B U I T E N R A N D. BINNENLAir). "ADVERTENTIES- MARKTBERICHTEN. Gemengde Mededeelingen. Nieuwst ij dingen, lite pont te felsen. G e m e n g d Nieuws. Zit- en Slaapkamer met Pension, officieren van het Nederlandsche Leger worden, gelijk met de 5000 man militie, bij het Indische Leger gede tacheerd. Dit geschiedt niet op aanvraag, doch wordt wettelijk verplichtend gesteld. Men zal my dadelijk toeroepen »dat kan niet, we hebben nu al reeds gebrek aan officieren Zeker, dat geef ik toe, maar laat men voor de subal terne rangen dan ook niet langer zulke hooge eischen stellenEen luitenant behoeft geen wiskunstenaar te zijn! Wanneer wij het voorbeeld van Duitschland volg den en meer op practische geschiktheid dan op geleerden ballast gingen letten, zouden er heel wat flinke Holland- sche jongens zijn, die als vrijwilliger dienst namen om van uit de gelederen den officiersrang te verwerven. Waar in een minimum van tijd tegenwoordig burger- jongelui vaandrig en reserve-luitenant knnnen worden, vind ik het zeer hard en onpractisch om flinke, nette onder officieren, die vrijwillig dienen, het met al die geleerde examens zoo moeilijk te maken Laat een Cadettenschool, Koninklijke Militaire Academie en Hoogere Krijgsschool zor gen voor de hoogere rangen en den Generalen Staf, doek echter den Hoofdcursus te Kampen op en bepaal, dat jon gelui, die voldaan hebben aan het overgangsexamen van de 3e naar de 4e klasse Hoogere Burgerschool, als aspi rant-officier" bij de Infanterie-regimenten kunnen dienst nemen, laat hen een jaar als gewoon soldaat, een jaar als korporaal en een jaar als sergeant dienst doen, en wan neer zij in die graden practisch brnikbaar blijken en zich goed gedragen, moeten zij worden toegelaten op den re gimentscursus voor officier (zonder examen) en op dien cnrsus dan gedurende 2 jaar onderricht krijgen, uitslui tend in militaire vakken, om, wanneer zjj op dien cursus goed voldeden, door den Regimentscommandant te worden voorgedragen voor bevordering tot 2e luitenant. De aldus gevormde subalternen zullen uitstekend vol doen, doch niet in aanmerking mogen komen voor den hoofdofficiersrang. Wanneer men op deze wijze het officier worden ver gemakkelijkt, zullen we spoedig over geen incompleet meer te klagen hebben en zullen ook de stellingtroepen behoorlijk kunnen worden geëncadreerd. Werkelijk, de Duitschers zijn in dezen veel practischer dan wjj. De diensttijd der Militie op Java worde dan op 2£ jaar gesteld (uit- en thuisreis niet medegerekend), opdat de oudste lichting eerst repatrieeren zal, wanneer de jongst aangekomene min of meer als geoefend mag worden be schouwd. Bedoelde Militie worde gekleed in de uniform van het Indische Leger. In de volgende Penkras zullen we het over de organi satie der lnlandsche Hulpkorpsen hebben, om, na een enkel woord over de verdediging van de Buitenbezittingen, onze beschouwingen daarmede te besluiten. Sindanglaja. Lt. Clockener Brousson, b.d. Engeland en Thibet. In het Engelsche kamp te Gjang-tse is een lama, die vergezeld was door een Thibetaansch soldaat, aangekomen. Hij had een brief bij zich, waarin om wapenstilstand werd gevraagd, tot de ambtenaren, die belast zijn met de onderhandelingen, uit Lhassa zonden zijn aangekomen. De Engelschen zullen in het voorstel treden, wanneer blijkt dat de afgezanten hooggeplaatste ambtenaren zijn. Een in metaal gegoten mode-plaatje. Het standbeeld van baron Friedrich Alfred Krupp, dat ter gelegenheid van Keizer Wilhelm's verblijf te Kiel voor het gebouw der Jachtclub aldaar onthuld is gewor den, moet door den beeldhouwer uitstekend getroffen zijn naar de eischen van de kleermakerskunst. Het beeld zit in een onberispelijk passende gekleede jas en een scherpe vouw siert de pantalon. Zelfs de breloques aan de horloge ketting heeft de kunstenaar niet vergeten en 't lijkt precies of de bronzen hooge hoed, waarmede het hoofd des beelds prijkt, pas opgestreken is, zóó glanzen de haar tjes, kortom, zegt een ooggetuige, het standbeeld des zoons van den Staalkoning is een in metaal gegoten heerenmodeplaatje. Het nageslacht kan er van leeren, hoe leelyk de mode was in het begin der 20ste eeuw. Een kras stukje. Generaal Koeropatkine heeft het kruis van St. George verleend aan een Russisch onder officier, genaamd Wolkof, die Chineesch kent en die in de vermomming van een Chinees binnen was gedrongen in het Japansche kamp te Soeng-ju-tsjeng, waar hij alles goed opnam. Terugkeerende, kwam hij eeu Japansche patrouille tegen, die de Russische stelling aan het ver kennen was. Wolkof werd gevat, maar toen de bevelvoe rende officier hem wilde ondervragen, haalde hij een revol ver uit en schoot hy verscheidene manschappen neer. Ten slotte vluchtte hij op een Japansch paard. Postduiven. Duizenden postduiven zijn veronge lukt bij een ongeluk in Spandau. Een aantal postdui- venbezitters uit Oost-Pruisen hadden ongeveer 15000 duiven per spoor ingezonden, met de bepaling, dat zij spoedig zouden worden losgelaten. Het weder was echter niet geschikt voor het uitvliegen, daar het stormachtig was en men stortregens verwachtte. De gevolgen waren spoedig zichtbaar. Slechts weinig duiven wisten de rich ting huiswaarts te vinden. De anderen zweefden in dichte vluchten boven de stad en omgeving en na vergeefsche pogingen om den thuis weg te vinden, keerden zij weder naar het punt van uit gang terug. Vele duiven bezweken, werden een prooi van roofvogels en duizenden andere vielen uitgeput nabij de stations neder, waar medelijdende personen ze voer gaven. Men vreest, dat nanwelpks de helft der dieren hun plaats van bestemming znllen bereiken. De vruchtenoogst in België. Het »Han- delsblad van Antwerpen" meldt over de vooruitzichten van deu vruchtenoogst in België: Evenals de aardbeziën zal het steenfruit dit jaar over vloedig zijn. In de streek tusschen Tongeren, St.-Truiden, Herve en Luik buigen de kersenboomen onder het gewicht der vruchten. Men heeft geen handen genoeg voor den pluk en, om er elders te vinden, moet men groote dag- loonen betalen. De goede kwaliteiten gaan 30 fr. de 100 kilo's. De minderen 7 tot 5 fr. Men verwacht ook prijsverlaging voor de peren en appelen Het weer te New-Yorb. Maandag, 27 Juni is te New-York de warmste dag geweest, welken men daar sinds 28 jaren beleefde. Er kwamen vele gevallen van zonnesteek voor. Eindelijk brak boven de stad een onweder met hevigen storm los, waardoor verscheidene daken werden bescha digd. Een gebouw, waarin de bliksem sloeg, stortte in en 16 menschen werden onder het puin bedolven, van welke twee zwaar gewond werdem Op de East River sloeg een boot om en van de 14 menschen die er in zaten verdronken 5. Twee zwem mers die in 't water waren toen de orkaan losbrak verdronken. In de voorsteden van New-York werden drie menschen door den bliksem gedood. Ter opluistering. De Berlijnsche politie heeft ontdekt, dat een aantal leden van de damesorkesten", waarmede vele koffiehnishouders da aantrekkelijkheid hun ner lokalen verhoogen, geen noot muziek kennen, en, spelende op violen, welke geen geluid geven, alleen dienen als sieraad van het orkest. Zij oordeelt zulks onzedelijk en een ergerlijk bedrogmaar zij had zelve geen recht tot handelend optreden en heeft zich tot de justitie gewend. Een telegram in ons vorig nummer heeft reeds gemeld, dat er toch een eind zal komen aan het jammerlijke gescharrel met de pont te Velsen. De zaak is van genoeg belang om thans nog een uitvoeriger overzicht te geven van de naar aanleiding van deze zaak gevoerde debatten. De heer Passtoors constateerde in de Donderdag ge houden zitting van de Tweede Kamer, dat de gemeen schap door de pont nog veel slechter is geworden, tot groot ongerief van het drukke verkeer. Ondanks de groote schatten, aan de pont ten koste gelegd, en herhaalde reparatie, is het oponthoud niet verminderd en het slechte werken der pont niet verbeterd. De toestand is abso luut onhoudbaar. Afdoende reparatie schijnt niet moge lijk te zijn. Noodig is eene brug met voldoende doorvaart- wijdte. De interpellant vroeg lo. of het in het plan van den Minister ligt de be staande brug weg te nemen alvorens in wintertijd de proef met de pont zal zijn genomen 2o. of de Minister bereid was gedurende de zomer maanden de brug geheel buiten dienst te stellen, om de proef op de som te nemen met de pont? 3o. en als de brug toch moet worden weggenomen, of de Minister dan bereid is een verkeersmiddel in het leven te roepen, dat geen stagnatie ondervindt van wind, water en ijsmaar vlug over het kanaal heengaat als een brug-transbordeau De Minister van Waterstaat, de heer De Marez Oyens, betoogde dat de beslissing der Kamer, dat er een pont te Velsen moest komen, moet worden geëerbiedigd, zoo lang niet bewezen is, dat de overgang onmogelijk is. Proefnemingen moeten dat bewijs leveren deze proeven zijn nu in gang. De eerste proefnemingen werden eenigszins overhaast genomenmaar de proefnemingen zijn over 't algemeen gelukt, als men de tram wegdenkt. De proefnemingen zullen niet slechts in Juli, Augustus en September worden voortgezet, maar ook gedurende de daaropvolgende wintermaanden, Vóór den winter zal de brug dus niet worden afgebroken. De Minister constateerde, dat de proefnemingen op voldoende schaal werden genomen. Tenzij in den aan staanden winter de ijsstand bezwaar oplevert, zal in het voorjaar van 1905 bij het afbreken van de brug een dubbel pontverkeer worden geopend. Tijdens de proefnemingen de brug geheel buiten dienst stellen wil de Minister niet. Wèl zal getracht worden een alleszins voldoend verkeersmiddel te krijgen. De heer Lieftinck had genoeg van het dure gescharrel, waaraan duizenden verknoeid waren, en wenschte te maken eene brug met flinke door vaartwijdte. Indiende Minister en zijne ingenieurs zóó blijven voortgaan, zal spr. bij de aanstaande Staatsbegrooting eene motie voor stellen, opdat eindelijk aan het geknoei met de pont een einde kome. De heer Passtoors stelde eene motie voor, waarbij de Kamer den Minister verzoekt de proefnemingen te staken en de pont te vervangen door een verkeersmiddel, dat een geregelden overgang verzekert, zonder belemmering voor de scheepvaart. Over het al- of niet dadelijk behandelen van deze motie ontstond eenig debat, hetwelk eindigde met het besluit de motie op een nader te bepalen dag te behandelen, nadat de Minister had verzekerd, dat de proefnemingen niet zullen worden voortgezet, tot tijd en wijle omtrent deze motie door de Kamer eene beslissing is genomen. Gereformeerde Herken In Voord-Holland. Woensdag had in het kerkgebouw te Zaandam de vijfde Provinciale Diaconale conferentie plaats der Geref. Ker ken in Noord-Holland. Veertien Diaconieën van Noord- Holland waren vertegenwoordigd. De voorzitter, de heer D. Spits, opende de vergadering met gebed en het lezen van Nehemia 5 en sprak een kort inleidend woord. Daarna was het woord aan ds. S. O. Los, predikant der Geref. Kerk to Hilversum, die als onderwerp inleidde »De verhouding van de Diaconie tot de Vereenigingen van liefdadige doeleinden binnen den kring der gemesnte." De namiddag-vergadering werd te 2 ure op da gewone wijze geopend en daarna werden de verschillende vragen die ingediend waren, besproken. Van de kerk te Zaandam, Geref. Kerk A, kwam in Is het wenschelijk om te komen tot de oprichting van een Provinciaal Oude Mannen- en Vrouwenhuis Van Den HelderHeeft de Diaconie verplichtingen tegenover doopleden, wier ouders zich losmaken of los gemaakt worden van de Gereformeerde kerken. Acht de Conferentie het noodig of wenschelijk, dat de plaatselijke diaconieën zich uitspreken omtrent het voor stel Amsterdam, dat op de eerste Olassicale vergadering van elk jaar de diaconieën vertegenwoordigd zullen zijn. Van Zaandam, Geref. Kerk B kwam in Oordeelt de Conferentie het wenschelijk om aan de redactie of den uitgever van het Diaconaal Correspondentieblad te ver zoeken door goedkoopere uitgave van een zeker aantal nummers ter verspreiding in de gemeonte, meerdere ken nis ook van diaconale zaken onder de gemeenteleden te bevorderen Van de Kerk van Alkmaar: De conferentie spreke hare meening uit over de wenschelijkheid van de oprich ting van een Sanatorium door Diaconieën. Van den HelderIs het wenschelijk om een Perma nente Commissie van bijv. 5 leden leden te benoemen, welker taak het zal zijn de Prov. Diaconale Conferentie voor te bereiden. Deze vragen werden nu breedvoerig besproken en de Diaconale Conferentie meende het dien weg op te moeten sturen, dat veel, wat in deze vragen voorkwam, in ver vulling moest komen, opdat de Diaconie in hare ware positie in de kerk zou komen te staan. Na de gewone rondvraag werd deze vergadering met dankgebled gesloten, waarna een broederlijke maaltijd plaats had. Badseizoen Egmond aan Zee. Zondag wordt het badseizoen te Egmond aan Zee geopend. Ter gelegenheid daarvan, zal door leden van het Stedelijk Muziekkorps te Alkmaar een concert worden gegeven in het Badhotel. Als nu 't weer maar wat wil meewerken, dan behoeft men niet te vragen, of 't Zondagavond aan het Badhotel druk zal zijn. Bloembollen. De proeven, die dit jaar op Ameland en Schiermonnik oog met de cultuur van bloembollen werden genomen, zijn wel geslaagd. Tragisch. Een dame te Haarlem, die de doodstijding kreeg van haar zoon, te Amsterdamging Donderdag daarheen en bleef zelf in den trein dood. Aan den grond. De motorboot Pieternella Maria, Kapitein L. Koop» van Groningen, geladen met graan, is Donderdag tenge volge van een defect aan de machine, op het Enkhuizer zand geloopen. Nadat een gedeelte van het graan ia Volendammer visschersvaartuigen was overgeladen, is de boot vlot ge komen en te Enkbuizen binnengebracht. Arrondissement»-Vergadering. Op de te Schagen den 4en Juli te houden algemeene vergadering van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Helder, zullen buiten de gewone werk zaamheden twee voordrachten worden gehouden, een door den heer F. van Rjjsens, districts-schoolopziener te Alk maar over Bltlcher en een door den heer P. Tennissen van Amsterdam over de grenzen van het onderwijs in plant- en dierkunde op de lagere school. Alkmaar 1 Juli. Aangevoerd 411 stapels, wegende 190709 kilogrammen. Kleine kaas f 27.50, commissie f 27,50, Middelbare f 28. Alkmaar, 1 Juli. Aangev. 62 mndden.j Tarwe f, 7.50 a 0.rogge f 0,a 0.gerst (chev.) f 0.aO. haver 1 3.25, 3.40 a O.paardeboonen f 0.a 0.br. id. f 9.a citroen id. f a witte id. f kanariezaad f 0.a karweizaad f a erwten groene f 0.a grauwe f 21.vale f 0 duivenb. t 0.a 0.bl.m.z. f 0. Amsterdam 1 Juli. De prijzen der Aardappelen waren heden als volgt Nieuwe Malta's (Spring) 8 a 10 ct. per kg., Andyker Muizen (groote) f 2.70 a 3.80, id. (kleine) 1 2.a 2.80, Westlandsehe Zandaardappelen f 4.80 a 5.80, id. (kleine f 3.60 a 0.Katwijker ronden f 3.30 a 4.id. muizen f 0 a 0.IJpolder muizen f 1.40 o 1.50. Aanvoer 7 ladingen. Leiden, 1 Juli. Ter veemarkt werden aangevoerd 30 stieren f 71 a 274, 102 kalf- en melkkoeien f 121 a 285, 81 varekoeien f 113 a 232,222 vette ossen en koeien f 126 a 292 of f 0.50 a 0.68 per Kg. 0 graskalveren f a 105 vette ido. f 36 a f 88, f 0.60 a 0.80 per Kg., 79 nucht. id. f 6.50 a 24. 602 vette schapen f 17.a 32.of f 0.46 a 0.48 per Kg., 231 weide dito f 13a 28, §568 lammeren 8.a f 16.175 magere varkens f 14 a 32 of 30 a 33 ct., per Kg., 285 biggen f 4.a 13.— 435 runderen, 184 kalveren, 832 schapen, 3 paarden f 70 a 150, 0 bokken f 0 a 0. Kaas. Aangev. 126 partijen. Goudsche f 20 a 27, Leidsche f 54 a 66 de 150 Kg. Leeuwarden, 1 Jnli. Boter. Aangev. 49.4, 13.8 en 8.16 v. Eerste soort f 39.50, fabriebs-aanvoer 22,3 en 31.6 v. f 38.b0 a 41.50, commissie f 41.50. Kaas. Aangev. 26701 kg. f 16 a 44. Medemblik, 30 Juni. Groote ronde f 1.70 a f 1.80, kleine ronde f 0.90 a f 1.groote muizen f 1,60 a 1.70, kleine id. f 0.75 a 1.05, blauwe f 0.Aauv. 2845 manden of zakken. Medemblik, 1 Jnli. Groote muizen f 1,45 a 1.60, kleine id. f 0.95 a 1.10. groote ronde f 1.50 a 1.65, kleine id. f 0.90 a 1,blauwe f 1.60. Aanv- 3275 manden of zakken. Schiedam, 1 Jnli. Noteering Distillateurs f 11.Jene ver t 15.— Beurscommissio f 10.50, moutwijn f 11. Ruwe Spiritus f 9 Spoeling Commissie f 0.80, Am- sterdamsebe proef f 16.50. Zwolle, 1 Jnli. Boter. 16.090 Kg., waarvan 686 4 en 172.8 v. en 1300 stukken. Prijs per 1.4 vat 19. a 22.50, per kg. f 1.a 1.15. Aangev. 481 runderen, waarvan op de stallen 150, 156 kalveren, 109 schapen, 21 varkens, 377 biggen. Men besteedde voor runderen 57 a 73 ct., kalveren 66 a 80 ct., schapen 10 a 28 ct., varkens 38 a 42 ct. Han del zeer traag in alle soorten. HEER vraagt, tegen 1 Sept., in of bniten Alkmaar. Franco brieven met prijsopgaaf adres Bagijnestraat 61, Leeuwarden.

Alkmaarsche Courant | 1904 | | pagina 10