Hy. Middleton. a. Sand Dance, b. Big boot Dancers, c. Cake Walk. 8. »Grande Potponrri Burlesque et populaireA. I. Clément. Aanbesteding. Uitslag der op 22 Juni te Alkmaar gehouden aanbe steding door het Ambacht van West-Friesland, genaamd Geestmer-Ambacht Onderhoud Westmeerdijk aannemer J. Silver, Hoogwoud, voor f 295Groote Mallegat, W. Krill er, O. Niedorp, f 31 Hooge en Zuiderrekerdijk, J. Oldenburg, Bergen, f 125 Omloopdijk, J. H. Schot, Alkmaar, f 2290, Noorderrekerdijk, G. Blom, Schoorl, f 1720; verschillende werken, E. Dekker, Esnigenburg, 1' 675 Zeedijk, J. Oldenburg, Bergen, f 1000 Ursemmer of Zee lijk bij Winkel, R. de Beurs, Aartswoud f 30; Walingdjjk te Ursem, W. Bakker, Avenhorn, f 750. Uitgesloten Diamantbewerkers. Tweede verantwoording van het Steuncomité voor de uitgesloten Diamantbewerkers Ontvangen bij H. E. van Gelder: J. B. i 2; J. W. W. Sr. f 2 50J. W. W. Jr. f 1 W. B. f 1 K. J. K. f 2.50J. J. de R. f 0.50 G. W. f 0.50J. A. B. f 1P. A. K. f 1J. G. K. f 2 C. J. R. f 1H E. V. f 1J. A. B. F. i 1.50 P. G. f 0.50W. BI. f 1.50 M. H. f 1afd. Onderw.-Bond f 5.25; Bg D. Peters Lijst fabr. P. en O. f 1.55 gebr. M. f 1.40 L. W. f 0.50 H. d. G. f 1. Bij H Hout: Lijst no. 750 f 0.60 lijst 758 f 3.— Tezamen f 33.80, totaal met vorige opgave f 101.80. Wegens het eindigen van de uitsluiting is het comiió ontbonden. Het spreekt langs dezen weg zijn dank uit aan hen, die aan de oproep om steun gehoor gaven, maar kan niet; nalaten met een enkel woord erop te wjjzen, hoe zeer velen er waren die niets van zich lieten be merken. Waar een kleine plaats als Purmerend over de f 200 opbracht, daar maakt Alkmaar dank de lauwe on verschilligheid der ingezetenen een droevig figuur. Ren arrestatie. Gisteren vervoegde zich bij drie personen die te Leeuwarden aan het station op den sneltrein Leeuwar den—Stavoren zaten te wachten een zekere I. J. V., die weldra een gesprek met hen aanknoopte. Hij bood den wachtenden eenige oude goudstukken die bij in een zak doek geknoopt bij zich had, te koop aan. Er was echter geen kooplust en het drietal ging heen om in den trein te stappen waar een hunner al spoedig bemerktedat hjj zjjn porte-monnaie met flinken inhoud was kwijt ge raakt. Natuurlijk viel aanstonds de verdenking op den koopman in het station die met denzelfden trein was meegegaan. Bij aankomst te Stavoren werd de politie van dit ver moeden in kennis gesteld, waarna de trein werd doorzocht. Nu komt de reden, waarom dit bericht plaatsing vindt in onze rubriek »Stadsnienws''. De vermiste portemonnaie werd namelijk gevonden door een ingezetene van Alkmaar, die zich had bevonden in dezelfde coupé, waarin de verdaehte Yhad plaats geno men. Uit den aard der zaak werden daardoor de vermoe dens nog rtorker, zoodat de politie dan ook voldoende termen aanwezig achtte om V. in verzekerde bewaring te nemen. Ren brandje. Donderdagavond omstreeks half elf kreeg de politie bericht, dat er brand was uitgebroken in de Schouten - straat. Terstond gingen eenige agenten derwaarts. De brand bleek te zijn ontstaan op het bovenhuis van den heer Gilles op den hoek van de Augustijnensteeg: de vlam van een gas-komtoor had de plank, waarop het toestel stond, aangetast. Dank zij het krachtdadig optreden vrn de politie, geholpen door eenige burgers, was men het vuur al zeer spoedig meester. De schade is gering. Bad- en Zweminrichting. In de week van 18 Juni tot en met 24 Juni zijn in de Bad- en Zweminrichting alhier genomen 645 baden: door beeren 490, door dames 19, door weezen 5 en door on- vermogenden 131. Hoogste temperatuur van het water 68° Fahr., laagste 65° Fahr. Drukste dag den 18 Jnni met 141 baden. ONDERTROUWD 23 Juni. Gerrit Buysman en Trjjntje van de Kappelle, wed. Garrit Nicolaas Schipper. Dirk Pankras, wednr. van Petronella Mettes, te Haringcarspel, en Cornelia Schuitemaker, alhier. Jan Ploeger, te Wormerveer, onl. alhier, en Cornelia Baren- dina van Zijl, alhier. Johan van Doorn en Carolina Franeisca Hart. Gerrit Snip en Aafje Hendrika Visser. Louis Ferdinand Jnlien Rosalie Bracco Gartner, te Rotterdam, onlangs alhier, en Cornelia Maria Bleeker, te Beverwijk, onl. te Wijk aan Zee en Duin. GEBOREN 22 Juni. Elisabeth Joanna Hendriea Maria, d. van Simon Frayman en Hendriea Antoinette Maria Pee- perkorn. 23 Catharina Maria, d. van Jacob Venneker en Anna Smiers. Oarelz. van Gerhardas Harmannus Krak en Aaffiena Martha Heilena Bleeker. 24 Wesselz. van Roelof de Jager en Hendrina Catharina Schinkel. Hcerhugowaard. Ondertrouwd. 19 Mei. Pieter Groot en Maria Swinkels. 20 Jacobus de Bruin en Neeltje Hes, wede. van Balthasar Sohnchart. Ondertrouwd en Getrouwd. 6 en 19 Mei. Jacob van Slooten en Hillegonda Apo- lonia Ootjers. Petrus Tesselaar en Trijntje Ursem. 6 on 22 Cornelis Koop en Trjjntje Mienis. 13 en 30 Adam Bruin en Neeltje Danenberg. Getrouwd. 1 Mei. Pieter Bakker en Aalbertje Bom. 3 Hendrikus Overtoom en Lonrentia Koopman. 4 Cornelis Verwar en Trijntje Beers. 5 Pieter Roos en Maartje Be khout. 15 Gerbrand Moeijes en Nantje Liefhebber. Geboren. 4 Mei. Anna Catharina, d. van Jan Does en Anna Zijp. 6 Catharinad. van Jacob Blom en Guurtje Boldewjjn. 12 Petrus, z. van Jan Volkersen TrijntjeOopevaar. 14 Johannes, z. van Cornelis Willem Offeringa en Grietje Hinke. 24 Petrus Anthonius, z. van Jan Zut en Anthonia Wester. 25 Cornelia, z. van Klaas Vreeker en Sjjbrecht Klaver. Frederik z. van Frederik Liethebber en Grietje Langedijk. 27 Heintje, d. van Abraham Krjjgsman en Arentje Vermeer. 30 Catharina Margaretha, d. van Tennis Koojjman en Geertje Meijer. Overleden. 10 Mei. Eibert Boots, echtgen. van Immetje Wahlen, 69 j. JKenschelijke levensduur. Volgens de Financial and Insurance Chronicle sterven jaarlijks op de geheele aarde 33 millioen menschen, hetgeen een cijfer van 91,554 sterfgevallen per dag, van 3730 per uur en van 62 per minuut oplevert. Met iederen polsslag moet een menschelijk wezen den tol aan de natuur betalen. Zooals men weten zal, is de gemiddelde duur van het menschelijk leven 38 jaar. Een vierde deel der bevolking van het wereldrond sterft vóór het bereiken van het 7e jaar en de helft vóór het 17e. Op de tien duizend menschen wordt er slechts één honderd jaar, op iedere vijfhonderd éen negentig jaar en op iedere honderd éen zestig jaar. De getrouwden leven langer dan ongehuwden. De beroepskeuze oefent grooten invloed op den le vensduur. Van de duizend personen, die zeventig jaar oud worden, behooren er 43 tot de geestelijkheid of politici, 40 tot de landbouwers, 33 tot de arbeiders klasse, 32 tot den militairen stand, 29 tot de advocaten of de ingenieurs, 27 tot de onderwijzers en 24 tot de geneeskundigen. De rentevoet heeft in den loop der eeuwen vele en froote veranderingen ondergaan. In de dagen van olon en Lysias zou het. gebruikelijk geweest zijn 18 percent te nemen. Aristoteles spreekt van 12 percent, en in twee pleitredenen, de eene van Aeschines en de andere van Demosthenes, wordt over eene rente gespro ken van 12 percent, welke men destijds onder vrienden nog al matig vond. In Egypte werd 146 jaren vóór onze jaartelling eene rente van 12 percent geheven. Die rente vond men te Rome onder Cicero reeds wat woekerachtig, en onder Keizer Claudius spreekt Columellus van een interest van 6 percent. Keizer Justinianus veroorloofde later alleen aan aanzienlijke personen geld uit te leenen tegen vier ten honderd per jaar. In de dagen van het Romeinsche Keizerrijk verschilde de duurte van het geld dus niet aanmerkelijk van hetgeen die tegenwoordig is. In de middeleeuwen was de rentevoet van 10 tot 12 percent vrij algemeen gebruikelijk, maar hij was zeer veranderlijk en kon wel tot 45 percent klimmen, als leeningen werden aangegaan onder zeer dringende of onder zeer verontrustende omstandigheden. In Opper-Italië en in vele groote steden van Duitsch- land bewoog zich de rentevoet van de 13e tot. de 17e eeuw tusschen hoogstens 12 en minstens 5 percent, terwijl men in den handel tevreden was met eene winst van 8 percent. Hoezeer zijn de tijden veranderd! In de 17e en eerste helft der 18e eeuw daalde de rentevoet tot 6, 5, 4, 3 en zelfs tot 2 percent, Hij steeg weder in de 2e helft der 18e en het eerste 4e der 19e eeuw, toen de 5 percent zeer algemeen ge bruikelijk was. Ren zeeslag bij Port Arthur. TOKIO 25 Juni. Admiraal Togo meldtdat Don derdag nabij Port Arthur een gevecht heeft plaats gehad, waarbjj een Russisch slagschip van het Peresviet-type gezonken een Russisch slagschip van het Sebastopol-type en een Russische kruiser van het Diana-type onbruikbaar gemaakt zijn. De Japansche schepen, ofschoon beschadigd, zijn in staat opnieuw slag te loveren. De moord op den Flnschcn gouverneur Bobrlkof. PETERSBURG, 25 Juni. Het onderzoek in zake den aanslag, gepleegd op den gouverneur-generaal Bobrikof, is op bevel van den Czar niet aan de Finlandsche justitie, maar aan den rechter van instructie uit de districtsrechtbank te Petersburg opgedragen, onder toe zicht van den procureur-generaal bij het Ilof van Appèl aldaar. Na afloop van het onderzoek zal aan den Czar rap port worden uitgebracht, die dan over den verderen gang van zaken een beslissing zal nemen. Konlog Rdward te Kiel. LONDEN, 24 Juni. Bijna aile bladen bevatten hoofd artikelen over de ontmoeting van Koning Edward en Keizer Wilhelm te Kiel. Zij wijzen erop, dat 't niet in de bedoeling ligt van Engeland om een verbond met Duitschlaud te sluiten. Be Daily Mail gaat verder en zegt, „dat het bijna een onbeschaamdheid is, aan onzen sonverein een voornemen van dien aard toe te schrijven. Wjj hebben niet den minsten lust ons een diplomatiek avontuur op den hals te halen". De Daily News is overtuigd, dat er geen reden is om voor een dergelijke „mesalliance" te vreezen. Intusschen doen de bladen ook uitkomen, dat zij zich zullen verheugen over eene overeenstemming, waar door het behoud van den internationalen vrede nog krachtiger wordt gewaarborgd. Weerbericht vau heden. Opgemaakt aan de Filiaal-inrichting te Amsterdam van het. K. N. Meteorologisch Instituut. Barometer. Wind. Toe Temporat. PLAATSEN Verande ring in stand sedert gisteren. Richting stand van de lucht. In Fah- renh. gra den. Ver schil met norm. temp. Groningen Helder Amsterdam Utrecht (B) Vlissingen Maastricht lager lager lager lager lager lager 17.2 Z.W. regen. 53 8 17.0 Z.Z.W. 56 4 16.8 59 - 2 15.8 Z.W. 53 11 14.7 z. bew. 56 5 21.1 Zuid. regena. 54 9 Gevallen regen sedert gisteren in mM. Groningen 20, Helder 21, Amsterdam 25, Utrecht 12, Vlissingen 11, Maastricht 6. Grootste verschil in l Vorigen-avond 7 u. G. 2.3 V. Barometerstand: Heden-morgen 8 M 5.8 H. Verwachting wind Zuidwestelijk. Alkmaar 24 Juni. Aangevoerd 437 stapels, wegende 203815 kilogrammen. Kleine kaas f 28.50, commissie f 27,50, Middelbare f 27.50. Alkmaar, 24 Juni. Aangev. 78 mudden. Tarwe f 0. a o.rogge f 0,a 0.gerst (chev.) f 0.— aO. haver f 3.40, 0.a 0.paardeboonen 10.a0.—,br.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 3